Kunst zij ons Doel. SCHAAKRUBRIEK MK tip B jj A A B I ip s 4 JL i. ic 1 i i. i i A A A A i! §jf A lil JU fi A @1 s Pi A SA H n E Wollen Dekens flAVEBSCHtiLSS^tt D. Heymans Aanbesteding Verfwerk Helena Brouwer-Robert AFWEZIG TYPEN STENO S BOEKH. ÏNST.PONT Flinke Meisjes gevraagd LINOLEUM WASSEN/vAl! Teilnehmer Nette loopjongen gevr. gest. Zit- en Slaapkamer MAANDAG 2 MEI 1938 HAAREEM'S DAGBLAD 13 HET TOONEEL Het Rotterdamsch-Hofstad Tooneel. NORA. Het is niet te verwonderen, dat zoo vele tooneelspeelsters zich aangetrokken hebben gevoeld tot Nora. Welke speelmogelijkheden biedt de rol van dit kindvrouwtje, dat door haar angst en ontgoocheling rijpt tot vrouw, aan een actrice van talent! Maar het is ook een der zwaarste rollen uit de tooneellittera- tuur. Niet alleen, dat zij het heelestuk door behalve in de scène tusschen Krogstad en Christine Linden in III op het tooneel is, maar en dit is vooral het moeilijke zij moet ons den overgang en het veel omstreden besluit van Nora om haar man en kinderen te verlaten, verklaarbaar maken. Van de vele actrices, die ik tot nu in Ibsen's stuk gezien had en dat zijn Rika Hopper, Mien van der Horst, Greet Lobo, Elsa Basser- mann en Elsa Mauhs is dat nog nooit aan één volkomen gelukt. Tot aan het slot van II leefde Nora voor ons; in m echter, in de slot scène de „verklaring" zagen wij altijd weer de breuk in dit overigens geniale too- neelspel. Dus was het niet Nora, maar Ibsen, die wij hoorden in zijn pleidooi voor de vrouw. Alleen de Bassermanns wisten de kloof bijna te overbruggen, maar toch nog niet ge heel. En zie, wat nog geen van haar voorgang sters heeft bereikt en het waren toch niet de eersten de besten dat gelukte Zaterdag Annie van der Lugt Melsertvan Ees. Bij haar geloofden wij ook aan het slot. Dat is wel het zeer bijzondere van haar waarlijk grootsche creatie. Van alle Nora's die ik zag, heeft die van Annie van der Lugt Melsertvan Ees den diepsten indruk op mij gemaakt. Wij waren er reeds eenigszins op voorbe reid. Had niet een onzer prominente actrices tot een kennis van haar te Haarlem in de meest enthousiaste bewondering over het spel van mevrouw Van der Lugt Melsert ge sproken en tot hem gezegd: ..Dat móet je gaan zien. Het is prachtig en prachtig!" En wanneer een actrice van naam zoo iets zegt van een harer kunstzusters, dan is dat voor mij van meer waarde dan wanneer een col lega-criticus het schrijft. Want wij weten immers, hoe zelden tooneelspeelsters uitbun dig zijn in haar lof, als het een confrateres betreft. Welnu, het was „prachtig en prachtig". Nora is Annie van Ees mooiste rol geworden. Dat zij het kindvrouwtje in haar uitgelaten heid en jeugd subliem zou geven, ja, dat had den wij allen wel verwacht. Maar de groote verrassing was voor ons, dat zij door haar sterk dramatisch en vooral diep doorvoeld spel de rol ook verder met zóó overtuigende zekei'heid opbouwde en ontwikkelde, dat wij van deze Nora het slot aanvaardden. Men hoort dikwijls, dat Ibsen's stuk ver ouderd is en niet meer „past" in dezen tijd. Als pleidooi voor de „vrije vrouw" moge dat waar zijn, maar blijft het ..drama", dat Nora doorleeft, niet van alle tijden? Ik althans heb Zaterdag dit stuk