s at doet li ia uw i/tijen tijd^ Financieel-economisch Weekoverzicht. Nassau-Bank n.v. IIMGEZCNLEN /TUKKIN 2 A T E R D A G 23 APRIL 193S HAARLEM'? DAGBLAD in rE behoeft je nooit te vervelen als je maar kijkt en als je maar zoekt." In deze simpele woorden is het antwoord, dat we op onze vraag „Wat doet U in Uw vrijen tijd" van den maat- schappelijken functionnaris, die de muren van onze huizen van behang pleegt tevoorzien, krijgen gekarakteriseerd. 4'/o jaar geleden begon behanger Blansert plotseling aan een boek te werken. „Op het werk zie en hoor ik veel, en de herinnering is precies als een museum" zegt hij. „Als ik thuis kom combineer ik alles wat ik gezien en gehoord heb en daar schrijf ik dan over. Er zijn geen twee mensehen, die hetzelfde vertellen. De wereld is vol van va riatie". Vroeger heeft Blansert nooit den drang om te schrijven gekend. Wel teekende hij veel. „Heeft U ooit teekenles gehad?" „Nooit, mijn vader was ook behanger, en hij wilde, koste wat wou, dat ik zijn voetstappen zou drukken. Maar ik herinner me nog dat ik zeer jong reeds uit mezelf van alles teekende. Hier aan den muur van mijn kamer hangen een paar van mijn werken. De meesten zijn echter allemaal weg geschonken. Voor jubilea zijn ze nogal in trek!" Wij kijken om ons heen en zijn verwonderd over hetgeen iemand zonder daarin ooit les te hebben gehad, op teekengebied kan prestee- ren. Blansert kan de muren nog-met wat an ders dan alleen behang sieren! Er is een hondenkop bij de teekeningen, die zeer treffend is. Het is de lievelingsteekening van den maker. Het 7 de antwoord op onze vraag „Wal dwt U in Uw veilen tijd?" „Je krijgt een tweeden keer geen kans om hetzelfde te maken" zegt hij. Blijkbaar heeft hij in dit werk bereikt het geen hij er zich van voorstelde. Ongeveer driehonderd groote teekeningen heeft Blansert in zijn vrijen tijd gemaakt. En toen sloeg de scheppende drang, die blijkbaar in hem zat, om inschrijven. „Hoe kwam dat?" „Dat weet ik niet precies" meent de behan ger-schrijver. „U moet weten vroeger zong ik ook veel in een koor. En toen was er eens een vriend, die schertsend tegen me zei; van onzen dirigent kun je wel eens een boek schrij ven. Nou misschien begin ik er wel eens aan zei ik voor de grap terug. En ik begon niet alleen, maar ik beëindigde het ook!" En op de tafel in de kamer ligt het ma nuscript; een heele dikke bundel dichtbeschre ven vellen. Vel na vel heeft de behanger zijn gedach- tengang op zijn manier opgebouwd tot een boekwerk, een verhaal. „Ik heb ook een kinderboek geschreven". „En wat staat daarin?" „Kijkt U eens, het heet „Kleine Botje", en het is eigenlijk geïnspireerd op het leven van mijn schoonvader, die op zijn achtste jaar naar zee ging. Het verhaal verbindt den voor- oorlogschen met den na-oorlogschen tijd. Kleine Botje gaat als scheepsjongen op een trawler weg. Maar het schip, de „Catharina Johanna", dat naar IJsland vaart, ontmoet een magnetischen storm, die je niet in werke lijkheid, maar alleen, op het kompas kunt zien. Het schip raakt de richting kwijt en vergaat op IJsland, Kleine Botje wordt als eenige overlevende gevonden door twee IJs- landers. De jongen blijkt goede eigenschappen voor de visscherij te hebben, want dat zit hem als Zandvoortschen jongen van oorsprong in het bloed! En Kleine Botje wordt groot. Als de na-oorlogsche jaren komen bedreigen niet alleen de stormen de scheepvaart met die natuurkrachten kan de zeeman rekening SCHAKEN. HET TOURNOOI TE MARGATE. Aljechin leidt met 3 punten uit 3 partijen. Vrijdag werd het schaaktournooi te Mar gate voortgezet met de derde ronde. In het