Uit Haarlem's Gemeenteraad. |R\S !£o^piip HAND TAILORED HEERENCOSTUMES Bond van Gemengde- en Mannenkwartetten. Kerkconcert. DONDERDAG 28 APRIL 19.18 haarlem's dagblad 6 Twee W erkfonds-objecten goedgekeurd: de bouw van den nieuwen vleugel van het Stadhuis en uit voering van de verkeersverbetering bij den Schoter singel en het Kenau park. Een debat over do samenstelling dor commissie voor het Middelbaar Onderwijs. Woensdagmiddag, vergaderde de raad dei- gemeente Haarlem. De heer Van Kessel was afwezig wegens ziekte. De Voorzitter deelde mede dat hij ver nomen had dat de heer Van Kessel na een ernstige ziekte herstellende is. Hij sprak na mens den Raad de beste wenschen uit voor het verdere herstel. Aftreden van den heer Bartels. De heer Bartels (S. D. A. P.) had bericht gezonden, dat hij om redenen van persoon lijken aard, ontslag neemt als lid van den Raad. De voorzitter herdacht zijn werk in den Raad, waar hij zich in het bijzonder wijdde aan zaken van de lichamelijke opvoeding. Ingekomen stukken. Dr. F. A. F. Vermast vraagt eervol ontslag als tijdelijk leeraar aan de le H3.S. B. Wordt verleend. A. Blok en H. A. van Oosterlee vragen eer vol ontslag als leeraar aan de Gem. Avond school voor Nijverheidsonderwijs. Wordt verleend. A. W. Troll vraagt eervol ontslag als on derwijzer aan school 16. Wordt verleend onder dankbetuiging. Revue van hamerstukken. Zonder discusle werden de volgende voor stellen aangenomen: Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening van f 500.000 tegen 2 pet. Voorstel van B. en W. om nog eenige ver vallen coupons van geldleeningen uit te be talen. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van balansen over 1936 van „Eigen Woning", ..Onze Woning" en „Rosehaghe". Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de rekening over 1937 van Sehoolkleeaing. en het Witte Kruis (exploitatie der badhuizen). Voorstel van B. en W. tot het verleenen van medewerking voor verbetering van de bijzondere school Nieuwe Gracht 16. Voorstel van B. en W. tot het uitkeeren van vergoedingen ingevolge art. 104 der L.O. wet. Voorstel van B. en W. inzake de vaststel ling van een uitbreidingsplan voor gronden ten O. van den Vondelweg en ten W. van het Noorder Spaarne. Voorstel van B. en W. inzake de onteige ning van grond ten O. van den Rijksstraat weg en ten Z. van de Jan Gijzenvaart. Voorstel van B. en W. tot de aanvaarding van voor straat bestemden grond aan de Florisstraat. Voorstel van B. en W. tot verkoop van bouwterreinen: Eenhoornstraat <G. Kamminga). Trompstraat (W. Thunnissen). Gysbrecht van Aerastelstraat (fa. Bosma en Bovenkamp). Zaanenlaan (A. P. Winnubst). Voorstel van B. en W. tot aankoop der per- ceelen Esschilderstraat 19 en De Haasstraat 1 Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond in den Waarderpolder voor het haven plan. Voorstel van B. en W. tot bekrachtiging van de overeenkomst inzake de inrichting en exploitatie van de Radiodistributie. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstel ling van gelden voor extra hulp voor aan schaffing van kleeding. dekking en schoeisel (B-steun). Voorstel van B. en W. tot wijziging van het tarief van verpleegkosten in het St. Elisa beth's Gasthuis. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan twee onderwijzeres sen aan de school „Buitenrust". Sluiting winkels op Zaterdagavond De heer Peper (communist) vond het uit stekend dat B. en W. prae-advies zouden uit brengen over het verzoekschrift van het Be stuur der Afdeelingen Haarlem van den Ne- derlandschen R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" -en van de Nederlandsche Vereeni- ging van Christelijke Kantoor- en Handels bedienden om het sluitingsuur voor de win kels op Zaterdag vast te stellen op 8 uur des namiddags, maar hij drong aan bij dit prae- advies ook de mogelijkheid van een 6 uurs sluiting op Zaterdagavond onder oogen te