Haarlem's Dagblad ftassende kous CHEVROLET 1938 Meer Durf gevraagd. Dit ZEGT U iets Tolland. Op elke jas EEN VERGEET-MIJ-NIETJE! Ernstig ongeluk op den Schoterweg. We bieden AL onze BEHANGSELPAPIEREN aan met66 reductie Voor 1/3 der waarde koopt de mooiste papieren KROON BEHANGSELS, Groote Houtstraat 179 bij de Houtbrug. Tel. 14269 'kiangsoe FALCON? Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16815 Uitgave Lourena Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij iN. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. I'ostgirodicnat 38810. Drukkerij: Zuirier Buiten Spaarne 12. Telefoon Directie 13082, Hoofdrad. 15054 Redactie 10600. Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOiM EIS ROBER'l PEEREBOOM Vrijdag 15 April 1958 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnemcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje» aie rubriek. O o Onlangs heeft mr. H. F. van Leeuwen, een der directeuren van de Twentsche Bank, een rede gehouden waarin hij den huidigen lagen rentestand toeschreef aan gebrek aan on dernemingslust. ..Wij zullen moeten inzien", zei hij, ..dat wij er in Nederland niet kun nen komen met de mentaliteit van risico-loos onze spaargelden te willen beleggen. De es sentie van investeeren is risico nemen in een onderneming, Laten wij niet terugvallen in de mentaliteit van de achttiende eeuw, maai' bereid zijn te ondernemen en risico's te aan vaarden. Dit lijkt de eenige weg om de neer gaande lijn van de rente te doen buigen". De spreker zei ook dat „dit risico door de geheele beleggersklasse moet worden aan vaard" en ik zou dit niet gaarne onderschrij ven want men kan van de vele kleine be leggers. die in de laatste jaren waarlijk al zwaar genoeg getroffen zijn en wier omstan digheden hen dwingen tot het allervoorzich tigste beleid, om het hoofd boven water te houden, niet vernachten dat zij na al hun trieste ervaringen hun duiten nu eens extra zullen gaan wagen. Maar een onloochenbaar feit is dat in een anderen beleggerskring, ook in industrieele kringen zelf, de lust tot het nemen van eenig risico wel zeer is ge daald. Men kan daar allerlei rechtvaardiging voor vinden, niet het minst in den interna tionalen toestand, maar het feit blijft dat wij in Nederland in het straatje terecht zijn ge komen, dat de Franschman als een impasse en de Nederlander als een slop aanduidt. Het loopt dood. Er is geen leven in te verwach ten. Men zal, hoe dan ook, daaruit moeten komen en een anderen weg dienen in te slaan. Dit gevoelen zonder twijfel velen en in dit opzicht zal dan ook de hoofdstrekking van mr. Van Leeuwen's betoog bij hen weer klank hebben gevonden. Maar wat doet de Staat, behalve stijgende defensie-uitgaven omzetten in verhooging van onze belastingbiljetten? Waar is de onderne mingsgeest van den Staat? De minister van Economische Zaken kan zich in optimistischen zin uitlaten in de omschrijving van zijn goede voornemens, maar veel meer dan een voort gezette aanpassings-politiek ontwaren wij niet. In het tempo der uitvoering van groote open bare werken is wel eens een versnelling opge treden, maar op dit oogenblik zit er weer heel weinig gang in en tot het nemen van risico's ik men In Den Haag blijkbaar nog minder ge neigd dan d« particuliere belegger, die een standje van mr. van Leeuwen krijgt. En die overigens den Haagschen invloed wel mede ondergaan moet. Wij geven tn dit blad geregeld opgaven van den stand der werkloosheid in deze stad. Die ondergaat nu weer een seizoensdaling en het peil is wat lager dan vorige jaren, maar het verschil is niet van werkelijke beteekenis. Het Haarlemsche