Sorghvliet" gekocht door de gemeente Opmarsch van de Indonesische vrouw E' Nieuwe Uitgaven V R IJ DAG 22 APRTE 193S T-IAARLEM'S DAGBLAD 12 Rctad Bloemendaal. Verdere beslissingen in deze zaak uitgesteld. Vergadering van den Raad der Gemeente, op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heeren Hondius en Bouvy. „Sorgh-VIiet". B. en W. stellen voor. den koop van de voor wegverbreeding voor f 15000 aangekochte villa „Sorgh-Vliet" met erf en tuin, aan den Bloemendaalschen weg tegenover de Busken Huetlaan, te bekrachtigen. Ingekomen is een adres van de Busken Huet Stichting, houdende verzoek om de door de gemeente aangekochte villa voor twee proefjaren in bruikleen te willen geven aan deze stichting ter eere en ter nagedach tenis van Conrad Busken Huet. B. en W. zijn er voor, op dit adres afwij zend te beschikken, aangezien het perceel is aangekocht voor wegverbreeding. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) meent dat een uitstekende verbetering kan worden aangebracht, zonder dat het huis wordt afgebroken, door nl. het trottoir te la ten loopen langs het huis. Nu is er het adres van de Busken Huet Stichting. Het daarin geopperd idéé is spr. sympathiek. En voor- loopig is het slechts een proef voor twee jaar. Spr. stelt voor: niet te besluiten tot af braak van het perceel en te volstaan met de door hem genoemde verkeersverbetering. De heer Schulz (SJXAP.) meent dat de verlegging van het trottoir reeds een groote verbetering zou geven. Voor de cultureele be langen in de gemeente mag wel iets gedaan worden. Is een redelijke oplossing van de verkeersmoeilijkheid mogelijk dan zou spr. aan de wensc'nen van de B. H. Stichting te gemoet willen komen. De heer Rohling (R.-K.) vraagt, of het bepaald noodig is het huis ook te koopen. Kan men niet volstaan met stukje grond dat noodig is voor de verkeersverbetering? Moet het huis ook gekocht worden, dan zou spr. zijn voor de proef, door de Stichting ge- wenscht. Baron Van Till (C.-H.) zou het huis achteruit willen rollen. De heer Posthumus M e y jes (V.B.) steunt het voorstel van Jhr. Quarles. De B.H. Stichting zou dan ook een leeszaal enz. kun nen verzorgen. De heer Van Riessen (A.-R.) gelooft dat de door B. en W. gewenschte oplossing de heste is. Het huis moet weg: het staat in den weg. En Busken Huet heeft in meer hui zen gewoond. De heer Cassée (V.D.i gelooft dat het huis aan een meer algemeene strekking kan voldoen. Spr. is het eens met de heeren Quarles en Meyjes. De voorzitter raadt af. het trottoir weg tc halen en het verkeer vlak langs de voordeur te laten loopen. Dit is gevaarlijk. Spr. zou óf het huis geheel wijlen wegnemen of er een museum van maken. Jhr. Quarlès (V.B.) wijst er op dat het trottoir langs het huis zal loopen, niet de rijweg. De heer E n s c h e dé (V.B.) vraagt of de toegang van het huis niet te maken is aan den zijkant. De heer Noorman (S.D.A.P.) meent, dat het huis een sta in den weg is, maar hij voelt ook voor het cultureele. Hij zou de zaak eerst naar aanleiding van een te maken tee- kening nog eens willen bezien. Spr wil dus het huis wel koopen maar de zaak verder aanhouden tot dc volgende vergadering. Aldus wordt besloten. Verkoop duingrond. B en W. stellen voor, voor f 1.50 per M2. aan D. Bangert. te Bloemendaal. te verkoo- pen een stuk duingrond. achter diens per ceel aan den Hoogcn Duin en Daalscheweg 16a. ter oppervlakte van 2400 M2. Goedgekeurd. Eervol ontslag. B