HET SPORTGESPREK DAMRUBRIEK. m m M m m m m 9 ft w 9 i i i i m n l SA m iff 8 n i i n sr 00 8 i i i M m 1 i i i i i n s ft 8 9 8 a II' e m m H w DINSDAG 10 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 9 VAN DE WEEK Mr. Davidson. De lentezon heeft dan eindelijk de overwin ning behaald, de beoefenaren der zomerspor ten komen in hun element en ook cricket, „the king of sports", herneemt zijn rechten. Dit was aanleiding eens te gaan praten met Mr. P. A. Davidson, vice-voorzitter van den Nederlandschen Cricket Bond en aanvoerder van Rood en Wit. De eerste vraag gold natuurlijk den nieu wen „leg before wicket"-regel en den invloed, dien de aanvulling van dezen regel op het spel zal hebben. „Deze wijziging zal weinig verschil maken; mogelijk zullen sommige off-break-bowlers er zoo nu en dan profijt van trekken, doch men mag geenszins beweren, dat de kansen der batsmen er aanzienlijk door verkleind worden. Het groote belang is gelegen in de uniformi teit met de regels, zooals die door de M.C.C. zijn gewijzigd. Wat is uw meening over de kracht van het Nederlandsche cricket? „Vergelijkt men de spelkwaliteit in ons land met die in 1921, toen het eerste contact met de Free Foresters werd verkregen, dan kan een zeer groote vooruitgang worden geconsta teerd. Aanvankelijk waren deze wedstrijden voor de Engelschen, zelfs als zij met vrij zwakke teams kwamen, min of meer een walk over, wat vooral tot uiting kwam in de tweede innings der onzen in tweedaagsche matches. Thans beschikken we over een voldoende aantal spelers, dat zich in de sfeer van inter nationaal cricket thuis voelt. „Het fielden is vooral in de jaren na den oorlog sterk vooruitgegaan, al is het gooien en oppikken, vergeleken met dat der Engel schen, nog voor veel verbetering vatbaar. „Er zijn in ons land enkele zeer goede wicketkeepers, doch over het alge meen is het werk ach ter de palen veel zwak ker dan in Engelsche clubs, die bijna alle over een goeden keeper beschikken. „Ons batten heeft een gevoelig verlies ge leden door het vertrek van Glerum en W. van den Bosch en het ver tegenwoordigend elftal drijft thans op enkele oudere krachten, zooals Jansen, Van Manen en De Beus. Onder de daarop volgende gene ratie vindt men niet de gelijkwaardige bats- men van een tien jaar geleden; er is een ga ping tusschen de hierboven bedoelde uitblin kers en de overigen. De verklaring voor deze leemte is te vinden in het feit, dat de groep van perfecte Haagsche batsmen niet tijdig is aangevuld, al geven sommige jongeren, zooals b.v. Roodenburg van V.V.V., hoop voor de toe komst. Nog steeds echter blijken onze batsmen niet voldoende ingesteld te zijn op googly- en slowbowlen, wat ten deele zijn oorzaak vindt ln de omstandigheid, dat dit soort bowlen in ons land zoo weinig op den voorgrond treedt. „Het aantal behoorlijke bowlers is groot genoeg, ook in lager cricket, al zou een goede coach den spelers veel kunnen leeren. Een coach als Ollivierre heeft bij V.V.V. en P.W. zeer goede resultaten bereikt, maar aan het verlangen naar een rondtrekkenden oefen- meester kan helaas uit financieele overwe gingen niet worden voldaan. „In dit opzicht is men in Engeland fortuin lijker, daar immers vormt sportbeoefening