to AARDIG ONTBIJTBORDJE De nieuwe Studio van den Katholieken Radio Omroep. CEBUTO-BUREAU Man lost schoten op vrouw en kinderen. 'SUNLIGHTZEEP PADION,LÜX.VIM EN RINSO MSANDS'G 9 MET '1938 HAAEEEM'S DAGBEAD Morgen wordt het nieuwe gebouw in gebruik genomen. De nieuwe K.R.O.-studio is gereed. Een mijlpaal is bereikt in de geschie denis van de katholieke actie, waarin de omroep van pastoor Perquin, Paul Speet, pater Dito en hun medewerkers zulk een eervolle plaats inneemt. Een groot werk is voltooid, uitgerust met alle mogelijkheden, welke de steeds voortschrijdende techniek op het nog jonge gebied van radio, levert. Morgen zal de aartsbisschop van Utrecht ,mgr. dr. J. de Jong de nieuwe gebouwen van het verjongde bedrijf inzegenen. Morgen klinkt het geluid uit de nieuwe studio voor het eerst de wereld in. Het gebouw. Op den welbekenden hoek aan de Emma- straat is veel veranderd. Alleen de vroegere „groote" studio, de oude foyer en enkele bij- ruimten vindt men er terug. Daarnaast is het nieuwe gebouw verrezen, dat terstond de aandacht trekt. Architect was de heer W. A. Maas. Gelijkvloers vindt men links van den in gang de technische ruimten, rechts van de rondloopende gang de ontvangstlokalen en foyers, en natuurlijk hét groote object, de concertzaal, een imposant stuk werk op zich zelf. Op de verdieping zijn de spreekstudio's, de hoorspelstudio's en de kamermuziekstudio ondergebracht. Hier is ook de toegang tot het balcon van de groote concertzaal. De kelder herbergt de ruimten, benoodigd voor de klimatisatie- en de ventilatie apparatuur. De isolatie. Van den allereersten aanvang van den bouw af, heeft men rekening moeten houden met het voorname isolatievraagstuk. De stof, die hierbij de grootste rol heeft gespeeld is haarvilt, in verschillende dikten en vast heden. Dit vilt is te Amersfoort vervaardigd. Alle bintlagen rusten op vilt. Alle wanden zijn van dit vilt voorzien en vervolgens met stof bekleed of gecapitonneerd. Alle deuren, die tot studioruimten of spreekgelegenheden toegang geven hebben dezelfde isolatie en komen bovendien in een geluidsluis uit. Zij zijn voorzien van oliedruksluiters, zoodat slaan van deuren tot de onmogelijkheden behoort. De nieuwe studio is van den grond af met een spouw gebouwd en geheel dubbelwandig opgetrokken. De geluids-installatie. Het technische centrum van de studio is centraal in het groote gebouw gelegen. Hier bevindt zich ook de kamer van den studio chef, die voor den goeden technischen gang IJ gaat toch mee? 200 prachtige touringcars staan gereed om honderden Cebuto- reizigers naar de mooiste plek jes van Europa te brengen. De beste hotels verheugen zich op de komst der Cebuto-gezel- schappen. De reisgids 1938 biedt een ongeëvenaarde massa-keus Ook voor prlvéreizen, vlieg- en bootpassa ges, chèques, en verzekeringen CEBUTO Inlichtingen en Reisgids bij: JAC. HEEMSKERK Houtplein 34 - HAARLEM - Tel. 16448 .^1 I I I Ps REIZEN ZONDER ZORGEN Adv. Ingez. Med.) van zaken verantwoordelijk is. Van zijn ka mer uit overziet hij ook de hoofdcontrole kamer. De hoofdcontrolekamer maakt deel uit van een ruimte, die uit vier door glas gescheiden vertrekken bestaat. Dit zijn naast de hoofd controlekamer, de apparatenkamer, de tweede controlekamer en de gramofoonopname- kamer. In de apparatenkamer zijn nagenoeg alle geluidsversterkers (er zijn er in totaal 63) on dergebracht in één groot paneel. Ook de sig naallijnen van alle studio's komen daar bin nen. Op de eerste étage ligt centraal gelegen tusschen een effectstudio, twee hoorspel studio's en een kamermuziekstudio, door drie dubbele glaswanden daarvan gescheiden, de regiekamer, waarin zich de z.g. „regietafel" bevindt. Deze regeltafel vormt een groote bijzonderheid van de K.R.O.