AMSTERDAMSCHE BEURS - DONDERDAG 28 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 13 HAT/I[ BERICHTEN Aan ruim 400 Amsterdamsche taxi-chauffeurs ontslag: aangezegd. Organisaties wezen voorstellen der werkgevers af. AMSTERDAM. 28 April. Naar wij vernemen zijn de moeilijkheden in het Amsterdamsche stationneerend taxibedrijf, de „blokbanden", nog steeds niet opgelost en hebben deze er thans toe geleid, dat met ingang van 14 Mei aan ruim vierhonderd taxi chauffeurs ontslag is aangezegd. Men zal zich herinneren, dat na hot sluiten van het E.N.T.A.M.-bedrijf. waardoor een paar honderd chauffeurs werkloos werden, de noodzakelijkheid werd ingezien, dat tusschen de werkgevers en de werknemers in het taxi bedrijf een nieuwe regeling van de loon- en arbeidsvoorwaarden moest tot stand komen, daar de thans geldende bepalingen, nauw ver band houdende met het tarief voor het .,'olok- bandbedrijf", een economische exploitatie on mogelijk maakten Van werknemerszijde verklaarde men zich bereid over nieuwe loon- en arbeidsvoorwaar den te onderhandelen. De werkgevers in het taxibedrijf hebben daarop voorstellen gedaan, doch de samenwerkende arbeidersorganisaties, n.l. de Centrale Bond van Transportarbeiders, de R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bo- nifacius". de Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders en de Federatie van Transportarbeiders, hebben dezer dagen aan de werkgevers medegedeeld, dat zij deze voor stellen niet voldoende achten als basis voor verdere onderhandelingen. Hierop hebben de directies van de Atax- onderneming en de Bond van Werkgevers in het Taxi-bedrijf de in haar dienst zijnde chauffeurs ontslagen. Heden is aan de betrokken chauffeurs, ruim vierhonderd in getal, medegedeeld, dat men het dienstverband op 14 Mei a.s. wenscht te beëindigen. De directies hopen, aldus deelen zij den chauffeurs mede. binnenkort te kun nen mededeelen op welke gewijzigde voor waarden zij bereid zijn met ingang van 15 Mei t.s. een nieuw dienstverband aan te gaan. De steunfraudes te Weesp. Sommige steuntrekkers blijken te weinig te hebben ontvangen. Men meldt ons uit Weesp, dat een door den brigadier der rijksveldwacht naar de steun- fraude ingesteld onderzoek heeft uitgewe zen. dat een steuntrekkende werklooze kans heeft gezien, ongeveer een jaar lang. met eenige tusschenpoozen, bij een veehouder aan den Lange Muiderweg te werken, zonder dat zijn steun ook maar eenigszins in het gedrang kwam. Een andere steuntrekker heeft een groot stucadoor-karwei in een der fabrieken verricht en ook dit kon geschieden, zonder dat aan den steun getornd werd. Nog zijn er gevallen in onderzoek van personen, die,' terwijl zij steun genoten, voor Weesper firma's werk verrichtten, waarvoor het ont vangen loon niet nauwkeurig aan den amb tenaar, belast met de administratie der steunregeling, werd opgegeven. Sinds het Ingrijpen der Justitie, geschiedt de uitbetaling der steungelden, zoowel aan de georganiseerde als aan de niet-georgani- seerde steuntrekkers, ten kantore van den gemeen te-on tvanger. Tegen degenen, van wie gepleegde onre gelmatigheden met betrekking tot den steun, definitief zijn vastgelegd, wordt proces-ver baal opgemaakt wegens valschheid in ge schrifte. zulks in verband met de, door de verdachten geteekende verklaringen, inzake verdiend loon. Het thans door de rijksambtenaren inge stelde onderzoek blijkt voor enkele steuntrek kers in Weesp echter ook een zeer goeden kant te hebben, aangezien zij recht hebben op een hoogere steunuitkeering dan die, welke hun tot nu toe verstrekt werd. Een en ander vindt zijn oorzaak in het bepaalde in de steunregeling, met betrekking tot het laatst-verdiende loon van dengene. die werk loos is geraakt. Gebleken is nl.. dat in eenige gevallen een hooger loon als basis voor de berekening van het steunbedrag moest gel den. dan door den ambtenaar was aangeno men. SYNA G OGE DIENSTEN. Nederl. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 7 uv. Ochtenddienst te 8 uur. Middasdienst te 1 uur. Avonddienst te 8.12 uur. Werkdagen Ochtenddienst te 7 uur. Middagdienst te 7.30 uur. Avonddienst bij het invallen van nacht. Talmoed Torah: Tusschen den Middag- en den Avond dienst. De Ochtenddienst op de werkdagen en de diensten op Sabbath vinden plaats ter Sy nagoge. Lange Begijnestraat 11 De overige diensten, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentege bouw. Lange Wijngaardstraat 14. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 28 April. Ondertrouwd 28 April: J. A. Ligthart en G. Slinger; H J. Fikkert en F. H. van Dijk: M. A. J. de Brouwer en C. H. A. Pols: W. D. v. Daalen en S. P. Weerman; G. F. Montau- ban en M. A. Scheffer: K J. Cassee en P. G. Rozijn. Getrouwd 28 April J. A. van Kessel en J M. Jansen: G. H. Wille en D M. E. Mathot; T. Kuné en P. J v Deelen: P. Groenendaal en J. J. Keizer; J. M Christiaans en C. C. Glas: J H. Schuur en A. Gerritsen: J. H. Franken en C. Bogaard. Bevallen 26 April: J J Peoer—Bosch, z.; J. M. GerritsVisser, d.: 27 April: M. C. van Hemertv. Kordela-^ J - m t Hilbrink— Reinders, d. Overleden 27 April- F Heijsman, 74 j., Gasthuislann: H de Jong. 66 Kleverlaan J Jansen, 21 j.. Kanariestr.C Muusse, 68 j.. Middenweg; P A 15 mnd.. z.v. P. A. Joosten, Vinkenstraat. Oud-minister N on Blomberg op Java. Reisprogram wordt geheim gehouden. TANDJONG PRIOK. 28 April Aneta A.NJ? Heden arriveerde de Christiaan Huygens met aan boord de vroegere Duitsche minister veld maarschalk von Blomberg. De veldmaarschalk was in een luchtig sport pak met korte broek gekleed en maakte den indruk een vitale figuur te zijn. Vriendelijk doch beslist wees hij elk verzoek tot een in terview van de hand. Hij bevestigde slechts, dat hij op de huwelijkreis is en voor korten tijd Java bezoekt. De zereis is zoowel hem als zijn echtgenoote uitstekend bevallen, evenals de eerste kennismaking met de tropen, hoewel de warmte hem niet meeviel. De veldmaarschalk vertrok zoo snel mogelijk van boord om zijn reis over Java aan te van gen. Op verzoek is het reisprogram geheim ge houden. Slechts werd medegedeeld, dat de Duitsche gast 11 Mei wederom met de Chris tiaan Huygens terugkeert. Roosevelt keurt de marine- begrooting goed. WASHINGTON. 27 April (Havas A.N.P.» President Roosevelt heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de marinebegrooting voor 1939. die een bedrag van 546.866.494 dollar bereikt. Op deze begrooting zijn o.a. credieten opgenomen voor het op stapel zetten van twee pantser schepen. twee kruisers, acht torpedoboot jagers, zes ondelrzeeërs en een mijnenveger Voorts zijn credieten uitgetrokken voor de voltooiing van twee pantserschepen, drie .vliegtuig moederschepen. acht kruisers, drie en veertig torpedoboot jagers en zestien onderzeeërs. De begrooting staat los van het vlootbewapenings- program, dat op het oogenblik in de vloot- commissie van den senaat besproken wordt. De Koning van Zweden te Berlijn. Lunch met Goering en Von Ribbentrop BERLIJN. 