De Scandinavische landen versterken hun weermacht. KRUSCHEN SALTS V R I J D A G 22 A P R 1L 193S HAARLEM'S DAGBLAD 6 Het vraagstuk van beperkte militaire samenwerking interesseert schijnbaar alleen Zweden en Denemarken. Finland's buitengewone uitgaven voor de defensie bijna het dubbele van die van Zweden, Noorwegen en Denemarken tezamen. (Van onzen Scandinavischen correspondent). STOCKHOLM 16 April. IN Scandinavischejournalistenkringen pleegt men te zeggen, dat er feitelijk niet over de resultaten van een confe rentie van de ministers van buitenland- sche zaken van Denemarken. Finland. Noor wegen en Zweden te schrijven valt, zoolang Koht nog niets gezegd heeft. Koht is de Noor van het viertal, een Noor tot in de witte puntjes van zijn grijze borstelige kuif en daarom een tegenstander van geheime diplo matie. Zelf doet hij niet meer diplomatiek- geheimzinnig dan hij als minister van buiten- landsche zaken in dezen boozen tijd wel ge noodzaakt is te doen en na zoo'n Scandina vische minister-conferentie geeft hij daarom meestal in een rede of een interview min of meer uitvoerig commentaar op het gewoon lijk korte communiqué, dat de ministers ge vieren hebben opgesteld, een commentaar, dat de journalisten en het politiek-geinteresseer- de publiek altijd hoogst welkom is. al zal een enkele van de andere ministers waarschijn lijk wel eens zijn diplomatenvoorhoofd fron sen over zooveel openhartigheid. Ditmaal heeft Koht nog niet gesproken, hoewel de conferentie alweer bijna een week achter ons ligt. Misschien heeft hij er minder aanleiding toe dan vorige malen, misschien valt er op het oogenblik weinig aan het com muniqué toe te voegen en een feit is het, dat het communiqué ditmaal ook langer en uit voeriger was dan doorgaans het geval pleegt te zijn. Er stond in, dat de ministers het er over eens waren, dat hun vier landen zich buiten de Europeesche machtsgroepen moe ten houden en in geval van een oorlog tus- schen die machtsgroepen al het mogelijke zullen doen om buiten dien oorlog te blijven. Er stond verder in dat ter bevordering van deze neutraliteitspolitiek de door deskundige gemoderniseerde gemeenschappelijke neutra- liteitsregels van 1912 aan de vier regeeringen ter goedkeuring voorgelegd zullen worden, terwijl de samenwerking uitgebreid en de voorbereiding van onderlinge economische hulp in oorlogstijd voortgezet zal worden. Er stond voorts ook in, dat de vier landen geza menlijk een internationaal tijdschrift zullen uitgeven voor verbreiding van Scandinavische opvattingen over allerlei onderwerpen van in ternationaal belang. Maar er stond in dat communiqué niets over den Volkenbond, niets over andere internationale samenwerking dan de Scandinavische en ook niets over het door Sandler aan den vooravond van de conferen tie geopperde denkbeeld om de mogelijkheid te onderzoeken van een, tot bepaalde gebie den beperkte, coördinatie van de militaire machtsmiddelen van enkele of van alle Scandi navische staten ter vergrooting van hun kan sen om althans voor Scandinavië den vrede te bewaren. Alleen Munch, Sandler's Deensche collega, heeft zich over het voorstel uitgelaten, Hij zeide. dat Denemarken met de meeste be langstelling en welwillendheid aan het be doelde overleg wilde deelnemen en Stauning, die zijn vreugde over Sandler's initiatief uit sprak. is zelfs al zoo ver gegaan te erkennen, dat overleg tusschen Zweden en Denemarken over beperkte militaire samenwerking in 't belang van de gemeenschappelijke neutrali teit waarschijnlijk betrekking op luchtweer- maatregelen aan de Sont zou hebben. Daaren tegen hebben Koht en Holsti in 't openbaar met geen woord van militaire samenwerking gerept. Wat daarvan de reden is valt nog niet met zekerheid te zeggen. Voor Finland., dat alleen in samenwerking met Zweden de Bot- nische Golf af zou kunnen sluiten, is deze kwestie