Haarlem's Dagblad Bouw Mij. Vondelkwartier, Haarlem De Sta-in-den-weg verdwijnt De werkloozenzorg te Haarlem. Gestolen Meesterstukken. De Auto. De verkeersverbetering Bouw Mij. Vondelkwartier, Haarlem VORSTELIJKE BRUILOFT. Het belangrijkste Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBEK'l PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 28 April 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 5 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiên1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Keelames f 0.60 per regel. Regelabonoemeutstarievrn op nam raag. rang en aanbod 1-1 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. LET OP DE ADVERTENTIE VAN ZATERDAG (Adv. Ingez. Med.i Verbetering van de Rustenburger laan te Haarlem Experimenten in het Zuiden hier reeds lang verwezenlijkt. I Het woord is aan Goldsmith: Leer de weelde van iveldocn. 5Sr Jaargang No. 16825 Uitgave Loiirens Coster. Maatschappij voor Couraut-l itgaveu en Algem. Drukkerij iN.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijknntoor Soeudaplein 37. Postgirodicnst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie L0600, Drukkerij 10132, 12713 Admiu. 10724, 1-1-825. Soendaplein 12230. Rembrandt's „Saskia voor den Spiegel" is uit het kasteel Chilham bij Canterbury ge stolen, tegelijk met twee doeken van Gains borough, een van Reynolds en een van Van Dijck en men vraagt zich af welke beweeg redenen toch tot zulk een diefstal leiden. Want al heeft een ijverig en blijkbaar in kunst taxaties ervaren man bij het bericht de mede- deeling gevoegd dat het stuk van Rembrandt een marktwaarde van vijftigduizend pond sterling heeft, en al kunnen we zoo losweg wel aannemen dat de overige vier schilderijen nog eens de helft van dat bedrag waard zijn.... de dieven kunnen er. tenzij zij een bepaalden opdrachtgever hebben gehad, dat bedrag niet voor maken. Zij kunnen er zelfs geen cent voor krijgen als zij „gewone wegen" zouden moeten bewandelen. Niemand zou be reid zijn hun vermaarde buit van hen te koopen. Zelfs niet een man die juist van zins zou zijn zichzelf een logies in het gevang te j bezorgen. Want zelfs zoo'n man zou daar geen heling voor kiezen; de methode ware te kost baar. Dus moet men wel aannemen dat achter de dieven, die op zeer deskundige wijze te werk zijn gegaan en dus geen naïevelingen waren die de verkoops-mogelijkheden overschatten, de een of ander gestaan moet hebben die bijzonderen prijs op deze schilderijen stelde en ze in eigen bezit wou houden. Een onge woon en avontuurlijk bezit dan, want als hij ze nu heeft zal hij alle voorzorgen moeten nemen om ze voor anderen verborgen te houden. Hij zal ze ergens achter slot en gren del moeten bewaren en ze alleen te voorschijn kunnen halen als geenerlei gevaar voor be spieding dreigt. Het oog der romantische ver beelding ziet dezen aan de schilderkunst ver slaafde zich in het holst van den nacht ver meien in den aanblik van zijn misdadiglijk verworven schatten.... opgeschrikt door ieder geluid, loerend of de gordijnen in zijn kamer wel precies aaneensluiten, desondanks zijn blik verzadigend aan de zoozeer begeerde juweelen der Kunst. Het „verterend vuur" des maniaks, bekend uit zoovele litteraire voort brengselen eener vroegere periode, brandt in zijn koortsig oog. Er ritselt een muis achter het behang en zijn trillende hand grijpt naar een echten Venetiaanschen dolk wellicht op dezelfde wijze verworven of naar een eeresabel die Napoleon nog heeft toebehoord. Dan herinnert hij zich de aanwezigheid van muizen en zijn krampachtige greep rond het gevest ontspant zich. Een grijnslach hu! verschijnt op zijn gelaat. Hij ontwaart een détail in de Rembrandt, dat hem nog niet op gevallen was en een triomfantelijk „Ha!" ont snapt hem. De wind huilt door den schoor steen en de raven krassen. Brr! Een diefstal als deze werkt veel meer op de verbeeldingskracht dan een gewone dieverij, waarbij het alleen maar om duiten te doen is. Dat ziet u wel. In de Engelsche pers heeft men nog een andere mogelijkheid geopperd, maar die is niet minder romantisch. De wandaad zou het werk kunnen zijn van zulke super-dieven als de Legende schetst: diegenen die alleen stelen om des stelens wille, om hun behendigheid en artisticiteit in het laakbare vak te toonen. Beoefenaars dus van „Part pour Part" in een anderen vorm. Maar dit lijkt niet zoo aan nemelijk in dit geval, omdat zulke legendari sche schurken gevaarlijker omgeving plegen te kiezen dan de vreedzame landouwen van het Engelsche graafschap Kent. Zij begeven zich, alweer volgens de legende, het sprookje en den detective-roman, naar oorden waar het wemelt van Sherlock Holmessen en waai de zware tred van den „policeman on his beat" om zoo te zeggen iedere vijf minuten langs het gebouw met de vijfvoudige stalen safe gaat, terwijl het huis zelf vol menschen is omdat his Lordship zijn gasten ontvangt, dien hij straks wellicht het kostelijk familiejuweel zal willen toonenEnzoovoorts. Dus houd ik het op den maniak. Dat de die ven in Chilham Castle een beeldje van zuiver goud genegeerd hebben bewijst alleen dat ze dachten dat het koper was. Dat zij een Velas quez achterlieten 30.000) zegt blijkbaar dat de maniak niet zoozeer om Velasquez geeft. De tijd zal de onthulling wel brengen. R. P. De verduistering bij den Incasso dienst. Klerk üot 1 jaar en 3 maanden veroordeeld. De rechtbank wees heden vonnis in de zaak tegen den gewezen klerk bij den Incassodienst, die terecht heeft gestaan voor verduistering van gelden van rekening-couranthouders en veroordeelde hem tot een gevangenis straf voor den tijd van een jaar en drie maanden, met aftrek van een deel van het voorarrest. Geëisclit was 2 jaar. EXAMENS. geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het doctoraal examen in de ge neeskunde de heeren J. E. A. Rouwendal en W. Colenbrander. De raad van Haarlem ^eeft Woensdagmid dag het voorstel van B! en W. aangenomen om het perceel Esschilderstraat 19 te koopen voor f 11.500. Dit huis zal gesloopt worden waardoor de leelijke en gevaarlijke sta-in- den-weg in de Rustenburgerlaan verdwijnen (In het jaarverslag van de K.N.A.C. wordt erover geklaagd, dat het ge- wettigd schijnt, het motorrijtuig als een geheel uitzonderlijk ver keersmiddel te beschouiven, dat als een gevaarlijk monster moet worden beteugeld.) De K N.A.C. uit bitter haar beklag. Dat men nog steeds vandaag den dag, De auto blijft beschouwen. Wel niet meer als verwonderlijk. Maar-toch nog zeer uitzonderlijk En geenszins te vertrouwen. De oorsprong dezer klachten leidt, Natuurlijk naar de overheid. Die, zegt men, telken jare: Hoezeer zij ook in aantal wast, Haar nog beteugelt en belast, Als monster vol gevaren. De fietser en de wandelaar Zien ook in autos een gevaar, Dat hen steeds blijft belagen: Zoodra men er dan zelf in zit. Wordt al wat zwart was eensklaps wit Dan houdt men van z'n wagen. Een auto. op zichzelf bezien Ls soms sta-in-den-weg misschien, Maar nooit gevaar te achten: Dat wordt zij pas door vrouw of man, Die haar niet goed beheerschen kan, Bij 't spelen met haar krachten. Dat wordt zij pas als wandelaar, Of fietser, in 't verkeeren haar Haar logisch recht niet geven: Dat wordt zij pas ais op z'n tijd Niet opgemerkt wordt, dat zij slijt. Als alles in het leven. Vandaag is de automobiel Betrouwbaar, rustig en dociel, Met zekerheid te leiden; Een snelle, sterke, trouwe vriend, Die welhaast ieder van ons dient, Voortdurend of bij tijden. P. GA£ JS. De nieuwe vleugel van liet Haarlemsche Stadhuis. 1 September moet met het werk begonnen zijn. De Haarlemsche gemeenteraad heeft Woens dagmiddag het voorstel van B en W. aange nomen om het voorloopige crediet van f 120.000 voor den bouw van den nieuwen vleugel van het Stadhuis in de Koningstraat te verhoogen met f 228.960 en dus te brengen op f 348.960. Indertijd hebben wij reeds teekeningen van de gevels gepubliceerd. Daarin is slechts een zeer kleine wijziging gekomen, zoodat het geen zin heeft een gewijzigde teekening te geven. De gemaakte veranderingen betreffen in het bijzonder de indeeling der gebouwen en de aansluiting bij het bestaande Stadhuis, Eenigen tijd geleden hebben wij al medege deeld, dat in de toekomst de toegang tot de administratieve diensten in het Stadhuis in de Pandpoort komt. De hoofdingang op de Groote Markt wordt dan alleen gebruik voor