geen moment „ver ouderd" gevonden. Integendeel, voelde ik al door, hoe ver dit drama van den grooten Noor nog steeds uitsteekt boven alles, wat wij in den laatsten tijd op het tooneel hebben gezien. Hoe geniaal is het van bouw, hoe diep menschelijk is het leed, de ontgoocheling van Nora! Maar het moet dan ook zóó gespeeld wor den. Hoe sterk deed Annie van der Lugt Melsert ons aldoor het onwrikbaar geloof van Nora in de liefde van Helmers voor haar gevoelen. Aangrijpend en ontroerend was zij in haar steeds groeienden angst, dat Hel mers zooals zij vast geloofde haar schuld op zich zou nemen. Dat geloof in haar man in het „wonderbaarlijke" dus van zijn liefde beheerschte haar spel geheel en hierdoor werd het ook verklaarbaar, waarom de ontgoochelings door Helmers houding in III zóó groot was. dat zij niet langer bij hem kón blijven. Er waren prachtige details in haar spel. Van welk een charme bijvoorbeeld was het tooneel met de kinderen in I! En nooit heb ik het beroemde tooneel met Rank in II dank zij ook het spel van Theo Frenkel zoo fijn en mooi zien spelen als Zaterdag avond. De zeer moeilijke slotscène gaf zij strak en sober, diep verslagen en toch sterk bewust. Verkade, die de regie heeft ge voerd, had hier en dat was zeer verstan dig veel geschrapt, zooals trouwens ook in de lange monologen van Helmers in dat be drijf. Hierdoor werd het slot meer accepta bel. Maar voox-namelijk danken wij dat toch aan de volmaakte creatie van Annie van der Lugt Melsex-t, voor wie de rol van Nora een mijlpaal in haar artistieke loopbaan mag worden genoemd. Zoo dankbaar als de rol van Nora is, zoo ondankbaar is die van Helmers. De acteur moet het door zijn spel verklaarbaar maken, dat Nora haar man boven alles lief heeft en Ibsen xnaakt het den speler allesbehalve ge makkelijk, want wat hij hem laat zeggen klinkt niet bepaald sympathiek. Wij zien Helmers bijna uitsluitend als een kleinzielig en egoïstisch mensch. En toch heeft Nora dien man 6 jaar laxig hartstochtelijk lief gehad. De speler moet dat geloofwaardig makenondanks zijn tekst. De eenige ac teur, wien dit gelukte was Basserxnann. Ludzer Eringa vermocht het niet. Hij had zijn figuur er ook allerminst voor mee en gaf ons Helmers voornamelijk als een stijf, bedillerig despoot zonder eenige «chax-me. De slotscène ging ook boven zijn macht als acteur Hij bleef al te passief en gaf weinig of geen tegenspel. Theo Frenkel was een prachtige, indruk wekkende Bank, in uiterlijk, houding en spel, Mimi Boesnach een zeer goede Christine Lin den. Hans van Meerten echter stelde teleur als Krogstad. Het is waar. dat deze man, die strijdt voor zijn rehabilitatie als mensch aller minst een marqué mag zijn, maar als hij de kamer binnentreedt, moeten wij toch iets voelen van de schaduw, die over Nora valt. Met hem treedt het noodlot in Nora's leven. Wie merkte daar iets van bij deze kleur- looze Krogstad met zijn vlakke spel? Maar wij vergaten deze zwakke plekken volkomen bij het alles beheerschende. prach tige spel van mevrouw Van der Lugt Melsert— van Ees. Zij heeft door haar sublieme creatie deze voorstelling voor ons onvergetelijk ge maakt. Er was een verheugend groote belangstel ling voor