Van Noord naar Zuid door ons land. Kantonrechter laat geen nachtegalengeluid hooren. DONDERDAG 28 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 EERSTE KAMER Alle mogelijke kwesties aangesneden. DEN HAAG Woensdag.1 Buiten lachte de lente ons toe. Binnen deed dit op een gegeven oogenblik een lieftallig schoolmeiske, dat we n.l. met een aantal klas- genooten en onder leiding van den leeraar in de staatsinrichting op de publieke tribune zagen kijken en luisteren. Ook de leeraar in de aardrijkskunde zou heden zijn hart hebben kunnen ophalen. De scholieren reisden ten minste van Noord naar Zuid, van Oost naar West met de senatoren, van wie makkelijk viel na te gaan uit welke landstreek ze afkomstig waren. De Noord- Brabander Mr. v. Lanschot (R.K.) stond stil bij de Maaskanalisatie in zijn provincie, waardoor de uiter waarden te droog zijn geworden en drong voorts op een betere spoorwegver binding van Eind hoven met Brussel en Antwerpen aan. De Limburgers Mr. Janssen <RK.) en v. d. Bilt (s.d.) bespraken mijn- aangelegenheden en belangen van de mijnwerkers, de Fries Sikkes (s.d.) had net over de verkeersverbindingen in Friesland, waaraan z.i. heusch nog wel wat te verbete ren valt, de Amsterdammer ter Haar (c.h.t, buurtgenoot van het Noordzeekanaal pleitte voor vervanging van de spoorbrug bij Velsen door een tunnel onder her kanaal. Deze afge vaardigde die een veelomvattende nota over het verkeer op den weg had opgesteld, klaai de nog eens over de onbewaakte overwegen in dit verband herinnerde hij aan 't on langs zoo droevig afgeloopen ongeval bij Zwolle (overweg bij Berkum) en toonde de noodzakelijkheid aan van voorziening t.a.v. dit euvel. Volgens hem zal bij verbeterd ver keerstoezicht het aantal ongelukken minstens met de helft afnemen. Tenslotte zij van 's heeren ter Haar's betoog nog vermeld, dat spr. klaagde over de te zware lasten die op het autowezen drukten. Vermindering van druk zal tengevolge van toeneming van het autogebruik een hoogere opbrengst opleveren. Ook de heer v. Voorst tot Voorst (R.K. bleek de meening toegedaan dat het verkeerd is de (auto) kip te slach ten, die de gouden eieren moet leggen Deze senator had intusschen mede aan de spoorwegen noodige aandacht gewijd, die z.i. door j. Ter Heer meer „service" heel <Chr. Hist. Unie) W€j rendeerend kun nen worden, al thans zich weer zullen kunnen bedruipen. In Amerika ziet men toch eveneens hoe de spoor wegen het tegen de auto-concurrentie kun nen opnemen. Na zijn blijdschap geuit te heb ben over 't feit, dat men thans met „Spoor- hout" gebroken heeft, vroeg spr. hoe het ech ter komt, dat herhaaldelijk handelaars van Nederlandsch hout over achterstelling bij buitenland klagen. Zijn er toch nog oude in vloeden van Spoorhout in 't spel? Vond dit Kamerlid, nu tot z'n vreugde nog dit jaar begonnen zal worden met den bouw van een vaste brug bij Deventer, een nieuwe brug bij Doesburg van het goede te veel, een zijner collega's dacht er net anders over De heer Moltmaker (s.d.) had het over velerlei onderwerpen. Over de onveiligheid die veelal veroorzaakt wordt door menschen, die er zoo eens met 'n huurauto op uittrekken, over de nog altijd bestaande chaos op ver keersgebied, over het pensioen van 't spoor wegpersoneel (waaromtrent mede de R.K. heer Nivard heel wat te zeggen had)over de z.i. te betreuren opheffing van de stations te Maarn, Echt en Susteren. Wat Maarn be treft viel de heer v. Citters ia.r.) hem bij om verder o.m. te betoogen, dat het hoog noo- dig is iets te doen in verband met het gevaar van de onbewaakte overwegen, gevaar, dat mede de straks zeer snel rijdende treinen be dreigt. Nog heel wat meer is er gezegd, doch dat kan gerust onvermeld blijven. E. v. R. Senator