50 Jaar Concertgebouw. DOOPPLECHTIGHEID HAAG GA MEE met DU MEE M A A N D A G 9 M F. I 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Olympia Portable in 4 modellen, v.a. ƒ65.- Vraagt inl. of demonstr. Zijlstr. 90, Tel. 11161 Adv. Lngez. Med.) Collecte Nationale Hecl.asseerintrs- dag. Opbrengst ruim ƒ2300.—. Bovengenoemde collecte heeft te Haarlem dit jaar een schitterend succes opgeleverd. De brutQ-opbrengst was n.l. ruim f 2302. ter wijl nog verschillende giften zullen binnen komen. Voor de stad Haarlem is dus de op brengst zeker ruim f 1000 méér dan het vorig Jaar. Het Comité heeft zeker hard moeten arbeiden om dit mooie resultaat te bereiken, doch de voorzitter van het plaatselijk Comité heeft in zijn slotwoord aan het einde van den dag ook doen uitkomen, dat het aantal col lectanten dit jaar steeg tot 630 tegenover een paar honderd in het vorig jaar en voorts, dat het enthousiasme ditmaal sterk naar voren kwam en dat de burgerij nu wel getoond heeft warme belangstelling te hebben voor 't humane werk der reclasseering. Voorts bracht spreker bijzonder hulde aan den secretaris, den heer D. G. de Jong, die zich gedurende eenige maanden geheel heeft gegeven aan de voorbereiding en tevens aan de plaatselijke pers. die steeds deze collecte krachtdadig steunde. Ook te Bloemendaal is uitmuntend werk verricht. De opbrengst was daar ruim f 603 FEESTELIJK BESLUIT VAN DE ONTWIKKE LINGSCURSUSSEN VOOR WERKLOOZEN. De deelnemers aan de Ontwikkelingscursus sen voor werkloozen (school Schoterstraat» hebben de sluiting van den cursus een feeste lijk karakter gegeven. Vrijdagavond werd het sluitingsfeest in gebouw „St. Bavo" gevierd en deze avond is in alle opzichten uitstekend ge slaagd. De cursusleider, de heer E. A. v. d. Haar toonde zich in zijn toespraak zeer erkentelijk voor de aangename verrassing, die de leerlin gen aan de onderwijskrachten hadden bereid en memoreerde met voldoening, dat dit cur suswerk in Haarlem wederom zeer gunstige re sultaten heeft gehad, dank zij de toewijding van allen, die er bij betrokken zijn. Dc heer H. Luijken, voorzitter van de Cen trale Commissie voor Werkloozen opende met enkele toepasselijke woorden den avond. Eenige artïsten verleenden belangeloos hun medewerking. Dora Schrama, in haar geestig repertoire, had veel succes. Zij werd goed geaccompag neerd door den heer v. d. Werf op de piano. Jack Funny verzorgde de conférence. Daveren de lachsalvo's wisselden af met „community- singing" en zooals dat altijd het geval 'is wanneer het een gezellige boel is veel te spoedig naar het oordeel van allen sloeg- het klokje van gehoorzaamheid. Door de leerlingen was een spaarfondsje ge vormd, waarvoor enkele surprises waren aan geschaft. die aan alle onderwijskrachten wer den aangeboden. Stellig mag niet worden na gelaten te vermelden, dat de samenwerking tusschen leeraren en leerlingen steeds voor treffelijk, is geweest en de spontane wijze, waarop de souvenirs voor de werkloozen bijeen zyn gebracht, mag als bewijs gelden van deze hartelijke verhouding. Toen de heer H. Luijken om ongeveer kwart over elf den feestavond sloot, ging ieder naar huis. innerlijk gesterkt en vastbesloten het volgend seizoen, elk op zijn manier, weer alles te doen om den ontwikkelingscursus tot steeds grooteren bloei te brengen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSOHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 10 MEI. Programma I Hilversum I. Programma n Hilversum II. Programma lil. Keulen 8.00, Parijs Radio 10.20, Radio P.T.T. Notd 11.05, Parijs Radio 11.20. Ned. Brussel 12.20. Keulen 1.20. Dan- marks Radio 2.20. Keulen 3 20. Parijs Radio 4.20. London Regional 5.20 Keulen 6.20 London Regional 7.20 Keulen 8.20 Ned. Brus sel 9.20 Boedapest 9.30. Keulen 10.20 Deutsch- landsender of diversen 11.20. Programma IV. Ned. Brussel 3.