Engeland en Ierland nader tot elkaar. Ml THIJS IJS ONDER ZEEROOVERS Lord Perth en Sir Eric Drummond. Haait Btaekeu ttaat. ..HEYDT Financieel en economisch accoord tot stand gekomen. Politie schiet op menigte. r> T X S D A G 26 A P R T 193S TT A A RLE M'S DAGBLAD Regeling der kustverdediging. Kwestie der „deeling" blijft. A AN I> A G MID DAG te Londen de overeenkomst tus- schen Groot Brittannië en Ierland geteekend. Met dit accoord is een volledige finan- cicelc en economische regeling tus- schen de beide landen tot stand ge komen. Bepaald wordt, dat Eire (de Iersche Vrijstaat) 10 millioen pond zal betalen voor 30 November a.s. als definitieve vereffening van alle fi- nancieele eischcn van weerskanten. Eire zal jaarlijks een kwart millioen pond blijven betalen voor vergoeding van schade aan eigendommen vol gens de overeenkomst van December 1925. Alle door Engeland als straf maatregel tegen Eire geheven rechten en de overeenkomstige represaille rechten tegen Engeland worden af geschaft. Voorts worden in het accoord be palingen aangetroffen aangaande overdracht van kustverdedigings stations aan Eire. Deze stations worden door Engeland onvoorwaar delijk door de Britsche troepen en oorlogsschepen ontruimd. De handelsovereenkomst bepaalt verder, dat Iersche goederen vrij van douanerechten in Engeland mogen worden ingevoerd, met dien verstande dat de fiscale rechten betaald moeten worden en dat zekere voorzieningen getroffen worden door de quantita- tieve regeling van den invoer van Iersche landbouwproducten. Een aan tal Britsche goederen, o.a. steenkool, zullen het recht blijven behouden van vrijen invoer aan Eire. Eire neemt voorts op zich een invoerrecht te heffen van buitenlandsche steenkool. Tevens zal Eire onmiddellijk de beschermde rechten op 25 producten van het Vereenigd Koninkrijk verminderen. De beschermende rechten, gericht tegen goederen van het Vereenigd Koninkrijk, zullen over het alge meen herzien en verlaagd worden, met dien verstande, dat zij toch nog een passende be scherming zullen blijven vormen voor de Iersche industrieën. De bestaande marges van preferentie voor goederen uit het Vereengde Koninkrijk worden gehandhaafd. Het handelsverdrag zal drie jaar looptijd hebben. Daarna kan het met een termijn van zes maanden door beide partijen opgezegd worden. Het verdrag moet door de parlemen ten in beide landen bevestigd worden. Reuter meldt nader uit Londen, dat de EngelschIersche overeenkomst ln Britsche kringen zeer toegejuicht wordt. In kringen van de Iersche delegatie gevoelt men even eens voldoening, welke echter wat getemperd wordt door teleurstelling over het feit, dat, in ieder geval voor het oogenblik, de kwestie der deeling van Ierland nog open blijft. Wel is men van oordeel, dat het accoord een groote stap naar een vollediger overeenkomst in de toekomst is. De „Times" zegt. De gisteren, geteekende overeenkomsten vormen het begin van een nieuw tijdvak van vertrouwen en kalmeering in de Britsch-Iersche betrekkingen. Welke critiek ook moge worden ingebracht tegen de overdracht van Britsche maritieme en militaire rechten op de regeering van Eire de politieke voordeelen schijnen nochtans op Ernstige gebeurtenis in den Britsch-Indischen staat Mysore. BANGALORE, 26 April (Reuter A.N.P. Dc politie heeft geschoten op een menigte van 10.000 personen, die een ongresbijcenkomst in het dorp Vida- ■awatam district Kolar) bijwoonden. "r werden, naar gemeld wordt, 22 per- onen gedood en 48 ernstig gewond. Men ivas satnengek.oynen om het ver- >od van de autoriteiten van den staat Mi/sore, de congres-vlag te hijschen, te trotseeren. De menigte weigerde uit een te gaan. SPAAR-CAMPAGNE TE KEULEN. De stadsspaarbank te Keulen heeft mede gedeeld. bereid tc zijn aan alle ouders, die voor een pasgeboren kind een som willen storten van één mark. dit deposito te verhoogen tot drie mark. Het gestorte geld mag pas worden opgevraagd, als het kind naar school gaat. Rassenleer hij hel Duitsche onderwijs. Basis voor het geheclc leerplan. BERLIJN. 