een belangrijk deel van de schoolopvoeding; niet alleen leeren de jongens het spel op jeugdiger leeftijd, maar zij zijn ook in staat vaker en langduriger onder beproefde leiding te oefe nen. Bovendien is het aantal beschikbare krachten vanzelfsprekend groot# dan in ons land. „Sprekende over de jacht naar punten, is het dienstig, de meening van Sir „Plum" War ner naar voren te brengen: Men bestede niet teveel aandacht aan het veroveren van pun ten, doch aan den anderen kant kan verdedi gend cricket een voorbeeld van prachtige te rugtrekkende strategie zijn. Al is en blijft een definitief resultaat het ideaal in eiken wed strijd, zoo heeft het toch geen doel, een match bij minder gunstigen stand weg te gooien. ..Om echter terug te komen op het»bowlen, dit is een kwestie van voortdurendè oefening Max Jansen is een bowler, die op zijn dag onweerstaanbaar is en tot de allerbesten ge rekend moet worden en ook in Sodderland en Terwiel bezitten wij specialisten van meer dan gewone capaciteiten". Hoe is het met de rechtspraak bij cricket- matches gesteld? „Sinds de N.C.B. besloot tot het aanstellen van neutrale umpires, waarmede een zeer groote stap in de goede richting werd gedaan, is dit vraagstuk tot ieders tevredenheid opge lost. Er hébben zich een aantal zeer goede umpires beschikbaar gesteld, waarmede de cricketsport zeer gebaat is". Is er een toeneming van het aantal spelers? „Het aantal beoefenaren vertoont nog steeds een iets stijgende lijn, speciaal in Rotterdam onder invloed van den Rotterdamschen Cricket Bond. De plaatselijke bonden zijn be langrijke steunpunten en de door deze ge organiseerde competities bieden den jongeren spelers de gelegenheid om wedstrijdroutine op te doen. En, zooals gezegd, oefening en rou tine zijn onmisbaar, wil men de kwaliteit van ons spel verbeteren, want ondanks de vooruit gang in de laatste vijftien jaar is het goede Engelsche clubcricket vermoedelijk nog beter dan dat van het sterkste Nederlandsche team". Zal men er eerlang toe overgaan tweedaag sche competitiematches te organiseeren en de indeeling der competities door promotie en degradatie te wijzigen? „Het vaststellen van tweedaagsche competi tiematches stuit af op financieele en practi- sche bezwaren: niet alle spelers immers kun nen zich op den Zaterdag vroeg genoeg vrij maken. De huidige competitie-regeling is vol gens de wenschen der clubs tot stand geko men. Er is een commissie, die het bestuur ad viseert omtrent de samenstelling der eerste en der overgangsklasse, en op die wijze worden de onbillijkheden van promotie en degradatie zoo veel mogelijk ondervangen. LAWNTENNIS. NEDERLAND-FRANKRIJK. De Franschen winnen met 3—2. SCHAKEN. OM DE GOUDEN MEDAILLE. Op 13 Juni zal in het clublokaal van dc Haarl. Schaakclub een zomerwedstrijd be gin- nen voor leden en niet-leden. De wedstrijd zal worden verspeeld in een vijftal ontmoetingen in de Hoofd-, Eerste. Tweede en Derde Klasse, telkens om de 14 dagen. De deelneming in de Hoofdklasse van zes bekende sterke hoofd klassespelers staat reeds vast: voor deze groep bestaat de eerste prijs uit een fraaie gouden medaille; voor de andere groepen zijn even eens prachtige prijzen uitgeloofd. Secretaris is de heer R. van Drielen, Decker- «traat 9. Pétra en Destremau in uit stekenden vorm. Misschien heeft deze derde middag van het Daviscup-tournooi op de M. E. T. S.