— Diversen 8.20. London Regional 9.35. Droitwich 12.15 London Regional 1.20. Droitwich 3.35. London Regional 6.55. Droitwich 7.20 London Regional 10.05 Droitwich 10.25. Progr. V. 8.00—7.00 diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconeert. Jazzmuziek. 1. Tigerrag, Mills Brothers. 2. Dinah. Boswell Sisters. 3. Lisa, A1 Johnson. 4 On Treasure Island. B1 ng Crosby. 5. Misty Morning. Duke Ellington. 6. Lulu's baca-in Town. Hills Brothers. 7. I 'm earing out my heart for you. Layton en Johnstone. 8. I gotta see a man about a girl, The Masqueraders. 9. Take me back to my boots and saddle, Bing Crosby. 10. Alexanders Ragtime Band, Boswell Sisters. 11. One sweet kiss, Aly Johnson. 12. Some of these days, Mills Brothers. 13. What good am I without you, Layton en Johnstone. 14. The blues with a feeling, Duke Ellington. 15. Sweet and slow. Mills Brothers. 16. Nobody's Sweetheart, Red Pepper Sam. 17. The way you look to-night, Bing Crosby en D. Leeè 18. My Future My future just past, Boswell Sisters. 19. Jump on the wagon, The Masqueraders. 20. A fine romance. Dixy Lee en B. Crosby. 8.00—12.00 Diversen. AGENDA MAANDAG 9 MEI Luxor Sound Theater: „Het verliefde spook" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Weensche amusements- film „Artistenbloed2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De gevangene van Zenda" en „De man die twee maal leefde". 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Blauwbaard's achtste vrouw", 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Het mysterie van de zwevende parel" en ..Sweet Music". Frans Hals Museum: Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel". 10—4 uur. DINSDAG 10 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel". 104 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags.' van 3—5 en 7—9 uur. V ereeiiiginjr „De Haarlemsche Manége". Jaarlijkschc uitvoering. De uitvoering van de Vereeniging De Haar lemsche Manége, in feestelijk en zeer smaak vol met bloemen en vlaggen versierde om geving. voor een enthousiast en zeer talrijk publiek gegeven er bleef geen plaatsje on bezet was een onbetwist succes zoowel voor het actieve bestuur als voor de technische leiding der manége. Het uitvoerige program ma was kundig en met zooveel afwisseling- samengesteld, dat ook de aanwezige nièt-be- oefenaars van de paardensport zich wel zeer sterk tot die sport en tot „Ia plus noble conquète de 1' homme" in het algemeen aan getrokken moeten hebben gevoeld. De paar densport beleeft trouwens een nieuw tijd perk van opgang; zeker zullen velen, jongeren en ouderen, door een uitvoering als deze ertoe gebracht worden haar ook te gaan beoefenen. De lange reeksen wachtende auto's in de Lin- naeuslaan getuigden daar eigenlijk van een succes vanhet paard. Het heeft zich door Het Snelle Ding op den duur dan toch niet laten verdringen. Wel is zijn zware ar beidstaak voor kar en rijtuig grootendeels ten einde, maar als rijpaard heeft het zijn spor tieve attractie volkomen weten te herwinnen, terwijl de sportiviteits-perlode van de auto mobiel goeddeels ten einde is en dit me chanische product zich met zijn plaats in de rij der nuttige en aangename gebruiksvoor werpen moet