1 MmÈ i if i De heer E. A. M. A. Steger tot Burgemeester van Oirschot geïnstalleerd. f" i te ^!yi Piano-recital DINSDAG 26 APRIL 1938 TI A ARE EM'S DAGBLAD II Wethouder H. J. Termeer hangt hem de ambtsketen om. Onder zeer veel belangstelling, ook uit Heemstede, heeft hedenmiddag de installatie van den heer E. A. M. A. Steger, commies redacteur ter Gemeentesecretarie te Heem stede, als burgemeester van Oirschot (N.-Br. plaats gehad. Vanmorgen negen uur vertrok een gezel schap van ongeveer twintig ingezetenen van Heemstede, onder wie de raadsleden S. Rijkes en C. A. M. Jonckbloedt, van het Raadhuis, om de installatie bij te wonen, en te half elf vertrokken van de woning van den heer Ste ger aan de Meer en Boschlaan 4 ook eenïge particuliere auto's met de familie Steger en vrienden, zoodat Heemstede wel goed verte genwoordigd was. Ongeveer twaalf uur vereenigden de twee gezelschappen zich te s Hertogenbosch, om gezamenlijk na den koffiemaaaltijd de reis naar Oirschot voort te zetten. Ontvangst te Oirschot. Te half drie kwam de stoet aan de grens tusschen de gemeenten Oirschot en Moerges tel aan. Burgemeester E. A. M. A. Steger. Hier heerschte een prettige drukte. De heer Steger en zijn familie werden door de leden van de Landelijke Rijvereeniging te paard ontvangen, waarna de familie uitgenoodigd werd, in open landauers plaats te nemen. Omstuwd door een groote juichende menigte ging 't toen door de feestelijk versierde straten in. optocht naar het kerkdorp Spoordonk (een afzonderlijke parochie), waar de familie Steger door den Zeereerw. Pastoor Van Gestel op hartelijke wijze welkom werd geheeten. De tocht werd toen voortgezet naar de kom der gemeente. Hier werd de heer Steger ont vangen door de feestcommissie uit de burgerij, waarbij de voorzitter, de heer H. A. Nuyens, een welkomstrede uitsprak en de blijdschap der gemeentenaren vertolkte. Inmiddels was hier een kleurige feeststoet opgesteld. In optocht trok men onder zeer groote belangstelling via Nieuwstraat, Markt. Koestraat, Heuvel en weer terug door Koe straat. Markt. Molenstraat, Rijkssluisstraat. Gasthuisstraat, St. Odulphusstraat naar het Bondsgebouw, waar halt gehouden werd. Plechtige raadszitting. Ongeveer half vier kwam dc gemeenteraad van Oirschot in een plechtige buitengewone raadszitting bijeen. Oorspronkelijk was het de bedoeling, de vergadering in het oude Ge meentehuis te houden, maar wegens de bouw valligheid van het fraaie gebouw is daar ten slotte van afgezien. Tot hen, die uitgenoodigd waren, behoor den de burgemeesters van ongeveer tien aan grenzende gemeenten; waarbij de vorige bur gemeester van Oirschot, de heer Janssens; de twee pastoors, de dominé en alle raadsleden., Toen de heer Steger met zijn familie en de talrijke genoodigden hun plaatsen hadden ingenomen, opende de loco-burgemeester, wethouder H. J. Termeer, de vergadering. ..Mijnheer de Burgemeester, gij hebt bij uw intocht in onze gemeente het enthousiasme gezien, waarmede de bevolking u heeft be groet. Ik stel er prijs op U te zeggen, dat dit volk een goed volk is. Moge het U gegeven zijn. na eenigen tijd U aan te passen aan onze beneden-Moerdijk- sche idealen en gebruiken, dan voorspel ik U. en* uw gezin een rustige en gelukkige toekomst in ons dorp, gesteund door uw wethouders en raad, vol toewijding gediend door uw ambte naren en op de handen gedragen door uw ge meen tenaren. Ik hoop. dat uw burgemeesterschap lang en vruchtbaar en voor de gemeente zegenrijk moge zijn en dat het voor u zelf de voldoening moge schenken, die wij U zoo van harte toe- wenschen." Onder plechtige stilte hing de heer Termeer den nieuwen burgemeester de ambtsketen om. Rede Burgemeester Steger Dc nieuwe burgemeester sprak hierop een redo uit waaraan wij liet volgende ontleenen: ..Nu ik door God's goedheid benoemd ben j tot het hooge en door mij sinds vele jaren zoo begeerde ambt van burgemeester, stemt het mij tot groote vreugde en dankbaarheid, dat ik thans voor het eerst In deze functie het woord mag voeren. Dat ik zulks mag doen in een gemeente met, een oude historie, wekt mij op tot eer biedige dankbaarheid jegens H. M. de Ko ningin. die mij tot deze functie riep en jegens hen. die Hare raadslieden in dezen waren. Een hoog en gewichtig ambt, waarin ligt opgesloten het aanvaarden van veranlwoor- deiijkhgkl e" het nakomen van een plicht, waarvoor een dure eed werd gezworen: „het met al zijn vermogen zullen voorstaan en be vorderen van de belangen der gemeente Oir schot", een eed, door mij in handen van den Commissaris der Koningin in deze provincie afgelegd. Een vurig ideaal, vele jaren door mij nage streefd. heb ik thans bereikt; het mogen stu ren van een volksgemeenschap, het mogen stuwen van en waken voor haar belangen, het mogen kennen en, voor zoover mogelijk, lenigen van haar nooden. En dat alles te mo gen in Brabant, waar vrome tradities voort leven sinds vele eeuwen, waar een geest vaar dig is van elkaar te willen begrijpen en te waardeeren. van elkaar te willen dienen en helpen, waar een geest vaardig is van eenheid en 'saamhoorigheld: vruchten van de gecste- iiike eenheid: het verklaart en .wettigt de stelling dat het een voorrecht is fce mogen op treden als burgemeester in dit gewest. Indien ik vriendelijk klinkende woorden tot U heb gesproken, tot U, Brabanders, waarvan Anton van Duinkerken m zijn gedicht ..Volk in de Processie" zong. dat gij zijt„nog men- schen van vroeger, eenvoudig en goed als de herders van Beteljem". dan kwamen deze recht uit het hart, want zoo levendig zijn nog mijn herinneringen uit den tijd. dat ik onder leiding van Burgemeester Verwiel uit Oister- wijk en den thans helaas overleden referen daris van de Provinciale Griffie in Noord- Brabant. den heer Smits, mijn eerste stappen zettende op het pad der gemeente-admini stratie, nu 15 jaar geleden kennis maakte met Uw zeden en gewoonten. In dien overgangstijd heb ik ook leeren waardeeren en liefhebben wat Nederland bo ven den Moerciijk weet te bieden, met name in het vriendelijke Heemstede, waar in de lente de lach klinkt van de kleurige bollen velden en waar ook de vriendschap en het blijde vertrouwen sterke banden weten te slaan". Zich tot den heer Termeer richtend, zei spreker o.a.: ..Gij, die mij zoojuist met de teekenen mij ner waardigheid hebt bekleed en mij den voorzittershamer hebt overhandigd, het past mij. U een woord van hartgrondïgen dank te brengen voor de zeer welwillende woorden, waarmede U de plechtigheid mijner installa tie wel hebt willen doen vergezellen. Uw beroep, in de laatste vergadering van den Raad op mij gedaan en de verwachting, daarbij uitgesproken, dat de aangename samenwerking bestendigd zal, voor zoover betreft mijn aandeel daarin, niet vruchteloos zijn. Ik zal er ernstig naar streven die samenwerking te bestendigen en, voor zoover zuiks mogelijk is, nog hechter te maken. Daarbij heb ik echter de medewerking noodig van U allen, leden van den Raad. wien ik mijn vertrouwen geef en van wie ik ver wacht. dat gij mij het Uwe zult geven. Dan zullen wij samen sterk zijn en samen bouwen aan de toekomst van Oirschot. De onmisbare hulp moge ik daarbij tevens inroepen van den secretaris dezer gemeente, den heer Drs. Van Heivoort, van wien ik reeds thans zooveel steun en genegenheid mocht ondervinden. Dan rust op mij nog een bijzonder aange name plicht om een woord van erkentelijk heid en dank te spreken aan het adres van mijn hooggeachten ambtsvoorganger, Burge meester Janssens, die wel zoo vriendelijk wil de zijn met mevrouw Janssens hier aanwezig' te