J OUD'sADVOCAAT AKKERTJE ïctorfa wafer 1 OVERHEMDEN WIM WORM Heeren-Modemagazijn, Anegang27 Bijzondere tuinplanten. VRIJDAG 15 APRIL 1935? HAARLEM'S DAGBLAD Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Installatie van den nieuwen voorzitter. Hartelijke woorden van wederzijdsch vertrouwen en genegenheid. In het eigen gebouw van de Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap" had Donder dagavond de plechtige installatie plaats van den nieuwen voorzitter der Liedertafel, den heer J. Tideman. Bijna alle leden waren aanwezig. Aan de „groene tafel" had het voltallig bestuur plaats genomen en ook de heer J. L. Tadema, dien de vice-voorzitter, de heer J. E. Voet, hartelijk welkom heette, hem dank bren gend namens het bestuur voor zijn bemoeiin gen inzake de voorzittersvacature. Zijn rede vervolgend zeide de heer Voet, dat hij dezen avond beschouwde als een hoogtepunt in zijn loopbaan in de vereeni- ging. „Wij zijn hier", aldus spr. ongeveer, „in onze huiskamer. Hier klopt het hart van de Liedertafel; hier wordt geoefend voor den zang en geijverd voor de vriendschap; hier zijn al onze bezittingen en eereteekenen; hier worden onze intieme feesten gevierd; hier zijn wij in stille rouw bijeen geweest. Wij hebben veel geleerd in deze zaal op het ge bied van den koorzang; wij hebben hier ook geleerd, dat soms door omstandigheden de eenheid in een vereeniging kan verstoord worden, maar ook leerden wij wat eenheid vermag en dan is de bestuurstaak aange naam en geeft zij veel voldoening". Zich meer in 't bijzonder richtend tot den nieuwen voorzitter zeide spr., dat deze avond een feestelijke tint had met de instemming van alle leden, die verheugd zijn, dat de heer Tideman het voorzitterschap op zich heeft willen nemen. Hierna overhandigde de heer Voet den heer Tideman den voorzittersha mer en het insigne der Liedertafel. „Wij heb ben u", aldus de vice-voorzitter, „ons ver trouwen geschonken, schenk gij ons uw ge negenheid, dan zal de Liedertafel daarvan ongetwijfeld de vruchten plukken". De nieuwe voorzitter aan het woord. „Ook voor mij is het een groote avond", zoo begon de heer Tideman hierna zijn toe spraak, waarin hij voorts den heer Voet dankte voor de hartelijke woorden, tot hem gericht en de hoop uitsprak, dat hij zal kun nen geven, wat gevraagd is: „Ik hoop, mijn taak tot uw en mijn bevrediging te kunnen vervullen". Spr. wees er vervolgens op, dat het bestuur een zeer eervol verzoek tot hem had gericht: de Liedertafel toch bestaat nu 108 jaar, kan met trots op een eervol verleden terugzien en heeft het cultuurleven in Haarlem helpen opbouwen. De zinspreuk der Liedertafel is: „Het doel van ons vereenigd pogen is: zang door vriendschap te verhoogen". ,31ijft", zoo PASCHEN Drlnlrf op REIS en THUIS ECHT NATUURLIJK BRONWATER (Adv. Ingez. Med.) i zeide de heer Tideman, „de waarde daarvan Inzien. Een vereeniging met zulk een naam schept een spheer, zooals wij tegenwoordig zoo weinig in de wereld aantreffen. Gij streeft tezamen naar een schoon doel. Waar het lied klinkt Is geen boosheid. Dat de directeur. Frits Schuurman, niet aanwezig kon zijn betreurde spr. Hij toch heeft aller achting door zijn groote be kwaamheid als leider van den zang maar ook door de eigenschappen als mensch waardoor hij aller vriendschap en ge negenheid heeft weten te verwerven. „Met een leider als Frits Schuurman voor den zang en met