Haarlem's Dagblad BEHANGSELS Het Verslindende Wapen. OPHEFFINGS UITVERKOOP!! Een belastingverhooging te Haarlem? Een verklaring. Hef belangrijkste 55c Jaargang No. 16820 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgcin. Drukkerij iN.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodicnst 388)0. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Iloofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIN ROBER'l PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 22 'ïjtril 1938 Ahniinenienten per week f0.25. p. niaand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franeo per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-3 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Kegelahonnementstarieven op aanvraag. Vruag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Velen zullen denkelijk met belangstelling de beschouwingen van Ir. B. Stephan over het luchtwapen gelezen hebben. Zij stonden gisteren in dit blad. Niet alleen in dit. De geheele Nederlandsche dagbladpers heeft ze vermeld. En ik wil er nog gaarne even op terugkomen. Het gebeurt immers maar zei tien dat een op zulk een gebied zoo des kundig man als Ir. Stephan op een derge lijke openhartige wijze gaat uitpakken? Vele jaren lang is deze Nederlander on der-directeur van de Fokker Fabrieken te Amsterdam geweest. Tweeënhalf jaar gele den heeft de Turksche regeering hem tot haar adviseur in militaire luchtvaart-aan gelegenheden benoemd. Dat deed zij toen zij besloot de organisatie van haar luchtmacht met kracht ter hand te nemen. Sindsdien is hij als eenige buitenlander in dienst van het Turksche departement van Defensie, dat hem nu op een studiereis van drié maanden door Europa heeft gezonden, om de militaire luchtvaart-organisatie te bestudeeren. Zijn openhartige uitlatingen betreffen niet de Turksche luchtmacht, waarover hij na tuurlijk het zwijgen bewaart, maar de ont wikkeling van het luchtwapen in het alge meen. Die is enorm. En naar zijn meening dreigt het „over-ontwikkeld" te worden, waarbij men z.i. in vele landen, ook in Neder land, de fout begaat zich teveel op het ma teriaal toe te leggen. Men meent aviatiek te scheppen door materiaal te koopen. Maar dat is verkeerd gezien want in tijd van nood is niet de materiaal-kwestie de moeilijikst- oplosbare vraag, maar de personeels-bezet- ting. Dan heeft men zeer veel technisch per soneel noodig zoowel voor den bouw van vliegtuigen, het verrichten van reparaties en het instandhouden der organisatie als voor het vliegen- zelf. Dit laatste eischt „niet zoo maar een jongeman met een vliegersoplei ding", want het moderne toestel is een soort doolhof, waarin men volkomen den weg moet weten en waarop men grondig getraind moet zijn, niet alleen in het vliegen. Van 1001 andere dingen moet men op de hoogte wezen, ja: met bijna wetenschappe lijke nauwkeurigheid daarin onderricht zijn. Reserves kweeken beteekent dus, dat men ook hun een uitgebreide en goed-georganiseerde opleiding moet geven. Hierna komt Ir. Stephan tot zijn hoofd punt. Hij meent dat men met het militaire luchtwapen bezig is een grens te naderen, die men niet kan overschrijden „tenzij men bereid is onze geheele beschaving aan den waanzin van den oorlog op te offeren". De rentabiliteit van het luchtwapen (ongetwij feld bedoelt de adviseur der Turksche regee ring hier: „de uitwerking van het optreden van het luchtwapen", want rente brengt het evenmin op als de geheele moderne oorlog) is beperkt. „Van hoe groote beteekenis het ook is om bij den aanvang van een oorlog belangrijke mobilisatie- en andere centra te vernietigen en den tegenstander te demora- liseeren", (ja, dit klinkt wel wat cynisch, maar ik citeer woordelijk) „tenslotte zijn het andere deelen van de weermacht, die een be slissing brengen waar het einddoel is, het gebied van den tegenstander te bezetten. Het gaat er nu naar uitzien dat de kosten van de luchtmacht tot verwaarloozing van de andere, evenzeer onmisbare onderdeelen van de weermacht gaan leiden, m.a.w.: dat de kosten van het luchtwapen de militaire ren tabiliteit ervan gaan overschrijden Een interessante overweging voor opperbe velhebbers en ministers van Defensie, zult u zeggen. Maar er volgt nog dit op: „En dit behoeft men niet alleen finan cieel' op te vatten, doch ook Intellectueel, want de steeds hoogere eischen die het moderne vliegtuig zoowel wat het ont werpen als wat de constructie, het on derhoud en de bediening betreft, stelt, veroorzaken, dat de fine fleur van hooger en lager personeel, technici en weiklie- den, en de bloem van het intellect voor het luchtwapen noodig zijn, evenzeer met verwaarloozing van de andpre leger- onderdeelen, waai-bij Ir. Stephan dan nog terloops opmerkte, dat men zich nauwelijks meer realiseert, dat al dit geld, al deze ai'beidskracht en al dit in tellect, wanneer het in het geheel niet voor het leger noodig zou zijn, nog zeer veel beter aangewend zou kunnen wor den". Deze laatste overweging doet mij her ademen en het was ook deze opmerking als mede het eerdere gebruik van de term „op offeren aan den oorlogswaanzin" die mij het woord openhartigheid op Ir. B. Stephan's verklaringen deden toepassen. Hij is ge schrokken van al het geld. de arbeidskracht en het intellect, die door de enorme bewa peningen en met name door het luchtwapen verslonden worden.. En hij meent dat „men" nauwelijks meer realiseert, dat zij veel beter gebruikt zouden kunnen worden. Ik geloof dat hij zich daarin vergist. Zeer velen beseffen dit zeer wel. zijn dit steeds blijven beseffen, maar missen de macht om de bewapenings-razernij in deze dolle wereld te beëindigen en vinden geen ge hoor bij een meerderheid, die gewend is alles maar over zich te laten komen en deze dingen als. een onafwendbaar noodlot te beschouwen. M. Uto-an-BeUoHtysels.!! Alle behangsels, de bekende PRACHT DESSINS worden voor SPOT- en SPOTPRIJZEN uitverkocht. Alléén eigen voorraden, geen bijgebrachte goederen. KOOPT NU OOK AL WILT U NIET DIRECT BEHANGEN. ZULKE PRIJZEN KOMEN NOOIT MEER GROOTE HOUTSTRAAT 179 bij de Houtbrug (Adv. Ingez. Med.) I>I' Minister van Financiën lieeft bepaald dat de opcenten op de Personeele Belasting voor Haarlem voorloopig van 185 op 195 gebracht worden. Toen Haarlem bij het vaststellen van de begrooting voor 1937 voor een tekort van f 400.000 stond, is door het college van B. en W. en de Raad gaf blijk dit standpunt volkomen te deelen beslist, dat geen voor stel gedaan zou worden om de opcenten op de belastingen te verhoogen. De reeds ge heven opcenten (185 op de Personeele Belas ting en 55 op de Gemeentefondsbelasting) werden als een maximum voor Haai-lem be schouwd, omdat rekening gehouden moest worden met de zuigkracht der randgemeen ten waar de belastingen lager zijn. Daarom werd door Haarlem voor het jaar 1937 een extra subsidie uit het Werkloosheidssubsi- diefonds aangevraagd ter dekking van het tekort. Onze lezers weten van het verloop der onderhandelingen tusschen het gemeente bestuur, het college van Gedeputeerde Staten en de Regeering over de begrooting voor 1937. Bij die onderhandelingen werd gespro ken over de mogelijkheid, van belastingver hooging voor Haarlem, omdat in het alge meen geen extra subisdies uit het Werkloos- heidssubsidiefonds gegeven worden als de gemeenten niet het maximum aantal opcen ten heffen (200 op de Personeele Belasting en 75 op de Gemeentefondsbelasting). Ten slotte werd evenwel de juistheid van het standpunt van Haarlem erkend. Er werd aan Haarlem dan ook voor 1937 niet den eisch tot belastingverhooging gesteld. Wel werden verschillende bezuinigingen aan Haarlem op gelegd in het bijzonder wat de niet-ver- plichte uitgaven van Onderwijs betreft. Toen Haarlem bij de begrooting voor 1938 voor een tekort van 1.067.000 stond, hebben B. en W. opnieuw het standpunt ingenomen, dat het ongewenscht was de opcenten te ver hoogen. Ook nu deelde de Raad deze inzich ten. Daarom werd aan het Rijk. ter dekking van dit tekort over 1938, een extra subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds gevraagd, alsook een extra belastingbijdrage. Het gemeentebestuur van Haarlem is nu evenwel zeer onaangenaam ver rast door een maatregel van den Mi nister van Financiën, waarbij langs administratieven weg voor 1938 de opcenten op de Personeele Belasting voor Haarlem van 185 op 195 zijn ge bracht. In de Staatscourant van Donderdagavond is namelijk de volgende bekendmaking ver schenen: MINISTERIE VAN FINANCIëN. Voorloopige opcenten personeele be lasting 1938, gemeente Haarlem. De Minister van Financiën; Gelet op artikel 9 der wet van 4 Maart 1935 (Staatsblad no. 76) hou dende voorzieningen ter zake van ge meentelijke kosten van werkloos- heidszorg; Gezien den brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 13 April 1938, no. 11962, afdeeling B.B.; Heeft goedgevonden en verstaan: te bepalen, dat de aanslagen in de personeele belasting, belastingjaar 1938, in de gemeente Haarlem ten kohiere zullen worden gebracht met opcenten ten voorloopigen getale van 195. 's-Gravenhage, 20 April 1938, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, van Asch van Wijck. De hierboven aangehaalde wet machtigt den Minister van Financiën om, als in de derde maand van een belastingjaar (voor de Personeele Belasting dus Maart) de begrooting van een gemeente nog niet goedgekeurd is. Zoodat er op dit oogenblik eigenlijk geen andere hoop is, dan dat de groote mogend heden tenslotte niet zullen durven. Zij heb ben al vele malen, op vele momenten, niet gedurfd en daarin kan men. zij het pp para doxale wijze, een „rentabiliteit van het lucht wapen" zienvoor den vrede. Want juist het luchtwapen schijnt hun durf teniet te doen. Helaas is ook ten aanzien van deze rentabiliteit nog niet veel waarborg moge lijk. Het is nog steeds een zeer gevaarlijk beleggingsfonds. Had ik Ir. B. Stephan gesproken dan zou ik hem gevraagd hebben: ..Waarom adviseert u. als Nederlander, eigenlijk de Turksche Regee ring? Stel nou eens, dat in geval van een we reldoorlog Turkije tot de tegenpartij van Ne derland behoorde? Ik zou hem ook gevraagd hebben wat hij eigenlijk in zijn diepste inner lijk dacht over de rentabiliteit van het bom bardeeren van militaire en andere (lees: be volkings-) centra. En of hij het eigenlijk goed vond dat een Nederlandsche fabriek oorlogsvliegtuigen aan andere landen levert. En zoo meer. Maar ik schijn zoo naïef te zijn in die din gen. Toch zou het hem aangetoond hebben dat er nog wel menschen zijn, die allerlei din gen pogen te blijven beseffen. R. P. na advies van den Minister van Binnenland sche Zaken te hebben ingewonnen, de opcen ten der belasting zelfstandig te wijzigen. Uit de toelichting van de wet blijkt, dat het hier een administratieven maatregel geldt, om stagnatie in de belastingheffing te voorko men. De meerdere opcenten, die volgens zoo'n ministerieel besluit geheven moeten worden, zijn pas invorderbaar als verschillende andere maatregelen getroffen zijn, maar omdat het slechts een deel van den aanslag is, dat dus pas in het laatst van het belastingjaar in vorderbaar wordt, is er tijd voor het treffen van bedoelde maatregelen. Alleen kan bij het uitschrijven der belastingbiljetten onmiddèl- lijk met het hoogere aantal opcenten reke ning gehouden worden. Deze ministerieele maatregel is door den Minister van Financiën getroffen zonder over leg met het gemeentebestuur. Daar het col lege na het bekend worden van de beslissing uit den Haag nog niet vergaderd heeft, was het nog" niet mogelijk zijn standpunt te bepa len maar wij hebben de overtuiging, dat het college van B. en W. alsnog zal trachten wijziging te verkrijgen van het besluit van den Minister, omdat die verhooging voor Haarlem zeer ongewenscht wordt geacht. De opbrengst van 185 opcenten op de Perso neele Belasting is voor 1938 geraamd op f 974.000. Tien opcenten meer zouden dus op papier f 52.650 opbrengen. Een verhooging van 10 opcenten op de Per soneele Belasting beteekent. dat als men voorheen 28.50 aan hoofdsom en opcenten tezamen betaalde, men in het