25 April (Havasi. De rassen leer zal voortaan een belangrijke plaats in nemen bij het onderwijs. De natlonaal-socia- Sstische onderwijzersbond beveelt in een in structie aan zijn leden aan het rassenvraag stuk de basis te doen vormen voor het geheele onderwijs. Er zal in het bijzonder worden be handeld de kwestie der betrekkingen tusschen ras" en „taal", die van ..ras en folklore" en van „ras en stijl". De onderwijzers zullen moeten wijzen op den invloed van het ras op de geschiedenis, de kunst en vooral op de muziek. Nieuwe verplichting voor de predikanten in Duitschland. Eed van trouw aan Hitier. Havas verneemt uit Berlijn, dat de predi kanten en functionarissen van de Oud-Prui sische Evangelische Unie voortaan don eed van trouw aan Hitler zullen moeten afleg gen. In geval van weigering zullen zij wor den afgezet. De arrestaties na den Anschluss. Een speciale correspondent van de ..News Chronicle" meldt aan dit blad. dat te Weenen 12.000 personen in de gevangenissen zijn opgesloten. In ver schillende andere centra van Oosten rijk zijn nog 40.000 personen gedeti neerd. Het zyn diplomaten, leden der aristocratie, priesters, socialistische leiders of Joden. De correspondent voegt hier aan toe, dat te Weenen terreur heerscht. Het gering ste woord van twijfel of de minste critiek is voldoende dengene die zich in dien zin uitliet in de gevangenis te brengen. Visa vereischt voor Duitsche onderdanen. De Britsche regeering heeft de Duitsche re geering medegedeeld, dat zij wederom ver plichte visa instelt voor Duitsche onderdanen, die zich naar Engeland begeven. Deze maat regel wordt 21 Mei van kracht. Oud-Oostenrijksche onderdanen, die voor zien zijn van Oo.stenrijksche paspoorten, zullen slechts tot 2 Mei zonder visum van den Brit- schen consul Engeland kunnen binnenreizen. Frankrijk. Productie zal worden opgevoerd. Na afloop van den ministerraad heeft Da- ladier tegenover de pers verklaard, dat de centrale gedachte, welke het plan tot econo misch herscel beheerscht, de toeneming is der Fransche productie, die „feitelijk op ieder gebied merkbaar lager is dan bij de meeste Europeesehe mogendheden. Het nood zakelijk evenwicht op de betalingsbalans en de begrooting kan slechts door arbeid wor den verkregen. Het plan moet dus alles, wat deze onvermijdelijke toeneming der productie in den weg zou kunnen staan terzijde stel te wegen tegen mogelijke technische nadeelen. In de Amerikaansche bladen wordt de tekst der overeenkomst op een in het oog springende plaats opgenomen. Berichten uit Ottawa maken melding van een hartelijke goedkeuring en de hoop, dat de overeenkomst een nieuw tijdvak van vrede en wederzijdseh begrip zal inluiden in plaats van vx-oeger geharrewar en vooroordeel. Duitschland. Engeland. len Anders is er geen heil van te verwach ten". Het plan acht dc monetaire vrijheid van het di-iehoeksaccoord en de verdediging van den frank onmisbaar voor den terugkeer van kapitaal en een beëindiging van de oppotting van geld. De volgende maatregelen moeten derhalve vei-wezenlijkt worden: Financieele gezondmaking, herstel van het evenwicht op de begrooting door fiscale be