-banen te Scheveningen vele toeschouwers iets teleur- Er werd wellicht reeds de hoop ge koesterd, dat wij met een overwinning op Frankrijk uit het veld zouden komen en zoo niet, dan toch wel de partij van Hughan te gen Destremau de beslissende een on gekende spanning zou geven. Het is niet zoo geweest. Nadat Van Swol met overtuigende cijfers 6—0, 63, 62 van Pétra had verloren, moest Hughan eveneens in straight sets de meerderheid van den thans geheel op dreef zijnden Destremau er kennen (64, 62, 62). Een spoor van strijd is er slechts in de eerste set geweest. In de tweede en derde set was Destremau de overheerschende figuur. Toch bracht deze middag voor ware ten- nis-liefhebbers veel schoons. De beide Fran schen waren zóó goed op dreef, dat men van prachtig tennisspel kon genieten. En hoewel de cijfers misschien anders doen vermoeden, heeft Van Swol buitengewoon goed gespeeld en tot het laatste toe krachtig weerstand ge boden, wat aan de partij een aantrekkelijk karakter gaf. Het was een strijd tusschen twee tennis- reuzen, meesters van de doodende service en smash, krachtige drives en door en door krachtig spel. Maar Pétra was de grootsche reus, zoowel wat lengte en kracht als wat spel betrof. Zijn slagen waren zóó hard, dat het leek alsof Van Swol soms zachte balletjes sloeg; daarbij toonde de Franschman zulk een bliksemsnel reactie-vermogen en zulk een zuiver plaatsen, dat we zonder overdrijving kunnen zeggen, dat hij wel spoedig tot de beste spelers der wereld zal behooren. Het Prinselijk Paar onder de toeschouwers. Het weer heeft zich ook Maandagmiddag prachtig gehouden. Er waren ongeveer 3000 toeschouwers. Bijzondere luister werd aan deze wedstrij den bijgezet door de aanwezigheid van H. K. H. Prinses Juliana en haar gemaal Z. K. H Prins Bernhard, die beiden zeer veel belang stelling voor de tennissport toonen en deze ook zelf beoefenen. Op de eere-tribune sloegen de vorstelijke toeschouwers de ver richtingen van de spelers gade. Pétra—Von Swol (6—0, 6——3, 6—2), Beide tegenstanders probeeren dadelijk pressie op elkaar uit te oefenen. Een duel, dat in het nadeel van Van Swol moet uitvallen. De triomfeerende Pétra kan dan onmiddellijk zijn grootsche spel ontplooien; Van Swol is gedwongen tot verdediging, al grijpt hij elke kans aan om weer aanvallend op te treden. Maar tegen Pétra is niets te beginnen. Hij verwart zijn tegenstander met snelle, diepe drives, loopt op het juiste moment naar vo ren en is aan het net niet te passeeren, noch met lobs. noch met passings. Tegen die tac tiek is niets te doen. Loopt Van Swol naar het net, dan wordt hij meestal scherp ge passeerd; ook de lob blijkt Pétra goed te be- heerschen. De eerste set gaat met 60 voor Van Swol verloren. Ook in de tweede set blijft Van Swol waak zaam hij probeert elke kans te benutten, doet dat ook, dikwijls met succes, doch die kansen komen maar al te weinig. Soms probeert Van Swol zijn spel iets te forceeren, maar dat moet hij dadelijk duur bekoopen. Regelmatig stijgt de score voor Pétra. Wel weet Van Swol nog drie