Haarlem's Dagblad Over Schoolkennis. Opnieuw devaluatie van den franc. Loopexamen. WANDELWAGENTJES VAN WEERT Carl von Ossietzky overleden. Koning Leopold peetvader van Prinses Beatrix. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16831 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaveuen Algein. Drukkerij N.V. Bureaux: Grootc Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodicnst 38810. Drukkerij: Zuidcr Buiten Spaarnc 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 13051 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 1-1825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Donderdag 5 Mei 1938 Abonnementen per weck f0.23. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per regel. Keeelabonnemciitstarie%en op aanvraag. Vraag eu aanbod 1-1 regels f 0.60. elks regel meer f 0.15. Groentje* rie rubriek. Er zijn duizenden menschen, vooral bij het onderwijs zelf zeer talrijk, die waarschuwen tegen de overlading met leerstof op de Mid delbare Scholen en de Gymnasia. Dat gaat nu eigenlijk al jarenlang zoo door maar er wordt niets mee bereikt. Al het protesteeren schijnt vruchteloos. Ergens in den vaderlandschen onderwijs- hof staat een klein, stevig, oud muurtje en dat loopt men niet omver. Toch zal dat moeten gebeuren, wil men de woekerplant der Matelooze Leerstof uitroeien. Het zal mij benieuwen of men met deze zaak ooit een stap verder zal komen. Het is moeilijk te ge- looven, des te moeilijker omdat het in Ne derland geen gebruik is, krachtige bewinds lieden aan het departement van Onderwijs te plaatsen. Ik bedoel daar geen Mussolini's of Stalin's mee, maar alleen maar ministers die de hun gegeven macht te baat nemen en hun zienswijze durven doorzetten ook tegen onwillige adviseurs in. Het is niet te loochenen dat met name ons M.O. een groot deel van zijn roem heeft in geboet. Het oude comfortabele gevoel van de eerste jaren dezer eeuw: „wij hebben eigen lijk zoowat het beste onderwijs ter wereld" is allang weg. Waarschijnlijk was de toestand toen ook beter dan nu. De leerstof was lang zoo hoog niet opgedreven als thans het geval is en het onderwijs paste in het kader van zijn tijd. Laat men iets stilstaan, dan raakt het uit het kader van zijn tijd. Want de tijd verandert. Nu zei mij een bekend onderwijsman: „de ikernfout is. dat men beheerscht wordt dooi de idee „Kennis is Macht".... en ik hoor vele menschen al vragen: is dat dan niet zoo? Het klinkt dan ook wel erg eenvoudig en aannemelijk. Het is een echt populair kern woord, net zooiets als „Tijd is geld" en nog veel ouder, want het wordt toegeschreven aan Francis Bacon, die een groot en begaafd Engelschman was. Dat hebben de vele na hem gekomen Britten (hij stierf in 1626) dan ook wel erkend en ze hebben zelfs lang ge twist over de vraag, of Bacon ook niet de werken van Shakespeare had geschreven. Maar ze hebben uit zijn historische kracht term „Kennis is Macht" niet afgeleid dat men zooveel mogelijk parate kennis in een kinderhoofd moest trachten te proppen om er zoo lastig mogelijke exameneischen aan te kunnen stellen. Het is misschien wel eens een voordeel voor het eigen land van een profeet, dat hij er min der geëerd in is dan in het buitenland en dat men zijn woorden dientengevolge minder let terlijk opvat. Het Engelsch onderwijs mist zeer zeker de volprop-methoden van het Nederlandsche. Het heeft natuurlijk ook zijn gebreken, maar het erkent dat Kennis geen magazijn artikel is, dat men in iemands hersens opslaat om het er bij gelegenheid uit te halen. Kennis is Iets dat de ontvanger begrepen en beseft