llGfiïóotq II kleectihq Staatsmijnen hadden een gunstig jaar. Verlangt u ook zoo naar de zon y> T S P A n 26 APRIL 193S Saldo-winst met f 1.3 millioen toegenomen. Het jaar 1937 is voor de Nederland- schc Staatsmijnen een gunstig jaar geweest. De saldo-winst, welke over 1937 f2.150.000 bedroeg is toegenomen tot f3.440.000. De kolenproductie van het Staatsmijnbe- drijf bedroeg in 1937 8.423.298 ton. tegenover 7.986.101 ton in 1936. In stikstofproducten wer den verwerkt 58.764 ton stikstof, tegenover 52.522 ton in 1936. De Staatsmijnen Wilhelmina. Emma. Hen drik en Maurits. alsmede het Stikstofontbin- dingsbedrijf, waren gedurende het geheele jaar regelmatig in exploitatie. De verbetering in den gang van zaken, waarvan in het vorige jaarverslag melding werd gemaakt, bleef gedurende het geheele jaar 1937 voortduren. In 1938 is de vraag naar kolen, inzonderheid naar cokes, afgenomen, zoodat het algemeene marktbeeld zich minder gunstig laat aanzien. De algemeene stijging van het prijzenpeil werkt ongunstig op het verloop der zelfkos- ten, Inzonderheid op de kosten van mijnhout en verdere materialen. De arbeidsloonen wer den op 1 Januari, 1 April en 1 October respec tievelijk met twee, vijf en vijf procent ver hoogd, waarbij de eerste verhooging diende als vergoeding voor de hoogere bijdrage tot de pensioenkas. De opbrengst per ton kolen, waar onder begrepen het bruto-overschot der nevenbedrijven, bedroeg f 9,03, tegenover f 6,70 in 1936. De zelfkosten zonder afschrijving bedroegen f 5,88, tegenover f4,81 in 1936. Voor afschrij vingen is een bedrag van f 2,37 per ton aangewend, tegenover f 1,27 in 1936. Na aftrek van de rente en kosten op de obligaticleening ad f 1.270.000, beloopt 't bruto- overschot f 26.143.044. Hierop komt in minde ring voor afschrijvingen f 19.972.418, voor stor ting in de ..reserve debiteuren" f 21.861 en voor storting in de „algemeene reserves" f2.708.764, zoodat voor winstuitkeering aan den Staat der Nederlanden beschikbaar blijft een bedrag van f3.440.000, uitmakende 8 pet. van het aandeelenkapitaal. Het in dienst zijnde personeel bedroeg aan het einde van 1937 21.324 personen, tegenover 20.052 aan het einde van 1936. Het gemiddelde loon per dienst bedroeg in 1937 f5.—. tegenover f4,71 in 1936. Daar zich geen moeilijkheden bij den afzet voordeden, kwamen in 1937 geen verzuim- diensten voor. In totaal werd voor aanlegwerken een be drag van f 4.536.729 besteed. Door afboekin gen van aanlegposten ten laste der reserve nam het totaal van den post aanlegwerken per saldo met f 3.830.964 toe. GOOISCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ. In de Maandag gehouden jaarlijksche al gemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Gooische Tramweg Maatschappij werden de balans en de winst- en verliesre kening over 1937 goedgekeurd. Gekozen werd tot commissaris de heer prof. dr. J. Goudriaan Jr. en herkozen werd tot commissaris de lieer ir. W. J. Burgersdijk. Het ongeluk met den passagier in den Dieseltrein. Oordeel van de Ncderlandsche Spoorwegen. Ir. W. Hupkes deelde ons nog het volgende mede naar aanleiding van het verongelukken van een der reizigers in den extra-Diesel- trein. ter hoogte van Nijkerk: Uit het voorloopige onderzoek is gebleken, dat de verongelukte passagier zelf het por tier heeft geopend. Hij heeft daarbij geen rekening gehouden met de windkracht, waardoor hij, zich vasthoudende aan de opèn slaande deur. naar buiten werd geslin gerd .Het slot, van de deur werkte uitstekend en was van het gebruikelijke kickersysteem. Het openen van een portier tijdens het rij den van den trein is verboden en hoogst ge vaarlijk. getuige het ongeluk van Zondag. PRINS HENDRIKSTICHTING TE EGMOND AAN ZEE. De jaarlijksche algemeene vergadering der Prins Hendrikstichting is te Amsterdam ge houden onder voorzitterschap van den heer W. G. Wendelaar. Als regenten