Haarlem's Dagblad Indi lanen. Het belangrijkste SSc ,ïaarj:aii<r No. 16817 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37, Postgirodicnst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14625. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directies P. W. PEEREBOOM EIN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 19 April 193$ Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per e*. Advertentiën1-5 regel» f 1.75, elke rege' meer f 0.35. Réclames f 0.60 per regel. Kegelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes sie rubriek. Chamberlain en Mussolini wisselen telegrammen. Nieuwe periode van vertrouwen en vriendschap". NMIDDELLIJK na de onderteekening der Britsch-Italiaansche overeen komst heeft Chamberlain een tele gram gezonden aan Mussolini, waarin hij zegt, zeer verheugd te zijn over het resultaat. Chamberlain en zijn collega's hebben waardeering gevoeld, aldus het tele gram verder, voor den geest van goeden wil en samenwerking, die door Mussolini en Ciano bij de besprekingen is getoond. Hier aan voegt Chamberlain toe: „Ik hoop, dat wanneer de overeenkomst volledig in wer king treedt, zij alle bestaande punten van ge schil tusschen ons zal opheffen en met ver trouwen verwacht ik, dat daarna de betrek kingen tusschen onze beide landen wederom hecht gegrondvest zullen blijken op het ver trouwen en de vriendschap, die zoo lang in het verleden hebben bestaan". USSOLINI heeft hierop geant woord met een telegram, waarin hij zegt inderdaad verheugd te zijn, dat de besprekingen op gelukkige wijze zijn geëindigd en dat „de overeen komst, die tot stand is gekomen U evenals mij volledige voldoening schenkt ten opzichte van haar omvang en van den ten grondslag lig- genden geest. Het is mij een genoegen u de verzekering te geven, dat ik oprecht den goe den wil en den hartelijken geest van begrip heb gewaardeerd, die gij hebt getoond. Dat de tusschen ons hangende kwesties op zoo openhartige en volledige wijze geregeld zijn, plaatst de betrekkingen tusschen Engeland en Italië op een hechte, duurzame basis. Ik ben er van overtuigd, dat thans tusschen on ze beide landen een nieuwe periode kan wor den geopend van vertrouwen en vriend schap. hetgeen gij en ik wenschen en hetgeen overeenkomt met onze traditioneele betrek kingen" (Uitvoerige bijzonderheden omtrent de over eenkomst vindt mén op pag. 4.) Spaansclie Nationalisten bezetten de buitenwijken van Tortosa. (Volgens statistische opgaven neemt het aantal Indianen in de Vereenig- de Staten sinds eenigen tijd weer beduidend toe). De Indianen, zegt de krant, Zijn weer in aantal toegenomen, Dat nieuwtje is wel intressant, Wie had dat nu nog durven droomen. Verjaagd van prairie, woud en meer, Gedoemd tot afzien van het zwerven. Slachtoffers van 't modern verkeer, Bleef hun toch slechts om uit te sterven. Zoo dacht ik altijd, en met spijt, Door jeugdherinnering aan boeken. Van vredespijp en dappren strijd. Van berenjacht en sporen zoeken; Van wigwams en van veerentooi, Van tomahawks en pijl-en-bogen Mocassins, squaws, betoovrend mooi, Zij staan mij allen nog voor oogen. Hoe konden wij Amerika, Om deze dapperen benijden, Hoe speelden wij die boeken na, Al bleef scalpeeren te vermijden. Maar ach, die tijd is lang voorbij De Indiaan moest rustig worden, Het zwerven stond hem niet meer vrij, De blanke riep hem tot de orde Hun oude vrijheid werd gesmoord, De wet beperkte wat zij mochten, Zij dragen schoenen en een boord, Behalve dan, op circustochten. Is hun getal stijgend in lijn? Nou ja. ze zijn toch uitgezworven, De echte Indianen zijn Voorgoed volkomen uitgestorven. P. GASUS. Haarlem blijft groeien! Een gunstig kwartaal. Haarlem blijft steeds groeien. Dat is in de zen crisistijd een gelukkig verschijnsel. In het afgeloopen kwartaal vermeerderde het aantal ingezetenen met niet minder dan 511. Dit is een zeer belangrijke