(|4VbschHJÈ® BOEKHOUDEN HEERENCOSTUUMS De Haarl. Brandverzekering-Mij. Het publiek in het parlement. Hitler's Italiaansche reis Baltussen Speciale Zomercursussen BLIND TYPEN 2.50 ENGELSCH Siofeuifetltuis „Uiisma* Alfred Sarot Dr. Otto SAIipp': Talenschool j ZATERDAG 14 MET 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Luisterrecht, maar zwijgplicht. Ordehandhaving onder de toehoorders. DJ Grondwet schrijft voor, dat, de uitzon dering van een comité-generaal daar gelaten, de Kamers in het openbaar vergaderen. Dientengevolge is er zorg voor ge dragen, dat het publiek de bijeenkomsten kan bijwonen. Maar natuurlijk is men zoo ver standig geweest er voor te waken, dat niet alleen beneden in de vergaderzaal, doch even eens daarboven op de tribunes, de orde ge handhaafd wordt. In tegenstelling met de ge kozenen des volks, beschikken zij, die op ge reserveerde of publieke tribune plaats nemen, alleen over het luister-, niet over het spreek recht. Integendeel, op de toehoorders rust in gevolge het Reglement van Orde de zwijg plicht. Vandaar, dat er bepaald is, dat alle tee kenen van goed- of afkeuring aan de toehoor ders verboden zijn, wat intusschen niet betee- kent, dat een bescheiden goed- of afkeurend knikje terstond een botsing met den voorzitter ■ou opleveren. Neen, het gaat hem meer tegen hoorbare goed- of afkeuring. De President zorgt aldus voor de bewaring van behoorlijke stilte en bij overtreding kan hij de toehoor ders of ook dengene, die de orde stoort of ge stoord heeft, doen vertrekken. Op deze wijze waakt het Reglement van Orde tegen inslui ping van het euvel dat men te Parijs tijdens de Fransche revolutie beleefd heeft, toen den volksvertegenwoordigers van de zijde van het aanwezige publiek werd voorgeschreven, juis ter gezegd nog voorgeschreeuwd, hoe zij moes ten stemmen en handelen. Enkele weken geleden heeft de voorzitter van de Tweede Kamer een maatregel moeten treffen (dank zij het feit, dat er op de publie ke tribune in strijd met het bovenvermeld voorschrift was gehandeld) die slechts zelden op het Binnenhof genomen wordt. Hij liet im mers de geheele publieke tribune ontruimen, nadat een der aanwezigen zich misdragen had. Het is buiten kijf, dat de voorzitter hiertoe gerechtigd was, al had hij zich ook kunnen bepalen tot het laten verwijderen van den eenen zondaar. Voor zoover ik kon nagaan, bestaat er van algeheele ontruiming van de publieke tribune en het zelfde geldt t. a. v. de gereserveer de tribune slechts één precedent. Laatstgenoemd geval deed zich voor op 14 November 1911. Toen Mr. Troelstra na een le vendig en vrij langdurig debat nogmaals zijn voorstel had verdedigd om aan de Koningin een adres te sturen in verband met het kies- rechtvraagstuk, (dit adresvoorstel hing samen met de groote demonstratie op den derden Dinsdag van September, toen Roode Dinsdag genoemd, gehouden voor algemeen kiesrecht) klonk er applaus op de gereserveerde tribune, waarop de' voorzitter de ontruiming gelastte. Bijkans 40 jaar is het geleden, dat een dergelijk lot aan de bezoekers van de openbare tribune ten deel viel, n.l. op 8 December 1898. Bij de Justitiebegrooting had de soc.