en W. stellen voor, met ingang van 29 Augustus a.s. eervol ontslag te verleenen aan den onderwijzer der Julianaschool, den heer J. C. de Vries, wegens het bereiken van den 69-iarigen leeftijd. Goedgekeurd. Derde suppletoire begrooting. Vastgesteld wordt een derde suppletoire begrooting 1938. Bijzonder onderwijs. B. en W. stellen den Raad voor te voldoen aan het verzoek van het bestuur der Vereen, tot Stichting en Instandhouding van Chr. Scholen te Aerdennout-Bentveld om beschik baarstelling van gelden voor de aanschaffing van 10 nieuwe schoolbanken. Goedgekeurd. Verzoek van Middenstands- vereenïgingen. Ingekomen is een verzoek van de Bloemen- daalsche Middenstandsvereenigingen om een subsidie van f 200 als bijdrage voor de uit gifte van een „Gids voor Bloemendaal". Het subsidie wordt verleend. Brandwachten bij uit voeringen. B. en W. stellen den Raad voor, de Alg. Politieverordening aan te vullen in dier voege, dat bij elke feestuitvoering, filmver- tooning of andere vertooning voor het pu bliek een brandwacht aanwezig moet zijn van de Vrijw. Brandweer of een ander door B. en W. aan te wijzen persoon. Goedgekeurd. Het Reglement van Orde. B. en W. geven in overweging, art. 29 van het Reglement van Orde voor de Raadsver gaderingeo te doen luiden: ..Bij mondelinge stemming brengt ieder lid voor zoover hij niet meent zich van stemming te moeten onthouden, zijn stem uit met het woord ..voor" of „tegen". .De leden, die zich van stemming meenen te moeten onthouden doen daarvan vóór den aanvang der stemming mededeeling aan den voorzitter". Goedgekeurd. Wijziging Bouwverordening. B on W. stellen voor. de Bouwverordening op énkele punten ter verduidelijking te wijzi gen en aan te vullen. Na eenigc discussie van juridischen aard wordt besloten, dit punt aan te houden. Bouwrijp maken van gronden. B. en W. stellen voor, vast te stellen een wijziging van de verordening, regelende het afstan van grond voor openbare verkeers wegen en het voor bebouwing geschikt maken van gronden. Ook dit punt, in verband staande met het vorige, wordt aangehouden. Vaststelling rooilijnen en aanvulling bebouwings- voorschriften. B. en W. stellen voor, voorgevelrooilijnen vast te stellen en een aanvulling van de be bouwingsvoorschriften te geven, ten einde de bebouwingswijze te regelen van de aan den Zeeweg, den Brouwerskolkweg en den Tette- rodeweg grenzende strooken grond rondom de Gemeentewerf (dienst Publ. Werken). De heer Posthumus Meyjes (VJB.) voelt niet voor bebouwing van den Zeeweg en zeker niet voor een „miniatuur-lintbebouwing" Er zijn nu plannen voor een 6-tal woningen voor employés, maar het begin van den Zee weg moet niet bebouwd worden. Jhr. Quarles van U.fford (V.B.) wijst er op. dat toch maar tot een zekere grens kan gebouwd worden. Wethouder Prinsenberg (R.K.) zegt dat bebouwing van een terrein bij Publ. Werken, geheel afgescheiden van den Zeeweg, mogelijk is. Dit zal de gemeente f 40.000 opleveren. Waarom zou men dit niet doen? Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Posthumus Meyjes en van Riessen tegen. Ontheffing bepalingen bcbouwingsvoorschriften. Ontheffing van bepalingen der bebouwings voorschriften wordt verleend aan: Directie Twentsche Bank, voor verbouwing bijkantoor aan den Bioemendaalscheweg; C. Bouwman, voor het vergrooten der garage bij perceel Zandvoorterweg 84; J. H. Kneteman, voor he tbouwen van twee maal drie woonhuizen aan den geprojecteer- den weg op de terreinen van de Maatschappij Veenduin. En geweigerd aan: J. Rot, voor het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Rijperweg; E. J. Westendorp voor het bouwen van een luifel aan perceel Bioemendaalscheweg 155. Voorts wordt nog dispensatie verleend aan N.V. Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht, voor het bouwen van twee garages bij een in aan bouw zijnd dubbel woonhuis aan de Mauricia- laan. J. Russ en J. Buys te Haarlem, voor het bouwen van een dubbel woonhuis met garages aan de Spiegelenburghlaan. J. F. Hulsker te Aerdenhout, voor het ver grooten der garage bij het perceel Merel laan 7. J. S. M. Vrijland te Overveen, voor het ver grooten der garage bij het perceel Militairen- weg' 15. B. H. C. Huntelaar te Bloemendaal, voor het bouwen van een serre-eetkamer aan het per ceel Kastanjelaan 1. De Directie van het PJJ.N. te Bloemendaal voor het bouwen van een transformatorstatipn aan de Zuidlaan. Namen van wegen. B. en W. stellen voor, vast te stellen de vol- ende verordening tot aanvulling en wijziging der verordening tot vaststelling van de namen der openbare wegen in de gemeente Bloe mendaal, waarvan het eenig artikel luidt: Met inachtneming van de alphabetische volgorde wordt bedoelde verordening aange vuld en gewijzigd: met den naam van den volgenden reeds bestaanden weg, lot dusverre evenals de laan waarop zij Oostwaarts uitmondt Graaf Floris- laan genaamd, te weten: Monseigneur Borretlaan, van den Vogelen- zangscheweg tot de Graaf Florislaan: b. Met de namen van de volgende gedeel telijk reeds bestaande wegen, wegens nadere omschrijving, uit hoofde van de doortrekking van de Cearalaan naar den Bioemendaalsche weg langs het weggedeelte, tot dusverre nog Binnenpad genaamd, waardoor de Cearalaan is verlengd en een gedeelte Binnenpad is ver vallen. te weten: Binnenpad, van de Julianalaan achter de bebouwing van den Bioemendaalscheweg (Oostzijde) om naar den spoorwegovergang te Overveen. Cearalaan, van den Bioemendaalscheweg naar de Julianalaan. c. met den naam van het volgende plant soen, te weten: Wildhoefplantsoen, zijnde het plantsoen met vijver, omgeven door den Van Valcken- burchlaan, den Noorder Stationsweg, het Kerk plein, den Kennemerweg en de Laan van Boreel; d. met dc namen van de volgende nieuwe wegen, te weten; Braziliëlaan. van het Joan Mauritsplein in Noordelijke richting vooralsnog doodloopende; Borskilaan, van dc Van Valckenburchlaan naar de Van Wickevoort Crommelinlaan; Laan van Boreel, van den Kennemerweg naar de Van Wickevoort Crommelinlaan; Van Valckenburchlaan, van de Laan van Boreel naar den Noorder Stationsweg; Van Wickevoort Crommelinlaan, van de plaats waar de Laan van Boreel uitmondt op de Van Wickevoort Crommelinlaan naar den Noorder Stationsweg waar deze uitmondt op het Stationsplein. Goedgekeurd. Busverbinding Aerdenhout-BIoemendaal. De heer Posthumus Meyjes iV.B.) heeft kennis genomen van een z.i. aanneme lijk voorstel van den heer Bakhuys voor een busverbinding Aerdenhout-BIoemendaal. Wil len B. en W. deze zaak nog eens onder de oogen zien? De voorzitter: Die zaak is in studie. De J. C. Laanbank De heer Cassée (VD.) zegt dat de J. C. Laanbank in verwaarloosden toestand ver keert. De voorzitter heeft dit ook gezien E* zal werk van gemaakt worden. Hierna sluiting der openbare vergadering. LEDENVERGADERING ..WITTE KRUIS'. Dc afd. Bloemendaal van de N. H. Vereeni- ging ..Het Witte