Violette in ons land. Nieuwe burgemeester van Blokker. De heer G. Kramer uit Bennebroek benoemd. De oud-minister over de internationale situatie en den politieken toestand in Frankrijk. In het Carlton-hotel te Amsterdam is gis termiddag aangekomen de Fransche senator Violette, oud-gouverneur-generaal van Algiers en minister zonder portefeuille in de beide ka binetten Blum en in het eerste kabinet Cnau- temps. Hij was vergezeld van zijn vroegeren kabinetschef Pignol, een bekende figuur in ons land. waar hij verscheidene malen ver toefde als lid van Fransche handelsmissies en als attaché tijdens de Olympische Spelen in 1928. Ook de heer Violette zelf heeft reeds eenige malen in ons land vertoefd, doch zijn bezoe ken hadden nooit eenig officieel doel. Evenals ditmaal was het een zuiver vacantie-uitstapje. Hoewel bij het heengaan van het laatste kabinet Blum ontslagen van zijn ministerieele verplichtingen zit de heer Violette als senator nog midden in de Fransche politiek, doch niettemin wilde hij terstond zijn meening zeg gen over de huidige situatie in Frankrijk en in de wereld. De Fransche regeering wordt naar twee zij den bezig gehouden, in de eerste plaats dooi de sociale hervormingen, die zij wil doorvoe ren en die gesteund worden door de groepen, die uitdrukking hebben gevonden in de par lementaire meerderheid, welke het volksfront heeft gevormd, en in de tweede plaats door den weerstand, dien deze hervormingen ont moeten. De vele ministerieele crises, die mep in Frankrijk heeft, moeten als een gevolg van deze tweezijdigheid worden beschouwd Het schijnt, dat men op het oogenblik een evenwichtspunt zal vinden en dat de regee ring Daladier onder een gelukkig gesternte zal kunnen werken. In de internationale situatie is inmiddels reeds veel klaarheid gekomen, dank zij ook het werk van de vorige regeering, in het bij zonder van Léon Blum en Paul Boncour, en vooral door de energieke wijze, waarop zich de Fransch-Britsche vriendschap heeft gede monstreerd. wat ten zeerste er toe heeft bij gedragen, dat thans gewerkt wordt aan het doen verdwijnen van gevaren, waaraan Euro pa in den laatsten tijd was blootgesteld. Ik ben ervan overtuigd, aldus de heer Vio lette, dat een catastrophe niet onvermijdelijk is, vooral wanneer men van goeden wille is en wanneer de democratische landen onder ling in goede verstandhouding blijven. Op de vraag of de Britsch-Italiaansche toe nadering een toenadering tusschen Frankrijk en Italië tengevolge zou hebben antwoordde de heer Violette, dat het Britsch-Italiaansche verdrag zeer vaag van inhoud was en dat hij niet geloofde, dat het op het oogenblik moge lijk was een hechte overeenkomst met Italië tot stand te brengen. Terugkeerend tot de situatie in Frankrijk zelf verklaarde de heer Violette, dat velen m doch vooral buiten Frankrijk, den toestand bij voorkeur zeer pessimistisch wilden zien. Er waren stakingen, toegegeven, doch die kon men beschouwen als groeistuipen in een tijd van sociale hervormingen. In Engeland was een ingrijpende transportstaking aan den gang in de week, waarin de koning gekroond werd. Fabrieksbezettingen zijn ook in Amerika voorgekomen. Evenmin als het Britsche rijk en de Vereenigde staten wankelt Frankrijk door deze gebeurtenissen op zijn grondvesten. Alles wijst er trouwens op, dat ook op dit gebied de grootste moeilijkheden voorbij zijn. Reeds onder Blum zijn de arbitragewetten voor arbeidsgeschillen tot stand gekomen, en thans heeft de nieuwe regeering de door Blum voorbereide decreten inzake het organiseeren van stakingen, waarbij o.a. bepaald wordt, dat de arbeiders in geheime stemming over stakingen moeten beslissen, aanhangig ge maakt. Het is dom om te gelooven. dat