een bestuur als de Liedertafel heeft, geloof ik, met genistheid het voorzitterschap te kunnen aanvaarden". „Men is zoo jong als men zich gevoeld en als zijn hart is", zoo eindigde de heer Tide man. „Blijf gij, oude Liedertafel, dan jong en frisch en blijf deelnemen aan de bevor dering van den bloei van het Haarlemsche cultuurleven. Ik hoop, dat Zang en Vriend schap zal duren, eeuwen lang! Lang leve Zang en Vriendschap!" Spontaan verhieven de leden zich na die woorden van hun zetels om de „Toast" (Hoera, hoera!) te zingen, die in deze „huis kamer" al zoo dikwijls geklonken heeft. „Als men zulk zingen hoort.", merkte de heer Tideman op, „zonder dat de dirigent er bij is. dan geloof ik dat het baantje van Schuurman in uw vereeniging ook niet zoo moeilijk is!" De heer J. L. Tadema sprak hierna een kort woord, waarin hij dankte voor de uit- noodiging van het bestuur, deze plechtige installatie bij te wonen en in 't bijzonder den heer Voet, voor de vriendelijke woorden, in het begin der bijeenkomst tot hem gericht. „Het bestuur", ging de heer Tadema voort, „heeft mij een vraag gesteld en mij groot vertrouwen geschonken en ik heb er prijs op gesteld, hier nog eens voor dat vertrou wen te danken. Tot mijn groot leedwezen noopten zeer dringende redenen mij, het verzoek van het bestuur af te wijzen. Maar ik geloof, dat met de keuze van den heer Tideman als voorzitter een goede en geluk kige keuze is gedaan. Onder zijn leiding zal „Zang en Vriendschap" ongetwijfeld zijn hooge plaats in het Haarlemsche muziek leven behouden. Moge de Liedertafel blijven bloeien in het belang van de muzikale kunst in deze stad!" De secretaris, de heer R. Haverschmidt, las daarna een gedicht van een der leden, K. H., voor, waarin de nieuwe voorzitter werd wel kom geheeten. Met een opwekkend woord sloot hierna de heer Tideman de bijeenkomst. ONTSLAG ONDERWIJZERESSEN. „De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft ons medegedeeld geen vrijheid te kunnen vinden, één van de uitzon deringsbepalingen, als bedoeld in het derde lid van art. 20b van het K, B. van 13 Juni 1936 (Stbl. 368) voor het geheele jaar 1938 van toe passing te verklaren ten aanzien van de aan School „Buitenrust" verbonden onderwijzeres sen Mevrouw A. P. van RietIn 't Veld en Mevrouw C. G. VisserBeutler. Van 1 Augus tus a.s. af zal het Rijk de jaarwedden van deze leerkrachten niet meer aan de gemeente vergoeden." In verband hiermede stellen B. en W. voor, aan genoemde onderwijzeressen met ingang van dezen datum eervol ontslag uit haar be trekking te verleenen. «as t Ei l va". VAN VeAscM NEDERLANDSCHE EIEREN t. J50 p- ,lesch jjjj* uit H^ET-rnsathoudoride méér dan vo Q |(Walltelt eens. Mat oordeel Is aan U, t succes (Adv. Ingez. Med.) Huldiging van J. Steffers. Serenade in de Tempeliersstraat. Gisteravond omstreeks 8 uur werd de Tem peliersstraat opgeschrikt uit de rustige dom meling in den vallenden avond, dooreen orkest, dat voor één der huizen een serenade bracht. De buren kwamen kijken en weldra was er een heele oploop. De politie zorgde er echter voor dat de orde gehandhaafd bleef. Want het was tenslotte een feest! De heer J. Steffers vierde den dag, waarop hij voor 25 jaar als bankwerker bij de Nederlandsche Spoorwegen in dienst trad, en het bestuur van de excursie- en St. Nicolaasvereeniging „Haarlem", waarvan de jubilaris voorzitter is, had gemeend hem een