hoofdtournooi won Aljechin van Golombek terwijl zijn grootste rivaal, Spielmann, het tegen Miiuer Barry niet verder dan Lot remise kon brengen, zoodat de wereldkampioen met 3 punten de leiding heeft. De uitslagen luiden: Hoofdtournooi: SpielmannMihier Barry 1/2Vz, mrs. StevensonMenchikAlexander 1/2y2, Book—sir G. A. Thomas 1—0, Aljechin Golombek 10, SergeantPetrov 01. Premier reserve tournooi A: A. R. B. Tho mas (Engeland)Van Seters V2'/•>- Premier reserve tournooi B: Opocenski iTsjechoslowijkije)Landau 01, Prins— Koenig (Joegoslavië) 10. Premier reserve tournooi C: Reilly (Ierland) Van Doesburgh V2, Sonja Graf (Duitschland)—Schelfhout afgebroken in betere stelling voor Sonja Graf. De afgebroken partij uit de tweede ronde ln het hoofdtournooi tusschen Milner Barry en Book eindigde in remise. De stand luidt hier thans na de derde ronde: 1. Aljechin 3 punten: 2, 3. en 4. Spielmann. Book en Petrov ieder 2,/2 punt; 5.. 6. en 7. Mrs. Stevenson—Menchik. Milner Barry en Sergeant ieder 1 punt: 8.. 9 en 10. Alexander, Sir G. A. Thomas en Golombek ieder -V2 punt. houden maar loert overal in de zee het verderf in den vorm van de door menschen vervaardigde mijnen, waar de zeeman prac- tisch machteloos tegenover staat. In deze tegenstelling heb ik het verraderlijke, het zinlooze van den oorlog willen demonstreeren. Zooals U weet wisselden de IJslandsche vis- schers na den oorlog uit tegen Hollandsche. En zoo gaat ook Botje op een IJslandsch schip naar Holland. Voor de Hollandsche kust loopt het schip op een mijn. In den Paaschnacht komt Kleine Botje als schipbreukeling op het Zandvoortsehe strand aan. Zoo komt de groot- geworden kleine .Botje zonder het te weten op zijn geboortegrond terug, Of het onzichtbare draden zijn weten we niet maar Botje komt naar zijn ouderhuis terug. Er moet echter nog heel wat gebeuren voordat zijn moeder in den grooten man haar Kleine Botje herkent". Zóó is het verhaal. Blansert verontschuldigt zich „Ja ziet u, ik kan niet zoo goed vertellen". We weren dit met reden af: „Als u zoo goed schrijft als U vertelt Op de tafel is er nog een manuscript bij gekomen. Voorzichtig wikkelt Blansert het los en toont ons het handschrift. Honderden vel len volgeschreven getuigen van een scheppen de kracht, die velen niet hier zouden zoeken. Als ik thuis naar het behang kijk moet ik nu telkens denken dat er achter alle uiterlijke dingen van het leven veel wonderlijks schuilt. v. H. HAAKLEMSCHE VOETBALBOND De School weds t rij den DE HALVE EINDSTRIJDEN. Er zijn Vrijdag in verschillende halve eind strijden nogal hooge uitslagen genoteerd. Niet in de afd. C. In de kwart- en halve eindstrij den, totaal 6 wedstrijden, konden de winnaars het vier maal tot twee doelpunten brengen, eenmaal werd met l0 gewonnen en de an dere wedstrijd werd 00, Ongetwijfeld kun nen we dus voor afd. C. een spannenden eind strijd verwachten. In de Verliezersafd. D. brachten U.L.O. A5 en H.B.S. A6 het. volgens onze verwachting, tot de finale. H.B.S. A6 had het niet zoo heel ge makkelijk tegen U.L.O. B5. Jammer was het, dat het terrein van Haarlem vrijwel onbe speelbaar was. Met 3—1 kwam H.B.S. A6 in den eindstrijd. In de winnaarsronde van afd. D weer een groote overwinning van de W. de Zwijger- school. waar de R.C.H.