STARK'S pasta oT Uit de Belastingstatistiek. TL-pTkM tim. Zonnestraalcollecte. V R IJ DAG 22 APR! IJ 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Welstands-verschuivingen in onze omgeving. Ofschoon de opleving in handel en industrie, die na de devaluatie is ingetreden, wel eenige verbetering heeft gebracht in de financieele omstandigheden van de bevolking, komt daar van nog niet veel tot uitdrukking in de door het Centraal Bureau voor de Statistiek ver zamelde fiscale gegevens over 1936 1937, waaraan, wij reeds eerder een en ander ont leenden. Integendeel toonen deze gegevens voor tal van gemeenten weer een verdere in zinking ten opzichte van het voorgaande jaai\ Toch kan in onze omgeving reeds hiel en daar van een verbetering gesproken wor den, zooals uit onderstaande opgaven blijken kan. Een eerste maatstaf voor de beoordeeling van den welstand eener plaatselijke bevol king ligt in het aantal inwoners, dat aange slagen is in de rijksinkomstenbelasting. Het uitgangspunt van den wetgever is immers ge weest, dat ieder, die slechts in het noodzake lijk levensonderhoud van zich en de zijnen kan voorzien, of die zelfs dat niet kan van belastingplicht, zou zijn vrijgesteld, en dat alleen zij, die een grooter inkomen hebben dan voor het noodzakelijk levensonderhoud ver- eischt wordt, via de belastingen zou bijdra gen in de gemeenschappelijke lasten. Belas tingplicht en betrekkenlijke welstand vallen dientengevolge samen en hoe algemeener de welstand over de bevolking is verbreid, des te hooger zal dus verhoudingsgewijze het aantal belastingplichtigen zijn. Omgekeerd wordt in de daling van het aantal belastingplichtigen over een bepaald jaar de beperking van de welstands-verbreiding nauwkeurig weer spiegeld. Voor een zuivere vergelijking is het noodig, den invloed van de bevolkingstoe- en afne ming uit te schakelen. Te dien einde geven wij onderstaande berekeningen alle per dui zend inwoners. In onderstaand staatje ver meldt de eerste cij ierkolom het aantal aange- slagenen in de rijksinkomstenbelasting over 1935,1936: detweede kolom geeft dit aantal voor 19361937 weer. terwijl de derde kolom de procentueele teruggang aanwijst. Ter ver gelijking stellen wij naast de cijfers van Haar lem, Velsen. Zandvoort, Bloemendaal. Heem stede, Bennebroek, Haarlemmermeer en Haar- lemmerliede. ook die van rijk en provincie Belastingplichtigen Daling per duizend zielen in Gemiddelden: 1935/1936 1936 1937 Rijk 160 150 6.2 Provincie 217 201 7,3 Haarlem 22i 210 6.2 Bloemendaal 311 280 10.- Bennebroek 221 198 11.3 Haarlemmermeer 132 127 3.8 Heemstede 251 242 3.5 Velsen 184 176 4,3 Zandvoort 211 192 9,- Daarentegen ontwikkelde de toestand zich als volgt in: Haarlenrmerllede 164 167 stijging 1.8% Blijkens deze cijfers kon Haarlemmerliede dus ï'Greds in het belastingjaar 1936/1937 op een yfclatieve toeneming van het aantal belas tingplichtigen bogen. Opvallend staat daar tegenover de sterke daling in Bloemendaal en Bennebroek, terwijl ook Zandvoort een on gunstig cijfer moest boeken. Haarlem kon zich juist aait het rijksgemiddelde houden terwijl de resteerende drie gemeenten van onze streek, Haarlemmermeer. Heemstede en Velsen wel een daling van het aantal belas tingplichtigen te zien gaven, maar toch niet in die mate als de rijks- en provinciale ge middelden aangeven. Ook het gemiddeld inkomen van de belas tingplichtigen gaf in 1936/1937 opmerkelijke afwijkingen van het voorgaande jaar te zien. Gemiddeld inkomen Gemiddelden: 1935/1936 1936 1937 Rijk 2087,— 2075,— Provincie 2164.— 2160,— Haarlem 2176.