beeld geldt voor geheel Neder land: als men het totaal aantal werkloozen op 400.000 stelt is dat een lage taxatie. Welk toe komstplan voorziet in een oplossing, waarbij aan deze menschen op den duur loonarbeid Inplaats van steungelden verschaft zullen worden. Het werkende deel der natie betaalt hun volgens zijn belastingbiljetten een enorm bedrag aan steungelden uit zonder uitzicht dat dit ooit vrucht zal dragen in arbeid en daar mee in levenslust en in een sterker volk. Men kweekt buitendien een sloopenden onlust en ontevredenheid die geenszins ongegrond zijn. Het Nederlandsche volk verslapt, verzwakt in deze situatie. Mijn meening en die van vele anderen is dat het op den duur niet zoo zal kunnen blijven gaan, dat men zal móeten durven en risico's nemen die men tot dusver verworpen heeft in vaderlandsche securigheid en voorzichtigheid, omdat het alternatief erger is. omdat ook deze stilstand een constante achteruitgang betee ken t. Het staatscrediet van een klein land ver oorlooft niet het soort beleid, dat door som mige groote mogendheden met krasse bena deeling van hun buitenlandsche crediteuren is toegepast. Het is niet zoo eenvoudig als die genen zeggen, die vergelijkingen bijvoorbeeld met Duitschland maken en dan meenen dat wij maar precies hetzelfde beleid moeten toe passen. Dat klinkt wel flink, maar dat kan niet. De huidige regeeringspolitiek lijkt even wel op den dood in den pot. Er is een Plan van den Arbeid (van de S.D.A.P.) geweest dat men niet aanvaard heeft. Deskundigen hebben het op sommige punten gecritiseerd. Laat dat juist zijn. Anderen hebben het a priori ver oordeeld omdat het van politieke tegenstan ders kwam. Dat is alleen maar bekrompen, temeer omdat het geen specifiek politiek ken merk droeg maar Arbeid wilde scheppen. Het wilde een groote staatsleening van zeshonderd millioen om zijn groote werken uit te voeren. Welnu, ik geloof dat men in deze of dergelijke richting zal móeten gaan om de Nederland sche eenheid en volkskracht te bewaren en dit volk te geven wat het in de eerste plaats toekomt: productieven arbeid en volle gele genheid tot ontwikkeling van zijn energie en mogelijkheden. Dit is geen politiek betoog, maar de uiting van iemand die al sinds gerui- men tijd met stijgende bezorgdheid, met on rust den gang van zaken waarneemt. De kracht, de durf der jeugd ontbreken in Den Haag. De weg dien men volgt voert tot niets. Wij kunnen niet eeuwig blijven wachten op „betere tijden", wij moeten ze zelf maken. Daar wordt veel te weinig voor gedaan en ge- Wie de coupe onzer costumes eenmaal kent, blijft klant, ook al gaat hij in Den Haag, Groningen of Maastricht wonen. N.V. KLEEDERMAKERIJ GERARD A. v. d. STEUR Kruisstraat 7, Tel. 10730 (Adv. Ingez. Medj (De Minister van Waterstaat heeft op de vraag van een Kamerlid geantwoord, dat thans in Neder land nog 85 tollen bestaan.) U weet het zeker ook nog wel. Al is 't alweer een tijd geleden, Hoe velen, meer of minder fel. Een aanval op ons tolland deden. De strijd is daarna weer geluwd, De wapens werden opgeborgen. De tolboom werd op zij geduwd Door andere en grooter zorgen Sindsdien zijn er wat weggegaan. Echt gaandeweg en met veel dralen, Maar die tot heden nog bestaan, Zijn vijfentachtig in getale. Dat bleek nu, toen een Kamerlid Aan den Minister eens ging vragen, Hoe 't met de tollen staat en zit, Na al dien tijd in onze dagen. Beteekent dit, dat binnenkort De strijdbijl weer wordt opgenomen En dan opnieuw geslepen wordt Voor 't rooien van de bromtolboomen? Ik weet het niet, maar ik weet wel. Dat men nu toch met korte metten, 't Verouderd speldepriktol spel. Eens radicaal op zij te zetten. 