-er Hanse de stuwende kracht is en een zeer goede wedstrijd van de lste tegen de 3de Centr. school. Een weinig tegen de verwachting in won de 3de Centrale school. Het was juist in de laatste minuten, dat ze haar eenige doelpunt scoorde, waardoor er voor de tegenpartij geen ophalen meer aan was. Het zal ons benieuwen, wat de kampioen van het vorig jaar, de 3de Centr. school, tegen de W. de Zwijgerschool zal doen. O.i. heeft de W. de Zwijgerschool de beste kansen. Maar ze zal het niet cadeau krijgen. Voorspellen blijft toch altijd een riskante onderneming. In de E-afdeeling Verliezers dachten wij gelijkwaardige tegenstanders te vinden, doch de uitslagen 71 en 40 geven duidelijk aan, dat we hebben misgezien. Nu zullen de lste Doopsgez. school en de Van Zeggelenschool het in de finale tegen elkaar opnemen. Misschien is hier de plaquette voor de Doopsgezinde school, maar de Van Zegge lenschool zal haar best wel doen, om het an ders te doen uitkomen. In de winnaarsronde van E klopte de Mar- nixschool de Junoschool met hooge cijfers. Ook hier verliep de andere halve eindstrijd veel spannender. De eerste helft bracht een mooi gelijk opgaanden strijd tusschen de Von delschool en de Linnaeusschool. Kort na rust nam de Linnaeusschool uit een strafschop de leiding, doch daarna kwam de Vondelschool zóó onstuimig opzetten, dat de Linnaeusschool vrijwel niet meer over de helft kwam. Doch de Linnaeusschool gaf haar voorsprong niet meer prijs. Zoo komt in deze groep de Linnaeus school tegen de Marnixsehool in de finale, waarbij wij het op de Marnixsehool houden. Maar de Linnaeusschool komt wel een extra pluimpje toe, omdat zij zich in den strijd met 7-klassige scholen toch niet heeft laten uit schakelen, wat voor 6-klassige scholen toch knap werk is. Het zal aardig zijn, als ze in den eindstrijd ook nog voor een verrassing zorgen kan. VOETBAL. OM DEN K. N. V. B.-BEKER. HAARLEM—VIOS. Het Haarlem-elftal wordt als volgt opge steld Vijgeboom, Verhappen, Huijsmans, De la Mar, Kammeijer, Visser, De Winter, N. N., Van der Hulst, Smit, Ninaber. Effern en Van Gooi kunnen wegens blessu res niet. meespelen. Het is nog niet bekend, wie de rechtsbinnenplaats zal bezetten. V. S. v.—R. C. H. Voor de derde ronde van den K. N. V. B.- beker speelt R. C. H. Zondag met het volgen de elftal: Verkaaik, Van Thiel, Kors, Slot, Van Dansik, Siegerist, Troost. Biesbrouck, Witkamp. Hellingman, Lenselink. BLAUW WIT—STORMVOGELS. Stormvogels komt uit met: Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr.. BravenboeT, Prins. Gerrits, Van Pel, Tol. Schoorl, Woudenberg. Opbergen. V. S. v.—R. C. H. Met invallers voor Van der Lugt en De Vries komt V. S. V, als volgt uit: Michel, Broek, Voet, Heins, Glas. Van Osch. Döhring, Balvers, N. N„ Bot, Sterk. K. F. C. 2—STORMVOGELS 2. Stormvogels 2 vertrekt als volgt: Akkerman, Jongsma. Van Dongen, Heilig Jr.. Wilderom, Heilig Sr., Verdam. Schippers, De Back, Cupido. de Braber. R. C. H.2—VOORLOOPIG H. V. B.-ELFTAL. Deze wedstrijd wordt Zondagmorgen half elf gespeeld op het R. C. H.-terrein, waarvoor R, C. H. 2 als volgt uitkomt: Van der Vliet, Prevost, Van Eek, P. van Esch, Osterthun, Vreenegoor. Hoogendoorn, Van Rooden. Brandse, Roodelaar. Hut. HAARL. VOETBALBOND WEDSTR1JDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 24 APRIL 1938. H.V.B.-beker. Spaarnevog.Hillinen, 2 u. H. Sikman Jr. Oefenwedstrijd. ROH 2—HVB-XI-tal. 10.30 uur, J. Weber (grensrechters: N.N. en E. van Milligen). Promotie-competitie 3c klasse. EHS 3—Ripperda 3 (terrein Schoten). 10 uur, W. Bouwens (grensrechters: J. H. Martens Jr. en J. Sondorp). Competitie. 1B Zandvoort 2EDO 5. 10 uur J. M. P. Giebels. 2C Stormvogels 4—DIO 2. 12 uur. A Bras. 2D Beslissingswedstrijd: Zandvoort 4Zeemeeuwen 4 (terrein Zandvoort), 12 u.. J. F. Ploeg, (grens rechters: S. Koning en J. Otten). 3F RCH 12—Brederode 3. 10 u. H. C. de Wid. 4A DeCeO 3Zandvoort 7. 10 uur, J. West. 4B WH 4—VOG 3. 