«x ROODE STER HET PAASCHCONGRES DER S.DA.P. het Feest van de Roode Ster! Heftig familiedrama in den Haag. Twee kinderen onder zand bedolven. Zij is trotsch op haar lijn... URODONAL De nationale kwestie besproken. Viert allen mee Overal is reeds het feest van de Roode Ster in vollen gang! Omdat er nu ook Roode Ster Tabak No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half ons gekomen is. Dat is nog nóóit geweest: zoon zeldzaam rookersfeest! Let wél: de echte Niemeijei's Roode Ster Tabak! Het karakteristieke „Roode Ster aroma" is onverminderd gehandhaafd, óók bij de nieuwe No. 6 en No. 10. NIEMEIJER'S TABAK Dus voortaan 6, 10 en 13 ct per half ons De Sier op het pak garantie voor rijpe tabak!" (Adv. Ingez. Med.) DINSDAG 19 APRIL 1938 Zaak-Kies afgehandeld. Nadat tal van voorstellen, o.a. alles wat op het huishoudelijk reglement en het staats pensioen betrekking had, van de agenda waren afgevoerd, was er op het Zaterdag te Arnhem begonnen Paaschcongres der S.D.A.P. gelegen heid voor de afgevaardigden het woord te voeren over de jaarverslagen, het beleid van het partijbestuur, de Kamerfracties, de redac tie van ,.De Arbeiderspers" enz. Zooals gewoonlijk gaven zich hiervoor tal van sprekers op. Twee kwesties bleken in het middelpunt der belangstelling te staan, nJ. het zoogenaamde nationale vraagstuk, de hou ding der partij ten aanzien van monarchisti- schen staatsvorm en vorstenhuis, en ten tweede de moeilijkheden in Friesland, veroorzaakt door het royement van den tijdelijken. propa gandist in dit gewest Paul Kiès, die, toen hij op de candidatenlijst voor de Kamer-verkiezin gen niet de plaats kreeg, waarop hij meende recht te hebben, een zoodanige agitatie in Fiesland wekte, dat vele partijleden den heer Kiès volgden in de door hem opgerichte ver eeniging „Het Vrije Woord". Het nationale vraagstuk. Reeds de eerste spreker, de afgevaardigde van Leiden, sprak als zijn meening uit, dat de partij-leiding en de redactie van de Arbeiders pers te veel buigingen naar de monarchie maken. Toch heeft men telkens met nadruk bevestigd, dat de S.D.A.P. principieel op repu- blikeinsch standpunt staat. Spr. verdedigde een voorstel Leiden, waarin wordt uitgesproken, dat het ongewenscht is. dat leden der S.D.A.P. ridderorden aanvaarden, vooral omdat de leden van S.D.A.P. en N.V.V. nog steeds uitge sloten blijven bij defensie. Spr. geloofde te recht hier het koninklijke woord te kunnen citeeren: „Wij willen ons zelf zijn en blijven". Verschillende afgevaardigden betoogden in denzelfden geest of waren van meening dat het partij-bestuur in deze zaak niet voldoende leiding heeft gegeven. Er werd ook critiek ge oefend op de rede van den heer Boekman op 31 Januari j.l. De verhouding tot de R.K. Staats partij. Uitvoerig en op vrij onverwachte wijze is de houding der S.D.A.P. ten aanzien van de R.K. Staatspartij in dit congres ter sprake geko men. Verschillende afgevaardigden hadden reeds verklaard, dat in parlement en pers de katho lieke politiek te veel wordt ontzien en dat het katholieke volksdeel in politiek opzicht niet betrouwbaar is, toen het lid van het partij bestuur. de heer J. van der Kieft uit Bussum, als minderheid in het partijbestuur het woord kreeg. Hij verklaarde te willen spreken, om dat hij zwijgen niet langer verantwoord achtte. Hij was tot de conclusie gekomen, dat de voor de S.D.A.P. onbevredigende verkiezingsuitslag voor een belangrijk deel geweten moest worden aan het feit, dat men den arbeiders nu al jaren lang als perspectief de op niets geba seerde illusie van een roomsch-roode regeering voorhoudt. Deze voorstelling van zaken is poli tiek niet houdbaar, Maar erger is, dat men haar principieel nooit nader onder oogen heeft gezien. Democratie is geen staatsvorm maar een innerlijke gezind heid. die inhoudt vrijheid van godsdienst, van overtuiging, van levensopvatting. Hierbij zijn de katholieken zeker niet de gewenschte