van vee! grooter belang dan voor Noorwegen, dat alleen in het uiterste Noorden misschien iets aan coördinatie van de daar zeer zwakke militaire machtsmiddelen zou kunnen hebben. Terwijl het stilzwijgen van Koht nog aan gebrek aan belangstelling voor het vraagstuk van inter-Scandinavische mi litaire samenwerking toegeschreven kan wor den, beteekent het feit, dat Holsti er niets over heeft willen zeggen, hoogstwaarschijn lijk. dat het overleg van Finland met Zweden over de kwestie van de ontwapende Alands- eilanden en alles wat daaraan vast, zit nog niets gevorderd is. Dat het communiqué van de vier ministers zelfs de uitbreiding van de Scandinavische samenwerking tot militair gebied niet noemt, houdt geenszins in. dat dit vraagstuk nu van de baan zou zijn. In geval van oorlog zal er ongetwijfeld in enkele deelen van Scandina vië een samenwerking tot stand gebracht worden zooals die er ook in den wereldoorlog reeds was. En wanneer Noorwegen en Finland en naar wij meenen thans ook Denemar ken er de laatste jaren toe zijn overgegaan verschillende soorten geschut te fabriceeren volgens licenties van de Zweedsche wapenfa brieken Bofors, dan is dit onder andere ge schied om een zoodanige uniformiteit in het oorlogsmateriaal van de Scandinavische lan den te brengen, dat men elkaar in geval van nood met reservemateriaal en met munitie kan helpen. TH) e rede, welke Sandler vorige week Maan dag gehouden heeft, heeft opnieuw doen uitkomen, dat de Scandinavische landen wel gemeenschappelijk voor het behoud van hun politiek van strikte neutraliteit in vredestijd én in oorlogstijd zullen ijveren, maar dat zij, wat de militaire voorzorgsmaatregelen be treft. toch elk op zichzelf aangewezen zijn. De illusie van een militaire alliantie, een Scandi navisch defensief verbond of hoe men het ook noemen wil, die. ook nadat Stauning haar tot een herschenschim verklaard had. in be paalde militaire en vooral in conservatieve kringen voort is blijven leven, heeft Sandler nu naar het schijnt wel voorgoed vergmizcld. En het geloof in het stelsel van collectieve veiligheid, het vertrouwen in den Volkenbond is. hoe sterk het hier in democratische lan den van het Noorden ook was. vernietigd door enkele maar al te bekende gebeurtenissen van de laatste jaren. Finland en Zweden, Noor wegen en Denemarken hebben de consequen ties daarvan aanvaard, al heeft dat vooral ln de beide laatstgenoemde landen veel zelfover winning gekost. Finland heeft reeds in 1931 eer. „noodpro- gramma" voor de versterking van zijn weer macht opgemaakt, heeft twee jaar geleden aanzienlijke crcdleten voor aanschaffing van materiaal voor de weermacht beschikbaar ge steld en heeft zich nu genoodzaakt gezien om die credieten voor de eerstvolgende vijf jaar te verdubbelen. Het nieuwe program, dat een extra-uitgave van ruim 2700 millioen Finsche mark of circa 108 millioen gulden vordert, heeft ten doel de militaire voorraden op oorlogssterkte te bren gen voor den tijd, die er verloopt tusschen een mobilisatie en het tijdstip, dat de industrie volledig op oorlogsproductie is ingesteld, en tevens de industrie op zijn oorlogstaak voor te bereiden. Deze maatregelen vergen belang rijke offers van het Finsche volk de belas ting zal met circa twintig procent verhoogd worden om een deel van de extra-uitgaven te kunnen dekken maar Finland heeft zijn onafhankelijkheid duur gekocht en het wil er alles op zetten om die onafhankelijkheid te kunnen verdedigen, vooral tegen den mach tigen buur in het Oosten. Het Finsche leger heeft niet voor niets een vredessterkte van 30.000 man. waarbij feitelijk ook de geregeld oefenende burgerwachters. 