games in deze set te maken, doch dit ligt meer aan het even verslappen van Pétra dan aan het betere spel van Van Swol, die voortdurend zijn beste spel moet geven. De derde set vertoont hetzelfde spelbeeld, vrij wel het zelfde verloop en met 62 komt daarvan het einde. Voor Van Swol een leerrijke partij. DestremauHughan (64, 62, 62) Aller verwachtingen zijn nu gespannen op de vijfde partij in dit tournooi. Wie zal de overwinning voor zijn land veroveren? Hughan begint gelukkig. Wel serveert hij dadelijk twee double-faults, maar hij kan dan door zeer tactisch spel den nog niet ge heel ingespeelden Destremau verschillende malen verschalken. Het wordt 20. Hoopvol begin, maar de Franschman herstelt zich en wint daarna de service-game van Hughan (21). In de vierde set schijnt de beslissing te komen. Destremau komt op dreef, maar Hughan probeert de leiding te houden. Na vele malen deuce wordt Destremau ten slotte overwinnaar (22). Dan heeft de Franschman zijn zelfvertrou wen gewonnen. Zijn lage, vlakke cross-drives met back- of forehand geslagen, dwingen Hughan tot verdedigend spel, zijn lobs wor den zuiverder, zijn netspel vaster. Uit de lange rallies behaalt de Franschman voor deel; slechts zelden durft Hughan naar het net op te loopen. Evenals tegen Pétra Zater dag, is Hughan daardoor gedwongen tot base- linespel; hij kan daaruit niet voldoende aan vallende kracht putten. Nog wordt het 32 voor den Hollandschen speler, maar weer maakt Destremau gelijk (3—3). Ook de volgende game is voor Destremau, die dan volkomen de leiding in deze partij neemt. Na 44 schijnt Hughan zelfs een in zinking te hebben; snel wordt het 45 en met een love-game 46. In de tweede set kan Hughan zich niet herstellen. Even lijkt het daar op, als het 31 voor Destremau staat en Hughan in zijn service-game op 4015 komt. Destremau brengt het echter tot deuce, wint na eenige advantages de game en het is niet 23. maar 14 geworden. Dat is beslissend. Hughan verliest deze set met 62. Zelfs in de derde set komt er nog een sprankje hoop, dat Hughan meer tegen stand zal gaan bieden. Hij wint zelfs de eerste game, maar Destremau heeft zijn vorm nu zóó goed vast, dat hij gemakkelijk Hughan kan beheerschen. Nog wordt het 2l voor Hughan, maar door onzuiver spel verliest hij ae volgende game. Dat was weer de beslis sing. Regelmatig loopt nu de score voor Destremau op en vrij spoedig daarna is het 2—6. Dat was het einde van het Daviscup-tour nooi 1938 voor Nederland. „DE REISDUIF". Uitslag wedvlucht Osnabrück, afstand 232 K.M. Los 6 uur Wind N.W.: C. v. Op 't Ende 1 21 24, H, Bouwens 2 19 32, Th. A. Heinsber- gen 3 8 9 28, H. J. Handgraaf 4 16 17 26, J. J. de Bie 5 10, N. Wezenbeek 6 12, P. Kroon 7 25 30, C. Th. Verdonk 11 13, H. Boogaard 14. H. Everts 1531, J. Rompa 18. P. v. Andel 20—29, J. Th. Bakker 22. P. J. Kok 23 27. Eerstgetoonde duif te 9 uur 59 min. 10 sec. Laatste te 10 uur 39 min. 42 sec. Alhier is opgericht de voetbalclub F. E. S. (Fit en Sterk), bestaande uit personeel van Van der Linden's Broodbakkerijen. Deze club speelt alleen 's avonds in den zomer. Het se cretariaat is gevestigd Jacob Geelstraat 6. SCHERMEN. WEDSTRIJDEN IN HET NOORDERBAD TE ZANDVOORT Op 25 en 26 Juni