zien. Verhuur „Dreefzicht". In verband met het voorstel van B. en W. om de voormalige Buitensociëteit („Dreef- zicht") opnieuw te verhuren, opperde de heer Castric um bezwaren. Met zijn stem tegen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Uitbreiding Stadhuis. Voorstel van B. en W. om het crediet voor de vergrooting van het Stadhuis «bouw van den nieuwen vleugel in de Koningstraat) te verhoogen van f 120.000 tot f 348.960. Zooals men weet verleent het Werkfonds hierbij fi- nancieele medewerking. Het Werkfonds heeft, zoo deelden B. en W. den Raad mede, nader, aan de gemeente medegedeeld, dat accoord gegaan' wordt met de verhooging van het voorschot. Alleen wordt geen voorschot gegeven voor het aanschaffen van meubelen en gordijnen, waarmee een be drag van f 23.000 gemoeid is. De heer Castrlcum (r.k) vond de groote verhooging van het crediet wel eigenaardig. Toch kan hij zich er tenslotte wel mee ver eenigen, omdat het beter is zulke zaken wat grootsch op te zetten. Het is evenwel noodig de soberheid te blijven betrachten. Spreker had evenwel bezwaar legen het uitvoeren van dit werk als niet-normaal werk. Er moet meer normaal werk op de markt komen, eerst dan zal de werkloosheid vol doende bestreden worden Hetzelfde bezwaar heeft spreker tegen het volgende punt der agenda, de verkeersverbetering aan den Scho tersingel. De heer Wolzak (AJU stelde het op prijs. dat B. en W. de raadsleden onlangs in staat gesteld hebben de plannen van de vergrooting van het Stadhuis nauwgezet te bestudeeren. Ook hebben B. en W. goed werk verricht wat de onderhandelingen met het Werkfonds be treft. Voor het voorschot voor het werk aan den Schotersingel heeft het Werkfonds toe gezegd, dat de gemeente geen rente en aflos sing behoeft te betalen zoolang de gemeente een extra uitkeering krijgt uit het Werkloos- heidssubsidiefonds. Kunnen B. en W. nog trachten dezelfde concessie te krijgen voor het voorschot voor het Stadhuis? Gaarne zou spreker eens een overzicht heb ben van de verplichtingen der gemeente in zake de voorschotten van het Werkfonds. De heer Noordhoff (s.d.a.p) was er ook voor om te trachten de concessie van het Werkfonds te krijgen die de heer Wolzak be doelde. Het zou evenwel niet goed zijn weer met het Werkfonds te onderhandelen over het voorschot voor de meubileering en de gordij nen. Zullen B. en W. het geld daarvoor nu op de gewone uitgaven beschikbaar stellen? Den heer Castricum antwoordt spreker, dat het zeker waar is dat getracht moet wor den zoo spoedig mogelijk weer tot normale uitvoering van werken te komen, maar de ge meente is daartoe in financieel opzicht niet in staat. De heer Rein a ld a (s.d.a.p), wethouder, dankte voor de woorden van hulde jegens B. en W. gesproken. Oorspronkelijk zijn de kos ten geraamd als een kubieke inhoud, maar een werkelijke raming was dat toch niet. Bo vendien is het plan radicaal veranderd, zoodat het natuurlijk is dat het bedrag der raming naar boven gegaan is. Alles wordt wel is waar- sober, maar toch onze stad waardig. Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Er behoeft geen afzonderlijk crediet gege ven te worden voor de meubileering en gor dijnen. B. en W. zullen bij eventueele volgende werken, die met steun van het Werkfonds worden uitgevoerd, trachten de concessie te krijgen dat de gemeente geen rente en aflos sing behoeft te betalen zoolang de gemeente een extra rijkssubsidie krijgt. Het is trouwens redelijk, dat het rijk vrijstelling' geeft van alle uitgaven die boven de economische mogelijk heid der gemeente liggen. Op verzoek van den heer Wolzak zal de berekening over de gegeven voorschotten van het Werkfonds aan den raad overgelegd worden. Met de beschouwing van den heer Castri cum is spreker het natuurlijk niet eens. Hij heeft bovendien geen motieven gegeven. Het is onwaardig als een raadslid, lid van de financieele commissie, zegt, dat de