-studio. De regie van de hoorspelen stelt n.l. steeds hooger eischen, zoodat een speciale regietafel hier voor gewenscht bleek, men kan hiermede veel meer mogelijkheden bereiken dan op de an dere regeltafels. De ingewikkeldste geluids mengingen met „echo" en „decor", onmisbaar in een moderne studio, kunnen hiermede ver kregen worden. Door een gedeelte van het geluid door een luidspreker in een echokelder te laten weer klinken, wordt een „nagalm" geproduceerd, die ongevangen voor een microfoon en op de juiste sterkte bij het oorspronkelijke ge luid gevoegd aan een studio-ruimte van kamerformaat een geluidsimpressie van een kathedraal vermag te geven. De geluidsopname-studio. De beteekenis, welke de gramofoonplaat in het radiobedrijf in den loop der jaren heeft verworven, komt ten duidelijkste uit in de plaats, welke haar in de nieuwe studio is ingeruimd. Evenzeer als er gezorgd is voor een behoorlijke ruimte voor de muziekbiblio-, theek, heeft ook de gramotheek haar eigen ver trek met afspeeltafels, waarop het te spelen stuk, naar gelang van den beschikbaren tijd, kan worden afgemeten. Doch niet alleen voor muziek, ook voor het voortbrengen van bij geluiden, voor het weergeven van bijzondere gebeurtxissen, welke zich vroeger hebben voorgedaan en die vastgelegd zijn op de zwarte schijf, kortom voor het conserveeren van het geluid in eenigerlei vorm, heeft de gramo foonplaat haar onmisbare plaats in het om roepbedrijf veroverd. In het dan wonder, dat ook aan#dit onderdeel van de nieuwe studio de grootste zorg werd besteed? Bij de nieuwe gramofoonversterkerinstallatie van den K. R. O., heeft men het klaar gespeeld „de man aan de knoppen", degene, die de sterke pas sages van het geluid samendrukt en de zwakke ophaalt, uit te schakelen en het sa- mendruk-procedé volautomatisch tot stand te brengen, zoowel bij opname als bij weer gave. Beter dan ooit benadert nu het eind resultaat het origineel. De artistieke aankleeding. Zij, die de nieuwe studio bezoeken, zullen getroffen worden door het vele, dat de ka tholieke kunstenaars hier hebben kunnen werken. Toch zijn deze kunstwerken niet bekostigd uit de voor den bouw der nieuwe studio beschikbare som. Het zijn evenzoovele geschenken van groepen van luisteraars en van particulieren. Snelvarend passagiersschip voor de Rotterdamsche Lloyd. Begin 1941 gereed. In het jaarverslag van de N.V. Rotterdam sche Lloyd wordt medegedeeld, dat de onder handelingen met de Kon. Mij. de Schelde over den bouw van een snelvarend passagiers schip in een vergevorderd stadium zijn. Eer lang hoopt de Lloyd tot bestelling te kunnen overgaan. Dit schip zal dan in den aanvang van 1941 worden geleverd. Waalhaven wordt millitair vliegveld. B. en W. van Rotterdam hebben thans een voorstel aan den raad doen toekomen tot ver koop, onder voorbehoud, dat op enkele punten instemming van het hooger bestuur wordt verkregen, van het vliegveld Waalhaven aan het rijk, ten behoeve van het departement van defensie, voor een bedrag van f 1.100.000 gul. den. Er zal een nieuw vliegveld voor de bur gerluchtvaart worden aangelegd in den polder Zestienhoven. PRIJSVRAAG VOOR MEISJESTOONEEL. Het tooneelfonds „Ons Leekenspel" heeft onlangs een prijsvraag uitgeschreven voor Meisjestooneel. Er zijn 26 inzendingen binnen gekomena. Aan „Daer was lestmaal"' van Her man Divendaal werd een prijs van 200 gulden toegekend. Driejarig jongetje gedood. HET NIEUWE DOOPVONT IN DE GROOTE KERK TE S-GRAVEMIAGE OVER GEDRAGEN. Zaterdagmiddag heeft de voorzitter van het college van collectanten der Ned. Her vormde Gemeente te 's-Gravenhage. de heer J. Ja