serenade te moe ten brengen. En zoo kon het dan gebeuren, dat de 1ste Haarlemsche Harmoniekapel gis teravond in de Tempeliersstraat vroolijke wijsjes blies. Binnen in het huis van de fa milie Steffers was het een en al vreugde Vrienden van den jubilaris verzamelden zich in de huiskamer en daar sprak de secretaris van de excursie- en St. Nicolaasvereeniging een woord van hulde. „Als de meeste menschen 's avonds thuis komen", aldus spr. „genieten zij van een wel verdiende rust na gedanen arbeid. Doch de ju bilaris heeft zich in zijn vrijen tijd aan het vereenigingswerk voor het kind gewijd". Spr. meende, dat de waardeering die de vrienden van de jubilaris voor zijn prestatie hadden groot en diep was. Ook mevrouw Steffers werd in de huldiging betrokken, want zij is haar man bij zijn werk steeds tot grooten steun geweest." De heer Steffers ontving een horloge en een gedenkalbum, waarvoor hij zichtbaar geroerd dank zegde. Mevrouw Stef fers kreeg bloemen. De heer C. A. Schagen sprak namens de leden der vereeniging „Haarlem" nog enkele welgekozen woorden. De voorzitter van de feestcommissie, de heer A. Schroder, had er voor gezorgd dat de hul diging vlot in haar werk ging. En het werd voor den jubilaris en zijn familie een waarlijk onvergetelijke avond. In de voorkamer van den huize Steffers stonden vele bloemen en ge schenken. Van zijn collega's kreeg de jubilaris een comfortabelen stoel. Gezien de werklust van den jubilaris is het echter de vraag of hij daar veel rust in zal vinden! R. K. SINT JOSEPHSCHOOL. Het bestuur van bovengenoemde school, gevestigd aan de Nieuwe Gracht 16, verzoekt aan B. en W. medewerking overeenkomstig art. 72 van de L. O. wet 1920 voor het verbe teren van de privaten en urinoirs in deze school. De kosten bedragen f 1847. B. en W. geven den raad in overweging, dit verzoek in te willigen. Illlllllilllllllllllllllllllllllllll De vijftien getuigen. Vrij naar het Engelsch van ALEX BARBER. EDCHESTER is een rustig dorpje in het Zuiden van Wales. Met een stil marktplein, waar de linden in den zomer koele schaduw geven en een eenvoudige herberg, waar de waard den vreemdeling een pot schuimend koud bier toeschuift over de met zink bekleede toon bank. Dat was al jaren zoo geweest en de waard van „De Drie Ossen" dacht, dat het wel altijd zoo zou blijven. Tot hij Petrie. zijn „ober-kellner" wat een veel te wijdsch woord was voor een bediende in „De Drie Ossen", maar Gurnand vond dat het wel stond ontsloeg, omdat hij te modern was. Gurnand zelf was niet modern. Hij had er zelfs een hekel aan. In zijn zaak was geen radio en de planken vloer was met zand be strooid. Maar Petrie was wel modern. En hij meen de dat Bedchester zonder een modern restau rant, een onding was. Daarom opende hij na zijn ontslag, aan de andere zijde van het marktplein een modern restaurant, met sta len stoelen en glazen tafeltjes, met vroolijke meiskes die de bestellingen rondbrachten en een transpireerende negerband, die allerijse- lijkst veel lawaai produceerde. En het leek, alsof Petrie gelijk zou krijgen. De vreemde lingen, die in den zomer Bedchester bezoch ten, gaven de voorkeur aan Petrie's .Ameri can Bar" en ook de boeren vergaapten zich op de marktdagen liever aan het glas en staal en de aardige meiskes van Petrie's eet- paleis, dan zich als van ouds, terug te trek ken in de rustige atmosfeer van „De Drie Ossen". Gurnand zag