Voer den Politierechter. GORDIJNEN WASSEN ARTIS REDDINGSLOTEN TH N S D "A G 3 M F. T 1935 HAARL'EM'S DAGBFAD 8 Een slechte buur. Een juffrouw kreeg bezoek van een buur man. die kwam vragen of hij een schop kon leenen om zijn tuintje om te spitten. ..Kom binnen", zei de juffrouw, die graag een praatje maakte; het leenen van een tuin- schop was blijkbaar niet zoo'n eenvoudige zaak, dat ze aan de deur kon afgedaan wor den. Buurman kwam binnen en ging zitten, maar tegelijk belde de melkboer, zoodat de juffrouw haar bezoeker alleen moest laten om de melk aan te nemen. Ook dit vorderde eeni- gen tijd; blijkbaar wilde de juffrouw met dien deskundige een weerpraatje houden. De bezoeker wist zijn tijd intusschen te ge bruiken door een muurkast te openen, waarin de juffrouw haar geldkistje had staan en uit. tilt kistje een bankbiljet van 10 en een rijks daalder weg te nemen. Er lag meer geld in. maar hij stelde zich met genoemd bedrag te vreden; dat was tactiek. Hij deed kistje en kast weer dicht en zette zich aan tafel met het onschuldigste gezicht der wereld. Na het vertrek van den melkboer werd nog een oogenblikje gepraat en toen vertrok de buur man, maar als hij gehoopt had. dat de juf frouw de vermissing niet of niet spoedig zou ontdekken, vergiste hij zich, want reeds een half uur later miste zij het geld en meteen stond het bij haar vast, dat buurman er niet vreemd aan was en de politie wist het bewijs te verzamelen. Buurman, die niet voor de eerste maal te recht stond, moest zich nu. verantwoorden, maar was niet verschenen. Hij kon dus niet hooren, dat de officier het een brutale en ge- meene diefstal vond, waarover niet lang ge delibereerd behoefde te worden; 6 weken was de elsch; een maand de uitspraak. De verstooten minnaar. Toen het meisje 16 jaar was, maakte ze ken nis met een jongen, die een paar jaar ouder was; de kennis bleef kennis, groeide uit tot verloofde, maar daarbij bleef het, jaar in, jaar uit; de minnaar voelde er niets voor den ambtenaar van den burgerlijken stand in zijn aangelegenheden te mengen. Toen het meisje nog geen twintig was, dacht ze niet aan trouwen, maar toen ze een eind in de twintig kwam en de muts van Slnte Catha rine haar ging sieren, zooals men in België zegt, als de meisjes 25 jaar zijn geworden, ging haar die permanente vrijerij vervelen. Eindelijk ontmoette ze een ander, die minder laconiek was, zoodat zij den vrijer de bons gaf en spoedig daarop met nummer twee in het huwelijk trad, wat men haar niet kwalijk kan nemen. De eerste vrijer nam het echter heel kwalijk en wel zoo. dat hij om zijn spijt te uiten, tot het lage middel van beleedigende briefkaarten zijn toevlucht zocht. Dat is hem slecht beko men, want officier en rechter vonden het zoo'n gemeen bedrijf, dat er geen geldboete of een voorwaardelijke straf overwogen werd. Veertien dagen waren eisch en uitspraak. Belastingzaken. Men leest wel van firma's: wed X en Zonen, als de wed. X en haar zonen allang ter ziele zijn. Maar bij de firma waarvan nu sprake is, waren weduwe en zonen nog allen spring levend. Maar de weduwe liep naar de zeventig en zoodoende werd haar transportbedrijf ge heel aan haar vijf zoons overgelaten, waar van de oudste de leiding had. Doch de moeder bleef het hoofd en toen een der zoons met een auto had gereden zonder dat er wegenbelas ting was betaald en een andere zoon den wa gen waarmee hij reed, niet opnieuw had laten wegen toen hij gerepareerd was, werd moeder ervoor aangesproken en de oude