aanwas, want in de maanden JanuariMaart van 1937 was de stijging slechts 180 en in 1936 slechts 315. Op 1 April 1938 was het aantal ingezetenen gestegen tot 135.867. Vergeleken bij 1 April 1937 is dit dus een toeneming van 2382. Van 1 April 1936 tot 1937 was de stijging slechts 1913. Er kan dus in den laatsten tijd een sterkeren groei geconstateerd worden. Deze zit geheel in het aantal vestigingen, want in het cijfer van geboorte en sterfte is weinig verandering te bespeuren. Veldsla"; in Middeu-Palestina. Britsche troepen en Arabieren slaags geraakt. Vele dooden. Tijdens de Paaschdagen hebben in Palesti na eenige ernstige incidenten plaats gehad. Bij Bala Anepta in het midden des lands kwam het tot een formeelen slag tusschen Arabische opstandelingen en Britsche troepen, waarbij 50 Arabieren den dood vonden. Hier onder waren verscheidene aanvoerders. Het gevecht begon reeds Zaterdagmiddag en duurde den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag voort. Schijnwerpers verlichtten het terrein van den strijd, terwijl vliegtuigen ver kenningen verrichtten. Zondagavond werden twee bommen tot ontploffing gebracht, de eene in de Joodsche wijk van Jeruzalem, de andere in een Ara bisch koffiehuis te Caiffa. In het eerste ge val werd een oude Joodsche man gewond, in het tweede geval werd een bezoeker gedood, terwijl acht personen werden gewond, o.w. een Joodsche voorbijganger. Men vreest, dat het nog onrustiger zal worden. De sinaasappeloogst is thans bin nengehaald, Toch hoopt men. dat het einde der maand weer rustig zal zijn. Zooals men weet, wordt dan de koninklijke commissie van onderzoek in Palestina verwacht. Optreden tegen de „IJzeren Garde''. Havas meldt uit Boekarest: De politie heeft kapitein Codreanu en 200 leiders van de „IJzeren Garde" gearresteerd. Allerlei inlichtingen, afkomstig uit alle pro vincies, heeft de Roemeensche autoriteiten doen besluiten, opnieuw tegen de beweging der voormalige IJzeren Garde op te treden. De aankondiging van de ontbinding der partij door Codreanu was niet meer dan een manoeuvre, zooals de politie spoedig zou ver nemen uit een brief van Codreanu aan zijn luitenants, waarin hij uiteenzette, dat de ontbindine ziiner Dar tij slechts fictief was, en dat de activiteit vah het „legioen" werd voortgezet. De politie vernam bovendien dat de partij een marsch naar Boekarest voor bereidde. Bij talrijke huiszoekingen, die ver richt zijn. werden wapens, munitie en strooi biljetten ontdekt. Tot dusver wordt de groot ste geheimhouding betracht omtrent de maat regelen die genomen zijn. Men weet even wel, dat het „Groene Huis" in een voorstad van Boekarest door de politie bezet is. even als verscheidene vergaderlokalen der Gar disten. De „Curentul", .het uiterst rechtsche or-, gaan. dat nauwe betrekkingen met IJzeren Garde onderhield, is verboden. Amposta aan den mond van de Ebro veroverd. Uit Saragossa heeft Havas bericht ontvan gen, dat Maandag verscheidene plaatsen in Catalonië door de troepen van generaal Franco bezet zijn. Tot de veroverde plaatsen behooren Amposta, Masden Verge en Santa Barbara. De rechtsche troepen hebben tegen vier uur gistermiddag de buitenwijken van Tortosa bezet. In het begin van den nacht bevond het aan den linkeroever van de Ebro gelegen stadsdeel zich nog steeds in handen der regeeringstroepen. Dit deel der stad, dat het belangrijkste is, wordt hevig gebombar deerd door de rechtsche artillerie. Tortosa wordt van drie zijden bedreigd: in het noorden door de artillerie en troepen infanterie, in het westen door afdeelingen le gioensoldaten, die uit Alfara zijn gekomen en door troepen van Valino, die uit Mas de Barberans kwamen, in het zuiden door den den rechtervleugel van generaal Valino. die van Masden Verge oprukt langs de Ebro. Carthageua gebombardeerd. Dertig bommenwerpers van Franco heb ben Maandag een aanval ondernomen- op