tevreden stellen. Geen wonder dat het paard zijn sportieven aanhang eertijds tot kleine afmetingen ge slonken. geheel moest herwinnen en zelfs tot nieuwe uitbreiding brengen! Een programma als dat, welks uitvoering ik Zaterdagavond bijwoonde, gaf de paardensport in al haar tal rijke manége-aspecten te zien. En zelfs bin nen vier wanden zijn die talrijk. In zijn prachtig voorrijden van een schoolpaard be wees de technische leider, de heer A. F. J. van der Zijden, wien verdiende hulde ten deel viel. hoe men de vele finesses van dit rijden beheerschen en demonstreeren kan. In de vele andere nummers bleek hoe ver veie van zijn leerlingen het in de kunst gebracht heb ben en de variëerende leeftijden der deelne mer, van elf- en twaalfjarige kinderen af tot den kranigen voorzitter der Vereeniging, den heer A. Breitensteindie in de zeventig is toe, bewezen opnieuw hoe de toegewijde be oefenaar van deze sport er voor zijn leven gelukkig mee kan zijn. Het „Sprookje van Moeder de Gans", een carrousel in één bedrijf van de jongste leer lingen als Doornroosje en haar prins, als Roodkapje en als velerlei andere sprookjes figuren was 'n bekoorlijke vondst die later op den avond in sierlijkheid en charme nog overtroffen werd door een Galop Manoeuvre van acht gecostumeerde dames, van wie vier „astride" en vier als amazone reden. En de lange gewaden en de gratie der amazones deden zoovelen erkennen dat dit rijden toch wel zoo mooi blijft dat het niet als ouder- wetsch en afgedaan kan worden beschouwd en zeker blijven moet en zal. Wellicht zal het een nieuwe periode van voorkeur gaan beleven.... /ie durft de Mode en de Vrouw voorspellen? De manoeuvre „en flèche" door twee dames en twee heeren, waarbij ieder twee paarden voor zijn rekening heeft en het achterste be rijdt slaagde voortreffelijk door de kennelijk goede voorbereiding en de groote handigheid van het viertal, een Troïka, gereden door twee heeren ieder het middelste van een drie tal paarden rijdend was een buitengewoon dankbaar nummer voor het publiek, dat bij het nemen van lage hindernissen door de beide drietallen de voldoening had, in luide aanspo ringen te kunnen deelnemen. De springdemonstratie door een der leden, over een telkens verzwaarde hindernis, slaag de voortreffelijk en was een der knapste pres taties van den avond. De carrousel van twaalf juniores bewees hoe de jeugd in de Haarlem sche Manége snel en goed vordert in haar opleiding, de „campagneschool", door twee da mes en twee heeren gereden, gaf een demon stratie van hooger rijkunst, het springcon cours tenslotte, gewonnen door den heer R. A. G. Davidson met de heeren Robert en dr. Eys- vogel als 2e en 3e en den vijftienjarigen Ernst Jonker als 4e mevrouw' Eysvogel won in voortreffelijken stijl den eersten prijs der dames was als immer een succes en boeide het publiek van den eersten tot den laatsten sprong. Het was een heel mooie avond voor de Haarlemsche Manége. Ook een arrestatiebevel tegen Felix von Habsburg. Het D.N.B. meldt: Tegen Felix van Habs burg. broeder van aartshertog Otto, is een bevel tot aanhouding uitgevaardigd wegens diefstal. Felix von Habsburg. die opgeleid werd in de Theresiaansche militaire academie heeft, toen hij op 11 Maart uit Oostenrijk uit week. het geheele zilveren aan den staat behoorende tafelgoed meegenomen. De waarde van het gestolene is aanzien lijk. NED. VEREENIGING VOOR VROUWEN- ELANGEN EN GELIJK STAATSBURGERSCHAP. In de Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandse1^ Vereeniging