10 uur. G. van Dijk 4r EHS 6—VOG 2 10 uur. S. Duin. ETO 2—Waterloo 2. 1.30 uur. A. G. Peperkoor1 Juiiioi-en-eompetitie. Bloemendaal a—Beverwijk a. 10 uur F. Keerwolf 0 DeCeO a—Kennem c, 12 u F. H. Seljc ^paarndam- PCH f 11 uur L .de Boer EDO b -VVB a. 1P uur W Bloemink DeCeO b Hillinen. 2 u. W. de Groot DOA— EDO c, 10 u. S. J. de Vries. F DSK—THB, 10 u-, C. J. Hartman. KORFBAL. NED. KORFBALBOND DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Morgen zijn nog vijf wedstrijden te spelen. In de eerste plaats de competitie-ontmoeting S. V. IAmsterdam Zuid I, die 's middags op het S. V.-terrein achter de Ruïne van Brede rode plaats heeft. De uitslag, die feitelijk van geen belang meer is, kon wei eens een verdee ling der punten zijn. Oosterkwartier I gaat naar Amsterdam om haar derden promotie-wedstrijd te spelen en wel tegen D. D. V. I. De Haarlemmers, die een behoorlijke kans hebben om te promoveeren, zullen, om gegadigde te blijven, moeten win nen. En dat kan! T. H. B. I„ onze derde-klasser. die bijna tweede-klasser is, moet naar Amsterdam, waar ze tegen K. V. D. moet spelen en wel zal winnen. Voor den Zilveren N. v. d. Dagbal ontvangt Haarlem I 's middags twee uur aan de Kle verlaan haar stadgenoote N. Flora. We ver moeden zoo, dat beide teams elkaar niet veel zullen toegeven. S. V. 2 gaat naar O. K. 2, waar de thuisclub aan de Zomeryaart wel eenige kans heeft, zich sterker dan haar gast te toonen. EEN bril? STEEDS HET NIEUWSTE BIJ OPTICIEN stiens CIERSTR. 27 - ALLE Z.FONDSEN (Adv. Lngez. Mea.j Record Engeland—Australië gebroken. Broadbcnt pl.m. 14 uur sneller dan Jean Batten. De vlieger Jim Broadbent is gisteravond om tien minuten voor elf op het Britsche vlieg veld Lympne geland. Hij heeft daarmede den afstand Port Dar win (Australië)Lympne afgelegd in vijf dagen vier uren en 21 minuten. Het vorige record stond in een tijd, welke 13 uur 54 minuten langer was, op naam van de vliegster Jean Batten. 25 jaar apothekers-assistente. 5 Mei a.s. is het 25 jaren geleden dat mej P. I-I. Karg in dienst trad bij de apotheek var de firma Th. A. Klinkhamer aan den Konin ginneweg 69. 25 jaren lang heeft mej. Karg haar plich' als de eerste assistente van de apotheek ver vuld. Bij velen is zij door haar functie beken geworden en het zal haar op den dag. waaro; zij haar jubileum hoopt te vieren. 5 Mei a.s dan ook zeker niet aan belangstelling ontbre ken. Roosevelt's uit gaven politiek. Groeiende oppositie. Geen vertrouwen in de V. S. De Beurs reageert slecht. Ook de Amsterdamse/ie Beurs in weifelende stemming. Ten tweeden male in zijn politieke loopbaan heeft President Roosevelt, zooals wij de vo rige week reeds kort konden aankondigen, zich geworpen op een uitgavenpolitiek als middel om de „verstopte pomp van het Arae- rikaansche bedrijfsleven weer op gang te brengen". Hij heeft voor deze aankondiging het naar zijn meening geschiktste oogenblik gekozen: het uitblijven van de verwachte voorjaarsopleving heeft thans wel tot de al- gemeene overtuiging geleid, dat de Ameri- kaansohe conjunctuur achter uitgang er niet een is van ondergeschikten aard en dat, in dien men tot ingrijpen zou wenschen over te gaan, hier het „nu of nimmer" zou moeten gelden. Daarnaast mag men ook den politie- ken factor niet onderschatten. Voor het eerst in zijn presidentieele carrière heeft Roose velt in de laatste weken in Congres en Se naat een sterke en groeiende actie tegen zijn economische politiek kunnen ontwaren. In vele kringen, zelfs buiten die van handel en nijverheid, is een verbittering merkbaar, ver bittering, die zelfs Roosevelt's eigen partijde Democratische, heeft