bond- genooten. Ei- heerscht dictatuur in het katho lieke Portugal, in Italië, in Polen; Spanje wordt overweldigd door het fascisme van Franco onder toejuiching der katholieken van de geheele wereld. Spr. wijst op de rol van Hitler, von Papen, kardinaal Innitzer en her innert aan een uitlating van oud-minister van Schaik in 1934, dat de katholieken het recht op godsdienstvrijheid van anderen niet er kennen. Direct na de Kerstrede van Albarda. die een beroep op de katholieke arbeiders deed. heeft de voorzitter van hfet R.K. Werkliedenverbond, De Bruyn, de katholieke arbeiders bezworen, toch achter het tegenwoordige kabinet te blij ven staan. Het is niet waar roept spr. uit dat er eenige neiging tot democratie in de R.K. Staatspartij bestaat. Misschien zijn er enkele werkelijke democraten onder de katholieken, maar zij bepalen niet de marschroute van de staatspartij. Dat doet baron van Wijnbergen. Spr. waarschuwde verder tegen het meedoen aan militaire en nationalistische verdwazing. S.D.A.P. en E.D.D. Van de vele andere sprekers oefenden enke len critiek op de huns inziens te nauwe sa menwerking met Eenheid door Democratie. De zaak-Kiès. Over de zaak-Kiès heeft namens verschil lende Friesche afdeelingen de heer Hoogeveen uit Heerenveen het uitvoerigst het woord ge voerd. Hij noemde het conflict in Friesland niet alleen pijnlijk, maar voor de partij hoogst nadeelig. omdat het in Friesland een groot ledenverloop had veroorzaakt en ontmoediging- bij degenen, die de partij niet verlaten hadden. Hij diende tenslotte een motie in, in welke het beleid van het partijbestuur in deze kwestie wordt afgekeurd en in het bijzonder de wijze, waarop de partij-voorzitter den persoon van Kiès heeft bestreden. Verschillende andere sprekers, die critiek hadden op het beleid van het partijbestuur in deze zaak, spraken hun voldoening uit over de publicatie van het rapport van de commissie van der Bergh. Een zoo openlijke behandeling van een interne kwestie achtten zij van groote moreele beteekenis. De eerste spreker namens het partijbestuur was de Amsterdamsche wethouder, de heer E. Boekman. Hij sprak zijn afkeuring uit over die sociaal-democratische raadsleden, die van de plechtige raadszittingen ter herdenking van de geboorte van Prinses Beatrix waren weg gebleven. Sociaal-Democraten die openbare functies bekleeden, moeten bij officieele ge beurtenissen niet wegblijven. Ons land heeft 'n groote behoefte aan stabi liteit op politiek gebied. Deze stabiliteit wordt gewaarborgd door de continuiteit van het ko ningschap. Eigenlijk is ons land een republiek met een vorstin aan het hoofd. Spr. is in den laatsten tijd tot de conclusie gekomen, dat op het oogenblik de republikeinsche staatsvorm voor ons land een achteruitgang zou zijn. Ir. Albarda beantwoordt van der Kieft. De voorzitter der Tweede Kamer-fractie Ir. J. W. Albarda. constateert, dat de verkiezings uitslag in de groote steden voortreffelijk, maar op het platteland teleurstellend was. Op ver blijdende wijze heeft echter het geheele Ne derlandsche volk weerstand geboden aan den eersten grooten stormloop die door een drei gend gevaar tegen de democratie is onder nomen. Bij groote deelen van ons volk zijn daardoor de economische en sociale vraag stukken op den achtergrond geraakt. Geenszins kan spr. de verklaring aanvaar den, die Van der Kieft voor den teleurstel lenden verkiezingsuitslag gaf. Nooit is een roomsch-roode regeering in het vooruitzicht gesteld, maar wel is gewezen op de mogelijk heid van een zoodanige regeering, en daarmee is een groote verantwoordelijkheid op de ka tholieken gelegd. Het zou een fout zijn, als de partij dat niet gedaan had. De geheele rede van Van der Klieft was negatief. Welk perspectief blijft er voor de Nederlandsche arbeiders als niet de twee grootste groepen ar beiders, de socialistische en de katho lieke arbeiders op politiek gebied zou den kunnen