vervolg zal moe ten betalen f 29.50. f 142.50 gulden van voor heen wordt nu 147.50, dus 5 gulden meer. In procenten uitgedrukt wordt de Personeele Be lasting dus met 3.5 pCt. verhoogd. Deze ver hooging is dus op zichzelf beoordeeld niet zoo belangrijk, maar toch is het in verband m?t de omstandigheden waarin Haarlem verkeert ongewenscht. Wij herinneren evenwel aan een onderhoud dat wij op 22 Februari met den Hoofdinspec teur van de belastingen te Haarlem hadden. Van dit interview herdrukken wij de volgende ..Op onze vraag wat hij dacht van de moge lijkheid om de opcenten op de belasting te Haarlem te verhoogen om het tekort op de begrooting te verkleinen, antwoordde de Hoofdinspecteur Haarlevi is, in verband met zijn bijzondere positie, namelijk omgeven door randgemeenten met lagere be lastingen, absoluut aan de grens van de belastingmogelijkheid. Als men de opcenten nog zou gaan verhoogen zou dit, daarvan ben ik. zeker, geen verhooging van inkomsten beteeke- nen. Misschien zou zelfs het tegen deel, dus verlaging van inkomsten, daarvan het resultaat zijn. Het ge volg zou immers zijn, dat de meest- draagJcrachtige bewoners naar de randgemeenten zouden verhuizen. Bij de beoordeeling van de belastingmo gelijkheden voor Haarlem moet rekening ge houden worden met het feit, dat de belas ting-draagkracht van Haarlem door de crisis achteruitgegaan is. Een bewijs daarvan is dat te Haarlem thans ongeveer de helft van de aangeslagenen ambtshalve op het kohier gebracht worden. Dit zijn de inkomens in het algemeen beneden de f 2000. Voor B'.oemen- daal en Heemstede is het percentage der aangeslagenen die ambtshalve beschreven worden nog geen kwart van het totaal. Het is dus zoo vervolgde de Hoofdinspec teur van groot belang voor Haarlem niet alleen voor te zorgen dat de gegoeden die thans in Haarlem wonen daar blijven maar bovendien ook andere kapitaalkrachti gen naar Haarlem te trekken. Haarlem heeft wat de belastingdraagkracht betreft in den ci'isistijd veel geleden. Heem stede is niet achteruitgegaan omdat daar de achteruitgang opgevangen kon worden door vestiging van nieuwe ingezetenen. Bloemen - daal heeft ook wel veel geleden door de crisis, maar een vergelijking met andere gemeenten toont wel aan. dat Bloemendaal toch nog veel belastingdraagkracht heeft overgehouden." In dat zelfde nummer plaatsten wij ook een onderhoud met den heer E. van der Wall. wet houder van Financiën van Haarlem en in specteur van belastingen. Deze verklaarde ook „overtuigd te zijn, dat er geen sprake zal zijn van een verhooging van de belastingen te Haarlem. Reeds voor hij in het college van B. en W. zitting had heeft hij in den Raad zich zeer duidelijk uitgesproken dat de belastin gen, te Haarlem het maximum bereikt hebben in verband met de concurrentie der buitenge meenten. Reeds toen drong hij aan op een krachtig streven om zoo spoedig mogelijk tot verlaging te kunnen komen. Als Haarlem er toe zou genoodzaakt worden om de opcenten te verhoogen zou dit voor de stad niet veel minder dan een nekslag beteekenen. Maar zoo vervolgde de Wethouder, ik ben er zeker van dat de regeering aan Haarlem dien eisch niet zal stellen." Natuurlijk zal de wethouder toen hij de uit drukking ..een nekslag voor Haarlem" ge bruikte, wel gedacht hebben aan het gevaar voor Haarlem dat in een zeer belangrijke ver hooging der belastingen voor Haarlem gelegen zou zijn, maar toch hebben ook deze 10 op centen hun beteekenis. Haarlem heft thans 185 opcenten op de Personeele en 55 opcenten op de Gemeente fondsbelasting, De Minister heeft nu beslist dat Haarlem 195 opcenten op Personeel moet leggen. (Gevraagd, waarom zij in de jilmstudio altijd in tnannen- kleeren rondliep, verklaarde de filmster Kathcrine Hepburn, dat zij bij het betreden van de studio ophield vrouw te zijn en dan niets anders dan actrice was.) Misschien heeft ook de industrie gebreken. Die zich op 't filmproduct heeft toegelegd, De gulden woorden, die filmsterren spreken, Zijn echter altijd kostbaar, zachtgezegd. Zij