Soetekouw. aan het college van kerk voogden het nieuwe doopvont voor de Groote Kerk overgedragen, welk geschenk namens dit college door R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek is aanvaard. Het vont is geplaatst voor den preekstoel, naast de tafel, aangeboden door kerkvoog den aan het college van collectanten. Het voetstuk is van Slavonisch eikenhout en het middenstuk is door ebbenhouten lijsten af gezet.. Het gouden bekken, dat reeds 150 jaal oud is, past in het middenstuk en is gevat in een ebbenhouten lijst en wordt door een deksel van dezelfde houtsoort afgesloten. Daad in overspannen toestanc MERKELBEEK, 9 Mei. Vanmor gen om half vijf heeft zich te Dou- vergenhout, gemeente Merkelbeek, een drama afgespeeld, waarbij het driejarig zoontje van den mijnbeambte L. T. om het leven is gekomen, ter wijl de vrouw van T. en een elfjarig zoontje gewond werden. De 44-jarige mijnbeambte L. T., werk zaam op de staatsmijn Emma, loste uit een revolver schoten op zijn vrouw en daarna op twee van zijn kinderen. Het driejarig zoontje Mathieu werd in zijn bedje gedood. De kleine kreeg een kogel door het hoofd. De vrouw werd aan het hoofd ge wond en liep een schampschot op aan den schouder. Een ander zoontje, nl. de elfjarige Josef. kreeg een schot in den onderarm. Hierna richtte T. het wapen op zichzelf om te trachten zich het leven te benemen. Dit echter niet gelukt, daar er geen kogels meer in het wapen waren. De kogels, die hij nog op zijn kamer had, heeft een ander zoontje van hem uit het raam gegooid. Buren, die in middels waren toegesneld, ontwapenden T. De gemeentepolitie arresteerde hem en leverde hem later aan de marech ssee over. De vrouw van T. is naar nef ziekenhuis ver voerd, terwijl het lijkje van het jongetje in beslag is genomen. Het is waarschijnlijk -,'-f T. die zeer goed stond aangeschreven, in overspannen toe stand heeft gehandeld. N.V. Haarl. Hypotheekbank. Winstsaldo over 1937 191.105.81. Aan het jaarverslag over 1937 (het 46e boek jaar) van de N.V. Haaii. Hypotheekbank heb ben wij het volgende ontleend. De reeds in 1936 begonnen rentedaling noopte in het afgeloopen jaar tot convertee ring van pandbrieven in een lager rentetype, aanvankelijk 4 pet. later ook 3'/2 pet. over te gaan. Het begin dezer omvangrijke aflossings- en conversiebeweging vormde de 4 pet. conversie emissie. ter aflossing van de nog uitstaande f 6.600.000.5 pet. pandbrieven. Bij de daarop gevolgde geleidelijke aflos baarstelling van de plm. f 20.270.000.— 4»/2 pet. pandbrieven heeft eveneens het overgroote deel der houders van het conversie-aanbod gebruik gemaakt. Daarnevens ontwikkelde zich een toenemen de bereidwilligheid tot vrijwillige conversie, terwijl op groote schaal pandbrieven werden geplaatst. Het resultaat vair een exr ander was, dat de laatste hooger dan 4 pet. rentende pandbrie ven per 7 Augustus konden worden aflosbaar gesteld. In het najaar ontstond, ten gevolge van de nog verder gaande rentedaling, de noodzaak om" een begin te maken met de omzetting van 4 pet. pandbrieven in ZVz pet. stukken. Reeds vaak is er op gewezen, dat deze door de omstandigheden geboden maatregelen be langrijke kosten met zich brachten. Behou dens de conversiekosten in engeren zin ad plm. f 136.000.—, ontstond een op f 80.000.