-demo- craat Van Kol het over toestanden in de Rijksopvoedingsgestichten. Nauwelijks had hij de rhetorische vraag gesteld (met betrekking tot de daar vertoevende kinderen)..Hebben die schipbreukelingen van de kapitalistische maatschappij geen beter lot verdiend?'', of er klonken toejuichingen op de publieke tri bune. De president greep aldus in: „Mag ik den heer Van Kol verzoeken een oogenblik te zwijgen! Ik gelast dat de tribune wordt ont ruimd; het is mij onmogelijk na te gaan, wie de rust heeft verstoord, zoodat de tribune ge heel ontruimd moet worden". Hierop zette de spreker zijn rede voort, zonder een woord in het midden te brengen in verband met dezen maatregel. Ronduit gezegd; zoo hoort het ook, maar niet altijd is dienovereenkom stig gehandeld. „De Hollandsche geest". WANNEER op 24 Juni 1910 jhr. mr. Van Doom den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. de Marees van Swinderen interpelleert in verband met een door den Paus uitgevaardigde encycliek (de Borromeo- encycliek), waarin eenige krenkende uitingen voorkwamen over de hervormers en over de tot de hervorming overgegane vorsten en volken, uitlatingen, welke o.m. hier te lande in breeden kring verontwaardiging verwekt hadden, doet er zich tot twee maal toe een incident voor met de toehoorders. De minister antwoordde bedenkelijk kort. Daarop wordt de interpellant fel en vraagt: „Is dit een ant woord, dat, waar gansch Europa en geheel Nederland weerklinken van protesten, een Nederlandsche Regeering durft geven?" Op de tribunes werd bijval hoorbaar-zoodat de voor zitter verzocht geen teekenen van goed- of afkeuring te geven, aangezien hij anders de tribunes zou moeten laten ontruimen. En dan gaat de anders toch zoo keurige heer Van Doorn voort: „Mijnheer de voorzitter! Dat. was zeker de Hollandsche geest die zich uit sprak" om daarop den draad van zijn be toog weer op te nemen. Een voorzitterlijk ver maan naar aanleiding van deze opmerking bleef achterwege. Intusschen moest de presi dent dienzelfden dag nogmaals ingrijpen, nadat er opnieuw instemming was betuigd, nu nadat een van de leden der rechterzijde, de heer Ankerman zijn rede had beëindigd. De president v. Bijlandt bepaalde er zich toen echter toe te zeggen, toen er opnieuw op de tribunes geapplaudisseerd was- „Dat mag niet gebeuren, en als het nog eens plaats heeft zal ik de tribunes doen ontruimen". Diezelfde voorzitter heeft, eveneens in 1910, nog twee keer soortgelijke waarschuwingen doen hoo- ren. Te weten op 20 Mei, toen na een heel rustig betoog en na een evenmin opwin dende opmerking van een der rechtsche af gevaardigden. don anti-revolutionair De Jong, gelegenheid van het debat over Troelstra's voorstel om een enquête te doen houden in verband met de bekende lintjeskwestie, waar bij dr. Kuijper als minister betrokken was geweest, applaus klonk. En voorts op 7 Juni, toen er een wetsontwerp aan de orde was om een aan het Rijk behoorend gebouw „Het Arsenaal", te Amsterdam, te verkoopen aan de vereeniging „De Beurs voor den Diamant handel". De minister van Financiën Kolkman en zijn ambtgenoot van oorlog Cool ontmoetten veel tegenstand en bij den vurigen strijder voor monumenten, jhr. De Stuars, zelfs heel heftige tegenkanting. Tenslotte wordt het ontwerp met 41—30 verworpen. De voorzitter merkt daarna op. dat er bij de stemming van de gereserveerde tribune af gefloten was: „Zulks mag niet meer gebeuren", zoo voegde hij er aan toe. Een week later bleek bij de Kamer een brief te zijn binnengekomen van het bestuur der gedupeerde vereeniging om mee te deelen. dat heusch geer, van haar bestuursleden na de tegenstem van den heer Vliegen (den bekenden sociaal-democraat gefloten had! Intusschen zij nog even melding gemaakt yan het tweede geval, waarin een der afge vaardigden blijk van sympathie met de orde verstoorders gaf. Op 16 October 1923 klonken er tijdens mr. Marchant's rede over de Vloot wet uitroepen op de publieke tribune. De voorzitter gelastte de beide personen, die zich daaraan schuldig maakten, te