voor Vrouwenbe- langen en gelijk Staatsburgerschap 'is een voorstel aangenomen, waarbij voor 1938 een extra-heffing' ten behoeve van het hoofdbe stuur zal worden geheven, terwijl voor de toekomst een grondige herziening der sta tuten, waarbij ook deze materie definitief zal worden geregeld, wordt voorbereid. JUBILEUM P. HAMEETEMAN. Dinsdag 10 Mei a.s. herdenkt de heer P. Hameeteman. Wouwermanstraat 7 rood, den dag, waarop hij 30 jaar geleden in dienst trad bij de Haarl. Melkinrichting J. Verdel en Zoon in het Kleverpark. De heer Hameeteman, die bij zijn patroon en de clientèle van de zaak zeer in aanzien is, vervult nog steeds met opgewektheid zijn d agel ij ksc he we rkzaamheden OFFICIEEL BEZOEK VAN KONING LEOPOLD AAN H.M. DE KONINGIN. 's-GRAVENHAGE. 9 Mei. Naar wij van be voegde zijde vernemen is het thans zeker dat Z.m". de Koning der Belgen uitvoering zal geven aan zijn voornemen om in den loop van dit jaar een officieel bezoek te brengen aan H-m. de Koningin. WIFXRIJDEN. ACHILLES. De wiclnjdersvereeniging Achilles houdt hedenavond een vergadering. De Bilt voorspelt: Meest matigen Westelijken tot Noorde lijken wind. aanvankelijk zwaar be wolkt, later opklarend, waarschijnlijk regenbuien met kans op hagel in het Noorden, in het Zuiden weinig of geen neerslag, iets zachter des nachts, over dag iets kouder. BAROMETERSTAND: Hoogste 769.2 m.M. te Isafjord. Laagste 743.1 m.M. te Rost. Geheel Scandinavië en de Noorsche zee wor den bedekt door een uitgestrekt depressie- gebied. waarin verschillende lagedrukkernen voorkomen. Ver in het Westen op den Oceaan nadert een nieuwe depressie. Voorts liggen over de Golf van Biscaye en de Golf van Lion ook nog lagedrukkernen. Over Groenland bleef de luchtdruk hoog. Voorts strekt zich een strookvormig gebied van hoogen luchtdruk uit van Midden- en Oost-Europa over België en het Engelsche Kanaal naar de Azoren, In Scandinavië en Schotland is de bewolking zwaar, met plaatselijk regen of sneeuw. Op het vasteland van West-Europa is de bewolking meest licht. De temperatuur is in vrijwel het geheele waarnemingsgebied onder normaal. De luchttemperatuur daalde in den afgeloopen nacht in 'de Bilt tot twee graden onder het vriespunt, terwijl op den grond vier tot vijf graden vorst gemeten werd. Voor onze omgeving wordt matige Wes telijke tot Noordelijke wind verwacht, met aanvankelijk toenemende bewol king, met in het Noorden kans op buien. Later is weer opklaring te wachten. Voorts wordt een zachtere nacht ver wacht. doch overdag is een iets lagere temperatuur waarschijnlijk. BAROMETERSTAND Vorige stand 759 m.M. Stand van heden 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: STIENS, Opticien Gierstraat 27 Tel. no. 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. uur; n.m. 12.17 uur. Strand berijdbaar van 5.0010.15 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie; 11850 Brandweer; 15333. Ongevallendienst t Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN BLOKKER. De lieer G. Kramer geïnstalleerd. Hedenmiddag half drie is de heer G. Kra mer uit Haarlem, tot dusver werkzaam ter Secretarie te Bennebroek. in een plechtige raadszitting als burgemeester van Blokker- geïnstalleerd. De belangstelling voor deze plechtigheid was natuurlijk heel groot. Toen de heer Kramer en zijn familie hun plaatsen in de raadszaal hadden ingenomen, werd de nieuwe burgemeester door wethouder E. van der Laan. waarnemend burgemeester als volgt toegesproken: „H. M. de Koningin heeft U geroepen, uw taak als burgemeester