Frankrijk in zoodanige mate innerlijk verdeeld zal zijn. dat het daardoor naar buiten toe zou zijn ver zwakt. In 1914 heeft men dit ook beweerd. Men vergete daarbij niet, dat in de bewe gingen. die Frankrijk in beroering trachten te brengen, onmiskenbaar buitenlandsche in vloeden zijn te bespeuren en dat de groepen, die met sommige totalitaire staten sympathi seeren. reeds sedert de relletjes van Clichy als provocateurs optreden. Milicien gewond. Woensdagmiddag om half vier kwam het muziekcorps van het regiment wielrijders te 's Hertogenbosch onder de gemeente Vught. den Helvoirtschenweg oprijden, toen op een afstand van ongeveer tachtig meter een vracht auto naderde. Een der manschappen gaf den chauffeur een teeken te stoppen. De militairen vervolg den hun weg. doch de autobestuurder reed met onverminderde vaart door. Het gevolg was, dat de auto midden onder de wielrijders te recht kwam. De meeste manschappen konden nog uitwijken, doch twee hunner werden aan gereden. Een van beiden kwam er met een flinke buil op het hoofd nog goed af, maar de milicien van Bladel uit Tilburg lag met een bloedende hoofdwonde bewusteloos tusschen de stukgereden rijwielen. Spoedig was genees kundige hulp aanwezig. Na ongeveer een kwar tier kwam de man weer bij kennis, waarop hij naar het groot ziekenhuis te 's Hertogenbosch werd vervoerd. Wij vernemen, dat zijn toe stand niet verontrustend is. De gemeentepoli tie van Vught heeft tegen den chauffeur pro ces-verbaal opgemaakt. G. KRAMER. Bij Koninklijk Besluit van 25 April j.l. is met ingang van 1 Mei 1938 benoemd tot burgemeester-secretaris der gemeente Blok ker de heer G. Kramer te Haarlem. De nieuwe burgemeester werd 19 April 1901 te Amsterdam geboren. Na eenige jaren in den handel werkzaam geweest te zijn, werd hij student in het Dominicaner-klooster te Zwolle. In 1932 verwisselde hij deze studie voor de beoefening der gemeente-admini stratie. Hiertoe was hij als volontair werkzaam ter secretarie van de gemeente Bennebroek. Zijn theoretische opleiding ge noot hij bij den heer J. J. Roovers. oud- gemeentesecretaris van Amsterdam. In 1935 verwierf hij het diploma-gemeente administratie. Daarna legde hij zich toe op de studie der gemeente-financiën en van het strafrecht. De heer Kramer, die ongehuwd is. heeft steeds veel belangstelling gehad voor het maatschappelijk leven. Het werkloosheids vraagstuk in het bijzonder had zijn aan dacht. Op charitatief gebied was hij als Vin- centiaan, practisch werkzaam. De gemeente Blokker ligt in Noord-Holland. Zij telt 2300 inwoners en is 1382 H A groot Het aantal raadsleden bedraagt zeven ontkt' wie twee wethouders EXAMENS VERPLEGING VAN ZENUW EN GEESTESZIEKEN. Deze examens zijn voortgezet met de can- didaten uit Bethesda-Sarepta te Haarlem. De uitslag is als volgt: Eerste examen. 8 candidaten. afgewezen 2 geslaagd: K. Goedebuur. A. den Herder. N. Mik. P. G. van Rijswijk R. M. G. Spijkman, M. Stolk. Tweede examen 2 candidaten, geslaagd: C. J. Sneijders, D. Tiesma. LENTEFEEST ASSUMBURG De afd. Haarlem van den Ned. Trekkersbond organiseert Zaterdag en Zondag 30 April en 1 Mei haar jaarlijksch Lentefeest op Assum- burg. Zaterdagavond wordt de Meikoningin ge kozen Er zal een Romeinsch spel worden op gevoerd en de avond zal besloten worden met een kampvuur. Zondagochtend zal de Meiboom geplant en de Meidans gedanst worden (door de dans groep van den N.T.B. onder leiding van Bert Prang) DE NEDERLANDSCHE VAKCENTRALES. De ledentallen. Uit de gegevens van het N.V.V. blijkt dat het ledental dar vier groote vakcentralen ge zamenlijk op 1 Januari 1938. 16.757 hooger j waren dan op 1 Januari 1937. Het ledental der vakcentralen was op beid i datums: 1 Jan. 1937 1 Jan. 19? N. V. V. 285.352 296.011 R.