HAND TAILORED HEERENCOSTUMES Eerste Fiatgebouw voor alleenstaande vrouwen DINSDAG 3 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Ü?i SmgeCcmd op lüo ■maat veimaMigd. GR.HOUT5TR.hoek GR. MARKT Wordt in October te Haarlem geopend. Op uitnoodiging van de afdeelïng Utrecht van den Bond van Vrouwen, werkzaam in bedrijf en beroep heeft mevr. E. J. van Waveren—Reslrik in hotel „Pomona" een uiteenzetting ge geven over het werk van de stichting: „Voor vrouwen door vrouwen", die in October a.s. haar eerste flatgebouw voor alleenstaande vrouwen, een groo- te villa in het Kenaupark alhier, hoopt te openen. Reeds in September van het vorige jaar maakten we melding van de plannen van mevr. Van Waveren een pionierster op het gebied van efficiency in de huishouding die, zeer gegrepen door het prachtige werk, dat door de „Women's Pioneer Housing" in Engeland voor de alleenstaande vrouwen wordt verricht, reeds toen de eerste stappen ha,d gedaan om ook in ons land te komen tot verwezenlijking van het ideaal: goede, prac- ■tische, geriefelijke, vrije, gezellige en goed- koope woongelegenheid te scheppen voor wer kende of andere alleenstaande vrouwen. Er is in de maanden tusschen September en nu hard gewerkt. Na de artikelen, die in ver schillende bladen over ons geheele land ver schenen, kwamen bij mevr. Van Waveren honderden adhaesie-betuigingen binnen, en reeds 4 November werd de stichting „Voor vrouwen door vrouwen" opgericht. Een 3 pCt. obligatieleening werd uitgeschreven, waarop reeds tijdens den eersten propaganda-avond in November voor 9000 werd ingeteekend. 't Ging alles zoo vlot, dat reeds in Maart van dit jaar kon worden overgegaan tot den aan koop van een groote, vrijstaande villa in het Kenaupark alhier, ideaal gelegen in een ter rein van ruim 11 are. Bouw- en Woningtoezicht gaf officieel te kennen, dat het gaarne wilde aneehelpen om de plannen te verwezenlijken, en door den architect Rietveld te Utrecht werden, in voortdurend overleg met mevr. Van Waveren, de plannen voor de verbouwing van het per ceel gemaakt. Hierdoor werd een gelukkige samenwerking verkregen tusschen een vak man en een huisvrouw, die alle mogelijke practische vondsten op 't gebied van werk- besparing in de flats verwezenlijkte. Er komen In het gebouw 14 flats, sommige met twee. doch de meeste met één kamer, die dan als zit-slaapkamer kan worden gebruikt en tevens een inrichting bevat om zelf te koken, zonder dat men last heeft van etens- -geuren. Verder bevat iedere flat een portaal met volledige bergruimte, vaste waschtafel, W.C. een badgelegenheid en een aantal inge nieus uitgedachte kastjes voor boodschappen, vuilnisemmer, post, enz. Volstaan we hier met de mededeeling, dat hei, flatgebouw voorzien zal worden van cen trale verwarming en warmwaterinstallatie, van een „stofzulgercentrale" waardoor het mogelijk is door middel van slangen in iedere kamer te zuigen, zonder dat met stofzuigers hoeft gesleept te worden, van een kelder tot berging van koffers, een fietsenstalling, een telefooncel en huistelefoon. Een inwonend echtpaar zal alle voorko mende bezigheden verrichten. Dc bedoeling van de stichting is, dat het Haarlemsche flatgebouw, waarvoor zich bereids 50 candidaat- huürsters hebben opgegeven, een voorbeeld wordt, dat in alle plaatsen van ons land, waar alleenstaande vrouwen moeite hebben met haar huisvesting, ruime navolging zal vin den. Men hoopt, dat zich overal groepen vrou wen zullen vormen, die in contact met de Haarlemsche stichting het initiatief zullen nemen voor de oprichting van meer flat gebouwen. Dames, die in principe voor het plan voelen, kunnen reeds nu haar adres