zijn. Leden van den Raad der gemeente Oirschot, ik ga thans metterdaad mijn ambt aan vaarden. God zegene Oirschot en geve mij de kracht en de volharding, haar belangen niet Uw hulp en bijstand naar best vermogen te dienen, yolgaarne aanvaard ik thans het ambt van burgemeester dezer gemeente." Hierna sprak de gemeentesecretaris drs. M. A. M. van Heivoort den nieuwen burgemees ter toe en zeide o.ni., dat de ambtenaren hem met vertrouwen tegemoet traden en de ver zekering van onvoorwaardelijke toewijding en plichtbetrachting gaven. Burgemeester Steger spreekt dc burgerij toe. Na afloop van de raadszitting gingen de burgemeester en de genoodigden naar het Gemeentehuis, dat eveneens smaakvol ver sierd was. Van de pui af sprak de heer Steger de bur gerij toe. Hij zeide o.a.: Burgerij van Oirschot en gij allen die hier verzameld staat op Uw wonderschoone markt, uw nieuwe Burgemeester brengt U zijn eersten groet. Gij hebt mij binnen Uw veste ingehaald, zooals alleen gij, Brabanders, dat kunt, met een blijheid en een zwier, die mij bewogen maken en oprecht verheugen. Ik zie daarin een uiting van aanhankelijk heid; niet, aan mijn persoon, immers U kent mij niet, doch een uiting van respect aan het Gezag, dat mij tot dezen gewichtigen post riep, gewichtig, omdat Uw belangen aan mij werden toevertrouwd. Diep bewust ben ik mij van de verantwoor delijkheid. die daardoor op mij is komen te drukken; een druk echter die verlicht wordt, omdat ik weet dat gij. burgers van Oirschot. wilt medewerken met hen die het goed met U meenen en onder hen wil ik graag gerekend worden. Die druk wordt ook verlicht, omdat ik weet dat de zegen des Hemels, die ik over de uitoefening van mijn ambt heb afgesmeekt, met mij zal zijn. Zoo sta ik dan hier voor u met den emsti- jen wil een goed Burgervader voor u te zijn. Ik wil mijn geheele persoon en mijn beste krachten aan uw belangen wijden. Slagen zal ik. indien gij met mij medewerkt. Ik geef u mijn vertrouwen; geeft y,ij mij het uwe en laat ons dan samen sterk zijn in dat wederkeerige vertrouwen, dat het hechtste fundament is voor vruchtdragende samen werking. Burgerij van Oirschot. ik heb mij thans aan U voorgesteld. De eerste kennismaking met U heeft mijn stoutste verwachtingen overtrof fen. Mede namens mijn echtgenoote breng ik U mijn diepsten dank voor Uw ontvangst. Deze dank gaat zeker in de eerste plaats uit naar het feestcomité, dat onder leiding van zij ft eminenten voorzitter voor de voorbe reiding van dezen dag heeft gezorgd. Harte lijk dank aan alle verenigingen. die met vlaggen, vanen, trommels en trompetten hun hulde hebben uitgezwaaid. Dank ook aan de lieve jeugd van Oirschot voor haar zang. Burgerij van Oirschot, ik vertrouw dat deze feestdag verder in ongestoorde vreugde zal verloopen: blij en waardig. Leve het Vaderland.... Leve Oirschot!" Zanghultle door de schoolkinderen. Zeer groot was ook de belangstelling voor de zanghulde, die de feestelijk getooide schoolkinderen aan den nieuwen burgervader brachten. De feestcommissie en de genoodigden ter raadszitting stonden vlak voor het gemeente huis opgesteld. Na elk nummer weerklonk natuurlijk een dankbaar applaus. Verdere feestelijkheden. Na afloop van de receptie, waarbij een aantal inwoners burgemeester Steger en zijn echtgenoote de hand kwam drukken heerschte er nog lang een groote levendigheid in de straten, die wegens het groote aantal vlaggen een feestelijk aanzien hadden, 's Avonds half negen zou door 't 's Hertogen- bossche Muziekkorps onder leiding van den directeur, den heer M. Ogier Jr.. op de Markt een feestconcert gegeven worden, zoodat het wel laat geworden zal zijn. eer de ingezetenen zich ter ruste zullen hebben begeven. We wenschen den heer Steger'en zijn fami lie een gelukkig verblijf