Carthagena. Batterijen van het ^luchtdoel geschut verhinderden, dat belangrijke gebou wen getroffen werden. De vliegtuigen be stookten toen de buitenwijken van de stad In dc haven werd een republi- keinscli oorlogsschip tot zinken ge bracht. Vijf andere schepen werden ernstig beschadigd. De werkloosheid le Haarlem Nu ook iets heneden 1935. In de afgeloopen week verminderde het aan tal werkloozen te Haarlem met 97. Dit is wel iets minder dan in dezelfde week van 1937, maar dit werd verwacht, omdat de voorjaars- drukte nu iets vroeger begonnen is, in ver band met het feit dat het in Maart mooier weer was. Het aantal werkloozen is nu 5429, dat is 497 minder dan in 1937 en 853 minder dan in 1936. Bovendien is er weer een nieuwe mijlpaal bereikt, wij zijn namelijk voor het eerst iets onder het cijfer van 1935 en wel 30. In het algemeen komt er dus op de Haar- lemsche arbeidsmarkt wel eenige verbetering, hoewel het natuurlijk betreurd wordt, dat het tempo der verbetering slechts langzaam is. Dc nieuwe oud-Katholieke Kerk. Inwijding op Dinsdag 17 Mei. Op Zondag 1 Mei zal. naar wij vernemen, de laatste dienst in de oude oud-Katholieke Kerk gehouden worden. De inwijding van het nieu we kerkgebouw aan den Kinderhuissingel zal dan voor gemeenteleden en genoodigden plaats hebben op Dinsdag 17 Mei. En den daarop volgenden Zondag, 22 Mei, wordt de eerste dienst in het nieuwe gebouw gehouden. „De nieuwe vriendschap''. Commentaar der Italiaansche pers. De Italiaansche pers ruimt een eerste plaats in voor de historische gebeurtenis van de onderteekening der overeenkomst tus schen Engeland en Italië, welke beschouwd wordt als een groote bijdrage voor den vrede en de veiligheid der wereld. De foto's van Mussolini en Chamberlain, alsmede van graaf Ciano en Lord Perth nemen een eereplaats in en vele kolommen zijn gewijd aan commen taar en indrukken uit het buitenland. Naar het oordeel der bladen toont een aan dachtige beschouwing der accoorden. dat de Italiaansche regeering vooral bedacht is ge weest op de bescherming harer rijksgebieden en zich onthouden heeft van alle hegemo- nische eischen, die de belangen van andere landen hadden kunnen schaden. De Gazette del Popoio schrijft: „Hetgeen zoojuist tusschen Engeland en Italië definitief is vastgesteld is een niet meer traditioneele, maar volkomen nieuwe vriendschap, waarbij Engeland de positie erkent, welke Italië thans Inneemt. Tegenover het Italië van 1938, dat meester is in Abessynië en overwinnaar in Spanje, geeft Engeland er zich rekenschap van, dat zijn vroegere opvattingen onhoud baar zijn en heeft het ingezien, dat het zijn belang is met Italië op een anderen voet te komen staan, een voet van samenwerking tusschen twee koloniale mogendheden. In zake Spanje sein-ij ft het blad: „Het feit, dat Italië er niet naar streeft zich te verzekeren van een bevoorrechte economische positie, wil niet zeggen, dat het in Spanje geen werk zaam terrein kan vinden, dat het nieuwe bevriende Spaansche bewind zal inwilligen, en waarmede de Britsche regeering rekening houdt". Britsch commentaar. Zoowel de „Sunday Times" als de „Observer' leggen den nadruk op het succes, dat het Britsch-Italiaansche accoord vormt en wijzen op de consequenties daarvan voor de zaak van de vrede en den goeden wil in Europa. De Sunday Times wenscht Chamberlain ge luk met zijn persoonlijk sdcces. De Observer hoopt, dat de vier mogendheden, van wie de de vrede afhangt, een gelijke triomf als van Engeland en Italië zullen nastreven en weder om zullen trachten een viermogendhedenpact tot stand te brengen. „Bijdrage tot vreedzamen heropbouw der wereld" De Duitsche bladen verwelkomen het ac coord als een nieuwe bijdrage tot den vreed zamen heropbouw der wereld. De „Deutsche Allgemeine Zeltung" schrijft: Mussolini heeft weer bewezen, wat er met moed en volharding, overleg en inzicht te be reiken valt. De