-Kath. Vakverbond 171.115 173.506 Chr. Vakverbond 109.117 111.469 I Neutraal Vakverbond 44.009 45.164 N. A. S. 11.389 11.24F De stijging oedroeg aldus: J N.V.V. 10.659. R.-K V. 2.391 C.N.V. 2 35'. I en Neutr. V. V. 1.155. terwijl het N A S. voi I gens eigen opgave 143 leden achter uitging Vrachtauto rijdt op militaire wielrijders in. PROEFRIT MET NIEUWE POSTRIJTUIGEN. De eerste van de nieuwe serie gestroomlijnde postr ij tuigen, der Ned. Spoorwegen, waarvan drie geleverd werden door de firma J. J. Beynes alhier en drie door Werkspoor, te Utrecht, hebben Dinsdagmiddag een zeer ge slaagden proefrit gemaakt op de lijn Haar lemDen Haag. waarbij met een snelheid van 120 K.M. gereden werd. Deze nieuwe postrijtuigen kunnen niet bruikt worden in de oude electrische treinen of in stoomtreinen, alleen in de nieuwe elec trische en Diesel treinen. Op 15 Mei a.s. zullen zij in dienst worden gesteld. H. DE JONG t HAARLEM Donderdag Dinsdag is in den ouderdom vari 66 jaar overleden de heer H. de Jong, alhier, oud hoofdcommies bij de Posterijen. De heer De Jong was het laatst verbonden aan het Spoorwegpostkantoor no. 2 te Rotterdam. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag a.s. te 12 uur op de Alg. Begraaf plaats, ingang Kleverlaan. Thermische vlucht vau 5^2 uur. De bekende zweefvlieger Henri Sachs van de Twentsche zweefvlieg club heeft \Yoensdag- middag van het vliegveld Twente af een tijd- vlucht gemaakt van vijf en een half uur. Dit is de langste thermische vlucht, welke tot dus ver in ons land werd gemaakt. De heer Sachs startte met de bedoeling een vlucht van vijf uur te maken, teneinde hier mede aan een der eischen. verbonden aan het behalen van het zilveren C-brevet te voldoen De eenige, die dit brevet in ons land op het oogenblik bezit is de heer Hoekstra. De heer Sachs ging door middel van den lierstart naar boven en bleef gedurende vijf en een half uur doorzweven, met. welke fraaie prestatie hij dus ruimschoots aan den gestel den eisch van vijf uur voldeed. „ACCORDIA". Dinsdagavond gaf het Eerste Haarlemsche Piano-Accordeon Orkest Accordia" zijn laat sten Amusementsavond van dit seizoen in de Groote zaal van den H.K.B in de Tempeliers- straat. Als tweede nummer van het program traden op als solisten de 2 jongste leden van het orkest. Hun instrument was zoowat even groot als zij zelf, maar hun prestaties waren van dien aard. dat zij gedwongen waren een toe giftje te geven. Daarna was de beurt aan het „Cabaret Trio de Vos", dat de stemming zeer verhoogde. Den heer Gerard de Vos werd een bloemhulde ge bracht. Het Accordeon-intermezzo, bestaande uit 3 leden van het orkest, bracht gedeelten uit „Traviata" van Verdi voortreffelijk ten ge- hoore. De dame die daarin medespeelde werd door den voorzitter namens het bestuur een bou quet aangeboden. Na de pauze was de beurt weer aan het or kest dat o.a. speelde ..Bekende Refreintjes" arr, Herm. Teunissen. dat door het publiek gezellig werd medegezongen. Als laatste acc. intermezzo speelde de heer Herm. Teunissen de 2de Hongaarsche Rhap- sodie van Liszt welke hij op keurige wijze uit voerde en waarvoor hij -een hartelijk en wel verdiend applaus in ontvangst mocht nemen Tot 2 uur werd nog gedanst. NACHTELIJKE HOTELBRAND TE WILDER- VAN K GRONINGEN, 27 April. In den afgeloopen nacht te omstreeks twee uur is een felle brand uitgebroken in hotel-café Wildervank. eige naar en bewoner de heer L. G. Veenhuizen. te Wildervank. Het hotel is geheel verwoest. ALLEEN BIJ Wilt U niet alleen 'n sterk, maar J vooral ook een leuk, vlot KPFVMRQPG pakje voor Uwe jongens? B Dan moest U eens de proel nemen met de Waarborg- jongenskleeding van Kreymborg) (Adv. Ingez. Med.) Drie ministers met