Uit de jongste geschiedenis van de Haarlemsche waterleiding. Garage Hartog Haarlemsche kanton rechter voor een puzzle. DONDERDAG 28 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Naar aanleiding van het 40-jarig bestaan. De verbeteringen na de annexatie. Wc hebben reeds bericht dat de Haarlem- Kiif waterleiding 1 Mei a.s. 40 jaren be staat. In verband met dit jubileum is het in teressant ook een nader op de nieuwste ge- aohiedenis van ons waterleidingbedrijf in te gaan. Welke verbeterings- en uitbreidings werken zijn er sedert 1930 aan de Haarlem sche waterleiding uitgevoerd? Dit is de vraag waarop u in dit artikel een antwoord krijgt. Na de annexatie van 1924 moesten, mede als gevolg van de belangrijke toename van het waterverbruik groote werken worden uitge voerd ter verbetering en uitbreiding van de verschillende hoofdonderdeelen der Water leiding. waarvan de meeste sedert 1898 vrij wel ongewijzigd dienst hadden gedaan. Allereerst werd in 1930 overgegaan tot het leggen van een derde transportleiding naar de stad. niet alleen om de benoodigde druk in het stadsbuizennet te allen tijde te kun nen handhaven, doch ook omdat de beide bestaande transportleidingen vlak naast el kaar lagen, zoodat gevreesd moest worden dat bij een buisbreuk in één dezer leidin gen, de andere leiding zou kunnen onder spoelen en eveneens "zou kunnen breken. Mitsdien werd met medewerking van de Gemeente Bloemendaal een ander tracé ge kozen en wel langs den Zeeweg en de Ju- lianalaan in Bloemendaal en verder langs den Verspronckweg naar den Schotersin gel. De wijdte van deze leiding bedraagt 50 centimeters tot den Verspronckweg, waar de leiding is gesplitst in twee leidingen elk wijd 40 centimeters. Later is de aftakking gemaakt welke langs den Kleverparkweg en de Delftlaan naar Haarlem-Noord voert. Op het pompstation werden de nieuwe transportleiding en de beide bestaande, aan gesloten op een nieuwe stalen ringleiding, wijd 60 centimeter, waarop ook de torenlei- Voor luxe verhuur zonder chauffeur, naar Turfmarkt 26 en 18 - Tel. 16066 Een oud en vertrouwd adres. Prijzen uiterst concurreerend! Keuze uit ca. 30 wagens, w.o. J bestelwagens. W.A. verzekerd. (Adv. Ingez. Med.) ding uitmondt evenals de persleidingen der reinwaterpompen. Voorts werd nog een (tweede) stalen leiding naar den watertoren gelegd. Door een en ander werd de bedrijfszeker heid in belangrijke mate verhoogd. Inmiddels werd door Ir. H. Hollaar, welke daartoe in dienst van de Waterleiding was getreden, een volledig plan gemaakt voor de zoo noodige verbeterings- en uitbreidings werken der waterwinning en waterzuivering. Toen dit plan gereed was, en met de uit voering zou worden begonnen, had juist de malaise haar intrede gedaan en bleek het voor de Gemeente bezwaarlijk groote be dragen beschikbaar te stellen. Anderzijds was een gelukkige factor, dat de prijzen sterk daalden, zoodat, uit dit oog punt bezien, de tijd voor uitvoering van groote werken gunstiger werd. De tijd welke met deze stagnatie verloren dreigde te gaan werd gebruikt om den wa tertoren in- en uitwendig te restaureeren. Aan de buitenzijde bleken de ijzeren balken, welke de ontmanteling van het reservoir on dersteunden. sterk door roest te zijn aan getast. zoodat het noodig was met behulp van een hangsteiger daar ter plaatse een nieuwe ondersteuning van gewapend be ton te maken. Dit betrekkelijk gevaarlijke werk werd uitgevoerd door Nimis' Betonbouw te Haar lem en heeft tot dusverre geheel aan het