— taxeeren renteverlies, daar. ten einde op alle eventualiteiten te zijn voorbereid, het ge- heele jaar door een groote kas moest worden aangehouden. Niettemin was de N.V. inmiddels in de ge legenheid. afloopende leeningen tegen lagere rente te verlengen en een begin te maken met het toepassen van tusschentijdsche rentever lagingen in daarvoor in aanmerking komende gevallen. De genoemde cijfers maken evenwel duide lijk, dat aan den aandrang om de pandbrief renteverlaging aan debiteuren ten goede le doen komen, slechts geleidelijk kan worden voldaan. Bovendien mag niet uit het oog wor den verloren, dat het bedrijf, als beaiidde- lingsbedrij fgebonden is en zal blijven aan de gemiddelde pandbriefrente. Op de hypotheekmarkt ondervonden wij in toenemende mate concurrentie van levens verzekeringsmaatschappijen, pensioenfondsen en particulieren, die uiteraard de daling van den rentevoet sneller kunnen volgen. Een ver dere inkrimping van het bedrijf was hiervan het onvermijdelijk gevolg. De verwachting, dat aan de huurdaling en daarmede aan de waardedaling der onderpan den een einde zou komen, bleek met de wer kelijkheid vrijwel overeen te stemmen. Van de aandeelen zijn ï22 (v. j. 105) vol gestort. Op 31 December 1937 was het kapitaal ver deeld over 1308 (v. j. 1289) aandeelhouders met tezamen 4500 aandeelen. In 1937 werd aan hypothecaire leeningen gesloten f 982.4-60 en afgelost f 4.492.120. Per 31 Dec. stond uit f31.584.300. Verlengd werden 296 leeningen, totaal f3.153.690. De rente-achterstand over 1937 bedroeg op 31 December f 119.519.03' <v. j. f 150 186.73) ten laste van 234 (v. j. 2531 leeningen. Bij het af- dimkken van dit verslag bedraagt de achter stand f76.099.03 op 119 leeningen. Met de afschi'ijving van rente-achterstand wenscht men nog iets verder te gaan dan het vorig jaar, door een zoodanig bedrag ten laste der winst- en verliesrekening te brengen (t.w. f 47.429.49 i dat per 31 December op geen enkele leening meer dan 9 maanden aan verschenen en loopende rente verschuldigd is. Van in vorige jaren afgesclvreven posten kwam nog f 11.269.binnen, hetwelk op het af te schrijven bedrag in mindering werd ge bracht. In 1937 moest 30 (v. j. 40) maal tot veiling ex art. 1223 B.W. worden overgegaaxx. In 8 (v. j. 11) gevallen was dit het gevolg van faillissement of beslag, in 22 (v. j. 29) van wanbetaling. De oorspronkelijke vorderingen bedroegen in totaal f648.940.(v. j. f624.860.en waren door aflossingen teruggebracht tot f492.240 iv. j. f 556.380.de opbrengst was f 463.539.58 (v. j. f529.678.—). Op deze leeningen werd een verlies geleden van'f41.024.67 (v. j. f67.706 85). hetwelk wordt afgeschreven. Buiten executie werden ingekocht de onder panden van 4 leeningen, waarvan nog in het zelfde boekjaar twee geheel en één gedeelte lijk werden verkocht. Uit ingekochte ondex-panden werd verkocht voor 'n bedrag v. f 391.914.33 (v. j. f293.857.24) met een winst van f 2.798.39 (v. j. verlies f 21.447.09) op de boekwaarde. Toch wordt het gewenscht geacht op eenige onderpanden af te schrijven, tot een bedrag van in totaal f 46.180.11 (v. j. nihil) Bedrijfsresultaten. Volgens de winst- en verliesrekening bedroeg het winstsaldo over 1937 f 191.105.81 (v. j f263.312.89, inclusief een koerswinst op beleg de reserve ad f 74.720.58 De directie geeft in overweging van de winst, na de noodige afschrijvingen te hebben verricht, een bedrag van f29.719.22 aan de extra-reserve toe te voegen en het restant ad f 4.568.84 uit te keeren voor rente over 1937 op de onverplichte stortingen van aandeelhou ders en de daarop verschuldigde belasting. Wat de conversie-kosten betreft, komt het de directie gewenscht voor de op de balans voorkomende conversie-kosten in engeren zin ad f 135.955.59 geheel af te schrijven op de extra-reserve. Het op f80.000.getaxeerde renteverlies, hetwelk met de conversie gepaard ging, heeft de resultaten gedrukt en is derhalve ten laste van het boekjaar gekomen. Het is voor de directie niet aan twijfel on derhevig. dat deze voorzieningen niet weinig bijdragen tot een vex'dere versterking van