Witte Jassen BORSALINO voor alle bedrijven in diverse modellen HENSEN DONDERDAG 28 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 11 Mr. S. F. Rous over den bloei van het voetbalspel; Groote belangstelling over de geheele wereld; Verschillende op vattingen over de waarde van een overwinning; De juiste geest in de sport; De Cup-final; Huddersfield's vorige ervaringen Preston met twee reserves Over het nemen van strafschoppen. De heer S. F. Rous, secretaris van de Foot ball Association en op het continent bekend als scheidsrechter van vele internationale wedstrijden, heeft voor de microfoon het een en ander verteld over den snellen bloei van de voetbalsport in de geheele wereld. Toen in 1872 de eerste wedstrijd tusschen Schotland en Engeland te Glasgow werd ge speeld, waren er 1500 toeschouwers aanwe zig en zij werden door op borden geschreven mededeelingen ernstig gewaarschuwd, niet tegen de om het veld gespannen touwen te leunen, daar die dan wel eens zouden kun nen breken, waardoor het spel zou moeten worden onderbroken. Thans komen er bij bo- vengenoemden wedstrijd in Hampden Park te Glasgow meer dan 130.000 belangstellen den en ae touwen zijn reeds lang vervangen door huizenhooge aarden heuvels, waarin rijen staanplaatsen zijn uitgespaard. In 1901 volgde contact met het continent en het Duitsche elftal maakte de reis naar Londen, om voor 1000 kijkers een zware ne derlaag te lijden. In 1936 werden de Duit- schers op het veld van Tottenham wederom verslagen, maar toen waren 76.000 menschen getuige van den strijd, waaronder 10.000 sup porters van het bezoekende elftal. Het blijkt dus, dat onze Oosterburen zich bijzonder voor een match tegen de Engelschen interessee ren en een nog duidelijker bewijs hiervan is het feit, dat voor de komende match te Ber lijn niet minder dan 400.000 -kaarten zijn aangevraagd, terwijl het OlympischStadion slechts aan 100.000 man plaats biedt. De groote oorlog, aldus de heer Rous, bracht' de verschillende naties op sportgebied nau wer met elkaar in contact en sindsdien heeft het Engelsche elftal thuis en uit 167 interna tionale matches gespeeld. Vooral sedert 1926 is het aantal matches van Britsche clubs op het continent zeer toegenomen en ook dezen zomer gaan weer een 20-tal groote League clubs op tournee in Europa. Men geeft zich in vele landen groote moei te, het spelpeil van de Engelschen te bena deren en hun techniek en tactiek over te ne men, reden waarom er steeds meer vraag Is naar Britsche oud-spelers als coach. Boven dien hebben 17 landen een copie van de En gelsche paedagogische voetbalfilm aange schaft. waarvan de tekst in zes talen ver taald is. Maar de opvatting van het spel als zoo danig houdt niet overal gelijken tred met de technische begaafdheid. Men vergeet te dik wijls, dat een overwinning niet het belang rijkste is, doch dat het spel er In de eerste plaats is om bij de beoefenaren de juiste karakter-eigenschappen te ontwikkelen. In dit verband bracht de heer Rous verschillen- jde voorbeelden naar voren, waarbij hem uit ifeigeii ervaring als internationaal scheids rechter is gebleken, hoe in sommige landen van hoogerhand de opvatting wordt ver spreid, dat een nederlaag In een interland match een nationaal verlies aan prestige be- teekent. Men beschouwt op die wijze het voetbalspel als eeen soort oorlog, waarin tot eiken prijs de overwinning moet worden be haald. Daarentegen zijn er ook landen, waar van officieele zijde op een sportieve houding bin nen en buiten