dezer gemeente te ver richten. Ik feliciteer U en ook namens het gemeentebestuur met uw benoeming tot bur gemeester van Blokker. U is uitverkoren uit een groot aantal gegadigden, om dit ambt te aanvaarden. Wij zijn verheugd weder een burgemeester te beztten. Ik roep U een hartelijk welkom toe. De ge meente Blokker is in veel opzichten goed te noemen; er leeft hier een arbeidzaam, rustige en volgzame bevolking. Het burgemeesters ambt is niet gemakkelijk, maar met een be volking zooals hier kan het niet moeilijk ge noemd worden: ja, dan wordt het zelfs een prettig ambt. Natuurlijk zullen vele zasen uwe aandacht vragen. Zooals in iedere ge meente heerscht ook hier de geesel dei- werkloosheid; de armen zullen ook bij U ko men aankloppen om steun. In de nabije toe komst zullen waarschijnlijk buitengewone uitgaven gedaan moeten worden en ofschoon wij nog onafhankelijk zijn van het Rijk is. wat de middelen betreft voorzichtigheid ge boden, want de vermogens en inkomsten gaan in dalende lijn. Dat zijn moeilijkheden, die wij onder de oogen moeten zien; wij vertrou wen in de eerste plaats op U. Van de mede werking van Raad en secretarie-personeel kunt U verzekerd zijn. Wij hebben ook reden om te vertrouwen dat U een goed burgemees ter zult zijn, want U komt uit de school van Mr. Roovers en dat zegt ons genoeg. Ik feli citeer ook uw ouders met het geluk, dat U he den ten deel vait. Welke ouders zijn niet trotsch op een zoon, die zich een goede positie in de maatschappij heeft weten te verschaf fen. U is hier gekomen in de schoonste maand van het jaar; de natuur herleeft, alles lacht ons tegen. Wij zijn allen verheugd. Aan vaard uw taak met vreugde en vraag alle da gen den zegen van den Allerhoogste over uw werk af. Vertrouw op God, dan zult u altijd de kracht vinden om uw taak naar behooren te vervullen". (Applaus). Nadat de heer Van der Laan den nieuwen burgemeester de ambtsketen had omgehangen nam de heer Kramer het woord. Hij dankte H.M. de Koningin voor het in hem gestelde vertrouwen en den heer Van der Laan voor de vriendelijke ontvangst. Hij hoopte het in hem gestelde vertrouwen niet beschaamd te maken. In ons volgend nummer komen we hierop nader terug. UITVOERING DOOR KINDERCLUBJES. Woensdag 11 Mei a.s. wordt in de nieuwe tooneelzaal van Hotel de Leeuwerik een uit voering gegeven door de kinderclubjes van mej. Cor Teves. Opgevoerd wordt o.a. „Assche- poestcr", danssprookje, muziek van Mozart. De dansen staan onder leiding van mej. Jouk Jepsen, leerling van Tilly Sylon en de heer H. van de Wateren. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 8.96 Berlijn 73.32 Parijs 5.04>/2 Bdussei 30 26 Zwitserland 41.19 New York 1.801/16 12.uur. Londen 8.97 3 '16 Berlijn 72.33 Parijs 5.04 3'4 Brussel 30.30 Zwitserland 41.20 Kopenhagen 40.05 Stockholm 46.20 Oslo 45.05 New York 1.80 3/16 Praag 6.28 Italië: vrije liere 9.571 z. reislire 8.55, bank papier 7.80. JUBILEUM A. VAN HEININGEN. Heden was het 40 jaar geleden dat de heer A. van Heiningen, werkzaam als drukker op de afd. Boekdrukkerij van de firma Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V., bij genoemde firma in dienst trad. De jubilaris werd hedenmorgen door een feestcommissie per auto van zijn woning ge haald en naar de zaak gebracht waar hij op zijn afdeeling een fraaie bloemenmand vond van dc N.V. Hij werd hier toegesproken dooi den heer II. Kollmeier, die hem namens de collega's een rookfauteuil en een oloemstuk aanbood. Van de oud-collega's kreeg de jubilaris een vaas met bloemen. Van het Hoofdbestuur der Vereen, tot be vordering der Gezondheid in de Grafische Vakken »de heer Van Heiningen heeft zitting in het afdeelingsbestuur dier Vereeniging) ontving hij 3 PUiteel-borden, voorstellende, de Sanatoria en het Kindertehuis van de Ver- eenmaal een plaats in de rij der grooten zal innemen. 