het bedrijf, waarmede zoowel de belangen van aandeelhouders als van pandbriefhouders ge baat zijn. Politiemotor en motorfiets in botsing. IN FRISSE KLEUREN VOOR SLECHTS i BONS VAN Drie gewonden. Zondagmiddag om half zes is op den hoek van den Kloveniersburgwal en de Raamgracht te Amsterdam een ernstige aanrijding ge schied tusschen een motor met zijspan van de verkeersbrigade en een ander motorrijwiel waarbij een der politiemannen en de bestuur- ier en duopassagier van het laatstgenoemd 'oertuig werden gewond. De politiemotor kwam van de Zuidzijde van ie Raamgracht en de andere motorfiets waarop twee dertig-jarige Amsterdammers zaten, reed op den Kloveniersburgwal in de richting van de Nieuwmarkt. Op den gevaar lijke hoek. waar men elkaar niet kon zien ïaderen en uitwijken niet meer mogelijk was lornden de twee voertuigen tegen elkaar op Zii zeulcen een eind door, waarna het motor- Dit fraai uitgevoerd ontbijtbordje zal inderdaad een sierlijke aanwinst vormen op elke ontbijttafel. Het vormt een onderdeel van het bekende Sunlight-servies en kan door degenen, die dit servies bezitten, prachtig als aanvulling worden gebruikt. Zolang de voorraad strekt, doch uiterlijk tot 28 Mei a.s., zijn deze bordjes voor 10 bons van Sunlight Zeep, Radion, Rinso, Lux en Vim verkrijgbaar in het Sunlight Geschenkendepot KRUISWEG 57, HAARLEM waar tevens tijdelijk de volgende artikelen tegen een zeer laag aantal bons te bekomen zijn: Melkbeker (gedecor.)6 bons Rijwielspiegel 13 bons Sportriem 10 bons Kunstzijden kleedje 30 bons Fantasieschortje 10 bons Is het niet de moeite waard, eens wat meer van deze prima artikelen in huis te nemen om van deze zeldzame gelegenheid te profiteren? De Sunlight producten komen in Uw huis voor alle mogelijke doeleinden dagelijks uitstekend te pas Dus spoedig naar het Sunlight Geschenkendepot voor aanvulling van Uw linnenkast! DE GESCHENKEN MOETEN PERSOONLIJK WORDEN AFGEHAALD EN WORDEN DUS NIET TOEGEZONDEN PGS. i28-0*l /Adv. Ingez Med.) rijwiel met de burgers kantelde. De bestuurder kreeg het zware voertuig op het lichaam en bleef zwaar aan het hoofd gewond liggen. Zijn metgezel kreeg bij den val een wonde aan een der beenen. De politiemotor bleef overeind staan, doch de bestuurder sloeg met het gelaat tegen den grond waardoor hij een bloedende hoofdwond opliep en zijn neus be schadigd werd. De beide burgers werden naar het binnen gasthuis vervoerd en daar ter verpleging op genomen. Het bleek, dat de motorbestuurder, beiT !v de 'cl vonde, een hersenschudding en inwendige kneuzingen had opgeloopen. De agent is. na voorloopig te zijn verbonden per motorrijwiel naar zijn woning gebracht. UTT DE STAATSCOURANT. Bij K B. van 5 Mei 1938. is aan W. A. J. Michels. op zijn verzoek, met ingang van 15 Juni 1938, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Heeze. met dankbetui ging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. Voortaan geen afschuiven meer van armlastigen? In een te Alkmaar gehouden vergadering van de afd. Noord-Holland van de Ver. van directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon, waar de meeste Noord-Hollandsche gemeen ten vertegenwoordigd waren, is de afschui ving van kosten van ondersteuning bespro ken. De vergadering zag onder oogen, dat de praktijk helaas vaak zoo is, dat tal van ge meente- en armbesturen, elke gelegenheid gretig aangrijpen om ondersteunden, die den wensch te kennen geven naar een andere ge meente te verhuizen, daarbij zoodanig be- N.V. Eau de Colognefabriek J. C. Boldoot. De N.V. Eau de Colognefabriek J. C. Boldoot werd gesticht in de tweede helft van de 18e eeuw door den heer J. C. Boldoot. die in zijn apotheek aan den