gemeente deze werken uit de gewonemiddelen had moeten betalen, want het is eenvoudig on mogelijk. Als de gemeente dat had moeten doen, zou er geen enkel wex-k, dat nu met steun uit het Werkfonds is gemaakt, zijn uit gevoerd. Zeer tot nadeel der werkloozen. Haarlem staat aan den top van dé gemeen ten wat betreft de uitvoering van werken met steun van het Werkfonds. De houding van den heer Castricum is negatief. Spreker juicht het toe dat in de R.K. pers thans veel propaganda gemaakt wordt voor de meer-werk gedachte, maar dat wordt op gevat als uitbreiding van de bemoeiingen van het Werkfonds. Voor elk Werkfonds-object wordt over de loonen met de organisaties .onderhandeld. In den laatsen tijd zijn de loonen voor Werk fondsobjecten wat verhoogd, het is nu nog slechts een verschil van enkele centen. De ar beidersorganisaties hebben dan ook geen bezwaar meer. Daarom is het zoo onbegrijpe lijk dat ook de heer Castricum niet positief wil meewerken. B. en W. zijn weer met de voorbereiding van belangrijke werken bezig, waarvoor zij aan het onderhandelen zijn met het Werkfonds. Hij hoopt, dat dit spoedig weer tot nieuw werk zal leiden, in het belang der gemeente en der arbeiders. Spreker hoopt, dat dan ook de heer Castricum daaraan zijn stem zal geven. De heer Castricum: dat zal wel lang duren. De heer R e i n a 1 d a: daartegen protesteer ik. De heer Castricum zal tot de erkenning van zijn ongelijk moeten komen. De heer Castricum zei daarop, dat hij wel te vinden is voor het uitvoeren van het rioleeringsplan en de verhooging van de spoorbaan met steun van het Werkfonds, maar dit zijn ook geen normale werken. Het voorstel van B. en AV. werd aangenomen met de stem van den heer Castricum tegen. Verspronckweg—Kenaupark. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar- stellen van een crediet van f 147.500 tot ver betering van den verkeerstoestand bij den Verspronckweg en het Kenaupark. Het Werkfonds verleent daarbij medewer king. De heer Noordewier i Communist) meende, dat dat een noodzakelijk werk is dat uitgevoerd moet worden. Daarom is het onjuist dat lagere loonen zullen worden betaald dan in het landelijk collectieve contract is bedon gen, ook al verschilt het niet meer dan 2 ct. Men moet bedenken, dat het verschil zoo klein geworden is omdat de normale loonen verlaagd zijn. Het Werkfonds heeft ongetwij feld tot loondruk geleid. Daarom moet uit de gemeenteraden gedurig de stem weerklinken, dat normale loonen moeten worden betaald. De heer Reinalda (S. D. A. P.) wethou der. deelde nog mede, dat het Werkfonds ten slotte 4 pet. rente zal vragen voor de voor schotten, maar spreker hoopt, dat die rente tenslotte verlaagd zal worden. De heeren Castricum en Noordewier zitten in één schuitje. Maar het schuitje is uit de koers geraakt. De heer Klein Schiphorst (R.K.) zei, dat de Werkfondsloonen slechts enkele cen ten liggen onder het contractloon. Spreker be grijpt niet, dat het Werkfonds die contract- loonen niet wil overnemen, maar daaraan kan de raad niets veranderen. Benoemingen. De heer B ij v o e t (RE,) vroeg waarom door B. en W. geen aanbevelingen aan den raad zijn gezonden voor de benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs? Met de aanbeveling van de commissie kon spreker zich niet vereenigen, omdat geen re kening gehouden wordt met de samenstelling (Adv. Ingez. Med.) der bevolking. Van de 16 leden dezer commis sie behooren slechts 5 leden tot de rechtsche groepen. De commissie houdt niet alleen toe zicht op het Openbaar on der wijs, maar ook op het b ij z o n d e r onderwijs. Het is nu billijk dat een RE. lid wordt benoemd. Spreker beval daarvoor aan mevr. M. Prins-van Swaay. De heer Van der Wall (C. H.) wethou der. zei dat door een verzuim de namen der personen die door de commissie zijn aanbevo len, niet in het raadsstuk zijn opgenomen. Het zijn evenwel de heeren Cannegieter en Vliegen. De heer Noordhoff (S. D. A. P.) zei dat als de heer Bijvoet zijn zin krijgt, de socialis ten het slachtoffer zijn. want van de 16 leden zijn er slechts 3 S. D. A. P.'er. Ei* Is nu een vacature van een soc.