aangetast en die wei nig goeds voorspelt voor de Congresverkie zingen, welke in November zullen plaats vin den. Zoo ooit, dan was thans de tijd aange broken, om zijn tegenstanders den wind uit de zeilen te nemen en den verkiezingsstrijd in te gaan te midden van een door zijn in grijpen verbeterde conjunctuur. Roosevelt's praatje bij het haardvuur heeft dezen keer dan ook ook geen windeieren ge- gelegd. De milliarden vlogen als het ware door den aether. Wanneer wij een berekening ma ken van het totaal, dat ln de eerstkomende achttien maanden in Amerika's economisch leven zal worden gepompt, komen wij op niet minder dan 6(4 milliard dollar; 1 1/2 mil liard reeds eerder door de Reconstruction Finance Corporation als leening aan de in dustrie toegestaan; 1 1/2 milliard voor werk verschaffing, steun aan den landbouw en na tionale jeugöadmïnistraties alsmede voor het Civilian Conservation Corps: 1 1/2 milliard voor openbare werken: 2 milliard door ont dooiing der bankreserves door middel van „desterilisatie" van goud en vermindering van de reserve-vereischten der banken. Zijlstraat 61, Haarlem EFFECTEN SAFE-DEPOSIT (Adv. lngez. Med.) Men zou op het eerste gezicht geneigd zijn, in dit ontzaglijke uitgavenpogramma een basis te vinden voor een werkelijk economisch herstel. Indien dergelijke enorme bedragen voor werkverruiming en koopkrachtvergroo- ting worden aangewend, kan het theoretisch inderdaad nauwelijks uitblijven, of de in- •dustrieele bedrijvigheid zal er door moeten worden verhoogd, de werkloosheid vermin derd. Toch zijn wij uitermate sceptisch ge stemd ten aanzien van het succes dezer maat regelen. Slaan wij een blik terug op hetgeen Roosevelt op soortgelijke wijze in de eerste vijf jaren van zijn bewind heeft bereikt, dan ontwaren wij weinig meer dan een kortston dige onnatuurlijke opleving, gevolgd door een nog hevige reactie met als resultaat een enorm gat in de begrooting en een sterk ge stegen staatsschuld, de eenige werkelijke cre- ditpost op Roosevelt's balans is de sociale verbetering der arbeidersklasse. Daarnaast echter zien wij niets dan mislukkingen, wan trouwen, haat. Een ongelukkige belastingwet geving, bedoeld, om het bezit van de rijken naar de massa over te hevelen en reserve- vorming tegen te gaan. heeft den productie- prikkel afgestompt. De felle actie tegen de openbare nutsbedrijven en tegen de z.g. mo nopolies heeft slechts desorganiseerend ge werkt. Zeker, ook de ondernemers zijn niet vrij te pleiten: zij hebben vaak een schan dalige laksheid vertoond in het verbeteren van sociale en loontoestanden. zij hebben hun antagonisme tegen den New Deal tot haat in den meest volkomen zin des woords aangewakkerd. Doch hieruit blijkt slechts, dat het niet gebrek aan fondsen is geweest die de pomp zoo gebrekkig heeft doen func- t ionneer en: de pomp zelf is kapot en zoolang deze niet gerepareerd is, zoolang Roosevelt geen methode heeft gevonden om het ver trouwen tusschen kapitaal, arbeid en admi nistratie te herstellen, zoolang zal elk door steken van de nomp nutteloos blijven. Mogelijkerwijs zal, evenals dit destijds met de bonusuitkeering aan de oudstrijders is ge schied. een kortstondige opleving volgen, waarvan verschillende industrieën voordeel zullen trekken. Wij zijn echter de overtuiging toegedaan, dat, tenzij de conjunctuur zelf op natuurlijke wijze zal meehelpen, het berouw spoedig op de zonde zal volgen. Het gaat im mers om de principieele vraag, of het moreel gerechtvaardigd is, een twijfelachtige poging te doen, heden een economisch herstel te for- ceeren ten koste van een groeiend begroo- tingstekort, een