28 April (D.N.B.). Vanoch tend is koning Gustaaf van Zweden te Ber lijn aangekomen. Hij werd op het station ont vangen door den Zweedschen gezant en den chef van het protocol. In den middag biedt de koning een lunch aan op het Zweedsche gezantschap, waaraan o.a. maarschalk Goe- ring, minister Von Ribbentrop. minister Lammers en minister Meissner aanzaten. Vanavond zal koning Gustaaf doorreizen naar Stockholm. Het huwelijk van Prins Lodewijk Ferdinand van Pruisen. Prinses Juliana en Prins Bernhard aanwezig. DOORN. 28 April. Naar wij vernemen zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard op 4 Mei aanwezig zijn bij 't sluiten van het hu welijk tusschen Prins Lodewijk Ferdinand van Pruisen, kleinzoon van den ex-keizer van Duitschland, met Prinses Kyra van Rus land. Opticiens leggen zich beperkingen op. 0)n aan de eisehen van medici tegemoet te komen. De Algemeene Nederlandsche Bond van Op ticiens heeft in Utrecht een vergadering ge houden. Met algemeen stemmen werden de volgende beperkingen van het refractionee- ren aangenomen. 1. Beperking van technischen aard. De opticien verplicht zich geen brillen af te leveren zonder medisch voorschrift: aan kinderen onder 14 jaar. aan scheel- zienden, aan personen met een hoosere myo- pische afwijking dan -10.0, aan personen, bij wie een oogziekte ge constateerd is, aan personen, die onder behandeling van een oogarts zijn, aan personen, waarvan de refractie plotse ling of binnen zeer korten tijd sterk ver anderd is, aan personen, waarbij men met volcorrigee- rende glazen een duidelijke verbetering der gezichtsscherpte niet bereiken kan. t.w. bij spherische afwijkingen minstens 0.7 en bij astigmatische afwijkingen minstens 0.5 visus. Hij verplicht zich al deze slechtzienden naar een oogarts te verwijzen, zonder zelf diagnose te stellen. In ieder geval is de op ticien verplicht de slechtzienden naar een oogarts te verwijzen, indien de geleverde bril niet toereikend mocht blijken, om aan de klachten van den cliënt een einde te maken. 2. Beperking van psychologischen aard. Aan deze beperkingen dient een opticien zich te houden, opdat de cliënt niet den in druk zal krijgen, dat hij onder medische be handeling is. De opticiens moeten niet spreken over pa- tienten. maar over cliënten e.d. Zij moeten niet spreken of schrijven over oogonderzoek, maar van refractie-meting b.v. Het formulier, waarop die refractie-afwij king genoteerd wordt mag geen naam dragen van recept en er mag evenmin op deze wijze over gesproken worden. 3. Beperkingen in publicatie. Het is verboden in publicaties er op te wijzen, dat bovenbedoelde refractiemeting kosteloos geschiedt. De A.N.B.O. hoopt door bovenstaande be perkingen. die voor al haar leden bindend zijn verklaard, tegemoet te komen aan de gerechtvaardigde eisehen van de medici. Zij hoopt tevens dat door een wettelijke invoe ring hiervan de volksgezondheid zal worden beschermd, zoodat het ingediende wetsont werp. hetwelk hieraan niet tegemoet komt. zal kunnen worden ingetrokken. HAARLEMMERMEER PUBLIEKE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris Wolzak te Haar lem, werden in de Beurs te Hoofddorp publiek verkocht twee perceelen weiland, gelegen aan den Spieringweg te Vijfhuizen, groot 4.03.60 HA. en In gebruik bij den heer H. L. v d. Woude aldaar, Kooper werd de heer A. Hoogeveen