werden herkozen de heeren Mr. G. J. Salm, J. F. van Hengel en F. M. L. baron Van Geen. De rekening en verantwoording van den secretaris-penningmeester. C. J. baron Schimmelpenninck van der Oye. werd in orde bevonden, waarop hem onder dankzegging décharge is verleend. De voorzitter bracht tenslotte dank aan allen, die in het afgeloopen jaar in het be lang der Prins Hendrik Stichting werkzaam zijn geweest. Prinses Beatrix-tunnel te Hilversum geopend. Een voorgeschiedenis van 34 jaar Na een voorgeschiedenis van ruim 30 jaren het eerste „buurtadres" dateert van 1904 Is heden de laatste phase voltooid van de sy stematische verbetering der verbinding tus- schen de twee deelen der gemeente Hilversum die door den spoorweg zijn gescheiden. De opening geschiedde aan de zoolang mis deelde zijde „over 't spoor" aan de Prof. Kochstraat waar om half drie de politiemu ziek hel feest inzette met marschmuziek. Nadat de burgemeester, de heer J. M. J. H Lambooy, de openingsrede had uitgesproken, sprak liet raadslid P. Binnendijk, voorzitter van het tunnel-comité. Bij deze toespraak droeg hij door den beeldhouwer Frits Siegers ontworpen bronzen gedenkplaten met den naam en het wapen van Prinses Beatrix aan het hoofd der gemeente over. Daarop verrichte burgemeester Lambooy de symbolische opening, waarna genoodigden en gemf- ni ebo.stuur. voorafgegaan door het po- üti k >rps door den tunnel wandelden. Nationaal V riligheidscongres. Veiligheid in de ondernemingen. Te Amsterdam is dezer dagen het zevende Nationale Veiligheidscongres gehouden. De eerste dag is uitvoerig gesproken over het vraagstuk der luchtbescherming, in het bij zonder de bescherming van ondernemingen. Daarna werd behandeld de vraag wat de werkgevers en werknemers kunnen doen ter bevordering van de veiligheid in hun onder nemingen. De eerste Inleider, ir. A. H Ingen Housz. di recteur van de N.V. Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken te Velsen. begon zijn voordracht met er op te wijzen, dat het veiligheidsprobleem niet in de eerste jlaats betrekking heeft op het maken van ;echnische inrichtingen, maar een zaak is van aanvaarden van verantwoordelijkheid. Het aanvaarden van deze verantwoordelijkheid en het zich bewust maken van mogelijke gevaren, is de taak zoowel van den werkgever als van den werknemer. Daarbij hebben zij gezamen lijk tot taak door Innige samenwerking de vei ligheid te dienen. Spr. zette uiteen, op welke wijze de werk gever zijn taak kan vervullen. Hierbij noemde hij allereerst het veilig maken der installaties en wees erop, dat reeds bij het ontwerpen en construeeren van fabrieken en hun Installa ties aan de eischen der veiligheid aandacht moet worden besteed. Als tweede punt noemde spr. het aanbren gen van beveiligingen, aan de apparatuur, een veilige uitrusting van het bedrijf. Maar ook is 'n veilige uitrusting van den arbeider geboden. De velligheidsbril, de helm, de handschoen, de veiligheidsschoenen en nog vele andere be schermingsmiddelen moeten tot de normale uitrusting van den arbeider behooren. Hier stuit de werkgever echter op een ontzaglijke hoeveelheid valsche schaamte. Spr. betoogde evenwel, dat een energiek volgehouden actie in woord, schrift en beeld, gericht op het ge bruik van veiligheidsmiddelen, verrassende re sultaten oplevert. Door een zorgvuldige voorbereiding van alles, wat in de fabriek gebeurt, zal de werkgever het goede voorbeeld moeten geven. Zijn taak is voorts voorkomende ongelukken te onder zoeken, in verband waarmede spr. de waarde uiteenzette van een ongevallenstatistiek. Tenslotte achtte spr. het voor den werkgever noodzakelijk een goed functionneerenden eersten hulpdienst in te richten. Vervolgens vatte spr. de taak van den werk nemer, in enkele woorden samen. Deze taak is zelf voorzichtig te zijn en te leeren veilig te denken, zichzelf en zoo hij met anderen