Acteur en Wim Paauw Lu J verwisselt zijn vrijen tijd de romantiek voor 't zakelijke iMat doei UutUw v tijen tijd ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. ZATERDAG 30 A P RI L 1938 HAARLEM'S DAGBLAD De acteur als be delaarsjongen in de „Drie Stuivers Opera".... Hel 8ste antwoord op onze vraag en als reisleider naar den schouwburg. Tochtgenooten zijn: juffrouw Doeluttel, ko lonel Pickering en de heer Higgins. De reis wordt georganiseerd door het bureau „Pyg malion", directeur Ber nard Shaw. WIM Paauw heeft geen lange haren. Zelfs geen flambard of een fluwee- len jasje en toch is ie acteur. Dat moge nu niet zoo vreemd zijn, onze voorouders zouden beslist het hoofd geschud hebben over zooveel raadselachtigheid. Stel je voor, een tooneelspeler die niet eens met rollende r's spreekt, nee dat is vast geen goeie, zouden ze gedacht hebben. En toch had den ze dan ongelijk gi .ad want zonder mij een oordeel aan te matigen over Wim Paauw's acteurs- en regietalenten mag ik toch zeggen datof nee laat ik niet buiten mijn boekje gaan, tenslotte heb ik slechts de taak U in te lichten over de wonderbaarlijke liefhebberijen die de heer Paauw er in zijn vrijen tijd op na houdt en niet om te schrijven over zijn andere en voor hèm voornamere verdiensten. Dit laat ste natuurlijk zoowel letterlijk als figuurlijk op te vatten. Ofschoon dat letterlijkemaar daarover dadelijk meer. Over den vrijen tijd dus. Mijnheer Paauw hebt u eigenlijk veel vrijen tijd? is onze eerste plichtsgetrouwe vraag als we tegenover den jongen acteur in zijn "kamer zitten. (Een tip, als u Wim Paauw's hart wilt stelen ls er geen beter middel dan te zeggen dat zij de kamer er zoo aardig uitziet, ge kunt dit met des te meer overtuiging doen omdat het inderdaad zoo is.) Des winters niet zoo erg veel maar 's zo mers heb ik evenals de meeste andere acteurs, uiteraard niet zooveel te doen. Nu wilde ik juist graag weten wat u dan in dien vrijen tijd uitvoert. Wel dan ben ik, schrikt u niet, reisleider. Nu is men altijd voorbereid dat acteurs vreemde dingen doen en zeggen er zijn er zelfs die schrijven maar men verwacht toch altijd iets poëtisch, iets dat met kunst en niet met de harde zakelijkheid van het leven te 'maken heeft. Is er een nuchterder en meer ontnuchterend beroep denkbaar dan dat van reisleider? Steeds weer dezelfde dingen toonen aan menschen die er het mooie in negen van de tien gevallen toch niet van inzien. Of zou het soms zijn dat Wim Paauw hierin juist een tegenwicht zoekt en vindt voor zijn toch altijd nog min of meer romantische be roep. De waarheid zal ook hier wel in het midden liggen; bij het tooneel is in dezen tijd de ro mantiek dikwijls ver te zoeken en reizen lei den is geen vervelend doch een prettig werk, zegt de acteur-reisleider en tenslotte kan hij erover oordeelen. Maar laat hij u zelf iets over dit merkwaar dige en den laatsten tijd meer en meer op den voorgrond komend beroep vertellen. Zooals reeds gezegd had ik des zomers veel vrij, het eerste seizoen dat ik aan het tooneel verbonden was accepteerde ik een zomer-engagement. Ik kreeg 'n rol in „Zo merzotheid" en maakte deel uit van het ensemble van Julia de Gruyter. Het stuk werd tien keer in Den Haag en drie maal in Rotterdam opgevoerd. De gage was ƒ7,50 reiskosten voor eigen rekening. Een andere zomer heb ik op een