120.000 in getal, en hun 80.000 helpsters, de vrouwen en meisjes van den Lotte Svard-bond, gerekend moeten worden. Zweden. Noorwegen en Denemarken ver- keeren in een andere positie dan Finland en hoewel deze drie landen in militair-politiek opzicht natuurlijk onderling ook groote ver schillen vertoonen. kan men toch in het al gemeen zeggen, dat de groei van de macht van het nationaal-socialisme in Duitschland samen met het tekortschieten van den Vol kenbond, het falen van het stelsel van collec tieve veiligheid, tot een grondige herziening van het standpunt der linksche partijen te genover het militaire vraagstuk heeft geleid, waardoor eerst onder invloed van de Abes- synische kwestie en vervolgens onder den in druk van de jongste gebeurtenissen in Mid den-Europa maatregelen tot versterking van de weermacht tot stand konden komen. Zweden is voorgegaan, heeft de laatste twee jaar zijn defensie-uitgaven verhoogd van 150 tot circa 200 millioen per jaar en zal waarschijnlijk de principieele goedkeuring door den Rijksdag is er reeds nog een 50 millioen ter beschikking van de regeering stellen voor een krachtige versnelling van de versterking der weermacht. In Noorwegen, waar de regeering verleden jaar nog dreigde af te treden als de oefentijd van de dienst plichtigen in overeenstemming met het de fensieprogram van 1933 van 72 tot 84 dagen verlengd werd, is thans voor de eerstkomen de drie a vier jaren een kleine 50 millioen personen beschikbaar voor extra-aanschaf fing van materiaal voor leger en vloot en luchtmacht. In Denemarken tenslotte heeft eindelijk ook de burgerlijke radicale partij, die samen met de sociaal-democraten al ne gen jaar de regeering vormt, haar verzet tegen elke uitbreiding van de weermacht la ten varen, zoodat er de eerstkomende drie, vier jaren nieuw materiaal voor circa veer tig millioen kronen aangeschaft zal worden. Vermoedelijk zouden de Deensche sociaal democraten. die zes jaar geleden de nationale ontwapening uit hun program schrapten, on der de nu heerschende omstandigheden de weermacht krachtiger versterken, wanneer zij geen rekening met dr. Munch en zijn ra dicalen te houden hadden. Maar zoolang zij dat wél hebben te doen, zal de geest der Deensche radicalen de defensie-politiek blijven beheerschen, zal Denemarken niet trachten mee te doen aan den wedloop in bewapening, zal het alleen maatregelen tref fen. die noodig zijn om geïsoleerde neutrali- teitskrenkingen te kunnen weren en om het een oorlogvoerende mogendheid niet aan lokkelijk te maken. Deensch grondgebied voor haar actie tegen haar vijand te gebrui ken. En zóo „anti-militairistisch" blijft Dene marken ook nu. dat de smeekbeden van de boerenpartij om de militaire muziekcorpsen weer op te richten de muziekcorpsen, die wat vertier en wat vroolijk militair gedoe in stille stadjes zouden brengen afgewezen worden. Maar een voorstel om. als men dan geen geld voor die muziek heeft, een deel van de garde, die eiken dag met schetteren de muziek en roode uniformjassen en witte bandeliers en hooge berenmutsen door 's Ko- nings Kopenhagen trekt, voor de bewaking van de grens in Zuid-Jutland te gebruiken, wordt óok afgewezen. C. G. B. Na de opening van het bloemenfeest te Noordwijk, welke Donderdag plaats had, maakte de genoodigden per mailcoach een tocht door het dorp. REGEERING TEGEN VERHOOGING SALARISSEN AMSTERDAMSCHE GEMEENTEPERSONEEL. Door den Amsterdamschen gemeenteraad was het vorig jaar November een motie aan genomen. waarin de wenschelijkheid werd uit gesproken althans de salarissen der laagst be zoldigden in dienst der gemeente te verhoo- gen. De regeering heeft echter aan de gemeen te bericht, dat ze haar medewerking niet zal verleenen tot het aanbrengen van salaris correcties in gunstigen zin voor het personeel der gemeente ZILVEREN JUBILEUM R.K VROUWEN BOND. De afdeeling Haarlem van den R.K. Vrou wenbond vierde Donderdag haar zilveren ju bileum. Des morgen.'» werd een plechtige H. Mis op gedragen door den oud-vicaris-generaal, mgr. M. P. J. Möllmann en des middags werd een druk bezochte receptie gehouden in Hotel „De Leeuwerik'. O.a. kwam de Bisschop van Haar lem de jubileerende afdeeling gelukwenschen. Vele bloemstukken kwamen ook in. Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn, spit. jicht etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten In Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- organen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med,/ JUBILEUM MEJ. J. ERDTSIECK. Mej. J Erdtsieck, klerke-typiste ten kanto re der N. Z. H. T. M„ viert heden haar 25-jarig jubileum bij genoemde Maatschappij. De iubilaresse werd hedenmorgen in de di rectiekamer toegesproken door den directeur, ir. W. J Burgersdijk. in tegenwoordigheid van den secretaris, mr. D. A. E. Immink en den chef van Exploitatie, ir. B Nugteren. De heer Burgersdijk overhandigde mej. Erdtsieck de gebruikelijke enveloppe. In de vergaderzaal volgde daarna de huid! ging namens het Jubileumfonds van de Mi- De iubilaresse ontving daarbij een geschen'- en een oorkonde. Mej. Erdtsieck had verder den dag vrij. Voor den inhoua dezer rubriek, stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Meer durf? Mijnheer de Hoofdredacteur, Naar aanleiding van uw hoofdartikel d.d. Vrijdag 15 April wil ik het volgende opmerken: Meer durf te toonen, volgens advies van mr. H. F. v. Leeuwen, door spaargelden te wagen aan industrieele ondernemingen? En daardoor het rentepeil op te voeren lijkt een onmoge lijkheid. Hoeveel rente betaalt de bank van den heer v. Leeuwen voor déposito's, die, volgens de theorie, het materiaal vormen voor te ver strekken credieten? Wellicht 1/2 of 1/4 Want.de bankier heeft deze déposito's niet noodig om credieten te verstrekken. Lees b.v. in Winkler Prins Encyclopaedic dl. 2. blz. 592: „De bank maakt geld, geeft niet reeds bestaand geld door." Zoo schrijft de Encyclopaediae Britannica: „Banken leenen door crediet te „schep pen"." Of de Grosse Brockhaus Lexicon: ..echter kan door de banken crediet geschapen worden. De rijksbank door wisselcrediet, de overige banken slechts voorzoover de credieten „bargeldlos" (dus giraal, enz.) overgedragen kunnen worden." Of het Handwörterbuch der Staatswissen- schaften; dl. 5 blz. 947: „Wat de geschikheid der banken betreft, om geldscheppende (inflatorisehe) ere dieten te geven, zij gezegd, dat van deze mogelijkheid niet gelijk men denkt slechts bij uitzondering, doch regelmatig en in grooten omvang gebruik gemaakt wordt." ei. verder: „In gemeenschappen met uitsluitend gi raal betalingsverkeer kunnen de banken als stelsel, volstrekt onafhankelijk van elke andere instantie, elke hoeveelheid gcldscheppend crediet beschikbaar stellen." Dit zijn eenige uitlatingen over de herkomst .un bankgeld. Aangezien het allergrootste deel der betalingen giraal of fiduciair ge schiedt. kost de bank het geld haast niets, als credieter verstrekt Kan daar belegginsgeld van nut zijn? Wat kan men met spaargeld tegenover „geschapen" geld durven? Als de bankier zijn bijna niets kostend geld als crediet aan de productie ver strekt heeft, kan de bank leeningen voor die productie emltteeren enhaar in de bank- boeken „gecreëerd" geld daardoor doen ver wisselen voor gespaard werkelijk geld. De belegger krijgt daarvoor een mooi ge drukt aandeel en heeft dan de buitenmarge van winst of verlies der productie, dus het grootste risico, van den bankier overgenomen. Een bekend feit is. dat toenemende pro ductie slechts voor een gering deel gepaard gaat met toenemende koopkracht. Zoodat verhoogde productie tot nog meer onverkoopbare productenvoorraad leidt, boven de voorraden bij de reeds allerwegen restrictie toepassende producenten. Is het dan gebrek aan durf dat de spaar ders hun geld niet aan de productie toever trouwen? Het tegendeel zou roekeloosheid zijn. Eerst als de koopkracht der consumenten even snel toeneemt als de