opgeven aan mevr, Van WaverenResink, Schotersingel 143 alhier, die dan een overzicht kan krijgen van de belangstelling in verschillende deelen van ons land. Veertien dagen voor de opening, dus waar schijnlijk in September van dit jaar, zal het gebouw 'kant en klaar worden tentoongesteld. De huurprijs zal niet hoog behoeven te zijn; men hoopt deze voor de kleinste flats, die toch nog een zeer ruime zit-slaapkamer be vatten, vast te stellen op 25 per maand, ver warming en warm water inbegrepen en met belangrijke reductie op electriciteit en gas.. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. Maandagmiddag ongeveer half vijf reed een personenauto, bestuurd door een handelaar uit Waddingsveen, van de Buitenrustlaan naar den Scha 1 kwijkerweg. De bestuurder nam op de brug de bocht naar links te klein. Hij kwam daardoor in botsing met een andere personen auto, bestuurd door een verpleegster uit Hille- gom, die van de tegenovergestelde richting kwam. Deze laatste wagen werd van voren geheel in elkaar gereden. Een dame, die in deze auto zat, werd aan den neus gewond. Door een juist passeerend lid van den Onge- vallendienst werd zij per auto naar de Maria- Stichting vervoerd. Na behandeld te zijn, keer de zij per taxi naar Hillegom terug. Tegen den bestuurder van de aanrijdende auto, die verklaarde dat hij de bocht te klein had ge nomen, omdat een wielrijder vóór hem links reed, werd proces-verbaal opgemaakt. agenda. Heden; Consultatiebureau: Ledenvergadering Va- cantiekolonies, 9 urn-. Groote Kerk: Orgelbespeling, 8.15—9.15 uur. Palace Familie Cinema: ..De Boekanier" en „De groote Gambini" 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Een pracht exemplaar van een man", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Paarlen van de Kroon" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het meisje in de taxi", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Beschuldigd" cn „Amor in het warenhuis". Frans Hals Museum: Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel". 104 uur. Spaarndam: Muziekavond door blinden in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente. 8 uur. WOENSDAG 4 MET Handelmij ..Westexport". Verspronckweg 31. Alg. vergadering aandeelhouders. N.V. Bouw en Expl. mij. „Zuid Haarlem", Verspronc'veg 31. Algem. vergadering aan deelhouders. Frans Hals Museum: Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel", 10—4 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Amsterdam Rubber verdubbelt bijna liet dividend. De netto-winst der Rubber Cultuur Maat schappij „Amsterdam" bedraagt over 1937 naar dè Tel. verneemt, na afschrijving van circa f 3.000.000, ruim f 7.300.000 (vorig jaar f 2.902.916). Hiervan zal worden toegevoegd aan de reserve voor afschrijving op land- concessies, erfpachtsperceelen en onderne mingen f 1.500.000. Voorts zal f 800.000 (v. j. f 500.000) gereserveerd worden voor uitvoer recht 1938. waarna de resteerende winst, toe latende, een dividend van 15 pet. (v. j. 8 pet.) zal worden uitgekeerd. Over 1936 werd f 7.534.619 onttrokken aan de reserve voor afschrijving op landconces- sies', erfpachtsperceelen en ondernemingen, ten einde de boekwaarde der oudere rubber- aanplantingen In overeenstemming te bren gen met de boekwaarde der ontginningen, waardoor genoemde reserve verminderde tot f 5.000.000 SLUITING R.K. KAPPERSVAKSCHOOL. Onder groote belangstelling hield dezer da gen de R.K. Vakschool voor Kappers(sters) haar sluitingsavond in de Kroonzalen Gr. Markt alhier. De voorzitter de heer Boon deelde mede dat deze avond ten doel had propaganda te ma ken voor de Bedienden-Organisatie welke met; de