deze opvoei'ing van Nox-a. De zeer volle zaal heeft het spel in ademiooze span ning gevolgd en na elk bedrijf mevrouw Van der Lugt Melsert warm gehuldigd. J. B. SCHUIL. INTERNATIONALE YREDES CAMPAGNE Donderdagavond 5 Mei zal de heer F. Noordhoff, voorzitter van het Haarlemsch Comité van de Internationale Vredes Cam pagne in rest. Bnnkmann, het doel en de be ginselen van de Internationale Vredes Cam pagne nog eens uiteenzetten. Werken der Leden, in het Frans Halsmuseum. Tot 15 Mei. Groote figurencomposities behooren op deze tentoonstellingen tot de minder vaak voorkomende vex'schijningen, zoodat het be grijpelijk is dat het hooge doek met de Steen houwerswerkplaats door Waalko Dingemans hier onze eerste aandacht in beslag neemt. Vex-moedelijk is het op het atelier ter Acade mie in elkaar gezet en dan kan men ge loof ik, wel aannemen dat het de goedkeu ring der professoren heeft weggedragen. Dingemans toont zich hier. zooals wel te ver wachten was, een serieus en habiel teekenaar en als schilder een wel ondex-legd vakman, bij wien de grond voor een artistenloopbaan gelegd mag worden geacht. Op een terrein in de open lucht arbeiden steenhouwers, van wie vooral bij de grootste figuur houding en actie goed zijn gegeven. In den open achtergrond, in de lucht voor al. treft een rustig-beschaafde schilderwijze met fijne nuanceering. Of de materie der verschillende steensoorten, de hardheid er van, overal volkomen werd uitgedrukt, zou misschien bediscussieerd kunnen worden, maar de totaalindruk van het werk blijft die eener kundige en aangename prestatie, waar mee men den jongen schilder feliciteeren mag. Dat er eenigszins de lucht van het Academisch onderwijs om heen zweeft is geen bezwaar. Een goede noot is dat men bij het zien er van zich sooi'tgelijke wer-k- stukken uit den studietijd van artisten als Van Looy en De Josselin de Jong herinnei't en zij zijn gx-oote mannexi geworden. Op den korten achterwand fungeert als knallend middenstuk een doek met zonxie- bloemen van des schilders xnoeder, mevrouw Dingemans-Numans. De knal is nu eenmaal de schuld van de bloemen, die tezamen en in vereeniging voor iedere nabuurschap gevaax-lijk plegen te zijn. Maar zoo wij een vorig maal, bij haar eigen expositie in dit lokaal, van de schilderes schreven dat haar bloemen eer geteekend dan geschilderd zijn, dan kan dit gx-oote schilderij, van reeds iets ouder datum, bewijzen dat ook het schilde ren haar liggen kan. Dit mooie doek uit haar oeuvre verdraagt iedere détailbeschouwing, het is een echt-schilderlijke interpretatie van de felle bloem in al haar wentelingen. Tot de belangrijke doeken ter expositie kan men Vei-wey's Stadsgezicht rekenen, dat misschien nog van dwingender kracht zou zijn zoo de aandacht in den voorgrond bij de brugconstructie ietwat minder verbrok keld werd. De huizenrij in het fond is zeer mooi. Een zeer gelukkig bloemenstilleven, pioenrozen, zond P. van Egmond in, en ook zijn vriend Janus Wagemaker is met eexi Boerenerf, dat vol is van pittige kleurzetjes, zeer goed vertegenwoordigd. Van een gansch andere geaardheid, maar in zijn soort uit nemend, is het geestige portretje van dexi schilder Kanxp door xxxevr. Woutersen van