verwijderen. Waarop mr. Duys riep: „Maar ze hebben ge lijk". De voorzitter verzocht mr. Marchant zijn rede voort te zetten, doch nogmaals liet mr. Duys zich hooren om te verkondigen, dat het verwijderde duo volkomen gelijk had. Hoffe lijk verzocht de president hem toen, de be leefdheid te willen hebben, den heer Marchant gelegenheid te geven om zijn rede voort te zetten. Op 11 December 1888 en 10 December 1889 gaven woorden van Domela Nieuwenhuis bij de behandeling van de Justitiebegrooting aanleiding tot tribune-rumoer wat den presi dent deed zeggen, dat alle teekenen van goed- of afkeuring aan het publiek ten strengste verboden waren. „De nacht van Staal". iep én keer ontketende een minister ver- JL/ boden geluiden op de tribune. Dat was in den beroemden nacht van Staal op 21 Decem ber 1906, toen deze bij de verdediging van zijn begrooting, met Fransche welsprekendheid eindigde. Dit leidde tot het voorzitter lijk ver maan aan de tribunisten, dat wanneer zij nog eenmaal teekenen van goed- of afkeuring zouden geven, hij de tribunes indien noodlg met de sterke hand onmiddellijk in haar geheel zou laten ontruimen. Den 9en April 1903 deed zich een andere figuur voor, en wel twee keer. Aan de orde was de veel opwinding verwekkende wijziging van ons Strafwetboek ten einde daarin de anti-stakingsartikelen op te nemen in ver band met de kort te voren plaats gehad heb bende spoorwegstaking. De socialist Melchers had een vurig betoog gehouden, dat tot tee kenen van goedkeuring op de publieke tribune had geleid. Daarop zei de voorzitter (en het zelfde geschiedde iets later, na mr. Troel stra's rede doch toen op de kleine gereser veerde tribune)„Wie teekenen van goedkeu ring heeft gegeven moet zich verwijderen, anders zal ik de publieke tribune doen ont ruimen". Dit bleek niet noodig, want de be trokken persoon verliet de tribune. Een ander incident dateert van 14 Decem ber 1909. Tijdens een heel droog Waterstaats debat, onder de rede van prof. Druoker, had de voorzitter een interruptie gehoord, die hij niet kon terechtbrengen. Hij verklaax-de te gelooven, dat zij althans niet door een der leden was geuit, maar dat zij vermoedelijk was gekomen vande perstribune en ver zocht zeer dringend dit in het vervolg te willen laten, want hij kon niet dulden, dat van de pers- of van de publieke tribune hetzelfde zal zeker ook wel ten aanzien der gereserveerde tribune gegolden hebben! ge ïnterrumpeerd werd. Later kwam uit, dat een van de journalisten wat luidde tegen een collega had gesproken! Uit de, natuurlijk geenszins volledige, weer gave van moeilijkheden met bezoekers van publieke en gereserveerde tribune blijkt wel, dat alles bij elkaar genomen, slechts vrij zel den ingrijpen noodig is geweest. Gelukkig en terecht. Het is nu eenmaal niet meer dan ge woon, dat wie in 's lands vergaderzaal als gasten verschijnen, de plicht hebben zich als behoorlijke gasten te gedragen en dat zij dus de voor hen voorgeschreven zwijgplicht heb ben na te komen. DR. E. VAN RAALTE. HET TOONEEL CENTRAAL TOONEEL De Nachtwacht. Wanneer Mei in het land is, willen wij op het tooneel geen zware stukken meer. Dan moet het licht en sprankelend zijn en bij wien zouden wij dan beter terecht kunnen dan bij Sacha Guitry. Het is niet een van zijn nieuwe blijspelen, De Nachtwacht, dat thans als sluitstuk van het seizoen door Het Centraal Tooneel wordt gespeeld. Sacha Guitry schiep het in den tijd, toen zijn vader de groote Lucien nog leefde en hij met hem samenspeelde. Het was het vaste trio: Lucien, Sacha en zijn vrouw, waarvoor hij schreef. En de mooiste rol was meestal voor