in waarde dalend ruilmiddel en een stijgenden schuldenlast, waarvan de rekening over enkele jaren onverbiddelijk zal worden gepresenteerd. Roosevelt acht zulks volgens zijn uitlatingen volkomen verant woord. Ik ben zoo vrij, met hem hierin princi pieel van meening te verschillen. De wereld blijkt dan ook aan Roosevelt's ambtiteuze plannen voorloopig de waarde te hebben toegekend, die hun toekomt. Een kort stondige speculatieve hausse heeft voor een stemming van aarzeling en reactie moeten plaats maken. Begrijpelijkerwijze wenscht men eerst eens af te wachten, welken invloed de voorgenomen en ten deele reeds doorge voerde inflatie op een der voornaamste con junctuurelementen, de goederenmarkten, zal uitoefenen. Tot dusver is die invloed maar zeer matig geweest. Een duidelijk waarneem bare tendentie in de richting van voorraad- aanvulling heeft zich nog niet voorgedaan en het zal nog wel eenigen tijd duren, alvorens deze aan het licht zal treden. Het is overigens wel merkwaardig, hoe wei nig vertrouwen men heeft in het succes van Roosevelt's noodsprong. Normaliter had men kunnen verwachten, dat de aankondiging een ware haussestemming in het leven zou hebben geroepen, temeer nu zij ;'uist samenviel met een vrij belangrijke ontspanning in Europa's politieke leven De naderende overwinning van Franco, het Britsch-Italiaansch verdrag, de voelingneming tusschen Frankrijk en Italië zijn ongetwyfeld factoren, die kalmeerend moeten wersen op de Europeesche en over- zeesche gemoederen en een basis zouden moe ten vormen voor een gedeeltelijken terugkeer van het vertrouwen en dus het economisch herstel zouden moeten bevorderen. Het zaad van wantrouwen schijnt echter zoo diep ge zaaid te zijn, dat er meer voor noodig is. om het uit den bodem te verwijderen. Zelfs het onverwacht vlugge einde der groote metaal- stakingen in Frankrijk, gevolg van Daladier's doelbewust optreden, heeft niet veel meer kunnen bewerkstelligen dan dat een halt werd toegeroepen aan de daling der Fransche staatsfondsen en den Franschen franc. Ook ten aanzien van Frankrijk wenscht men eerst eens af te wachten, of het Daladier inderdaad zal gelukken, het begrootingsgat te stoppen en de productie te stimuleeren, zonder in de netten van het Volksfront verstrikt te worden. Onder deze omstandigheden blijft ook de stemming ter beurze van Amsterdam weife lend. De vrij hooge dividenden, welke tal van ondernemingen over het afgeloopen jaar heb ben kunnen (wij zouden in sommige gevallen moeten schrijven: durven» uitkeeren, oefe nen weinig invloed uit op den kooplust, omdat men wel degelijk beseft, dat er veel zal moe ten gebeuren, om de resultaten over 1938 die over 1937 ook maar te doen benaderen. Men stare zich niet blind op een aandeel als Fok ker, dat als het ware een uitzonderingspositie inneemt. Men kijke veeleer naar de groote groep „goederen-aandeelen". die den laatsten tijd wel een zeer poover figuur slaan, naar de aandeelen van tal van Nederlandsche indus trieën, waarvan vele met stijgende afzetmoei- lijkheden in binnen- en buitenland te kampen hebben. Wij denken speciaal ook aan de scheepvaartafdeeling, die een duidelijke weer spiegeling is van het zeer teleurstellend ver loop van de vrachtenmarkt. Het indexcijfer van de vrachtenmarkt, sa mengesteld door „The Economist" is van 169.8 in September 1937 geleidelijk ingezakt tot 115.5 in Maart, waarmede duidelijk wordt aange toond met welk een buitengewone snelheid in het economisch leven tekort in overvloed kan verkeeren. Het vorig jaar nog schreeuwden de verladers om meer plaatsruimte, thans roe pen de