4. De openbare lichamende Dep. v. Onder wijs en van Financiën, de Besturen van Pro vincie en Gemeente. De taak van 't bestuur is. ideëele verlan- langens en mogelijkheden in harmonie te brengen. Doch zonder de hulp der Hoogere Macht die boven ons allen gesteld is. is alle menschelijke bemoeiing vruchteloos. Gods on misbare zegen ruste op dit werk. Het „Hallelujah" uit Handei's Messias" be kroonde op machtige wijze de gevoelvolle woorden van den heer Heineken. Hiermee eindigde het officieele deel der her denking. Van de gelegenheid om het Bestuur persoonlijk geluk te wenschen werd druk ge bruik gemaakt. Tallooze bloemstukken waren geschonken als getuigen van veler sympathie. K. DE JONG. eeniging. Tenslotte werd de jubilaris ten kantore der directie ontvangen en toegesproken door den directeur, den heer A. D. Huijsman, die hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigde. De heer Van Heiningen had verder den dag vrij. ARBEIDSONGELUK. Zaterdagmorgen ruim 10 uur had op het bouwwerk in „de Kuil" aan den Bloemen- daalscheweg een ongeluk plaats. De werkman H. S. wonende te Amsterdam was bezig met het lossen van ijzeren balken van een auto, welke men langs palen naai den grond liet glijden. Hij struikelde en kreeg een duw in den rug. Dr. Immink heeft hem onderzocht en constateerde geen ernstige wonden. Per auto werd hij naar zijn woning te Amsterdam vervoerd. MUZIEK Feestelijke Bijeenkomst. Vormden de uitvoeringen van Mahler's geweldige Achtste Symphonie op de avonden van Donderdag 5 en Vrijdag 6 Mei de muzikale hoogtepunten in de herdenking van het gou den jubileum: in meer letterlijken zin. nl. door het gesproken woord werd dat feit op de Feestelijke Bijeenkomst van Zaterdagnamid dag herdacht. Het aspect der zaal was nu heel anders dan Vrijdagavond. Het gala van rokcostuums en avondtoiletten de uniformen waren er wei nige had plaats gemaakt voor het meer hui selijke van het wandeltoilet. Orkest en koor hadden weer het podium ingenomen, maar de helderwitte blouses van het jongenskoor ont braken. En de voor de officieele gasten gere serveerde plaatsen waren np niet als Vrijdag avond achter in de zaal, maar in een halven cirkel vlak vóór 't podium. Daar stond ook een spreekgestoelte met microfoon en op verschil lende plaatsen waren luidsprekers opgehangen of opgesteld. Het was dus duidelijk dat er gesproken zou worden. Maar orkest en koor zaten niet lou ter als decoratief element óp het podium. Een feestelijke bijeenkomst zonder muziek is maar half werk. En het:orkest en het Toonkunst koor mocht nogmaals verduidelijken wat Am sterdam, wat Nederland aan muzikale waar den bezit. Evenals de vorige avonden klonk allereerst het lied onzer nationale saamhoorigheid: het oude Wilhelmus. Daarna volgde Beethoven's Egmont-Ouverture. Ik heb de symbolische be- teekenis daarvan niet begrepen. Het Concert gebouw heeft bij mijn weten nooit verdrukking en daaropvolgende bevrijding ondergaan. Wil lem Kes opende 50 jaar geleden het eerste concert met Beethoven's Ouverture „Zur Weihe des Hauses". Dit had zin. Ditmaal had den we b.v. Weber's „Jubel-Ouverture" kun nen verwachten. De voorzitter van het Jubileum-Comité, Her man v. d. Eerenbeemt