samenwerkt ook zijn kameraden steeds wakker en actief te maken en te houden. Hierbij behoort het zorgvuldig opvolgen der bedrijfsvoorschriften en tenslotte is het zijn taak de bedrijfsleiding opmerkzaam te maken op fouten en tekortkomingen, die zij hebben geconstateerd, onverschillig of deze door col lega's of superieuren zijn gemaakt. Vervolgens stond spr. stil bij de gemeen schappelijke taak van werkgever en werk nemer. Spr. achtte het gebied der veiligheid bij uitstek geschikt voor een innige samen werking tusschen beide partijen daar haar belangen hier volkomen parallel loopen. In deze samenwerking ligt naar sprekers oordeel een voordeel van eminent belang, daar hier tevens de mogelijkheid is van een "elkaar beter leeren kennen en begrijpen. Hieruit blijkt, dat de samenwerking er een moet zijn van directen en persoonlijken aard. Het contact zoo zeide hij is te vinden in het instituut der veiligheidscommissies. Tenslotte noemde spr. het gebied der eerste hulpverleening een geschikt terrein voor sa menwerking, daar hier met vrijwilligers, die zich enthousiast voor hun taak geven, veel bereikt kan worden. De tweede inleider, de heer J. G. van den Brink, voorzitter van den Nederlandschen R.K. Metaalbewerkersbond, bepleitte, dat vei ligheidsmaatregelen berekend moeten zijn om zoowel plotselinge als zich langzaam voltrek kende geestelijke en lichamelijke verwoestin gen te voorkomen. In dit verband vestigde hij de aandacht op het nog onafgebakende pro bleem der beroepsziekten, dat tengevolge van de vervolmaking der techniek steeds uitdijt Wat de leer der techniek en economie is voor de machine aldus zeide spr. dat is de biologie en physiologie voor den mensch. Alleen met dit onderscheid: wanneer de ma chine overbelast wordt, dan weigert zij op voorschrift harer technische begrenzine, of er gebeuren ongelukken in strijd met het be drijfseconomisch wenschelijke. doch wanneer het arbeidstempo van den werknemer te een zijdig en fel wordt opgedreven, dan kennen wij de optredende gezondheidsstoornissen niet. Sommigen meenen hieruit te mogen aflei den. dat het minutieus opgevoerde arbeids tempo de werknemers dus niet deert. Spr. nam tegen een dergelijke opvatting krachtig stel ling en betoogde, dat de meest rationeele ar- beidsmethode voor een onderneming voor de gemeenschap Irrationeel kan zijn. vanwege de begeleidende gezondheidsstoornissen der be treffende werknemers. Of en in welke mate dit het geval is. kan liefst spoedig onderzocht worden door den geneeskundigen dienst der arbeidsinspectie, waaraan de werkgevers en werknemers hun volle medewerking dienen te verleenen. Factoren, welke ongevallen beïnvloeden. De derde en laatste spreker, de heer C. H. J. K'ithe. arts bij den gezondheidsdienst der Philipsfabrieken te Eindhoven, betoogde, dat men bij de ongevallenbestrijding geen com promis mag hebben. Alleen een totale elimina tie is het ideaal. In cie nieuwe aanvulling van de ongevallenwet zal het begrip „ongeval" op nieuw een uitbreiding verkrijgen met eenige ziekten, welke zich kunnen openbaren bij werklieden, die werkzaam zijn of zijn geweest in bepaalde bedrijven. Deze uitbreiding ruimt nog meer plaats in voor de medische voor zieningen, welke van invloed kunnen zijn op het reduceeren van het aantal ongevallen. Radiotelefonie niet Oceaanschepen Met ingang van 10 Mei a.s. wordt de ge legenheid opengesteld tot het voeren van radiotelefoongespreken tusschen alle kantoren en stations in Nederland en Nederlandsche schepen op den Atlantischen Oceaan, Voor- loopig zijn alleen gesprekken mogelijk met het s.s. „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Ame- rika lijn. De dienst is geopend op werkdagen van 9.20 uur15.50 uur. onder bepaalde omstan digheden tot uiterlijk 23 uur. Gespreksaan- vragen kunnen worden ingediend op werk dagen van 8—22 uur. De kosten van een gesprek met de „Nieuw Amsterdam" van 3 minuten bedragen f 8.40. f 21 of f 25.90, afhankelijk van de plaats van het schip op zee. Alleen gewone particuliere en regeeringsge prekken zijn toegelaten. De aanvrager kan den opgeroepene koste loos met een of twee woorden doen inlichten over het onderwerp van het gesprek.. N an ie velt Goudriaan maakt hooge winst. Ook eerste kwartaal van dit jaar bevredigend. De samenstellers van het jaarver slag van Van Nievelt Goudriaan Co.'s Stoomvaart Mij. N.V. zijn zeer tevreden over de resultaten, welke in 1937 zijn behaald. Dat is niet ver wonderlijk als men leest, dat de netto-winst f 2.237 490 heeft bedra gen. tegen f 274.156 in het vooraf gaande jaar. De bruto-wins; der vennootschap, met in begrip van f 406 3 282 onverdeeld saldo 1936. bedraagt f 4.181.777. In mindering hier van komt de door den raad van beheer vast gestelde afschrijving op de vloot f 946.834 544.000), op deelnemingen f 997.452 1 waarna overblijft het bedrag van f 2.237.490. In overweging wordt gegeven, hiervan te bestemmen voor storting in het pensioen fonds Nigoko f 183.754 f—voor toevoeging aan de reserve voor afschrijving met wijzi ging van den naam in ..reserve' voor vloot- vernieuwing en andere belangen" A. het agio op de emissie f 391.222; B. de boekwinst s.s. „Aldabi" f 240.688; C. de boekwinst s.s. „Al- genib" f 108.491. Vindt bovenstaand voorstel instemming, dan blijft ter beschikking f 1.314.334. waar aan voorgesteld wordt de volgende bestem ming te geven: dividend op de gewone aan- deelen 15 pet. (5 pet.) f 739.800 (150.000). di vidend op de cumulatief preferentie aandee- len 7 pet. (5 pet.) f 1260 56.250), storting in het reservefonds f 106.642 tantièmes f 266.607 onverdeeld saldo op nieuwe rekening f 200.024 406 Met betrekking tot het nieuwe boekjaar valt er zoowel op schaduw als op licht te wij zen. De verminderde vraag naar laadruimte en de daarmede gepaard gaande lage vrach ten. aan het einde van 1937 ingezet, zijn tot nu toe bestendigd gebleven, al moge er se dert korten tijd een geringe verbetering te constateeren zijn. In het bijzonder van de La Plata-haven is het aanbod van lading zeer gering. Twee on zer kleine schepen, de „Mirach" en de „Sir rah". welke lading naar Zuid-Amerika ge bracht hebben, liggen respectievelijk sedert 23 en 30 Maart op thuislading te wachten. De hoop mag echter gekoesterd worden, dat deze schepen eerlang bevracht zullen kunnen worden. De exploitatiekosten zijn thans hooger dan verleden jaar ten gevolge van hoogere prijzen van bunkerkolen en stookolie en door grootere uitgaven voor de bemanning der schepen als gevolg van een in het najaar overeengekomen wijziging in de loonen en arbeidsvoorwaarden. Daarte genover staan als gunstige factoren dat wij over de vier in exploitatie zeer voordeelige motorschepen thans het geheele jaar de be schikking hebben, dat de resultaten van het eerste kwartaal nog zeer bevredigend zijn. dat eenige vrachtcontracten tot behoorlijke vrachten voor geruimen tijd verzekerd zijn. dat de rentelast zeer gering is en er geen af lossingsverplichtingen bestaan en dat alle bezittingen laag te boek staan terwijl bij een lage kapitalisatie sterke reserves aanwezig zijn. Een iiieuwe rri* van Dr. W. G. N. van der Sleen. Naar Zweden en Lapland. Naar wij vernemen zal dr. W. G N. van der Sleen. de bekende wereldreiziger, na zijn jongste tochten naar Canada en Zuld-Afrika. over enkele dagen vertrekken voor een nieuwe reis. waarvan Zweden en Lapland het doel zijn. Hij wil, opnieuw vergezeld van zijn echt- genoote. per auto via Hamburg en Kopenha gen naar den rand der noordelijke ijszee rei zen. om vandaar per vouwboot en kano naar de Vogeleilanden en Lapland te trekken. Om de Lappen met hun rendieren in den zomer te achterhalen zal menige bergrug en gletscher gepasseerd moeten worden in dat merkwaar dige land. dat de Haarlemsche