— 2161, Haarlemmerliede 1782.1730,— Haarlemmermeer 1734 1730.— Bennebroek f 1979— 1976 Velsen f 1951,— 1926,— Tegenover de daling van het gemiddeld in komen in bovenstaande plaatsen staat een stijging in: Bloemendaal 5526.5683,— Heemstede 3278.3377.— Zandvoort 2201,— 2230.— De stijging van dit bedrag in Bloemendaal EEN BRIL NOODIG? Voor ziekenfonds recepten leveren wij de glazen gratis, en berekenen alléén het inontuu r. FIRMA KLINKSPOOR Gediplomeerd Opticien. KAMPERSINGEL hoek Kamperstraat, TELEFOON 16074. Reparatiën enz. kunnen ook bezorgd worden bij de Drogisterijen Karei van Mander- straat 59 - Spaarnwonderslraat 106 - Coorn- liertstraat 26 - Julianapark 38. ,A(tv. Ingez Medj AGENDA. Heden: VRIJDAG 22 APRIL Gemeentelijke Concertzaal: Weldadigheids- concert door ..Joh, Steenman's Orkest". 8.15 u. Hotel ..De Leeuwerik": Populaire Marlncle- zing, half negen. Nassaupleln 8: Openbare lezing Theosofische Vereeniging, 8.10 uur. Palace Filmac11—5 uur: Dooiïoopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: ..Honderd mannen en een meisje", voor de derde week geprolongeerd 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: ,.De danseres van San Diego". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ,.De stervende zwaan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Lqxor Sound Theater: ..Een stad op stelten", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9 15 uur. Spaarne Theater: „In de schaduw der mis daad" en ..De Regenmakers". Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Beverw'ijk: Vergadering van den ge meenteraad, 7.30 uur. ZATERDAG 23 APRIL Vijverlaan hoek Zonnelaan: Algemeene le denvergadering Woningbouwvereen. „Tuin wijk". 4 uur. La Gaité. Raaks- Nachtfeest van 8 tot 5 uur Palace Filmac: 11-5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen "s middags en des »vonds. en Zandvoort moet waarschijnlijk voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan het wegvallen uit de groep belastingplichtigen van een vrij groot aantal voorheen reeds lage in komens. die het gemiddelde drukten. De sterke relatieve vermindering van het aantal belas tingplichtigen (resp. 10 en 9 pet.) wijst in deze richting. In Heemstede, waar het aantal be lastingplichtigen slechts weinig verminderde (3.5 pet.) wijst de verhoogmg van het gemid deld inkomen eerder op een positieve vergroo ting van den welstand der bevolking. Bezien wij ten slotte welke verlaging het hoofdelijk inkomen in elk der besproken ge meenten ondergaan heeft. Zooals bekend is, komt in dit cijfer het duidelijkst tot uitdruk king hoe groot de koopkracht van de bevol king in elke plaats is en in welke mate deze koopkracht van 1935 1936 op 1936/1937 verder gedaald is Belastb. inkomen Daling per hoofd in Gemiddelden: der bevolking procen- 1935 1936 1936/1937 ten Rijk f 333.— f 312.— 6.3 Provincie f 469.— f 435.— 7.2 HAARLEM f 488.— f 454,— 7.0 Bloemendaal f1721.— f 159?. 7.4 Bennebroek f 436.— f 387— 11.2 Haarlemmermeer f 228.— f 216— 5.2 Haarlemmerliede f 293.— f 290— 1.0 Heemstede f 822.— f 820— 0.2 Velsen f 358.— f 340— 5.0 Zandvoort f 464.