77 len Tooneel-Enquète. OP UW NIEUWE FIETS Rusthuis in Haarlem Opname in familie JUFFROUW Jonge Dame T) T N S r> A G 10 AT F. T 19.7R HAARLEM'S DAGBLAD 13 lil I)..it*rlila.i.l aangehouden Nederlander vrijgelaten. Arrestatie wraakneming van Gestapo- beambten? De vorige week is te Münster gearresteerd de 29-jarige heer H. A. Tiben uit Rotterdam, die met zijn echtgenoote bij zijn te Münster wonende moeder verblijf hield. De reden van zijn arrestatie door de Gestapo was niet be kend. Zeer onverwacht is de heer Tiben ech ter Maandag in vrijheid gesteld en per trein te Enschedé gearriveerd. Hij deelde mede. dat men zes aanklachten tegen hem had inge diend wegens hoog- en landverraad, welke aanklachten echter geheel onjuist waren. Volgens den heer T. berustte alles op een persoonlijke wraakneming van bepaalde Ge- stapo-beambten. Op bevel uit Berlijn is hij op vrije voeten gesteld. De heer T. is uit Neder- landsche ouders in Duitstchland geboren en heeft tot 1929 in Duitschland gewoond, maar hij bezit de Nederlandsche nationaliteit. Hij is Maandagavond naar Rotterdam door gereisd. In een onderhoud, dat de heer Tiben te Enschedé met een onzer bijzondere corres pondenten had, vertelde hij o.m., dat hij reeds lang wist, dat de Gestapo te Münster hem zocht. Hij was daarvoor echter in het geheel niet bevreesd geweest. Ook vertelde hij, hoe hij onlangs op een advertentie had geschreven, waardoor hij met een Fransch- man in contact was gekomen, die hem voor gesteld had te spionneeren. Hij had de op dracht aanvaard en een voorschot ontvan gen, doch dit met een bepaalde bedoeling ge daan. „Vroeger nl. voor het nat.-soc. bewind, werkte ik voor den Duitschen contra-spion- nagedienst", aldus vertelde de heer Tiben. Dat is later overgegaan naar de Gestapo, waarvoor ik weigerde te werken. Ik had ech ter voldoende interesse bij deze zaak om meer te hooren en toen werd mij nog medege deeld, dat de Franschman ook belangstelling had voor de Nederlandsche beveiligingswer- ken langs de grens. Daarvan heb ik de auto riteiten hier te lande op de hoogte gesteld. Ik besloot echter ook naar Duitschland te gaan, teneinde de brieven, welke ik had ont vangen, te laten zien. Toen ik in Münster aankwam, was het veel te laat om voor een en ander te zorgen. Den volgenden dag was het 1 Mei, zoodat ik toen over de zaak ook niet kon spreken. Ik maakte de 1 Mei-mee ting Qp de Hindenburgerplatz mee. waar ik foto's maakte, waarbij ik door een S.S.-man werd geholpen. Maandagmorgen kreeg ik mijn vrouw en ik logeerden bij mijn moeder bezoek van twee Gestapo-beambten, oude school vrienden met wie ik naar een café ging. Ze vroegen mij „wil je spionneeren?", maar ik ging er niet op in. Ik zeide: „Ik heb wat voor jullie" en toen vertelde ik van den Fransch man en van de brieven, welke in mijn bezit waren. Wij gingen daarop naar den chef van de Gestapo, die de zaak zeer interessant vond en mededeelde nooit van den betrokken Franschman te hebben gehoord. Ik zou den volgenden morgen om half tien terug komen. Maar 's middags om 5 uur kwamen drie Gestapo-beambten. die mij meenamen en in de politiegevangenis opsloten. Op hetzelfde oogenblik zijn ook drie be ambten bij mijn zuster, mijn broer en enkele andere familieleden geweest. Twee dagen hoorde ik niets. Toen begonnen de verhooren. De ambtenaar, die het verhoor afnam, had epn geladen revolver naast zich op tafel lig gen. terwijl de deur geopend was. Niet minder dan 6 beschuldigingen van hoog- en landverraad waren tegen mij inge bracht. Daarvan klopte niets. Die beschuldi gingen waren eenvoudig