in Oirschot toe. Tuinbouwbedrijfsraden vragen invoering der loonbijslagregeling. De bedrijfsraden voor het tuinbouwbedrijf ln Noord -en Zuid-Holland kwamen dezer dagen in vergadering bijeen. Besloten werd het volgende telegram aan den minister van sociale zaken te zen den; Bedrijfsraden tuinbouwbedrijf in Zuid en Noord-Holland dringen beleefd aan op uw spoedige beslissing inzake gevraagde loonb ij slagregeling tuinbouwbedrij f NEDERLANDSCHE BOND TOT IIET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Maandagavond had in de gehoorzaal van het St. Elisabethsgasthuis een voordracht plaats over het onderwerp: „Wat gebeurt er en hoe moet men handelen, als een auto te water rijdt?" De avond was georganiseerd door de Afdeeling Haarlem van den Nationa- len Bond van Verplegenden. De Directrice, Zuster Rebel, leidde den spreker, den heer A. J. Meijerink. met eenige vriendelijke woorden in. De heer Meijerink gaf tijdens zijn causerie, die met volle aandacht werd gevolgd, vele nut tige wenken, terwijl tal van lichtbeelden het gesprokene verduidelijkten. De spreker ein digde met het weergeven van een interview met een automobilist, die met zijn wagen in een kanaal reed. De mededeelingen klopten precies met wat.de spreker had betoogd. Met een hartelijk dankwoord van de Directrice eindigde deze voor de zusters zeer leerzame avond. n «iflwfc BI •••••- v 7. Het uit 1450 dateerende Gemeentehuis te Oirschot. Dc heer E. A M. A. Steger, uit Heemstede. vertrok hedenmorgen van zijn \v aan de Meer en Boschlaan met zijn familie en vrienden naar Oirschot, waai vanmiddag als burgemeester geïnstalleerd werd r hij MUZIEK Heemsteedsche Kunstkring. van Henriëtte Bosmans. Een zeer veelzijdig en veeleischend program ma had Henriëtte Bosmans voor haar recital van 25 April gekozen. Het eerste deel bevatte werken van Mozart, Schumann en Chopin, het tweede deel was aan G. H. G. von Brucken Fock en Debussy gewijd. Van Mozarts Sonate in C gr. tK. V. 330 zegt Abert in zijn groote Mozartbiografie dat ze met uitzondering van het innige en in het „Minore" zelfs diep-hartstochtelijke midden deel niet buiten het kader van smaakvolle huismuziek valt en wel voor een „Scolaar" ge schreven is. Het zij zoo. maar in elk geval is dat middendeel, het Andante cantabile, bij al zijn eenvoud een juweeltje van melodische lijn en ontroerende schoonheid, waarmee de voordracht der pianiste geheel in overeenstem ming was. Ook de speelschheid der beide om lijstende deelen kwam goed tot haar recht, al werd de monodische stijl oorzaak van een zich concentreeren op de taak der rechterhand, zoodat de dynamische gaafheid daarvan groo- ter was dan die van sommige begeleidingsfi guren. Schumann's „Papillons" worden door velen der huidige generatie niet meer interessant gevonden. Men moet ze echter in het licht van hun tijd zien. Welk een verschil tusschen dit in 1329 en 1331 geschreven op. 2 en de onmid dellijk voorafgegane „Abegg-Variaties" op. 1 die in hun oppervlakkig-brillanten stijl eenigs- zins op Weber en Hummel schijnen voort te bouwen] In de „Papillons" kan men de aan kondiging der .Davidsbiindlertanze" en „Car- navalscènen" zien. De meeste nummers zijn niet meer dan kleine schetsen, „pensées fugi tives", ten deele niet zeer belangrijk: enkele nummers toonen wat meer uitgewerkte vor men. Florestan en Eusebius kijken er al dui delijk om den hoek. Wat vertolking betreft muntten de nrs. 4, 7, 9 en 10 uit. De 26 maten door durende orgelpunt D van no. 12 is eigen lijk niet naar den eisch uitvoerbaar; de oplos sing die Henriëtte Bosmans aan deze pianiste puzzle gaf leek me ook niet de meest ge- wenschte. Een vleugel met 3 pedalen zou hier nog de beste hulp kunnen verschaffen. Dc Chopin-vertolkingen (de Nocturne op. 48 no. 1, de Mazurka op. 24 