het met leede oogen aan en meende, dat men spoedig genoeg zou krijgen van het lawaai en klatergoud in de ..Ameri can Bar" en terug zou keeren naar de oude vertrouwde omgeving van „De Drie Ossen". Doch toen dit na een half jaar niet gebeur de. begon hij het lot te wantrouwen. Dat er zooiets als met-zijn-tijd-meegaan bestond, kwam niet in zijn trage hersens op. Daarom besloot hij, de kwestie zelf te regelen. Petrie moest verdwijnen en met hem. de opzichtige, ordinaire .American Bar". Hij had de oudste rechten, en die liet hij zich niet door een weggejaagden loopjongen de .ober-kellner" was inmiddels tol loopjongen gedegradeerd ontnemen. Daarom besloot Gurnand Petrie te dooden. En daar hij weinig lust had, om gehangen te worden, beraamde hij zijn plannen zeer AKBEIDERSZIEKENTONDS „ZIEKENZORG" Jubileum II. J. Breddels. In de dezer dagen gehouden bestuursver gadering van het Arbeidersziekenfonds „Zie kenzorg" herdacht, de heer H. J. Breddels het feit. dat hij vóór 12jaar tot secretaris werd gekozen van het fonds. Reeds vóór deze benoeming heeft de jubi laris zitting gehad in den Raad van Toezicht en wel voor de eerste maal in 1918. De wijze waarop de heer Breddels het secretariaat heeft waargenomen, verdient niets dan lof. Zijn jaarverslagen, die in de laatste jaren in druk zijn verschenen, zijn zeer belangrijke documenten geworden. Hoewel gekozen op een tijdstip, waarop de moeilijkste tijden voor „Ziekenzorg" achter den rug waren, is er voornamelijk in dezen tijd heel wat op offering noodig geweest, om het fonds aan zijn doel te doen beantwoorden. Breddels heeft een belangrijk deel voor zijn rekening genomen. Talrijk zijn de conferenties ge weest, welke hij met zijn medebestuurders heeft gehouden en hij is in het bestuur een zeer gewaardeerd collega. En waar het de belangen der leden betrof, sprak steeds zijn gevoelig hart. al moest dikwijls het gevoel wijken voor het verstand. Aangenaam zal het voor den jubilaris geweest zijn. dat hij het fonds zag groeien, zoodat hij op zijn jubileum het ledental tot 20.000 zag opgevoerd, zoodat „Ziekenzorg" thans met inbegrip van de bui tenleden pl.m. 27.500 verzekerden telt. Het bestuur heeft gemeend, dit jubileum niet onopgemerkt te mogen voorbij gaan. De voorzitter heeft den jubilaris gecomplimen teerd en hem een herinneringsgeschenk aan geboden. VOOR UW 'Adv maez Mea.> PAASCHCOLLECTE „BIO-VACANTIE-OORD". In de Paaschweek zal weer in alle bioscoop theaters hier te lande gecollecteerd worden, ten bate van de Stichting „Bio-Vacantieoord". die in het afgeloopen jaar gefinancierd heeft de uitzending naar en de verpleging van 737 kinderen van de alleramsten uit ons land in haar Bio-Vacantieoord „Russenduin" te Bei- gen aan Zee. De Stichting hoopt spoedig financieel in staat te zijn. gedurende het geheele jaar haar vacantieoord in Bergen aan Zee te bevolken en wel met 900 kinderen, waarvan ieder onge veer 5 weken in het Bio-Vacantieoord „Rus senduin" te Bergen aan Zee kan doorbrengen Zooals bekend is, geschiedt de uitzending der kinderen op verzoek van de Stichting „Bio-Vacantieoord" door de afdeelingen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacanties, waarbij -tusschen beide lichamen is overeengekomen, dat hoofdzakelijk kinderen van ouders, die absoluut niet in staat zijn iets voor de uitzending hunner kinderen bij te dragen, in aanmerking mogen komen. De Stichting „Bio-Vacantieoord" doet een beroep op het bioscoopbezoekend publiek in de Paaschweek. om het haar mogelijk te ma ken het volgende jaar gehoor te kunnen geven aan de stem van 900 noocidruftigen in ons land, wier kinderen zoo zeer behoefte hebben aan de buitenlucht, aan goed voedsel, aan hygië nische verzorging, aan lichamelijke oefening en aan ontspanning in de vrije natuur. Neem dadelijk 'n en die migraine trekt weg! Binnen 'n kwartier voelt ge U als her boren. Ge hebt Uw dag gered! Wer ken verrassend snel. Onschadelijk! Per koker van 12 stuks - 12 stuivers Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. (Adv. ingez. Med.) zorgvuldig. Petrie woonde buiten het stadje en hield zich 's avonds meestal op in zijn kantoortje, op' de eerste verdieping. Gurnand wist dit. omdat er sprake was van een sa menvoeging van de beide restaurants. Gur nand was daar zelf over begonnen, omdat hij voor alles wilde vermijden, blijk te geven van eenige vijandschap tegenover Petrie. Hij wist, dat men Petrie op een morgen zou vin den, met een mes in de borst, en dan mocht er geen enkele aanwijzing tegen hem zijn. Den avond voor den moord bezocht hij Petrie, om de samenvoeging definitief te re gelen. Dat was een Dinsdag, want hij wist. dat Petrie's huishoudster 'sWoensdagavonds naar de bioscoop ging. Gurnand had heel wat detective verhalen gelezen en hij wist, dat de meeste moordenaars den strop kre gen, omdat ze te knap waren. Maar hij had geen illusies omtrent zijn eigen hersencapa- citeiten en wist, dat er van die zijde geen gevaar te duchten was. Hij was een eenvou dig man en hij besefte heel goed. dat de eenige moord, dien hij tot een goed einde kon brengen, heel eenvoudig moest zijn. Toen hij Petrie's huis bereikt had. opende de huishoudster de deur. „U weet den weg", zei ze kort. ,Dank u", gromde Gurnand en klom naar boven. Petrie ontving hem hartelijk. ..We moeten nu een besluit nemen", zei hij, .Als je het goed vindt, kunnen we morgen de overeen komst teekenen". „Laten we zeggen Donderdag", meende Gurnand. „Ik heb morgen iets anders te doen en wil den avond vrij houden". Zij praat ten een half uur terwijl Gurnand's blikken onderzoekend door de kamer gleden. Hij zag tot zijn voldoening, dat op het bureau een Indische kris lag. die Petrie waarschijnlijk als briefopener gebruikte. Het zou een heele voldoening ziin. hem met zijn eigen wapen De uitbreidingsplannen voor Haarlem-Noord. B. en W. achten ingebrachte bezwaren ongegrond. Hoewel de door belanghebbenden ingebrach te bezwaren tegen het bij raadsbesluit van 6 Januari 1937 vastgestelde uitbreidingsplan voor het gedeelte der gemeente, gelegen ten oosten van den Vondelweg, ten zuiden van de Hek- sloot, ten westen van het Noorder Buiten Spaarne en ten noorden van de Jan Gijzen- vaart, ongegrond werden verklaard, onthielden Gedeputeerde Staten toch hun goedkeuring aan het raadsbesluit, omdat de gegeven be stemming voor bedrijfsgebouwen voor bodem cultuur geen voldoende aanwijzing inhoudt voor de soort van gebouwen: bovendien ont moette het bezwaar, op gronden, bestemd voor bebouwing met bedrijfsgebouwen voor bodem cultuur, ook de oprichting toe te laten van an dere gebouwen, waaronder mede begrepen gebouwen, welke enkel tot bewoning bestemd zijn. Met inachtneming van deze bezwaren is door B. en W. een nieuw plan ontworpen. Dit ont werp. dat zij den Raad ter vaststelling aan