belachelijk. Een sta pel rapporten van de verhooren werd opge maakt. Eenige weigerde ik te onderteekenen. Vrijdag vernam de Gestapo plotseling, dat mijn vrouw in Rotterdam was. Daarvan schrok men, omdat mijn vrouw nu alles in Rotterdam kon regelen. Daar werden foto's van zich in mijn woning bevindende brieven door de politie gemaakt en naar Munster ge zonden. Daaraan heb ik mijn vrijlating te danken. Zaterdag kreeg ik plotseling bericht, dat ik vrij was. Ik ben toen nog tot Maan dagmiddag in Munster gebleven. Voortdu rend ben ik bewaakt. Met den trein reisden twee Gestapo-beambten mee, die in Gronau uitstapten en blijkbaar zekerheid wilden hebben, dat ik over de grens was!" Persoonlijke wraakneming! „Maar vertelt u ons eens?" vroegen wij daarop. „Waarvan verdacht men u toch fei telijk en waarom heeft men u vrilgelaten?" Hierop antwoordde de heer Tiben: „Uit Berlijn is bevel ontvangen, dat ik moest wor den vrijgelaten. Al de beschuldigingen, welke tegen mij werden ingebracht, waren er vol komen naast. De papieren zullen nu wel alle vernietigd zijn. Het gaat hier uitsluitend en alleen om persoonlijke wraakneming van be paalde Gestapo-beambten. U begrijpt toch wel, dat wanneer er ook maar iets waar was van de 6 beschuldigingen van hoog- en land verraad, men mij nooit in vrijheid zou ^eb ben gesteld. De Nederlandsche Consu' te Münster drong er zeer sterk op aan, dat ik voor den Staatsanwalt zou worden geleid, maar dat gebeurde niet, hoewel de termijn verstreken was. Het is alles gebeurd in ver band met een persoonlijke wraakneming". Tot zoover dit typische verhaal, dat wij uit den aard der zaak geheel voor rekening van den heer Tiben laten. Desgevraagd deelde deze ons nog mede, dat hij vele jaren gele den. hij was toen nog een jongen, lid is ge weest van de NS.D.A P. Hij maakte een kleine bijeenkomst in Düsscldorf mee, waar Hitier sprak en waar slechts enkele personen aanwezig waren. Later is hij lid geworden van de communistische partij, welke hij en kele jaren geleden verliet toen het hem in Rusland te „gortig" was. Hij is voornemens binnenkort naar Berlijn te gaan om zich te beklagen over de affaire in Munster. ONTHEFFING WINKELSLUITING. B. en W. hebben ten aanzien van de win kels op den door de Speeltuinvereniging „Het Westerkwartier" op 13, 14 en 15 Mei 1938 in School No. 25 aan het Leidscheplein te hou den bazar ingevolge de Winkelsluitingswet 1930 Stbl no 460 ontheffing verleend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op Vrijdag 13 Mei 1938 lot des namiddags 11 uur, op Zaterdag 14 Mei 1938 tot des namiddags 12 aur en op Zondag 15 1938 van des namidddags 3 tot 12 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Die ontheffing hebben B. en W. ook ver leend voor de winkels op den ten bate van de Werktherapie in het Diaconessenhuis op 10 Mei te houden bazar Deze winkels mogen op genoemden datum tot des namiddags tien uur geopend blijven. HET TOONEEL Het maandblad „Ons Tooneel" heeft een enquête gehouden over de belangstelling voor het tooneel in ons land én de resultaten hier van neergelegd io een brochure onder den titel „Een juiste Diagnose" fuitg. Tooneel- fonds J. Heynis Zaandijk). De heer Frank Arnoldi, redacteur van dat blad. heeft het oordeel gevraagd aan eenige tooneeldirec- teuren, acteurs, tooneelschrijvers en publi cisten, om zooals hij in het voorwoord van de brochure schrijft een diagnose te kun nen stellen van de kwalen, waaraan het tooneel van tegenwoordig laboreert en te vens de middelen ter genezing te kunnen aangeven. Deze vragen behelsden verschillende