moeiingen, die de productie niet nadeelig be ïnvloeden. vernieuwing van de technische installatie, arbeidsregeling binnen het kader der wet met het oog op een beter rendement, hulp aan de handwerkslieden, een plaix van werken, met name beoogend de opruiming van krotwoningen, ontwikkeling van het cre- diet voor industrie en handel, verbetering van de voorwaarden voor de betaling op de openbare markt, ontginning der koloniale rijkdommen, faciliteiten voor het toerisme als nationale industrie. Dit plan. waarover de regeering het in haar geheel eens is, zal worden ten uitvoer gelegd door een aantal decreten van wet, die in overeenstemming met vroegere besluiten, binnenkort zullen worden uitgevaardigd. De eerste decreten zullen oo 3 Mei in het Staatsblad worden gepubliceerd. Spaansclie Nationalisten bereiken Alcala de Chivert. In de Pyreneeën bieden de Republikeinen hardnekkigen tegenstand. Uit Madrid. 25 April: Tei'wijl de troepen van Franco ten Westen van San Mateo den strijd hebben gestaat. hebben de republikein- sche troepen ten zuiden van deze plaats het gevecht hei-vat. Aan de kust zijn de recht- schen gesteund door zware artillerie twee kilometer opgerukt en hebben zij Alcala de Chivert bereikt De infanterie van de lin'k- schen biedt nog tegenstand. De republikei nen hebben ten zuiden van de Ebro aanval len ondernomen in den sector van Salsadella en eenige hoogten ten westen van Albogacer heroverd. Blijkens berichten uit Saragossa hebben de rechtschen, die uit Aliaga. ten noordoosten van Teruel, oprukken. Agullar bereikt. Dit ligt 10 mijl verder op den weg naar b"* -uid- westen. De rechtschen hebben der' -e- dert Zaterdag ongeveer 20 mijl te e- wonnen. Er werd vele krijgsgevangen. ge maakt. Niettegenstaande den opmar xh van Franco in de Pyreneeën, welke hen bij de Pont du Roi bracht, houdt de 43ste divisie van de republikeinsche troepen nog stand ten noordwesten van Boltana. De manschap pen hebben zich hier in de bergen genesteld, zij zijn goed voorzien van munitie en mate rieel. Ondanks hun geïsoleerde positie zijn de mannen er in geslaagd ln contact te tre den met de regeering te Barcelona. De rechtschen hebben een aanval gedaan op den Col de Sahun tusschen Boltana en Viella, doch zij werden hier teruggeslagen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Hier zien jullie mijn eetkamer, jongens! legde Zwartriem uit. toen ze bij zijn huis waren aangekomen. Ik hoop. dat er iets van jullie gading bij is Als we gaan eten, kunnen jullie zooveel nemen als jullie willen, hoor! Nou, jullie kunnen je wel voorstellen, dat dat aan geen doovemans- ooren gezegd was. hè? En toen ze een half uurtje later, nadat ze gebaad hadden, aan tafel zaten, liep het water tusschen oom's tanden, toen hij al de lekkex-nijen zag. die op de tafel stonden, Nou. Zwax-triem. ik moei zeggen we hebben xnet te klagen hoor! lachte oom, terwijl hij een hap van een kippepoot nam. Ik moet zeggen, jullie hebben een heerlijken kok hier! Tjonge, wat is dat een lekker malsch kippetje! Wij hebben een pracht-kok! stemde Zwartriem in. Ik laat hem nooit mee op reis gaan. want als er eens gevochten moet worden en hij zou gewond worden waar zou ik ooit nog eens zoo'n kok kunnen vinden? Nee, we zijn zuinig op hem. geloof me! Oom, Thijs en Neusopius aten zich rond aan het heerlijke eten en toen ze klaar waren, stelde Zwartriem voor, naar boven tc gaan. Vroegere secretaris-generaal van den Volkenbond thans Britsch gezant te Rome. Keuze van den „Tijger". - Een ongewilde dienst aan Genève. TIEN tegen een, dat ongeveer 90 procent van de geachte