Haarlem's Dagblad I Vluchtelingen worden niet meer toegelaten. Wordt Spanje weer monarchistisch? lutethotiokai - Ituclts JOH. SWAALF Bij de haren. Stoomen Verven iOTTGERING De doop van Prinses Beatrix Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16834 Uitgave Lourcn» Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij !N.V, Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poslgirodicnst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarue 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEK.REBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 9 Mei 1938 Abonnementen per weck f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtenticn: 1-5 regels f 1.75, elke regel tneer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonneinentsturieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Infante Don Juan als toekomstig koning genoemd. Franco blijft echter staatshoofd zoolang de burgeroorlog duurt SARRAGOSSA, Mei. (Van onzen specialen correspondent Jean de Gandt) VOLGENS informaties Lier ter plaatse, beschouwt men een monarchie on der Juan van Bourbon-Mountbatten, den derden zoon van ex-koning Al fonso XIII als het meest waarschijnlijke re gime voor het Nationalistische Spanje spoe dig na het beëindigen van den burgerkrijg. Niettegenstaande generaal Franco eenigen tijd geleden een korte verklaring aangaande dat punt gaf hij zeide, dat een monarchie het meest geschikte regime voor Spanje na den vrede zal zijn is er over dit vraagstuk nog geen definitieve, officieele verklaring af gegeven. De geheele natie is nog steeds te zeer in beslag genomen door de krijgsope raties en daarom beschouwt men dan ook de restauratie van het koningschap voor het oogenblik niet gewenscht. Daarentegen ver klaarden zich een aantal hooggeplaatste per sonen, die daaromtrent gepolst werden, vóór de monarchie. Diezelfde kringen zijn echter van meening. dat de macht van den koning beperkt zal moeten worden, zoodat hij slechts weinige van de prerogatieven, die hij onder de Constitutie van 1876 bezat, zal genieten. Andere kringen, o.a. de Falangisten stellen een koningschap in den geest van de Engel- sche monarchie voor. met uitzondering van het Parlement, want dat beschouwen zij als n tteloos; weer anderen prefereeren het Ita- liaansche systeem. Daar officieele kringen blijven weigeren over deze aangelegenheid hun meening te zeggen is het onmogelijk eenige zekerheid te geven hoe en wanneer de overgang van het huidige systeem naar het toekomstige zal plaats vinden. Nog zij echter opgemerkt, dat t idee van een referendum niet werd verwor pen. Men neemt aan, dat, indien de Infante Don Juan aan het bewind komt, zijn ouders en familieleden als gevolg hiei*van naar Spanje zullen mogen terugkeeren. Eén ding schijnt echter zeker, nl. dat Franco het hoofd van den Staat zal blijven zoolang de oorlog duurt. In geval van zijn overlijden zal zijn plaats direct door een der conunandeerende generaals worden ingenomen. „Democratisch-liberale regime heeft afgedaan". Met betrekking tot de hoofdlijnen, die het politieke regime van het toekomstige Spanje zullen kenmerken is het wellicht interessant eenige belangrijke woorden uit de speech te citeeren. die generaal Franco 19 April alhier heeft uitgesproken: „Wij wenschen in geen geval, dat Spanje door één enkele groep' zal worden beheerscht, ïioch door kapitalisten, noch door proletariërs". Een andere zinsnede uit- dezelfde rede, die in verband met het on derwerp van dit artikel van beteekenis is, luidt: ..Wij gelooven niet in het democrati sche liberale