bieden, heeft, overeenkomstig het bepaalde bij art. 37, tweede lid, der Woningwet, ter gemeen tesecretarie ter inzage gelegen. Naar aanleiding daarvan zijn ingekomen bezwaai-schriften van 1. het Predikanten Weduwenfonds der Ned Herv. Gemeente te Haarlem, d.d. 31 Januari 1938; 2. de Bouw- en Administratiemaatschappij „Hulshorst" te Amsterdam d.d. 2 Febr. 1938; 3. H. W. Vink e.a. te Haarlem. Bij de bespreking der gemaakte bezwaren van den eersten adressant merken B. en W op, dat aan de binnen den verboden kring ge legen gronden de eenig mogelijke bestemming is gegeven. Wat betreft de gedeelten gelegen buiten den verboden kring, bebouwing als door adressant wordt gevraagd zou in strijd zijn met een goeden, stedebouwkundigen uitleg dei- gemeente. Dat door een en ander adressant schade lijdt moet door B. en W. worden ont kend. In de onder 2 en 3 genoemde bezwaarschrif ten. waarin dezelfde bezwaren worden ontwik keld, wordt gezegd: a. dat geen enkel belang vordert, dat de gronden uitsluitend worden bestemd voor be bouwing ten behoeve van den landbouw enz. b. dat er geen reden kan zijn om bebouwing langs den Vondelweg en den Spaarndamsche weg onmogelijk te maken; en c. dat niet tevens bepalingen zijn ontworpen op grond waarvan schade kan worden vergoed B. en W. antwoorden daarop: Zooals wij boven reeds opmerkten is aan de gronden de eenig mogelijke bestemming ge geven. Bebouwing langs Vondelweg en Spaarn- damscheweg is. afgescheiden van andere daar tegen bestaande bezwaren, voortvloeiende uit de Kringenwet en de bouwverordening, in strijd met een goeden stedebouwkundigen aan leg. Daar door het vaststellen van dit plan geen schade wordt geleden, behoeft er dus ook geen sprake te zijn van het vaststellen van voorschriften, op grond waarvan schade kan worden vergoed. Alle bovenbedoelde bezwaren werden ook reeds vroeger ingebracht en toen ook door Gedeputeerde Staten ongegrond verklaard. B. en W. stellen den raad dan ook voor bo venbedoelde bezwaarschriften voor kennisge ving aan te nemen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZVTERDAG 16 APRIL 1938. Progr. III, Keulen 8.00. 8.50, 9.05, 9.20. Parijs Radio 9.50 10.05. 10.20. 10.35. Deutschlandsen- der of Diversen 11.05. Keulen 11.20. Ned. Brus sel 12.20. Keulen 12.35, 1.20, 1.30. Fransch Brussel 2.35. 2.50, 3.00. Keulen 3.20 Parijs Radio 5.20. Fransch Brussel 5.35. Keulen 6.20 6.30, 7.20. Boedapest 9.20. Keulen 9.55, 11.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00. Diversen 8.20 -9.20. Londen Regional 9.20, 9.35, 9.50, 10.05 10.40. Droitwich 11.05, 11.50. 12.20. 1.20. Lon den Regional 1.50. Droitwich 2.35, 3.20, 4.20, 5.20, 5.50, 6.05, 6.50, 7.20, 8.20. 8.40. 8.55. 9.25, 10.20. 10.50, 11.10. Diversen 11.20. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gram.platen concert: Verzoekprogramma. 8.00 12.00 Diversen. te kunnen dooden. En het leek bovendien een bruikbaar wapen. Gurnand verzonk in gepeins, terwijl Petrie doorpraatte. Den volgenden avond zou hij Petrie opnieuw bezoeken. Die zou hem zelf open doen en hem mee naar boven nemen. Het kantoortje lag aan de straat, maar op de eerste verdieping, zoodat men van de straat af niet naar binnen kon zien. Hij zou handschoenen aantrekken. Dan zou hij een ongeopenden brief uit zijn zak halen en den briefopener oppakken, alsof hij den brief wil de openen. Maar in werkelijkheid Petrie zou sterven, zonder