heeft cn waarmee hij kan omgaan. Zijn die voor waarden niet vervuld dan dient hij alleen als gramophoonplaat, die men een aantal malen af kan draaien, tot-ie kapot of versleten is, maar die in elk geval alleen maar domweg weergeeft. Natuurlijk gaat het niet zoo met alles wat geleerd wordt. Maar als het met een aanmer kelijk deel zoo gaat, dan is dat een overbodig surplus, dan is dat ballast. En ik moet beken nen dat ik schrok toen ik dezer dagen van leeraren hoorde van verscheidene gevallen van overspanning, die zich bij leerlingen der hoogste klassen in den loop der laatste jaren hadden voorgedaan. En een tikje verbaasd was ik te hooren, hoe men er soms noodge dwongen toe moet komen met de te zware exameneischen te schipperen, zelfs bij begaaf de leerlingen. De Engelschman Houston Chamberlain heeft gepoogd Francis Bacon's woorden te amendeeren. Hij heeft gezegd: „Niet onvoor waardelijk geldt de bekende spreuk: Kennis is Macht; alles komt aan op de vraag, wie de wetende is. Van het weten, meer nog dan van het goud, kan men zeggen dat het op zichzelf niets is, hoegenaamd niets, en even zeer in staat den mensch geheel te gronde te richten als hem op te heffen en te ver edelen". Ja, wie is de wetende? Weet hij?of is hij alleen maar volge propt als een feitenkennis-pakhuis? In dat laatste geval weet hij niet. „Het is misschien het verschrikkelijkste ge schenk dat een booze geest aan onzen tijd gaf: kennis zonder bekwaamheid", heeft Pestalozzi geschreven. Een zeer groot denker en opvoeder, Pesta lozzi. R. P. AARDBEVINGEN IN MEXICO. MEXICOSTAD. 5 Mei. Uit Ometepec, staat Guerrero, worden twee aardbevingen gemeld, die zich direct na elkander deden gevoelen. Zij werden voorafgegaan door sterk ondergrondsch gerommel. Er worden geen dooüen of gewonden gemeld, slechts zou er schade veroorzaakt zijn. (United Press) KEEPER JUDA DE VRIES. De bekende Haarlem-keeper Juda de Vries hoopt op Donderdag 19 Mei met mejuffrouw Jenny Calo in het huwelijk te treden. Besluit werd genomen in overeenstemming met de Britsche en Amerikaansche regeeringen. 1 FRANC 5 CENT. GISTERAVOND heeft de Fransche minister-president Daladier voor de radio een toespraak gehouden, waarin hij o.a. mede deelde, dat de regeering besloten heeft den Franc te stabili- seeren op een basis, die de regeering in staat zal stellen hem doel treffend te verdedigen. Dit besluit, aldus Daladier, is genomen in volledige overeenstemming met de Engelsche en Amerikaansche regeeringen, wien spreker dank zegde voor hun medewerking De stabilisatiekoers van den franc is heden vastgesteld op 179 per pond sterling, dit komt overeen met 5 Nederlandsche centen. Aan de rede van Daladier is het volgende ontleend: De regeering', die ik sedert drie weken leid, heeft van haar vorming af voor twee groote moeilijkheden gestaan, die een onmiddellijke oplossing eischten. Daladier. Allereerst moest de sociale vrede, de vrede tusschen de Franschen hersteld worden. Wij hebben dus de sociale conflicten geregeld. De groote stakingen zijn geëindigd, dank zij den goeden wil van werkgevers en werknemers. Het werk is hervat. De tweede moeilijkheid is van buitenlandsche aard. Zij stond in verband met de verdeeldheid in een Europa, dat niet ophield zich- te bewapenen terwijl het zich aaneen moest sluiten. Op de conferentie te Londen heb ik de oprechte en loyale overeen stemming" tusschen Frankrijk en Groot Brit- tannië, die de waarborg vormt van de vrij heid en den vrede, kunnen versterken. Nauwelijks teruggekeerd uit Londen moest ik de economische en financieele moeilijkhe den onder