Nieuwezijds-Voorburgwal te Amsterdam na lang zoeken en langdurige proefnemingen er in slaagde, de vroeger uit sluitend in Keulen vervaardigde Eau de Co logne zelf te bereiden. Al zeer spoedig verwierf Eau de Cologne Boldoot zich door haar uitstekende kwaliteit een goeden naam en een grooten omzet, zoo dat in het midden der 19e eeuw het huis aan den N.Z. Voorbux-gwal te klein bleek en de firma zich vestigde in het perceel Singel 82 en de daarachterllggende panden aan de Langestraat. Door den steeds groeienden omzet was ook hier weldra de ruimte te klein en moesten steeds nieuwe huizen worden toegevoegd. Toen later óók ter hand werd genomen de fabrikatie van toiletzeepen. moest opnieuw naar méér ruimte wordexx omgezien, wat be reikt werd door het bouwen van een nieuwe fabriek aan den Haarlemmerweg toen nog tot Sloterdijk behoorend waar een gedeelte der fabricatie werd ondergebracht. Inmiddels konden ook de fabricatie-moge- lijkheden in de oude fabriek aan den Singel niet meer aan de moderne behoeften vol doen, zoodat ook hier naar verbetering werd gestreefd. Aanvankelijk had men het plan, de fabriek door verbouwing te modemiseeren. Het feit echter, dat 2 van de perceelen tot dit complex behoorende. Inmiddels op de Monumenten lijst waren geplaats. zoodat de firma hierover niet meer de beschikking had, belemmerde deze plannen. Daarom werd tenslotte door den heer J. M. B. v. Vlijmen, die thans de leiding der zaak heeft, besloten de plaats waar de firma méér dan honderd jaar gevestigd was, te verlaten en de fabriek Singel over te bren gen naar den Haarlemmerweg en beide fa brieken tot een modern geoutilleerd bedrijf te vereenigen. Tevens werden daarbij het hoofdkantoor, magazijnen en expeditie naar den Haarlem merweg overgebracht, zoodat thans het ge- heele bedrljf In één centraal punt is samen gebracht. Deze vereeniging van twee bedrij ven heelt natuurlijk een aanzienlijke uitbrei ding der bestaande fabriek ten gevoige gehad, welke uitbreiding thans gereed gekomen is. ARTIS REDD1NGSL0TEN rt Gocdgefc. b. bcsl Min. v. Just. 3e 11 aid. A No 1X93 (ld. 2-3-8 VL CO OOO loten Morgen misschien uitverkocht! Nu nog overal verkrijgbaar SLECHTS 1 GULDEN PER STUK Onder de talrijke prijzcft 2 FORDS 1 PAMPUSJACHT EEN REIS NAAR TWEE WERELD TENTOONSTELLINGEN EEN ELECTRISCHE KOELKAST leerenjrr. 166, Anuter* giro S'.'ISOO (Adv. Ingez. Med.) hulpzaam te zijn, dat de gemeente daardoor van een armlastige wordt ontlast en net niet in strijd komt met art. 40 van de Armenwet. Daar te voorzien is dat een wetswijziging nog wel even op zich zal laten wachten is het dringend noodig, dat de gemeenten weder- keerig zich verbinden, bij het verleenen van steun bij verhuizing, zekere normen in acht te nemen. Vooreerst aldus de heer De Haas van Dorsser, die de vergadering presideerde zal alleen dan medewerking verleend moe ten worden, wanneer de ondersteunde een werkelijk belang bij de verhuizing heeft. De medewerking zal steeds gepaard die nen te gaan met overleg met de gemeente, waarheen de ondersteunde verhuizen wil. waarbij overeengekomen kan worden, dat eventueele ondersteuning gedurende een half jaar of een jaar gerestitueerd wordt. De re geling behoeft geen dwingend karakter te krijgen. Wanneer twee gemeenten het over een verhuizen niet eens kunnen worden, kan een beroep op de Kroon worden Ingesteld. Wanneer de gemeenten de zaken onderling openhartig behandelen en het sociale belang voor oogen houden ls te voorzien, dat aan het afschuivingseuve! een einde komt. Alle aanwezigen zegden In principe hun medewerking toe ri" totstandkoming van een dergelijke regeling i ocv i deren.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5