uiten zich in tal van vraaggesprekken. Op punten van het allergrootst gewicht, En wat zij zeggen moet wel aandacht trekken, Want het wordt heel de wereld door bericht. Soms willen lasteraars weieens beweren. Dat zij 't alleen voor de reclame doen. Maar zulken laster moeten wij negeeren, Uit oogpunt van het burgerlijk fatsoen. Katrientje Hepburn heeft men durven vragen, Waarom zij, als zij 't atelier betreedt, En dat is, denk ik, vrijwel alle dagen. Als man, en niet als dame, is gekleed. Katrientje heeft ook antwoord willen geven, Ze zei: wanneer ik tot mijn arbeid keer, Dan hou ik tijdlijk op als vrouw te leven, Dan ben ik een actrice en niets meer. Daar is ze dan, de logische verklaring. Waar niemand zonder haar aan had gedacht, Zij brengt ons heel wat hersenwerk besparing, En werkt, als zoeklicht in een duistren nacht. Wanneer die wetenschap'u heeft ontbroken, Dan weet u er nu voortaan alles van. Een van de sterren heeft opnieuw gesproken, Ziedaar: een filmactrice is een man. P. GASUS. Heemstede heft 120 opcenten op Perso neel en 35 opcenten op de Gemeentefondsbe- lasting. Bloemendaal 117 opcenten op Perso neel en 35 opcenten op de Gemeentefondsbe lasting. Haarlem en de randgemeenten. Wat de zuigkracht der randgemeenten be treft kunnen wij de volgende cijfers geven: In de jaren 19281936 waren de cijfers betreffende vertrek en vestiging aldus: Haarlem verloor 14.215 inwoners wegens verhuizing naar de randgemeenten. Daarvan gingen er 5262 naar Bloemendaal, 4987 naar Heemstede en 3966 naar Velsen. Naar Haarlem verhuisden 12.232 bewoners der randgemeenten, 4293 uit Bloemendaal, 4338 uit Heemstede en 3601 uit Velsen. Het vex-lies was dus in 9 jaar: aan Bloe mendaal 969, aan Heemstede 649 en aan Velsen 365. Totaal 1983. Juist dezer dagen zijn ook de cijfers over 1937 bekend geworden. In dit jaar zijn 738 Haarlemmers naar Bloemendaal verhuisd, 678 naar Heemstede en 457 Velsen. Uit die ge meenten kwamen naar Haarlem respectieve lijk 493, 472 en 443 ingezetenen. Haarlem ver loor dus 465 inwoners aan die drie ge meenten. Uit deze cijfers blijkt, dat het verlies aan de buitengemeenten in het jaar 1937 belangrijk grooter geweest is dan in de voorafgaande jaren. Als wij er ook nog het annexatie-jaar 1927 bijtellen, dat een nadeelig verschil opleverde van 162 voor Heemstede, 185 voor Bloemen daal en 134 voor Velsen, komen wij met 1937 daarbij geteld tot een totaal verlies aan in woners voor Haarlem (wegens grooter ver trek naar Heemstede, Bloemendaal en Velsen) van 2965 inwoners, waarvan 1435 aan Bloe mendaal, 1017 aan Heemstede en 513 aan Velsen ten goede kwamen. Natuurlijk zeggen deze cijfers niet alles. Het is de vraag of de fiancieele draagkracht der Bloemendalers en Heemstedenaars die naar Haarlem verhuisd zijn even groot is als die van de Haarlemmers die naar die randge meenten vertrokken. De strijd in Catalonië. Beide zijden melden successen. Het groote hoofdkwartier van generaal Franco deelt mede, dat de rechtsche troepen in Catalonië naar het zuiden blijven opruk ken en in de nabijheid van Alcala de Chivert zijn gekomen. Aan het Madrileensche front werd een stelling in de wijk Usera op den vijand veroverd. Het ministerie van verdediging te Barcelona meldt, dat de regeeringstroepen Ln den sector- Llavorsi de dorpen Alins en Malloris heroverd hebben en in den sector Tremp den vijand hebben verdreven van eenige heuvels in de Sierra Pesonada. De opstandelingen vallen aan in de richting van San Mateo en Salsa- della. Een aanval op Tirio en Albocacer werd afgeslagen. Vier kilometer ten noorden van Alcala de Chivert wordt hevig gevochten. Aan het centrale front werden verschillende ver sterkingen op den vijand veroverd. Miaja en Hernandez op inspectie aan het Catalaansche front. Generaal Miaja en Jesus Hernandez, de poli tieke commissaris van het leger, hebben zich naar Castellon de la Plana begeven, waar zij gisteren in het begin van den namiddag aan kwamen. Een enthousiaste menigte juichte hen toe. Zij hebben een bezoek gebracht aan