— f 428— 7.7 Blijkens deze becijfering bewoog de vermin dering van het hoofdelijk inkomen te Haar lem zich dus tusschen de gemiddelden van rijk en provincie. Bloemendaal en Zandvoort kwamen daar eenigermate boven uit. Benne broek zelfs aanzienlijk. Voor deze laatste ge meente was dit jaar er één van bijzonder groo- ten teruggang. In Heemstede bleef het hoof delijk inkomen practisch gelijk, waardoor de verhouding ten opzichte van de rijks- en pro vinciale gemiddelden voor deze gemeente nog gunstiger werd. Ook in Haarlemmerliede was de teruggang van het hoofdelijk inkomen mi nimaal dank zij de boven vermelde uitbreiding van het aantal belastingplichtigen. UITSLAG VEILING. Uitslag der veiling, gehouden in ,,'t Notaris huis" op Donderdagavond. Een huis met afzonderlijk opgaande boven woning en erf te Haarlem aan de Bosch en Vaartstraat Nos. 3 en 5, groot 2 aren, 10 cen tiaren, f 6900. A. Bos. Een winkelhuis en erf te Haarlem aan de Groote Houtstraat No. 7, groot 89 centiaren, f 15.100, J. B. van Santé Jr. q.q. Een huis en erf te Haarlem aan het Wil- sonsplein No. 3, groot 1 are, 12 centiaren, f 3700, D. Koel q.q. Een huis en erf te Haarlem aan de Kweek tuinstraat No. 16. groot 1 are 29 centiaren, f 4180, H. Stapel q.q. Een woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan het Pretoriaplein No. 6, groot 75 centiaren. T 3050. H. A. Ding'boom q.q. Een woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Spaanschevaartstraat No. 89, groot 1 are 1 centiare, f 3480 H. A. Dingboom q.q. Een woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Wouwermanstraat No. 56, groot 81 centiaren, f 2260, W. Hoek q.q. Een woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Middenweg No. 5, groot 1 are. 60 cen tiaren, f 3875. N. Kruyt. De werkplaatsen met 2 bovenwoningen, loods en erf te Haarlem aan de Lange Heerenstraat Nos. 27 en 29, beide zwart en roocl, groot 2 aren, 90 centiaren, f 5500, P. A. de Ruig q.q. Het woonhuis met erf te Haarlem aan de- Koninginneweg No. 13, groot 1 are, 66 centi aren. r 8030. F. A. Groen q.q. Het woonhuis met erf te Haarlem aan de Aelbertsbergstraat No. 107, groot 1 are 52 centiaren, f 4360. N.V. Expl. Mij Harjanta. De villa „Wilhelmina" met centrale verwar- mingsinstallatie, 4 vaste waschtafels, erf en tuin te Bloemendaal aan de De Genestetweg No. 12. hoe Verl. Koepellaan. groot 5 aren. 65 centiaren, f 13500. Opgehouden, Het woonhuis, erf en tuin te Haarlem aan de Zomerstraat No. 1. hoek Vijfhuïzerstraat, groot 83 centiaren, f 2600, A. A. M. Sieters q.q. Het pakhuis met erf te Haarlem aan de Gasthuisstraat Nos. 4 en 6 teazmen groot 95 centiaren. f 1600. P. A. de Ruig q.q. Een huis en erf te Haarlem aan de Spaan schevaartstraat No. 97, groot 1 are, f 4000. F. J. Hagen. Het woonhuis met het voortdurend erf- pachtsrecht op den grond te Haarlem aan de Karei van Manderstraat No. 13, groot 1 are. 41 centiaren, f 3000 N. Kruyt. Het gebouw van den Haarlemschen Be- stuurdersbond met poort en erf te Haarlem aan het Spaarne no. 94, te zamen groot 3 aren, 12 centiaren, f 6700. Opgehouden, Een woonhuis met erf te Haarlem aan de Brouwersstraat No. 142, groot 95 centiaren, f 2390. D. Lodder. ■hui (fin. Vfio\ qetcJnlMAeto. (Adv. Ingez. MedJ De Bilt voorspelt: In het westen zwakken tot matigen Noordwestelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, mogelijk lichte nachtvorst, zachter overdag. In het oosten zwakken tot matigen zuid westelijken tot noordwestelijken wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, aanvankelijk eenige regen, zachter des nachts, overdag zelfde temperatuur. Het hooge drukgebied over de Britsche eilanden hield nog steeds stand. In dit gebied is het zwaar bewolkt rustig weer, terwijl de temperatuur er sinds gisteren weinig veran derde. (3ver de randstaten trok een zich uitdiepende lage drukkern zuidnoordwaarts. deze bracht tot in Polen en Oost-Duitschland zware neer slag, hier en daar in den vorm van sneeuw. Een voor van lagen druk bevindt zich over Denemarken, de Duitsche bocht, ons land en België. In het westen van ons land