Patroonsorganisatie het beheer van dej school verzorgde. Eenige nieuwe Fransche coiffures werden gedemonstreerd door de heeren Boon en N. H. van Loenen. De directeur der school: de lieer C. J. van Loenen, gaf hierna een korte uiteenzetting over de gedemonstreerde coiffures. Vervolgens werden de rapporten uitge deeld. De directeur gewaagde van de vele en groo te moeilijkheden welke in de afgeloopen 2 jaar waren te overwinnen. Een brief was ingekomen van den voor zitter der R.K. Middenstandsvereeniging afd. Haarlem de heer Hooy, welke zijn bewonde ring uitsprak voor hetgeen hij heeft kunnen waarnemen tijdens de examenavonden. Hij was ervan overtuigd, door de samen stelling van de examencommissie en de eischen welke op deze avonden gesteld wai-en, dat dit een stap in de juiste richting betee- kende en sprak tevens de hoop uit, dat de school bij het bekend maken van de Vesti- gingseischen hieraan zou voldoen. Hierna werden de rapporten door den direc teur uitgereikt met vermelding van het beste rapport aan welks bezitter een klasse-prijs werd overhandigd in den vorm van gereed schappen. Negen leerlingen zijn geslaagd voor eindexamen, 18 voor het overgangs examen (3 voorwaardelijk, 3 niet opgekomen), 2 niet bevorderd. De examencommissie bestond uit afgevaar digden van de Association Maitres der Coif feurs des Dames de „ELVEKA" R.K. Bond van Kapperspatroons- en de Bedienden Organisatie. De directeur bracht een. woord van dank aan de leeraren die het mogelijk gemaakt hebben de school haar plaats te doen behou den en hierdoor het vakbelang te dienen. Een extra woord van dank werd gebracht aan den heer J. H. Heussehen, voorzitter van de reeds 30 jaar bestaande Vakschool te Den Haag, die steeds van advies gediend heeft. Namens alle leerlingen bracht de heer Bos (leerling 4de klasse eindexamen) dank voor alles wat zij in de afgeloopen 2 jaren hebben geleerd. Aan directeur en alle leeraren werd hierna een stoffelijk blijk van dankbaarheid gegeven in den vorm van een zilveren potlood. Vermelding verdient nog dat de heer Bos, leerling vierde klasse, op het kort geieden ge houden Nationaal Concours te Den Haag den derden prijs wist te behalen. Na afloop van dit officieel programma werd nog' gedanst. SLUITINGSAVOND OPWEKKINGS SAMENKOMSTEN. Donderdag 5 Mei a.s. zal de laatste der serie bijeenkomsten, welke het Comité voor Opwek kingssamenkomsten gedurende het wintersei zoen georganiseerd heeft, gehouden worden in de Kerk der Broedergemeente, aan de Parklaan No. 34. Als spreker zal dezen avond optreden de heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam, die vergezeld zal zijn van den heer A. van Andel uit Amerika. Plet Comité hoopt de wekelijksche bijeen komsten in September weer te hervatten, ter wijl voor dezen zomer op het programma staan, een landdag op Tweeden Pinksterdag op „Beeckenstein" te Velsen onder leiding van den heer J. Sevensma, openlucht-Evangelie samenkomsten en een tentcampagne. OUDERAVOND SCHOOL NOORMANNEN- STRAAT. De Oudercommissie van bovengenoemde school had den heer A. J. Meijerink Maan dagavond uïtgenoodigd voor een spreekbeurt. Hij koos het bekende onderwerp: „De hygië nische beteekenis van het zwemmen en het nut van liet zwemmend redden. Het hoofd dei- school, de heer Ooter, leidde den spreker bij de vele aanwezige onderwijzers en ouders In. Lichtbeelden verduidelijkten het gesprokene. Het hoofd der school en de voorzitter der oudercommissie, de heer Visarius, dankten den spreker voor zijn voordracht. JAARVERGADERING VAN „SNELVERBAND" De jaarlijksche algemeene vergadering der Eerste Hulpvereeniging „Snelverband" werd een dezer dagen onder voorzitterschap van den heer J. H. de Boer gehouden. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter het feit. dat van gemeentewege thans gratis een oefenlokaliteit ter beschikking is, gesteld, waaruit mag worden afgeleid, dat de autoriteiten het mooie werk der vereeniging, het geheel belangeloos verleenen van eerste hulp, waardeeren. Het jaarverslag uitge bracht door den heer C. Gramkow wijdt eenige woorden aan de nagedachtenis van wijlen den heer W. Waalewijn, één der mede oprichters, die 25 jaar secretaris van „Snel verband is geweest. Tevens werd het vele werk van den kortelings afgetreden voorzit ter den heer J. H. Fortgens nogmaals onder de aandacht gebracht. De rekening van baten en lasten over 1937 evenals de begrooting 1938 uitgebracht door den penningmeester, den heer J. B. Heystek werden met algemeene stemmen goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, mej. A. v. Donselaar en de heeren C. Gramkow en D. Zonneveld werden herkozen. De Bootcommissie die zich jaarlijks be last met de uitvoering van de door „Snelver band" georganiseerde boottochten voor lichamelijk gebrekkigen mocht ondervin den, dat een „motie van vertrouwen" gesteld, met algemeene stemmen werd aangenomen. Het door de secretaresse van deze commissie mej. G. W. Bout uitgebracht jaarverslag, als mede de rekening en verantwoording van de penningmeesteresse, mej. A. v. Donselaar, werden met algemeene stemmen goedge keurd. Nadat eenige punten van huishoudelijken aard waren afgedaan, sloot de voorzitter de vergadering. De Bilt voorspelt: Meest matigen Noordoostelijken tot Oos telijken wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen, koude nacht met kans op nachtvorst, weinig verandering in temperatuur overdag. BAROMETERSTAND: Hoogste 774.6 m.M. te Thorshavn. Laagste 753.7 m.M. te Szegedin in Hon garije. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Noorden neemt nog in beteekenis toe en breidde zich vooral naar het Oosten uit. Een depressie, die door het Noorden trekt, geeft echter weer dalingen van den luchtdruk in het uiterste Noorden van Scandinavië. In het Oosten van Centraal-Europa stijgt de lucht druk, waardoor de depressie in het Zuid-Oos ten. die reeds eenige dagen stationair was, begint op te vullen. Op dit deel van het vaste land viel plaatselijk veel regen, te Breslau en te Weenen 17 millimeter. De depressie in het Zuidwesten verplaatste zich naar het Zuiden en schijnt naar het Mid- dellandsche zeegebied te zullen trekken. De arctische winden langs den Oostrand van het gebied van hoogen luchtdruk brachten een sterke temperatuurdaling in Finland, de Bal- lische staten en in Polen. Het gebied van koude in Zuid-West-Duitschland. Zwitserland en Frankrijk is nog steeds aanwezig. Dc Alpen stations melden echter aanmerkelijk hoogere temperaturen, groote droogte en onbewolkte lucht. Op IJsland werd het kouder, evenzoo op de Faroer. Het is te verwachten, dat in onze omgeving de wind uit Oost zal blijven en dat bet weer zal opklaren. De opklaring zal echter geen stij ging van temperatuur brengen en bij opklaring- in den nacht blijft het gevaar voor nachtvorst bestaan. BAROMETERSTAND Vorige stand 758 m.M. Stand van heden 759 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: STIENS, Opticien Gierstraat 27 Tel. no. 16764 ^el< telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Crematie S. W. de Clercq. Onder veel belangstelling is hedenmiddag op het crematorium te Westerveld de crema tie geschied van het stoffelijk overschot van den heer S. W. de Clercq oud-dij'kgraaf van den Haarlemmenneerpolder, Commissaris van de N.V. Kon. Handel Maatschappij v.h. Boeke en Huidekoper en oud-voorzitter der H. O. V. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. namens de N.V. Kon. Handel Mij. v.h. Boeke en Huidekoper de heeren mr. dr. W. P. Vis, D. Verhaar en B. Plaïsier. Voorts ir. J. G. Bijl, de heer C. Bierens de Haan, J. C. Rein- ders Folmer, dijkgraaf van den Haarlemmer meerpolder, P. v. Ouwerkerk, penningmeester van de bestuurscommissie van den Haarlem- mermeerpolder; jhr. mr. L. M. Rengers Hora Siccema, secretaris van de bestuurscommis sie van den Haarlemmermeerpolder. Verder J. D. B. Olie, directeur van de Plaatwellerij te Velsen; G. Vogel, directeur van Stoop's Bad; mr. D. A. E. Immink, secretaris van de directie der N.Z.H.T.M.: J. Tideman, oud gouverneur der Molukken; mr. D. Giltay Veth; J. Mulder, architect te Bloemendaal; mr. A. Beets, voorzitter der H.O.V.; D. J. San ders. namens het bestuur der H.O.V.; W. J. H. Muiier, oud-hoofdredacteur der Deli-Cou- rant; mr. P. Tideman; jhr. F. Teding v. Berk hout Jr.. en anderen. In het crematorium werd allereerst het woord gevoerd door dr. A. H. Haentjens. die zeide. dat allen die den overledene gekend hebben, diep ontroerd waren bij het verne men van de ontstellende tijding van zijn heengaan. De heer De Clercq stond critisc'h tegenover het leven en zichzelf. Hij had een mild en verdraagzaam karakter eii had een groote mate van rechtvaardigheidsgevoel. Hij was krachtig in de daad, doch zacht in het uitvoeren van die daad. De H.O.V. en de Ver eeniging Weldadigheid naar Vermogen kun nen van zijn nobel karakter getuigen. Als tweede spreker trad mr. dr. W. P. Vis namens de N.V. Kon. Handel Maatschappij Boeke en Huidekoper naar voren om namens die firma de dankbaarheid en waardeering uit te spreken voor het vele en belangrijke werk, dat de overledene gedurende meer dan 20 jaar als commissaris verricht heeft. Steeds stond hij ons met raad cn daad terzijde, al tijd rekening houdend met de gevoelens van anderen. Hij heeft voor ons en ons personeel zeer veel gedaan en zijn hoogstaande per soon zal bij ons, in dankbare herinnering blijven voortleven. Namens de H. O. V. sprak vervolgens mr. A. Beets een kort woord van waardeering. Hij heeft gedurende vele jaren zijn beste krach ten aan onze vereeniging gegeven. Toen hij in 1925 het voorzitterschap op zich nam, stond de H. O. V. er zeer slecht voor. Hij heeft vele moeilijkheden niet alleen het hoofd geboden, doch glansrijk overwonnen. Dank zij hem ontvangen wij tegenwoordig subsidies van rijk en provincie. Bij zijn aftreden hebben wij zijn verdiensten voor onze vereeniging vast gelegd door hem tot eere-lid te benoemen. De heer De Clercq zal in onzen kring blijven voortleven. Namens de familie sprak vervolgens nog een neef, waarna de heer J. C. Rcinders Fol mer namens de bestuurscommissie van den Haarlemmermeerpolder den overledene dank te voor al het werk, dat hij als dijkgraaf ver richt had. Nadat nog eenige vrienden den heer Ds Clercq voor zijn warme vriendschap en trouw hadden gedankt, bracht de dochter van den overledene ontroerd dank voor het gespro kene en de belangstelling. Daarna daalde de. kist onder het spelen van de Prelude Opus 18 van C. Franck. heemstede OUDER-AVOND BRONSTEESCIIOOL Vrijdagavond zal een gecombineerde ouder avond worden gehouden voor de lagere en de u. 1, o.