regime, dat zooveel en zoo'n ernstige schade aan Spanje heeft berokkend; maar ik zal nooit de onrechtvaardigheid be gaan om dat regime te identificeeren met het regime, dat, in handen van crimineelen en struikroovers het Roode Spanje regeert. Het liberale regime in Spanje is definitief gestor ven op den morgen, toen de regeering bevel gaf den leider van de oppositie, Calvo Sotelo te vermoorden". Het decreet, dat de tegenwoordige regee ring schiep, stipuleert, dat de reorganisatie van den Staat en het bestuur, maar staat geen definitieven staatsvorm toe; wel laat het den weg vrij voor „een stabiel, geordend en doeltreffend regeeringswerk". Het decreet bepaalt tevens, dat het bestuur onderworpen zal zijn aan den constanten invloed van de nationale beweging, zoodat het geleidelijk geperfectionneerd zal worden. Het resultaat van de laatste maanden wettigt de bewering, dat het nieuwe systeem in het geheele land goede resultaten afwerpt. Een van de decreten, die zeker na den oor log veranderd zullen worden, is artikel 17 van 3 Januari 1.1. Dit decreet machtigt den Chef van Staat juridische maatregelen van algemeen karakter voor te schrijven. Het zou dan heel wel mogelijk zijn, dat al derge lijke maatregelen eerst door het kabinet be sproken en goedgekeurd zouden moeten wor den. Een ministerieele verklaring van 2 Februari bepaalt, dat de drie vroegere rivalen: de werk gevers, de technici en de werknemers, het meest nuttige instrument in de organisatie van een nationaal-syndicalistischen staat moeten zijn. Jongen met een mes gestoken. Tengevolge van de situatie, die door het eindigen der vijandelijkheden zou ontstaan, zullen er verscheidene nieuwe maatregelen genomen moeten worden, maar de structuur der regeering is gebouwd op een serie van decreten, die het terrein voor het toekomstige bestuur voorbereiden en men kan dan ook verwachten, dat de overgang nauwelijks ge voeld zal worden. (Nadruk verboden). (United Press). BE TE RE HULP BIJ BESTRIJDING van alle ONGEDIERTE. Twee jaar schriftelijke garantie. Geen beschadiging van Uw huis. Meubelen, Kleeren, Tapijten enz. worden door ons BLIJVEND motvrij gemaakt. „RADICAAL" - HAARLEM GEN. CRONJéSTRAAT J35 TELEF. 11657. (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsclie Orkest Vereeniging. Dr. J. E. baron dc Vos van Stecnwijk eere-voorzitter. Het bestuur der H.O.V. deelt ons mede: Aan de H.O.V., die in het komende seizoen het 125-jarig bestaan gaat herdenken, is de eer te beurt gevallen, dat de burgemeester van Haarlem Dr. J. E baron de Vos van Steenwijk het eere-voorzitterschap heeft wil len aanvaarden. Vroeger heeft Jhr. Mr. W. B. Sandberg, destijds burgemeester, eveneens deze eere-functie bekleed. De Leiding van de H. O. V. Benoeming- van nieuwen vasten dirigent een jaar uitgesteld. Wij ontvangen het volgende communiqué: „Naar aanleiding van het vertrek van den heer Frits Schuurman naar het Residentie Orkest heeft het bestuur van de H.O.V. beslo ten, gedurende het winterseizoen o.a. eenige gastdirigenten uit te noodigen om de H.O.V. te leiden". Heruit blijkt dat men het voornemen heeft, de benoeming van een nieuwen vasten diri gent voorloopig aan te houden en in het as. winterseizoen eenige mogelijkheden te on derzoeken. Wij meenen te weten dat het in de bedoeling ligt, over een jaar tot een vaste benoeming over te gaan. Natuurlijk zullen in het a.s. winterseizoen verscheidene concerten geleid worden door den tweeden dirigent, den heer Marinus Adam, wiens uitstekende kwa liteiten men kent. Wij spreken de hoop uit dat Frits Schuur man onder