het veld wordt aangedrongen. Zoo krijgen de Italiaansche spelers scherp omlijnde instructies, die in beknopten vorm in het hoofd van het briefpapier van den Bond zijn opgenomen. Daarin staat dan, dat de spelers hoffelijk, standvastig, moedig en enthousiast moeten zijn en dat hun gedrag een goeden indruk in binnen- en buitenland moet maken. Ook in verder van Engeland gelegen lan den is de belangstelling voor voetbal buiten gewoon groot. Toen Bulgarije den gouden beker van den Balkan had gewonnen, werd het team aan elk station op weg naar Sofia met bloemen en geschenken overladen, ter wijl in de hoofdstad zelf 70.000 menschen zich in de straten verdrongen om het zege vierende elftal te kunnen toejuichen. Wel zeer bijzonder zijn de toestanden in Zuid-Amerika als gevolg van het licht ont vlambare temperament van de bevolking. Steeds worden de supporters van beide par tijen apart gehouden, want anders zijn vecht partijen onvermijdelijk. De politie is In groo- ten getale aanwezig en komt oogen en han den te komt om elk begin van ordeverstoring te voorkomen. Ieder toeschouwer, die zijn oneenigheid met een buitenspel-beslissing op de daar gebruikelijke wijze door het gooien van een leege flesch of een steen naar het hoofd van den scheidsrechter wil toonen, wordt oogenblikkelijk weggesleept en buiten het terrein gezet. Krijgen twee spelers het piet elkaar aan den stok, dan wordt niet al leen dit tweetal door een overmacht van po litie gescheiden en vastgehouden, totdat de referee beslist heeft, welke straf hij zal uit- deelen, doch ook de andere twintig spelers worden in hun baadje gegrepen, tot de wed strijd weer voortgang kan vinden. Al met al een gezellige boel. waarbij men zich dol ver maakt en geen oogenblik verveelt. Evenals Kilmarnock in Schotland bevindt Huddersfield zich in een moeilijke positie, want behalve, dat de bekerfinale alle aan dacht vereischt, dreigt het degradatie-gevaar in steeds sterker mate. Kilmarnock kwam in de finale tegen den tweede klasser East Fife en kon het Zater dag jl. met veel moeite tot een gelijk spel brengen, zoodat de match Woensdag moet worden overgespeeld. Dit komt den „killies" wel zeer ongelegen, want dit is de laatste week van het Schotsche voetbalseizoen en er wachten, behalve deze bekerfinale, aog twee competitie-matches, die beide gewon nen moeten worden om een kans te hebben van de voorlaatste plaats af te komen en daardoor degradatie te ontgaan. Drie be langrijke wedstrijden binnen een tijdsverloop van acht dagen is van het goede wel wat te. veel en het is niet uitgesloten dat Kilmar nock zoowel in de beker-finale als in de competitie aan het kortste eind trekt. Voor eenzelfde probleem staaf Hudders field, dat, na aanstaanden Zaterdag op Wembley het sterke Preston te hebben ont moet in de daarop volgende slotweek twee thuismatches moet spelen tegen twee clubs, die oveneens in degradatiegevaar verkeeren, i»V Manchester City en Stoke Cifcv Zooals men weet, is er slechts twee punten verschil tusschen de acht laagst geplaatste clubs in de eerste divisie, van wie alleen West Bromwich nog een wedstrijd moet inhalen, doch die gaat dan ook tegen Wolverhamp ton. Huddersfield is nooit erg gelukkig in den strijd om den beker geweest. In 1920 kwam de club tegen Aston Villa in de finale, die toen nog op het Chelsea-veld te Stamford Bridge werd gespeeld, Het einde kwam met puntloozen stand, zoodat er een half uur moest worden verlengd. In de laatste mi nuten kreeg de Villa een hoekschop te