oogen zien. Ik wil vandaag, even als altijd, het land de geheele waarheid zeg gen. Deze waarheid is als volgt. „Bloedarme huishouding". Onze huishouding is diep getroffen. De wet tige winst heeft de neiging te verdwijnen, de gedeeltelijke werkloosheid in de fabrieken neemt toe. onze handelsbalans verarmt, onze productiestatistieken blijven een onderwerp van vernedering voor de Franschen vormen, De waarheid is, dat met deze bloedarme huis houding de staatsbegrooting onvermijdelijk een tekort oplevert, dat de behoeften van de schatkist de spaarders uitputten, het open baar crediet schaden, het particulier crediet droog leggen en het monetair crediet be dreigen. De voor het lot van het land verantwoorde lijke regeering kan niet dulden, dat een zoo ernstige toestand voortduurt. Er kan geen sprake zijn van leerstellingen of proefnemin gen. Orthodox of stoutmoedig, edelmoedig of wreed, iedere maatregel, die rechtstreeks moet medewerken tot het welzijn van het land, is een noodzaak. Iedere maatregel, die niet rechtstreeks van belang is voor het openbaar welzijn, is over bodig. Zoo is de geest, die de actie, welke wij hebben ondernomen, bezielt. Aan deze actie ligt ten grondslag een be roep op het vertrouwen des lands. Voor een politiek van duurzaam vertrouwen echter moet eerst een monetair peil worden vastgesteld, dat in overeenstemming is met onze lasten en dat niet telkens weer in twijfel wordt getrok ken, een peil, dat eindelijk den Franc beveiligt tegen de sinds jaren tegen hem ontketende aanvallen. Daarom heb ik, zonder mij te bekom meren om critiek, maar er van over tuigd, mijn plicht te doen jegens het land. besloten onze munt te stabili- seeren op grondslagen, waarop hij doeltreffend zal worden verdedigd. De Fransche regeering heeft dus. in vol komen overeenstemming met de Amerikaansche en Engelsche regee ringen, wien ik dank zeg voor haar loyale en hartelijke medewerking, be sloten over te gaan tot een aanpassing van den franc aan een koers, die de gelegenheid zal bieden hem zegevie rend te verdedigen. Dit besluit is genomen binnen het kader van de driemogendheden-overeenkomst, waaraan de Fransche regeering krachtig ge hecht blijft. Men zal den koers, dien ik voor morgen heb vastgesteld, niet te boven gaan. De spaarders zullen dus in onze nationale munt kunnen beleggen zonder te vreezen voor een nieuwe vermindering en zelfs veeleer een vergroote waarde voor den franc kunnen ver wachten. Op deze wijze zullen wij kunnen voortgaan met het wederopbouwwerk, dat den Franschen een krachtsinspanning» in vrijheid oplegt. De eerstvolgende defensieleening zal allen Franschen de gelegenheid geven in vol bewust zijn een volksstemming voor hun vaderlands liefde te houden. De overige wetsdecreten brengen niet al leen een verhooging der belastingen, maar vormen een geheel van maatregelen, die de ontwikkeling begunstigen van de productie, den wisselkoers, de geldcirculatie, de uitvoering van belangrijke werken en de opening van groote werkplaatsen, die van belang zijn voor het geheele nationale leven, aangezien zij niet alleen ontworpen zijn voor de groote steden, maar ook voor het verder afgelegen land. Wij stellen u dit plan voor, dat verhinderen zal, dat de munt bloot staat aan onophoude lijke aanvadllen en dat in staat zal stellen de voor de landsverdediging noodige goudvoor raad te behouden. Wij hebben er de voorkeur aan gegeven een beroep te doen op den moed der Franschen in plaats van ons te laten mee voeren doör den stroom naar de rotsen. Orde en arbeid. Ons hoogste doel is den Franschen arbeid tot