hield daarna een korte toespraak en gaf vervolgens het woord aan de officieele sprekers. Dit waren: Dr. J. P. Focke- ma Andreae. Voorz. der Comm. v. Advies in zake Bevordering der Toonkunst van Rijks wege, Z. Exc. Mr. J. A. N. Patijn. Min. van Buitenl. Zaken, Dr. W. de Vlugt. Burgemees ter van Amsterdam en terder nog de heer B. K. Drilsma, bestuurslid v. d. Afd. Amsterdam der K. N. T. V. Door deze sprekers is veel uit de roemrijke geschiedenis van het Concertgebouw in her innering gebracht en door menige interessante of aardige bijzonderheid geillustreerd. We hoorden hoe zooals ik me ook nog uit eigen er* varing herinneren kan het gebouw aanvan kelijk te midden van groene weilanden troon de: we hoorden van de informaties, die de toenmalige voorzitter Dr. A. Sillem ln 1895 had ingewonnen bij den directeur van het Keulsche Conservatrium omtrent den toenmaals in Lu- zern als koordirigent werkzamen oud-leerling van dat conservatorium Willem Mengelberg: „of hij dacht dat genoemde W. M. de muzikale en persoonlijke kwaliteiten zou hebben om de plaats van W. Kes in te nemen"; we hoorden wat er alzoo in 1888 op muzikaal gebied in ons land is voorgevallen. En de tot ver buiten onze grenzen doorgedrongen glorie van latere tij den is natuurlijk niet onvermeld gebleven. Vermelding verdienen: de mededeeling van den Minister, dat de voorz. en de secr. van het Bestuur tot ridders in den Nèd. Leeuw waren benoemd en ciat aan twee beambten de zilve ren eeremedallle der Oranje-Nassau-orde was toegekend; De schenking en onthulling van de door Hildo Krop gebeeldhouwde gedenktsteen, Wil lem Kes voorstellende, welke plaat geschonken is door de Jubileums-commissie en onthuld werd door Mengelberg met de woorden: „Beter laat dan nooit", de mededeeling van den heer Drilsma: dat de afd. Amsterdam der K. N. T. V. een wand schildering in een der foyers zal doen plaatsen. De Voorzitter van het Concertgebouwbe- stuur, Dr. H. P. Heineken dankte de verschil lende sprekers en schenkers. Maar allereerst bracht hij dank aan H. M. de Koningin voor de verleende hooge onderscheiding, „die hij wel op zijn jas zou dragen, maar dat die eigenlijk op het vaandel van het Concertge bouw zou moeten worden gehecht, als 't Con certgebouw een vaandel had. Nog veel meer sprak Dr. Heineken: sympa thieke en eenvoudige woorden, die uit hei- hart kwamen en tot het hart spraken. Daar van wil ik nog het volgende vermelden: Te genover de omstandigheden der toekomst, zeide spr„ staan we onwetend. Maar we heb ben een aantal kaarten in de hand: 1. Het publiek: zonder de medewerking daarvan kan een instelling als deze niet be staan. 2. Het orkest, dat ook m moeilijke tijden prachtige samenwerking getoond heeft. 3. De Dirigent, 'voor 14 pet van den be- staanstijd W. Kes. voor 86 pet. daarvan W Mengelberg; thans ook nog Ed. v. Beinum van wien hij veel verwacht en hoopt dat ook die MEVROUW RUTH TOBI. LEERLINGEN-MATINEE. Zij zaten bij het opgaan van het gordijn allen weer in een halven cirkel neergehurkt op het toorieel, de jonge leerlingen van mevr. Ruth Tobi, en er ging dezelfde bekoring uit van. deze groep voor het meerendeel bestaande uit kinderen als andere jaren. Wij weten, wat het doel is van het „statisch- harmonisch" onderwijs van mevrou-w Ruth Tobi. Het dient zooals zij het zelf uitdrukt in het programma „ter veredeling van het lichaam door het juiste gebruik van alle spie ren en ter ontwikkeling van het rhythmische- en muzikale gevoel; ontwikkeling van een. goede, rechte houding en een veerkrachtigen