dame kwam in het beklaagdenbankje. Haar oudste zoon nam echter alle verantwoordelijkheid over en vertelde, dat de jongste zoon op eigen houtje buiten het erf met een gerepareerden wagen was gaan rijden om den wagen te beproeven. De oudste zoon had dit wel niet goedgevon den, maar het gezag onder broers is niet altijd zoo straf. Dat was ook de reden, dat een andere broer vergeten had een tweeden wagen opnieuw te laten wegen. De heer Rijksadvocaat vertrouwde het niet erg bij de wed. X en Zonen. Het leek hem toe. dat men probeerde de verantwoordelijkheid van den een op den ander te schuiven en dat de moeder wel degelijk aansprakelijk was. Daarom vorderde hij nogal hooge boeten: 30 voor de eene, 20 voor de andere overtreding. De politierechter geloofde echter in de goede trouw; natuurlijk waren er overtredingen ge pleegd eii was de weduwe aansprakelijk, doch boos opzet was z.i niet aanwezig: slechts wat gebrek aan controle en wat slofheid. Daarom werden de boeten verminderd op 15 en 10 gulden Alweer sigarettenpapier. Het smokkelen van sigarettenpapier heeft zijn aantrekkelijkheid nog niet verloren, niet tegenstaande het risico daaraan verbonden. Zoo werden door de ambtenaren bij een pakhuisknecht te Zaandam een paar duizend boekjes in beslag genomen, eenige minuten nadat ze door de Nederlandsche spoorwegen waren bezorgd, terwijl een tweede bezending bij een machinist te IJmuiden was aangetrof fen, verpakt in twee koffers. Beide personen hadden een gelijksoortig Uol Uw bli Waiivrij Klcvaipark. Santpooi lerslrsaMtjTel 10131 - Meeilfm (Adv. Ingez. Med.) verweer. Een onbekende had hun het papier geleverd: de Zaandammer zei, dat hij dien mysterieuzen persoon te Amsterdam op het Waterlooplein had ontmoet, alsof daar lieden staan, die den eerste den beste smokkelpapier aanbieden. De IJmuidenaar vertelde, dat de onbeken den bij hem aan huis waren gekomen: waar om hij juist werd uitverkoren, legde hij niet nader uit. maar een ambtenaar der belas tingen vertelde, dat de machinist al een half jaar onder verdenking en surveillance stond, waaraan de rijksadvocaat toevoegde, dat de papiersmokkelaars sluwe lieden zijn, die nipt voor het eerste gat zijn te vangen. Als het eindelijk gelukt bij een hunner een partij ge smokkeld sigarettenpapier te vinden, kan men er zeker van zijn, dat het niet het eerste par tijtje is. Hij verzocht den officier gevangenisstraf te eischen en deze eischte 3 maanden: de poli tierechter gaf er twee. De Zaandammer stond wat beter bekend zoodat over hem een reclasseeringsrapport zal worden aangevraagd; misschien volgt er later een voorwaardelijke straf. OPMERKINGEN VAN LEZERS. AFKEURENSWAARDIG AUTORIJDEN. Zondagochtend verzamelden zich op het Hasselaersplein. zoo deelt ons een lezer mede, enkele honderden personen voor het maken van een wandeltocht. Zij marcheerden den Zijlweg op in de richting Overveen. Uit de Zijlstraat kwam een automobilist en reed, hoewel vaart minderend, in gelijke richting, dwars door de ordelijke groep heen. De auto mobilist kwam wel van rechts en had dus voorrang, maar zulk autorijden is toch af te keuren, daar het hier toch een ordelijk marcheerende, aaneengesloten rij menschen gold, meent inzender, die niet gezien heeft dat een politieagent, ter plaatse aanwezig, iets anders deed dan het wisselen van eenige woorden met den automobilist. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De droeve lijst In het tijdvak van 28 Maart tot 28 April '38 verdronken in ons land: 15 jongens beneden 16 jaar, 7 meisjes idem, 13 mannen en 3 vrou wen, tezamen 38 slachtoffers; bovendien ver dronken bij auto's die te water i'eden 6 per sonen, in totaal 44 dooden. In het zelfde tijdvak werden gered of wis ten zich te redden: 8 jongens beneden 16 jaar, 3 meisjes idem, 7 mannen en 5 vrouwen, te zamen 23 geredden. Van dit getal 23 werden zwemmend gered: 4 jongens, 2 meisjes en 1 vrouw, is 7. Zich zwemmend te redden wisten: 1 jongen, 3 mannen en 2 vrouwen, is 6. Door middel van handreiking werden gered: 6. door middel van een reddingshaak 2 en met behulp van boot en boei 2 personen. Bovendien werden gered of wisten zich te redden bij auto's die te water reden 22 per sonen; het totaal aantal geredden bedraagt dus 45 personen. Er reden in bovengenoemde 4 weken 12 auto's te water. LICHAMELIJKE OPVOEDING. De afd. Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland houdt Zaterdagavond half acht een algemeene ledenvergadering in het hotel .Xion d'Or". Behalve de gewone agendapunten worden besprekingen gevoerd over de Vaardigheidsproeven, de Zwemwed strijden voor de scholen, Lighaluitvoering, die bepaald is op Zaterdag 25 Juni op het „Haar lem-terrein" aan den Schoterweg en over de leesportefeuille. De spelmiddagen voor de La gere- en U.L.O.oCholen worden weer in Sep tember gehouden. Door de jongens l-s. wordt gespeeld werpvangbal met doelloop, door de meisjes werpbal met zes honken, voor jongens U.L.O. het spel Veldbal, door de meisjes Kastle. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere rooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. De Schutting. door HANS DE LA RIVE BOX ANDRé wierp een blik op z'n horloge en loosde een tevreden zucht. Over tien minuten zou het einddoel be reikt zijn. Over een klem half uur zou hij Marietta in z'n armen sluiten! Hij was er van overtuigd, dat hij zich op andere dagen ongetwijfeld vreeselijk zou heb ben geërgerd aan het gezwets van het drie tal. dat de coupé vanaf Dordrecht met hem deelde. Maar vanavond kon hij slechts lachen en gelukkig zijn. Vanavond ging hij naar de vrouw, die hem na een afwezigheid van een half jaar verwachtte. Wat deerde hem 't onbenullige gepraat van het boersche heertje over hem en het zinlooze gewouwel van het mannetje naast hem, met z'n kleine muizen oogjes en z'n glimmende schedel? Ook de be paald domme opmerkingen van nummer drie, die bloeonkoolooren en een ingedeukte neus had, gleden langs hem heen. Hij glim lachte maar en was verstandig. Hij had Ma rietta om aan te denken. Waarom zou hij zich opwinden? „Meneer daar schijnt me niet te gelooven", klonk de dunne stem van het mannetje met de muizenoogen en knikte in André's rich ting;; „maar ik houd vol, dat juist de klei nigheden ons leven bepalen. Wanneer ik 13 jaar geleden, dien Maandag in Maart, niet over die bananenschil was gestruikeld, zou ik mijn enkel niet hebben gebroken en dokter Meerman niet hebben ontmoet. Dan zou ik dokter Meerman niet het paard hebben ver kocht en had ik niet het geld gehad, dat ik na den koop besteed heb voor de Eto-aan- deelen. die me precies zes mille hebben opge bracht. Die zes mille heb ik dus te danken aan die bananenschil! Wat jullie" „Zoo ls 't", knikte de man met de bloem- kooiooren. „Mij is het precies zoo gegaan. Op een keer moest ik naar het havenkantoor om een adres van een maat te vragen. Maar op weg naar het gebouw kreeg ik 'n vlieg in m'n oog. Een doodgewone vlieg. Nou. ik bleef op het trottoir staan en begon het beestje