productenvoorraad, kan belegging in productie vertrouwen wekken. De technische ontwikkeling maakt zooveel koopkrachtvoortbrenging echter onmogelijk, in de bestaande verhoudingen. De koopkracht is nog slechts te stlmuleeren, zonder overproductie te vormen, of liever, met onderconsumptie eenigszins op te heffen, door improductieve arbeid, b.v. oorlogsproductie, groote openbare werken, e.d. Hetwelk met op stapeling van enorme schuld aan de banken gepaard gaat. Of, zonder schuldopstapeling, door de schep ping der credieten op te dragen aan een staatsorgaan. Dat tevens voldoende consump- tiecrediet schept en aan elk lid der bevolking distribueert, om alle producten verkoopbaar te maken en de credieten daardoor volledig af te lossen. Hetgeen door de Nieuw-Economische Groep genoemd wordt Gemeenschapscrediet met Nationaal Dividend. De tegenwoordige beleggers in 't nauw heb ben dan. zonder of met belegging, ruime levensmogelijkheid, evenals alle andere bur gers in dat geval. Dit zij. bij hun „durf" bepeinzingen, den spaarders ter overdenking gezegd. Hoogachtend. H. C. MAGEL. Meer durf gevraagd. Geachte Redactie. Uw hoofdartikel „Meer durf gevraagd", in het nummer van Vrijdag 15 April geeft mij aanleiding ook aan u rheer durf te vragen. Meer durf om het crisisprobleem van alle zij den te bezien en daarvoor uw blad beschik baar te stellen. De regeering wacht er nu reeds jarenlang op, dat de crisis van zelf weer overgaat en dat begint u te vervelen. „Wij kunnen niet eeuwig wachten op „betere tijden", wii moeten ze zelf maken. Daar wordt veel te weinig voor gedaan en. gewaagd". Als u dit van de regeering verlangt, moet u beginnen haar een plan voor te leggen, waar van in gemoede kan worden verwacht, Jat het tot het doel zal leiden. U noemt het Plan van den Arbeid, dat zes honderd millioen wil leenen om openbare werken te doen uitvoeren. Afgezien van de vraag of het niet veel beter is. het geleende geld te besteden aan voorschotten aan on dernemingen, die verplicht worden de werk- loozen in dienst te nemen, zit in het Plan een groote leemte, daar over de regeling van de loonen der arbeiders niet wordt gesproken. Het zal ook u niet onbekend zijn, dat de arbeiders niet gaarne worden uitgebuit en daarom, zoodra zii zien, dat een onderneming of tak van bedrijf te ruime winst maakt, er als de kippen bij zijn om meer loon te eischen. Dit is de menschen heelemaal niet euvel te duiden, maar toch een reden om aan het Plan van den Arbeid een inflationistisch karakter toe te kennen. Wanneer men het Plan wil uitvoeren, zal men moeten beginnen, de loonen nauwkeurii en volgens natuurlijke verhoudingen vast te zetten, zoodat, als door de uitvoering van het Plan verschillende takken van bedrijf teeke nen van opleving gaan vertoonen. van ver hooging der loonen geen sprake mag zijn Takken van bedrijf, waar te ruime winst wordt gemaakt, zullen zooveel moeten wor den uitgebreid, dat door de toeneming van het aanbod de prijzen weer tot een peil dalen, dat niet. meer dan een behoorlijke winst toe laat. Alleen op die wijze kan de arbeidsgelegen heid in voldoende mate toenemen en voort durende stijging van het prijzen- en loonen- peil of m. a. w. inflatie worden voorkomen Wat een behoorlijke winst kan worden ge noemd. zal eveneens dienen te worden uit gemaakt en het wil mij toeschijnen, dat een gemiddelde rente van 3 pCt. van het in de ondernemingen belegde geld daarbij als basis kan worden genomen. Gebruikt men het geleende gel.d om de on dernemingen te subsidieeren. die verplicht worden de werkloozen in dienst te nemen, dan kunnen alle werkloozen in eens plaatsing vin den. want als elke onderneming of groep van ondernemingen zijn personeel in dezelfde ver houding uitbreidt, kan door een- tijdelijke ver korting van den werktijd van 48 tot b.v. 36 uur per week aan allen werk worden gege ven. Het spreekt