Kruis" hield Donderdagavond een ledenvergedering in hotel Vreeburg. De heer A. IJzerman, secretaris, bracht het jaarverslag over 1937 uit. Dit bracht in her innering het overlijden van den heer S. P. Rijnierse, die gedurende 20 jaren de financiën der afdeeiing op de meest accurate en loffe lijke wijze beheerde. In de December-verga- dering werd in zijn plaats gekozen de heer A. F. Koelen. De attr. bestuursleden J. Th. Born- water, L. A. van Beusekom en A. IJzerman weiden herkozen. Einde December bedroeg het aantal leden 822. Het aantal bestuursleden werd uitgebreid tot 7. De heeren L. van Essen en dr. H. D. Immink werden gekozen als nieu we bestuursleden. Financieel ging de afdee iing achteruit. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer A. F. Koelen, bleek dat de kas sloot met een totaal aan ontvang sten en uitgaven van f6151.66. 't Verslag van de commissie voor Wijkver pleging, uitgebracht dooi' den secretaris, ver meldde, dat de belde wijkzusters samen 5456 bezoeken aflegden en wel zuster Koopman te Overveen 2741 en zuster Hendriks te Bloemen daal 2715 bezoeken. Bovendien verrichtte zr. Koopman als enquetrice voor de t.b.c.-be- strijding 63 bezoeken. Het verplegingsmateri- aal was in voldoende mate aanwezig en dit bevond zich in goeden toestand. Voorts bracht de heer IJzerman als afge vaardigde naar de 80ste Alg. Vergadering, te Amsterdam gehouden, verslag van deze ver gadering uit. De aanwezige leden machtigden het bestuur een kleine wijziging in het Huishoudelijke re glement aan te brengen, zonder daarvoor weer een nieuwe ledenvergadering uit te moeten schrijven. De financieele commissie zal op de eerst volgende ledenvergadering verslag uitbrengen omtrent haar controleerend werk. Na de rondvraag volgde sluiting. REVUE „ELSWOUTGROEP". Ter gelegenheid van haar eerste lustrum voert de Elswoutgroep te Bloemendaal op Za terdag 23 April as. in het Jeugdhuis te Bloe mendaal een feest-revue op: ,.'t Is weer O.K." Doordat de kaarten voor den Zaterdag avond vrijwel uitverkocht zijn. wordt een tweede voorstelling gegeven op Maandag 25 April BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. M. Balmvan Schagen, z. Ondertrou wdgeen Getrouwd: J. H. W. Habermehl en M. E. A. Raadersma. A. L. Brink en A. D. Blankevoort. F. J. D. van Sitteren en D. G. Pleiter. Overleden: geen. Nog steeds nasleep van den J aniboree Wandeltocht. Politic-agcnt voor den Ccntralcn Raad van Beroep. Op Zondag' 8 Augustus van het vorig jaar is het bij de Jamboree-wandeltocht tot moei lijkheden gekomen tusschen een luitenant van de Koloniale Reserve en een agent van politie van Bloemendaal, die den luitenant gelastte met zijn troep in een bepaalde formatie te loopen, hetgeen de luitenant wei gerde. Tegen den luitenant werd proces-ver baal opgemaakt, doch deze heeft zich op zijn beurt bij den burgemeester van Bloemen daal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, beklaagd over het feit. dat de agent van politie hem onjuist zou hebben behandeld en hem met een met scherp geladen pistool zou hebben bzdreigd, met de opmerking, dat hij door den troep zou schieten wanneer de marschforma- tie niet veranderd werd. Hij zou den officier hebben toegevoegd: ..Jij bent een mooi heer om het burgerlijk gezag zoo dwars te zitten". Daarop had de officier den agent toegevoegd: „Als je schiet sla ik je de hersens in". Naar aanleliding van dezen twist meende de burgemeester dat de