bracht deze voor matig neerslag. Zij beweegt zich oost waarts en zal hedennacht het weer in onze Oostelijke provincies nog beïnvloeden. Over Zuid-Duitschland en Oost- en midden-Frank rijk kwam vannacht nog flinke vorst voor. In de omgeving van IJsland verscheen een nieuwe depressie. De vorige depressie in het noorden bracht aan de Noorsche kust nog flinke neer slag. BAROMETERSTAND Vorige stand 767 mM. Stand van heden 762 m/M. Stilstand. Opgave van: STIENS. Opticien Gierstraat 27 Tel. no 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 8.33 uur; n.m. 21.13 uur. Strand berijdbaar van 13.3019.15 uur 'elc ib? teleloonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. Palace wordt familie! ilinllieater. Dc Filmac gaat verdwijnen. Cinema Palace in de Groote Houtstraat zal Palace-Familie-Cinema worden. Van Vrijdag 29 April af zullen avondvullen de programma's worden gegeven met twee hoofdfilms. De Filmac vervalt. Het groote avondprogramma wordt ook dagelijks in de matinees vertoond, 's Zondags zullen er drie voorstellingen zijn. Op werkdagen worden de voorstellingen als volgt: 's middags 2 uur ma tinee, 's avonds 8.15 uur één voorstelling. Zon en feestdagen: 2 uur, 5 uur en 8.15 uur. De gewone entreeprijzen blijven gehandhaafd. Dé lange rijen zitplaatsen in de zaal zullen worden veranderd in drie korte rijen, zoodat de gezelligheid zal worden verhoogd en de plaatsen gemakkelijker kunnen worden be reikt. De Directie hoopt met deze groote verande ring aan de wenschen van vele bezoekers te voldoen. V Negus zendt vertegenwoordiger naar den Volkenbondsraad. De negus heeft den secretaris-gene raal van den Volkenbond medegedeeld, dat hij vertegenwoordigd zal zijn in de komende zitting van den Volkenbonds raad, welke 9 Mei a.s. bijeen zal komen. In zijn telegram aan den secretaris-generaal heeft de negus o.a. gezegd, dat overeenkom stig het hand vest een staat, die geen lid is van den raad. zich toch hierin kan doen vertegen woordigen. wanneer een zaak behandeld zal worden, welke hem aangaat. De negus is voor nemens binnenkort een vertegenwoordiger aan te wijzen tot verdediging van de belangen van zijn volk. dat strijd; voor zijn onafhankelijk heid. wanneer de Abessynische zaken in den Raad zullen worden besproken. Engelsche politieke kringen zijn van mee ning. dat de vertegenwoordiging van den negus in den Volkenbondsraad geen wijziging zal brengen in het standpunt der Britsche re geering ten aanzien van de Abessynische kwestie. FEESTAVOND DAM VEREENIG ING „D.O.S." Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan der Damvereeniging „D.O.S." organiseert deze vereeniging Zaterdag a.s. een feestavond in het gebouw „St. Jozef Gezellenbond" aan de Jansstraat. Na afloop volgt een bal onder leiding van den heer H. M. Hartman. Tevens zullen dien avond de in de door „D.O.S." georganiseerde nederlaagwedstrijden gewonnen prijzen wor den uitgereikt. in i irirrin into.. 9 '■PR! - 35 '3 2. RUfso aajy Hierbij de reproductie van een foto. genomen van liet voormalig hotel „d'Orange". te Zandvoort. dat thans tot flatgebouw is ingericht. Het enorme gebouw, dat ei de laatste jaren zoo vervallen uitzag, is na de verbouwing een sieraad van de badplaats geworden. Deze afbeelding geeft een kijkje op het gebouw van den zeekant af gezien Krijgt gij uw deel aan zonneschijn? Dan zult u ongetwijfeld wenschen, Dat dit ook het geval mag zijn, Voor ieder uwer medemenschen. Helaas, in letterlijken zin Moeten wij, hoe goedwillend, falen. Naast heel wat andre dingen) in Het doen ontstaan van zonnestralen. Figuurlijk echter wordt de kans Ons af en toe weieens gegeven, En de gelegenheid komt thans. Daarvoor vraag ik uw aandacht even. 