van zelf, dat ook de open bare diensten een evenredig deel van de werk loozen voor hun rekening moeten nemen en dat aan alle betrokkenen kan worden over gelaten de verdeeling zoo te maken, dat ook met de meer of minder groote elasticiteit van het bedrijf rekening wordt gehouden. Als het Rijk het geld, dat zij hierdoor meer aan loon hebben te betalen, voorschiet onder voorwaarde van terugbetaling, zoodra de winst meer dan 4 pCt. bedraagt en alleen die meerdere winst voor rente en aflossing wordt opgeëischt, kunnen de ondernemingen tegen het opleggen van deze verplichting geen ge grond bezwaar hebben en wordt op die wijze in kortefi tijd bereikt, dat een overgroot deel der bevolking weer een normaal inkomen ge niet en voor dat inkomen ook werk verricht, al is het dan niet gedurende den vollen werk tijd, die in de officieele loonregeling is voor geschreven. Aangezien dit geheele inkomen wordt ge bruikt voor aankoop van goederen en dien sten, zal de afzet van vele takken van bedrijf belangrijk stijgen, zoodat ook in ondernemers kringen de inkomsten stijgen en daarmede de moed om het bespaarde geld in nieuwe of uit breiding van bestaande ondernemingen te steken, zoodat de aankoopen voor kapitaal vorming en verbruik ook in deze kringen toe nemen. Op deze wijze wordt in korten tijd bereikt, dat alle groepen der bevolking weer een nor maal inkomen genieten en de ondernemings geest voldoende is herleefd om alle arbeids krachten gedurende den vollen werktijd pro ductief te kunnen maken, terwijl de uitbrei ding van de verschillende takken van bedrijf geheel zal beantwoorden aan de behoeften en begeerten der bevolking, omdat ieder zijn normale inkomen heeft en door zijn aankoo pen richting geeft aan de uitbreiding van de bedrijven. De eenige zorg i- dan nog maar dat de bloei van het geheele bedrijfsleven niet te sterk wordt, dé winsten der ondernemingen niet al gemeen zoo ruim worden, dat de arbeiders met Hut zuur in Uw inau<ï zou een gat in het vloerkleed kunnen branden. Wanneer Uw spijsverte ring U pijn bezorgt, ligt de oorzaak hiervan mees ui 1 in een teveel aan zuur in Uw maag. Weet U, dat dit zuui zoo krachtig is, dat het een gat zou kunnen branden in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zij drup pelden wat zoutzuur (wat .iezelfde samenstelling heeft als maagzuur) op een kar pet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat van 15 c.M, Indien dit reeds het geval is met een pluche vloerkleed, zult U zich kunnen voor stellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijdt U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan m^f het speeksel vermengt en daardoor een onmiddellijke uit werking heeft. Het bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraUseeren en andere bestanddeelen die de spijsvertering krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur -vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door over tollig zuur koop dan dadelijk een pak Di gestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pas tilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a ƒ0.40 per pakje en ƒ1.25 per groot pak. Imp. N.V. Rowntree Handels Mij., Heeren gracht 209, Amsterdam-C. (Adv. Ingez. Med.) recht een hooger loon kunnen eischen en daardoor de inflatie haar intrede doet. Dit wordt voor een deel reeds voorkomen door de op de ondernemingen rustende verplichting de winst, die boven een normaal rentepercen tage gemaakt wordt, aan het Rijk af te dra gen, zoolang van de voorschotten nog rente en aflossing verschuldigd is. daar het Rijk dit geld ongebruikt kan laten, zoodat de actieve koopkracht vermindert. Dit kan, als het noo dig is, nog worden versterkt, door ook een deel van het door belasting geïnde geld ongebruikt te laten, tot het oogenblik aanbreekt, dat weer door actief maken van geld een beginnende werkloosheid moet