fruitvei ling gezeten in Zaltbommel. Hier moest mijn acteursafkomst streng verborgen blijven. Het werk betaalde goed doch de werktijden: van 's morgens acht tot den volgenden mor gen vijf uur waren me toch wel wat al te zwaar! En zoo ben ik toevallig in aanraking ge komen met een reisbureau en werd mij de leiding toevertrouwd van een bustour naar Venetië. Ik heb deze reis tweemaal gemaakt en hoop ook dit jaar weer op verschillende tochten als leider te kunnen fungeeren. Wat vindt u nu eigenlijk de voornaam ste taak van zoo'n reisleider? Wel die taak is natuurlijk veelomvat tend maar het voornaamste vind ik toch al tijd, dat je de menschen is het begin aan elkaar doet wennen. Het is anders wel prach tig dat door deze reizen veel menschen die daar anders niet toe in staat zouden zijn thans de gelegenheid hebben op een gemak kelijke en comfortebele manier eens kennis te maken met andere landen en volken. De voornaamste bezienswaardigheden worden vertoond en het is grappig hoe de verschillen de reisgenooten daarop reageeren. Zoo stelde ik op den avond van mijn twee de reis voor op de eerste had ik hiermede veel succes gehad om te München naar den schouwburg te gaan, het bloed kruipt tenslotte waar het niet gaan kan, maar lk was werkelijk stomverbaasd van een juffrouw te hooren: Wat hebben we d'r nou aan om naar een schouwburg te gaan, dat kan ik in Amsterdam iederen dag doen, ik woon er vlak naast Ja maar wat wilt u dan? Nou gezellig op een terras zitten! Van een dergelijke vrouwelijke inconse quentie sta je wel even te kijken, zegt Wim Paauw lachend, maar ach, het gaat er ten slotte maar om de menschen bezig te houden en of dat nu in den schouwburg of op een terras van een café gebeurt is per slot var rekening om het even Wilt u vooral in uw stuk zetten dat de ont vangst in Oostenrijk altijd zoo charmant en vriendelijk was, hopelijk is dit nu niet ver anderd. want de Oostenrijksche gemoedelijk heid deed altijd iedere reiziger bijzonder wel dadig aan. Ja je beleeft zoo het een en andei op die tochten zegt de „reisleider". Vooral de vragen die er gesteld worden zet ten je nog wel 'ns voor moeilijke problemen. De Dolomieten staan wat dat betreft in een kwaden reuk. Zoo vroeg 'n juffrouw eens: Hoe komen die bergen hier eigenlijk? Wel dat is nogal gemakkelijk te verkla ren, die groeien hier. Hoeveel groeien ze dan? Een van mijn mannelijke tochtgenooten had de zaak onmiddellijk „door" en inter rumpeerde: Nou een paar centimeter per jaar, kijk daar ziet u het zaad en hij wees haar eenige kleine bergsteentjes. En nu kunt u het gelooven of niet, de juffrouw heeft den chauffeur gevraagd om te stoppen en twee steentjes vonden naast een poeierdoos, 'n spiegeltje en wat dies meer zij een plaats in haar taschje, om die in Amsterdam in het tuintje te planten. Die Dolomieten geven trouwens dikwijls aanleiding tot vragen, zij ontlokten ften heer de volgende vraag: Hoe komen ze toch aan dien naam Dolomieten? Ja, wat moet je daar nu op antwoorden, het eenige antwoord wat me te binnen schoot was de eenvoudige wedervraag: Hoe komt u aan den naam Jansen? Nou. ja, merkte de weetgierige reiziger toen op, dat antwoord van u slaat nergens op, die bergen zijn tenslotte genoemd naar den in genieur die ze voor de toeristen gemaakt heeft. En hoe ik ook praatte, zegt Wim Paauw, hij was niet van