fac toren, zooals de samenstelling der gezel schappen, de begaafdheid van onze acteurs en actrices, het repertoire, de toegangsprij zen, de belangstelling voor het tooneel van het jongere geslacht, de tooneelcritiek. enz. en de antwoorden, welke op deze enquête zijn binnengekomen, zijn zeker belangrijk genoeg om eens in deze rubriek te bespreken, al bren gen ze dan ook niet wat trouwens wel niemand verwacht zal hebben een oplos sing. Over de gezelschappen en hun samenstelling. Over één ding zijn allen het roerend eens en wel, dat er in ons land veel te veel gezelschappen zijn, met het gevolg, dat ze elkander vooral in de provincie „dood concurreeren". Dit is een klacht, die bij alien onveranderlijk terug keert. En over de on voldoende samenstelling der verschillende gezelschappen een gevolg van de versnip pering is ook zoo goed als niemand te spreken. Bij de meeste gezelschappen zijn om enkele goede krachten te veel nonvaleurs gegroepeerd. Henk Bakker is van oordeel en ik ben het hierin volkomen met hem eens dat het een weldaad voor het tooneel zou zijn, als 50 pro cent van de zich noemende beroepstooneel- spelers (en speelsters! hun métier den rug toekeerde, waardoor dan de zoo zeer ge- wenschte concentratie in de hand zou worden gewerkt. Ook Jan Fabricius laat zich over het dilet tantisme bij onze gezelschappen zeer scherp uit en ziet er een der voornaamste oorzaken in van de geringe belangstelling voor het too neel. „In eiken schouwburg in Nederland, onder élke directie, staan dikwijls al te dikwijls, onze tooneelspelers op de planken in gezel schap van dames en heeren. die voor het be treden van het tooneel geen andere veront schuldiging hebben dan "dat de toegang hun niet door een deskundige directie is verbo- d e n." en verder. Ik ken dilettanten-vereeni- gingen. welker werkende leden stuk voor stuk in bekwaamheid hoog uitsteken boven deze „beroeps-stakkers". Ook Fabricius wenscht na tuurlijk deze „beroeps-stakkers" van het too neel te bezemen. Ik vrees echter, dat dit tot de vrome wen- schen zal blijven behooren. want zelfs met :een stok krijg je de vele stumpers, die een maal een voet op de planken hebben gezet er weer af. Het eenige redmiddel zou zijn. dat de tooneeldirecteuren zich met elkander verbon den om deze dilettanten niet meer aan te ne men, maar, zoo lang deze krukken voor een minimum of in het geheel geen salaris werken, zal dit voorloopig wel niet gebeuren. Voor een concentratie van de goede krach ten spreken de meestén zich uit. Elias van Praag- bijvoorbeeld meent, dat 4 a 5 gezel schappen voor ons land ruim voldoende zouden zijn. Wat er boven dit getal is, zou volgens hem moeten sneuvelen en zeer terecht schrijft hij „Het is een wreed verschijnsel voor de betrok kenen maar als er geen belangstelling voor hen bestaat, is het voor 90% zeker, dat zij die ook niet verdienen". Over de begaafdheid der Holland- sche tooneelspelers. Ook over de begaafdheid van de Holland- sche acteurs en actrices bestaat niet veel ver schil van meening. Bijna allen zijn het er over eens. dat ons tooneel voortreffelijke krachten vooral karakterspelers bezit, artisten, wier talent en bekwaamheid zooals Jan Fa bricius schrijft en ik haal dit met volko men instemming aan in geen enkel opzicht onderdoen voor die van hun collega's, in welk ander land ook. Volgens Louis van Gasteren en ook Van Praag uit zich in dezen zin zijn de Nederlandsche tooneelspelers veelzij diger dan de buitenlanders. Volgens Louis Saalborn ontbreekt het ons niet aan tooneel spelers met talent, wel echter aan