den vader. Zoo is het ook in „Le Veilleur de nuit", waarin een oude heer tracht van zijn leven te maken, wat er nog van te maken valt. als hij tot de ontdekking komt. dat hij in de liefde bedrogen wordt. Hij eischt niet veel meer voor zich zelf, omdat hij begrijpt, dat hij op zijn leeftijd bescheiden moet zijn. Daarom jaagt hij den jongeman, die hem bedriegt, niet uit zijn huis, maar ac cepteert gelaten den nieuwen toestand; hij ontvangt den rivaal als vriend en niet als vijand. Wanneer men oud is. mag men niet te veel meer van het leven vragen, vooral niet in de liefde. Van een ander schrijver zou men zulk een stuk. dat zoo volkomen ..parisien" is, niet ge makkelijk aanvaarden, maar Guitry behan delt het alles zoo licht, dat men al zijn be zwaren op zij ze^ En de oude heer is een vriendelijk man met zooveel milde levens wijsheid, dat wij hem gaarne nog wat geluk in zijn wintertijd toewenschen. Jan C. de Vos maakt iets heel moois van dezen ouden heer en wij dachten, toen wij hem in deze rol zagen, telkens aan zijn vader. Precies zoo zou ook de oude Jan C. deze rol gespeeld hebben, zoo gewoon en eenvoudig en toch zoo gevoelig en met zoo'n voorname distinctie. Het was voor ons een eigenaardige gewaarwording, om na 25 jaar den va der in den zoon te herkennen. Ik weet wel zeker, dat de oude Jan C. die zoo van natuur en innerlijkheid hield, op de planken, zijn zoon, als hij hem in deze rol had kunnen zien op de schouders zou hebben geklopt en tot hem gezegd zou hebben: „Dat is heel goed geweest, jongen! Zoo en niet anders moet deze rol gespeeld worden!" Joan Remmelts was de jonge man. Hij speelde hem niet zoo licht als indertijd Cor van der Lugt Melsert, maar ook zoo was het goed en paste het in het trio, dat werd ge completeerd door Rie Gilhuys. die aan de Pa- risienne zeer levendig het Fransche cachet wist te geven. Peror.ne Hosang was allervermakeiijkst ris de leelijke dienstbode, die het zoo zwaai te pakken had van den jongen schilder Een luchtig blijspelletje dus, dat in de zeer goede vertooning van Het Centraal Tooneel bij het lubliek veel succes had. J. B. SCHUIL. Twaalfde Landdag der Neder landsche Rotarians. Rede van minister Patijn. Op den twaalfden Landdag Van het district Nederland vari Rotary International, welke heden in hotel „Krasnapolsky" te Amster dam is gehouden, hield minister J. A. N. Pa tijn. eerelid van de Rotaryclub te 's-Graven- hage een rede in het Fransch. Spreker stelde het internationale karakter der Rotary voorop. Of men een bijeenkomst bijwoont in de statige vertrekken van het Excelsior-hotel te Rome, in de ondergrond- sche zaal van „Metropole" te Brussel, of in het intiem interieur van huize Voorhout te 's-Gravenhage. overal wordt men getroffen spreker zegt dit uit eigen ervaring door de zeer speciale sfeer, die alle rotaryclubs met elkaar gemeen hebben. Ongetwijfeld is het waar, dat de volkeren de mogelijkheid hebben gekregen eikaar hier door beter te leeren kennen, beter b.v. dan 25 jaar geleden en veel beter dan 100 jaar ge leden. Maar is hierdoor ook de waardeering voor elkander toegenomen? Is de aanblik die de wereld biedt, vreedzamer geworden, of getuigt dez* van grooter eensgezindheid? Of zijn niet veeleer met de internationale betrekkingen ook de wrijvingen toegenomen? Want weliswaar ziet men elkander meer, doch men b e g r ij p t elkander minder. Spreker herinnert zich een diner, gehou den na afloop van een internationalen voet bal wedstrijd, waar in officieele toespraken zeer veel woorden gewijd waren aan onderlinge broederschap, doch waar men de voorzorg had moeten nemen beide