-Bronsteescholen. Behoudens onvoor ziene omstandigheden zal dit de laatste ge combineerde ouder-avond zijn, daar na de in gebruik stelling van de nieuwe Crayenester- school in dit opzicht een splitsing zal worden doorgevoerd. Als voornaamste punten van be handeling vermeldt de agenda: Mededeelir gen ovej: de nieuwe school en de verkïezm' van een lid van de ouder-commissie. BENOEMING. In de vacature van secretaris cler gemeente lijke Commissie voor de Plantsoenen, ontstaan door het vertrek van den heer E. A. M. A. Ste ger is benoemd de heer E. J. C.Hermans. DE HEER JAN VAN AKEN In aansluiting op het bericht van gisteren inzake het afscheid van den heer J'. v. Aken van de N.V. Boek- en Uitgeversmij. J. A. Boom vernemen wij nog dat hij namens het perso neel door den heer v. Viersen hartelijk werd toegesproken. Daarbij ontving J. v. Aken een prachtig theemeubel en een sigarenkoker met inscriptie uit het fonds van het technisch per soneel. Ook mocht v. Aken 2 kistjes sigaren en een mooie aschbak van den heer W. Oudshoorn ontvangen. GYMNASTIEK. DE DRIEKRINGSWEDSTRIJD A.s. Zaterdagavond wordt in de Korenbeurs te Alkmaar een wedstrijd gehouden tusschen vertegenwoordigende dames- en heerenploe- gen van den Kennenier Turnkring, den kring Alkmaar e.o. en den kring Noord-Holland's Zuiderkwartier. Van élken kring nemen 8 dames en 8 heeren deel, waarvan op elk onderdeel telkens de prestaties van de 6 leden voor de puntenbere- kening tellen. De dames krijgen te verwerken een vrije oefening, een paardsprong, en een oefening aan langbrug.. paard en ringen. Voor de heeren zijn bestemd een vrije oefening, een paardsprong, en een oefening aan hoogrek, hoogbrug. paard en ringen. Alle oefeningen zijn naar keuze en zij mogen slechts éénmaal worden uitgevoerd. In volgorde van werken bestaan de K. T. K. ploegen uit de volgende gymnasten: Dames. 1. D. Fortgens-Smal (Bato), 2. T. v. Leeuwen (Olympia), 3. A. Brouwer (Turnlust H.), 4. H. Heclc (Turnlust H.), 5. C. Swart (Bato), 6. S. Smit (Concordia), 7. C. v. Ko- ningsbruggen (O. S. S.), 8. C, Kwant (Concor dia). Reserves: P. de Vos (Bato) en T. Kap- téijn (Concordia). Ploegleider is de heer R. M. Bloem. Heeren. 1. A. v. Zadel (BGV)2. J. Timmer mans (Turnlust H.), 3. J. de Kruif (Bato). 4. P. de Vries (Turnlust H.), 5. S. van Looij (Turn lust H.), 7. F. Guit (Bato), 8. P. v. Duijn (Turn lust H.) Reserves: C. Th. Smal (Bato) en J. Brink (O. S. S.) Ploegleider is de heer W. H. Verkes. B'eide K. T. K. ploegen zijn sterker dan ooit te voren. Vooral de damesploeg zal haar kach- ten kunnen toonen. Door afwezigheid van turnsters van het tweede plan vormt die ploeg een sluitend geheel, wat niet geheel kan ge zegd worden van de heerenploeg. Bovendien is J. Verkes verhinderd. Toch kan ook in de heerenploeg vertouwen worden gesteld, mede door opneming van P. v. Duijn. Door de deelneming van dezen turner zal ook de persoonlijke strijd scherp zijn. Schu- rink (winnaar '37) van Alkmaar e.o. en Roo- denburg van het Zuiderkwartier zullen zijn groote tegenstanders zijn. Ook bij de dames is de persoonlijke concur rentie groot. De K; T. K. turnsters zullen te genstandsters van groot formaat vinden in de dames Witziers van het Zuiderkwartier en Ran van Alkmaar e.o. Vorig jaar ontliepen de ploegen elkaar wei nig. Alleen de heerenploeg van het Zuider kwartier stak bij de andere ploegen ongunstig af. Genoemde ploeg Is dit jaar evenwel ster ker. Een ander verrassings-element is hierin gelegen, dat de kring Alkmaar e.o. vorig jaar geen vrije oefeningen uitvoerde. Dit jaar heeft die kring zich daarop wel kunnen voorberei den, en van het daarin bereikte resultaat zal voor den eindstrijd veel afhangen. A.s. Zaterdag is dus.ni alle opzichten een open strijd te wachten. VOETBAL. Haarlem naar Sclierpenzeel. Opluisteringswcdstrijd tegen A.G.O.V.V. Haarlem maakt a.s, Zondag een uitstapje naar Scherpenzeel. waar de aldaar bestaan de voetbal vereeniging f eestelij kheden orga niseert. De rood broeken spelen een opluiste- ringswedstrijd tegen A.G.O.V.V. KORFBAL. NEDERLAND—BELGIë. De Nedei'landsclie Korfbalbond heeft de Nederlandsche vertegenwoordigende ploeg, welke op 8 Mei a.s. op het A.F.C.