worden bestreden. Deze evenwichtspolitiek. die zich ten doel stelt, het evenwicht in het bedrijfsleven te bewaren, zoodat de winsten steeds beperkt blijven tot een zoo matig peil. dat de arbei ders daaraan geen aanstoot kunnen nemen en omgekeerd de bloei van het bedrijfsleven wordt aangewakkerd, zoodra werkloosheid be gint op te treden, moet dan in het vervolg on der alle omstandigheden, onverschillig hoe zich de toestand in het buitenland ontwikkelt, worden volgehouden en het spreekt wel van zelf. dat hierover nog meer valt te zeggen dan in dit korte bestek zou kunnen geschieden. Wanneer u evenwel uw blad eens openstel de om deze dingen van alle kanten te kunnen bezien en ten slotte uit de gegeven beschou wingen een conclusie te trekken, zoudt u de regeering ongetwijfeld een grooten dienst be wijzen en zou het zoo uiterst urgente vraag stuk der werkloosheid misschien spoedig tot een oplossing kunnen worden gebracht. Ir. C. NOBEL. B ij s c h r i f t De geachte inzender zij eraan herinnerd dat reeds vele jaren geleden in dit blad een plan is gelanceerd tot schepping van nieuwe productieve arbeidsmogelijkheden het Plan-van Tilbnrg geheeten naar zijn ontwer per redacteur aan ons blad. Wij hebben dus al erg vroeg durf op dit gebied getoond. Later hebben wij ook aan anderer inzichten en plannen bij herhaling uitvoerige aandacht ge schonken en blijven dit c.q. doen. Dat eenige bezwaren bestaan tegen het Plan van den Arbeid van de S.D.A.P. had ik in mijn artikel ook gereleveerd. Overigens kan men op dit gebied tegen ieder plan bezwaren opperenook tegen de gedachten van den geachten inzender. Ik ben het niet met hem eens dat „hij en ik de regeering plannen moe ten voorleggen". Wij kunnen dat wel doen, maar noodig is het niet. Men kent in Den Haag alles wat er op dit. gebied te koop is. De vraag voor mij is evenwel. Wanneer zal men in Den Haag gaan erkennen dat „aan passen" thans veel meer eischt dan het in de eerste crisisjaren vorderde? Toen was het: bezuinigen in het belang van een sluitende balans. Nu schijnt dat onvoldoende en ver ouderd. Men moet m. i. den weg van meer durf op. Wil men dat eenmaal doen, dan is de keus uit mogelijkheden ruim genoeg. Men kan ook nog een gedwongen leening of hef fing ineens toepassen. Maar de primaire vraag is: wil men dezen kant uit en erkennen dat de werkloosheid uitgeroeid moet worden om aan te passen aan de eischen des tijds? R. P. Morgen, Zaterdag 23 April, collecte voor „Zonnestraal". Een laatste oproeping. Morgen zal wederom een financieel beroep worden gedaan op de ingezetenen van onze stad voor de vereeniging „Zonnestraal", die. zooals ieder bekend is. tuberculose patiënten zonder onderscheid van godsdienst of politie ke richting verpleegt in het zoo mooi gele gen Sanatorium te Hilversum. In deze prachtige omgeving vinden jaar lijks driehonderd patiënten genezing en zij worden, met arbeid als medicijn, door mid del van de arbeldstherapie wederom geschikt gemaakt om als volwaardige arbeidskrach ten in de maatschappij terug te keeren. Voor deze verpleging is natuurlijk zeer veel geld noodig. Dit geld wordt bijeenge bracht door offervaardige landgenooten, aangezien „Zonnestraal" geen enkele ge meentelijke- provinciale- of rijkssubsidie ge niet. Wij zijn overtuigd niet teleurgesteld te worden en weten, dat het devies van „Zonne straal": ..De sterken voor de zwakken", weer klank vindt in de harten der Haarlemmers. Laat ieder naar draagkracht medehelpen, zoodat de financieele uitkomst gunstig moge zijn. Zij die Zaterdag, zoowel in de ochtend mis in de middaguren een handje willen mee helpen collecteeren, kunnen zich hedenavond nog opgeven aan het bureau Zonnestraal, ge- vestied in hotel Royal. Stationsplein 4. tel '1027. G. FLAMELLNG Sr. Penn. Plaatselijk Comité „Zonnestraal".

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10