het idee af te brengen dat die bergen hier alleen uit touristische overwe gingen waren neergezet. Tjonge dat zijn sterke verhalen zeg ik bewonderend en 'n klein tikje argwanend, je weet het nooit met die acteurs. Maar Wim Paauw vertelt al weer verder. Aan het Lago di Garda drinken we altijd thee, en voeren dan tegelijkertijd de visschen. Aan den lunch had ik daarom verzocht om een broodje voor de karpers te bewaren wat een mijner tochtgenooten de opmerking ont lokte: Ik ben mijn eigen karper. lokte; Ik ben mijn eigen karper, ik eet mijn broodje liever zelf op. Weet u wat anders ook zoo vreeselijk merk waardig is? In Holland intereseert de men schen niets en vragen ze niemendal, maar nauwelijks zijn ze de grens over en zien ze een toren of ze vragen: Wat is dat voor een toren? En als je dan maar zegt, O, dat is de toren van een groote steenfabriek, dan is iedereen tevreden. Overigens wel kenmerkend voor de Hollandsche mentaliteit. En bevalt u 't werk als reisleider? Als ik geen tooneelspeler geworden was dan had ik misschien wel dit beroep gekozen, bent u nu bevredigd? Meer dan dat haast ik mij te verzekeren terwijl ik met 'n tikje afgunst afscheid neem. Iedereen wil wel theedrinken aan het he melsblauwe Lago di Garda onder de stralen van de Italiaansche zon, maar gelukkig de va- cantie nadert, óók voor U en mij en dan Wim Paauw gaat er weer naar toe B. K. KOOPT UW STOFZUIGER in een SPECIAALZAAK. Keuze uit 45 ver schillende merken. DE STOFZUIGER CENTRALE H A G E M A N GED. O. GRACHT 52 - HAARLEM - Tel. 12762 (Adv. Ingez. Medj Vrije dagen voor de Werk verschaffingen. Door den minister van Sociale Zaken is via de Rijksinspecties voor de Werkverschaffing aan de gemeentebesturen o.a. het volgende ter kennis gebracht: As erkende vrije dagen voor personen, die bij een werkverschaffing zijn geplaatst, gel den de volgende feestdagen: Nieuwjaarsdag, Goede Vrijdag in die gemeenten, waar in het algemeen in het vrije bedrijf op Goeden Vrijdag niet wordt gewerkt, 2e Paaschdag, 2e Pinksterdag, Koninginnedag 31 Augustus en de beide Kerstdagen. Aan R.K. te werkgestelden kan bovendien op hun verzoek worden toegestaan, op 15 Augustus (Maria Hemelvaart) en 1 Novem ber (Alerheiligen) niet te werken; aan de Protestantsche tewerkgestelden kan op den biddag en dankdag vrij gegeven worden, in dien zulks ook in het particulier bedrijf in hun woongemeente algemeen gebruikelijk is. Over al deze feestdagen kan een vergoeding worden toegekend, echter alleen dan, wan neer er sprake is van derving van werkver- schaffingsloon. Voor verzuim op 31 Augustus mag het ge derfde loon worden uitbetaald, voor de be rekening waarvan als grondslagen dienen het basisuurloon en het aantal verzuimde uren. Over de andere hierboven genoemde feest dagen mag de z.g. feestdagvergoeding uitge keerd worden, welke bedraagt: bij een basis uurloon tot en met 23 cent f 1.25: bij een ba sisuurloon van 24 tor en met 2!) cent f 1,50 bij een-basisuur oon van 30 tot en met 3 cent 12; bij een basisuurloon van 35 tot 39 cent f 2,25; bij een basisuurloon van 40 cent en hooger f 2,50. Vrouwengroep in de „Liberale S taaispartij". Mej. Westerman over haar ervaringen als liberaal Kamerlid. Onder leiding van mevr. mr. E. A. J. Schel- temaConradi vergaderde Vrijdagmiddag in Café-Restaurant „Lido", op het Plein, de afd. Haarlem en