agenl opgetreden was op een wijze, die een straf rechtvaardigde en hij. bepaalde deze op zes dagen inhouding van vacantie. De agent vond deze straf veel te zwaar en kwam in beroep bij een daartoe benoemd scheidgerecht. Bij de behandeling voor dit scheidgerecht stond mr. A. H. v. d. Veen uit Amsterdam den agent bij. Het scheidsgerecht kwam volgens de Tei. tot de conclusie, dat de burgemeester de straf diende te veranderen in vier dagen extra dienst zon der behoud van salaris. Deze vier dagen zou de agent dan moeten inhalen op zijn vrije dagen. Dc agent kon zich bij deze straf neerleggen maar de burgemeester meende dat deze te licht was en kwam in beroep bij den Centra- len Raad te Utrecht, welke Donderdag de zaak behandeld heeft. De agent werd weder om bijgestaan door mr v. d. Veen; burge meester Den Tex was in persoon verschenen. Dze laatste begon met uiteen te zetten, dat de door hem opgelegde straf eerder te licht dan te zwaar was. Naar zijn meenmg heeft de agent de reglementen overtreden en dient hij behoorlijk gestraft te worden. Er ontspon zich een discussie over de vraag of de agent de beleedigende woorden had gesproken in koelen bloede of op een moment waarop hij zijn zelfbeheersching had verlo ren. De burgemeester meende aan te nemen dat de agent gesproken had in woede en de agent gaf ook wel toe. dat hij woedend was gewee.st. Hij verzette er zich evenwel tegen, dat men zijn toestand kenschetste als zou hij zijn zelfbeheersching verloren hebben. Burgemeester De Tex vreesde voor herha ling van dergelijke gevallen en concludeerde tot" bevestiging van de door hem opgelegde straf. De voorzitter van den Centralen Raad zal over drie weken de uitspraak maken. „Door nacht tol licht, Door storm tot rust. Door strijd tot eer, Door leed tot lust". R. A. Kartini. EN paar maanden geleden werden we aangenaam verrast door het initiatief van het Jongeren Werkcomité van de Unie voor vrouwenbelangen en gelijk staatsburgerschap de actieve vereeniging met den ellenlangen naam! dat te Leiden een conferentie belegt met den titel: „De vrouw in Oost en West". Een interessante conferentie, omdat hier door weer opnieuw contact werd verkregen tusschen de Nederlandsche en Indonesische vrouwenwereld, 't Was niet de eerste keer. dat we hier de gelegenheid kregen, onze Indone sische zusters de hand te drukken; reeds vele jaren geleden werd door enkele vooraanstaan de figuren uit Indië contact met ons gezocht en gevonden en in April 1937 hield mevr. S. Soedjono-Ngamdani op het congres van den Nationalen Vrouwenraad te Utrecht een verhel derende causerie over de Indonesische vrou wenemancipatie. We wisten dus reeds een en ander. We hadden uit dit waardevolle, van vele cijfers voorziene betoog begrepen, dat in ons Indië een groote en energieke opmarsch van de inheemsche vrouw naar meer ontwik keling en een menschwaardiger bestaan voor alle lagen van de maatschappij plaats heeft. Doch cijfers hoe waardevol ook als maat staf voor de intensiteit van een beweging blijven cijfers en spreken nooit zoozeer tot den geest en het gemoed van de vrouw als een persoonlijk gesprek. Daarom verheugde het mij bijzonder, dat ik naar aanleiding van de onlangs gehouden Leidschc conferentie een onderhoud mocht hebben met drie Indonesi sche vrouwen, die wel buitengewoon goed met de bestaande toestanden en de overzeesc'ne vrouwenwereld op de hoogt zijn. n.l. mevr. Soe- jono, de echtgenoote van een