samenwerken? En welk perspectief zou er voor de S. D. A. P. overblijven als zij tientallen jaren tot oppositie gedoemd bleef, zonder kans, ooit een meerderheid te worden. Er is geen enkele andere groep om mee sa men te werken. Wanneer men ook den katholieken arbeiders het perspectief op uiteindelijke samenwerking ont neemt, dan geeft men de groepen, die van geen democratie willen weten, vrij spel. Van nationale verdwazing kan helaas in sommige kringen zooals het nationale jonge ren verbond, gesproken worden, maar niet in sociaal-democratische kringen. Daar heerscht een gematigd maar zeer zuiver en gezond na tionaal gevoel. De heer Drees antwoordde namens het par tijbestuur in de zaak Kiès. Deze gaf toe. dat ook het partijbestuur fouten heeft gemaakt, maar Albarda, Vorrink, en Banning, die de moeilijke taak op zich hadden genomen, de zaak in Friesland in het reine te brengen, heb ben gehandeld naar hun beste weten en in overeenstemming met de door het geheele partijbestuur aangegeven richtlijnen. Men vergete daarbij niet, dat het p.b. toen niet wist wat men nu weet. Het valt te betreuren, dat door persoonlijke kwesties de eenheid van de partij in gevaar kan komen. Men doet het beste, een streep onder deze geschiedenis te zetten en spr. hoopt dat Heerenveen haar motie van afkeuring zal intrekken en dat men in Friesland met nieu wen moed en kracht aan het werk zal gaan. De heer Hoogeveen trok, na repliek, de mo tie van afkeuring van de afdeeling Heeren veen over het beleid van het partijbestuur in de zaak-Kiès in en verklaarde, dat het ant woord van den heer Drees veel had goedge maakt van wat het optreden van den partij voorzitter in Friesland had bedorven. Verschillende voorstellen op organisatorisch gebied werden ingetrokken of verworpen, ter wijl met groote meerderheid eveneens werden verworpen het voorstel-Leiden, waarin de wen- schelijkheid werd uitgesproken, dat de leden der partij, geen ridderorden aanvaarden. Daarentegen werd bij schriftelijke stemming een motie van de afdeeling Amsterdam-11 aangenomen met 1004 tegen 872 stemmen en 10 onthoudingen, welke motie luidde: „Het congres is van oordeel, dat de wijze, waarop sommige vooraanstaande partijgenoo- ten hun persoonlijk inzicht ten opzichte van den huidigen staatsvorm openbaar meenen te moeten maken, verwarring sticht onder de leden en afbreuk doet aan de werfkracht dei- partij". Met slechts twee stemmen tegen werd ten slotte het beleid van het partijbestuur, als mede de verschillende verslagen over het af- geloopen jaar door het congres goedgekeurd. Verkiezing partijbestuur. Bij enkele candidaatstelling werden in functie herkozen de partijvoorzitter K. Vor rink de secretaris. C Woudenberg en de secre taresse mej. mr.- E. Ribbius Peletier. Als overige leden van het dagelijksch be stuur werden herkozen de heeren E. Boekman en S. R. de Miranda, terwijl in de plaats van ds. W. Banning, die zich niet meer voor het dagelijksch bestuur beschikbaar stelde, werd gekozen het partijbestuurslid mr. J. in 't Veld. burgemeester van Zaandam. Alle zittende leden van het partijbestuur werden eveneens herkozen in dien zin, dat ds. Banning thans de plaats inneemt van den in het dagelijksch bestuur gekozen mr. in 't Veld. WerJcloozen naar Duitschland. Door het congres werd een motie inzake het uitzenden van werkloozen naar Duitschland aangenomen, waarin er bij den minister van Sociale Zaken op wordt aangedrongen, dat overeenkomstig de ministerieele belofte, dat principieele bezwaren zullen worden geëer biedigd, zal worden gehandeld. Stad en Platteland. Geruimen tijd heeft men gewijd aan de be handeling van het probleem der verhouding tusschen stad en platteland, waarover dr. J. Kruyt uit Arnhem en ir. H. Vos, lid der ■éi 'i* brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere r.ooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM'S DAGBLAD Tweede Kamer hebben