globetrotter dit jaar heeft uitgekozen om er den volgenden winter over te vertellen en te schrijven. Gedurende de reis. die ongeveer vier maan den duurt, zal dr. van der Sleen zijn ervarin gen ook op de smalfilm vastleggen Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. .Ernstig ongeluk onder Munster- geleen. Eén doode, één gewonde. De 46-jarige motorrijder H. H. R uit Ge leen is, toen hij den Putherberg afreed on der de gemeente Munstergeleen, tegen den aldaar met zijn verloofde wandelenden heer P. uit Oirsbeek aangereden. R. kwam te val len en werd, evenals P.. ernstig gewond, beiden zijn naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. R. is daar Maandag overle den. De toestand van P. is redelijk. MINISTERS AAN BOORD VAN DE „JAVA" 's-GRAVENHAGE. 25 April. - Naar wij ver nemen zullen de ministers van defensie, van algemeene zaken en van koloniën, de heeren J. J. C. van Dijk. dr. H. Colijn en Ch. J. I. M. Weiter. Woensdag a.s. een tocht met H.Ms. „Java" meemaken van IJmuiden naar Den Helder. Onderweg zullen eenige oefeningen worden gehouden, waaronder een schietoefening met een gemoderniseerde luchtafweerbatterij Commandant Bouwe Vlas weer naar Nederland terug. Reis door Indië afgebroken. SEMARANG, 25 April (Aneta De com mandant van het Leger des Heils in Neder land. de heer Bouwe Vlas, die een tournee door Indië maakt en voornemens was op 11 Mei terug te keeren. deelde mede. dat hij wegens dringende legeraangelegenheden ge noodzaakt. was zijn reis af te breken en zich 27 April op de „Baloeran" zal inschepen. U heeft zich zeker al wel eens atge vraagd, wat voor model en kleur ge voor Uw nieuw costuum zult kiezen? Dat kunt U eigenlijk pas goed be slissen, als U bij Kreymborg de Waai- borg-Costuums hebt gezien. dl te en bij KREYMBORG (Adv. ingezMed.) Verkeer te water worth stopgezet. Bij luchtbeschermingsoefeningen in Utrecht en Gelderland. In een Maandagmiddag gehouden persconferentie naar aanleiding van de op 28 April a.s.. te houden lucht- beschermingsoefeningen in de pro vincies Utrecht en Gelderland, werd medegedeeld, dat vanwege het der- partement van Waterstaat bevelen zullen worden gegeven om het ge heele scheepvaartverkeer op de groote rivieren, kanalen, enz. ge durende de oefeningen op Donderdag 28 April as. van 21.30 tot 23 uur, stop te zetten. De bruggen en sluizen zul len niet worden bediend en niet wor den verlicht. De vaartuigen en woon schepen moeten voor den aanvang der oefeningen worden gemeerd of voor anker gelegd. Men mag deze niet laten drijven. Een en ander geldt, wat overigens vanzelf spreekt, alleen voor het ge bied der oefeningen. Drie jongens weifelden met over- sleken. Ernstig ongeluk het gevolg. Maandagmiddag omstreeks twee uur is aan de Verlengde Schans te Huizum een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vier personen werden ge wond, w.o. ds. Dethmers uit Sneek. Drie jongens kwamen op de fiets uit de richting Leeuwarden, terwijl een auto uit de richting Heerenveen kwam. De jongens staken den weg over om een zijweg in te slaan, doch halverwege weifelden zij en wilden teruglceeren. De autobestuurder reed met een snelheid van pl.m. 50 kilometer. Hij trachtte door uitwijken en krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, doch dit mocht hem niet gelukken. Hij reed op de jongens in, waarna de wagen tegen een boom reed. Twee van de jongens: Damstra en Kramer uit Huizum werden ernstig gewond, de derde D. Visser, eveneens uit Huizum kreeg lich tere verwondingen. De bestuurder van den wagen kreeg geen letsel, doch een der inzittenden, ds. Dethmers Gereformeerd predikant te Sneek, werd ern stig gewond. Nadat den gewonden geneeskundigen hulp was verleend, zijn zij per ziekenauto naar Leeuwarden overgebracht. Ds. Deth mers en Kramer zijn in het Diaconessenhuis opeenomen. Damstra Is naar het Bonifa- cius-hospitaal vervoerd. Douane