tooneellei ders en regisseurs. Herman Bouber, Rob Ge- ra erds en Adolphe Engers maken de juiste opmerking, dat er in ons land een groot ge brek is aan goede jonge krachten. „Wij mis sen" zegt Engers „de ideale jeune pre mier of jeune amoureuse". Bevreemdend is het, dat niemand ook het toch zeer voelbare gebrek aan goede moe derrollen in den trant van een Christine Poolman uit vroegere dagen heeft gecon stateerd De scherpste kritiek op den Nederlandschen tooneelspeler komt in deze enquête van een acteur. Cruys Voorbergh is in het geheel niet over zijn collega's te spreken. Zij hebben talent genoeg, schrijft hij. maar zij zijn te zelfvoldaan en daardoor lui. Zijn kritiek is lang niet malsch. „Wat wij in de meeste ge vallen te zien krijgen," schrijft hij, „is een troepje soi-disant acteurs en actrices, die slor dig sprekende en wezenloos of onbehouwen bewegende een min of meer „interessant" stuk hardop zeggen". Ook dr. P. H. Ritter meent, dat al doet, volgens hem, de begaafdheid van onze ac teurs en actrices zeker niet onder voor die der buitenlanders dc cultureele en vaktech nische vorming door het jachtende leven van tegenwoordig vaak te wensclien over laat en met volkomen instemming haal ik hier aan, wat dr. Ritter schrijft over de dictie onzer auteurs, die volgens hem vaak zeer on gunstig afsteekt bij die der Vlamingen. Ook Rob Geraerds een acteur, die ongetwijfeld zelf zeer zuiver spreekt klaagt er over, dat de jongeren nLt genoeg zorg aan hun dictie besteden. Over dc theaters in Nederland. Over de theaters in Nederland zijn de meeningen nog al verdeeld. Jan Fabricius schrijft, dat Holland, wat de schouwburgen betreft, de vergelijking met vele andere lan den kan doorstaan. De zalen in de voornaam ste theaters van ons land zien er, volgens hem, aantrekkelijk genoeg uit en de accoustiek is er goed. „Waar is" schrijft hij en het is wel goed deze meening te publiceeren tegen over de vele klachten welke men dikwijls hoort „om maar een wereldstad te noemen, in Londen een theater, waar men zich zoo be- hagelijk gevoelt als in den Stadsschouwburg te Amsterdam en den Kon. Schouwburg te Den Haag?" De koffiekamers, ae entrees, de wandelgangen en de vestiaire vindt hij in om land veel beter dan te Londen. Met Jan Fabricius prijzen ook Jan Ubink en J. H. Carpeniier Alting de directeur van den Kon. Schouwburg in de residentie de thea- texs in Nederland, althans in de groote ste den. maar de overigen hebben nauwelijks een ;oed woord voor onze theaters over. Dr. Ritter. Mr. H. M. Planten, Henk Bakker, Rob Ge raerds, Louis van Gasteren, Herman Bouber. Engers, Jaap van der Poll, en Louis Saalborn mcenen allen, dat verbetering noodig is en in de groote steden nieuwe, moderne theaters zeer gewenscht zijn. Rob Geraerds meent, dat velen naar de bios coop gaan om het ..zitje", niet om de füm. Het zal wel een „slip of the pen" zijn, als hij schrijft, dat het tooneel daar een voorbeeld aan moet nemen. Van Praag daarentegen waar schuwt om van de schouwburgzalen vooral geen bioscoop-theaters te maken en ook A. den Hertog moet van crapauds en chesterfields de prettige „zitjes" dus niets hebben. Wanneer de schouwburg een toevlucht wordt voor „vrijende paartjes" dan is het tooneel volgens hem verloren. Cruys Voorbergh spreekt 'n juist woord in het volgende: „De outillage en de sfeer van de schouwburgen acht ik van ondergeschikt be lang. Een speler, die wat kan. maakt de sfeer. Outillage en koffiekamer worden onbe langrijk. wanneer er een groot acteur aan het woord is", en ook Herman Bouber slaat den spijker op den