te Haarlem voor de som van f 5950, Vooi den inhoua dezer rubriek stelt de Rédactte zich. niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kovii den inzender niet teruggegeven De gemeentelijke klok aan de Kinderhuisvest. Reeds dikwijls is het mij en wellicht ook an deren, die bewoners zijn van de Kinderhuis- vest of deze Kinderhuisvest dikwijls passee- ren, opgevallen, dat de in den aanhef van dit kleine artikel bedoelde klok niet altijd den juisten tijd aanwijst of ook wel eens een langen tijd stil staat, wat voor vele in deze omgeving wonende bewoners zeer veel onge rief ten gevolge kan hebben. Vele personen en ook ik vertrouwen ten volle op zoo'n gemeentelijk uurwerk en rege len dikwijls hun vertrek naar hun werk naar deze klok en komen dan, als deze niet juist gaat, dan wel geheel stil staat, bedrogen uit, met alle onaangenaamheden die daaruit kun nen voortvloeien. Ik meen dan ook. dat een dergelijke klok steeds het juiste uur dient aan te wijzen en meen daarom dan ook goed te doen hierop in dit ingezonden stuk te wijzen. EEN ABONNe Vacantiebeziglieden te Haarlem 900. Ja lezer, 900 is het aantal inschrijvingen voor Vacantiebezigheden. Dat wil zeggen, dat negenhonderd kinderen dolgaarne willen deelnemen aan de vacantiebezigheden en het bestuur der vereeniging zou gaarne die kinde ren. waarvan een groot gedeelte den kosten- den prijs niet kan betalen, meenemen Spe ciaal dit jaar zouden we niet graag kinderen willen afwijzen. 1938 is voor ons een jubileum Het is de 10e keer. dat wij een groot aantal kinderen een prettige, gezonde en veilige va- cantie gaan bezorgen. Van de 900 ingeschrevenen behoeft niemand te worden afgewezen als: 1 zich voor onzen bloempjesdag op Zater dag 30 April (Julianadag) een groot aantal collectanten boven 14 jaar opgeeft aan de adressen Boekenrodestraat 3. Kleverparkwei 53. Dusartstraat 3 en Engelszstraat 26: 2. alle Haarlemmers Zaterdag ons bloempje koopen. Ook de 10e keer dat we onze bezigheden or- ganiseeren zal slagen. Lezer, we rekenen op u en zeggen u bij voorbaat dank. Hoogachtend, E. GEERTS Wzn., Engelszstraat 26 Vrouwen Vredesgang. De wereld is innerlijk steeds vol geluid, zelfs als het stil om ons heen is. maar boven alles uit klinken drie machtige tonen: de toon van het Verleden, van het Heden en van de Toe komst. In het verleden, op elk gebied wapen gekletter en oorlogsgedruisch: het is. of alles met elkaar in opstand is en er naar evenwicht gestreefd moet worden. Dan komt ordening maar de oude oorlogsgeest is niet dood en her leeft in het heden Doch ook een krachtige, hoogere toon wordt vernomen: de toon van de toekomst. Maar die toon van een fijnere beschaving dringt nog niet tot de groote mas sa door. Het zijn de idealisten, die in hun diepste wezen, in hun hart dien toon hebben opge vangen en doen weerklinken: samenwerking vrede. Strijd, de macht van den sterkste is voor d( lagere natuurrijken de wet: voor den menseh. als hoogst ontwikkeld schepsel op aarde, is Broederschap het woord, dat voor hem in ver vulling moet gaan. Vrede kan slechts gebo- VORIGE KOERS KOERS VAN HEDEN pl.m 1.30 pl.m 1 45 pl.m 2.00 pJ.m. 2.15 STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pet. id. 1933 II 3 pet. Nederland - - - STAATSLEENINGEN BUI TENLAND 5% pet. Duitschl. 