kan dranksmokkelaars beter te lijf. Beschikking; gekregen over snel vare de motorboot. De Nederlandsche douane krijgt binnen kort de beschikking over een snelvarende motorboot o.m. ter bestrijding van de drank smokkelarij. De nieuwe boot die den naam „Sinninghe Damsté" krijgt, zal in één tij de geheele Wad den kunnen afvaren. Heden Is de eerste of- ficieele proefvaart op 't Noordzeekanaal ge maakt. In IJmuiden zijn hedenmiddag een aantal autoriteiten aan boord gegaan om mee naar Amsterdam terug te keeren. Morgen zal de minister van Financiën de proeven op het IJselmeer bijwonen. Het nieuwe vaartuig is ontworpen door den bekenden jachtenbouwmeester H. W. Voogt. uit Haarlem. De lente is 17.80 meter, de breedte 3.60 meter, de diepgang 85 c.M. De boot heeft twee benzinemotoren van 190 P.K. elk. Van voren is het vaartuig versterkt Daar wordt het geschut, een mitrailleur, opgesteld. Achterin bevinden zich de keuken en an dere manschapsverblijven. De bemanning zal uit vijf personen bestaan: kapitein, stuur man. machinist en twee beambten, die te vens dekdienst verrichten. Het schip heeft dubbele schroeven en een dubbel roersysteem. Boven op de cabine bevindt zich het zoek licht. dat van de cabine uit wordt bediend Tevens komt in deze cabine een radiozend- en ontvang-installatie. Moedor pleit voor den milicien, die haar zoon doodschoot. Voorwaardelijke straf opgelegd. Voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch is Maandag behandeld de strafzaak tegen den gewonen dienstplichtigen soldaat van de ti railleur-compagnie van het regiment jagers te Den Haag. den 20-jarigen J. van dei- T geboren in Den Haag, die zich te verant woorden had wegens het lossen van een doodelijk schot op den 19-jarigen soldaat P Deutekom. in het waschlokaal van het ba rakkenkamp te Ede. De auditeur militair mr. Aghina meende clementie te moeten toepassen en eischte een voorwaardelijke hechtenisstraf van een maand met een proeftijd van een jaar. De moeder van het slachtoffer vroeg den krijgsraad om clementie terwijl de verdedi ger. mr. van Meerwijk, op juridische gronden vrijspraak vroeg, omdat geen grove schuld \anwezig was. De krijgsraad eroordeelde van der T. conform den eisch van den auditeur mili tair. 26 April: Men schrijft uit Lisse aan het L. D Lokken des zomers de boschrijke om streken van Lisse tallooze wandelaars, thans niet minder is die gemeente een bezoek overwaard. Heel de omtrek is bedekt met een veelkleurig kleed van bloeiende hyacinten en krokussen, ter wijl ook de "tulpen bij gunstig weder spoedig zullen ontluiken. Bloemenlief hebbers wachten dus niet tc lang. maar vereeren nog deze week Lisse met een bezoek, want wel heeft men door ter teekening aangeboden lijsten de meeste firma's er toe overgehaald geen afge sneden bloemen meer naar het buiten land te zenden en blUft al dat schoons ons dus ter genieting over, doch veel hebben de bloemen van de vorst geleden en. al heeft dit den bol niet geschaad, de bloem zal spoedig tot verrotting over gaan en moet vóór dien tijd verwijderd worden, ter voorkoming van aansteking der bladeren. Een raar vraagje van me. dat ik u op dezen killen, winderigen April-dag stel: verlangt u óók zoo naar de zon als ik? Ik kijk naar de rose prunus in mijn tuin. naar de felle narcissen en de kleine blauwe druifjes, naar de rozenstruiken die met kleine blaadjes prijken en naar mijn kolenhok, dat tebuitenwaart. óók al begint te groenen, maar tebinnenwaart staat dagdienstje Dientje en schept kolen, die met donderend lawijt In de kit vallen en de prunus zwiept heen en weer op den wind en de narcissen zijn nog niet fel geel genoeg: dat komt pas als de zon ze in gloed zet. Alleen de druifjes staan onbeweeg lijk. Ze hebben geen hinder van den wind. Klein en beseheiden, in liefde bloeiende. net als de menschen-zonder-cerzueht - die hebben immers minder last van den