weg te wrijven. Juist wilde ik weer doorloopen. toen vlak naast me 'n kleine meid den weg over steekt. net voor een autoIk schoot op haar af en wist haar op het laatste oogenblik te redden. De automobilist was zóó blij, dat Alliance Francaise. Père Reverend Paul Doncoeur over „Het Evangelie in onzen tijd". Gisteravond is het seizoen 19371938 van de Alliance FranQaise gesloten met een le zing van Révérend Père Paul Doncoeur. re dacteur van het blad ..Etudes", over het on derwerp „Het Evangelie in onzen tijd". Vooraf gaf de voorzitter der afdeeling Haarlem, de heer J. H. Sauveur, een korten terugblik over het programma, dat den leden in den afgeloopen winter geboden is. Hij con stateerde, dat dit over de geheele linie hoogst belangwekkend is geweest. Tot zijn genoegen kon spreker mededeelen, dat ook voor het komende seizoen een serie interessante lezin gen kon worden vastgesteld. De heer Sauveur wekte de aanwezigen op tot het maken van propaganda voor de vereeniging en het win nen van nieuwe leden. Het woord was daarna aan Père Paul Don coeur. Spreker behandelde niet alleen de betee- kenls en de plaats van het Evangelie in on zen modernen tijd, maar nam daarbij ook de historie in beschouwing. Hij zette uiteen, dat er ten allen tijde stroomingen en figuren zijn geweest, die getracht hebben de waarde van het Evangelie te.ontkennen. In sommige de zer perloden probeerde men door zuiver ver standelijk redeneeren en op grond van we tenschappelijke of filosofische theorieën het Christendom te moeten afwijzen. Spreker herinnerde o.a. aan Voltaire en de Encyclo- paedisten uit de 18de eeuw. In de vorige eeuw was Duitsche filosoof Friedrich Nietzsche de groote bestrijder van het Evangelie. Zijn levensbeschouwing propageerde de vorming van den „sterken mensch", de heroieke persoonlijkheid, die geen medelijden mocht kennen met het zwakke of verdrukte individu. In vele opzich ten is Alfred Rosenberg een volgeling van hem te noemen. Ook hij verkondigt in zijn .Mythos van de twintigste eeuw" de helden- vereering, ook hij keert zich tegen het Chris tendom, dat hij een ondermijnend element voor de menschheid noemt. Daarnaast herinnerde spreker aan uitspra ken van twee bekende Fransche schrijvers, nl. Paul Claudel en André Gide. De eerste heeft zich gedurende een groot deel van zijn leven afzijdig van het Christendom gehou den. Op la teren leeftijd, na zijn vele wereld reizen, voelde hij zich steeds sterker tot het Evangelie aangetrokken. André Gide, de realist, zeide van het Evan gelie: ,.Het is een eenvoudig boek. dat op eenvoudige wijze gelezen moet worden". Er zijn voorts vele gevallen bekend van principieel ongeloovigen, in wie zich plot seling een volledige ommekeer voltrokken heeft. Zoo is het geschied met den Fran- schen schrijver Arthur Rimbaud, die zijn ge heele leven een fel bestrijder van het Evan gelie was geweest en weinige dagen voor zijn dood verkondigde en met klem blééf verkon digen dat „gelooven noodzakelijk" was. Père Doncoeur schetste vervolgens de po sitie van het Evangelie in onzen modernen tijd, nu de „macht van den sterke" zich we derom laat gelden en het klasse- en ras- ideaal weer hoogtij viert. De geschiedenis leert, dat in tijden van geestelijken nood, als de christelijke principes het ergst bedreigd schijnen, het Evangelie het meest nabij is. Spreker haalde Rusland als voorbeeld aan, waar de religie zich, nu de godloozenbewe- ging op haar krachtigst is, geleidelijk een baan weet te breken. De heer Sauveur dankte Père Doncoeur in waardeerende bewoordingen. JUBILEA BIJ DE P..T.T. Op 1 Mei waren er bij het kantoor der P.T.T. alhier twee jubilea. De heeren J. H. Halm, referendaris 2e klasse en C. J. Uriot commies herdachten op dien datum den dag waarop P.T.T.