ontwikkeling te brengen de wet der democratie is de wet der krachtsinspanning. Geen nieuwe schom melingen van den munt, geen nieuwe uitgaven, geen nieuwe lasten, vrede in het binnenland als voorwaarde voor den vrede naar buiten, ziedaar wat wij willen. Veel woorden zijn niet noodig om de Franschen te doen be grijpen. dat het oogenblik is gekomen tot aaneensluiting in orde en arbeid. INCIDENT TUSSCHEN LETLAND EN RUSLAND. RIGA, 4 Mei Letland, heeft langs diplo- matieken weg geprotesteerd tegen een inci dent, waarbij op den avond van 1 Mei een Letlandsche grenswacht doodgeschoten is op Letland's grondgebied op een eiland in de Silupe door een Russische grenswacht, die zich op Russisch gebied bevond. De rivier is de grens tusschen beide staten. (United Press) DE FiilIRER IN ITALIë. Mussolini heeft Ilitler gistermiddag een bezoek gebracht op het Quirinaal, waar de Duitsche Rijkskanselier zijn intrek heeft genomen. (In de Finsche stad Abo heelt men besloten, in verband met het groot aantal verkeersongelukken, ook den ivandelaars een soort examen af te nemen.) Abo (Finland) is gekomen, Met een nieuw doelmatig plan, Het heeft een besluit genomen, Dat men vurig loven kan. Ook daar heeft men de problemen Van de dame en den heer. Die soms maar een loopje nemen Met de eischen van 't verkeer. Ter vermijding van gevaren. Heeft men kortweg daar gezegd: Voortaan wordt door wandelaren, Ook examen afgelegd. Wanneer daar dan aan voldaan is Door den wandlaar, naar den eisch, Hij goed op den loop gegaan is, Krijgt hij er een ioopbewijs. Ik weet niet hoe dat zal worden, Mooglijk ongeveer aldus: Loopbaan zes (dus net in orde) Levenswandel zeven plus. Zoo'n examen heeft z'n waarde, Dat lijkt zonder twijfel, maar 't Heeft wat voeten in de aarde, Men is er niet gauw mee klaar. Wie er zakt, loopt in het honderd, Loopt er leelijk in, dat spreekt, Maar wat mij nou wel verwondert Is, hoe men dat falen wreekt. Hoe moet nou zoo'n stumper boeten, Ja. ik weet er weinig van, Maar die zal wel „zitten" moeten, Tot hij eindlijk loopen kan. P. GASUS. 5.90 en duurder ANEGANG 46 (Adv. Ingez. Med De goudvoorraad der wereld. Zes staten, waaronder Nederland, bezitten 87 pCt. GENèVE 5 Mei (Reuter). Volgens het maandelijksch financieel rapport van den Volkenbond bezitten zes staten, n.i. de Ver- eenigde Staten. Frankrijk Engeland. België. Nederland en Zwitserland 87 pet. van den goudvoorraad der wereld uitgezonderd Span je en de Sovjet Unie. Duitschland, Italië en Japan beschikken over slecht-s twee procent van de wereldgoudvoorraad. De bekende Duitsche paci fist en Nobel prijswinnaar Carl von Os sietzky is te Berlijn op 50- jarigen leeftijd overleden. Voor nadere bijzonderhe den omtrent zijn leven zie men pag. 4. 1 Chineezen blijven voortgang melden in Sjanloeng. Volgens de Japanners is 't strijdtooneel echter niet belangrijk gewijzigd. SJANGHAI, 4 Mei. De Chineezen berich ten, dat zij vandaag in den loop der gevech ten twintig K.M. voort hebben kunnen ruk- kan noordelijk van Taierfcsjewang. Zij zou den de Japanners gedwongen hebben zich van Liangfangtsjan naar Hsoetsjien terug te trekken. Tevoren was er reeds langen tijd in de on middellijke nabijheid van Taiertsjewang heftig gevochten, waarbij de Chineezen door hun numerieke overmacht de meerdere had den kunnen blijven. De Japansche militaire autoriteiten ont kennen intusschen, dat er belangrijke veran deringen in het strijdtooneel gekomen zijn. Volgens hen heeft de Japansche luchtmacht vrijwel de leiding genomen door een groot bombardement uit te voeren op het station van Soetsjau. Omtrent