a.s. zullen de jaarlijksche internationale schermwedstrijden te Zandvoort wederom in het Noorderbad gehouden worden. Deze internationale ontmoeting op scherm- gebied belooft dit jaar zeer belangrijk te wor den. daar de principieele bereidverklaring tot deelneming reeds uit Denemarken. België. Duitschland en Frankrijk ontvangen werd. Deze wedsriijden. welke voor het eerst in 1933 door het toenmalige bestuur van de Haar- lemsche Schermclub georganiseerd werden, worden sinds 1935 onder de auspiciën van den Kon, Ned. Amateur-Schennbond gehouden. Dit jaar zullen de wedstrijden wederom be staan uit: Personeel dames floret personeel heeren sabel en landen équipe-sabelmatches. De beide eerstgenoemde om de Noorderbad- wisselbekers, de laatste om den door het ge meentebestuur van Zandvoort uitgeloofden Zandvoort-wisselbeker. De Noorderbad-wissel- bekers berusten nu bij Nederlandsche deelne mers, terwijl de Zandvoort-wisselbeker in het bezit van Duitschland is. Naar wij vernemen zal dit land een zeer sterke équipe afvaardigen om deze zoo zeer begeerde trophee te verdedi- gn en zoo mogelijk ook voor 1938'39 in het be zit te houden POSTDUIVEN DE LUCHTBODE. Wedvlucht van Oudenbosoh. afstand 88 K.M. J. F. Koedijk 1 5. B. C. v d. Meer 2 17 19 20. H Groen 3 4 7 14 H v. d. Reep 6. J. J. Lasschuit 8 12, H. Kramer 9 15. H. v. Oldenmark 10 21, S. v Gennip 13, H. Lasschuit 1618, F. Kleef 22. Eerste duif 11.10.58; laatste duif te 11.29.04 uur. VOETBAL. FIT EN STERK. OM DEN DAVIS-CUP. ENGELAND—ROEMENIë (2—1). Uit Harrogate: De wedstrijd in de eerste ronde tusschen Engeland en Roemenië is Maandag voortgezet met het dubbelspel. Wil de en Butler wonnen met 86, 75, 62 van Carolulis en Schmidt, zoodat Engeland thans de leiding heeft met 21. GRIEKENLAND—BELGIë (0—5). Uit Athene: Ook de laatste twee enkelspe len won België Maandag in den wedstrijd in de tweede ronde tegen Griekenland, zoodat de Belgen een 5—0 zege behaalden. Nayaert won met 6—4, 6—3, 4—6. 6—2 van Staiios en Geelhand klopte met 64, 63, 63 Mi- chaelidis. De Belgen zullen in de derde ronde tegen Britsch-Indië moeten uitkomen. De Britsch- Indiërs moesten in de tweede ronde tegen Oostenrijk spelen, doch daar dit niet meer bestaat, kwamen zij automatisch in de derde ronde. SCHIETEN. GENERAAL VAN MERLEN. Woensdagavond had de prijsuitreiking plaats der schietvereeniging „Generaal van Merlen" van de afd. Haarlem Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren in het Schletge- bouw aan de Schouwtjèslaan van den op 1 Mei gehouden eindwedstrijd der Winteroefeningen Wisselprijs buks O. J. Keyser 1107 p. Vaste baan buks le kl. 1 J. Verzijlbergen 1105 p. Vaste baan buks 2e kl. 1 P. Schreurs 1067 p.; 2. N. H. Schuurmans 1031 p. Wisselprijs Cy linder C. C. Woltering 621 p. Personeel le kl. l. J. Verzijlbergen 105 p.; 2. O. J. Keyser 105 p.; 3. J. J. Blauwhof 103 p. Personeel 2e kl. 1. P. Schreurs 110 p.; 2. N. H. Schuurmans 102 p. Vrije baan buks le kl. 1. J. Verzijloer- gen 177 p.; 2 O. J. Keyser 176 p.; 3. J. J. Blauwhof 172 p.; 4. A. W. Roggeband 171 p.: 5. C. C. Woltering 170 p. Vrije baan buks 2e kl l. P. Schreurs 171 p.; 2. N. H. Schuurmans 169 p.; 3. H. M. Eggers 169 p.; 4. R. Tromp 152 p. Vrij baan Cylinder. 