de „Java" op de Noordzee. Oefeningen met belangstelling gevolgd. Aan boord Hr. Ms. „Java", 27 April.. Hr. Ms. kruiser „Java", die eenige dagen aan den voormaligen steiger van de Hol land- Amerikalijn te Amsterdam heeft gele gen, heeft Woensdagochtend om half acht de hoofdstad verlaten met bestemming den Helder. Hier zal het schip tot begin Mei blij ven om daarna voor eenige jaren naar Ned - Oost-Indië te vertrekken. Omstreeks half elf meerde het schip in de groote sluis te IJmuiden, waar de ministers van algemeene zaken, defensie en koloniën, de heeren Dr. H. Colijn, J. J. C. van Dijk en Ch. J. I. M. Weiter aan boord kwamen, waar zij begroet werden door den Comman dant van de „Java" kapitein ter zee L. F. Klaassen en den eersten officier, den kapi tein-luitenant ter zee Nieuwenhuyzen. Na een korte inspectie begaf het gezel schap zich naar de hut van den comman dant, waar de koffie werd geserveerd, en waar inlichtingen gegeven werden over de oefeningen, welke op de Noordzee ter hoogte van Petten op 6 mijl uit de kust zouden worden gehouden. Te ruim half elf koos de kruiser zee, langs de pieren, uitgeleide gedaan door vele IJmuidenaars. Op het fort stond een deel der bezetting aangetreden om het schip het militair saluut tc brengen. Er stond een ma tige noord-oostelijke wind, een blauwe lucht koepelde over een kalme zee. waardoor de Java met een snelheid van 18 mijl naar het noorden koerste. Tegen twaalf uur kwam ter hoogte van Petten, de schijf, gesleept door de „Utrecht" in zicht. De kanonnen werden „gebakst" en toen het signaal ..Vieren" geblazen was. zochten de ministers door de kijkers, welk resultaat de schoten hadden, die uit vier kanonnen aan stuurboord werden afgege ven. Nadat de lunch was gebruikt, werden omstreeks twee uur de oefeningen voort gezet en kwam de nieuwe luchtafweerbat- terij in actie. Twee watervliegtuigen uit het vliegkamp de Mok, een voor de radio-ver- binding en een voor het sleepen van de manche (de schijf), stelden „de vijande lijke partij" voor. Aanstonds kwamen de nieuwe zware mitrailleurs waarmede 120 schoten per loop en er zijn acht loopen kunnen worden gegeven, in actie. Een regen van projectielen kwam in de onmiddellijke nabijheid van de manche terecht. Het was een oorverdoovend geknal Beide vliegtui- tuigen kwamen over de „Java" om een mi nuut of tien later in het zicht te komen. De scherpe zon belette echter de juiste waarne ming. Wederom knalden de bakboord-mi trailleurs door de centrale vuurleiding ge dirigeerd. Rondom de manche was door de licht- spoormunitie duidelijk te zien. dat een vij andelijk vliegtuig op die hoogte weinig kans zou hebben gehad om er goed af te komen. Tenslotte werd een nevelgordijn gelegd. Ook de installatie hiervoor is nieuw aan boord van den kruiser. Een dicht gordijn van chloorsulfonzuur van ongeveer 30 me ter hoogte en 2 K.M. lengte legde zich over de zee. Ook dit verdedigingsmiddel had de groote belangstelling van de drie ministers. Het was ruim half drie toen het schip op de reede ten anker ging. Op Woensdag 4 Mei zal Hr. Ms. „Java' naar wij vernemen te drie uur namiddag uit Den Helder naar de Indische wateren ver trekken. Dit vertrek zal met eenig ceremo nieel gepaard gaan. Lichtmast kwam in aanraking n 50.000 Volt-lijn. Arbeider op slag gedood. Woensdagmiddag om drie uur is op het schakelstation der P.N.E.M. te Orthen een doodelijk ongeluk gebeurd. Bij het opzetten van een lichtmast kwam deze in aanraking- met de 50.000 voltlijn, waardoor de 27-jarige A. Donhuyzen uit Vught, die in dienst van een aannemer werkte, den stroom door het lichaam kreeg. Hij was terstond dood. Twee andere arbeiders liepen onbeduidende brandwonden op. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN Woensdagmiddag omstreeks drie uur is een 15-jarige schippersknecht van het Duitsche sleepschip ..Hugo Stinnes 16" in de Waal nabij Brakel verdronken. De jongen was aan het werk in een aan de ..Hugo Stinnes 16" vastgemaakte roeiboot, welke plotseling lichtelijk werd aangevaren door een haar achteropkomende sleepboot. De schippersknecht viel uit het bootje en ver dween in de diepte. Ruimere toewijzing van meslvarkens. 's-GRAVENHAGE. 27 April. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de minister van economische zaken besloten, de toewijzing van mestvarkens, welke thans c.a. 1.600.000 bedraagt, met 50.000 te verruimen, zulks wegens het groote aantal biggenmerken. dat voor 1938 werd toegekend. Deze verruiming is niet van zoodanige om vang. dat een algeheele herziening der var kenstoewijzing noodzakelijk wordt: zij stelt de provinciale landbouw-crisisorganisaties ech ter in staat, om in bijzondere gevallen, waarin thans, doordat de reserve was uitgeput, niet voldoende kon worden voorzien, de noodige verbeteringen aan te brengen. Vonnis in de ,.Patria"-zaak. Een der directeuren vrijgesproken. 's-GRAVENHAGE. 27 April. Het Haag- sche gerechtshof heeft heden uitspraak ge daan in de zaak tegen de twee wegens valsch- heid in geschriften en bedriegelijke bank breuk vervolgde directeuren J. H. en dr. R. L. van de in October 1935 gefailleerde N.V. Ver zekeringsmaatschappij „Patria". te Rotter dam. De directeuren hebben n.l. toegelaten, dat de volstorting van de .,Patria"-aandeelen niet, zooals de Nederlandsche wet eischt. in Neder landsch betaalmiddel plaats vond. doch met waardelooze aandeelen Anglo Marine Insu rance Cy. Ltd. De Rotterdamsche rechtbank had J. H. tot acht maanden, dr. R. L. tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld. De procureur-generaal bij het Haagsche ge rechtshof vorderde tegen J. H. strafverlaging tot zes maanden en vroeg vrijspraak voor dr. L„ omdat deze zich niet bewust zou zijn ge weest, welke transactie hij heeft verricht en blindelings de opdrachten van dr. Tester zou hebben uitgevoerd. Het Hof heeft hpden dr. L. vrijgesproken en J. H. veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1838. 28 April: Gisteravond werd hier ter stede een liberale kiesvereeniging opgericht onder den naam „Vooruitgang". Bereids traden 65 leden toe. Diegenen die een uitnoodiging ontvingen om de vergadering bij te wonen, kunnen in de eerstvolgende vergadering alsnog zonder ballotage worden aangenomen. Anderen kunnen zich alsdan aan de ballotage onderwerpen. De jaarlijksche contributie bedraagt 50 cents. Zware straffen voor exploitanten van den zender „De Nachtegaal". Eén der compagnons verraadde de zaak. Voor het kantongerecht te Enschedé is Woensdag behandeld de zaak van den bekenden geheimen zender „de Nachtegaal, welke zich geruimen tijd eiken Zondagmorgen in het Oostelijk deel des lands liet hooren. Het was zeer moeilijk dezen zender op te spo ren daar steeds op een andere plaats werd uitgezonden. Op 6 Februari j.l. werd de zender echter in een boerderij onder de gemeente Diepenheim in beslag genomen. Desondanks ging men door met de uitzendingen, maar op 20 Februari werd „de Nachtegaal" andermaal ontdekt, thans in de wo ning van een Duitschen schoen maker te Hengelo. Als verdacht van het houden van deze uitzendingen hadden zich Woensdagmorgen voor het Enschedésche kantongerecht te verantwoorden de radiohandelaar H. J. J. P. de Duitsche schoenmaker A. W. en diens stief zoon F M. Allereerst diende de zaak tegen P„ wien tenlaste was gelegd overtreding van het radio reglement op 6 Februari. Verdachte bekende. De kantonrechter merkte op. dat verdachte zeer brutaal is opgetreden. Verdachte zeide. dat