doel beantwoord. Een nieuwe remwaterkelder gebouwd. Intusschen was de directeur. Ir. van Randwïjck, er in geslaagd het benoodigde credlet van de Gemeente te verkrijgen voor den bouw van een nieuwen rein waterkelder, geheel van gewapend beton met een inhoud van 4000 kubieke meters. Met een remwaterkelder werd begonnen o.m. op grond van de overweging, dat altijd een groote voorraad reinwater beschikbaar moest zijn. De inhoud van den bestaan- den remwaterkelder van 1100 kubieke me ters was hiervoor te gering en bovendien moest er op worden gerekend, dat deze kel der te zijner tijd ook ter restauratie tijdelijk buiten bedrijf zou komen. Voor den bouw van dit reservoir moest een 4 meter diepe ingraving worden ge maakt: gelukkig staat de grondwaterspiegel ter plaatse op 8 M. diepte zoodat hiervan geen last werd ondervonden. De kelder is ter verhooging van de be drijfszekerheid in twee helften verdeeld, welke onafhankelijk van elkaar al of niet in gebruik kunnen worden genomen. Om het. water in den zomer koel te houden en in den winter niet tc laten bevriezen, werd de kel der argedekt met een laag grond ter dikte van 60 centimeter, waarop schapengras is gezaaid. Daar inmiddels door den drogen zomer van 1929 de waterstand in de prise d'eau aan merkelijk was gedaald, mede door het groo te waterverbruik, dat steeg tot een maximum van ruim 9000 M3 per dag. moest eerst wor den overgegaan tot het bouwen van een se condair pompstation voor diepgrondwater. ter ondersteuning van de bestaande boven grondwaterwinning. Het eleetrisch pompstation ..Zeeweg-". Zoo ontstond het eleetrisch Pompstation /Zeeweg" dat in de onmiddellijke nabijheid van dien weg is gelegen in een 4 meter diepe ingraving ter lengte van 300 meter. Deze ingraving was noodig om te allen tijde de gemaakte zuigleidingen te kunnen bereiken, welke het water onttrekken aan zes bronnen tot een diepte van 30 a 40 meter. In dit pomp station zijn twee eleetrisch gedreven centri- fugaalpompcn opgesteld, welke van het hoofd pompstation uit kunnen worden bediend. Na verloop van eenigen tijd kon in 1934 aan het belangrijkste werk. den bouw van een voorfiltergebouw, ter vervanging van het bestaande ontijzeringsgebouw en de bezink- bakken, worden begonnen. Door de sedert de oprichting In 1898 aan merkelijk toegenomen waterhoeveelheid, wel ke per etmaal ontijzerd moest worden en het gebruik van diepgrondwater was de werking van het ontijzeringsgebouw en de bezink- bakken onvoldoende, ook na eenige aange brachte verbeteringen in de beluchting van het water. In het oude gebouw werd het water ter ontijzering versproeid boven bakken met los- gestapelde steenen en vervolgens geleid naar de bezinkbakken om hetijzer-slib gelegen heid te geven te bezinken. Dit vond echter in onvoldoende mate plaats, met het gevolg dat de nafilters. welke het doel hebben het water bacteriologisch te zuiveren, te sterk door dit ijzerslib belast werden, waardoor zij veel te vaak moesten worden schoonggemaakt. Door den bouw van het voorfiltergebouw is hieraan een eind gemaakt. In dit gebouw be vinden zich zes voor filters, waarboven het water wordt versproeid. zoodanig, dat het intens met de zuurstof uit de lucht in aan raking wordt gebracht. Hierdoor wordt het in het water aanwezige ijzer in een onoplos bare samenstelling overgebracht welk ijzer door het filtreerende zandbed van de voor filters afdoende wordt tegengehouden. De moeilijkheid is nu evenwel om het zandbed, dat na enkele dagen door het