kop, als hij schrijft: „In de meest moderne bioscoop moet het gebodene het publiek interesseeren, anders blijft het ook weg". In een slotartikel zullen wij het nog heb ben over de antwoorden omtrent den invloed van film, radio en sport, het repertoire, de toegangsprijzen, de belangstelling der jonge ren en de critiek. J. B. SCHUIL. /rutïp/ f TJÏINtfM Ondertrou w d FRANS BISMEYER en MARIA ELISABETH DE HAAN. Haarlem, lit Mei 1938. Van Raephorststraat 5 Kleverlaan 138. Huwelijksinzegening Dinsdag 24 Mei 1938 te 12.30 u. in dc Evang. Luth. Kerk. Witte Heerenstraat. Ontvangdag: Zondag 15 Mei 1938 3—5 uur. Toek. adres: Prof. v, d. Waalsstraat 58. Ondertrouwd: D. II. POST en E. M. BURGESS Huwelijksvoltrekking 25 Mei a.s. te Maarssen om 12.30 uur. Maarssen, 10 Mei 1938. Toekomstig adres: Overveen, 91 Pr. Mauritslaan. HALCYON LIJN. Rozenburg. 9 v. Vlaardingen n. Bilbao. Stad Haarlem, Pepel n. Vlaard. p. 9 Dungen Stad Vlaardingen, 8 v. Narvik te Rott. Stad Schiedam, 8 v. Narvik te Vlaard. Stad Dordrecht, 7 v. Stochholm n. Lulea. Stad Zwolle, n. Vlaard. p. 8 Ouessant. Stad Haarlem 10 van Pepel te Vlaard. Vredenburg, 10 (n.m.) v. Narvik te Vlaard. verwacht. HOLLAND—AMERIKA LLJN Nieuw Amsterdam, 10 v, Rott. n. New-York. Dinteldijk, Rott. n. Vanc. p. 7 Dungeness. Bilderdijk, Rott. n. N.-York p. 9 Scilly. Spaarndam, Philadelphia n. Rott. 7 v. Sorel. Tiradentes, Baltimore n. Rott. 8 te New- York.. Blommersdijk, n. Rott. 8 te Antwerpen. Burgerdijk, n. N.-Orleans, 8 van Antwerpen. HOLLAND—AUSTRALIè LIJN Almkerk (uitr.) 8 8 van Port Sudan. Meliskerk (thuisr.) 9 v. Port Natal. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LLJN. Hoogkerk (th.) 9 te Antwerpen. HOLLAND—AFRIKA LIJN Randfontein (thuisr.) 7 v. Kaapstad. Bloemfontein (uitr.) 7 v. Dakar. Springfontein, 8 v. Hamburg te Amst. Jagersfontein (th.) 9 v. Dar es Salaam. Nijkerk (uitr.) 8 v. Mombassa. Heemskerk (th.) p. 9 Ouessant. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (uitr.) 8 te Manilla. Meerkerk (uitr.) 7 van Genua. KON NED. STOOMBOOT MIJ Stuyvesant, 6 v. Amst. te Paramaribo. Fauna, 8 v. Savona te Livorno. Hermes, 9 van Piraeus te Alexandrië. Theseus, Stettin n. Amst. p. 8 Brunsbuttel. Aurora, Rott. n. Lissabon p. 8 Dungeness. Baarn, Amst. n. Chili 6 te Cüllao. Ganymedes Bourgas n. Amst. 9 v. Rott. Vesta, Rott. n. Olhao pass. 8 Wight. Boskoop, 6 van Corral te Valparaiso. Alkmaar, 5 van Valparaiso n. Corral. Costa Rica, 6 van Barbados te Cristobal. Achilles, Malaga n. Cadix p. 8 Gibraltar. Ajax, Danzig n. Amst. p. 9 Brunsbuttel. Amor, 4 van Curacao n. Maracaibo. Barneveld. Chili n. Amst. 7 te Liverpool. Calypso, 6, van Curacao n. Maracaibo. Colombia. 8 v. Barbados te Amst. Crijnsscn, 8 v. Hamburg te Amst. Deucalion, 8 v. Varna te Constantza. Dido, 3 v. Curasao n. Maracaibo. Hebe, 8 v. Derindje n. Calyves. Juno, 6 v. Piraeus te Catacolo. Mars, 8 v. Palermo te Venetië. Merope 8 v. Hamburg te Amst. Midas, 7 van Curacao n. Maracaibo. Nereus, 8 van Kopenhagen te Stettin. Odysseus, 7 v. Rott. te Pasajes. Orion, 7 v. Oran n. Cagliari. Orpheus, 8 v. Amst. te Odenses. Pericles, 9 v. Amst. te Hamburg. Pluto, 8 v. -Kopenhagen te Amst. Rhea, 7 v. Patras n. Thessaloniki. Saturnus. 7 v. Gibraltar n. Algiers. Stella, Malta n. Rott. p. 7 Gibraltar. Tiberius. 7 v. Izmir n. Malta. Trajanus, 7 v. Palermo n. Lissabon. Helder, Amst. n. Chili, 8, 20 m. Z.O. van Land's End. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland (uitr.) pass. 7 Ouessant. Amstelland (uitr.) 8 te Rio de Janeiro. MEIJER EN CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Eurymedon, 7 v. Batavia n. Amst. Bencruachan. n. Rott. vertr. 