Doesburgh en Kamps eigen Kerkingang te Monnikendam heeft zijn gewone serieuse qualiteiten. Gex-brands' Chrysanten zijn van een verbijsterende vormrealiteit en misschien daardoor een beetje te scherp voor de zit tende vrouw er achter, doch als geheel toch een mex-kwaardig doek. Stillevens zijn er, als gewoonlijk, oveiwloedig en in soorten: wei nige hebben de rustige, zoo ge wilt ouderwet- sche distinctie van dat met den dierensche- del en de papaverbollen door M. van der Burg. Iets er van zit ook in Joh. Petri's Pioenrozen. Rees, met Gladiolen, geraakt tot een gelukkige beheerschtheid in den opzet en een meer kleui-krachtige peinture dan jaren geleden, toen een gezocht modernisme hem zwakker maakte dan noodig was. Wesseling's stilleven met appelen en prei zal mettertijd, als de nu nog wat rauwe kleur zich gezet heeft, zeker een mooi gebonden lcleurenensemble te zien geven. Weinig opval lend, maar zuiver zijn de kleine inzendingen van C. Kloes en j. Rusman; zuiver en rustig is ook het berglandschap van Spaling. G. Huysser heeft hier eexi xnooi en even wichtig gezicht op Carthago; mevr. Giesberts een Gezicht op een oud stadje, met vooral, een rnooien voorgrond. Het mysterieuse licht in een aquarium heeft L. van Dijk in een aquarel weergegeven de zilvergrijze haren van den ouden koopman door S. de Heer schynen met electriciteit geladen, naast de knap geschilderde pijp, die gedoofd is. Fi guur en pose doen aan een oud academie model denken zooals wijlen Professor Wijn- veld ze placht te stellen. Het flesschenstilleven van Heuperman is hier en daar interessant van kleur, doch de uitgeholde bodem van een wijnflesch dient toch nog altijd in en niet buiten de flesch gegeven te worden. Het damesportret door Clara Klinghoffer behoort hier tot die dingen, die een perfecte métiex-kennis verx-aden en meer zijn dan min of meer geslaagde probeer sels. Kex-khoffs portx-etstudle zagen wij op zijn laatste tentoonstelling op de Hoofdwacht. Men zal er gemakkelijk den vroegeren secre taris van Kunst zij ons Doel in herkenxxen. Het damesportret door Henrietta Marcus en dat door J. P. C. van Os zijn contrastan; het laatste is geweldig, het-eerste bescheiden. Met mijn afkeer van alle geweld, prefereer ik het eerste. De Zomeravond op de Veluwe heeft Miolee aan het droomen gebracht: hij zond. geloof ik, wel eens pittiger werken ter exposi tie. Fenny van Maria Rompelman is een vreemd meisje: zij kijkt van achter haar jurk als van achter een schutting omhoog, maar haar kop komt niet uit de jurk. Vermoedelijk heeft de schilderes kop en lichaam in twee tempo's geschilderd en alleen aan het kopje haar genegen aandacht geschonken. De blau we Kimono van mevr. Ruysenaars is opee wekt van kleur en wat mejuff. Verheus ons van Villefranche-sur-Mer' te vertellen heeft is voorloopig nog wel iets te iel en te weinig. Heynme Vis zond een dorpsgezicht in Doorn met op de verlaten straat een politie man of maréchaussé in een eenigszins ver ouderd costuum, en in een houding die hem een ministerieele overplaatsing naar een kip penhok zou kunnen bezorgen. Het dorps straatje van Heyne Vis zou er bij winnen. De Wijn tenslotte heeft zijn niet onfijn stilleven in een omraming