ne men en het toeval wilde, dat vriend en vijand, die zich voor het doel hadden opge steld, recht tegen de scherpe zon moesten inkijken. De bal kwam hoog voor den goal. waar geen van de spelers hem kon zien neer komen. verblind als zij werden door het zon licht. Plotseling stuitte het leder van den rug van Kir ton, den Villa-rechtsbinnen, in het doel en Aston had gewonnen. Doch twee jaar later kreeg „de Town" den beker als het ware cadeau. Evenals nu ging ook toen de strijd tegen Preston, dat dooi den beroemden spil Joe McCall werd aange voerd. Tot de rust gebeurde er niets bijzon ders. behalve dan de gebruikelijke te harde botsingen als gevolg van de zenuwen, die na tuurlijk een groote rol speelden. Enkele ma len moest de wedstrijd vrij langdurig worden onderbroken, zoo ook voor den Preston-mid denvoor Roberts, die reeds enkele minuten na het begin werd gekraakt. Na de pauze ging het spel vrijwel gelijk op, tot Hudders field's linksbuiten Smith een ren ondernam, doch vlak buiten het strafschopgebied, ver van het doel, door den back Hamilton werd gehaakt. De referee beging toen den thans nog niet vergeten blunder om Huddersfield een straf schop toe te kennen, een beslissing, waartoe men in een dergeiijken belangrijken wed strijd zelfs onder duidelijker beweegreden als scheidsrechter noode mag overgaan. Smith passeerde den amateur-keeper Mitchell met een zeer hard schot en Huddersfield won met 1—0. In 1928 was de Town sterk favoriet, want haar tegenstanders in de finale, Blackburn Rovers, bevonden zich in degradatiegevaar. Onmiddellijk na het begin trapte de Black- burn-aanvoerder Puddefoot den bal hard en hoog naar voren, middenvoor Roscamp ren de er achter aan en op het moment, dat de Huddersfield-keeper Turner het leder op ving. werd hij met bal en al in het doel ge- loopen. Binnen de minuut hadden de Rovers de leiding en Huddersfield was dermate de kluts kwijt, dat McNeill nog voor de pauze met een vliegend schot den voorsprong kon vergrootert Web slaagde de bekende Schot sche internationale rechtsbuiten Alec Jack son er in. een tegenpunt via den paal te sco ren, doch toen kreeg Roscamp het weer op zijn heupen en Blackburn won met 31. Voor den komenden kamp is Preston te recht sterk favoriet, doch in een bekerfinale is alles mogelijk, vooral, nu North End het zal moeten stellen zonder twee van haar beste spelers, den linkshalf Milne en den werkelijk buitengewoon tactischen midden voor Dougal. Een ding is zeker; wie van de twee de overwinning ook behaalt, het ver schil in doelpunten zal niet groot zijn. Niet iedereen is zoo fortuinlijk als Smith, hierboven genoemd, bij het nemen van een strafschop. Vooral in gevallen, waar van het benutten van een penalty het resultaat van den wedstrijd afhangt, spelen de verantwoor delijkheid en de spanning den betrokken speler dikwijls parten. Het bekendste voorbeeld daarvan was de Aston Villa-rechtsbuiten Wallace, die zelden of nooit faalde, doch in den eindstrijd tegen Sunderland zoo zenuwachtig was. dat hij bij puntloozen stand een strafschop naast schoot. Wallace was daarvan zoo onder den indruk, dat hij in het verdere verloop van de match geen bal meer kon raken en het was maar gelukkig' voor de Villa, dat Hamp ton tenslotte voor het winnende doelpunt zorgde. Doch ook in ons land worden onder moei lijke omstandigheden wel strafschoppen ge mist, waarvan Bloemendaal kan meepraten. Daar het hier een jong elftal betreft, waar van het meerendeel der spelers erger dan meer