de gastdirigenten zal zijn en dat hij meerdere concerten voor zijn rekening zal kunnen nemen. TELEFOON 10663 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) (Een schoonheidsspecialiste te Utrecht zag vonnis zonder straf tegen zich gewezen, wegens een advertentiewaarin zij haar dien sten aanbood voor het uittrekken van haren.) Wat mag je wel, wat mag je niet? Er zijn op velerlei gebied Op die vraag van die grensgevallen; Vlak langs die grenzen loopt beslist, Het vak van schoonheidsspecialist. Die thans bestaan bij honderdtallen. Waar overschrijdt zoo een de lijn Van het strict medische terrein, Waar hem de toegang is verboden? Hij heeft (of zij, 't is vaak een vrouw) Indien geleid door goede troiAv, Hier wel een scherp begrip van noode. In Utrecht is voor het gerecht. De vraag weer op één punt beslecht. Het punt van haren epileeren; Dat ligt op 't medische gebied. Een schoonheidsspecialist mag niet. Voor zulk een werk zich presenteeren. Dit is, nu 't vonnis is geveld. Dus onomstootlijk vastgesteld En hoeft geen twijfel meer te wekken; Ons leeken is het toegestaan. Uitsluitend maar onszelf voortaan,. De haren uit het hoofd te trekken. Snel Voordeelig Accuraat Tel. 11561 (Adv. Ingez. Med.) De Haarlemsehe Industrie. Personeel uit de Spoorwegwerkplaatsen uit Zwolle naar Haarlem. De Nederlandsche Spoorwegen zullen de Centrale werkplaats die zij te Zwolle hebben opheffen. Het personeel dezer werkplaats wordt overgeplaatst; er gaan er naar Haar lem en naar Amersfoort. Aan de Centrale Werkplaats te Haarlem is reeds een vrij groot aantal arbeiders uit Zwolle overgekomen maar binnenkort zullen er nog meer volgen. In totaal zal het aantal Zwollenaren dat naar Haarlem komt ongeveer 300 bedragen. In de stad loopen geruchten dat een groote onderneming te Haarlem met de Ned. Spoor wegen in onderhandeling zou zijn om de werk plaats te Zwolle te koopen. om daar dan haar bedrijf te vestigen. Dit zou voor Haarlem een groote slag zijn. Uit goede bron vernemen wij evenwel dat het bericht voorbarig is omdat het aanbod zelf nog bestudeerd moet worden. Het woord is aan Hitier keert Woensdag naar Duitscliland terug. BERLIJN, 9 Mei. Uit welingelichte bron nen wordt vernomen, dat Hitier hoogstwaar schijnlijk zijn verblijf in Italië met één dag zal verlengen en dus Woensdag inplaats van Dinsdag zooals was bepaald, hier zal terugkeeren. (United Press). Als ongewenschte vreemdelingen beschouwd. Het gevolg' van een twist in den Ilout. Zondagavond om half twaalf kwam een 21-jarige loopknecht op het politiebureau al hier meedeelen dat zijn 16-jarige vriend, die met hem in den Hout met twee meisjes stond te spreken, door een jongen met een mes in de linkerborst gestoken was. De vriend kreeg namelijk woorden met vier passeeren- de jongens, wier leeftijd op 1318 jaar werd geschat. De hem toegebrachte wonde bloed de en nadat de loopjongen zijn vriend op de bagagedrager van één der meisjesfietsen naar de Mariastichting had getransporteerd, werd aldaar na onderzoek geconstateerd dat de wonde van ernstigen aard was. aangezien de linker long en het hartzakje getroffen wa ren. Heden zal het slachtoffer dan ook nog niet verhoord kunnen worden. Aan een hoofdzuster van de Mariastichtine heeft hij gezegd dat hij zijn aanvaller niet kende. Gisteravond om kwart over één werden drie verdachten aangehouden, die echter, na- dal zij door den loopknecht positief niet als den dader herkend waren, op vrije voeten werden gesteld. De minister van justitie heeft een rond schrijven gericht aan de procureurs-gene raal bij de gerechtshoven