gerefereerd. Eerstge noemde behandelde den psychologisch-sociolo- gischen kant van 't probleem, laatstgenoemde sprak over de verhouding tusschen loonen en inko.men in de stad en op het platteland. Ir. Albarda over den nationalen en internationalen toestand. Vóór de sluiting van het congres door den heer Vorrink heeft ir. Albarda gesproken over den nat nalen en internationalen toestand. Hij weesi op het groote oorlogsgevaar. De toestand is ernstig, maar we mogen ons niet neerleggen bij een fatalistisch noodlots- geloof. Maar als nu nog de democratische lan den de handen ineenslaan, kan het fascistisch gevaar alsnog gestuit worden. Wij prediken niet den anti-fascistischen oorlog zegt spr. en wij willen Europa niet in twee kampen verdeelen. Wij willen geen oorlogsinitiatief, maar een vredesinitiatief roept hij uit. Deze taak zal zeer. zeer moeilijk zijn, maar nog moeilijker zal het voor Europa zijn, de ge volgen van een alles-vernietigenden oorlog te boven te komen. De beslissingen, die nu nog in vreedzaam overleg genomen kunnen wor den, zullen dan door den wraakgierigen over winnaar worden opgelegd en leiden tot een nieuw Versailles. Wat den binnenlandschen toestand betreft, zeide spr., dat van de blijde verwachtingen, waarmede het vierde kabinet-Colijn bij velen werd ontvangen, niet veel meer over is. Spr. pleitte voor een krachtige bestrijding dei- werkloosheid door kapitaal en arbeid met elkaar in verbinding te brengen om produc tieven arbeid te verrichten, want de geest kracht, waarmede ons volk het extremisme van links en rechts heeft afgewezen kan be zwijken en wordt dagelijks ondermijnd dooi de ellende der werkloosheid. Agentschap; v.d. Wê«ls t Er,33. Haarlen (Adv. Ingez. Med.) Record-zweef vliegen gebroken. Vlucht van Ypenburg naar Namen. De zweefvlieger Nauta is Maandagmiddag te 2.15 uur met de Grunau Baby van het Neder- landsch instituut voor zweefvliegen van Ypen burg gestart en 's middags te 6.15 uur op het nieuwe militaire vliegveld bij Namen (België) gedaald. Door deze tocht heeft Nauta het Neder landsche record, dat tot nog toe op naam van Hoekstra stond (120 KJM.) op zijn naam ge bracht. De heer Nauta heeft op ongeveer 1500 meter boven starthoogte gevlogen. Het toestel zal in Namen gedemonteerd worden en naar Ypenburg worden vervoerd. Krankzinnige verwondt vrouw en dochter. Zaterdagmiddag om vier uur werd een gedeelte van de Regentesselaan te 's-Gravenhage, die gewoonlijk op den Zaterdagmiddag nogal druk door wan delaars is bezocht, opgeschrikt door het luid gerinkel van een groote win kelruit, die in duizend scherven op straat viel. Tot aller groote ontstelte nis bleek dat, dat een vrouw uit een étalage dwars door de ruit op straat was gesprongen. Hevig uit tal van ernstige snijwonden bloedend, werd de ongelukkige door voorbijgangers opgenomen. Aan dit ongeluk was een heel drama voor afgegaan in de woning en den winkel van den schoenwinkelier A. J. P. M. D. in het perceel no. 198 van deze laan. De man was sedert ge- ruimen tijd verpleegd geweest in een instituut voor zenuwzieken te Utrecht, doch Zaterdag uit dit verblijf ontslagen. De doktoren van de inrichting hadden hem namelijk, omdat zijn toestand aanzienlijk vooruit bleek te gaan. voor eenige dagen naar huis laten gaan, opdat hij in zijn familiekring het Paaschfeest door zou kunnen brengen. Deze vacantie is hemzelf, zoowel als zijn vrouw en zijn stiefdochter noodlottig gewor den. Want zijn herkregen vrijheid en de reis van Utrecht naar den Haag hadden blijkbaar een dergelijken invloed op hem uitgeoefend, dat hij geheel overspannen bij zijn woning aan kwam. Het eerste, dat hij deed toen hij de deur achter zich had laten dicht val len, was zijn 16-jarige stiefdochter aangrijpen. Toen het meisje zich ver zette, greep de buiten zichzelf zijnde man een hamer en bracht daarmede het kind ernstige verwondingen toe aan het hoofd en andere lichaams- deelen, waardoor