geroutineerde krachten onder den in druk der promotie-wedstrijden is, mag wel licht de raad aan aanvoerder Beyk worden gegeven, om, als in de komende matche* weer een penalty mocht worden toegekend, deze schop zelf te nemen of althans die taak aan een van zijn „oudere" spelers op te dragen. Beyk zelf is echter in het nemen van strafschoppen nooit onfortuinlijk geweest. DE OLYMPISCHE DAG. Het programma. Het programma voor den Olvmpischen Dag, die op 26 Juni a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam zal worden gehouden, is weer rijk aan afwisseling en met bijzondere zorg samengesteld. Het programma wordt geopend met een massale gymnastiekuitvoering van het K. N. G. V.. waaraan 1500 meisjes zullen deelnemen. Er worden verder internationale wieier- en athletiek wedstrijden gehouden. waarvoor enkele der vermaardste Europeesche sprin ters, zoowel op wielren- aLs athletiekgebied, zijn uitgenoodigd. Voorts ligt het in de bedoeling zooals reeds gemeld een voetbalwedstrijd tus schen de elftallen van Nederland en Neder- landsch-Indië te organiseeren. Mocht deze wedstrijd geen doorgang kunnen vinden, dan komt óf Roemenië of Joego-Slavië als tegen stander van de nationale ploeg in aanmer king. De Olympische Dag wordt weer besloten met een springconcours, waarop de beste Nederlandsche ruiters zullen uitkomen Er wordt reeds te half twee begonnen; te half zes wil men eindigen. VOETBAL IN" ENGELAND. Uit Londen: In de eerste afdeeling van de Engelsche League speelden Woensdag Chelsea en Charlton Athletic 11 gelijk. In de tweede afdeeling won Aston Villa met 20 van Bradford. DAMMEN. DAMCLUB „KIJK UIT". Uitslagen medaillewedstrijd: KlaverNieuweburg VerwaalPersoon Kraaijenhage—v. Rooden StrootmanReier De MolTempelman 0—2 0—2 2—0 2—0 2—0 PAARDENSPORT. „PASCH" WINT DE 2000 GUINEAS- RACE. Uit Londen: De 2000 guineas-race te Newmarket werd Woensdag onder schit terende weersomstandigheden gereden. Winnaar werd „Pasch", eigenaar H. Morriss en gereden door den jockey Gordon Richards. Op twee lengten volgde als tweede „Scottish Union", eigenaar J. V. Rank, gereden door Jockey B. Carlslake. Derde was ..Mirza 2", eigenaar de Aga Khan. gereden door Jockey Wragg. De weddenschappen op de drie eei'ste paarden waren resp. 5/2, 9/1, en 7/1 genoteerd. Motorsport is op vele ongedachte icijzen te beoefenen. In Australië heeft men antieke Romeinsche ivagenrennen gehouden met twee motorfietsen voor de zegekar in stede van paarden. AUTOMOBILISME. JAARVERSLAG DER K.N.A.C. Wij ontvingen het Jaarverslag van do Kon. Ned. Automobiel Club, zooals het door den secretaris. Mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten. zal worden uitgebracht op de j aarlijksche algemeene ledenvergadering op 29 April a.s. Aan dit jaaroverzicht gaat een belangwek kende beschouwing vooraf over de positie van het automobilisme in Nederland. De lasten, zoowel de geldelijke als de ad ministratieve, welke aan het wegverkeer wor den opgelegd, werken remmend. Nog steeds huldigt men het standpunt, dat het motorverkeer een object is, dat mag wor den belast tot de grens, waarbij het juist niet bezwijkt. Een gemiddelde personenauto heeft altijd nog aan belastingen omstreeks vijfhonderd gulden per jaar op te brengen! Uit de behandeling, welke het motorrijtuig in verschillende gemeenteverordeningen on dervindt; als b.v. onnoodige parkeerverboden parkeerheffingen, verouderde verkeersregelin gen zwemleeraar te Pilsen in Tsjecho Slowakije heeft een apparaat geconstrueerd, waarop