no. 2, de voor de Me thode de Moscheles ct Fétis gecomponeerde f min. Etude en de 3de Ballade) gaven menig brülant moment te hooren. maar waren ove rigens niet de meestgeslaagde van dezen avond. Haar grootste interpretatiekunst toonde Henriëtte Bosmans wel na de pauze. Van het Spaanse he muzikale idioom hebben we door de werken van Granados, Albeniz, en Da Fal- la een ander denkbeeld gekregen dan v. Bruc ken Fock's „Spaansche Dansen" op. 13 geven, al zijn het aardige klavierstukken. Veel meer eigens legde de begaafde componist in zijn 24 Preludes op. 15. De afmetingen van sommige daarvan schijnen wel eens wat te uitgebreid, maar zij geven blijk van een rijke romantische fantasie en van een groot en veelzijdig pianis tisch voorstellingsvermogen. Henr. Bosman; had uit op. 15 de Préludes in As en in f kl. t. gekozen en heeft deze op imponeerende wijze verklankt. En superieur pianistisch kunnen en artis tiek inzicht demonstreerde zij in zes werken van Debussy. Buitengewoon fijn en suggestief speelde zij vooral de Préludes „Les sons èt les parfums" uit het Ier Livre en „G'énéral Lavi- ne" uit het Urne Livre, en voorts ,La Soirée dans Grenade" uit de „Estampes". Haar vir tuositeit en kracht blonken in het Prélude uit „Pour le piano", in „Feux d'artifice (uit Livre H des préludes) en in ,,1'Isle joyeuse" uit. De langdurige bijval noopte de begaafde pianiste tot een toegift, een fantasie over walsmelodieën van Joh. Strauss, die echter met Debussy in artistieke waarde niet kon wedijveren. K. DE JONG. HET TOONEEL Aerdenhout's Tooneel-Ensemble. DE RECHTE LIJN. Aerdenhout's Tooneel-Ensemble heeft gis teravond in onzen Stadsschouwburg ten bate van het „Steuncomité Bloemendaal" een op voering gegeven van Fabricius' bekende too- neelspel ..De Rechte Lijn". Voor het goede doel hadden wij gaarne de zaal al was zij aar dig bezet nog voller gezien, maar wellicht zal de voorstelling toch nog een batig saldo, dat aan het Bloemendaalsche Steuncomité kan worden afgedragen, hebben opgebracht. In artistiek opzicht was dit optreden van de Aerdenhouters te Haarlem een succes. Wij za gen dit ensemble indertijd in zijn eigen milieu en mochten gisteren tot ons genoegen constateeren. dat het spelpeil van deze dilet tanten in die jaren flink is vooruit gegaan. Er wordt door deze dames en heeren uit Aer- denhout onder leiding van den heer J. van Dongen blijkbaar ernstig gewerkt. De rollen werden over het algemeen uitstekend gekend, zoodat het tempo weinig te wenschen over liet. men speelde met volle toewijding en ook individueel hebben de spelers, nu zij voor het eerst op een groot t-ooneel stonden, zeer veel verdienstelijks laten zien. Fabricius plaatst het publiek in De Rechte Lijn niet voor moeilijke problemen en zijn stuk stelt dan ook geen al te hooge eischen aan de spelers. Al de figuren in dit tooneel- spel zijn ten voeten uit door den schrijver jeteekend en wanneer de acteurs over eenig talent tot uitbeelding beschikken, kunnen zij al spoedig een dragelijke voorstelling er van je ven. Dit talent bleken de meeste spelers uit Aerdenhout in voldoende mate te bezitten, zoodat zij alle recht aan Fabricius' stuk heb ben gedaan. De heer J. van Holland, die Wilko de Hond speelde, is een zeer serieus dilettant, en hij heeft zich ten volle aan deze dankbare speel- rol gegeven. Zijn Wilko de Hond was een kerel, een man van sterke wilskracht, iemand met een harden kop. maar ook met een gevoelig, warm hart. Tooh zou de figuur er bij gewonnen hebben, wanneer hij min dei- hoekig. meer soepel gespeeld ware geworden. Vooral de zoo belanrijke scènes met Hardius zouden er beter door tot hun recht zijn ge komen. Het is hier een kwestie van nuance. Zooals Wilko de Hond nu gespeeld werd, was het moeilijk te aanvaarden, dat Hardius met hem in zee zou zijn gegaan. Zijn houding moet star, vast en onwrikbaar, maar niet vijandig en onbeschoft zijn en dat werd zij nu en dan, zooals de heer Van Holland hem speelde. Heel goed daarentegen was hij in zijn scène met Djieuwke en Dolly en uitstekend zelfs in zijn sterk en toch ingetogen spel tegenover Volders. Toen ging er werkelijk kracht van hem uit. De Hond stond tegenover een zeer goeden Hardius. D.