'k Heb voor de tolboomen een plan, Dat ze van hinder maakt tot zegen, Men make er spoorboomen van Voor onbewaakte overwegen. Wanneer daar dan van tijd tot tijd De spoortolboomen even dalen. Wil zeker elk die argloos rijdt, Graag voor zijn redding tol betalen. P. GASUS. modellen en eenige 1937 modellen tegen sterk gereduceerde prijzen. JOH. SWAALF - TEL. 10663 (Adv. Ingez. Med.) ZATERDAG COLLECTE voor de Stichtingen voor Toevallijders Oude heer door motorrijder aangereden. De 78-jarige heer B. wilde Donderdagavond op den Schoterweg nabij het Soendaplein den rijweg oversteken,, juist toen een motorrijder uit dc richting Santpoort naderde. Een aanrijding was onvermijdelijk. Wan delaar en motorrijder smakten tegen den grond. Een dokter constateerde bij den heer B. een schedelbasisfractuur en bij den motorrijder kwetsuren aan armen en beenen. Belden werden naar het Ziekenhuis St. Johannes de Deo overgebracht, waar de heer B. in den loop van den avond is overleden. De motorrijder, die geen schuld aan het gebeurde heeft, kon na verbonden te zijn het Ziekenhuis verlaten. De motor werd zwaar beschadigd. LANTAARNPAAL IN EEN WINKEL GEVALLEN. Een zeldzaam ongeluk, dat nog goed is af- geloopen, heeft Donderdagmorgen half twaalf op den hoek van de Kritzingerstraat en de Dr. Lcydsstraat plaats gehad. Daar had name lijk een botsing plaats tusschen een vracht en een bestelauto. Door den schok reed eerstgenoemde wagen het trottoir op en bot ste tegen een lantaarnpaal. Deze paal viel om, juist door de geopende deur in den winkel op den hoek aldaar. Een meisje van elf jaar, dat in dien winkel stond, zag de vrachtauto recht op zich af komen. Door snel weg te vluchten kon zij den lantaarnpaal bijna ontloopen. Zij werd nog even aan het linkerbeen geraakt, waardoor zij een onderhuidsche bloeduitstor ting kreeg. De aanrijding ontstond doordat de bestuurder van de vrachtauto geen voor rang aan het verkeer van rechts verleende. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Toevallig passeerend personeel van het Ge meentelijk Gasbedrijf heeft den gastoevoer afgesloten. Hoogsle vliegveld van Europa in gebruik genomen. Vliegveld St. Moritz ligt 1720 M. hoog. ST. MORITZ, 14 April. tANP) Het nieuwe vliegveld te St. Moritz dat thans geopend is, bevindt zich op 1720 meter hoogte en is daar mede het hoogst gelegen vliegveld van Europa. De nieuwe luchtverbinding maakt, het moge lijk St. Moritz van Zurich uit in veertig minu ten en van Londen uit in vier en een half uur te bereiken. (Adv. Ingez. Med.) Paus zinspeelt op den „Anschluss*' Bij ontvangst van leerlingen uit Oosten- rijksch seminarium. VATICAANSTAD, 13 April (Havas). In een toespraak tot een menigte geloovigen, on der wie leerlingen van een seminarium te Innsbrück, heeft de Paus voor het eerst ge zinspeeld op de gebeurtenissen in Oosten rijk. Tot deze leerlingen zeide hij blij te zijn hen te zien, ook al was ditmaal zijn vreugde gemengd met smart, „want", zoo zeide de paus, „ieder weet, dat van dien kant van de Alpen niet alleen lentezuchten, maar ook smartelijke stormvlagen komen". Schitterend papier voor 5ct. de rol. Het loont de moeiteonze etalages te zien!! (Adv. Ingez. Med.) Jtsjaosjan J J0E7JU ujj' KAIFENG LAHQFEH& j - UOErSJÓEgN., 4 oengtnsi SJANGKIOE ,.^ANGKA\ H ON A N rmsJ"V \i .