geplaatst, die heel mooi is, maar de aandacht van de schilderij aftrekt. Van de plastieken trof ons het meisjes kopje van Truus van Someren Greve om de zachte contouren die in de expressie toch niets vaxx de duidelijkheid en charme deden verlo ren gaan. J. H. DE BOIS Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zen den aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 955. (No. 8 van den wedstrijd, 48e ladder). Mat in twee zetten. Stand der stukken Wit: Ka7, De3. Tg6. Lh6, Pc8, Pel, c5. d2. e4. Zwart: Ke5, Dhl, Ta4, Th4. Lbl, Pf6, Pg3, a6, e6. „Een probleem zal klassieke schoonheid be zitten, als een rustige inleldingszet. ontdaan van overdreven schitterxng. aanleidixxg geeft tot een rijk en natuurlijk gevormd, zuiver va riantenspel." Prof. JOH. BERGER. PARTIJ No. 932. Gespeeld in den vierkamp, met dubbele ronde, te Weenen 21 Mei 1937. Wit: Zwart: Prof. A. Becker. Dr. W. Weil. GROOTE SCHADE DOOR DE AARD SCHOKKEN IN TURKIJE. In Axxatolië worden nog voortdurend ern stige aardschokken geregistreerd, zelfs in streken, die tot nu toe voor onheil gespaard waren gebleven. Deze aardschokken hebben een paniek ver oorzaak te Adana en omstreken. De mate- rieele schade, de laatste dagen aangericht, is zeer aanzienlijk. 6700 huizen werden bescha digd, terwijd 4000 zijn ingestort. In aangren zen den gebieden hebben 6000 huizen ernstige schade opgeloopen. Alle werkenden zullen 2 procent van hun salaris over een maand afstaan. k Si té m m DöRY-VERDEDIG ING. 1. d2d4 2. Pgl—f3 Pg8—f6 Pf6e4 Bovenstaande openingszetten vormen de door Baron Ladislaus Döry gevonden verdedi ging. Die speelwijze was gekozen als thema van den vierkamp. De correctheid van den bx-utalen zet met het Paard is nog een strijd vraag. Ongetwijfeld is die zet (Pf6—e4) in strijd met belangrijke' openingsregels, want zonder noodzakelijkheid wordt voor ae twee de maal gespeeld met een reeds ontwikkelden officier, terwijl deze zeer vroegtijdig in het centrum wordt geplaatst. Echter is er sprake van een nieuwtje dat beide spelers dwingt tot zelfstandig denken, want geen gebaande we gen liggen voor hen open. Er kunnen derhalve partijen ontstaan, welke rijk zijn aan combi naties. Voor hen, die ïxiet uitsluitend schaak spelen om den uitslag, zijn de voordeelen van een dergelijken strijd belangrijk. 3. Lel—f4 Kan de Döry-verdediging weerlegd worden? Ook op grond van dezen vierkamp en zijn theoretische resultaten, waarschijnlijk niet, ofschoon Zwart natuurlijk meestal een moei lijk spel heeft. In dezen wedstrijd werd als weerleggingspoging vier maal 3. Pf3—d2 ge speeld, wat direct tot groote verwikkelingen leiden kan, bijv. 3.d7d5; 4. Pd2xe4, d5xe4; 5. Pblc3, Lc8—f5; 6. g2—g4!, enz. De tekstzet daax-entegen, stx-eeft naar rustige ont wikkeling. Ook bescheiden, maar misschien een tikje zwakker, is 3. Pbld2, d7d5 (werd twee maal gespeeld) of ook 3. c2c4 (drie maal gespeeld), welke variant na 3. e7—e6 overging in een variant, die afkomstig is van Dx\ Balogh in de opening 1. d4, Pf6: 2. Pf3, e6; 3. c4, Pe4. 3 .d7d5 In aanmerking komt 3.c7c5, zooals blijkt uit de partij PodhorzerWeil. 4. d4—<15, Dd8b6; 5. Ddl—cl, e7—e6; 6. c2c4, Lf8e7; 7. Pbl—d2, Pe4xd2; 8. Dclxd2, d7d6; 9. e2—e4, e6—e5; 10. Lf4—e3, f7—f5 en Zwart is goed door de openixxg heen ge komen. 