1. J. Verzijlbergen 106 p.; 2. C. C Woltering 103 p. Geluksbaan 1. N. H. Schuurman 271 p.; 2. P. Schreurs 26! p.; 3. H. J. Bouman 261 p.; 4. A. W. Rogge band 260 p.; 5. O. J. Keyser 255 p. Alle correspondentie, deze rubriek betref fende, te zenden aan den damredacteur J. W. van Dartelen, Koediefslaan 42, Heemstede. Overneming zonder bronvermelding ver boden. Voor onze probleemvrienden. Onderstaande compositie van den Urker problemist H. H. ten Napel werd speciaal voor onze rubriek samengesteld. Probleem No. 2543. Auteur: H. H. ten Napel, Urk. Eerste publicatie. Zwart: ii l «Mi Q a '0 ri üi H P§ JP 8 8 Wit: Stand in cijfers: Zwart 11 schijven op: 10 11 12 13 14 15 18 19 23 29 en 44. Wit 12 schijven op: 27 28 31 32 34 36 38 39 43 45 46 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen van probleem No. 2543 worden gaarne ingewacht tot uiterlijk Maandag avond 16 Mei a.s. bij den redacteur dezer rubriek. Oplossingen. No. 2522. Auteur: D. Kleen, Heemstede Wit: 28—22, 37—31, 39—34, 19—13 49—44, 33:11, 26:8. 23:1 (45:18) 1:4 en wint. Zwart steeds gedwongen. Wanneer Wit den aanvangsstand direct met 1913 begint, dan verliest hij door Zwart 3034 enz. Probleem No. 2522 werd correct opgelost door H. J. van Alphen te Haarlem en J. Fer- werda te Amsterdam. Een interessant spelmoment. Onderstaande stelling kwam voor in de door den redacteur dezer rubriek gegeven simul- taanséance voor - het „Het Gerrit Bakker Fonds" op Maandagavond 28 Maart 1938 te Haarlem. Partij-fragment no. 2544. Stand in cijfers: Zwart: e 1 i 1 1 1 !lf 1 Q 1 ;f? B W n pif pp Q 05 W Partijfragment No. 2545. Zwart: VOETBAL. Om den K. N. V. B.-bckcr. V. S. V.-H. R. C. (6-2) V. S. V. heeft het lang niet zoo gemakkelijk gehad met de Heldersche Racing als de uit slag van dezen wedstrijd zou doen vermoeden. Zelfs zag het er geruimen tijd naar uit. dat de bezoekers er in zouden slagen VSV evenals Ajax voor verdere deelneming aan de beker wedstrijden uit te schakelen. Tot 20 minuten voor het einde bezat de Racing nog een 12 voorsprong en niets wees er op dat er voor de thuisclub eenige verandering ten goede zou komen. Totdat v. d Kuil. die v. d. Lugt ver ving vrij onverwacht gelijk wist te maken. Van toen af aan kregen de talrijke bezoekers (de belangstelling voor dezen wedstrijd was niet minder groot dan bij een gewonen competitie wedstrijd) een geheel ander spelbeeld te zien en in de resteerende 15 minuten wisten de VSV'ers een 1—2 achterstand in een klinkende 62 overwinning om te zetten. VSV begon met een serie snelle aanvallen, meestal geleid door den linkervleugel doch deze leverden geen enkel resultaat op. Dan begint ook HRC haar spel te ontplooien; zij ziet kans, door haar tempo voorloopig den toon aan te geven. Wanneer Sterk voor eenigen tijd moet verdwijnen, neemt HRC het spel nog meer in handen. Enkele kee- ren weet Michel de gevaarlijke aanvallen der bezoekers te ondervangen. Doch als Roomeijer weer een schietkans krijgt, verdwijnt de bal tusschen Michel en den paal door in het VSV- doel 01. Nauwelijks is er weer afgetrapt en zijn de VSV-ers nog niet bekomen van de verrassing, of Sander heeft zoowaar kans ge zien, met een goed schot Michel nogmaals te passeeren 2—0. Sterk is dan weer in het veld teruggekomen, hetgeen weer wat evenwicht tusschen de par tijen brengt. Een goed schot van Döhring wordt door den doelverdedlger der Nieuwe- diepers uitstekend gestopt. Goed spel van den zelfden speler wordt dan beloondr door dat v. d. Kuil zijn voorzet fraai ln oen doel punt omzet. 