-terrein te Amsterdam tegen België speelt, als volgt sa mengesteld: Aanval: P. Oerlemans (Swift). A. van Duinhoven (Blauw Wit), mevr. M. Meyer- Moos (D.V.D.), mej. L. Douwes (Blauw Wit). Midden: G. Seits, L. Wedemeijer (aan voerder), mej. G. v. d. Graaf en mej. M. v. d. Graaf, allen van Deetos, Verdediging: H. Koper. H. Siebenlist, mej. N. Vlietman (allen van Westerkwartier) en mej. S. Teysse (Blauw Wit). CRICKET IN ENGELAND. Maandagmorgen vielen de 4 laatste Aus tralische wickets voor 67 runs. Hassett's 43 waren van een zeer hoog gehyte, De in nings sloot op 541. Men kreeg daarna iets te zien wat in country-cricket nog niet is voor gekomen. Mc. Cormick de Australische fastbowler had 30 minuten noodig voor 3 overs. Hij bowlde in totaal 90 no-balls! De Australiërs hadden schijnbaar last van het gure weer. Hei openingspaar van Worces ter Hon. J. C. Lyttelton en Buil gaf fraai cricket te zien. Buil moest zich terugtrek ken wegens een kwetsuur. Met Cooper sa men werden voor de lunchpauze 99 runs ge scoord. Lyttelton gaf levendig spel te zien en de jonge Cooper scoorde zijn runs in f raaien stijl. De linksche googly-bowler Fleetwood Smith had met 8—98 een groot succes. Worcester shire's 1ste innings leverde 267 runs op (Lyt telton 50, Cooper 61, Bull, die zijn innings later hervatte 37*, Gibbons 29 en Perks 21). Een ernorme 6 van Crisp op O'Reilly dient vermelding. 2de innings Worcester 450 (Lyttelton 23\Bull 20*). De stand van de overige wedstrijden is: Yorkshire 339 en 21—1 tegen H.C.C. 325 (Edrich 104), Oxford 229 en 520 tegen Gioucestershore 445 (Neale 131). POSTDÏTTVEN. DE UIVER. De Uiver hield een wedvlucht van vudenbosch afstand 89 K.M. De prijzen werden gewonnen door: C. H. Willemse Jr., 12, 8. 11, 16, 21, 22: J. Pieke 3. 10. 15, 26, 27: K, Koster 4—19 J. Poecke 5. 23: L, Alders 6, 9, 25: W de Wit 7. 14. 18 24' A. C Pieke 12; A. Zeewaart 13. 17: F, C. de Bruin 20. De eerste duif werd getoond te 10 uur 59 minuten en 38 seconden. De laatste te 11 uur 46 minuten en 0.7 sec. (Adv. Ingez. Med.) VOETBAL. Spanning in Engeland. Zelden of nooit is de spanning in de beide hoogste divisies van de Engelsche voetbal league zoo groot geweest als ditmaal. Het En gelsche seizoen is nu weer in zijn laatste week, een paar clubs zijn al uitgespeeld, een enkele moet nog twee wedstrijden spelen, de over- groote meerderheid heeft er nog een voor den boeg. En bij een totaal van 42 te spelen wed strijden is er nog geen kampioen van de eerste divisie, nog geen beslissing omtrent de gradatie en nog geen tweede gelukkige die promoveert. Laat ons dit interessante beeld eens wat nader bezien. Arsenal stond pa Zaterdag bovenaan met 50 punten uit 41 wed strijden, Wolverhampton Wanderers tweede met 49 uit 40, Preston, de Cupwinnaar had nog een theoretische kans op de „doublé" (cup en kampioenstitel) met 46 uit 40 wed strijden. Maandag echter hebben de Wolves gespeeld en gewonnen met 21 van West Bromwich Albion. Daardoor staan zij nu weer bovenaan, met een punt meer dan Arsenal. Zij moeten nu nog uit spelen tegen Sunder land. een moeilijke wedstrijd, maar Arsenal speelt nog thuis tegen Bolton Wanderers, die zelf op de vijfde plaats staan en dus ook geen „zacht eitje" zullen zijn maar een harde noot om te kraken. Wint Wolverhampton dan is het kampioen, maar een gelijk spel is niet bij voorbaat vrldoende, want Arsenal heeft een doelgemiddelde van 7244 en de Wolves hebben 72—48, ook al een gering verschil, maar een dat den