't Is morgen dag van Zonnestraal En dat beteekent collecteeren. Een feit, dat u al menigmaal. Goedsmoeds hebt willen accepteeren. Van goud is wel de zonneschijn, Ook zilvren stralen zijn van waarde, Ja. mocht uw straaltje koper zijn, Dan, zal men 't nog als goud aanvaarden. Dat zonnestraaltje uit uw hart, Zal dan een ander hart verwarmen, Dat zwaar van koude was en smart, Maar lichter wordt door uw erbarmen. Dit is geen offer op bevel, Maar een verzoek, ja 't is een bede, En daarom juist, ik weet het wol, Doet gij weer allen eraan med* P. GASUS. Brand richt groote verwoesting aan. Pakhuizenschuren en stallen te Steenwijk in de asch gelegd. Slagerij en twee woonhuizen gedeeltelijk verbrand. STEENWIJK. 22 April. Vannacht te om streeks kwart voor een ontdekte een voorbij ganger. dat een hevige uitslaande brand woedde in een der pakhuizen aan de haven. Hij waarschuwde direct politie en brandweer. Het bleek, dat het vuur woedde in een der houten pakhuizen, staande achter de woning bewoond door den heer E. de Leeuw, welk pakhuis eigendom is van de heeren H. Wagter en A. Kuiper. Weldra deelden de vlammen zich vandaar mede aan het pakhuis gelegen achter de grossierderij in koloniale waren en koffiebranderij van de wed. ten Kate. Zoowel dit laatste pakhuis als het eerste, dat tot den nok gevuld was met rollen asphalt en mastiek, stonden weldra in lichter laaie. De hitte was zoo hevig, dat men onmogelijk dichtbij kon komen. In tusschen waren de omwonenden, voor zoover zij niet reeds door het knetteren van de fel brandende pakhuizen waren gewekt, ge alarmeerd. In allerijl verlieten menschen en kinderen in nachtgewaad hun woningen. De veehouder Aalderson gaf zijn koeien en klein vee de vrijheid, opdat zij een goed heenkomen zouden kunnen vinden. Inmiddels was de brandweer van Steenwijk gekomen en weldra werd met eenige stralen water gegeven. Het'was echter duidelijk dat zij alleen maar weinig zou kunnen beginnen. De vlammen hadden zich inmiddels nog medegedeeld aan de huizen bewoond door de Leeuw. R. de Jong en de slagerij van den heer W, Visser. Van dit laatste huis sloegen de. vlammen weer over naar de schuren en stallen van den veehouder Aalderson en naai de schuur van den heer Volkers en de arbei derswoning van den heer Jongbloed. De mo torbrandspuit van Steenwijkerwold was in- tusschen eveneens ter hulp gekomen. Ten slotte gelukte het de brandweer het vuur meester te worden. De beide bouten pakhuizen zijn geheel ver loren gegaan. Bovendien verbrandden de sla gerij van den heer Visser en de huizen be woond door E. de Leeuw en R. de Jong groo- tendeeis. Van de schuren en stallen van den veehouder Aalderson is vrijwel niets behou den. Een geit, die niet meer in vrijheid kon worden gesteld, is in de vlammen omgekomen. De woning van den heer Jongbloed kreeg veel schade. Omtrent de oorzaak van den brand Ls niets bekend. Of alle gedupeerden verzekerd zijn was vanmorgen nog niet bekend. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. De eerste coöperatieve Associatie voor lijkbezorging te Haarlem houdt op 29 April in het gebouw „De Nijverheid" aan de Jans straat haar algemeene ledenraadsvergade- ring. Door het inwerking treden van de onlangs goedgekeurde statuten, moet een voorzitter worden gekozen door den ledenraad. Onder de oude statuten koos het bestuur een voor zitter uit zijn midden. De tegenwoordige voor zitter is de heer H. Plant. De overige bestuursleden stellen alle hun mandaat ter beschikking van den ledenraad, zoodat deze straks, behalve een voorzitter, een geheel bestuur moet verkiezen. Van den raad van commissarissen treedt de heer C. A. Schagen, periodiek af. Aan het jaarverslag wordt het volgende ontleend. In 1937 werden 287 uitvaarten verzorgd, nl. Alg. Begraafplaats 179, R. K. begraafplaats St. Barbara 8; Heemstede 28; Bloemendaal 13; Amsterdam 10; Westerveld 8: Santpoort de Biezen 2; Zandvoort 2; Hil- legom 2; Hilversum 2; Helder 2; Haarlem merliede 1; Leeuwarden, Alkmaar, Hengelo en Assen 1, terwijl 26 crematies werden uit gevoerd. Aan een drietal zusterverenigin gen buiten Haarlem werd 10 maal hulp ver leend, terwijl wederkeerig aan Haarlem 9 maal hulp verleend werd. Het ledental bleel', ondanks het toetreden van 792 nieuwe leden, stationnair, omdat niet minder dan 790 afschrijvingen moesten plaats hebben wegens vertrek naar elders, overlijden en werkloosheid. Het ledental bedroeg op 31 December jj. 6564. Het landelijk genootschap voor lijkbezor ging, waarbij Haarlem Ls aangesloten breidde zich met twee nieuwe verenigingen uit door oprichting te Leeuwarden en Enschedé. Het aantal aangesloten verenigingen bedraagt thans 10. Er werden in 1937. 34 uitvaarten meer ver zorgd dan in 1936. Behalve de gebruikelijke afschrijvingen sluit de rekening der vereeniging met een batig slot van f 49.70. BALDADIGHEID Donderdagmiddag had een fabrikant in de \ange Wijngaardstraat zijn nieuwe auto even geparkeerd op het Schapenpleintje. Eenige jongens hebben kans gezien den wagen met steenen te bekrassen zoodat het zeker~f 35 zal kosten om de beschadigingen zooveel moge lijk te herstellen Het onderzoek der politie wees ui' dat de hoofddader een jongen van 8 jaai ic De politie znl den deugniet een ver maning geven cn zijn ouders van het gebeur de in kennis stellen, in de hoop dat. hij in hel vervolg zijn vernielzucht zal bedwingen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 22 April Onze stadgenoot, de heer L. Jansen, werkend lid van de vereeniging „J. J. Cremer", alhier, behaalde Donderdag bij het reciteerconcours te Schiedam den 2den prijs (groote zilveren medaille) met de voordracht„Bach te Dresden", van A. J .de Buil. Algemeen was men van oor deel, dat ware er ook een 3e prijs uit gereikt, deze aan onzen stadgenoot, den heer C. C. P. Koppeschaar, die mede op trad, ten deel zou zijn gevallen. Opstand in gevangenis te Barcelona. Door militairen onderdrukt. Wapens waren dc cellen binnengesmokkeld. LONDEN, 22 April (A.N.P.) De „Daily He rald" meldt uit Barcelona, dat gisteren bijna 7000 krijgsgevangenen een wanhopige poging hebben ondernomen uit te breken uit de mo derne gevangenis van Barcelona. Zij waren van wapenen voorzien, die volgens het blad waren binnengesmokkeld door leden der z.g. „vijfde brigade". Met spoed ontboden troepen sloten een cor don om de gevangenis en traden op tegen de gevangenen, die naar hun cellen werden te ruggedreven en na een hevig gevecht werden ontwapend. In vele cellen werden bergplaatsen ontdekt, waar de wapens waren verborgen gehouden. Men verklaart, dat deze muiterij het sein zou moeten zijn voor een opstand van de „vijfde brigade". De plannen waren evenwel ter kennis gebracht van de regeering. De mui terij was te vroeg uitgebroken. Zij werd krach tig onderdrukt. Nieuwe strijd bij Linji op komst? Stad werd volgens de Chineezen om strategische redenen ontruimd. Uit Hankau 21 April: In een Chineesch communiqué wordt gezegd, dat. Linji gister morgen ontruimd is om strategische redenen. In hun streven, de te Yihsien belegerde Ja panners te