-bedrijf. Aan belangstelling heeft het de jubilarissen niet ontbroken. De heer J. H. T. Pfaff, di vecteur van het postkantoor kwam hen, mede namens het hoofdbestuur der P.T.T. complimenteeren. Ook hadden zij van vele collega's, oud-colle ga's, vrienden en bekenden felicitaties in ont vangst te nemen. Beide heeren ontvingen verder nog eenige bloemstukken. JAARVERSLAG DER SPAARNE-STICHTING. Aan het jaarverslag 1937 der Spaarnestichting de afdeeling Haarlem van de centrale vereeni ging tot behartiging van de maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken, ontleenen wij: De secretaris werd aangewezen als vertegen woordiger van de Stichting in den Armen raad te Haarlem. 41 nieuwe gevallen werden in dit verslagjaar ingeschreven ni. 22 mannen en 19 vrouwen. Voor patiënten van het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort werd als regel de hulp van de stichting ingeroepen bij proefverlof en ontslag, terwijl van andere gestichten meer malen aanvragen inkwamen om toezicht te houden op ontslagen patiënten. Het vinden van geschikt werk voor de man nen blijft door de tijdsomstandigheden uiterst moeilijk. Gelukkig vond de stichting bij Ar beidsbeurs en Gem. Diensten steun. In de Tehuizen, waar diegenen der verzorg den ondergebracht worden, die geen familie hebben, welke hen kan herbergen, ging alles naar wensch. Ook dit jaar gelukte het eenige personen te reclasseeren. van wier reclasseering het succes bij het begin niet zeker werd geacht. Het ontbreken eener goed uitgeruste nazorg- dienst voor Zenuw- en Zielszieken deed zich telkens gevoelen. Het is niet mogelijk die re sultaten te bereiken, die de stichting zeker zou kunnen boeken bij het bestaan van zoo'n dienst. Het financieel overzicht van den penning meester luidt aldus: De ontvangsten bedroegen f 595.50. De uit gaven f 365.16. De inkomsten daalden dus ook dit jaar weer aanmerkelijk. De penningmeester ontving f 95.50 aan contributie. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Donderdag 12 Mei maakt de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen een excursie naar het Maartenshuis te Doorn en een tocht langs oude kasteelen, o.a. Sterkenburg, Hin- destein, Limenburg, Sandenburg enz. De deel neemsters komen des ochtends óp het Klokhuis plein tezamen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 4 MEI 1938. Programma I: Hilversum I. Programma II. Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Diver sen of gramofoonmuziek G.R.D. 10.20 Parijs Radio. 11.20 Ned. Brussel. 12.35 Keulen. 2.20 Neem een bril Van Keip, en U kunt weer rustig lezen GROOTE HOUTSTR.I37 HAAST IUXOR (Adv. Ingez. Medj Danmarks Radio. 3.00 London Regional. 4.20 Parijs Radio. 5.20 Fransch Brussel. 5.50 Ned. Brussel. 6.05 Fransch Brussel: 6.20 Ned. Brussel. 7.05 Diversen. 7.20 Keulen. 8.20 Pa rijs Radio. 9.50 Weenen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 Di versen. 9.35 London Regional. 12.05 Droitwich 1.20 London Regional. 2.20 Droitwich. 5.40 Londen Regional. 6.00 Droitwich. 8.40 Lon don Regional. 9.20 Ned. Brussel. 9.30 Pauze. 9.35 Praag. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Ope rette progi-amma. 1. Schwarzwaldmadel, Odeon Künstler ork. 2. Kind du kannst tanzen, Dajos Bela. 3. Der Zarewitch, 11 ja Livschakoff. 