omstreken van de Vrouwengroep in de „Liberale Staatspartij". Mej. Joh. Westerman, oud-lid der Tweede Kamer (tot 1933), sprak over het onderwerp: „Mijn ervaringen als Liberaal Kamerlid". Op prettige, vlotte en humoristische wijze haalde spr. oude herinneringen uit haar Tweede Kamertijd op. Zij vertelde, hoe on gelukkig zij altijd geweest is met haar amen dementen betreffende de wederinvoering van het Fransch in de Lagere School. Zij en mevr. Groenewegen waren toen de eenige vrouwen in de Kamer: in 1922 kwamen er meer. Toen werd er voor het eerst eens tusschen vrouwen èn mannen in de Kamer gedebatteerd over de huwelijkswetgeving. Mej. Westerman heeft ook in de Kamer zich altijd geïnteresseerd voor wijziging van de Pensioenwet, zij vond en vindt het on billijk. dat ongetrouwde vrouwen moeten bij storten voor gezinspensioen, terwijl zij daar aan geen enkel recht kunnen ontleenen. Ook heeft zij weten te bereiken dat tot „voorzitters" van de examen-commissies voor de handwerken ook eens vrouwen benoemd werden. Opvoeding tot de gezinstaak in de hoogste klasse der Lagere School is een zaak, die ook altijd een"pleitster heeft gevonden in mej. Westerman, die met de resultaten van het onderwijs niet zoo bijzonder is inge nomen. Het is merkwaardig, zooveel taal fouten als de jeugd tegenwoordig schrijft. Na de pauze volgde nog een gezellig samen zijn, waarbij gelegenheid was tot het stellen van vragen. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). Aanwinsten. Sociale wetenschappen. Belasting. De personeele; stenografisch ver slag van de behandeling van de prae-advie- zen van Mr. J. van der Poel en Mr. Dr. E. Tekenbroek. Na 45 jaar; 1892—1937: gedenkschrift ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan der Ver- eeniging „Het Hoogeland". Christelijke Ver tot stichting en instandhouding van arbeids- koloniën. Schmid, von. Hoofdlijnen der socialogie. Exacte Wetenschappen. Curie, Madame Curie, haar leven en haar werk. Kok, Naar het absolute nulpunt. Minnaert. De natuurkunde van 't vrije veld; licht en kleur in het landschap. Kunst. Muttergottes, Die; Deutsche Bildwerke: (von R .Graul). Riehl. Die Kunst an der Brennerstrasse. Steinhaüser. Rund um das Kleinbild; was nicht in den Gebrauchsanweisungen der Zeiss Ikon Kleinbildcamera'ssteht. Geschiedenis. Brugmans (red.) Geschiedenis van Neder land 7 dln. Pepys. In woelige dagen; 16601669. Schlichting. Sint Thomas More. Vrijman. Slavenhalers en slavenhandel.: Wielen, van der. Friesland door de eeuwen heen. Dl I. Nederl. en in het Nederl. vertaalde romans. Hilst, van der. De sChoone zomer van Boudewyn Brand. Knelp. Hampit de jager. Korolenko. In slecht gezelschap. Latko. De pian aan den oever. Traven. Mahoniehout. BOERDERIJ AFGEBRAND. DEN HELDER. Woensdagavond half elf ontstond brand in een schuur grenzende aan do boerderij van den heer P. Ligthart te 't Veld. Het vuur sloeg over op de boerderij, welke geheel in vlammen opging. Alleen het vee kon in veiligheid worden gebracht. De schade wordt door verzekering gedekt. Nico van Schagen's nieuwe winkel. Gistermiddag heeft de heer Nico van Sclia- gen zijn zaak. die vroeger aan de Wolstraat gevestigd was, heropend aan de Gierstraat no. 42. De winkel ziet er keurig uit. En giste ren stonden er vele bloemstukken, die blijk baar de goede wenschen vertolken, die velen jegens