1930 (Youngleening) 27',, Youngleening (met ver klaring) 31 31 BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 153"? Handel Mpij. Cert, van f 250 160 Koloniale Bank 112 Ned. Ind. Handelsbank 130' - Rotterd. Bank 139V" INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 37% 37VI 37V. 37i' v. Berkels Patent 54' Calvé Delft Cert Ned. Ford ex 40 afst. 289 - Philips Glaeil.Gem.Bezit 278</4 s/-i 27S»/4 278'/, 179 Unilever 154% 154'/., 154% 154% ENDUSTR. OND. BUITENL. Intern. Tel and Tel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service Gew. Steel U. S. Steel Kennec Copper Radio Corp PETROLEUM. Kon. Petr Perlak Petr Shell Union Continental Oil Tidewater MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Redjang Lebong Billiton n PROLONGATIE. SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie Koniukl. Paketvaart Rotterdamsche Lloyd Maatschappij Nederland Holland—Amerika Lijn CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden TABAKKEN. Deli Batavia Dell Maatschappij Senembab 57/s 5% 53,-. 5% 2013,,, 21,V, 21% 21 35', 35 V» •"'te 357,', 337/8 - 33% 33% 34 33 V? 25% 25Vt 25;,fi 4% - 330'/, 332%, 1 332% 10.V 10 10% !0% I9V, - - 101/4 10% 103/, 10% 77 - 21^ 35''. 330 - 10% W/s 107'/, 118 173 108 V, 111 101 424 135 140 225 281 108% 119»/., 224 279 263 108'/,, 119'/., 4MER. SPOORWEGEN. Southern Pacific. Wabash Railroad Union Pacific Chic. Milwaukee Missouri Kansas Texas RUBBERS. Amsterd Rubber 193» Dell Bat Rubber 124 Indische Rubber 115- Kendeng Lemboe - Serbadjadi 84 botterdam Tapanoell t01/8 Bandar Rubber 57% Teer """hei 6^:% Java Caoutch 108 Sumatra Rubber 174 224 279 263 91, 281 262 119i/a-r20 ren worden, als de kampende volken en ras sen hun eenheid zullen beseffen. De mensch- heid is een onverbreekbaar Goddelijk frag ment waarvan steeds alle deelen ..tezamen moeten voorwaarts streven en omhoog. Dan eerst kan de nieuwe geboorte komen doch de kiemen liggen nog diep verborgen, zij ont spruiten 'ongezien maar zij ontluiken als de ure slaat. Het zijn de zwakken, die slechts Jammeren en zuchten en geen helpende hand uit strekken. de idealisten zijn de werkers, die het beeld van de toekomst gezien hebben en met alle kracht worstelen om het tot werke lijkheid te maken Hier ligt een grootsche «teak voor de vrouw Zooals uit haar stof felijk wezen krachtige zonen en docii- teren kunnen voortkomen, zoo moet zij thans het jonge, fijnere leven van een hoo gere beschaving, het Vredesaspect. in zich op nemen. beschermen en voeden door haar on wankelbaar geloof in de zegepraal van het Licht, door haar taai geduld, verworven in eeuwen van onderdrukking en lijden en door een niet te dooden levensmoed Zij moet wezen als een vlammend vuur dat vele harten door gloeit en tot een hooger streven opwekt. De liefde van de ware vrouw moet uitgroeien tot liefde voor de gansche menschheid, want slechts algeheele Broederschap is de vrucht bare bodem, waaruit vrede kan opbloeien. Dit nu is de beteekenis van den Vrouwen Vredes gang: wanneer de vredesdoeken hoog in de lucht wapperen dan zijn het symbolische weg wijzers voor het innerlijk opgaan naar een be tere wereld, waar de barbaarschheid van oor log niet meer bestaat. Van die zwijgzame wilskrachtige schare van Vrouwen kan een stille, krachtige invloed uitgaan, die ontel bare anderen bezielt, want groot is de macht van sterke en standvastige gedachten en ge voelens. En zoo trekken op 18 Mei wederom duizen den vrouwen uit. getooid met de witte bloem, slechts vereenigd door het ideaal van den vrede; hoop en vertrouwen spreekt uit dien gang, die als een lichtend spoor gaat door