4. Der Graf von Luxembourg, Strijkorkest, solisten en koor. 5. Komm' Zigany, G. Boulanger. 6. Rose Marie selectie, Patricia Rossborough 7. Victoria and hir Husar, Kosmos orkest. 8. Dollar walzer, Dajos Bela. 9. Potpourri uit Die Czardas Fürstin, G. Boulanger. 10. Fragmenten uit de Vogelhandler, Sopraan, tenor, koor en orkest. 11. Ball im Savoy, Edith Lorand. 8.0012.00 Diversen. Gocdgc's. b. bcsl. Mln. t. Just. 3e afd. A No. 1193 d.d. 2-3-*8 (50.000 loten Morgen misschien uitverkocht! Nu nog overal verkrijgbaar SLECHTS 1 GULDEN ■EfW. per stuk 15.000. IV VI yfla Onder de UI rijke prijzen )j jjfc* 2 FORDS 1 PAMPUSJACHT EEN REIS NAAR TWEE WERELD- TENTOONSTELLINGEN EEN ELECTRISCHE KOELKAST t Artls RcddlngslotcrlJ, Hecrengr. 466, Amstcr* dain-C., Postgiro 321500 (Adv. Ingez. Med.) Jaarvergadering Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat. In de gisteren onder voorzitterschap van den heer H. P. Deinum gehouden jaarlijksche ledenvergadering van de afd. Haarlem en Omstreken der Vereeniging Nederlandsch Fa brikaat werden het verslag, uitgebracht door den secretaris den heer Mr. L. L. F. André de la Porte en het financieel verslag uitgebracht door den penningmeester den heer Dr. J. van Heerde, goedgekeurd. Tot leden van de kas- commissie werden benoemd de heeren W. J. van Herwaarden en Jongepier. De voorzitter bracht dank aan den secre taris en den penningmeester voor al hetgeen in 1937 wederom door hen voor de afdeeling werd verricht, eveneens aan den heer van Weerden, die gedurende eenige maanden het secretariaat waarnam. De financieele toestand der afd. blijkt niet ongunstig. Het aantal leden vergeleken bij het vorig jaar vertoont een lichte daling. In de lichtstoet gehouden ter gelegenheid van het huwelijk van het Prinselijk paar werd deelgenomen met een reclame-wagen, waar mede een eerste prijs kon worden verworven. Ook in de reclame-optocht op 8 Mei georga niseerd door de B. E. L. tenstoonstelling reed deze wagen mede. Voor deze optocht werd door de afd. een zilveren medaille ter be schikking gesteld, uitsluitend voor die wagens welke alleen voor Ned. Fabrikaat reclame maakten. Tusschenkomst werd verleend bij een ge schil ontstaan doordat artikelen waren gele verd met etiketten in onze nationale kleuren, waarvan later bleek, dat zij uit het buiten land afkomstig waren. Er werd een uitvoerige correspondentie met het Hoofdbestuur gevoerd over de reorgani satie der vereeniging en de daaruit voort vloeiende wijziging van statuten en regle ment, welke reorganisatie in 1938 haar beslag zal krijgen. Het bestuur organiseerde voor de leden een bijeenkomst, waar Jhr. Dr. J. C. Mollerus een voordracht hield over „Mijne ervaringen in Ned. Indië, Curacao en Zuid Amerika in ver band met de ontwikkeling van den afzet van Ned. Fabrikaat." In de vergadering van 21 April 1937 werd en deelt verder een en ander mede over de reorganisatieplannen der vereeniging. De penningmeester, dr. J. van Heerde, klaagde dat de belangstelling onder de leden zoo ge ring is. De heer van Herwaarden meent dat dit komt doordat men het belang van het koopen van Nederlandsch fabrikaat niet voldoende inziet. De heer C. Kaptein vraagt of het niet mo gelijk zal zijn om b.v. door middel van circu laires de winkeliers op dit groote belang attent te maken. De voorzitter antwoordt dat dit uitgeven van circulaires al herhaalde malen is ge beurd. De heer A. van Weerden vindt dat het da- gelijksch bestuur deze zaak nog moet overleg gen en dat dan de afgevaardigde naar de algemeene vergadering hier de aandacht op moet vestigen. De voorzitter sluit zich hierbij aan en sluit de vergadering. de heer C. Ooms, directeur van de Spaarne- stad, tot bestuurslid gekozen. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: H. P. Deinum, voorzitter; Mr. L. L. F. André de la Porte, secretaris; Dr. J. van Heerde, pen ningmeester; mevrouw BeundersVroesom de Haan; mej. Mr. M. J. Kluitman; C. Kap tein; C. Hin; A. van Weerden en C. Ooms. De heer W. J. van Herwaarden merkte bij de rondvraag op dat de winkeliers nog niet voldoende doordrongen zijn van het groote belang dat zij hebben bij het Nederlandsche Fabrikaat. De heer A. van Weerden vindt dat de fa brikanten de taak hebben om het Neder landsch Fabrikaat naar voren te brengen, de heer C. Kaptein is van meening dat de ver eeniging hier wel degelijk een taak heeft. De voorzitter zegt dat de fabrikanten zich meer bij de vereeniging moeten aansluiten SPEELTUINVEREENIGING „MEERLEBOSCH" Nu de tentoonstelling weer achter den rug is, en hiermede tevens het Winterwerk is af geloopen, zal het bestuur de tuin op Zaterdag 7 Mei openen voor de Zomerspelen. Het bestuur heeft gemeend hieraan een feestelijk karakter te moeten geven en heeft besloten om de kinderen op Zaterdag 7 Mei a.s. een Feestmiddag aan te bieden, waar het Ensemble „Hardy van Kralingen" de kinderen eenige uren aangenaam zal bezighouden. Op Zondag 8 Mei vinden er op den tuin ver schillende wedstrijden plaats in hardloopen, vèrspringen en hoogspringen, alsmede een viertal korfbal wedstrijden. Aan deze korfbal wedstrijden werken mede de volgende vereeni- gingen: O. B. Z. B. uit Amsterdam, met twee twaalftallen, „Aurora" uit Haarlem met twee adspiranten twaalftallen, en twee twaalftal len van Meerlebosch, alsmede twee twaalftal len adspiranten van Meerlebosch. Voor de korfbalwedstrijden zijn eenige mooie medail les en een beker ter beschikking gesteld, ter wijl voor de andere wedstrijden het Frans Hals Theater, 24 plaatsen voor een kindervoorstel ling heeft geschonken. Tenslotte kon het bestuur nu reeds mede deelen, dat er een groot Zomerfeest in voor bereiding U hetwelk zal plaats vinden op Za terdag 18 Juni en Zondag 19 Juni. hij me een baantje op een expeditiekantoor bezorgde. Daarom beweer ik, dat ik die be trekking feitelijk aan dat vliegje te danken heb". André glimlachte spottend, maar zweeg. Hij was te nuchter van aard om het met den man eens te kunnen zijn. Hij stond op en trok zijn demi alvast aan. De trein begon vaart te minderen. „Tja", sprak het heertje met het boersche voorkomen, „zoo is het leven nu eenmaal. Ze plagen mij wel eens met mijn bijgeloovigheid, maar ik stoor me er nooit aan. Ik zelf zal vast geen bijgeloovig mensch bespotten en mij krijgen ze voor geen goud onder een ladder door bijv. Maar hoe gaat 't? De jongelui van tegenwoordig denken er anders over en spot ten óók met hun leven, wanneer ze niet aan bijgeloof gelooven en ik zeg jullie BoehAndré was dankbaar, dat de trein nu stopte en terwijl het drietal een nieuwen „boom" over bijgeloof opzette, sprong hij lenig op het perron en repte zich naar de controle. De frissche avondlucht deed hem goed en even later sloeg hij den eenzamen landweg in, die hem naar de afgelegen wo ning van Marietta zou brengen. Het was een donkere, vochtige avond en André stapte flink door. De stakkers toch, dacht hij, terwijl hij flink doorstapte. En hoe zeldzaam dom konden