4. e2e3 Pb8—d7 De daarmede ixxgeleide methode van op bouw wordt weerlegd. Beter is 4. Lc8—g4 wat in de partij BeckerKeres goede gevolgen had. Wit speelde namelijk in plaats van 5. h2h31, onvoorzichtig 5. c2—c4 waar na volgde: 5.e7e5!6. Lf4xe5, Lf8—b4^; 7. Pbl—c3, Pe4xc3: 8. Ddl—b3. Pc3xa2f; 9. Kei—dl. d5xc4: 10. Lflxc4, 0—0 en Zwart heeft de leiding. 5. Lfld3 Pd7—f6 6. c2c4 c7c5 Na 6.ele6 zou 7. Pf3—e5 (Lf8b4r; 8. Keie2!) volgen waarna f2f3 of c4c5 dreigt. Na 6.Lc8g4 is 7. Ddlb3 sterk. 7. 0—0 c5xd4 Beter was 7.e7e6 8. Ld3xe4! d5xe4 Na 8.Pf6xe4; 9. Ddlxd4 hangt de zwarte centrumstalling in de lucht, b.v. 9.e7e6 of 9.Pe4—f6; 10. Tfl—dl, enz. 9. Pf3xd4 Dreigt Pd4b5, exiz. 9. a7—a6 10. Pbl—c3 Dd8—a5 Zwart is in bedenkelijk temponadeel ge raakt; bovendien dreigt 11. Ddlc2. met winst van pion e4. Een betere zet dan de tekstzet is er niet, welke e7e5 dreigt. 11. Pd4b51? Wit kan de verleiding om te combineeren (zie vooral zijn volgenden zet) niet langer weerstaan. De rustige zet 11. Lf4g3! zou het stellingsvoordeel van Wit duidelijk hebben vastgehouden, b.v. 11.ele5; 12. Pd4b3, Da5c7; 13. Pc3—d5!, Pf6xd5; 14 Ddlxd5, met pionwinst. 11.a6xb5? Na dezen voor de hand liggenden zet, is er voor Zwart geen redding meer. Hier meest 11.e7—e5! geschieden, oijv.: 12. Lf4xe5, a6xb5; 13. Pc3xb5, Lc8—d7; 14 Pb5—c7t, Ke8d8; 15. Pc7xa8, Da5xe5!: 16. Ddld4, Lf8d6 met kansen voor beide spelers. Na 14. Lc8g4 heeft Wit keuze tusschen 15. f2— f3. e4xf3; 16. g2xf3. Lg4—h3; 17. Pb5c7t, gevolgd door Pc7xa8 of 15. Le5xf6. Lg4xdl16. Lf6xd8. Ldl—e2: 17. Tfl—el (eventxxeel gevolgd door Pb5c7t). 15. Tflxdl Ta8a4 16. Pb5c7t Ke8—e7 17. Le5d6r Ke7—d7 18. Ld6xf8, Kd7xc7 19. Lf8xg7 Th8g8 20. Lg7xf6 Ta4xb4 21. Lf6e5f Kc7c6 22. Tal—cl Lc8—h3 23. Tdld6t Kc6c5 24. Le5g3 Lh3—e6 Niet 24.Tg8xg3 wegens 25. Td6—d5i", gevolgd door h2xg3. 25. Td6d4 Tb4xc4 Ook 25.Tb4b2; 26. Td4xe4, Tb2xa2; 27. Te4h4 helpt niet meer. 26. Lg3d6T Kc5—b5 27. a 2a4~M Kb5—c6 Op Tc4xa4 volgt Telc5t. 28. Tclxc4^ Le6xc4 29. Td4xc4t Kc6xd6 30. Tc4xe4 Tg8c8 en Zwart gaf tevens op. OPLOSSING PROBLEEM No. 941. (No. 6 van den wedstrijd, 47e ladder) Stand der stukken: Wit: Kei, Dd2, Th5, Lc5, Lc8, Pa3, Pe4, b4, b7, f2. Zwart: Ka6, Pb8, Pg4, a4, c4, c6, d3, e2. (D. Przepiorka, Warschau). 1. Pe4—f6, Pg4xf6; 2. Th5h6, enz. Pg4xf2; 2. Pf6—d7, enz. P. anders; 2. f2 of TxPaard. een dreigtempoariezet). Goed opgelost door: H. J. S. Beck en H. S. Bogaardt, beiden te Bloemendaal; E. J. Ak kerboom, J. J. H. Bauer, A. F. Blokker, H. en J. Blokker, J. Buixxa, C. v. Dort, H. W. v. Dort, A. G. v. Eis, J. Hillebrand, R. Hommei's, F. W. Hoogerbeets, J. ten Hove, C. Hovingh Jr., G. Huizixig Jr., H. Jonkers, C. Koster. A. C. Krijn, Mart. J. Lürsen, A. J. Mooy. A. K. v. Oeffel, P. J. F. v. Oeffel, Joh. B. Pennock, J. J. Sm. km. v m 12. b2r—b4! Da5d8 Op 12.Da5xb4 volgt 13. Pc3xb5, ele5; 14. Pb5c7t, Ke8e7; 15. Lf4xe5 en Wit dreigt niet alleen Toren winst, maar ook Damewinst (Le5xf6i-, gevolgd door Pc7d5*) Op 12. Da5b6 kan volgen 13. Pc3xb5, Lc8g4; 14. f2—f3, e7—e5!15. Lf4xe5 Db6xe3*: 16. Kgl—hl, Ta8— d3 dreigde mat in twee zetten); 17. Pb5c7t Ke8—e7; 18. Le5xf6^. g7xf6. Pc7—dó- en Wit is in het voordeel. 