stuwende kracht was zijn op het Imperium gerichte wil. De as Rome-Berlijn vormde de achtergrond voor de wereldpolitiek De ontwikkeling der toestanden in Oost-Azië maakte het voorts voor de Engelschen noodig de spanningen in Europa weg te nemen. Pas met het verdwijnen van Eden werd de weg daartoe geëffend. De beteekenis van Cham berlain voor een nieuwe Europeesche politiek ligt in 't feit, dat hij juist in den blij venden tegenstand van Engeland ten opzichte van de nieuwe ontwikkeling in Europa, een gevaar ziet voor het Britsche Rijk. De „Berliner Lokalanzeiger" schrijft: Het verdrag tusschen Italië en Engeland iis een blijde Paaschboodschap voor geheel Europa. Elke verstoring door derden is uitgesloten. Ook Genève kan hieraan niets veranderen. Het rechtstreeksche overleg tusschen beide be trokken partijen heeft ook hier bewezen de Het woord is aart Paschen kouder dan Kerstmis. Dat de Paaschdagen niet zijn geweest, wat we ervan gehoopt hebben, ieder heeft het aan den lijve ervaren, en sommigen zullen aan Kerstmis gedacht hebben. Maar daarmee is in elk geval aan Kerstmis 1937 onrecht gedaan, want toen was het warmer dan tijdens de Nergens is ons land werd tijdens de Paasch dagen, volgens de weerkundige medewerker van het N. v. d. D., een temperatuur van 8 gr. Celsius overschreden. Bij de laatste Kerstmis bereikte toen de thermometer de 9 gr. Celsius. Alleen was Kerstmis over het grootste gedeel te van ons land mistig en somber, terwijl wij gisteren en eergisteren nogal wat zonne schijn hebben gehad. Terwijl Kerstmis ons lichten regen van weinig beteekenis gaf, ver gastte Paschen ons op lichte regen-, hagel- en sneeuwbuitjes. Vooral den tweeden Paaschdag zag men herhaaldelijk de lucht betrekken; de hoeveelheid neerslag, die dan uit de dreigen de lucht viel, was echter zeer klein. In De Bilt werd slechts 0.3 m.M. afgetapt. Depressie en hooge druk hebben volgens genoemden me dewerker samengespannen om ons dit gure Paaschweer te bezorgen. Verhuizers vinden 11.000. In een oude waschtafel. Op een bovenhuis aan de Overtoom te Am sterdam hebben twee verhuizers Zaterdag avond een merkwaardige ontdekking gedaan In een oude waschtafel vonden zij onder een marmeren dekblad een damestaschje, waarin eenige enveloppen met bankbiljetten van f 300 en f 100 in totaal voor een bedrag van f 11.000 Kort geleden is de bewoner van het perceel na den dood van zijn vrouw naar het buiten land vertrokken. Eenige oude meubelen waren in het huis achter gebleven en werden op zijn verzoek naar kennissen overgebracht door de transportfirma F. H. Saam uit Diemen. De vinders hebben de politie onmiddellijk van de vondst in kennis gesteld, die zich met den eigenaar in verbinding zal stellen. Coethe: Wie zichzelf hoog stelt mag anderen niet gering achten Haarlemsche meisjes wenschen Engelsche scholieren welkom in onze stad. waar zij een week lang de gasten van verscheidene Haar lemsche families zullen zijn. Men ziet de En gelsche meisjes rechts op de foto; zij zijn namelijk te herkennen aan de typische ge- uniformeerde hoeden, die aanduiden van velke school zij komen De extra trein, die de ongeveer 180 Brit sche jongens- en meisjesscholieren gisteren naar Haarlem brach', kwam om 9.10 op bet Haarlemmermeerperron aan. Reeds lang voor dien tijd de trein was te laat had den zich de Haarlemsche scholieren met hut ouders en kennissen op het station gepos teerd om hun gasten af te halen. Het was een dnikte van belang, doch dank zij de goede organisatie zoowel de „afhalers" als de de gasten moesten zich naar met duidelijke letters aangegeven plaatsen begeven ver liep alles zeer regelmatig en vlot. Zooals men weet zullen de Britten door eenige excursies een beeld van ons land probeeren te krijgen. De dag van heden is echter bestemd om ge heel in huiselijken Haarlemschen kring door te brengen. eenige weg te zijn om tot succes te