partijen aan tafel zoo te plaatsen, dat niet de strijd op minder sportie ve wijze kon worden voortgezet. Zelfs op een vredescongres scheelde het eens weinig of de deelnemers kwamen tot een handgemeen. Ondanks de verbetering van het verkeer is de menschheid niet eensgezinder geworden. Het is een feit, dat de mensche- lijke geest zich nog niet heeft kunnen aan passen aan de mogelijkheden, die dq ont wikkeling van de techniek biedt. Vele teleur stellingen zijn hiervan het gevolg. In dit verband vermeldde spreker ook den Volken bond, die nog evenmin aan de verwachting van een toenadering der volken voldoet. Wat wil nu de Rotary? De Rotary is geen religie. Haar principes zijn slechts een basis voor de dagelijksche betrekkingen tusschen de menschen onder ling. Als zoodanig dragen zij het stempel van een veel machtiger gedachte, de gedachte van hem, die ons geleerd heeft onze naasten lief te hebben gelijk ons zelve. Het is misschien datgene, waaraan in deze dagen de mensch heid het meest behoefte heeft. Wat in de Rotary leeft, is kameraadschap en goede wil. Door de groote verscheidenheid van beroepen, die in haar midden vertegenwoor digd zijn, heeft zij een universeel karakter. Daardoor is zij berekend voor haar inter nationale taak: te streven naar wederzijdsch begrijpen, goeden wil en verlangen naar vre de door het tot stand brengen en onderhou den van betrekkingen van vriendschap over de geheele wereld tusschen de vertegenwoor digers der verschillende beroepen. In de groote machinerie van het wereldor ganisme is de Rotary weliswaar slechts een klein wieltje, doch daarom niet minder een onontbeerlijk bestanddeel. De geschiedenis heeft dikwijls het voorbeeld opgeleverd, dat, wanneer de omstandigheden gunstig zijn. de wil van den enkeling wonderen kan verrich ten. Mogen wij deze kracht van den wil op brengen. Uiterlijk is alles er voor gereed. Het is alleen de geest, die ontbreekt. Spreker eindigde met de hoop uit te spre ken, dat, onder de leiding van den aanwezi gen president, den heer Duperrey, in een wereld, welke zoozeer een eenheid vormt, op materieel gebied, doch tevens zoozeer ver vuld is van haat en verscheurd door eerzucht tusschen rassen en volkeren onderling. Ro tary International meer begrip en meer liefde zal kunnen verspreiden. Tuinwerk en de slanke lijn Door gieten, kruien, rollen enz. (loet u meteen gymnastiek. IN den zomer, als ons tuintje iederen dag de noodige zorg vereischt, hebben we een prachtige gelegenheid om onze spieren te oefenen en zoodoende fit en lenig te blij ven. Er is fijna geen sport, die zoo het heele lichaam gelijkmatig in beweging brengt en oefent als gewoon tuinwerk. Bovendien is het een uitstekende ademhalingsoefening. Als u veel prijs stelt op een slank figuur of zelfs graag wat magerder zoudt worden, tul nier dan met dikke kleeren aan. Doch vergeet niet, zoo nu en dan indien het weer het toe laat, een dunne jurk aan te trekken bij uw tuinwerk: u krijgt dan een heerlijk lucht- en zonnebad, dat met niets te vergelijken is! Ik hoop voor u, dat in uw tuintje veel moet worden gekruld! En is dit eigenlijk niet het geval, neem'dan toch maar eens den kruiwa gen ter hand voor een speciale oefening. Niets is n.l. zoo uitstekend voor de borstspieren, de schouders en de onderarmen. Laad uw kruiwagen flink vol, dan hebt u tevens het voordeel, dat de beenspieren stevig moeten worden ingespannen om hem vooruit te krij gen. En als u met 'n leegen wagen terugkomt, loop dan vlug, dat is een goede evenwichts oefening! Het rollen van 't grasveld is bijzon der nuttig voor de buikspieren. 