13. Pc3xb5 ele5 14. Lf4xe5 DdSxdl Piers, P. Rotteveel, A. Veei-man, J. Voigt en C. Warlé, allen te Haarlem; F. D. Kat, te Heem stede; H. F. Antonlsse. J. Germeraad en K. Siegerist. allen te Santpoort (allen drie punten). CORRESPONDENTIE. Bloemexidaal. J. V. Na 1. Pa3xc4, Pg4h2; 2. b4—b5+ volgt Ka6xb5, waarna geen mat. Drouwen (Dr.) B. v. R. Bij 3-zetters kan niet volstaan worden met het vermelden van den sleutelzet alléén; 1. Pa3xc4 faalt na 1.Pg4h2. Haarlem. B. A. Na 1. Dd2—b2, d3—d2t; 2. Db2xd2 volgt Pg4—h2, waarna geen mat. K. K. 1. Th5—f5 faalt na 1.Pg4—h2 (2. b7b8t kan niet gespeeld worden). B. K. Zie corr. met J. V. te Bloemendaal. Haarlem. Joh. K. Jr. 1. T'n5d5 faalt na 1.Pg4h2. Joh. L. 1. Th5—h3 faalt na 1.Pg4eö. Mart. J. L. Ja, één on zer oplossers heeft 1. Pd6 ingezonden (zie Santpoort). C. S. G. N. 1. Pa3xc4 faalt na 1.Pg4—h2. Joh. v. d. P. Zie corr. met Joh. K. Jr., W. P. en J. S. 1. Pe4g3 faalt na 1.Pg4xf2. J. v. d. W. l. Pe4c3 faalt na 1. Pg4—f6: op 2. Th5h6, f-Paard onv. volgt niet mat door 3. b4b5, wegens 3. Ka6aó. C. F. W. 1. Lc5d4 faalt na 1. Pg4—e5, Heemstede. L. A. P. en C. de V. 1. Pa3xc4 faalt na 1.Pg4h2. Santpoort. Mej. D. M. G. 1. Pe4d6 faalt na 1.Pe4—f6. H. F. Z. Zie corr. met Heemstede. H.M. DE KONINGIN HEDEN NAAR VLISSINGEN VERTROKKEN. APELDOORN. 2 Mei. H.M. de Koningin is hedenochtend om 10.40 uur per auto van het paleis Het Loo naar Arnhem vertrokken. Vandaar zal H.M. de reis per treixx voortzet ten naar Viissingen. waar H.M. hedennamid- dag tegenwoordig zal zijn bij de onthulling van het borstbeeld van wylen Z.K.H. Prins Hendrik. Onze beste Vader, Behuwd- en Grootvader STEPHEN WILLEM DE CLERCQ is hedennacht onverwacht, kalm van ons heengegaan, in den ouderdom van 59 jaar. Bad Wiessee: F. DUYOKINCK SANDER DE CLERCQ G, DUYCKINCK SANDER Boeloelawang: Berlijn: G. W. A. DE CLERCQ E. J. DE CLERCQ—VERHAGEN E. DONZUSODE CLERCQ Dr. C. B. DONZUSO A. DE CLERCQ en Kleinkinderen De crematie zal geschieden te Westerveld op Dinsdag 3 Mei na aankomst van trein 10.41 uur. Eenige en Algemecne kennisgeving. Bloemendaal, 29 April 1938 „de Boekhorst" door ons gestoomd zien er steeds KEURIG HELDER uit. De be handeling in onze fabriek is dan ook iets bijzonders. 1-PERS. WOLLEN DEKEN 0.65 2-PERS WOLLEN DEKEN 0.75 PRAKTIJK HERVAT Arts ROLLANDSLAAN 35 HET KANTOOR van Mr. K. van Giffen advocaat exr procureur te Haarl., is VERPLAATST van Wilhel- minastraat 41 naar de Wilhelminastraat 66 Door het Bestuur van de Coöp. Woningvereeniging voor Ge- meentepersoneel te Haarlem zal worden aanbesteed: Het verfwerk ten behoeve der 77 woningen, gelegen aan- cn nabij de van Beresteijnstraat, Nobletstraat, Zomcrkade enz. te Haarlem. Bestek en voorwaarden ver krijgbaar bij den portier van het Bouw- en Woningtoezicht Kruis straat 45, tegen den prijs van 0.50. Inlevering der biljetten vóór of op Maandag 16 Mei uiterlijk na middag 3 uur. aan het bureau Bouw- exi Woningtoezicht Kruis straat 45, Kamer no. 1, met dui delijke vermelding op het adres: „Verfwerk Coöp. Woningvereeni ging voor Gemeentepersoneel". De opening der biljetten zal publiek plaats hebben op dien dag des avonds te 8.30 uur. in het kantoor der Vereeniging vaxx Oorschotstraat 9 A. BOSCHLAAN 9 (Haarlem Zuid) van 4 tot en met 8 Mei. Aanv. 3 en 5 Mei. lesg. 10.