leiden. Meening der Fransche bladen. Het Britsch-Italiaansche accoord is naar de meening van het .Petit Journal" niet maar een gentlemen's agreement, doch een waar vredesverdrag. De „Jour-Echo de Paris" schrijft: De weg is Frankrijk gewezen. Laten wij snel handelen. De ..Populaire" stelt vast. dat in het accoord niets herinnert aan de algemeene richtlijnen der Europeesche politiek van „organisatie van den vrede". Voor een oplossing, die de aan vaarding zou beteekenen van internationale esamenwerking zonder beperkingen en een afstand doen van oorlog, daarvoor aldus be sluit het blad, reserveeren de socialisten hun enthousiasme en streven. De Humanlté kan in het Britsch-Italiaansche accoord geen vredescontract zien. Het vormt volgens het communistische blad een soort premie voor den aanvaller. „Beste voorteeken sedert lang". Uit Washington meldt Havas: Terwijl men in diplomatieke kringen geen commentaar wil leveren op de Britsch-Italiaansche overeen komst. beschouwen de bladen het accoord over het algemeen als een poging tot herstel van den vrede in Europa, waarvan zij de juiste waarde nog niet kunnen vaststellen. De „Evening Star" schrijft, dat de gewekte hoop wellicht gerechtvaardigd blijkt te zijn, wanneer Mussolini woord houdt. Het blad ziet in de overeenkomst vooral een Britsche poging om den driehoek Berlijn-Rome-Tokio te ver breken. Volgens de „Washington Daily News" bereidt het accoord een Fransch-Italiaansch verdrag voor. Een driezijdig verbond tusschen Rome. Parijs en Londen zou een algemeene pacificatie van Europa mogelijk maken, aldus het blad. doch de deelneming van Duitschland kan niet ge mist worden. Het is niet de soort vrede, dien Wilson wilde, maar het is het beste voorteeken, dat de wereld sedert lang gezien heeft. Vonnis in de zaak-Hansen. Ilaagsche rechtbank veroordeelt den journalist tot 100.boete. De Officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank had, zooals be kend tegen den journalist C. L. Han sen, tegen wien een strafvervolging op grond van artikel 192 is ingesteld, omdat hij weigerde getuigenis af te leggen in een strafzaak tegen N. N.. 300 subs. 100 dagen hechtenis ge- eischt. De rechtbank veroordeelde verdachte heden tot een geldboete van f 100. Beperking van den liaringaanvoer. Geen aanvoer voor 16 Mei. 's-GRAVENHAGE, 19 April. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen voor het seizoen 1938 weder een regeling ter be perking van den aanvoer van haring te treffen. Deze regeling zal in hoofdzaak hierop neer komen, dat de haringdrijfnetvisschersvaar- tuigen in verschillende étappen zullen uit varen de eerste groep op 11 Mei a.s. ter wijl voor de vleet een benaalde maximum lengte zal worden voorgeschreven. Vóór 16 Mei zal geen haring mogen wor den aangevoerd. Voorts zal worden bepaald, dat tusschen twee opeenvolgende reizen een bepaalde tijdsruimte zal moeten verloopen. ij streven er naar om het aantal Groentjes in Haarlem's Dagblad van jaar tot jaar op te voeren. Maar natuurlijk. En het slaagt ook ieder jaar. Dat komt door het succes van de ru briek. HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Het Paasclicongres der S. D. A. P. 3 Twee kinderen zijn te Zeldam onder zand bedolven. 3 De inhoud van het Britsch-Italiaansche accoord. dat Zaterdagavond geteekend is. 4 Frankrijk en Italië gaan in Mei onderhan delen. 4 De Spaansche regeering protesteert tegen het pact LondenRome. 4 Cor Kint heeft een nieuw wereldrecord ge vestigd op de 200 meter rugslag. 5 Bij Capellc aan den IJsel is een auto in een sloot terechtgekomen; vijf jonge mannen zijn verdronken. 9 Ook tijdens de Paaschdagen was de bollen- drukte niet groot. 9 ARTIKELEN, ENZ. Met Greta Keller door Haarlem cn de bloembolli elden. jq B. Schuil over: Van den Vos Reinacrde. 10 De Burgerlijke stand van Haarlem ia op genomen op j-j

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1