-ze bankdirecteur was precies, wat hij wezen moest, i'orsch, zelfbewust en be schaafd en de heer Esselaar gaf dan ook van allen de beste en meest complete uitbeel ding. Zij dictie was voortreffelijk. Jammer, dat zijn Indisch pak niet beter zat en hij daardoor uiterlijk niet den gedistingeerden indruk maakte, dien wij van een man van zijn positie mochten verwachten. Van de dames was Dolly het beste. Mevr. JansenFenverda speelde de rol met begrip en al zou alles wat sappiger en ordinairder hebben gekund, het was als geheel toch een zeer lofwaardige creatie. Djieuwke stel ik mij innerlijk krachtiger en sterker voor dan mej. Van Maren haar gaf. Zij mag nooit een „doetje" worden. Integendeel is zij een frissche wilskrach tige vrouw, die in haar groote liefde voor Wilko nooit week en slap wordt. Mary was wel een aardige bakvisch en zij zou nog meer hebben voldaan, als mejuffrouw Scholte in haar bewegingen vooral als zij liep nog wat losser ware geweest. Kraneck kreeg in zijn ploertigheid het volle pond van den heer Hengeveld. die hem ook verder zeer goed typeerde. De heer J. van Dongen maakte van Van Buuren een zielige figuur en gaf een voorbeeld hoe ook een kleine rol door gevoelig fijn spel geheel tot haar recht kan komen. Alleen zou ik hem aan het slot liever in zijn stoel hebben laten terugzinken dan tegen den schouder van De Hond, wat wel een heel erg weeken indruk maakte. De heer Kalkman gaf als Koert Falck zijn beste spel in I. toen deze fuselier ..aange schoten" was. Dat was heel goed. In n was hij minder gelukkig, althans in zijn uitbeel ding van smart. Dat was nog al onbeholpen. Louis Volders eischt markanter spel dan de heer Jansen vermocht te geven. Deze rol bleef nu vrij kleurloos. Men had in zijn scène met Dolly blijkbaar nog al veel ge schrapt. De heer Dalman maakte van den zendeling een wel wat erg stijf man. Ook zijn grime vond ik niet zeer gelukkig. Zendelingen in Indië zien er heusch niet zoo zoetig en uitgestreken uit. Het Aerdenhout's.Tooneel Ensemble mocht met zijn opvoering van De Rechte Lijn in Haarlem een flink succes boeken. Fabricius' stuk deed het weer als altijd en dat was on getwijfeld voor een groot, deel ook aan de verdienstelijke opvoering te danken. J. B. SCHUIL. Vriendschap zij ons Doel. Viering van hef 15-jarig bestaan. Een feestelijke stemming heerschte Maan dagavond in de groote zaal van het gebouw St. Bavo; wie die zaal binnentrad werd met een met een bioem getooid en het tooneel was aan de voorzijde versierd. Waarom dit alles? „Vriendschap zij ons Doel de Haarlemsche Tooneelvereeniging, vierde haar 15-jarig be staan: daarom prijkten op het programma de jaartallen 1923 en 1938. en daarom bevatte dat zelfde programma de aankondiging van een huldiging, na de voorstelling, waarover straks. Eerst was er nog een stuk. Een vroolijk spel was natu urlijk voor deze gelegenheid uitgekozen: „Een Wespennest", spel van vacantiegeneug'ten in 3 bedrijven door H. Bakker en P. W. van der Heiden. Een stuk, waaraan wij, om het onwaarschijnlijke van de intrigue, niet onze volledige bewondering kunnen schenken (de naam H. Bakker is aan geslaagder geestesproducten verbonden), maar in ieder geval een stuk dat meer gang en vlotheid vraagt en losheid dan menig dilettant vermag te geven, meer dan ook de meeste speelsters en spelers van dezen avond gaven. Maar er