den nieuwen- winkel van den heer van Schagen koesteren. De rijwielen, haarden, stofzuigers etc. vin den alle de ju-^té plaats en kunnen door de ■liëntêle overzien worde: u"teren met het oog op de bepaling van een keuze natuurlijk belangrijk is. De etalage ziet er eveneens zeer aantrekkelijk uit. N.V. „De Hollandsche Voorschot bank" te Haarlem. Het verslag over 1937. Aan het jaarverslag over het veerstigste boekjaar ontleenen wij: Daartoe genoodzaakt door het verloop van de renterekening, welke over het boekjaar 1936 een nadeelig saldo opleverde en dit ook over 1937 dreigde te doen. zag de N.V. zich gedwon gen aan schuldbriefhouders een verlaging van de rente op de schuldbrieven en aan aandeel houders een bijstorting op hun aandeelen te vragen, teneinde de verzwakking van de po sitie der Bank te stuiten. Ingevolge besluit van de vergadering van schuldbriefhouders van 25 Maart 1937, gehomologeerd door de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem den 9 April 1937, en door de goedkeuring van de algemeene vergadering van aandeelhouders van 16 April 1937 van kracht geworden, werd een renteverlaging op de schuldbrieven ver kregen van respectievelijk 6 pet., 5 pet. en 4IA pet. op 4 pet.. *4 pet. en 3% pet.. De uitloting van alle soorten schuldbrieven werd daarbij tegelijkertijd bepaald op 2% pet. van het bij het einde van het voorafgaande boekjaar uit staande bedrag. Krachtens art. 6 der statu ten werd een bijstorting van 20 pet. van aan deelhouders op hun niet-volgestorte aandeelen gevorderd. Behoudens enkele uitzonderingen hebben alle aandeelhouders, voor zpover zij niet reeds volgestort hadden, aan hun ver plichting tot bijstorting voldaan. De lage rentestand heeft het geheele jaar door de verwerving van aantrekkelijke voor- schotposten verre van gemakkelijk gemaakt. Niettemin slaagde de N.V. er in de beschik bare middelen rendabel te beleggen, zij het dan tegen verlaagden interest. De bedrijfsresultaten, in het afgeloopen jaar verkregen, waren in zooverre bevredigend, dat op een gering bedrag na (f 175.21) voor het eerst sedert 1931 de vaste bedrijfslasten door de bedrijf sip komsten gedekt werden. Of daarom gezegd kan worden, dat de Bank thans voorgoed den weg heeft betreden, die tot over winning van haar moeilijkheden zal leiden, zal moeten worden afgewacht aangezien nog eenige dubieuse voorschotposten. waaronder belangrijke, moeten worden afgewikkeld. Na de afschrijvingen tot een bedrag van f 39.247.06 zal, met inbegrip van het saldo- verlies van de vorige jaren, de balans sluiten met een verlies van f 52.113.03%. (Over 1937 was het verlies f 16.783). Op 1 Januari 1937 was uitgezet in voorschot ten f 745.753.97%. Gedurende 1937 werd ver leend f 82.024.98. totaal f 827.778.95%. Gedu rende 1937 werd afgelost f 105.214.10. Op voor schotten wordt afgeschreven f 33.282.01, to taal f 138.496.11. Zoodat aan het einde van het boekjaar een bedrag van f 689.282.84% in voorschotten was uitgezet. VRIJWILLIGE BIJDRAGEN VOOR DEFENSIEVERSTERKING. 