12 v. Ldn. via Antwerpen. Glenfinlas, Japan n. Amst. 7 v. Belawan. Deucalion, 6 van Yokohama n. Rott. Eurylochus, 8 v. Batavia te Amst. Alcinous, 9 v. Batavia te Amst. Polydorus, Rott n. Japan 8 v. Singapore. Bellerophon. Rott. n. Japan 9 te Kobe. ROTTERDAMSCHE LLOYD Dcmpo (uitr.) pass. 8 Kaap del Arml. Buitenzorg, 8 v. Rott. te Hamburg. Kedoe (uitr.) pass. 9 Dover. Kertosono (uitr.) 9 van Suez. Palembang (thusr.) 8 van Marseille. Siantar (uitr.) pass. 8 Mei Finisterre. Kota Agoeng (t.) p. 9 Perim. Baloeran (t.) p. 9 Perim. ROTTERDAM—ZUID-.AMERIKA LIJN. Alphacca. 7 v. Buenos-Ayres n. Rott. Alwaki, 10 te Rott. Alhena. (thuisr.) 8 v. Victoria 'Brazilië) STOOMVAART MIJ NEDERLAND Tabinta (uitr.) pass. 6 Mei Gibraltar. Tajandoen (uitr.) pass. 8 Dungeness.' Poelau Tello (thuisr.) 9 v. Sabang. Tabian (thuisr.) 9 v. Colombo. Aintang (thuisr.) 8 v. Odessa. WIJK LIJN Randwijk. Malaga n Herrenwijk 8 San iettie. Naaldwijk, vertr. 11 v. Bilbao n. Rott. Stolwijk, vertr. 11 v. Bilbao n.-Rott. Beverwijk, Genua n. Morphoub. p. 8 Mess. Hiermede geven wij U kennis van het overlijden van onze lieve Moeder, Behuwd-. Pleeg- en Grootmoeder, Mevr. de Wed. Trijntje Schooleman, geb. Kleberg, in den ouderdom van ruim 78 jaren. Uit aller naam: R. C. SCHOOLEMAN Rotterdam, 7 Mei 1938 Adriën Milderstraat 69a. De crematie zal plaats hebben te Velsen op Woensdag 11 Mei 1938. na aankomst van trein 14.15 uur, halte Driehuis Wes- terveld. Met diepe droefheid ge ven wij kennis, dat na een kort, hevig en smartelijk lijden, in het Diacones- senhuis te Haarlem is overleden, mijn innig ge liefde Echtgenoote en on ze lieve Dochter, Behuwd dochter, Zuster, Behuwd zuster en Tante, Mevrouw Johanna ter Haak geb. Van Ravestein in den leeftijd van 41 jaar. Uit aller naam: R. G. TER HAAK Haarlem, 7 Mei 1938 Orionweg 86. Geen bezoek Geen bloemen De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 11 Mei a.s. te 11.45 u„ op de Algemeene Be graafplaats te Haarlem, ingang Kleverlaan. OVERGORDIJNEN GLASGORDIJNEN STOOMEN Vlugge a 11 gv e r in g. WAARSCHUWING. Degene die gisteren bij aank. v. muziek teveel terug ontving wordt in eigen belang aangera den dit te retourneeren bij de bekende firma. óók een nieuwe lamp. Maar dan meteen het beste! 6.25 7.25 8.—. „ZE GAAN JAREN MEE". Verlangt beslist dit merk. Imp. Heerengracht 308, A'dam 35ste WETTIGE HACO-TREKK1NG 4e KLASSE, 2e LIJST TREKKING VAN DINSDAG 10 MEI 193C HOOGE PREMlEN t 5000.— 12539 t 2000.— 6810 i 150O.10375 16063 I 1000.— 7423 8608 1 400.— 7812 1 200.— 13940 19833 <civI_ t 100.— 2745 4614 5670 11845 1503* PREMlEN VAN 65. 26 50 59 101 105 135 178 199 219 225 271 287 288 304 306 341 358 392 478 534 565 607 617 6.9 719 ,37 «62 *J7=; R'4 S"><; 842 886 915 938 1005 1033 1057 1063 10S5 1172 1176 1178 1189 1224 12C4 1327 1374 1368 1411 14)8 1432 1469 1488 1528 '606 1642 1684 1669 1718 1722 1740 lbOS 1607 '878 1896 1905 2018 2012 2049 2060 2093 2113 2195 2^05 2211 2213 2219 2261 2352 2358 2363 2504 2579 2686 2796 2813 2837 2844 2860 28b3 29X7 2933 2971 2994 3013 3033 3039 3089 3125 3131 3176 3186 3191 3219 327-1 3285 3312 3321 3374 3413 3452 3455 3480 3496 3513 3561 35b6 3571 3575 3577 3595 3601 3b51 3672 3686 3<06 3737 3761 3765 3797 3809 3829 3883 3904 3911 3922 3992 3993 4015 4042 4060 4099 4116 4145 4171 4179 4222 4243 4291 4323 4358 4370 4402 4523 4544 4566 4611 4663 4678 4754 4.60 4785 4877 4902 4911 4936 4938 4940 4943 4973 4975 5023 5041 5099 5106 5118 5159 5239 6358 «>392 5412 5429 5462 5478 5508 5547 5599 6660 6bb5 