't Is ongeveer dezelfde oefening als 't rijden met den kruiwagen, maar nog vollediger om dat er tevens moet worden getrokken. Als het gras hoog staat kost het rollen tamelijk veel Inspanning, nu, des te beter! Deze beweging is uitstekend om de buikspieren te versterken! Wilt u ook een goede oefening voor teenen, armen en beupen dan gaat er niets boven het spitten. Zorg er hierbij voor, dat u niet gebogen b 1 ij f t, maai bij iedere schep aarde, die u omspit, het lichaam strekt Gebruik ook niet steeds het zelfde been, maar wissel eens af, ook met de armen. Als u er flink warm bij wordt, is dit een uitstekende oefening! Tenslotte moet u ook het gieten als gym nastiek nietuitvlakken! Ten eerste is het dragen van twee gieters, in iedere hand één, een goede evenwichtsoefening. En het gieten zelf mits u rechtop staaf in de correcte hou ding en den gieter niet zóó vol laat loopen. dat een gebogen houding noodzakelijk wordt. Om deze redenen is het beter twee kleinere gieters te gebruiken inplaats van één grootc- i ren. Italiaansche dank voor den moreelen en materieelen steun van Duitschland BERLIJN, 12 MEI 1938 Een volk maandenlang in geestdriftige stemming te houden, is te oordeelen naar de uiterlijke teekenen een kunststuk, dat het nieuwe regime wonderlijk gelukt. De feesten gedurende de inlijving van Oostenrijk, het gewonnen gebied, de tiendaagsche plechtig heid met muziek en zang en optochten door de rijk versierde straten van steden en dor pen ter voorbereiding van de volksstemming, de stemmingsdag met het jubelfeest, dat er op volgde, Hitler's verjaardag met de schit terende parade, het zijn een bijna ononder broken reeks feesten, die steeds pakkender werden, naarmate de algemeene geestdrift op natuurlijke wijze zou moeten verflauwen. Het volk werd opgeroepen met fanfares in de pers. in de straten en in de radio-omroe pen om Hitier bij zijn vertrek naar Italië een feestelijk uitgeleide te geven. ,Een week lang voelde Berlijn zich zonder leider, maar putte oneindigen troost uit de luidsprekers, die den jubel, waarmee het edelp Italiaansche volk den Ftihrer begroette, uitstortten over Duitschland's pleinen en straten". Men acht hier de stichting van het Impe rium zijner Majesteit den Koning en Keizer Victor Emanuel oorzakelijk verbonden met de as Berlijn—Rome en de zekerheid van het Imperium gewaarborgd door het bestaan van deze as. De Duitsche pers constateert dat de as BerlijnRome een onzekeren factor in zich droeg, zoolang de aansluiting van Oos tenrijk niet voltrokken was. Terwijl in Parijs de verwachting scheen gekoesterd te worden, dat na den „Anschluss" Italië tot het Stresa- front zou terugkeeren, werd juist deze histo rische gebeurtenis, waarvan Frankrijk naar Duitsche meening versterking van het anti-Duitsche front verwachtte, de be slissende bevestiging van de as Berlijn Rome. Zoolang de as en de vriendschap niet op de proef gesteld waren, konden beide niet als een voldongen politiek feit van eerste be- teekenls voor Europa beschouwd worden. Er was al eens een Italiaansch-Dultsch vriend- enjaondeenootschap, die de proef niet heeft kunnen doorstaan, toen de Duitsche vriend en bondgenoot in druk raakte. Nu evenwel hebben de as en de vriendschap door de aan sluiting va" Oostenrijk bij het Rijk, de proef glansrijk doorstaan jubelt de pers en zijn'daardoor geworden het groote politieke feit, waarmee de wereld te rekenen heeft. Het buitenland weet nu, dat Duitschers en Italianen niet alleen samen kunnen feest vieren, maar ook ln moeilijke uren broeder lijk samengaan en dat een blok van 120 mil- lioenen ..zijn eeuwige levensrechten zal