100 P. T., Ansterdam; 500 B., Almelo; 100 W. B. v. S., Eindhoven; 100 J. W., Am sterdam; 100 W. P. K„ Amsterdam: 500 J. O., Hengelo; f 50 Ned. Hand. Mij., Den Haag namens N.N. Ontvangen werd tot en met deze opgave 112.955.38V2- VLOT JAPONNETJE VOOR SLANKE FIGUREN Voor dit vlotte japonnetje kan men gebloemd katoen, bedrukte zijde of ander bewerkt ma teriaal kiezen. Het model is zeer eenvoudig; de garneering bestaat uit stiksels en een rond wit kraagje. Dit kraagje is omgefestonneerd met een ander kleurtje: de knoopen zijn in dezelfde tint gehouden Alleen geschikt voor slanke figuren. Benoodigd materiaal: 4 meter van 90 cen timeter beedte. Het patroon ls te verkrijgen in maat 40: bovenwijdte: 86 centimeter; heup wijdte: 98 centimeter en taillewijdte: 70 centi meter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroontje passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het Ls van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soendapleln 37. De acslhetische groei van Haarlem Lezing door mevrouw J. M. SterckProot. In een der zalen van rest. Brinkmann hield mevrouw J. M. Sterck—Proot gisteravond een lezing over de aestetlsche groei van Haarlem voor de leden van de vereeniging „Haer- lem". De avond werd geopend door den voor zitter den heer J. L. Tadema. Zelfs vele stad- genooten weten weinig van het vele schoone dat Haarlem biedt, daarom is het wel eens nuttig hier de aandacht op te vestigen, al dus ving mevrouw SterckProot haar lezing aan. Spr. liet aan de hand van de prachtige col lectie lichtbeelden een schat van oude Haar- lemsche gebouwen zien en vertelde daarbij op onderhoudende wijze welke gebouwen wel en welkethans niet meer bestaan. De Bakenesser- en de St. Janskerk beide uit de 13de eeuw zijn de oudste Haarlemsche kerkgebouwen. Het Begijnhof met de kapel en de eerste Haarlemsche kerktoren die in 1262 werd gesticht is de eerste daad van de Haarlemsche vrouwen in de Middeleeuwen. Ook de verschillende kloosters, zooals dat van de Carmeileten, tusschen de Spekstraat, de Anegang en de Warmoesstraat en dat van de Dominicanen met de fraaie poorten aan de Koning en dc Zijlstraat, werden uitvoerig besproken. De tegenwoordige raadszaal was vroeger de Kapittelzaal van de Dominicanen. Ook de Bank van Leening was vroeger een oud klooster, namelijk van de Lazaristen. In 1317 is dit klooster gebouwd; Karei V heeft er in 1515 nog gelogeerd. In de Kleine Hout straat, dicht bij de oude Gracht was voorts nog een klooster van de Lazaristen. De St. Bavo-kerk het grootste Haarlemsche gebouw uit de middeleeuwen is eerst in 1300 een klein tufsteenkerkje geweest. Wat we nu van buiten kunnen zien is allemaal in de 15e eeuw gebouwd. Spr. vestigde nog eens de aan dacht op een fraai poortje aan het Klok huisplein, hier vindt men een fraaie com binatie van bak- en bergsteen.. Na den toren van de Groote Kerk die door de Zandvoorters „Jan met de hooge schouders" werd genoemd, te hebben vermeld, besprak mevrouw Sterck ook nog den Bakenessertoren. Alle menschen woonden in de 14de en 15de eeuw in houten huizen, behalve eenige rijken die steenen huizen bezaten. Mevrouw Sterck- Proot liet eenige fraaie lichtbeelden van deze eerste steenen huizen zien. In de 15de eeuw waren tenslotte 18 kloosters in Haarlem. Een van de kloosters, dat het langst intact gebleven is, is het Zijlklooster, dat pas in de 19de eeuw is verdwenen. Na het beleg werd ln Haarlem druk ge bouwd o.a. werd getracht het oude Domini caner klooster ln te richten tot verblijf voor den Prins die hier een bezoek zou brengen. Het Prinsenhof is toen ook veranderd, de in gang van de tegenwoordige leeszaal is nu. be houdens een kleine wijziging, nog zooals in dien tijd. In 1824 is de Groote Houtpoort, dat een Renaissance bouwwerk was, en in 1866 de Kleine Houtpoort bezweken. Lieven de Key de stadsbouwmeester (1571- 1621) heeft ons een Hollandsch-Vlaamsche Renaissance-stljl geschonken. Van zijn bouwwerken noemen we de St.