een kreet te kunnen slaken. Het zou een eenvoudige roof moord lijken, zonder een enkele aanwijzing. Hij kon Petrie's huis door de velden berei ken, zonder iemand te ontmoeten, en langs denzelfden weg terugkeeren. Zijn bediende kreeg vijaf en niemand zou kunnen bewijzen, dat hij niet den geheelen avond thuis was geweest. „Ik zal blij zijn. als deze zaak afgedaan is", zei Petrie. Gurnand uit zijn gepeins opschrik kend. „Ik ook", stemde deze in, en er was een leelijke grijns op zijn vleezig gelaat. Alles ging precies, zooals Gurnand het zich zich gedacht had. Niemand zag hem zijn huis verlaten, door het raam van den salon, en hij ontmoette ook niemand toen hij dwars door de velden naar Petrie's huis wandelde. En ook nadat Petrie hem zelf had binnen gelaten, met een verontschuldiging dat hij hem zoo lang had laten wachten, verliep alles heel vlot. Ze wisselden enkele woorden. Toen haalde Gurnand den brief te voor schijn. „Geef me even die kris", zei hij ter loops en Petrie reikte hem het voorwerp aan, argeloos als een kind. Toen siste Gurnand tusschen de tanden: „Je bent een gemeene hond Petrie, en ik ga je dooden". Hij hief het wapen op en zag Petrie verbleeken. Toen stak hij toe en zijn slachtoffer zakte ineen, zonder eenig geluid. Kalm verliet hij het huis en ongezien be reikte hij zijn eigen woning weer. Den volgenden ochtend trad brigadier Wil- kins ,3e Drie Ossen" binnen. Gurnand ver bleekte, maar hij vermande zich. Zijn plan was goed geweest, en niemand kon hem iets ten laste leggen. Maar Wilkins stapte zonder aarzelen op hem toe en legde hem de hand op den schouder. Een korte klik, en de hand boeien sloten om Gurnand's polsen. „William Gurnand, ik arresteer je wegens moord op John Petrie! Je plan was goed, maar je hebt een ding over het hoofd ge nen En dat zal je den strop kosten. De bus. die om kwart over zes van de markt vertrekt, passeert om hal/ even Petrie's huis. Het is een twee-verdieplngsbus en er zijn vijftien passagiers, die met eigen oogen zagen hoe je John Petrie neerstak" TrlcotUbruk Tt Stuk» Verkouleren NV., Allan (N B (Adv. IngezMed.) Een brief aan tante Clara. U heeft mij gevraagd wat u nu eigenlijk van die „Primavera" denken moet of het nut heeft dat u erheen gaat? Nut. wel zeker. U heeft geen idee van al het moois dat u daar vinden zult: maar bovendien zijn er allerlei dingen die ook in uw tuin thuis hooren en waarvan u zeker nog nooit gehoord hebt. Binnen zult u, links van het meest rechtsche pad, een kleine inzending orchideeën vinden; daarbij is de prachtige witte Phalaenopsis amabilis. een juweeltje met middelmatig groote bloemen aan sierlijke trossen. Het bruidsbouquet van onze Prinses was van deze bloemen gemaakt. Kijkt u ook in diezelfde buurt eens naar de winterharde Camellia „Ef- fendee", een nouveauté van alweer een paar jaartjes geleden. U zult daar vlakbij ook mooie Clematissen tegen komen, in rood en allerlei tinten blauw, en let u dan eens op den eigenaardigen glans, die er over de bloemen van Clematis hybr. Sieboldi ligt. Aan den over kant van het pad is een groote Boskoopsche inzending van azalea's voor den vollen grond. Daaronder bevinden zich ook andere heesters, o.a. iets heel merkwaardigs, de Nevinsia ala- bamensis. die een getuigschrift van verdien ste gekregen heeft. Het is een heestertje van 30 a 40 cm. hoog. bijzonder sierlijk van vorm, met bloemen die bestaan uit