doorslag voor Arsenal zal geven als de Londensche club wint en de Wolves slechts gelijk spelen. Terloops zij ge zegd, dat het maximum van 53 punten dat voor den kampioen nu nog ,s halen is, wel ongewoon laag is. Het verschil tusschen num mer een en nummer laatst van dit oogenblik, namelijk 15 punten (51 tegen 36) is ook wel zelden zoo klein geweest. Denk eens aan, Wol verhampton en Arsenal wonnen totnutoe elk 20 wedstrijden, dat is dus nog niet eens de helft van de 41 die zij gespeeld hebben en zij speelden resp. 11 en 10 maal gelijk. Onderaan den competitieladder is de strijd nog verbetener. Na Zaterdag stond Hudders- field laatste met 35 punten uit 40 wedstrijden. Het won 15 wedstrijden (Wolverhampton zoo als gezegd 20 matches). Inmiddels won Hud- dersfield gisteren van Stoke City en door dit succes steeg de club niet minder dan zes plaatsen zonder nochtans nu buiten gevaar te zijn. Want de laagstgeplaatste zes clubs, Manchester City, Stoke City, Birmingham, Portsmouth, W. Bromwich Albion en Grimsby Town hebben alle in 41 matches 36 punten behaald. Huddersfield met 37 is nog- niet bui ten gevaar dus want het kan thuis nog ver liezen van Manchester City. Everton, dat 38 punten heeft, is wel veilig omdat het zulk een mooi doelgemiddelde heeft, n.l. 7874. De volgende wedstrijden moeten nu nog gespeeld worden door clubs, die in degrada- tiegevaar verkeeren Grimsby TownChelsea Huddersfield T.Manchester City Leicester CityBirmingham Middlesbrough—W. Bromwich Albion PortsmouthLeeds United Stoke CityLiverpool De strijd is nog' geheel open. Wat de promotie betreft, Aston Villa is tot vreugde van de geheele Engelsche voetbal wereld weer eerste klasser geworden, maar ook deze club kwam maar net met de hakken over de sloot, want de Villa heeft, met nog een wedstrijd te spelen 55 punten veroverd. Sheffield United volgt met 53 punten, maan deze club heeft haar programma afgewerkt en kan nog gepasseerd worden door Coventry City en Manchester United, weliswaar niet in aantal punten, maar wel in doelgemiddelde. De stand van deze drie is merkwaardig ge noeg om te vermelden: gesp. gew gel. verl. v.-t. pnt. Sheffield U 42 22 9 11 73—56 53 Coventry C. 41 20 11 10 65—44 51 Manchester U. 41 21 9 11 80—60 51 Een ongekende slotapotheose beleeft het Engelsche voetbal dit jaar en deze week zal in elk geval overal de beslissing' brengen. VOETBAL IN ENGELAND. Uit Londen: In de eerste afdeeling van de Engelsche league zijn Maandag twee wed strijden gespeeld. Huddersfield Town won met 3-0 van Stoke City; Wolverhampton Wander ers nam door een 21 overwinning op West Bromwich de leiding in deze afdeeling met 1 punt voorsprong op Arsenal. Zaterdag a.s. kan de beslissing om het kam pioenschap van de eerste afdeeling der league vallen. ROEIEN. DE VARSITY. Samenstelling van de ploegen voor het hoofdnummer. In het hoofdnummer de Oude Vier van de op 15 Mei a.s. te houden universifceitsroeiwed- strijden op de Boschbaan van Amsterdam zul len de volgende ploegen uitkomen: Boei 1: Aegir met P. H. Suringar (boeg), R. Pranger, H. Greebe. A. Th. Moll (slag). L. van Nouhuys (stuurman). Boei 2: Triton met H. B. Struinig de Groot (boeg)H. H. W. Hogerzeil, P. Terpstra, H. de Langen (slag)), H. H. F. Hobbel (stuurman). Boei 3: Njord met G. A. Catalani (boeg), D, J. Koeleman, H. K. Roessingh, H. j. du Pon (slag). F. Mesla (stuurman). Boei 4: Ne reus met W. Bloemendaal (boeg), C. Brenkman, A. Smit, J. Schuringa (slag), C. van der Ham (stuurman). Boei 5: Laga met J. T. L. Bartlema (boeg), H. Herklots. J. II. Godefroy, C. de Jongh(slag), -T. H. Hummel (stuurman.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2