5775 5849 5853 5896 5972 6065 608o 6U94 6125 6297 6338 6343 6361 6388 6392 6411 6436 6464 6603 6621 6642 6714 6767 bi.b 67.7 b7.8 6795 6853 6862 6866 6927 6960 6979 6988 6994 7003 7042 7045 7047 7087 7089 7097 7171 7202 7222 7239 7281 7291 7337 7417 7432 7427 7434 7456 7458 7479 7495 7522 7559 7591 7606 '628 7662 7681 7698 7742 7775 7786 7858 7872 7932 .935 7949 8002 8025 8042 8117 8123 8131 8147 8189 8204 8237 8334 8346 8372 8384 8394 8401 8476 8507 8527 8529 8532 8567 8585 8653 8654 8690 8786 8792 8920 8922 8926 8954 0011 9030 9043 9200 9213 9283 9290 9333 9341 9346 9363 9393 9430 96M 9536 9540 0567 9580 9639 0642 9675 Q79Q 9783 9803 9824 9825 9848 9879 0901 9906 10022 10046 10068 10153 10216 10225 10255 10270 10295 10391 10394 10429 10434 10451 10478 10558 10662 10602 10624 10637 10670 10764 10808 10809 10822 10875 10916 J0925 10929 10939 10980 11068 11067 11073 11092 11094 11146 11172 11175 11177 11199 11243 112b9 11261 11264 1I9Q4 11334 11350 11396 11444 11473 11485 11530 11590 1 662 11720 11782 11819 11825 11863 11944 11982 12014 12061 12069 12081 12085 12187 12216 12219 12249 12309 1938*1 1°401 12421 12465 12477 12510 l„ol4 1 -04-. 32599 12662 12683 12708 12735 12743 12748 12749 12784 1280° 11973 12994 13013 13033 13052 13096 13099 13108 "!S2 \S lias! 18M 13307 13319 1«7| 1UU 138Q8 13599 13635 13638 13661 13065 13069 138*3 13847 13866 13903 13076 14040 14053 14079 14100 14116 14162 14283 14349 14386 14388 14432 14461 14480 14505 14550 14587 14650 14667 14677 14680 14702 14717 14786 14800 14840 14851 14879 14882 14911 14964 14903 15060 15108 15119 15133 15147 15151 15162 15182 15235 lo268 16313 15349 "5355 15375 15396 15400 15488 15506 15o38 15567 15629 15630 15644 15807 15811 15893 15915 15936 15977 1Ö034 16041 16042 16056 16067 16149 16152 16161 16162 16215 16272 16341 16361 16381 16409 16520 16553 16575 16581 16651 16659 16767 10781 16817 16856 16901 16949 17028 17092 17099 17132 17153 17211 17232 1723o 1^242 17360 17296 17298 17397 17430 17455 1.489 17506 1.525 1753' 17563 17599 17668 17704 17712 17740 17744 17.82 17821 17878 17892 17943 17981 18026 18050 18127 18160 18210 18213 18228 18246 18290 18291 18363 1839o 18419 18494 18576 18579 18581 18611 18C64 18702 11M0 18781 18957 19003 19013 19042 19044 19047 19061 19060 19076 19187 19221 19343 19348 19368 19372 19401 194ol 19440 39525 19534 19546 19593 19617 19633 19641 19662 19675 19684 19711 19760 19763 19786 19793 19805 19811 19841 19906 19916 19918 19331 20065 20087 20088 20095 20112 20131 20140 20148 20178 20243 20286 20293 2031. 20318 20325 20337 20340 20365 20396 20412 20432 204ol 20472 20547 20578 20581 20613 20638 20736 20794 20815 20854 20878 20891 20899 20908 20926 20951 20991 Verb, vorige l(Jst: 14060 m. x. 14066. 76» 1041 132* 1601 1818 2118 2448 2915 3128 3346 3568 3733 3914 4150 4418 4863 4996 5407 5730 6179 6587 6817 7008 7229 7668 7941 8201 8490 8761 9126 9403 0732 0928 10382 10610 10922 11142 11288 11637 12054 12353 125C3 12706 13141 13586 13864 14217 14577 14826 15117 15332 15593 16027 16191 16576 10953 17245 17530 17807 18177 18439 18911 19123 1947S 19677 19872 20129 20319 20539 20866 HAARLEM'S MUZIEK INSTITUUT 33e Leerlingen-Uitvoering op DONDERDAG 12 MEI 1938 in den Stadsschouwburg Wil- sonsplein. Een beperkt aantal kostelooze toegangsbewijzen ver krijgbaar bij Concertbur. AL- PHENAAR, Kruisweg 49 en aan de Muziekschool, Wilhelmina- straat 51. Floralia Vereeniging Stekken voor volwassenen. Morgen li Mei zijn voor volwas senen van 3.30 tot 4.30 uur aan „De Doelen" iachterzijde) stek ken verkrijgbaar a 10 