ijzerslib ver stopt raakt, weer schoon te maken. Dit ge schiedt als volgt. Door het invoeren van perslucht in een apart buizenstelsel onder het zandbed, dat op grindlagen rust. wordt het zandbed in heftige beweging gebracht, het kookt als het ware, met het gevolg dat de zanddeeltjes elkaar schoonwrijven. Nadat dit circa 3 mi nuten heeft geduurd, wordt de luchtkraan dichtgedraaid en binnen enkele seconden een groote hoeveelheid spoelwater van onder naar boven door het zandbed gevoerd, waardoor het ijzerslib met het spoelwater als een bruine stroom over daartoe aangebrachte goten naar de spoelkelders wordt gevoerd. Na enkele mi nuten ies het zandbed voldoende schoon en kan het filter langzaam weer in bedrijf worden gesteld. De benoodigde lucht wordt door een elee trisch gedreven compressor in twee groote ketels geperst en via een reduceerventiel naar de filters gevoerd. Voor het spoelwater is in het gebouw een hoog gelegen reservoir aangebracht, waarin door een eleetrisch gedreven centrifugaal- pomp automatisch voorgefilterd water wordt gepompt, zoodat hiervoor geen rein water uit den toren gebruikt behoeft te worden. De totale kosten van dit gebouw met inbe grip van de electrische automatische inrich ting. alsmede de buisïeidingen zoowel in het gebouw als daar buiten hebben rond f 140.000 bedrgen. Het gebouw zelf is een gewapend beton constructie, met baksteenbekleeding. Het is uitgevoerd door Jonke's Betonbouw te Haar lem. De met deze voorfilters verkregen resulta ten zijn zeer gunstig, hetgeen vooral merkbaar is aan de nafilters. welke vroeger in den zomer elke week moesten worden schoongemaakt, terwijl thans deze nafilters ten hoogste twee maal per jaar behoeven te worden gerei nigd. Het schoonmaken van de in de open lucht gelegen nafilters geschiedt door het zandbed te laten droogloopen en daarna de op het bed gevormde algenlaag c.a. af te scheppen. Met inbegrip van den tijd. noodig voor het weder langzaam in bedrijf stellen zijn ten minste twee dagen gemoeid, zoodat het Van zeer groot belang is, dat dit niet meer in perioden van groot waterverbruik behoeft te geschieden De verbetering der nafilters. Het laatste werk. het verbeteren van de inrichting der nafilters en het restaureeren van den ouden reinwaterkelder. welke door de zes nafilters omringd wordt, is nog niet geschied, doch zal vermoedelijk binnenkort ter hand worden genomen. Is ook dit laatste werk uitgevoerd, dan be schikt de Haarlemsche Waterleiding over een outillage, waarmede zeker de eerste 20 jaar alleszins betrouwbaar drinkwater en in voldoende hoeveelheid geleverd kan wor den. De hoedanigheid van het water wordt dagelijks door den Gemeentelijken Genees kundigen en Gezondheidsdienst onderzocht, zoowel op het pompstation als in de stad. Alle genoemde werken zijn geheel ontwor pen en uitgewerkt door personeel van de wa terleiding, dat ook het toezicht tijdens den bouw voor zijn rekening nam. Onder leiding van Ir. H. Hollaar waren met ,,1'm singing in the Rain." Dat kunt U óók! Kijk maar eens bij Van den Brul op pag 12 (Adv. Ingez. Med.) deze werkzaamheden beiast inspecteur M. Vlaming, voor de bouwkundige onderdeelen, en inspecteur J. N. v. Donselaar voor de pijp leidingen, zoowel in als buiten de gebouwden Alles werd als z.g. normaal werk uitgevoerd terwijl in de bestekken een bepaling was opgenomen, dat uitsluitend Haarlemsche werklieden mochten worden te werk gesteld. De uitvoering van dezg werken, waarvan de totale kosten rond f 400.000 hebben bedragen, heeft derhalve in niet geringe mate bijge dragen tot verruiming van de werkgelegen heid in Haarlem. HOLL. MIJ. DEK WETEN SCHAPPEN. Prins Bernhard aanvaardt het beschermheerschap. Z. K. H. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap van de Holllandsche Maat schappij der Wetenschappen aanvaard. De Prins hoopt op 21 Mei de vergadering van deze Maatschappij (e Haarlem bij te wonen, waarbij hij door den voorzitter als protector zal worden begroet. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 29 .APRIL Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 11.05 Radio P. T. T. Nord 11.20 Keulen 12.20 Ned. Brussel 1.20 Keulen 2.20 Danmarks Radio 3.20 Keulen 4.20 Parijs Radio 5.20 Fransch Brussel 6.20 Keulen 7.20 Fransch Brussel. Progr. 4: 8.— Ned. Brussel 8.20 Diversen 9.35 London Regional 1.35 Droitwich 2.50 London Regional 4.20 Droitwich 5.45 London Regional 6.20 Droitwich 7.20 London Regional 10.40 Droitwich 11.20 Danmarks Radio Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplaten concert. Programma van Or gelmuziek. 1. Blackpool Songmixture, Reg. Dixon. 2. Through Southern Climes. Reg. Dixon. 3. Dixon hits no. 3 Reg. Dixon. 4. Dixon request Medley. Reg Dixon. 5. Wiegenlied. Benj. Gigli. 6. The lost Chord, Enr. Caruso 7. Vergisz mein nicht, Benj. Gigli. 8. Largo van Handel. Enr. Caruso. 9. New. Blackpool Song mixture, Reg. Dixon. 10. Dixon Request Medley, Reg. Dixon 11. Blackpool Switchback. Reg. Dixon. 8.0012.Diversen. DISTRICT EIGEN HELP HAARLE.M. Daar wij reeds een en ander omtrent het verschenen jaarverslag mededeelden, zullen wij over de jaarvergadering Maandagavond in Lion d'Or. kort zijn. Als altijd opende de heer Van Daalen, voorzitter, met een opge wekte rede den avond, waarin hij den stand van zaken nauwkeuring uiteenzette. Hij herdacht daarin ook de overleden bestuur ders G. A. Veenhoven en E. ten Broeke. Het jaarverslag over 1937 werd goedge keurd, evenals de balans van den districts penningmeester en die van de winkeldirec tie. Daardoor krijgt het personeel een dou ceurtje en wordt over winkel en bakkerij 3' 2 pet. dividend uitgekeerd. Den heer Nieuwdorp werd lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij het secretariaat en het penningmeesterschap had opgenomen, ook de scheidende secretaris der winkeldirectie ontving lof voor het vele goede in het be lang der leden gedaan. Het verslag der com missie uit de leden werd goedgekeurd en de penningmeester gedéchargeerd. In de commissie van verificatie werden ge kozen mevr. Wentholt en de heer Bettink. Tot nieuwe bestuurders werden met groo te meerderheid gekozen de heeren Mr. J Hoog en de Jongh, terwijl de heer H. W. Bitter, bij acclamatie werd herkozen. Daar na volgden nog eenige huishoudelijke be sprekingen. DE OPMARSCH LN CATALONIc. De troepen van generaal Franco rukken de Catalaansche havenstad Vinaroz binnen. Wie bestuurde de auto: vader of zoon? Getuigen spreken elkaar tegen. OO'N zaak heb ik in mijn leven nog nooit meege maakt", zei de ambtenaar van het O.M. gistermorgen tijdens de derde zitting die het kan tongerecht wijdde aan een op zich zelf onbelangrijke overtreding van een autobestuurder. Het was op Zondag 20 Februari dat een automobilist op den Hertenkampweg in de richting naar den Hout reed. Eenige wan delaars staken argeloos den rijweg over toen de bestuurder plotseling naar rechts zwenk te en daardoor bijna een der voetgangers raakte. Ternauwernood kon deze op het trot toir springen en