en verschillende politioneele autoriteiten in zake het vluch telingenvraagstuk. De stand van zaken is thans zoo. aldus de minister, dat. sedert dit vraagstuk acuut werd. een vijf- of zestal ja ren verstreken zijn, gedurende welke een voortdurende toevloeiing van vluchtelingen naar ons land heeft plaats gevonden.Ons land herbergt dan ook vele duizenden van deze vreemdelingen. In plaats van een geleidelijke opklaring brengt de stand van het vluchte lingen-vraagstuk toenemende moeilijkheden mede. Gedurende de afgeloopen jaren is ten aanzien van de toelating van vluchtelingen hier te lande, een in het algemeen tegemoetkomend stand punt ingenomen. De regeering is van oordeel, dat de tot nu toe gevolgde gedragslijn beëindigd moet worden. Verschillende belangen o.a. economi sche belangen en de nog steeds aan zienlijke werkloosheid hier te lande maken het noodzakelijk de verdere toelating van vluchtelingen hier te lande tegen te gaan. Een vluchteling zal voortaan als een ongewenschte vreemdeling te beschouwen zijn. Onder vluchteling wordt verstaan iedere vreemdeling, die onder den druk der omstan digheden in het land, waar hij verblijft of ge vestigd is. dit land verlaat; aan de omstan digheid. dat de vluchteling voldoende finan cieel» middelen bezit mag geen reden ont leend worden hem hier te lande toe te laten of te laten verblijven. Zooals bekend is. wordt de grensbewaking versterkt en uitgebreid, hetgeen een betere wering ten gevolge zal hebben. Echter komt ook op de plaatselijke politie een ruimere taak van controle en toezicht te rusten: het is van wezenlijk belang, dat de politie voort durende en scherpe aandacht geeft aan de opsporing en uitleiding der bedoelde vluchte lingen, opdat de nieuwe gedragslijn tot haar recht kome. Mocht in een enkel geval aannemelijk zijn. dat werkelijk levensgevaar voor den vluchte ling te duchten is bij niet-toelating of terug zending over de grens of mocht een bijzon dere en gewichtige reden aanwezig zijn. die twijfel doet rijzen of niet het Nederlandsch belang toelating toch bepaald wenschelijk doet zijn, dan kan de beslissing van den minister worden ingeroepen. De aangegeven nieuwe gedragslijn geldt slechts voor nieuw aankomen de vluchtelingen degenen, die se dert 1 Maart 1938 ons land binnen gekomen zijn. Het normale zaken-, toeristen- en grens .erkeer zal uiteraard zoo weinig mogelijk be lemmerd moeten worden. De samenstelling van den stoet en het programma der plechtigheid. 's GRAVENHAGE, 9 Mei. Het programma van de plechtigheden bij gelegenheid der be diening van den heiligen doop aan Hare Ko ninklijke Hoogheid de jonggeboren Prinses in de Groote Kerk. alhier op Donderdag 12 Mei des voormiddags te 11.45 uur. is als volgt vastgesteld: De stoet van de jonggeboren prinses en haar ouders. De stoet, waarmede naar de kerk wordt gereden, bestaat uit: de kamerheer van Hare Koninklijke Hoogheid, mr. J. C. Baron Baud en de particulier secretaris van Zijne Konink lijke Hoogheid, Jhr. mr. C. Dedel, gezeten in een galarijtuig, bespannen met twee paarden, gaande een lakei naast elk portier. De dame du palais van H.M. de Koningin iD. D. Grootmeesteres van H.K.H.), mevrouw H. Snouck Hurgronje. geb. Jonkvr. van Tets en de D. D. Grootmeester van HK.H.. E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen. gezeten in een galarijtuig, bespannen met twee paarden, gaande een lakei naast elk portier. Een half eskadron met den standaard van het 2e regiment huzaren. H.KJL Prinses Juliana. Z.K.H. Prins Bern- hard en de jonggeboren Prinses gezeten in de gouden