vele dunne, witte draden, zoodat de heele struik bezet schijnt met doorschijnende witte balletjes. Bij het rustieke bruggetje, waar dit rech- terpad over voert, staat een prachtige collectie npiphytische planten. Bromeliaceae. uw welbe kende Billbergia met familieleden. Deels zijn die planten in den grond gezet, deels op boo- men, zooals ze ook in de natuur groeien. Binnen vindt u rechts achteraan, in de buurt van het restaurant allerlei aardig kleingoed, waaronder Picca excelsa var. pygmaea, een dingetje van nog geen 20 cm hoog, een co- nifeertje dat dicht met naalden bezet is, heel compact, rond en laag. En Rhododendrum racemosum, 15 cm. hoog, een dwerg met licht- rose bloemhoofd) es. En de kruipende Rhodo dendrum fastigiatum, lichtpaars. Misschien ook Ledum groenlandicum, een heestertje van 25 cm. hoog met Meidoornachtige witte bloern- schermen. Maar wilt u me een genoegen doen? Praat u vóórdat u al die mooie dingen gaat bestellen, eerst eens met den kweekcr en over tuigt u, dat de planten in uw tuin op hun plaats zullen zijn. Buiten staat ook nog zoo iets aardigs, een dwerg-blauwsparretje, Abies nobilis glauca, geen 20 cm. hoog. Op het punt van kleurcombinaties kunt u hier een massa leeren. Hoe staan die gele, rose en oranje Azalea mollis tegen het brons bruin en lichtgroen van de Japansche Acers? Schitterend! In den buitentuin kunt u der gelijke voorbeelden ook bij bosjes tegenkomen. Zoo ziet u daar de vrij hooge. helderrose Pri mula rosea grandifl. staan naast de lage, dubbel helderroode P. acaulis sanguinea fl. pl„ een combinatie die zeer gelukkig is. Juist als u moeite heeft met zulke dingen, is het nuttig om vaak goede voorbeelden te zien. Dat kunt u hier doen. Langs het linkerpad. van den ingang af ge- ekend, dus het rechter van het restaurant af, bevindt zich, dicht bij den uitgang, in het lin ker middenvak een gemengd perk met azalea japonica, brem enBoronia heterophylla, een plant die bedriegelijk veel op perncttya lijkt, maar in werkelijkheid van Australische origine is en 's winters in de oranjerie thuis hoort. Ik zou u met alle genoegen nog een paar dozijn namen en kleuren willen noemen: maar daar heeft u weinig aan. Het beste is dat u zelf maar gaat kijken. Dit is voor iederen plantenliefhebber raadzaam. TUIN EN GAZONNEST (Adv. Ingez. Med.) REISBOEK DER NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING. Dezer dagen is het Reisboek voor 1938 der Nederlandsche Reisvereeniging verschenen, dat door de zeer vele gegevens en informaties die het bevat, niet alleen voor de duizenden leden van deze groote toeristische organisatie, doch ook voor niet-leden een goede gids en welkome vraagbaak zal zijn. Het boek. dat 500 bladzijden telt, bevat de programma's van de meer dan 700 reizen van verschillenden aard en voor alle beurzen, die door de N.R.V. zijn uitgeschreven, alsmede verschillende artikelen, waarvan o.a. dient genoemd; „Hoe men het voordeeligst reist". Voorts wordt een overzicht gegeven van de voornaamste gebeurtenissen in 1938, terwijl het opgenomen overzicht naar de vertrekdata van de verschillende reizen, ons zeer doelmatig toeschijnt. Evenals vorige jaren is bijzondere aandacht besteed aan het illustratieve deel van dit Reis boek. zoodat vele bijzonder goed geslaagde en fraaie foto's den tekst verluchten. Het geheel is goed verzorgd.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9