hooggeplaatst ambtenaar aan ons departem it van koloniën, haar dochter, die te Leiden Indonesische lette ren studeert, en mevr. Margono, eveneens de vrouw van een hooggeplaatst ambtenaar doch kersversch uit Indië gearriveerd en dus nog beter dan de beide andere dames op de hoogte met de fijnere stroomingen in het Indonesi sche leven. Wat denken we zoo overpeinsde ik latei- slecht na, als we aan Indië denken. We zien voor ons geestesoog opdoemen het tradi- tioneele Indische „kiekje" van een wit huis met galerij en een erf met een paar palmboo- men, waaronder onze neefjes en nichtjes in witte pakjes of in een zwembroekje rond scharrelen, misschien in gezelschap van een dociele baboe in sarong en kabaai. En dan denken we zoo vaagjes. Indië een handjevol Europeanen, onze zonen, neven, vrienden en vriendinnen, gisteren nog hier en nu daar in het vreemde, heete land ploeterend om carriè re te maken en dan als vage achtergrond een onnoemelijke massa „inlanders", die we ze mogen 't ons vergeven in de eerste plaats zien als de bediendenaanhang van de onzen. En misschien hebben we vroeger op school of in onzen studietijd, kennis gemaakt met „In dische" kinderen van gemengd ras, en dan hebben we bij hen, naast een zekere warmte en originaliteit die we zelf heel vaak misten, ook geconstateerd een groote schuwheid en schuchterheid als gevolg van een sterk min derwaardigheidscomplex tegenover den blanke. En misschien hebben we 't, gezien de vage fei ten, wel verklaarbaar gevonden, dat een mil- lioenenvolk als de Indonesiërs onzer overzee- sche bezittingen reeds langer dan vier eeuwen door een miniem handjevol Nederlanders wordt geregeerd. Dat we met deze oppervlak kige gevoelsbeschouwing. waarbij een geheel menschenras min of mee^ wordt beoordeeld naar enkele uitloopers, die tusschen hen en ons instaan, grof mistasten dat er in het In donesische ras en ook in de Indonesische vrouw groote en zelfbewuste krachten leven, wist ik natuurlijk reeds lang. Maar deze krachten namen in mijn ont moeting met deze drie vertegenwoordigsters van den oud-Javaanschen adel een onmisken baar duidelijke gestalte aan en ik ben daar mijn vriendelijke gastvrouwen zeer dankbaar voor. bekend Door het „Nationaal Welzijn" is van den heer W. G. Nieuwenkamp uitgegeven „Uw geld en nog wat". Door de verkoopsassociatïe „Enci-Cemij" te Amsterdam werd uitgegeven: „Cement en beton" door Drs. E. Roelofsen. Bij Kalis' Reclame- en uitgeversbureau te Schiebroek is verschenen: ..Vraagbaak voor verlofgangers en repatrieerenden". In de serie ..Het middenstandsdiploma" zijn bij de fa. W. J. Thiemc en Cie. te Zutphen ver schenen „Handelsrekenen" door R. Schans en ..Handelskennis en bedrijfsleer door R Schans. Door de N.V. C. F. Callenbach te Nijkerk werd in opdracht van het Reorganisatie-co mité van prof. Paul Scholten uitgegeven ..Het reorgani «atie-ontwerp verdedigd". Bij de uitgeverij J. Philip Kruseman te Den Haag zijn de volgende lichte romans, ver-1 schenen: ..Liefde waagt alles" van E. W. Savi ..Jackie's Perikelen" van Rub- M. Ayres Cow boy-veelt" van E. B. Mann. ..De Chineesch draak wreekt zich" van Tom Roan en „BUI dc heethoofd" van Jackson Gregorv. Javaansche dame van adellijke geboorte. (Foto Koloniaal Instituut te Amsterdam) „Hebt u de Indische kleederdracht heele- maal afgeschaft?" vraag ik mevr. Soejono, die me ontvangt in een maïsgeel toiletje, dat uit stekend past bij het fijne, matbruine gelaat met