lezers met den mond vol tanden zou zitten, als zij de vraag te beantwoorden kregen, hoe Lord Perth vroeger heette. Een van de lastige din gen. die iedereen ontmoet die zich met be studeering van het Engelsche openbare leven bezig houdt, is nu eenmaal dat menschen, die men jaren- en jarenlang gekend heeft onder een bepaalden naam, op een gegeven oogen blik onder dien naam niet meer vindbaar zijn, doordat zij een hoogen adellijken titel hebben gekregen of geërfd, gelijk bijv. met den vroegeren Sir Eric Drummond, thans Lord Perth, het geval was. Lord Perth, die vroeger Sir Eric Drummond heette. Ja, Sir Eric Drummond, dat was inderdaad iemand die, zonder zelf hiervoor moeite te hebben gedaan door hetzij opvallende rede voeringen, hetzij in het oog loopende daden, in breeden, ik mag gerust zeggen wereldwij- den.kring, naam verwierf. Dit bracht zijn positie mee: hij loch is van het begin van het bestaan van den Volken bond af de secretaris-generaal daarvan ge weest, zulks tot 1933 toe. Vrij kort nadat hij zijn werkkring in Genève vaarwel had gezegd zag hij zich toen tot Engeland's ambassadeur te Rome benoemd. Gemakkelijk was zijn taak daar niet, vooral niet sinds het tengevolge van Italië's optreden tegen Abessynië mis ging tusschen het Rijk, waar de Duce de machtige man is, en den Volkenbond. In bijzondere mate had Engeland bij de gedachtenwisseling,. die tenslotte tot toepassing van de sancties' leidde, een vooraanstaande plaats ingeno men. Dientengevolge ontstond er in Italiaan- schen kring, waar men het begrijpelijkerwijze allesbehalve prettig vond, de niet gering te schatten nadeelen van de sancties te moeten ondervinden, een verre van vriendschappelij ke gemoedsstemming ten opzichte van de Britten Het Britsch-Italiaansche accoord SIR ERlC's taak in Rome werd er zoodoen de niet gemakkelijker noch aangenamer op. Thans is, na heel wat verwikkelingen eerst, langdurig tasten én voelen, alsmede onder handelen daarna, een Britsch-Italiaansch ac coord tot stand gekomen, dat ten doel heeft de eertijds goede betrekkingen tusschen de beide landen te herstellen. Uit en te na kan men lezen, dat zulks in niet onbelangrijke mate te beschouwen zou zijn als een succes voor en van Chamberlain, den Engelschen minister-president, die reeds geruimen tijd de warme bepleiter van toenaderingspogingen tot Italië was. Ongetwijfeld heeft hij er sterk voor geijverd, die pogingen te ondernemen en was hij o.m. daarom bereid den minister van buitenlandsche zaken Eden, die nJ. een an dere politiek voorstond, op te offeren. Toch kan men er m.i. gerust van op aan, dat Cham berlain zeer veel te danken zal hebben aan Lord Perth, eens Sir Eric Drummond, wiens helder inzicht, tactvol optreden en goed diplo matiek beleid factoren van groote beteekenis geweest zullen zijn voor het bereiken van het door Chamberlain beoogde resultaat. Wie kennis neemt van den bonten, deels zeer ingewikkelden inhoud van het accoord tusschen Rome en Londen, moet terstond beseffen dat er heel wat diplomatieke vaar digheid vereischt is geweest om het zoover te brengen. Welnu, die vaardigheid bezit Lord Perth en heeft hij ongetwijfeld ten profijte van zijn land aan den dag gelegd. De Hooge School der moderne diplomatie heeft hij in en door zijn loopbaan te Genève doorloopen. Maar ook voor hij daar aan den slag ging had hij al aardig wat ervaring op gedaan. Op 24-jarigen leeftijd kwam hij te Londen aan buitenlandsche zaken, waar hij van 1911 tot 1912 en vervolgens van 1915 tot 1919. toen hij de functie van secretaris-gene raal van den Volkenbond aanvaardde, de