-dem. en het is dus bil lijk daar een soc. dem. in te benoemen. De heer Bijvoet zal zijn verzoek om recht dus moeten uitstellen tot een volgenden keer. Dan kan hij op den steun van de S. D. fractie re kenen. De heer We us tink (R. K.) vond het ver keerd, dat niet allereerst op bekwaamheden, maar wel op politieke overtuiging gelet wordt. De R. K. hebben nu recht op den open ze tel, want onlangs is er een R.K. afgetreden die niet door een R.K. is opgevolgd. Dan kan de S. D. A P. den volgenden keer aan de beurt komen. De heer Visser (C. H.) was het met den heer Weustink eens. In Gouda hebben de S. D. A. P.'ers, toen ze de kans kregen, alleen par- tijgenooten in een commissie gestemd (gelach) Als het op een billijke verdeeling aankomt heeft de C. H. partij ook aanspraken. De heer van Dam (V.D.): de Vrijzinnig Democraten hebben geen enkel lid in de com missie (gelach). De heer van der Wall, wethouder, liet het aan den raad over wie hij wou benoemen. De heer N o or d h q ff betoogde, dat het be ter was aJs eenige leden der commissie vrij willig aftraden om een einde te maken aan de onbillijke samenstelling der commissie. Op de nu bestaande vacature heeft de S. D. A. P. recht. Bij de stemming werden 20 stemmen uitge bracht op mevrouw M. Prins-van Swaay en 14 op den heer H. G. Cannegieter. De eerste was dus gekozen. Verder werden benoemd: AJs herschatter huurwaarde vergunnings- localiteiten H. J. H. In den Bosch. Als onderwijzeres school voor Voorberei dend Lager Onder-wijs no. 7 (Berkenstraat 60) mejuffrouw M. A. Struijf. Julianadag. Wat er te doen zal zijn. De Vereeniging „Koninginnedag" heeft voor de viering van den Julianadag op 30 April a.s. het volgende programma opge maakt: 89 uür: Reveille in de onderscheidene stadsdeelen. 9.3011.30 uur: Kinderbioscoopvoorstel ling voor Haarlem-Oost. 9.3011.30 uur: Kinderspelen 3—6 jaar in Haarlem-West. 9.3012 uur: Muzikale rondwandelingen. 1212.30 uur: Carillonbespellng. 1.303.30 uur: Kinderspelen van 714 jaar in Haarlem-West. 2 uur: Kinderfeest in Oud-Schoten. 2 uur: Kindervoorstelling voor Haarlem- Noord. 2.304 uur: Kinderballonwedstrijd en kin derfeest op het Paviljoensterrein. 3.304.30 uur: Concert in het - Jullana- park, 3.305.30 uur: Concert op de Groote Markt. 4.307 uur: Muzikale wandelingen. 710 uur: Muzikale wandelingen. 6.3011 uur: Concerten op de Groote Markt. 910 uur. Concert en taptoe in het Juliana- park. 10.30 uur: Hoogdraadkunstenaar in Haar lem-Oost. Gedurende den geheelen dag zal over de Groote Markt muziek klinken door gramo- foonversterkers. Gedurende den geheelen dag van 9 uur v.m. tot 12 uur nam. zijn verschillende vermakelijkheden en ververschingskramen opengesteld op de Nassaulaan, Ged. Oude Gracht. Wilsonsplein, Ged. Raamgracht, Pretoriaplein, Spaarnhovenplein, Zomerkade en Maasplein. Voorts zal des avonds van 812 uur de Julianaboom aan het Kennemerplein fees telijk verlicht zijn. examens. Geslaagd voor het machinisten examen di ploma C de heer E. Th. H. Wickel. te Haarlem. MUZIEK Er valt in den kwartetzang, zooals die in Haarlem en omstreken wordt beoefend, een belangrijke vooruitgang waar te nemen. De voornaamste is wel: het betere programma. En in verband hiermede de gezondere opvat ting der muziek. Het zoetelijke zingen wordt niet meer gewaardeerd. Geenszins versta ik hieronder de verfijning van den koorklank, en het zich spitsen op de reine intonatie. Want in dit opzicht zijn wonderbare wer kingen te bereiken. Uit Nieuw-Vennep b.v. kwam het mannen dubbelkwartet „Onderling Kunstgenot", met ongekunstelden en kern- gezonden zang, waarbij dc natuurstemming- hoogtij vierde. De compositie „Jesu dulcis memoria" van Van de Pol. hoewel nog van