officieele gelegenheden. In de nieuwe vleugel komen beneden de bureaux van de Bevolking en den Burgerlijken Stand en boven de Belastingadministratie i thans tijdelijk gehuisvest in het oude Post kantoor in de Zijlstraat). Onder het gebouw komt een vluchtkelder. Het Werkfonds heeft toestemming gegeven tot verhooging van het crediet. alleen zal niet worden bijgedragen in de kosten van meubi leering en gordijnen. Deze uitgaven (f 23.000) moeten dus door de gemeente gefinancierd worden. Het Werkfonds heeft bedongen dat met de uitvoering van het werk voor 1 September 1938 moet zijn aange vangen. zal. Zooals men weet is de Rustenburgerlaan de voornaamste toegangsweg tot de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne. Een groot deel van het doorgaand verkeer Am sterdamDen Haag en Zandvoort loopt, over dien nieuwen verkeersweg. bij den Schotersingel te Haarlem. Wordt met steun van het Werkfonds uitgevoerd. In zijn zitting van Woensdagmiddag heelt de Haarlemsche gemf«nteraad het voorstel van B. en W. aangenomen een crediet van 147.500 van het Werkfonds te aanvaarden voor de uitvoering van het plan tot het maken van een verkeersverbetering bij den Scho tersingel. In het nieuwe plan zijn de beide viaduct onderdoorgangen bij het Kenaupark samen gevoegd tot één breeden weg met twee afzon derlijke verkeersbanen, voor iedere richting één. De bestaande Schoterbrug verdwijnt; ten noorden en ten zuiden van de viaduct komen nieuwe, lager gelegen, bruggen. De Ver- spronckweg wordt ln rechte lijn naar het Sta- tenbolwerk doorgetrokken. Op die wijze is een vlotte verkeersafwikkeling mogelijk. Door het Werkfonds is bepaald, dat de ge meente geen rente en aflossing van het ge leende geld behoeft te betalen zoo lang zij een extra uitkeering uit het Werkfonds krijgt. De Wethouder van Openbare Werken deel de nog mede, dat gehoopt wordt, dat de Re geering er tenslotte in zal toestemmen dat een gedeelte van de schulden die de gemeen ten aan het Werkfonds hebben, zal worden kwijtgescholten. zoodat in de toekomst niet meer betaald zal behoeven te worden dan voor de gemeenten in economisch opzicht mogelijk en verantwoord is. De regeering begint zelf in te zien. dat het onmogelijk geworden is door de gemeenten alle voorschotten van het Fraai, tentoonstelling van werkstukken door werkloozen vervaardigd. Hedenmiddag zal wethouder E. van der Wall een tentoonstelling van werkstukken, teekeningen enz. ver vaardigd door werkloozen in het schoolgebouw Schoterstraat, officieel openen. De school voor volwassen werkloozen heeft haar winterseizoen geëindigd en met begrij- pelijken trots en voldoening liet de heer E. A. van de Haar de voorzitter van het Cen traal Comité voor Werkloozen ons heden morgen zien wat er in het afgeloopen seizoen gepresteerd is. Met trots en voldoening. Er wordt vooral in het Zuiden des lands nogal ophef gemaakt met proefnemingen die men daar wil doen en waar o.a. te Breda het vrijstellen van stempelen als iets bijzonders wordt voorgesteld. Welnu in Haarlem bestaat het Cen traal Comité voor Werkloozen dat de ontwikkeling en ontspanningsaange legenheden organiseert reeds 6*4 jaar. En de deelnemers aan deze cursussen behoeven evenmin te stempelen. Van het Zuiden waar tot nu loc nog wei nig of niets voor de werkloozen is ge daan behoeven wij dus niets te lee- ren. In dit opzicht neemt Haarlem een voor aanstaande plaats in en het stijgend aantal deelnemers aan de cursussen, dit jaar waren er bijna 50 cursisten, is wel het beste bewijs dat het succes steeds grooter wordt. Excursies worden gemaakt, ej is een zeer goede controleregeling getroffen onder goed keuring van den Minister van Sociale Zaken dat men Zaterdags bij het innen van den steun weet of de cursussen zijn gevolgd, kort om alle voorzieningen zijn getroffen om dit bijzonder belangrijke sociale werk te doen slagen. En het is geslaagd Men hoeft hier niet meer te experimenteeren de resultaten zijn de tastbare bewijzen van het succes. Daarom is het verheugend deze tentoonstelling waar werkelijk prachtige werkstukken staan te bezichtigen. Talrijke teekeningen van de metaalbewer kers en de afd. electro-techniek. de loodgie ters. metselaars