ct.. waar mee in September op de ten toonstelling fraaie prijzen be haald kunnen worden. Flinke knecht gevraagd voor magazijn en transportwerk per bakfiets bij Chemicaliënhan- del. Br. no. 9166 bur. v. d. blad wordt gezocht in omgeving van Hertenkamp voor opna me van rustbehoevende pa tiënten. Noodzakelijk is aan wezigheid eener gediplomeer de verpleegster of aanstelling ervan, liefst na overleg. Brie ven met prijsopgave aan Dr. Peters, Fonteinlaan 11, te Haarlem. Voor 16-jarig meisje, een M.O. school bezoekende in Haarlem, wordt in eenvoudig degelijk ge zin opname in familiekring ge zocht, liefst daar, waar door Heer des huizes eenig toezicht op huiswerk kan worden ge houden. Brieven met opgave van conditiën onder no. 500 Wen- sing's Adv.Bur., Tempeliersstr. 32 Gevr. te Amsterdam per 1 Juni KEURIG TWEEDE MEISJE v. g. g. v., in doktersgezin met JJ kinderen, om eerst 14 dagen mee naar Zandvoort te gaan. Br. no, 9164 bur. van dit blad Wordt gevraagd wegens huiy der tegenw. een FLINKE DIENSTBODE zelfst. kunn. werken, wasch bui- tensh. en huiselijk verkeer. Br. no. 9163 bur. van dit blad Flink meisje gevraagd v. d. en n„ v. g. g. v. Mevr. TOI. Duinlustparkweg 41, Santpoort. biedt zich aan als noodhulp of voor vast. ultst. kunn. koken en werken, v. g. 2- v. P.G. Br. no. 9167 bur. van dit blad Voor laboratorium in Benne- broek per 1 Juni gevraagd ca. 25 jaar. met goede algemeene ontwikkeling. Accuraat rekenen en machineschrijven vereischt Sal. 50 p. m. Br. no. 9165 our. van dit blad Nieuwe Fabriek van Cosmetische Artikelen vraagt voor spoedige indiensttreding NETTE JONGENS EN MEISJES. Leeftijd 1620 jaar. Brieven met opg. van vroegeren en tegenwoordigen werkkring onder nr. 9168 aan het Bur. van dit Blad. Onvolledige brieven worden terzijde gelegd. FLINKE VERKOOPSTER GEVRAAGD, met het Stoffenvak bekend. Brieven onder nr. 9138 aan het Bureau van dit Blad. MEJ. MOSER, Raamvest 47, Telefoon 11684, vraagt en biedt aan. voor terstond. 15 Mei en JuniHollandsche, Duitsche en Oostenrijksche Keukenni.. Dienstb. als Meid-alleen, Tweede-meisjes, Buitenmeisjes, Kamermeisjes, Werkvr. en Dag meisjes voor heele en halve dagen. Gevraagd: STRIJKSTER, tevens bekend met de groote bout en AANKOMENDE .MEISJES voor den mangel. Stoomwasscherij „Laan en Vaart", BLeekersvaartweg 1, STRIJKSTER GEVRAAGD. Firma D. W. ROOKMAAKER ZN., Frankestraat 27 Haarlem. FIJNWASSCHERU HAAK, Mr. Comelis- straat 3335, vraagt een STRIJKSTER en NETTE MEISJES. S T R IJ K S T E R voor drie dagen per week gevraagd. Stoom-, Wasch- en Strijkinr. „DE RIJZENDE ZON", Brouwersstraat 1—3. 'S-GRAVENHAAGSCHE IJSFABRIEK vraagt eenige NETTE VERKOOPERS voor Haarlem en omgeving. Vast salaris en provisie. Zij die in het bezit zijn van een vent vergunning genieten de voorkeur. Aanmelden: Woensdag van 9—12 uur of schriftelijk, Ridderstraat 25 B. Ie Begrafenis Associatie met Rouw- en Ontvangkamers, Park laan 95, vraagt COLPORTEURS-DRAGERS. Eigenh. geschreven sollicitatie in te zenden aan het bestuur. Geen persoonlijke aanmelding dan na oproeping. LEERLING GEVRAAGD voor opleiding in het Stoffenvak. N.V. Nederl. Japonstoffen- handel v.h. Leopold Mundheim Co.. Barteijorisstraat 14. ENERGIEKE HEEREN GEVRAAGD voor het bezoeken van en het verkoopen aan particulieren van een onontbeerlijk huishoudelijk artikel. Vaste vergoeding en hooge provisie. Opleiding en ondersteuning door bekwaam personeel. Sollicitanten worden uitgenoodigd zich tusschen 6—3 uur n.m. te vervoegen GED. OUDE GRACHT 26, bij het postkantoor.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 3