de gevechten in Zuid-Anwei be weren de JapannQ-s. dat de Chineesche te genaanvallen zijn afgeslagen onder groote verliezen voor de aanvallers. De Chineezen berichten echter weer een succes ten westen van Hangtsjau. Twintig K.M. daarvan heb ben zij Joetsjang veroverd. Tevoren hebben zich daar hevige gevechten afgespeeld. De Japansche troepen hebben daarbij over een oppervlakte van vele vierkante mijlen alle dorpen en gehuchten verbrand. De opmarsch der Chineezen is daar hoofdzakelijk het werk der guerillatroepen. Naar verluidt heb ben de Chineezen den spoorweg van Wohoe naar Nanking weer onderbroken en wel op niet minder dan twaalf punten. Buitenlandsche militaire deskundigen zijn allen van meening, dat het Japansche of fensief alle kracht verloren heeft. De gedeel telijke inwerkingstelling van de Japansche mobilisatiewet is practi.sch, zoo verklaren zij, de erkenning dat het offensief een débacle (United Press). Het woord is aan Vosmaer: 't Is niet de vraag, al ivat in boeken steekt in 't hoofd te zaam'len, doch of het daar iets ivekt en kweekt. Geparkeerde vrachtauto gaal er van door En rijdt bijna dc Heerenvest in. In de Janssen van Raaystraat stond heden morgen een vrachtauto van de aannemersfirma J. G Nells geparkeerd, geladen met zand en tegels. Op een gegeven oogenblik kreeg de wagen blijkbaar genoeg van het wachten en hij be gon te rijden. Voorbijgangers op de Heerenvest zagen tot hun groote verbazing plotseling uit een zij straat een onbestuurde auto komen, die lang zaam den weg over stak, over de tramrails en den grasberm reed, en neen, wat verwacht werd, gebeurde niet. De wagen bleef op den rand van den berm hangen, met alleen de voorwielen in het water, zooals op de afbeel ding te zien is. Spoedig kwam hulp opdagen. De wagen werd ontladen en de Amsterdamsche tram over één spoor geleid. Met behulp van cricks en takels slaagde men er toen na veel moeite Ln, de auto weer op den weg te krijgen. Naar het Belgische Telegraaf-Agentschap verneemtheeft Koning Leopold dc uit- noodiging van Prinses Juliana en Prins Bernhard, om peetvader te zijn van Prinses Beatrix, aanvaard. Koning Leopold zal de doopplechtigheid op 12 Mei in Den Haag bijwonen. In verband met een tijdelijke afwezig heid van Koning Leopold, is eerst thans bekend gemaakt, dat ZM. het hem van den aanvang af aangeboden peetschap over de jonggeboren Prinses heeft aan vaard en heeft toegezegd bij den doop tegenwoordig te zullen zijn. HEDEN: 14 PAGINA'S. De Fransche franc zal opnieuw devalueeren 1 Koning Leopold zal optreden als peetva der van Prinses Beatrix. 1 De vlootrevue te Napels 2 Het spellingsdebat in dc Eerste Kamer heeft geen direct resultaat gehad. 3 Malta's kunnen tot 1 Juni zonder prijsver- hooging worden ingevoerd. 3 Een reeks branden heeft Woensdag in ons land gewoed. 3 Hedennacht is nabij Gilze een vrachtauto tegen een stilstaande auto gereden en in brand gevlogen; twee personen zijn in de vlammen omgekomen. 3 De politieke besprekingen te Rome. 4 De bekende Duitsche pacifist Carl von Os sietzky is overleden. 4 De fascistische jeugd demonstreert voor Hitler en Mussolini. 4 Het Fransche passagiersschip „Lafayette" door feilen brand geteisterd. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Over schoolkennis. 1 B. K.: Werkzaamheden aan de vleeschhal vorderen goed. 5 Mr. E. Elias: Haagsche Heeren 5 J. H. dc Bols: Tentoonstelling werken Rens Lenssclink en Anton Pieck. 5 H. D. Vertelling De eenigc kans. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 3

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1