koets, bespannen met zes paarden, gaarde een koetsier naast elk paard en drie lakeien naast elk portier. De eskadrons-commandant der huzaren rechts en de oudste luitenant links naast de koets, ter hoogte van de achterwielen. Een half eskadron huzaren. Hunne Koninklijke Hoogheden worden aan het paleis uitgeleide gedaan door den opper hofmaarschalk. jhr. V. E. A. Boreel van Ol- denaller. Aan de deur van de kerk zullen hunne Koninklijke Hoogheden worden ont vangen door den opperkamerheer, mr. W. J. baron Van Lynden en den kamerheer Ph. J. graaf Van Zuylen van Nijevelt.. Tevens zullen Hunne Koninklijke Hoog heden bij de deur van de kerk worden begroet door een commissie uit den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage en door een commissie uit het college van kerk voogden van die gemeente, welke hunne Koninklijke Hoogheden naar de consistorie kamer zullen geleiden. In de consistoriekamer wordt de komst van Hare Majesteit de Ko ningin en de vorstelijke gasten afgewacht. De stoet van H.M. de Koningin en de vorstelijke gasten. H.M. de Koningin en de vorstelijke gasten zullen zich om 11.35 uur in auto's naar de Groote Kerk begeven, waarbij de opperhof maarschalk uitgeleid doet. De volgorde waarin de auto's rijden zal zijn als volgt: I. Z.M. de Koning der Belgen en H.M. de Koningin 2. H.D.H. Prinses Bernhard van Lippe- Biesterfeld en H.K.H. Prinses Alice van Groot- Brittannië. 3. H.D.H. de vorstin van Erbach-Schön- berg en Z.H. Hertog Adolf van Mecklenburg. 4. H. H. Hertog Adolf Friedrich van Meck lenburg, gravin Kotzebue en Z.D.H. Prins Ernst Aschwin van Lippe-Biesterfeld. 5. H.D.H. Prinses Helena van Erbach- Schonberg en Graaf Kotzebue. Aan de deur van de Groote Kerk worden Hunne Majesteiten afgewacht en oinnenge- leid door de commissies, welke ook de jong geboren prinses en haar ouders hebben ont vangen. De plechtigheid in de kerk. In de consistoriekamer wordt door den eer sten kamerheer-cererhoniemeester. jhr. A. G. Sickinghe. de stoet opgesteld als volgt: 1. Z.M. de Koning der Belgen en H.M. de Koningin 2. H.D.H. Prinses Bernhard van Lippe-Bies terfeld. H.K.H Prinses Alice van Groot-Brit- tannië en Z.H. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg. 3. H.D.H. de vorstin van Erbach-Schönberg Gravin Kotzebue en Z.D.H Prins Ernst Asch win van Lippe-Biesterfeld; 4. H.H. Hertogin Adolf Friedrich van Meck lenburg, H D.H Prinses Helena van Erbach- Schönberg en Graaf Kotzebue: 5. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Voorafgegaan door den ofiperceremonie- meester, J. H. F. Graaf du Monceau, treden de vorstelijke gasten de kerk binnen en worden door kamerheeren naar hun plaatsen geleid De jonggeboren Prinses, de dame du palais van H.M de Koningin. 'DD. Grootmeestere;- van H.K.H. Prinses Juliana», de D.D Groot meester van Hare Koninklijke Hoogheid, de kamerheer van Hare Koninklijke Hoogheid e.n de particulier secretaris van Zijne Koninklijke Hoogheid blijven in de consistoriekamer ach ter. Na het einde van de toespraak van den predikant en nadat het formulier van den hei ligen doop is voorgelezen, wordt de jonggebo ren Prinses, gedragen door de dame du palais van H.M. de Koningin 'D.D. Grootmeesteres van Hare Koninklijke Hoogheid), voorafge gaan door den D.D. Grootmeester en gevolgd door de kamerheeren slippenhouders van den doopsluier, geleid ter zijde van den preekstoel. Alvorens tot de doopsbediening wordt over gegaan. zal de dame du palais voornoemd »D.D. Grootmeesteres van Hare Koninklijke Hoogheid' de jonggeboren Prinses aan H.K.H. Prinses Juliana overgeven, die