het eerst een sport was maar toen W. er zich mee bemoeide, werd het een commercieele aangelegenheid. W. en hij kregen een derde van de opbrengst en de rest was voor de kosten. De commissaris van politie te Hengelo, de heer C .M. van Veen. deelde mede. dat reeds langen.tijd bekend was, dat P de uitzendingen verzorgde. Op 20 Februari werd getuige op gebeld door iemand, wiens stem hij als van den mede-verdachte W herkende. Hem werd meegedeeld, dat in de woning van W. werd uitgezonden. W. heeft later de brutaliteit ge had met P. naar een advocaat te gaan om zich over getuige te beklagen. De kosten moest P. betalen. De ambtenaar van het O.M., mr. Lulofs, eichte voor de zaak te Diepenheim zes maan den hechtenis en vernietiging van de in be slaggenomen apparaten. De kantonrechter, mr. van der Poel Hiddlng, veroordeelde P. tot drie maanden hechtenis en vernietiging van de inbeslag genomen appa raten. P. stond daarna terecht voor de uitzending op 20 Februari. De ambtenaar van het O.M. bracht in zijn requisitoir hulde aan de politie en de ambtenaren van de PTT., die aan het bedrijf van „de Nachtegaal", welke twee jaar in werking is geweest, een einde hebben ge maakt. Op 6 Februari, toen verdachte te Die penheim werd betrapt, weigerde hij de uit zendingen te staken. Daarna heeft verdachte getracht de politie om den tuin te leiden. Eerst toen hij hoorde op welk een lage wijze hij was verraden, heeft hij bekend. Spreker zeide van oordeel te zijn. dat er gespeculeerd is op de sensatiezucht van het publiek en hij keerde zich ook tegen degenen, die de ver dachten hebben geholpen. De uitzendingen waren, in verband met de gebruikte golf lengte. zeer storend en het gevaar bestond, dat men dergelijke uitzendingen ook voor politieke doeleinden zou kunnen gebruiken. Voor het tweede feit eischte spreker twee maanden hechtertis. Verdachte verklaarde alles op aandringen van W. te hebben gedaan Deze heeft zelfs nog een programma met beleedigende in houd voor den commissaris van politie sa mengesteld. dat echter niet werd uitgezon den. Voor het tweede feit veroordeelde de kan tonrechter P. tot drie maanden hechtenis en vernietiging van de in beslag genomen ap paraten. Tegen den 23-jarigen F M. een stiefzoon van Wdie hulp had verleend, werd twee maal twee maanden hechtenis geëischt. Verdachte wees op verzachtende omstandig heden. Hij was bevreesd voor zijn stiefvader, die hem vaak mishandelde. De kantonrechter veroordeelde hem tot tweemaal een maand hechtenis. Verdachte A. W. was niet verschenen. Tegen hem werd verstek verleend. De verdachte uit de eerste zaken, de radio handelaar P„ deelde mede, dat meermalen in de woning van W. is uitgezonden. Men kon den stem van W.. die ook als omroeper fun geerde. gemakkelijk aan het Duitsche accent herkennen. De ambtenaar van het O.M. noemde het optreden van verdachte schurkachtig en eichte voor het eerste feit zes maanden hech tenis. De kantonrechter, die het betreurde dat tegen W. niet strenger kan worden opgetre den. veroordeelde hem voor de eerste zaak tot vier maanden hechtenis, voor de tweede zaak werd W. daarop eveneens tot vier maanden hechtenis veroordeeld. Anisterdainsclie Bank keert 6 proeent uit. In de vergadering van den raad van com missarissen der Amsterdamsche bank van Woensdag is besloten aan de eerlang uit te schrijven algemeene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over 1937 een dividend uit te keeren van 6 pet op de gewone aandeelen en zulks na afschrij ving van f 218.571.21 op onroerende goederen en verhooging van de algemeene debiteuren- reserve met f 2.000.000 waarna f 201 012.61 op nieuwe rekening zal kunnen worden overge bracht.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5