daardoor een aanrijding voorkomen. Het nummer van den wagen werd geno teerd en eenige dagen later zag een agent de bewuste auto rijden. Hij haastte zich deze aan te houden en vroeg aan den bestuurder, een 56-jarige handelsagent uit Heemstede, of deze de eigenaar van de auto was en of hij op Zondag met den wagen gereden had. De chauffeur bleek wel de eigenaar te zijn maar hij zeide dat ook zijn zoon op den be- wusten Zondag van den wagen gebruik had gemaakt en uit zijn woorden maakte de ver balisant op dat de zoon wel meer van de zaak zou weten. Deze die in een Haarlemsch bedrijf werkzaam is werd opgezocht en be kende aanvankelijk inderdaad op den Her tenkampweg te hebben gereden, Tot zoover is de gang van zaken dus vol komen normaal. De zoon werd gedagvaard, maar Inmiddels was hem te binnen geschoten dat niet hij doch zijn vader den wagen op dien gedenk- waardigen Zondagmiddag had bestuurd. Een tweede zitting volgde en de vader be kende inderdaad de bestuurder te zijn ge weest, doch de ambtenaar van het O. M. ge loofde hier niet veel van en de zaak werd uitgesteld om nog eenige getuigen te hooren. De getuigen bleken het met de verklarin gen van vader en zoon heelemaal niet eens te zijn. Zoo vertelde een 35-jarige dame die tot het groepje wandelaars had behoord, dat iemand met achterover gekamd haar het haar van den vader van verd. was zeer schaars achter het stuur had gezeten Een dame had achterin de auto nog zitten lachen, vertelde de getuige verontwaardigd. De zaak wordt hoe langer hoe verwarren der. zeide de kantonrechter. De getuige wist echter nog veel meer te vertellen, want de verdachte was bij haar aan huis geweest en had gezegd: .„Als ik nou toch eens ontken, achter het stuur te heb ben gezeten, wat kunnen ze me dan maken?" Het was thans de beurt aan den vader om nog eens zijn eerste lezing van het geval te bevestigen. Kantonrechter: Hebt u nu gereden of uw zoon? Verdachte: Ik heb gereden. De eerste getuige interrumpeerde hier hef tig en zei op den zoon wijzend: Nee dit is de bestuurder. De vader kon dan zijn getuigenverklarin gen vervolgen. Er hebben heelemaal geen dames maar alleen twee jongetjes bij mij in den wagen gezeten, mijnheer de kantonrechter. De eerste getuige houdt echter hardnek kig vol dat verdachte de bestuurder van de auto is geweest. Ook de verbalisant was van meening dat niemand anders dan de zoon achter het stuur had gezeten. De man. die ternauwernood op het trot toir had kunnen springen, verscheen daarna voor het getuigenhekje en op een vraag van den kantonrechter wie de bestuurder van de atuo was geweest, zei hij op de verdachte wijzen: Die mijnheer is het geweest. Hij is bij me thuis geweest, zoo ging deze getuige verder, en heeft toen verklaard: Al heb ik het gedaan dan hou ik toch vol het niet gedaan te hebben. Een magazijnchef uit Amsterdam zegt dat de vader van verdachte iederen Zondag tus- schen drie en vijf uur naar een magazijn in Amsterdam komt. Of dit echter ook op 20 Februari gebeurd is weet getuige niet met zekerheid te verklaren. Ambtenaar van het O M. tot verbalisant: Wat denkt u er van is hier een misverstand in het spel? Agent: Nee mijnheer dat acht ik uitge sloten. Verd.: Ik begrijp er niets van, de politie beambte vergist zich toch. De eerste getuige staat nu plotse ling op en roept: Nu staat mijnheer weer te liegen, mijnheer de kanton rechter. Verdachte wordt nu kwaad en zegt op zijn beurt: Ik ben thuis geweest en de getuige staat te liegen. Kantonrechter- Maar