1—2. Ook na de rust blijkt het spel vrij goed verdeeld. Het duurt geruimen tijd, voordat een der partijen kans ziet te doel punten. De VSV-voorhoede krijgt dan eenige opgelegde kansen, v. d. Kuil krijgt zelfs een kans voor het geheel verlaten Heldersche doel, doch hij schiet naast. Als er nog 20 minuten van den wedstrijd resten en HRC nog steeds de leiding bezit gaat het er voor VSV donker uitzien want zelfs een gelijk spel is niet vol doende. Er kwam toen echter een geheele om mekeer in den strijd; met een hard schot bracht v. d. Kuil de partijen op gelijken voet 2—2. Even later volvoert dezelfde speler den hat trick door den bal nogmaals langs den HRC- keeper te plaatsen 3—2. Bij VSV loopt het dan van een leien dakje; na een ren van Sterk brengt dezen den stand op 4—2. Even later is het v. d. Kuil weer, die nog maals uit een voorzet van Döhring doelpunt. 52. HRC brengt er dan niets meer van te recht. Uit een corner maakt Bot het halve do zijn vol, zoodat VSV tenslotte toch nog met 6—2 won. Wit: Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 12 13 14 16 17 18 19 23 en 24. Wit 9 schijven op: 26 27 28 30 32 34 35 38 en 39. Wit speelde 39—33 23—29 34:23 (18:29) 2823? met remise. Frankhauser gaf echter aan, dat Wit nog als volgt verder had kun nen spelen: 27—22! (12—13 of 22:11 (16:7) 28—22 (18:27 32:21 (7—11) 33—28 (14—20) 28—22 (29—33) 38:29 (24:33) 21—16 enz. met zeer moeilijk eindspel voor Zwart. In de partij tusschen Dionis met Wit en Albert Lecocq met Zwart kwam de volgende stelling voor: Partij-fragment No. 2546. Zwart <w» Wit: Stand in cijfers: Zwart 12 hij ven op: 6 8 9 10 13 14 15 16 18 19 23 en 26. Wit 12 schijven op: 27 28 29 32 33 34 35 37 40 42 45 en 48. Deze partij verliep als volgt: 37—31 (26:37) 42:31 (15—20) 31—26 (10— 15) 48—42 (8—12 42—38 (12—17) 29—24 A (19:39* 28:10 (39:37) 10—5 (37—42 38:47 (1823) 5:11 (6:17) met remise na enkele zetten. A. Hier verzuimt Wit eerst 26—21! te spelen waardoor voor Zwart een zeer moeilijk eind spel ontstaat! Ontleend aan ,.Le Jeu de Dames". Kampioenschap van Nederland 1935. In de partij tusschen P. J. van Dartelen met Wit cn J. M. Bom met Zwart kwam on derstaande stelling voor: Eindspel No. 2547. Zwart: Wit: Zwart 10 schijven op: 3 5 8 12 13 15 16 21 27 en 31. Wit 10 schijven op: 24 28 30 33 35 36 38 39 45 en 46. Wit's (J. W. van Dartelen) laatste zet was 32—23 om de dreiging (31—37) zeer verras send te vervolgen met 2420 (15:24 30:19 (13:24) 28—22 (27:18) 38—32 (37:28) 33:2! Zwart antwoordde met 1217. doch ver zuimde op dit moment schijfwinst door (15—20) 24:15 (5—10) 15:4 (13—!18) 4:22 (27:18» 36:27 (21:25). Volledigheidshalve merken wij op. dat Zwart 'Th. Tolenaars uit Hoofddorp) later deze partij won. Kampioenschap van Parijs 1938. Onderstaande stand kwam voor in de partij tusschen Blum met Wit en Albert Lecocq met Zwart. Wit- Stand in cijfers: Zwart drie schijven op: 16 17 en 45. Wit