het dikke blauw-zwarto haar, dat ir vlechten tegen het achterhoofd is gestoken. ..Niets is minder waar. In het gewone leven dragen we Europeesche kleeding. maar de sa rong en kabaja is mijn feestkleeding, die ik in eere houd en bij alle officieele gelegenheden draag. Het is een mooie dracht, die wij be schouwen als een van die waardevolle Ooster- sche dingen, die wij zeer zeker wenschen te behouden, evenals andere kostbaarheden uit onze cultuur". „Hebt u de traditioneele oud-Javaansche meisjesopvoeding nog meegemaakt?" „Ik niet meer: mijn moeder natuurlijk wel. Sinds een paar geslachten genieten de Ja vaansche meisjes van goeden huize volledige vrijheid om zich te ontwikkelen. Nadat onze beroemde Kartini 1) in 't begin van deze eeuw den weg had vrijgemaakt, is de emancipatie van 't Javaansche meisje snel gegaan. Vrijwel overal woei een frissche wind door de gezinnen met hun stijve etikette tus schen ouders en kinderen, gebouwd op de Mo- hammedaansche adat. „Acht u dit een onverdeeld voordeel?" Mevrouw Soejono glimlacht fijntjes en zegt: „niet geheel onverdeeld. Als ik hier soms zie, hoe jonge menschen tegen hun ouders optre den, verlang ik terug naar de adat. Maar we moeten een nieuwe adat hebben, een nieuwe levende adat" „Kunt u iets vertellen over de geestesgesteld heid van het beschaafde Javaansche meisje vóór de emancipatie?" „Zeker. Zij werd uitstekend opgevoed en had goede hersens, maar gebruikte ze niet. Ze bleef in haar eigen beperkte kringetje met haar handwerken, muziek en dans en tüdroovende omgangsvormen. Haar ontwaking is niet zoo zeer het werk van Nederland: 't is een wereld- strooming. die u overal kunt waarnemen. De nieuwe tijd verbreekt oude banden van con ventie en dogmatiek Is dit niet óók hier in Nederland het geval geweest? Maar natuurlijk was voor ons in Indië de aanraking met den vrijmakenden óók ni velleerenden Westerschen invloed eerst be lichaamd in Hollandsche menschen. Holland- sche scholen en soms de gelegenheid om in ■Follonrt te £»nar> studeeren" „In hoeverre kan volgens uw meening de natuurliike evolutie van de Indonesische vrouw 7ijn gediend door de Euroneesebe ontwikke- bng?" Deze "raag - geen gemakkelijke - ligt meer op het terrein van mejuffrouw Soejono die haar welluidenden Oosterschcn naam Soe- pianti voor 't Haagsch gebruik heeft verwis seld voor Loes. „We kunnen heel veel van Europa leeren, maar we mogen onzen eigen aard niet ver loochenen". zegt ze. „Wij jongeren staan nog aan het begin van een geheel nieuw tijdperk van ontwikkeling. We groeien.we zoeken; we komen meer en meer tot het inzicht, dat we het Oostersche element moeten behouden naast de Wester- sche cultuur. Een volkomen synthese zouden we willen tusschen de waardevolle elementen van Oost en West; we hebben die nog niet gevonden, maar we groeien er naar toe". „Is dit zelfbewustzijn van de Javaansche vrouw ook in Indië zoo sterk? Of is daar dik wijls nog sprake van een klakkeloos navolgen van alles wat Europeesch is?" En hierbij kijk ik mevrouw Margono aan. die kersversch uit Indonesia komt en 't dus weten kan. „Vijf jaar geleden was het inderdaad zoo, jdoch nu treedt over de heele linie een sterk nationaal voelen meer en meer op den voor grond. Het is heerlijk, op 't moment een In donesische vrouw te zijn en dezen opbloei te beleven, zoowel in dc kringen der vrouwen als de jeugdbeweging, 't Groote enthousiasme voor het nieuwe ideaal: een eigen nationale