en meubelmakers getuigen er van dat hier degelijk wordt gewerkt en dat naast de theorie ook de practijk niet is verwaarloosd blijkt wel uit het prachtige in terieur dat volgens een ontwerp van den heer H. Bosch is samengesteld. Een complete slaapkamer en salon geheel door cursisten vervaardigd zal zeker de alge- meene belangstelling trekken. Een prachtig bed van beukenhout en co- romandel-triplex, een toilettafel en in de ka mer: een bureau, een theemcubel en een boe kenkastje van eikenhout, het is een inrich ting die in een showroom van een meubel zaak niet zou misstaan. De afd. auto-techniek, de reclame affiches en schilderijen van de schilders, de fraaie verbandkisten te gebruiken bij den cursus E.H.B.O. het ziet er allemaal even verzorgd uit. Buiten de genoemde cursussen wordt nog les gegeven in Engelsch, Esperanto en ook waar de laatste tijd veel vraag naar is in betontechniek. Men ziet het: er wordt in Haarlem voor de werkloozen iets gedaan dal de vergelij king met andere steden en zeker met het Zuiden glansrijk kan doorstaan. I'. Crama 90 jaar. Op 13 Mei a.s. P. Crama. De Fransch-Britsche besprekingen be ginnen vandaag. 4 De Joden in Duitscliland kunnen gedwon gen worden tot kapitaalbelegging in het vierjarenplan. 4 Amerikaanschc industrieele leiders zeg gen Roosevelt steun toe. 4 Dc Belgische minister van koloniën Rub- bens is overleden. 4 Dc Japanners hebben het Bl'ltsche stoom schip Tungwo vrijgegeven.. 4 De Haarlemsche kantonrechter voor een puzzle. 5 Uit de jongste geschiedenis van de Haar lemsche Waterleiding Maatschappij 5 De Haarlemsche gemeenteraad keurt twee werkobjecten goed. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Gestolen meesterstukken. 1 K. de Jong: Kerkconcert van „Die Spaar- nesanghers". 5 G. J. Kalt: Bond van Gemengde en nian- nenkwartetten. 6 J. B. Schuil: De hemclnar. g Van onzen Weenschen corespondent; „De Florentiner" op de Amstcrdamsche Dia mantbeurs? g De nationale film „40 jaren". g Voor de Vrouw q Sport in 't Kort. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen on ig LET OP DE ADVERTENTIE VAN ZATERDAG A.S. (Adv. Ingez Med.t Voor de voltrekking van het huwelijk van Zog I. koning van Albanië, vond te Tirana een grootsehe ontvangst plaats van de gasten, die de huwelijksplechtig heid kwamen bijwonen. Van links naar rechts de hertog van Bergamo, ver tegenwoordiger van den Italiaanschen koning, koning Zog en zijn bruid. Geheel rechts «rraaf Ciano. naast hem een zuster van den bruidegom, HEDEN: 16 PAGINA'S De heer G. Kramer te Bennebroek is tot burgemeester van Blokker benoemd. 3 Werkfonds terug te laten betalen, omdat die immers zijn gegeven uit het Werkloosheids- fonds. waaraan de gemeenten zelf hebben bij gedragen. Verder deelde de heer Reinalda nog mede. dat de gemeente voortgaat met de voorberei ding van nieuwe groote objecten, die uitge voerd zullen worden met steun van het Werk fonds (de verhooging van de spoorbaan en het groote rioleeringsplan'. Spreker hoopte dat daarover ook spoedig overeenstemming be reikt zal worden in het belang der gemeente en der werkloozen. Haarlem staat van de gemeenten aan den top wat betreft het uitvoeren van werken met steun van het Werk fonds. B. en W. zijn zeer voldaan over de samen werking met het bestuur van dit fonds. De welbekende heer P. Crama uit dc Kleine Houtstraat hoopt op Vrijdag 13 Mei a.s. zijn negentigsten verjaardag te vieren. De heer Crama werd op 13 Mei 1848 te Leiden geboren en was eenige jaren werk zaam op een textielfabriek aldaar. In 1875 begon hij te Haarlem een zaak in manufactu ren en aanverwante artikelen, die hij tot grooten bloei gebracht heeft en die nu op dezelfde wijze door zijn zoons wordt voortge zet. Zooals onze lezers weten heeft de heer Crama een heel groot gedeelte van zijn wel besteed leven aan de drankbestrijding gewijd. Op dit gebi' d heeft hij zich buitengewoon verdienstelijk gemaakt en velen aan zich ver plicht. Een groot aantal jaren was hij be stuurslid van de Internationale Orde van Goede Tempelieren. Den ouden heer Crama. die een groot aan tal vrienden heeft, zal het stellig op zijn a.s. feestdag niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1