- Jorisdoelen of „Het Provenierswerk" en de „Waag" waaraan hij eveneens meegewerkt heeft, de Oude Doelen en vele andere huizen die hij in Haarlem heeft gebouwd en waar door hij onze stad een apart cachet heeft ge geven. Zijn pronkstuk is echter de Haarlemsche „Vleeschhal" een prachtig gebouw in Hol landsch-Vlaamsche Renaissance stijl opge trokken. De Key heeft echter geen school ge maakt, mooi kan men dit zien aan den voor gevel van het Stadhuis dat gedeeltelijk het onderstuk door hem is gebouwd en dat door anderen afgebouwd is geworden. Na de Key zien we in Haarlem verschil lende uitingen van het klassiclsme opgang maken. Verschillende hofjes kregen klassieke porta len en poortjes. Van verschillende hofjes o.a. dat van Geurtje de Waal en het oude Brouwershofje werden lichtbeelden vertoond. Een van de mooiste klassikale poorten van Haarlem is die van de Tuchthuisschool, deze ls herbouwd op een binnenplaats van het Frans Halsmuseum. Mevrouw Sterck-Proot besprak vervolgens het gebouw op den hoek van de Smedestraat en de Gr. Markt dat thans in het bezit is van de vereeniging „Haerlem". Ook de „Nieuwe Kerk" werd door spr. uit voerig met lichtbeelden toegelicht. Met een beschouwing over eenige gebouwen :n de 18de enl9de eew —desloop- en pleister eeuwen besloot mevr. Sterck-Proot haar interessante lezing. Het jubileum der Gemeentelijke Waterleiding. Een oorkonde in onze Tijdingzaal. Ter gelegenheid van het 40-jarig Jubileum der Gemeentelijke Waterleiding werd ons voor onze Tijdingzaal ter bezichtiging afgestaan een oorkonde, die als volgt luidt: „Op heden den 29 April 1898 is door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem, namens het Dagelijksch Be stuur, bestaande mede uit de wethouders Mr. A. C. Waller, M. O. de Kanter, Joh. de Breuk en Mr. Th. de Haan Hugenholtz en den Secre taris Mr. C. M. Rasch, in tegenwoordigheid van de raadsleden en verschillende belang stellenden, benevens den directeur L, W. Ha- velaar, de Gemeentelijke Waterleiding ge opend verklaard. Nadat in Februari 1889'aan J. Schotel, in genieur te Rotterdam. Jacq Leyh, gemeente architect en J. G. MichieLse, hoofdopzichter, was opgedragen een ontwerp op te maken, werd 15 Mei 1890 door eerstgenoemde een ontwerp ingediend met bescheiden voor ont eigeningswet. Den 29 Juni 1892 werd het eerste wetsont werp door de Regeering bij de Tweede Kamer ingediend en eerst 2 Februari 1894 werd de wet tot onteigening in het Staatsblad opgenomen. In Mei 1896 werd met Vrouwe Johanna Jacobi Borski. weduwe David van der Vliet, een over eenkomst gesloten, waardoor tot den aanleg kon worden overgegaan. In Maart 1897 werd met de werkzaamheden aangevangen en reeds in Maart 1398 werd het hoogreservoir met duinwater gevuld. De wer ken zijn ontworpen en uitgevoerd door J. Schotel, Ingenieur te Rotterdam: het hoofd toezicht was opgedragen aan D. Bakkes". Tot zoover de inhoud van deze oorkonde die geteekend is door het college van B. en W., leden van den raad en genoodlgden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9