het koninklijk kind ten doop zal houden. Na den heiligen doop wordt de godsdienstige plechtigheid met gebed en gezang geëindigd. De jonggeboren Prinses wordt met hetzelfde ceremonieel als bij het binnenkomen van de kerk naar de consistoriekamer teruggeleid, ditmaal gedragen door H.K.H Prinses Juliana, begeleid door Z.K.H. Prins Bernhard en thans gevolgd door de vorstelijke gasten, en vooraf gegaan door den opperceremoniemeester. Dp damp du oalais voornoemd (D.D Groot meesteres van Hare Koninkl'ike Hoogheid) en de D.D. Grootmeester van hare Koninklijke Hoogheid volgen. De vorstelijke gasten worden uitgeleide ge daan door dezelfde personen, die ter ont vangst en begroeting aanwezig waren en be geven zich langs denzelfden weg naar het koninklijk paleis. Ortega Y Gasset: Wellicht is het onmogelijk een waarheid te ontdekken, die niet voordien als ccn schoone waan in het diepst van ons wezen is gevormd. OOK U KUNT GELD SPAREN DOOR IN 'T VOORJAAR UW BRANDSTOFFEN TE BESTELLEN'! VRAACT ONZE NIEUWE PRIJSCOURANT vgoc (huci (Adv. Ingez. Med.) Na hun vertrek gaan hunne Koninklijke Hoogheden met de jonggeboren Prinses langs denzelfden weg en met hetzelfde ceremonieel terug naar het Koninklijk Paleis, aan de kerk uitgeleide gedaan door meergenoemde com missies. Militair eerbetoon. Bij het Koninklijk Paleis Noordeinde zal een eerewacht worden opgesteld van de regimen ten grenadiers en jagers, waarbij de vaandels van die regimenten, zoomede de Koninklijke Militaire Kapel. Bij de Groote Kerk zal een eerewacht van de Koninklijke Marine worden opgesteld, waarbij het vaandel van het korps mariniers en dc marine kapel. Een nieuwe öchooljrelclre«eling voor M. O. te Haarlem. Moet met September in werking treden. Naar wij vernemen is bij het Haarlemsehe gemeentebestuur een schrijven van de regee ring ingekomen waarin wordt medegedeeld, dat de gemeente Haarlem met 1 September a.s. een nieuwe schoolgeldregeüng voor het Middelbaar Onderwijs moet invoeren. Bij de nieuwe regeling moet de gemeentelijke schoolgeldregeling in het algemeen in over eenstemming gebracht worden met de rege ling die voor de rijksscholen geldt, evenwel met uitsluiting van de toegestane uitzonde ringen. De Haarlemsehe schoolgeldregeling is thans in studie genomen. Het Is nog niet precies te zeggen hoe die zal worden, maar wel werd ons medegedeeld, dat er geen belangrijke verhooging van het Haarlemsehe schoolgeld noodig zal zijn. WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A., Haarlem. ROOMBOTER, per pond 75 ets. SLAOLIE, zuivere Arachide, per 1/1 flesch a 6Vj maatje 15 ets. BESSENSAP, per 1 flesch 12 ets. OSSENROOKVLEESCH. per ons 17 ets. PINDA'S, per pond 11 ets. LEIDSCHE KAAS. OUD, per ons 6 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. Voorloopig zal geen vasten dirigent der II. O. V. benoemd worden. 1 Vluchtelingen worden als ongewenschte vreemdelingen beschouwd. 1 Te Merkelbeek heeft een man schoten ge lost op vrouw en kinderen. 3 Dc nieuwe studio van den K. R. O. 3 I)c oud premier van Roemenië Goga is overleden. 4 Hitler en Mussolini bezegelen hun vriend schap aan een diner te Rome. 4 Het Vaticaan toont zich teleurgesteld over Hitler's houding. 4 ARTIKELEN, ENZ. Bijzondere correspondentie: Wordt Spanje weer monarchistisch? j J. B: Schuil: Mevrouw Ruth Tobi. 2 K. de Jong: 50 j\ar Concertgebouw. 2 De Fransch-Britsche démarche te Praag. 4 Ds. C. Veen neemt afscheid van dc HaarJ. Jongemannen Vereeniging. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ij

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1