zij het bewustzijn verloor. Nauwelijk had D. de gelegenheid gekregen om zich te bezinnen of zijn echtgenoote kwam binnen en vroeg hem. vermoedende dal er iets aan de hand was, waar het meisje zich bevond. Het gevolg was echter, dat de man op nieuw in een hevige woede ontstak en ook zijn vrouw aanviel. In haar angst nam zij de vlucht door den winkel en klom zij in de éta lage. Toen de man haar ook daar nog bedreig de. zag de ongelukkige vrouw geen anderen uitweg dan door de etalageruit op straat te springen. Moeder en dochter zijn door den G. G. D naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. De toestand van het meisje Is levens gevaarlijk; de moeder maakt het naar om standigheden vrij goed. Zij heeft tal van snij wonden opgeloopen en begriipeüikerwijs zijp haar zenuwen deerlijk door vebmirde ge schokt. De schoenwinkelier is door spoedig aanwezige politie-assistentie overmeesterd en gevankelijk naar het hoofdbureau overge bracht. Hulp kwam te laat. In de buurtschap Zeldam, gemeente Ambt-Delden, waren Zaterdagmiddag eenige kinderen bij een zandkuil aan het spelen. Op een gegeven oogenblik, toen twee kinderen van den landbou wer H. Kuypers te Zeldam een jongen van 7 en een meisje van 6 jaar zich in den kuil bevonden, stortte een gedeelte van den kuil in. Beide kinderen werden onder het zand bedolven. Op een gegeven oogen blik miste de moeder de kinderen. Zij begaf zich toen ijlings naar haar man, die op tien minuten afstands van de woning werkte. Teruggekeerd bij huis. ging de man in het zand graven en al spoedig vond hij de lichamen van de beide kinderen. De levensgeesten konden echter niet meer worden opgewekt. Tweejarig meisje ging onder geparkeerde auto spelen. Zaterdagmiddag was het tweejarig doch tertje van den café-houder De Haan te Waal wijk voor de ouderlijke woning aan het spelen.. In een onbewaakt oogenblik kroop de kleine onder een auto, welke aldaar stond geparkeerd. De bestuurder van den wagen merkte het kind helaas niet op, zoodat, toen hij weg reed. het meisje zich nog steeds onder de auto bevond, met het noodlottig gevolg, dat een wiel over het hoofdje van de kleine ging. Het kind was op slag dood. Circa vijfduizend Ion haring aan Rusland verkocht. De reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij heeft aan Rusland van den nog restee- renden voorraad 1937 4 tot 5 duizend tonnen haring verkocht. Hiermede is in 1938 het eerste haring contract met Rusland tot stand ge komen voor den aanvang van het nieuwe seizoen. en loopt longen rijd, zonder ver moeidheid noch kortademigheid, met frissche teint en heldere oogen. Haar organen functionneeren prima,omdat ze het urinezuur, dat de organen ver giftigt en vroeg oud maakt, oplost met Urodonal. Is dit het heele geheim? Ja, Urodonal lost de kwade stoffen, die in Uw organen achterblijven, op en houdt U frisch en jeugdig. beschermt U tegen rheumatiek (Adv. Ingez. Med.) „Het Vrije Woord" wordt „Troelstrabewegiiig,\ Het hoofdbestuur van de Sociaal-democra tische vereeniging „Het vrije Woord" heeft in zijn Maandag te Amsterdam gehouden ver gadering, gemachtigd door een op 12 Decem ber 1937 te Leeuwarden aangenomen resolutie besloten deze vereeniging om te zetten in een politieke organisatie, onder den naam „Troel- strabeweging". Een uiterlijk met Pinksteren te houden congres zal program en doelstelling nader vaststellen. Ontslag van ir. Bakhoven nietig verklaard. De Commissie van beroep bedoeld in art. 13 van het reglement voor de hoofdambtenaren in dienst der gemeente Amsterdam (H.A.R.) heeft in haar uitspraak het door ir. A. F. Bak hoven ingestelde beroep tegen het besluit van B. en W. van 30 Juli 1937. waarbij hem met ingang van 1 Septembera 1937 eervol ontslag uit den gemeentedienst werd verleend, als hoofdingenieur van den woningdienst, ge grond verklaard en het besluit van B. en W. vernietigd. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5