se cretaris van den minister van buitenlandsche zaken was geweest, terwiil hij gedurende drie jaar van 1912 tot 1915 den eersten mi nister Asquith als secretaris ter zijde stond Nu, in die jaren viel er heel wat te leeren in zulk een positie. Zijn chefs waren met zijn werk bijzonder ingenomen. Dit gold ook tpn aanzien van Balfour, dien hij als secretaris ter Pari.jsche vredesconferentie vergezelde. noeming tot hoofd van het Volkenbonds secretariaat, waartoe men nog ter conferentie moest overgaan, te danken hebben gehad aanClémenceau Deze meende nl. Wilson een „hak" te kunnen zetten door er voor te ijveren dat niet een Amerikaan, doch een Brit die belangrijke positie zou krijgen. En bovendien zou de Tijger, die den Volkenbond geen goed hart toedroeg, er eexx soort sadis tisch genoegen in gesmaakt hebben iemand tot secretaris-generaal te doen aanwijzen, die tot dien niet op het allereerste plan. zeker niet internationaal, geschitterd liad. Balfour, die gansch anders over den Vol kenbond dacht, wist zelf drommel? goed dat Drummond een goede keuze zou blijken te zijn en dus gaf hij zijn zegen. De practijk gaf hem gelijk en moet den Tijger gelukkig een groote teleurstelling hebben opgeleverd. Immers Drummond ont popte zich al spoedig als een voortreffelijk or ganisator. Gemakkelijk was het werk, dat hij tr vervullen kreeg, allesbehalve. Van een schare van over di zeshonderd zeer uiteen- loopende personen, uiteenloopend wat natio naliteit, levensopvatting, karakter, aanleg j enz. betrefi, had hij, voor het eerst in dc we reldgeschiedenis, een internationale eenheid te maken, een coi-ps in dienst van de inter nationale sameixleving. Welaan, hij is er des tijds ten volle in geslaagd, niet slechts een internationaal ambtelijk apparaat te schep pen, doch hij wist de onder hem staande me dewerkers ook te doordringen van de bezieling van den geest, noodig om het secretariaat aan zijn zware taak te laten beantwoorden. Onder de moeilijkste omstandigheden bouwde hij dit alles op en teveixs legde hij hierbij een sym pathieken eenvoud aan den dag. Alle vertooix. alles dat op dik gedoe leek, was hem vreemd. Dit kwam zelfs tot uiting in den eenvoud van zijn bureau en voorts, niet te vergeten, in heel zijn optreden tegenover allen, die met hem in aanraking kwamen. Rustig, vastberaden, ging hij zijns weegs. Deden er zich in de Geneef- sche samenleving moeilijkheden voor of ver wikkelingen, dan wist de secretaris-generaal veelal, juist door de innerlijke rust, die heel zijn werk en werkmethode beheerschte, een gelukkigen uitweg te vinden. In hem heeft de Bond een schitterend se cretaris-generaal gehad, misschien mede ook doordat elk verlangen om te schitteren hem vreemd was en hij zich bovenal liet leiden door een streng plichtsbesef, gepaard gaande met een diep besef van de waarde die de Vol kenbond bij in achtneming van de noodige ob jectiviteit voor de internationale samenleving kon hebben. Te Genève had hij volop de ge legenheid nader te bemerken, wat er zoo al in de wereld te koop is en zoo lijdt het dan ook geen twijfel of zijn Geneefsche leerschool is hem duchtig te stade gekomen in de functie die hij thans te Rome vervult. Ook daar gaat hij rustig en kalm zijn weg. gelijk hij dat eei'tijds in de Volkenbondsstad deed toen hij nog Sir Eric Drummond was. Zeker bestaat er op het oogenblik alle aan leiding om eens even aandacht aan deze fi guur te wijden, daar men er van op aan kan, dat het tot stand komen van de reeks overeen komsten en verdere diplomatieke acten, die tezamen het Britsch-Italiaansch accoord uit maken, in belangrijke mate een gevolg van zijn werk en zijn kennis mag heeten. Dr E. v. RAALTE 44 ANEGANG 44 De speciaalzaak in Broeken (Adv. Ingez. Med.) RAUM) PROGRAMMA WOENSDAG 27 APRIL 1938. HILVERSUM I 1875 M. en 115.5 M. NCRV-Uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr. pl.) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Geluk- wenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 En semble Van d.er Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Vervolg Ensemble Van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.30 Vervolg Ensemble Van dei- Horst en Gramofoonmuziek. 1.45 Gramofoon muziek. 2.00 Oi-gelspel. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Gramafoonmuziek. 3.45 Christ. Liederen- uurtje. 4.45 Felicitaties. 5,00 Voor de kinderen 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuin- bouwhalfuurtje. 6.30 Taalles en Causerie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.00 Be richten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reporta ge. 8.00 Berichten ANP., Hex-haling SOS-be- richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Cau serie „De kunst van verkoopen". 9.30 Zang en piano. 10.00 Berichten ANP., 10.05 Dam- les. 10.20 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiek les. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpi-aatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 11.30 Causei-ie ..Wei-k- loosheidsbestrijding in de wereld". 12.00 Gra mofoonmuziek. 12,451.45 VARA-orkest. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vtouw. 3.00 Voor de kin deren. 5.30 Esmeralda-Septet, 6.05 Gi-amo- foonmuziek. 6.15 De Ramblers. 6.45 Cause rie „De Bond van Ai'beiders-Tooneelvereeni- gingen als landelijke organisatie van het Ar- beiderstooneel". 7.00 Gramofoonmuziek. 7.10 Zang. 7.30 Cyclus „Ons werk en ons geloof". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berich ten ANP en VARA-Varia. 8.15 Orgelspel. 8.30 Radiotooneel. 10.00 Berichten ANP. 1005 VARA-orkest. 11.00 Amsterdamsch a-Capella- koor „Bel Canto" en solisten tot 12.00). RADIO PARIJS. 1648 M. 7.10—8.05. en 9.10 Gramofoonmuziek. 11.35 Siafmuziek van de Garde Républicainc 'Om 12 50 Zang). 2.05 Cellovoordracht. 2.20 en 3.20 Zang. 3.35 Pianovooi-dracht. 4.20 Giar- dino-orkest. 7.50 Variété-programma. 9.50- 10.05 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 51. 5.50 en 6.30 Gramofoonmuziek 7.50 Militair Orkest. 11.20 Schupo-orkest. 12.35 Amuse- mentssextet. 1.30 Populair concert,. 3.50 Om roeporkest. 7.50 Cabaretprogi-amma. 9 35 Gramofoonmuziek. 9.50J 1.20 Omroep-Amu- sementsci-kest en Weensch Onder wijzers- a-capellakoor, BRUSSEL, 322 M 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroep orkest. 12.50—1.20 Gramofoonmuziek 4.20 Omroeporkest. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.20 Gramofoonmuziek 6.25 Zam, 7 20 Omroep- symphonie-orkest en solist 7.55 Radio-Loo- neel. 8.20 Vervolg concert. 9.50—10.20 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL. 484 M. 11 20 Gramofoonmuziek. 12.00 Omroepdans- orkest 12.501 20 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroepkletnorkest en solisten. 5.35 Haagsch Trio. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.05 Fluit en cembalo. 8 20 Radiotooneel. 9.30 Gramofoon muziek. 9.4510 20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 S.A.-Blaasorkest. 8.35 Radiotooneel. 9.20 Berichten 9.40—10:00 Politiek maand- oveizicht. 10.05 Berichten. 10.20 Noorsch- Europeesch concert, 'gr. opn.) 10.40—11.20 Gramofoonmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6