de zwemleerling den stijl van schoolslag zwem men in de perfectie op het droge kan lecren. HOCKEY. Nederland B—West Duitschland. De elftallen gekozen. Zaterdag 30 April zal op het veld van de Deventer Hockey vereeniging te Deventer een hockeywedstrijd voor heeren gespeeld worden tusschen het Nederlandsch B-elftal en het West-Duitsche elftal. De ploegen zijn als volgt samengesteld. Nederland B: Doel: Verhoeven (MOP) Achter: Brusse iBMHC) en Postma 'Zutfen) Midden: Van der Graaf (HHYC) Berghuis (Amsterdam) en Cuperus (SOHC) Vóór: Rodenburg (Amsterdam). Gallols (HHYC). Goekoop 'Leiden), Steinz (Baarn) en Hazewinkel (Amsterdam) West Duitschland: Doel: Paffenholz (Scliwarz Weiss, Keulen) Achter: Blessmann 'Rot Weiss, Keulen) en Sievers (Etuf Essen) Midden: Hobein (Etuf), Menke (Gladbach) en Berke (Rot Weiss). Vóór: Huffmann (Etuf). Noeller (Bonn). Kaesmann (Rot Weiss), Lange (Raffelberg) en Weber (Raffelberg). De heer Th. J. van 't Lam is als scheids rechter voor Nederland B aangewezen. in Engeland ook al nieuws op motorsportge inslag. Motorrennen met bied, maar daar meer met een humoristischen kinder (aanhang) wagens. gen en dergelijke, blijkt, dat het motorverkeer nog niet de plaats in onze samenleving in neemt. waarop het recht heeft. Voorts wordt in het Verslag sterk stelling genomen tegen de drukkende personeele be lasting op de personenauto. De K.N.A.C. tracht op het oogenblik in hoog ste instantie een beslissing te verkrijgen, waar bij wordt vastgesteld, dat de zgn. catalogusprijs geen beteekenis heeft als grondslag voor de Personeele Belasting. Het is immers een be kend feit, dat de catalogusprijs in geenen deelc als normale koopprijs mag worden beschouwd. En alsof alle drukkende lasten nog niet vol doende zijn, gaat men voort maatregelen door te voeren, welke den automobilist tot meer uitgaven dwingen. Tegenover dit alles is gelukkig ook goeds te stellen. De bevordering van den uitbouw van ons wegennet naar moderne richtlijnen vond krachtige voortzetting. Tot de uitvoering van belangrijke werken werd besloten. Voorzooveel ^e verkeerswetgeving betreft, kan nog op de creditzijde geschreven worden de invoering van de voorrangswegen. Men is echter halverwegen voor een consequente door voering blijven staan en heeft met name tot dusverre de Invoering van dit logische ver keerssysteem niet in de steden durven door voeren. De invoering van het rijwielachterlicht is door de motorweggebruikers met verademing begroet; gehoopt wordt dat de kinderziekten, welke nog aan de uitvoering schijnen te kle ven. spoedig kunnen worden overwonnen. Het blijkt, dat het jaar 1937 voor de K.N.A.C. een goed jaar is geweest. De leden-aanwas is in 1937 nog gunstiger geweest dan in het voorgaande jaar In de leiding der Club kwam door de be noeming van den voorzitter, Mr. J. Linthorst Homan. tot Commissaris der Koningin in de Provincie Groningen, een ingrijpende wijziging. In een buitengewone algemeene vergadering werd in diens plaats met algemeene stemmen gekozen Jhr. Mr J Th. M. Smits van Oven. die reeds vele jaren lid van het Bestuur was. De verschillende leden-diensten hebben alle naar volle tevredenheid gewerkt. Het Proef station der K.N.A.C. voor het meten van motor vermogen en brandstofverbruik heeft in alle opzichten bewezen in een behoefte te voorzien. Van de zijde der autoriteiten vooral van ge meentebesturen. wordt een voortdurend grooter gebruik van den dienst van wegen en verkeer gemaakt tot het verkrijgen van inlichtingen omtrent