de nevelen dezer tijden Vrouwen en moeders, helpt mede. om dat licht te doen zegevieren over de duisternis: bedenkt, dat het een voorrecht en een vreugde is. in den Vrouwen Vredesgang openlijk mede te mogen getuigen. VELSEN Jaaravoiul Hoogoven Staten. Opvoering leekcnspel in „De Pont". De ontspanningsvereeniglng Hoogoven-Sta ten der Kon. Ned Hoogovens- en Staalfabrie ken gaf een drukbezochten Jaaravond in ..de Pont" j.l. Donderdag. Het bewegingskoor onder leiding van Eis Keezer voerde voor deze gelegenheid een leekenspcl op, getiteld ,.De Roep van het Grootbedrijf", samengesteld door Abraham v. d. Vies uit fragmenten van eenzelfde werk van de bekende dichteres Henriettc Roland Holstvan der Schalk, geschreven cp verzoek en ten behoeve van ..Ons Huis" te Rotterdam en oorspronkelijk ..De roep der Stad" ge- heeten. De leckenspelers hebben ongetwijfeld hun uiterste best gedaan om dit spel met succes voor het voetlicht te brengen: er was slecnts een korte tijd van voorbereiding en zeker heeft men veel moeilijkheden moeten over winnen. Zoodoende behoort er veel. van wat voor verbetering vatbaar zou kunnen zijn. door de vingers gezien te worden. Er viel veel te waardeëren met name in de groepeeringen: de zeggingskracht kon stex-ker. overtuigender zijn geweest. Ook wanneer het gaat om het zeggen van een lange claus kiezo men den geschikten persoon qua stemmiddelen. Na de pauze bracht men onder leiding van Els Keezer eenige rhythmische groepen ten tooncele. die blijk gaven van öc wijze waarop de bewegingskoren van H. O. en Haarlem hun taak opvatten. De groep De Strijders muntte uit door vlot heid en soepelheid; het Divertimento kreeg door z'n compositie een eigen cachet. Of het publiek or veel van begreep, weten we niet, doch het applaus was welgemeend. Een middeleeuwsche klucht ..De 2 blinden en de ezel" completeerde het programma: we zullen dit ook maar onder „leekenspel" rang schikken, want heusch er viel nog veel te verbeteren. In ieder geval heeft men het pu bliek bezig gehouden. BEVERWIJK OPENBARE VERKOOPING Woensdagmiddag werd in het veilingge bouw ..Centrum" ten overstaan van notaris G. D. Boerlage in het openbaar verkocht: 1. Woon- en Winkelhuis met erf en grond aan den Alkmaarschenweg no. 171 groot 1 A. 60 cA. Opgehouden voor f 2590. 2. Twee woonhuizen met. erf en grond aan den Alkmaarschenweg no. 268 en 270 te zamen groot 2 A. 72 cA. Opgeboden door den heer Henneman alhier tot f 1020. Op f 5 gemijnd door den Roozemeyer alhier Opbrengst f 1025. De perceelen waren eigendom van den heer H. B. Vlek, alhier. IJMUIDEN MARKTBERICHT. Tarbot 7864 ct. per KG. Tong 88—60 per KG. Heilbot 100—62 ct. per KG Griet /30—13 per 50 KG. Middel schol 28—23 Idem Zetschol 23 idean. Kleinschol 174.20 Idem. Bot 7.50 idem. Schar 5.502.50 idem. Tongschar 23—16 idem. Poontjes 8—3.70 idem. Groote schel vise h 20 idem. Middel schelvisch 20 idem. Kleinmiddel schelvisch 1812 Idem. Kleine schelvisch 17—10.50 idem Groote gul 12.50—11.50 idem. Kleine gul 1 12.50—7.50 idem. Wijting 7—1..15 idem. Makreel 6.60—3.30 idem Kleinmiddel heek 11.50—11 per 50 KG. Kleine heek f 108 idem. Kabeljauw 37.50—13 per 125 KG. Vleet 1.20 per stuk. Leng per stuk 1. Koolvisch 0.80—0.15 per stuk BESOMMINGEN. Trawlers: manden: 325 Azimuth, IJm 195 2350 940 Gerberdina Johanna. IJm. 38 3250 Loggers met versche visch: KW 5 780; KW 144 390; KW 135 J 480: SCH 266 1 180.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7