was. onder den spelleider, den heer Theo Dammiaans, met ernst gestreefd naar het zoo goed mogelijke en zoo was men ge komen tot een opvoering, die er zeer zeker zijn kon en waarmede met eere het 15-jarig be staan van „V.Z.O.D." werd gevierd. De voorzitter en zijn echtgenoote de heer en mevrouw Van den Eykhof, mogen dan, zooals de heer van den Eykhof later zeide, van oor deel zijn. dat zij nu, na 15 jaar, een mijlpaal in hun dilcbtantenloopbaan hebben bereikt en het spelen van grootere rollen aan jongere krachten moeten overlaten, zij brachten het er Maandagavond nog maar best af en zij deden door hun goed spel. menigen schater lach in de zaal opklinken. Er was trouwens -- en niet alleen als de heer en mevrouw van den Eykhof op het tooneel waren dikwijls zoo'n uitbundige vroolijkheid in de zaal. dat de spe lers soms niet te verstaan waren. Zij zouden in deze omstandigheden toch niet te verstaan zijn geweest, ook al hadden zij duidelijker ge sproken. hetgeen voor velen van hen „geen luxe" zou geweest iijn. Het zoo noodige ,.de zaal in spreken" kan over 't algemeen nog beter worden verzorgd. De hoofdpersonen den heer en mevrouw van den Eykhof als Amsterdamsche „grossier in aardappelen" en zijn vrouw prezen wij reeds hadden zich blijkbaar goed voorbe reid en kweten zich van hun taak naar hun beste kunnen: Fred Verduin en Louki, zijn vrouw, de eigenaars van „Het Zaluwennest waren bevredigend; hetzelfde kon gezegd worden van het „andere paar": Hans Vrijhof en Trude van Heel. al was deze laatste ons wat te bescheiden voor een schrijfster van naam. die al derde drukken heeft beleefd. Petronella Koeman, de dochter van den gros sier. had zeer goede oogenblikken als het meisje dat zoo graag aan den man wilde (al liet ook bij haai- de goede dictie wel te wen schen over) en haar zuster en broer, Ali en Flip, waren brutale rakkers naar den aard. Op deze goede voorstelling dan volgde nog een huldiging en toen die afgeloopen was stond het geheele podium vol bloemen. Ei- had zich een feestcommissie gevormd en de voorzitter van die commissie dankte den heer en mevr. van den Eykhof voor het vele dat zij voor V.Z.O.D. gedaan hebben en sprak den wensch uit dat. al gingen zij zich dan nu wat terugtrekken van de planken die de we reld verbeelden, zij nog menige rol bij V.Z.O.D. zouden vervullen. Spreker bood bun een fraaie lamp aan en de dames-uitvoerenden van dezen avond kregen bloemen. Daarna wensch te de voorzitter der feestcommissie het bestuur ge luk met het 15-jarig bestaan der vereemguig overhandigde den voorzitter een enveloppe met inhoud. De heer v. d. Eijkhof dankte. Hij zeide toe, dat hij en zijn echtgenoote nog wel rollen zullen blijven vervullen en deed een beroep op de jongeren, om den bloei van V.Z.O.D. te helpen bevorderen. Hierna voerden nog tal van vertegenwoor digers van zusterverenigingen het woord en het „regende" bloemenmanden en enveloppen met inhoud. Er werd gesproken namens het Arbeidssecretariaat; de onderafd. „de Lïester" van de Overijselsche Ontspanningsvereniging, het Haarlemsche Tooneel Ensemble, de Too- neelvereen. Herman Heyermans. Nieuw Leven. Voorts sprak nog de heer Theo Dammiaans (de spelleider) en ook de souffleur, de heer Hartman, kwam uit zijn hokje en verviel van een zwijgende in een sprekende rol. Op hun beurt hadden de heeren Dammiaans en Hart man woorden van dank en waardeering van den voorzitter in ontvangst te nemen. Hierna volgde nog een bal met muziek van The Rhythm Boys. die ook de pauzes hadden opgevrolijkt. De feestelijke stemming waarin de aanwezigen verkeerden waarborgde een uit nemend slagen ook van het slot van den avond, Freddy Loving, de Tapdance Rhythm King, zou nog een tapdance-demonstratie geven. E.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14