ontzetten, aldus verklaarde de woordvoerder van het Chineesche leger, ondervond de Japansche legerleiding moei lijkheden bij het zenden van versterkingen langs den spoorweg' TientsinPoekau en ten einde de aandacht der Chineesche troepen af te leiden en den Japanschen strijdkrachten te Yihsien de gelegenheid geven door te bre ken heeft zij een aanval op Linji ondernomen. Het Chineesch opperbevel, dat niet wilde, dat de sterkte der Chineesche strijdkrachten werd verdeeld, heeft daarom de ontruiming van Linji bevolen. De woordvoerdér wees er op, dat het centrum van den strijd reeds naar elders is verplaatst en dat Linji niet langer van strategische beteekenis is. Sterke Chi neesche afdeelingjen houden evenwel nog strategische punten om Linji bezet, en zij verdubbelen hun aanvallen op de Japansche achterhoede. Volgens een Reuterbericht uit Hankau wor den bij Linji zelfs twee tot driehonderddui zend Chineezen geconcentreerd. Zij vormen een front van een lengte van vier kilometer in een halven cirkel buiten de muren der stad. Ook de Japansche troepen maken toebe reidselen voor een groot gevecht, dat wordt beschouwd als de laatste poging van de Ja panners om de Chineezen tot onderwerping te brengen. In Noord Honan en Zuid Sjansi hebben de Chineezen vijf steden heroverd, namelijk Tsijoean, Menghsien, Pingloe, Woehsiang en Antsjeh, waardoor de druk der Japanners op den Loenghai spoorweg verminderd en de verbinding tusschen de Chineesche strijd krachten aan beide zijden van de Gele Rivier hersteld is. Duilsch medicamenten voor China. De Duitsche ambassadeur, Oscar Traui- mann, heeft namens het Duitsche Roode Kruis een groote hóeveelheid medicamenten aan de Chineesche regeering overhandigd. Maarschalk Tsjang Kai Sjek nam de gift na mens de regeering in ontvangst en verzocht den ambassadeur, aan het Duitsche Roode Kruis den dank van China over tè brengen. Instorting niet noodlottige gevolgen. Meer dan vijftig personen bedolven. NEW-YORK, 22 April (D. N. B.-A. N, P.) Gistermiddag zijn in een koffiehuis te Phoenix City (Alabama) meer dan vijftig personen bedolven onder het puin van het plotseling in stortend dak van het gebouw. Tot nu toe werden tien dooden en twintig ge wonden geborgen. PROT. CHR. JEUGDWERK Door den costuum-cursus der Arbeidsschool, georganiseerd cloor dc Plaatselijke Federatie Haarlem, ls gistermiddag een tentoonstelling van werkstukken in het wijkgebouw der Ned. Herv. Gem., Ged. O. Gracht 104 gehouden. De leiding van dezen costuum-cursus berustte bij mej. J. Grundel en mevr. J. SeyffertGroen- hart. Er werd 21 avonden les gegeven aan pl.m. 30 leerlingen, gesplitst in 2 groepen in de Chr. School a. d. Bakenessergracht. De resultaten v. d. cursus, de keurige jurken, blouses en rokken, toonden aan met hoeveel ijver er onder bekwame leiding gewerkt was. De tentoonstelling werd besloten met een feestavond voor de leerlingen, waarbij zooveel mogelijk leden van de Commissie-Arbeids- school aanwezig waren. Deze commissie der Plaatselijke Federatie bestaat uit: mej. H. H. P. Post. mevr. C. W StufkensWeymann, mevr. J. Th. UilkensRens. mevr. J. Q. Wal- lienSchipper, mevr. M. WildschutFlentrop, mevr. M. WaardenburgLindeyer en de Cen trale Jeugdleidster mej. G. v. d. Toorren. Op 21 en 22 Mei zal door de Arbeidsschool °en weekeinde gehouden worden in de Jeugd herberg de Duinark te Noord wij kerhout oJ.v. mej. L. Krouwel. mej. J. Grundel en mej. G. v. d. Toorren. Bij voldoende deelneming zal een tweede weekeinde daar, besproken worden op 11 en 12 Jui»

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2