zoetheid niet vrij te pleiten, heeft een heel goede stemvoering (ongeacht de octavengang in de buitenstemmen vóór 't laatste „Jesu"). En van deze stemmengang was veel werk ge maakt, met vermijden van domineerende partijen. De kerngezonde tweede bassen de den hier buitengewoon goed. De jongere broeder van dit kwartet, het nieuwe bondslid „Amicitia" uit Santpoort (onder H. J. Arisz) gaat ook denzelfden kant uit. Wandrers Nachtlied van Merkx muntte uit door gaven rustigen koorklank, en ook „Das Lied" ging nergens mank aan overdrij ving. Voor de mi jr begaafde broeders, on der wie wij 't kwartet „Haerlem" voorals nog moeten rekenen, zullen de avonden van den Bond toch wel heel leerzaam moeten zijn. De Bond heeft Immers In den korten tijd van zijn bestaan vruchtdragend gewerkt voor wie van goeden wille zijn. En dat zijn er vele. Zoo heeft A. Bak met zijn gemengd kwartet „Haarlem" de goede reputatie gehandhaafd, die hij met zijn klankrijk zingen vestigde. Jammer dat de keuze van 't lied van Kools beneden de middelmaat bleef, want dit soort muziek behoort te verdwijnen. Zijn veel beter programma van zijn kwartet ..Euterpe" kwam spijtig genoeg niet tot uitvoering. Nog twee heel mooie gemengde kwartetten (beide dubbel) waren ..Santpoort" (onder H. J. Arisz) en „J. s. Bach" (onder V. M. Ger- mes). Arisz laat zijn frissche natuurstemmen meer den vrijen loop, maar blijft een waak zaam behoeder voor excessen.Het veeleiséhend werk van Jan Nieland. met zijn dorlsche in tonaties, bracht door deze werkwijze een fris- schen indruk, terwijl het mooie „O quam suavis est" van Jos. de Klerk ons de zingen de kathedralen uit den bloeitijd van den koorzang' voor den geest tooverde. Stemvoe ring is hier hoofdzaak: welnu, dit vrij-laten- uitzingen onder Arisz' leiding leidde van zelf tot dit schoon resultaat. Maar Germes doet weer heel anders. Niet alleen bij de studie, maar ook bij de uitvoe ring behoedt hij zorgzaam elk effect, elke nuance, elke dynamische werking. Aan het toeval laat hij niets over; hij dicteert, de zangers schrijven. Maar zij schrijven accu raat: op de vele intens gehouden repetities leerden zij niet anders. Daarom konden zij tfn 8nge&wdtop Hjd Tnacd vetMiaidlgd.. ongee vé/taaAd Van, \fjut en uibüoelvng. /50._55._63._73._7SL GR.HOUT5TR.hoek GR. MARKT (Adv. ingez. Med.) Een aardig interieur op de tentoonstelling van werkstukken van volwassen werkloozen. vervaardigd op de cursussen van het Centraal Comité voor AVerk- loozeti te Haarlem. Alle*, ook de décors, werd door werkloozen vervaardigd. nu veilig voor den dag komen met de gewel dige opgave, die ..Lentedauw" van Loots Is voor kwartetbezetting. Kan men zich de tweede strofe („Met den dauw der lente- klokken") fijner en inniger denken? Rest ons nu nog de beide kwartetten voor Mannenzang. „Inter Nos" in dubbele. „Euphonia" in enkele bezetting, en beide sinds lang de troetelkinderen van Nico Hoo- gerwerf. Bij „Inter Nos" leidde hij zelf de twee Russische koren van Dobrowen, waarbij vooral „Trüber Samstag" de capaciteiten van Hoogerwerf's leiding glansrijk naar voren bracht: kleur tot in de fijnste détails, en bij een nooit falende leiding de prachtige mas sale koorklank. Had hij ook Euphonia zelf geleid, dan zou het middeleeuwsch „Velum templi" van Giov. Croce minder uitbundig, en de opzet van „Ave Maria" (van Da Vittoria) meer naar de Gregoriaansche intonatie, rustig, passieloos, hebben geklonken. Desondanks kon men weer met pure belangstelling luisteren naar het prachtig klinken dezer stemmen, en niet het minst, toen het kwartet (ter vervanging van een ensemble dat niet was opgekomen) nog extra deed hooren ..In dunkier Nacht" en „Indisches Wiegenlied", dit laatste on danks den minder juisfcen opzet uiterst fijn en verzorgd. De concertzaal van Hotel De Leeuwerik, die geheel was gevuld met belangstellenden, is gebleken een uitstekende gelegenheid te zijn voor den