- totaal Clubles ƒ3.50 p. mnd. Aanvang 5 Mei. Clubles ƒ4.50 p. mnd. Aanvang 9 Mei. Prosp. gratis. O. Gracht 71- voor den mangel. Adres Stoom- wasscherlj De Vlijt, Amsterdam- schevaart 194. Net werkmeisje gevr. Loon 7 p. w. Zondags vrij. Gr. Houtstraat 4. BESCHAAFD MEISJE gevr., v. d. dag, in klein gezin, van 8 tot 5 of 8 uur. Zelfst. kunn. werken. Werkster aanw. Aanm. Heemst, dreef 108. Noodhulp Keukenmeisje gevraagd, ged. vacantie der te gen w, Volkomen bekend met fij ne keuken. Half Mei of eerder. Br. no. 402 Wensing's Adv. Bur. Tempeliersstraat 32. EEN MOOIE SORTEERING en VLOERBEDEKKING in de Magazijnen van VjV JANSWGJ7-_KPUSST022 DIENSTBODE gevr., voor d. en n., in klein ge zin. Goed kunn. koken en netjes werken. Br. no. 40o Wensing's Adv. Bur. Tempeliersstraat 32. f. warmes Mittagessen ges. 'gute deutsche Küche) von l Uhr— 212 Uhr. Laan van Rozenburg 7, Heemstede Nette Loopjongen gevr. bij COR AKKERMANS, Zahdv.laan 59, Heemstede. liefst bekend met dx-ogisterij. Aanm. tusschen 8—9 uur Dro- glsterij AVO, Zijlweg 104. Echtpaar of eenv. Dame(s) gratis wonen aangeb. in land- buis bij CASTRICI'.M d. Heer al leen. 40 j„ b. b. h. h„ in ruil v. bediening, per l Juli. Br. no. 79965 BOLREK. Amsterdam Te Huur Huis waarin Drogisterij gevestigd is geweest. Huurprijs 40 p. m. Te bevr. Atjehstr.105 Te Huur Atjehstraat Keurig onderhouden Midden- standsworüng. Huurprijs 35.— p. m. Te bevr. Atjehstraat 105. jjgp, m üliliii Meerdere kamers verwarmd door één Haard!! NU is het de tijd, om in de e.v. maanden in Uw huis cen trale verwarming te laten maken. ONZE A R I S T O HAARDCENTRALE ls Ideaal: in uw huiskamer het gezelli- gehaardvuur m. goede lucht- verversching; de overige ka mers prettig verwarmd door radiatoren. Voor 3 kamers reeds vanaf f 275 Een interessante brochure over deze moderne verwar ming zenden wij gaarne op aanvx-aag. Model-installatie in onze zaak te bezichtigen. cen£ outsfrgg aarfem Openbare Scholen HEEMSTEDE. Aanmelding van nieuwe leer lingen voor den op 1 September a.s. aanvangenden nieuwen cur sus aan de Openbare scholen voor Lager Onderwijs aan den Voorweg, de Hcemsteedsche Dreef en den Crayenestersingel kan geschieden ter Secretarie, 2e Afdeeling (tel. 28289). Deze scholen leiden o.m. de kinderen op voor toelating tot de scholen voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onder wijs. De léerlingen moeten vóór 1 October a.s. den leeftijd van zes jaren bereikt hébben. Eveneens kunnen nieuwe leer lingen voor de Openbare UL.O. school aan den Bronsteeweg worden aangemeld. Voor beschaafde dame wordt aan Julianalaan b. d. Zijlweg in kl. gezin z. k. aangeb., badk. en telef. aanwez. Br. no. 9108 bur. van dit blad Wyrxhuys .de Guide Oruyf „Slechte dranken drinkt men vaak „Maar nooit uit „Neêrland's Oudste Zaak Prima Witte Bordeauxwijnen 1.25 - 1.50 - 1.15 - 2.00 - 2.25. Gewasjaren ('28) 2.00 ('26) 2.25, 2.50 ('24) 2.50, 2.75: ('23 2.75, 4.50, 5.00, 5.50. ('21) 5.'50; ('13) 10.00 ('12) 10.00 Tafel-, Visch- en Avondwijnen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 3