verkeersaangelegenheden in den ruimsten zin, zooals b.v. omtrent het inrich ten van kruispunten, pleinen éénrichting- verkeer, enz. Van een actie van de K.N.A.C.. om do perso neele belasting verlaagd te krijgen Is het gevolg geweest, dat een 19-lai gemeenten aan het beroep van de K.N.A.C gvolg hebben gegeven, ANTICA CASA Nieuwe modellen a f 12.50 Guill. Velü, Gr. Houtstraat 96 (Adv. Ingez. Med.) zoodat aldaar met ingang van 1 Januari 1938 een verlaging is doorgevoerd. Verder wordt in het verslag betreurd, dat nog steeds niet is overgegaan tot het geven van verplicht Verkeersondcrwijs op de lagere scholen, hoewel van verschillende zijden hier op ten sterkste werd aangedrongen. SCHAKEN. Hel tournooi le Margate. Dr. Aljcchin zal het ton mooi wel winnen. Uit Margate: De belangrijkste party in het hoofdtournooi tusschen dr. Aljechin en Spielmann. gespeeld in de zevende ronde, is in remise geëindigd De wereldkampioen heeft thans met 1 punt voorsprong op Spielmann. Bóók en Petrox de leiding en moet in de volgende ronde met wit spelen tegen mrs. Stevenson—Menchik en in de laatste ronde met zwart tegen Alexander Het is wel te verwachten, dat Aljechin deze beide resteerende partijen zal winnen, zoodat men wel op zijn overwinning in dit toornooi mag rekenen. Dc uitslagen van de in de zevende ronde ge speelde partijen lulden: Hoofdtournooi: Spielmann—Aljechin 12 - Mrs. Stevenson-MenchikSergeant 01 AlexanderGolombek 01 Milner Barry—Sir George Thamos 1—0 BöökPetrov 10 Premier reserve tournooi A: Abrahams (Engeland)Van Seters 1—0 Premier Reserve tournooi B': LandauCollins (Engeland) 10 Eva (Engeland)Prins 01 Premier reserve tournooi C: HeathVan Doesburgh 01 SchelfhoutSnowden (Engeland) 1—0 De afgebroken partij uit de zesde ronde tus schen onze beide landgenooten Van Does burgh en Schelfhout eindigde ln een overwin ning voor den met zwart spelenden Schelf hout. De stand in het hoofdtournooi Ls thans: 2. Aljechin 5& pnt., 2, 3 en 4. Spielmann, Book en Petrov, ieder 4'^ pnt., 5 en 6. Milner Bar ry en Golombek. ieder 3>2 pnt. 7 en 8. Alexan der en Sergeant, ieder 3 pnt. 9. Mrs. Steven son-Menchik 2 pnt. 10. Sir George Thomas 1 p Met waterdichte zakken, alle naden 2 x gestikt en een prettige pasvorm. PRIMA JEANS 2.— PRIMA SATIN 2.65 EXTRA ZWARE SATIN 3.10 De Speciaalzaak Paarlaarsteeg 1 (Adv. Ingez. Med.) Een verkeer» verbetering. De weg Friesclie Varkensmarkt, onder het smalie spoorwegviaduct door naar het Sta- tenbolwerk wordt zeer druk bereden en veelal door zware vrachtauto's met aan hangwagens. De bocht naar het Statenbol- werk is scherp en bovendien smal. Het voetgangersverkeer van de Vrouwenhekbrug naar het Statenbolwerk is bovendien zeer druk en een trottoir of voetpad ontbreekt. Openbare Werken brengt daar nu een verbetering aan Van de Vrouwenhek brug wordt de scherpe hoek afgenomen en verbreed De in het talud van den weg, naai de zijde van den Kloppersingel staande boomen worden gerooid en daar wordt een trottoir aangelegd. Tenslotte Ls het smalle bruggetje over de sloot langs den spoorweg naar den Singelgracht verbreed, zoodat ook daar een trottoir komt te liggen. In de toekomst zal de toestand daar grondig verbeterd worden, als de brug over het Spaarne naast dc spoor brug geboqwd wordt. Deze/ brug komt vlak tegenover het Statenbolwerk te liggen, zoodat de weg dan belangrijk verbreed kan worden. Voorloopig is dc in bewerking zijnde ver andering een flinke verbetering.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11