koorzang. Toch wil ik advisee- ren. ook nog de draperieën op het podium tijdelijk te verwijderen Daarvan zal aller eerst de koorzanger zelf de voordeelen on dervinden. De vooruitzang in den kwartetzang. waar van ik in 't begin van dit verslag sprak, zie ik niet anders dan als het resultaat van den arbeid, dien de .JBond" verricht. Wij wen schen hem een lang leven! G. J. KALT. SpA Ac«rs Junghans' wekkerklokje voor schrijftafel, boudoir of slnnpkamer. Mooiblijveode chroomnikkel-uitvoering met gewelfd gla* en duidelijke cijfers. Betrouwbaar unr- en wekkerwerk. Als geschenk een- succes! P511A arcV (Adv. Ingez. Med.) DIE SPAERNESANCHERS. De Spaernesanghers zongen Woensdag avond in de Bakenesserkerk, die wegens haar goede klankverhoudingen meer en meer voor uitvoeringen van ernstige muziek uitverko ren wordt en haar betrekkelijke afgelegen heid blijkt dan ook een druk bezoek niet te belemmeren. Het mannenkoor begon met het mooi en zuiver gezongen „O bone Jesu" van Palestrina en het was een kleine teleurstelling dat de daarop volgende vertolking van de mixoly- dische Improperia .Popule meus" niet de zelfde voortreffelijke kwaliteiten bezat. Het scheen dat vooral de tweede tenoren de her haaldelijke onzuiverheid der onderlinge stem ming veroorzaakten: de terts van den drie klank C werd veelal zóó laag ingezet, dat het accoord tusschen majeur en mineur zweefde. Ook het orgel bleek niet goed gestemd, al thans wat de tongwerken betreft, want de Fantasie en Fuga in g kl. t„ die Jacob Bijster speelde klonk goed zoolang hij alleen de la- biaalstemmen gebruikte, maar zoodra de an dere registers er bij kwamen was de valsch- heid te hinderlijk dan dat zijn uitstekende spel tot zijn volle recht kon komen. Welk een ontwikkeling Haarlem's Vrou wenkoor onder Lieven Duvosel's kundige lei ding gekregen heeft bleek duidelijk uit de voordracht van de twee zeer moeilijke a capella gezongen werkjes van André Caplet, waarvan vooral het zeer mooi gezongen „Kyrie eleison" veel indruk maakte; maar ook in het bewegelijke „Gloria" bleef het koor ondanks meerdere lastige overgangen geheel op toon. De solozang was vertegenwoordigd dooi den dilettant-baszanger, wiens naam door de beginletters M. V. aangeduid was, en dooi den tenor Jan Hensen, beiden lid van het onder Duvosel's leiding staande mannenkoor. De bas zong de prachtige aria van Sarastro „In diesen heiligen Hallen" uit Mozart's „Zauberflöte" en wekte bewondering voor zijn uitzonderlijk mooi stemmateriaal, en ik denk dat menigeen de tekstwoorden, die Schikaneder een anderhalve eeuw geleden te Weenen schreef, nu met gemengde gevoelens gevolgd zal hebben; zoo niet. dan leze men ze achteraf nog maar eens na. En ook de tenor deed van zijn mooie stemmiddelen ge nieten in een aria uit Mendelssohn's „Elias" dat nu te Weenen heelemaal niet meer uit gevoerd wordt. In Schubert's „Psalm 23" werkte het Vrou wenkoor met het orgel samen. De sopranen hadden daar neiging tot te lage intonatie en het tempo was te slepend. Wisselend was de zuiverheid van het Man nenkoor in de a capella gezongen werkjes „Gloria" en „Sanctus" van Schubert en „Stille", dat aan Mozart toegeschreven wordt, en waarin de hooge tenoren en de diepe bas sen zeer obligate partijen hebben. Van klank was het „Sanctus" wel het mooist. De „Passacag'lla" voor orgel van Jacob Bijster verplaatste ons weer geheel in onzen tijd. De harmonische structuur van dit werk is zeer interessant, maar de veelvuldige chro matiek maakt het volgen niet gemakkelijk. Van een geheel andere periode en een an deren stijl is Duvosel's „Montes et colles can- tabunt". Dit representeert geheel de klas sieke componeerwijze maar het werk dwingt door zijn soliede fractuur respect af voor de vakkennis van den toenmaals nog niet der- tie-invise. oir zich sindsdien ook nog wel wat ontwikkeld heeft K, Dü JONG.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10