reeders om meer vracht. Om slechts een markant voorbeeld te noemen: in de La Plata-markt. sleutel der wilde vaart, werden gedurende de eerste drie maanden van 1938 51 schepen met 330.000 tons bevracht tegen 225 schepen met 1.550.000 tons in de overeen komstige periode van 1937. Dientengevolge ligt er in de Zuid-Amerikaansche havens thans meer dan een millioen laadruimte te wachten op verschepingen, die waarschijn lijk niet zullen tot stand komen. In andere vrachtenmarkten is het overaanbod wel niet zoo dringend, doch toch nog ruim genoeg om een constanten druk op hei vrachtenpeil uit te oefenen. Het baart dan ook geen wonder, dat in Engeland het plan is gerijpt om door aanbodsbeperking in de wilde vaart een kunst matige saneering teweeg te brengen. Het voor gestelde plan is gebaseerd op het z.g. Schier- waterplan. dat in de tankvaart uitnemende resultaten heeft bereikt. Men wil dit systeem thans uitbreiden tot de geheele wilde vaart op internationale basis: een speciaal fonds zal uit bijdragen van alle reeders worden ge vormd. uit welk fonds die reeders, welke ge durende bepaalden tijd schepen uit de vaart hebben genomen, een vergoeding zal worden uitgekeerd ter dekking der opïigkosten. In Britsche reederskringen heeft dit plan groote instemming ontvangen, terwijl men in kringen van de Nederlandsche scheepvaart er ook wel ooren naar schijnt te hebben. Het plan heeft natuurlijk de n.adeelen verbonden aan elk restrictieplan: het scheppen van een kunst matige saneering. waarbij de opgelegde ton nage steeds als een dreiging boven de markt blijft hangen. Toch heeft dit plan dit vóór boven elk ander tot dusver doorgevoerd rés- trictieplan. dat het zeer elastisch is: het aan bod van tonnage kan zich vrijwel met den dag aan de zich wijzigende vraag aanpassen. Al betreuren wij het principieel, dat met de eventueele aanvaarding van het plan de or dening weer verder zal worden uitgebreid, zoo meenen wij niettemin, dat, indien men althans verschillende geopperde bezwaren zal weten te ondervangen, deze voorgestelde orde ning in de scheepvaart een goeden steun aan de vrachtenmarkt zal kunnen bieden. (Nadruk verboden) P. C PERSONALIA. Bij Koninklijk besluit van 9 April 1938 is aan den heer J. D. de Kater te Heemstede verlof verleend tot het aannemen van het eereteeken van Ridder le klasse der orde van Wasa van Zweden. f007 den tnhoua dezer rubriek, stelt dtt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj met geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Vestiging van gegoede inwoners le Haarlem. Geachte redactie, Dat er in Haarlem niet veel grond be schikbaar is, die zich leent voor den bouw van perceelen met een huurwaarde van f 800 a f 1000 en meer per jaar. zooals in uw blad van 20 dezer vermeld staat, is m.i.i niet ge heel juist. In het Haarlemmer Houtpark lig gen reeds vele jaren gronden te wachten op bebouwing. Maar de gemeente heeft verzuimd door breede toegangswegen dit stadsgedeelte toegankelijk te maken. In plaats van een breede allee aan te leggen, zooals de Dreef, heeft men het tweede deel van den Kleinen Houtweg in een toestand gelaten als in vroe ger eeuwen. En met betrekkelijk weinig kos ten zou een prachtige verbindingsweg tus schen Middenlaan en het eerste deel van den Kleinen Houtweg verkregen kunnen worden. Laat men de hekjes en de hoornen opruimen le bochten bij de Oosterhoutlaan afsnijden vn het Haarlemmer Houtpark komt open te iggen. Laat men een voorbeeld nemen aan de Teemsteedsche Dreef en het aansluitnd stra- •nplan. Met dank voor de plaatsing, W.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9