^Ïpbtsjau Naar Poekau ^gebied waar zich de meeste gevechten ontwikkelen en d£ ===^chineesche afdeelingen de guerilla voeren lllllll door japan bezet japan5che terugtocht In Zuid-Sjantoeng hebben de Cbineezen een niet-onbelangrijk succes geboet door de herovering van Taiertsjwang. De Japanneezen hebben den val van de •dad toegegeven. Greta Keller in Haarlem. Voor een optreden in het Rembrandt Theater Hedenmiddag zal de chansonnière Greta Keller, die in 'naar genrekunst wereldver maardheid heeft bereikt, voor het eerst voor het Haarlemsche publiek optreden. In het nieuwe filmprogramma van het Rembrandt- theater vormt zij een nummer op het too- neel, dat Haarlem binnen dit kader zelden gekend heeft. Greta. Keller bracht reeds verscheidene bezoeken aan ons land. en zij trad in ver schillende plaatsen op, Ook voor de A.V.R O - microfoon liet zij haar bijzonder stemgeluid hooren. Het is echter voor de eerste keer dat het Haarlemsche publiek een persoonlijk optreden van de chansonnière kan bewonde ren. Greta Keiter behoeft eigenlijk geen nadere introductie. Haar faam is tot. allen, die van haar genre zang houden, doorgedrongen. En het lijdt geen twijfel dat zij ook in Haarlem vele bewonderaars en bewonderaarsters telt, die zeker de kans niet voorbij zullen laten gaan om nu eens niet alleen met Greta Keller's stetrft, doch met haar heele verschijning ken nis te maken Greta Keller beschikt over een uitzonder lijk internationaal repertoire, en zoowel in het Duitsch. Engelsch en Franseh weet zij het typeerende van haar zangkunst tot uiting te brengen. Velen zijn Greta Keller, die o.a. ook dc leerares was van Mariene Dietrich, gevolgd in haai' kleinkunst, doch zij blijft toch nog steeds onbetwist de eerste in het genre zang. dat zij in het leven riep. Grela Keller in Haarlem gearriveerd. Om half een hedenmiddag arriveerde Greta Keller per auto aan het Rembrandt Theater. Aardbeving in den nacht. Ambon's bevolking uit den slaap opgeschrikt. AMBON. 15 April. Aneta-A..NP.) In den afgeloopen nacht is tegen 00.30 uur een hevige aardbeving gevoeld. Deze aardbeving was zoo duidelijk te voelen, dat menigeen wakker ge schrokken is, terwijl de klokken ble ven stilstaan. De duur van de beving was een minuut. Richting vermoedelijk Oost-West. Het woord is aan Einstein Volmaakte vrijheid is on- vereenigbaar met bescha ving. Koopkracht der massa moet ver* lioogd, zegt Roosevelt. Amerikaansche president richt verwijten tot de trusts. WASHINGTON. 15 April. (Havas) In een z.g. ..praatje aan dep haard"' dat hij gewoon lijk met Paschen hotidt en dat per radio ver spreidt wordt, heeft president Roosevelt het Amerikaansche volk verzocht de krachten te vereenigen om den economischen teruggang der laatste maanden te bedwingen. Zijn aan het congres gerichte boodschap verklaarde hij hiermede, dat de regeering het Amerikaansche volk niet in den steek kan laten, nu de parti culiere ondernemingen er in de laatste maan den niet in geslaagd zijn den duizenden werk loozen arbeid te verschaffen. Daarna zette Roosevelt uiteen, hoe zeer de regeering er op bedacht is te waken voor den Amerikaanschen geest. d.i. den democratischen geest, welke de vrijheid van gedachte, van het woord en van de pers huldigt. De Vereenigde Staten heb ben een rol te vervullen in de voorhoede der democratieën in deze verwarde wereld. De president leverde critiek op de door de groote trusts in het begin van 1937 verrichte overproductie en zeide tot de conclusie te zijn gekomen dat de burgers en de regeering thans moeten optreden. ..Wij lijden onder een gebrek aan verbruik en vraag, welke zijn oorzaak vindt in een gebrek aan koopkracht. Daarom moeten de werkloozen gesteund worden, moet er werk verschaft worden, moet de koopkracht der massa verhoogd en de particuliere onder nemingen door credieten gesteund worden." Voorts weerlegde Roosevelt de beweringen, dat hij naar een dictatuur