de menschen toch redeneeren! Het liefst had den ze hem in het gesprek gemengd, dat had hij wel begrepen. Het was verstandig geweest, dat hij zich afzijdig had gehouden. Hij met zijn moderne begrippen en zijn helderen en nuchteren kijk op het leven! Aan het eind van het weggetje bleef hij staan. Gelukkig waren z'n oogen nu iets aan de duisternis gewend. Ja, hij herkende de om geving heel duidelijk. Als jongen sloeg hij meestal het smalle paadje rechts in om achter de schooltuintjes om naar de kweekerij van Schipper te loopen, daar vlug over de schut ting te klimmen en dan via het bruggetje in het dorp te komen. Dat was minstens vijf mi nuten vlugger, dan wanneer hij den straatweg volgde. Wel verdraaid, waarom zou hij ook vanavond niet binnendoor gaan? Hij moest lachen bij het denkbeeld. Maar hij vóelde zich immers een schooljongen, al was hij sinds verleden jaar meester in de rechten? Kom, kom, hij zou geen sterveling tegen komen en elke minuut was er één. Bovendien was de schutting geen bezwaar voor zijn sportief lichaam. Juist wilde hij het bewuste paadje inslaan, toen hij zich bedacht. Neen, dan zou hij toch maar liever den straatweg nemen. De schutting was hoog en vast en zeker het tegendeel van schoon, na den regen van den vorigen dag. Ter eare van deze onverwachte vacantie had hij zich op een nieuwe demi getracteerd en een nieuwe jas waagde je maar niet direct aan zoo'n schuttingavontuur! Daar moest je een ezel voor zijn en een ezel was hij nu bepaald niet. Dus dan maar omloopen! En André liet het paadje het paadje, nam den straatweg en bereikte tien minuten later Marietta's woning. Hij sloot haar in z'n armen en- alles kwam precies zoo uit. als hij ge droomd en verwacht had. Den volgenden morgen dwaalden ze als twee vroolijke kinderen door de bouwlanden achter het dorp. „Precies als vroeger in onze „jeugd"," plaag de André en drukte innig Marietta's arm. Plot seling bleef hij staan en keek eens aandachtig om zich heen. Ja waarempel, daar was de schutting met er vóór de kweekerij van Schip per. Hij voelde ineens duizend prettige her inneringen in zich opkomen, herinneringen aan zijn schooljaren en zijn kwajongensstre ken. Hoe vaak hadden ze den ouden Schipper niet geplaagd met z'n zijden pet en z'n kana riegele sokken? „Waar kijk je naar?" vroeg Marietta glim lachend. „Naar de schutting," antwoordde André. „Het is nog dezelfde schutting van toen. Lieve deugd, ik bén er wat keeren over geklommen!" Ze wandelden er heen en toen zag hij het smalle paadje, dat hij den vorigen avond had willen nemen. Het onkruid groeide tus- schen de sintels dooi-. „De moderne jeugd ls bepaald gehoorzamer dan wij vroeger," merkte hij spottend op. „Ex- wordt hier niet dikwijls geloopen, zoo aan dat gras te zien." Marietta schudde het hoofd. „Neen je hebt gelijk. De kweekex-ij is ver kaveld. Zooals jullie vroeger naar het dorp gingen is tegenwoordig uitgesloten. Kijk maar eens over de schutting heen. André nam een sportief aanloopje en even later steuxide hij op de bovenlat en had een ruim overzicht op de kweekerij. Toen gleden z'n blikken recht omlaag en even kwam een vreemde glans in z'n oogen, tex-wijl zijn ge dachten onwillekeurig naar zijn demi gleden en vervolgens naar het drietal ixx den trein Want recht onder de schutting was een Jreede sloot gegraven met donkerdrabbig water. En Marietta zei lachend: „Ze ls twee meter diepl" (Nadruk verboden.) Auteursrecht voorbeh.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10