ontwikkeling komt vooral tot uiting in 't vele werk, dat wordt gedaan op onderwijsgebied. De vereeniging „Taman Siswa" striitft voor onderwijs op nationalen grondslag in de bui tengewesten, terwijl men in West-Java meer een basis zoekt in de religie. Op vele scholen is het Javaansch de Voertaal: de oude litera tuur en muziek worden in eere hersteld. Overal trachten we een synthese te vinden tusschen de Europeesche ontwikkeling en onze eigen oude cultuur. „En de vrouwenbeweging in Indië? Kunt u daar iets van vertellen?" „Heel veel natuurlijk, maar u hebt niet veel aan deze dorre opsomming van vereeni- gingen. Er zijn op 't oogenblik in Indië 160, voor het meerendeel zeer actieve, Indonesi sche vrouwenvereenigingen, waarvan ruim 80 erieht zijn op den huishoudelijken arbeid, ongeveer 18 Islamitisch 16 nationalistisch (meer sociaal dan politiek). 2 radicaal ge oriënteerd. 1 protestant. 1 katholiek en 2 ter bescherming van werkende vrouwen enz. Tot het laatste vrouwencongres in 1935 traden 24 vrouwenvereenigingen als lid toe. natuurlijk met duizenden leden. Bestrijding van het analfabetisme en van de vrouwen- en kinder handel. verbetering van den toestand van de Indonesische werkende vrouw, bestudeering van de positie van de Indonesische vrouw in het Mohammedaansch recht, oprichting van consultatiebureaux voor kraamvrouwen en zuigelingen: ziedaar de voornaamste program mapunten. Er wordt zeer hard gewerkt". „De vrouwenstrijd ligt bij u dus wel eenigs- zins anders dan bij ons". „Ongetwijfeld. U moet niet vergeten dat wij vele rechten, waarvoor de Europeesche vrouw nog altijd strijdt, in onze Oostersche maat schappij reeds van oudsher bezaten. In het familieleven neemt de Mohammedaansche een voorname plaats in. De dessavrouw heeft het stemrecht, mag een erfenis aanvaarden en. naar hartelust op naam van den man schul den maken! Onze problemen ik heb zoo juist de voor naamste genoemd zijn dus andere dan de uwe. De geest waarin wij strijden loopt echter parallel". „Nog één vraag: gelooft u in een historische roeping van ons volk tegenover Indië?" Zoowel mevr. Soejono als haar dochter ge- looven hierin. Nederland heeft ons veel ge leerd, maar dat Indonesië naar zijn geestelijke rijpheid en onafhankelijk toegroeit, wie. die de feiten kent, zal het ontkennen!" R. DE RUYTER—v. d. FEER 1) Raden Adjeng Kartini, geb. 1879 als doch ter van den regent van Japara, gaf den eer sten stoot tot de emancipatie van het Javaan sche meisje. Zij overleed in 1904. WIJSHEDEN OVER DE VROUW. De Zweed: Een vrouw is altijd met iedereen in tegenspraak, behalve als ze van een man houdt, maar dan is ze in tegenspraak met zichzelf. Een man, die geen geheim bewaren kan. is niet te vertrouwen: een vrouw die het wel De Deen zegt: Geen vrouw is zóó slecht of ze kan altijd nog wel de betere helft van een man worden. Een vrouw die zwijgt, spreekt boekdeelen. De Arabier: Als een vrouw iets hebben wil. geeft het haar dan dadelijk: later moet je toch toegeven! Bespreek alles met je vrouw, maar volg nooit haar raad op! De Chinees: Vrouwen zijn beter bestand tegen ongeluk dan tegen rijkdom De Turk: De slimheid van één vrouw vormt den last voor veertig ezels. De Franschman: Alle wijsheid van een vrouw is nog niet zooveel waard als de dwaas heid van een man. De Schot; Een vrouw zonder tong is te be klagen. maar de man. die haar krijgt, is t« benijden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 12