gang; onbewuste overgang van de spontane beweging in dans als onmiddellijke uiting van een muzikale emotie". Een matinee, zooals mevrouw Tobi elk jaar in den Stadsschouwburg organiseert, geeft in 'n paar uren een overzichtelijk beeld der re sultaten van dit onderwijs, omdat wij in de opeenvolgende klassen de ontwikkeling zien van de beginners tot de leerlingen in de hoogste de keurklassen. De beginnertjes hebben altijd mijn grootste genegenheid. Er is in dat ongekunstelde, on gedisciplineerde van die kleine kinderen zoo iets liefs en aanvalligs, dat het altijd weer bekoort. Het is alles nog spel en juist daarom zoo aardig. Het meeste plezier heb ik altijd in de fouten, die worden gemaakt en de wijze, waarop ze worden hersteld. Het zijn allen broertjes en zusjes van Klein Duimpje, die daar voor ons op het tooneel hun spelletjes uitvoeren op muziek van kinderliedjes en -dansjes. Maar wij zien reeds in hun bewe gingen. wat het voornaamste doel is van me vrouw Tobi: de ontwikkeling van het rhyth- mische en muzikale gevoel. Opmerkelijk is het. dat het bijna uitsluitend meisjes zijn, die deze lessen van mevrouw Tobi volgen. Ik zag bij al die groepen slechts 2 jongetjes en dan nog alleen maar bij de kleuterklassen. Zou het voor sommige jongens ook niet goed zijn hun houding en veerkrach tigen gang te verbeteren? Zij behoeven daar om nog geen dansers te worden. Dat de meisjes deze lessen met liefde vol gen, zagen wij in de oudere klassen gedemon streerd. In de bewegingskoren en dansgroe pen, waarin de bewegingen reeds met zekere gratie en goed rhythmisch gevoel door vele kinderen werden uitgevoerd, merkten wij bij sommige leerlingen zelfs een „Tanz-Freudig- keit" op, die wees op meer aanleg voor den dans. Of er onder al deze leerlingen nog een toekomstige Yoma Sasburg- schuilt? Een leer ling met een zoo uitgesproken talent krijgt een leerares misschien maar eens in haar leven en het pleit voor de paedagogische gaven van mevrouw Tobi. dat zij haar heeft ontdekt en tot zoo hoogen bloei heeft ontwik keld. Dat Yoma Sasburg thans aan haar school als leerkracht is verbonden, zal het on derwijs zeker ten goede komen. Er was groote belangstelling voor deze leer lingen-matinee. Het publiek toonde herhaalde lijk zijn waardeering door hartelijk applaus en de leerlingen droegen telkens weer bloemen aan voor de leerares. een bewijs, hoe zeer zij haar genegen zijn. J. B. SCHUIL. Keuken-werkmeisjes 2de, 3de, alleen en dagmeisjes, v. g. g. v., gevraagd en aangebo den. Boogaard's Plaatsingbureau Jansstraat 56, Tel. 14170. N.V. Electrische Apparaten Mij. filiaal Haarlem, vraagt eenige zeer actieve Colporteurs Vast salaris 10 per week plus provisie en 'premie. Aanmelden Dinsdagmorgen 10—10.30 uur Villa ..Louise", Prinsen Bolwerk 7. Haarlem. Net persoon vast werk, vraagt v. particulier f 250.— tegen terugbetaling van 50 per maand. Br. no. 9157 bur. van dit blad le Hypotheek gevr,, 5000 op winkelpand met ruime overwaarde. Br. no. 9162 bur. van dit blad VERLOREN Zaterdagavond tusschen 7 uur en half 8 vermoedelijk voor per ceel Wilhelminastr. 36. 3 bank biljetten van 10. Gelieve terug le bezorgen bij p. J. v. Kessel, Houtmarkt 61 A, tel. 16525. IN DEN A.s. Donderdag vertrek 9 uur. Terug over Scheveningen en Noord wijk/Zee een prachtige tocht door de Bollenvelden. fx.- p. p. REISBUREAU DU MEE Kruisweg 27 rd. Tel. 16166 Vraag ons gratis PINKSTER PROGRAMMA! We hebben een paar goedkoope Weckend-reisjes voor U!

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2