drie schijven op: 26 27 en 31 en dam op 5. Wij stellen nu de vraag: Kan Wit aan zet zijnde winnen? Voor onze damspel ende lezers een zeer leer zame studie! Ontleend aan „Het Damspel". HANDBAL. DUITSCHLAND—NEDERLAND. De Nederlandsche handbalspelers en -speelsters, die Zondag a.s. :n het Waldsta- dion te Aken tegen de Duitsche nationale elftallen uitkomen, vertrekken Zaterdagmld- j te 13.59 uur gezamenlijk uit Ütrecht. Het uit 31 personen bestaande gezelschap staat onder leiding van den voorzitter cn secreta ris van de handbalcommissie van het K. N. G. V., de heeren H. Drenth en R. van der Ley. CRICKET IN ENGELAND. Maandag werd in de 9 county-matches ge ducht gescoord. De Australiërs sloegen op de 212 (2de innings 31—2) van Leicester 590—5 bijeen. Badcock (198) en Hassett (148) wer den eerst op 375 gescheiden toen laatstge noemde run out ging. Het was Hassett's 2de achtereenvolgende honderd. Badcock werd door Flamson gevangen. Chippcrl'ield scoor de de derde century (104) in deze innings, Waite (49) en Barnett (42) batten eveneens zeer goed. De stand van de overige wedstrijden is als volgt: Gloucester 389 tegen Derbyshire 2736 (Alderman 137*) Essex 450 en 51 tegen Kent 543 (Ames 170, B. H. Valentine 151). Somerset 128 en 89—2 tegen Surrey 521—9. (Gregory 243). Hampshire 277 en 7—1 tegen Lancashire 578—6 (Paynter 219, Oldfield 135). Middlesex 283 en 561 wint. van War wick 87 en 251 met 9 wickets. Northants 154 en 142 tegen Notts 253. Worcester 286 tegen Sussex 77 en 3438 (John Langridge 110). Yorkshire 420 tegen Oxford 231. WANDELSPORT. TWEEDAAGSCHE 35 K.M. WANDELTOCHT DER A. P. G. S. Dank zij de medewerking van het Muider gemeentebestuur en het bestuur der V.V.V. „Floris V" te Muiderberg, waar het centrale rustpunt was voor den tweedaagschcn 35 K.M.-wandeltocht, georganiseerd door de Am- sterdamsche Politie Gymnastiek- en Sportver- eeniging (A.P.G.S.) hebben de ruim 830 deel nemers aan deze .tochten na hun inspan nende wandeling in de aardige badplaats aan het IJselmeer een genoegelijk uurtje kunnen doorbrengen. Zaterdagmiddag, toen hoofdzakelijk politie mannen en militairen den tocht maakten wa ren in Muiderberg tal van autoriteiten, die van hun belangstelling blijk gaven. Burgemeester Th. C. D. Coops heeft in het oude „Rechthuis" een hartelijke welkomst rede uitgesproken, welke beantwoord werd door den heer Kapinga, waarna ververschin- gen werden rondgediend; een persoonlijke attentie van den burgemeester. Te ongeveer 6 uur vertrokken Zaterdag avond de circa 500 deelnemers aan dezen eersten dagtocht het gastvrije Muiderberg. Ook de tocht, die Zondag gemaakt werd, trok enorm veel belangstelling. Thans liepen 832 wandelaars mede, waarbij o.a.: „Kenne- mer Jagers", le Beverwijk. „Viribus Unitas" te Santpoort, ..Wandeltoerist", Haarlem, „Jan Pastoors", Haarlem. Het was ruim kwart voor één, toen de eerste deelnemers te Muiderberg arriveerden. Er namen ook ongeveer 430 wandelaars In dividueel aan dezen tocht deel uit alle oorden van het land. Te ruim kwart over twee had de terugtocht plaats. De terugtocht ging Zondag over Weesp en den nieuwen provincialen weg vla Weesper- karspel en Diemen naar Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13