het ooste lijk front. In een toespraak tot de officieren en solda ten verklaarde Miaja zeker van de zege te zijn. indien ieder oogenblik volkomen discipline wordt in acht genomen Te Castellon de la Plana vereenigde Miaja de autoriteiten. Hij waarschuwde hen. dat hij gestrenge maatregelen zou nemen tegen den- gene. die eenige lauwheid aan den dag zou 'eggen bij de vervulling van zijn taak of het bewijs van zwakheid zou leveren. Laat in den avond keerden Miaja en Her nandez te Madrid terug, nadat zij nog een bezoek aan Valencia hadden gebracht waar zij instructie gaven, opdat op krachtige wijze een volkomen orde zal worden gehandhaafd. Tot het leger in het kustgebied werd een proclamatie gericht, waarin wordt gezegd, dat de soldaten geen stap achteruit moeten zet ten. ..Iedere duim grond.s moet worden verdedigd, gelijk de grond van Madrid werd verdedigd." Het woord is aan Jean Jacques Rousseau: Leven, dat is niet ade menhet is handelen Diefstal in een wasscherij. Zak met ƒ900.verdwenen. De directeur van een waschinrichting aan den Kampersingel heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat Donderdagmorgen tusschen half acht en acht uur een zak met f 900 aan bankpapier en zilvergeld, die boven op een brandkast in het kantoorlokaal lag, is ont vreemd. De recherche heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld, maar dat is tot nu toe zonder resultaat gebleven. Natuurlijk wordt het onderzoek ijverig voortgezet. MET DE ENGELSCHE SCHOLIEREN 01» EXCURSIE. Een Haarlemsche scholier arm in arm met Engelsche scholieren. Een snapshot tijdens de excursie, die de deze week bij de Haarlem mers logeerende 180 Engelsche gasten gisteren naar Marken, Volendam en Monnikendam in gezelschap van veel Haarlemsche jongens en meisjes gemaakt hebben. Voor het verslag van deze excursie verwijzen wij naar pagina 5. „Sorgh-Vlipt" tloor gemeente Bloemendaal gekocht. Verdere beslissingen nog niet genomen. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft in zijn zitting van Donderdagmiddag den koop door de gemeente van de villa ..Sorgh-Vliet" aan den Bloemendaalscheweg, tegenover de Busken Huetlaan (de vroegere woning van Conraad Busken Huet) voor f 15.000. be krachtigd. Zooals bekend was een adres ingekomen van de Busken Huet-Stichting te Bloemendaal, om „Sorgh-Vliet" voor twee proefjaren in bruik leen te willen geven aan deze stichting ter eerc en ter nagedachtenis van Conraad Bus ken Huet. B. en W. stellen voor. op dit adres afwijzend te beschikken, daar het perceel Is aangekocht voor wegverbreeding. Uit de besprekingen in den Raad bleek wel. dat velen gevoelden voor de stichting van een Busken Huet-Museum in de villa. Intussohen bekrachtigde de Raad nu voorloopig alleen den aankoop; verdere beslissingen inzake al dan niet slooping van het perceel en de even- tueele stichting van een museum, leeszaal enz. werden aangehoudeAi tot de volgende ver gadering. HEDEN- 16 PAGINA'S Pag. De minister van financiën wenscht voor Haarlem verhooging van het aantal op centen op de Personeele belasting van 185 tot 195 1 De Oslo-conventie ontmoette wel waardec- ing, doch de daden bleven uit. 3 Lever Bros en Unilever verhoogen het di vidend 3 De gemeentelijke electriciteitsbedrijvcn geven den strijd tegen de provincie nog niet op. 3 De protestant Hyde is candidaat gesteld voor het Iersehe presidentschap. 4 De Franscli-Italiaansche besprekingen worden voorbereid. 4 Van onzen Stockholmschcn correspondent: Scandinavische landen versterken hun weermacht 6 AIjcchin voert thans onderhandelingen met Flohr over een wedstrijd om het we reldkampioenschap schaken. 8 K. de Jong: Jchudi en Hephsibah Menuhin 8 ARTIKELEN, ENZ. It. P.: Het verslindende wapen. 1 Van een correspondent te Praag: De re geering te Praag en de eischen van Hen- lein. 4 v. H.: Met de Engelschc scholieren op ex cursie. 5 II. D. Vertelling: De cursusmaniak. 5 Voor dc Jeugd. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op J*

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1