streeft Hij besloot aldus ..De democratie is uit verscheidene groote landen verdwenen, uitsluitend omdat de volken de onzekerheid, welke geboren is uit de werkloosheid en het zwakke optreden der regeeringen, moede waren. De vermoeide volken offerden hun vrijheid op in de hoop op brood. De Amerikaansche democratie is in staat zich te handhaven. Het Amerikaansche volk is het eens over de verdediging zijner vrijheden tot eiken prijs. De eerste verdedi gingslinie wordt gevormd door de bescherming der economische veiligheid. Het eenige bol werk der vrijheid is een regeering, voldoende sterk om de belangen van het volk te be schermen. en een volk. voldoende verstandig, om de souvereine controle over zijn regeering te handhaven." Amerikaansche vliegtuigen voor Engeland. IZie ook pag. 4.) WASHINGTON. 15 April. Havas). Men verwacht in Washington, dat Engeland in de Vereenigde Staten vllegtuigbestellingen zal plaatsen om zijn bewapening aan te vullen. De in het Lagerhuis afgelegde verklaringen wijzen er op. dat dergelijke onderhan delingen zullen worden gevoerd. In luchtvaartkringen merkt men dien aangaande op. dat de Engelsche vliegtuig- productie weliswaar toeneemt, maar nog niet voldoende is en dat de Vereenigde Staten wel 1500 vliegtuigen voor uitvoer ter be schikking zou kunnen stellen gedurende een jaar van 1 Juli a.s. af. indien de Ameri kaansche productie zou worden aangewak kerd. In diplomatieke kringen verklaart men echter, dat Groot-Brittannnië dit onderwerp nog niet heeft aangeroerd. In kringen van leger en marine heeft men den Indruk, dat de Amerikaansche regeering zoo weinig mo gelijk bezwaar zou maken tegen dergelijke voor Engeland en eventueel Frankrijk be stemde leveringen. Staking in dc Fransche metaal industrie thans spoedig ten einde? PARIJS, 15 April Havas-A.N.P. I De Populaire, de Humanité en de Peuple publi- ceeren een communiqué, dat onderteekend Ls door den algemeenen secretaris van de vak- vereeniging voor metaalbewerkers in het district Parijs en waarin Instemming wordt betuigd met de voorstellen der regeering in zake het conflict in de metaal-industrie. Onze vakvereeniging zal zich over de voorstellen uitspreken, aldus het comuniqué. maar nu ïeecs kan gezegd worden, dat zij tot grond slag van een regeling der conflicten kunnen dienen. ftif dUe. ichoeo een itlodecne tinten, vm>- ivel m dctekwact ah lanye kousen (Adv. Ingez. Med.) W ECHTE DAN NAAR M. DOUWMA ZOON, GEN. CRONJéSTRAAT 42—44 (onder dc klok) Alleenvertegenwoordiger voor Haarlem (N.). Voorraad thans meer dan 500 FALCON Regen jassen voor dames en heeren, jongens en mtisjes, ook backfisch maten. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN 16 PAGINA'S pag. Op den Schoterweg te Haarlem is Donder dagavond een oude heer bij een aanrij ding doodelijk gewond. 1 De regeering wil dc Spoorwegpensioenwet wijzigen. 3 Bij de eindexamens gymnasia komt een mondeling gedeelte Nederlandsch 3 De kalvertoewijzing is vergroot. 3 Roosevelt vraagt credieten voor bestrijding van de crisis. 4 De troepen van generaal Franco naderen de Catalaanschc kust. 4 Verscheidene belangrijke kwesties zijn tus schen Engeland on Italië geregeld. 4 De Fransche vliegtuigfabrieken worden ontruimd. 4 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Meer durf gevraagd. 1 H. D. Vertelling: De vijftien getuigen. 5 Bijzondere tuinplanten. 5 Ko Zweeres: Met Paschen er op uit. 6 K. de Jong: Dienst van voorbereiding in de Groote Kerk. g J. B. Schuil over „De Jantjes". 6 Voor de Vrouw 14 Voor de Jeugd. 12 Carol Sugar; Ernest Solvay 15 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1