verdachte u hebt toch aanvankelijk toegegeven, gereden te hebben. Verd.: Jawel, maar ik was door den agent overbluft. Kantonrechter: Ik heb nu niet be paald den indruk dat u zich gauw laat overbluffen. Requisitoir. De ambtenaar van het O. M. neemt dan reuisitoir en zegt dat de feiten wel vast staan Wie heeft echter de auto gereden? Spreker gaat dan nog eens uitvoerig de heele ge schiedenis na en concludeert, dat dit de zoon is geweest. Tot deze kwajongensachtige ma nier van rijden zal verdachte eerder komen dan zijn vader. Elsch: f 25 of 10 dagen. Verd.: Dat accepteer ik niet. Kantonrechter: U hebt niets te acceptee ren. Verd.: Dan ga ik in hooger beroep De kantonrechter besluit om de puzzle nog eens kalm te bestudeeren en zal over 14 da gen schriftelijk vonnis wijzen. Ut' Haarlemsche Raad. Er komen twee nieuwe sociaal-democratische raadsleden. H. Bartels die aftreedt. Lr een groot deel onzer vorige oplaag heb ben wij reeds medegedeeld, dat de heer W. J. H. Bartels, om reden van persoonlijken aard, ontslag genomen heeft als lid van den Haar- lemschen gemeenteraad. De heer Bartels, die zitting had voor de S.D.A.P. was gekozen in 1935. Hij wijdde in het college in het bijzon der zijn aandacht aan de zaken betreffende de lichamelijke opvoeding en de belangen van den handel, winkels en bedrijven. Ook de heer S. N. Posthumus treedt af Eenigen tijd geleden hebben wij reeds ge publiceerd dat ook de heer S. N. Posthumus, soc.-democratisch raadslid, zou aftreden als lid van den Haarlemschen Raad wegens zijn verhuizing naar een aangrenzende gemeente. Wij vernemen nu dat de heer Posthumus in den loop van de volgende maand zijn ontslag aanvrage zal indienen. Het nieuwe raadslid M. Doornebosch. De heer Doornebosch is op dc candidaten- lijst der S.D.A.P. de aangewezen opvolger van den heer Posthumus. Hij is in 1877 te Deventer geboren. Daar werd hij smidsleerling. Nadat hij bij de Genie zijn militairen dienstplicht had vervuld, waarbij hij het lot- den rang van sergeant had gebracht, werd hij op 28-jari- gen leeftijd bewaarder in het Huis van Be waring te Amsterdam. Vijf jaar later werd de heer Doornebosch als zoodanig benoemd in de gevangenis te Zutfen. waar hij twee- jaar bleef. Toen volgde zijn benoeming naai de gevangenis te Utrecht; sinds 1917 Ls hij werkzaam in de Strafgevangenis te Haarlem waar hij nu zeven jaar hoofdbewaarder ls. In 1911 is de heer Doornebosch te Utrecht lid van de S.D.A.P. geworden. Hij Ls secre taris van de afdeeling Haarlem van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond en lid van het hoofd bestuur van dien bond; verder secretaris der Landelijke vakgroep van Justitiepersoneel en lid van de bijzondere Commissie van Overleg voor het Justitiewezen. De heer Doomebosch heeft het voornemen zijn benoeming tot raadslid te aanvaarden. Het nieuwe raadslid G. Blokdijk Op de candidatenlijst der S. D. A p staat als opvolger van den heer Bartels de heer G Blokdijk aangewezen. De heer Blokdijk woont in de Archipel straat 49 en is bouwvakarbeider van beroep. Hij kwam op 19 April 1924 uit Venhuizen, waar hij ook raadslid is geweest, naar cle voormalige gemeente Schoten. In 1926 kwam hij te Haarlem en werd hier bestuurslid van den Haarl. Bestuurdersbond: hij was ook se cretaris van de afdeeling Bouwvakarbeiders. Beide functies vervult hij thans niet meer. De heer Blokdijk zal de benoeming tot raadslid naar alle waarschijnlijkheid aanvaarden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9