storm dan de rozenstruiken die bloeien willen en -to irotsch zijn als mijn linkerbuurman, de 1 zitter van achttien vereenigingen wat die 'n stormen trotseert! En hoe dié in eere bloeit! Maar de zon laat zich wachten En zonder zon Mijn achterbuurvrouw hangt over haar balcon heur ondergoederen naar den wind. Ik zie een hard-rose camisooltje en een niet nader te noemen dinges in pastel-blauw en zelf is zij, voor zoover het oog over twee tuinen in de volle lengte reiken kan. gehuld in vele. veelsoortige bloemen. Nu de zon er niet is. is dat tafereel een beetje slaperig. Maandagmorgensch. Wanneer de zon er wél was. zou 't een idylle zijn. Het rase zou van de Mei zingen en de bloemen waren levend en vervuld van lieftalligheid. Wanneer de zon scheen Dan zou de roode kat. die over de schut ting balanceert, geen loerend roofdier zijn. maar een gracieus en zacht creatuur der Schepping. Dan zou dagdienstje Dientje een vrouwe in den eersten bloei heurer jeugd zijn en geen slonsje met piekharen. Dan zou ik nu verlangen naar de zee en over het gouden zand naar de matzilvercn branding gaan met illusies ln het verschiet en wie-weet-welke-romantiek achter den einder. Nu houden de wind en de grijze, jagende wolken over de wereld mij binnen de muren met de realiteit van de krant. Wanneer de zon scheen Dan zou ik nu niet denken: alweer Maan dag. en morgen Dinsdag. en dan ls het bijna alweer Zaterdagavond, gawenadebies- koop en Zondag gawenade leuke vrienden op de thee.en dan alweer Maandags Dan zou ik nu denken: Hoera er ls zon: vandaag is vandaag en pluk vandaag; wat morgen is. is van geen belang; nü is de we reld vroolijk en gelukkig en warm en de menschen zijn vroolijk en gelukkig en warm- van-harte en deze wereld is le meilleur des mondes Maar de zon schijnt niet. En de menschen hebben een kil en haastig hart. En het camisooltje is een lapje slappe wol en geen vlag. wapperend op het verlangen. De kat sluipt tusschen de vroege narcissen als een bedelaar En Dientjes haren zijn zoo piekerig ln dezen Maandag. Ik wou dat de zon scheen Verlangt u óók zoo naar de zon als ik? Mr. E. ELI AS. Mr. J. D. Verbroek overleden. Op 70-jarigen leeftijd is mr. J. D. Ver- broek, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland overleden. Mr. Verbroek is in Dordrecht geboren en bezocht daar het gymnasium. Hij heeft te Leiden gestudeerd en is daar in 1893 gepro moveerd op een proefschrift over het ge tuigenis de auditu in burgerlijke zaken. Zijn loopbaan is hij begonnen als advocaat in den Haag (1894), later is hij secretaris van de Kamer van Koophandel geweest. In 1909 deed hij na zijn verkiezing tot lid van den raad zijn intrede in de gemeente politiek. Kort daarop nJ. in 1910 werd hij wethouder, wat hij tot 1917 is gebleven. In 1919 heeft hij ontslag genomen als raads lid. In 1927 kwam hij als vertegenwoordiger van de liberale beginselen in de Prov. Staten van Zuid-Holland, die hem ln 1931 tot Ge deputeerde verkozen, welke functie hij tot aan zijn dood ls blijven waarnemen. Mr. Verboek heeft zich ook zeer ver dienstelijk gemaakt voor de Vereeniging van facultatieve lijkverbranding, in welker be stuur hij sedert 42 jaar zitting had. Met dr. van Lissa heeft hij den stoot gegeven tot de stichting van het crematorium te Westerveld. Mr. Verbroek was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Zijn verassching zal geschieden Donderdag na aankomst van trein 15.14 uur te Driehuis in het crematorium op Westerve.dl Jehudi Mcntihin engageert Henk Endt als vasten begeleider. Naar wij van dr. De Koos, den manager van Jehudi Menuhin. vernemen heeft de beroemde violist nadat hij met verschillende hiervoor in aanmerking komende pianisten gemusiceerd heeft, zijn keuze laten vallen op onzen landgenoot Henk Endt. dien hij als vasten begeleider geëngageerd heeft.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5