we ten te beschermen". Het heele Anschluss-geval. evenals de as BerlijnRome wil men hier beschouwd zien als een bijdrage tot den vrede, de Duce zegt 't, de Führer zegt 't en we hooren dezelfde betuiging van vredelievendheid in kampen, die vol wantrouwen tegenover elkaar staan en ongehoorde offers brengen voor krijgstoe rustingen. die door den waanzin van enkelen of zelfs maar door een valseh alarm kunnen explodeeren met den dooci en verderf bren gende kracht van een vulkaan. Het is alsof een onweerstaanbare duivelsche macht ons geslacht naar den vuurdood voert. Manoeu vres. die de film te zien gaf. hebben oils doen gruwen van een aanval met vlammen en rookwolken, die vulkanen schenen uitge spuwd te hebben over hulpelooze mensche- lijke wezentjes. Er wordt met vuur gespoeld! Maar we ge looven aan de vredelievendheid van den Führer. De geweldige plannen voor den opbouw en vernieuwing van zijn Rijk zijn hoogste ideaal kunnen alleen in vrede worden uitgevoerd. En ook een stem uit Flo rence heeft ons getroffen. De Florentiner Na- zione begroet de vriendschap tusschen Italië en Duitschland meer als een waarborg dan als een bijdrage tot den vrede in Europa. Het begroet het verlangen van Engeland en Frankrijk naar toenadering tot Italië, dat In zijn vreugde over de vriendschap met Duitschland, het groote belang eener goede verhouding met deze mogendheden niet uit het oog verloor. Italië heeft zijn dankbaar heid willen uiten jegens Duitschland. dat het bii zijn strijd om Abessynië moreel en materieel geholpen heeft. Het bezoek van den Führer was ook een goede gelegenheid voor een militaire en schitterend artistieke demonstratie in een entourage als geen andere wereldstad kan te bewonderen geven. Voldaan keerde de Führer naar Berlijn te rug, zijn terugkomst moest weer vol glorie zijn. Vlaggen uit! En eerst dan weer inge haald. als 't bevel door pers en radio zal wor den gegeven! Alle formaties en alle oprechte Berlijners opgemarcheerd naar het station. Langs de spoorlijn een 17 Kilometer lange rij van S.A.-mannen met brandende fakkels. Een laan van vuur. waardoor de Führer-trein de stad moest binnens toornen. De officieele oproeD meldde met.het reclamevuur van een circusbiljet, dat er vuurwerk zou zijn en mu ziek en tenslotte een groote verrassing, als tevoren nog nooit vertoond. Heel Berlijn had pret om deze pakkende aankondiging van een groote verrassing. Het heeft getrokken, een paar millioen menschen zijn gaan kij ken en werden niet teleurgesteld. De verras sing was groot, het effect, dat met lichtbun dels, vuurpijlen, sterren en fonteinen van kleurige vonken vuur bereikt werd, was ver bluffend en onbeschrijflijk schoon. Welke verrassingen op politiek, economisch en feestelijk gebied wachten ons nog? II L. DE ITALIAANSCHE KONING NAAR LIBTE. ROME, 13 Mei. Stefanl-AN.P De ko ning van Italië zal in de laatste weken van Mei een bezoek aan Llbye brengen om het werk, in de laatste jaren tot stand gebracht, in oogenschouw te r^n, De Koning zal zie hop 20 Mei te Syr e inschepen en den volgenden ochtend te Tripoli aankomen. Hij zal o.m. militaire oefeningen en manoeuvres bijwonen. Verloofd: PIT APPELBOOM en Gé HENNEMAN Haarlem-Bloemendaal, 15 Mei 1938 STOOMEN 3.00 Tarief-A 2.20 Inlichtingen in onze filialen HANDELSINSTITUUT JANSWEG 42 Haarlem, Tel. 15568 TEGEN EXTRA VERLAAGDE TARIEVEN VRAAGT INLICHTINGEN AANMELDEN DAGELIJKS tusschen 9—12, 2—5 en 7—10 uur. H.H. Intellectueelen Door snelle dictaten op Uni versiteit e.a., is bij velen het schrift slordig en onleesbaar geworden. Volgt daarom onze Speciale Methode tot het verkrijgen van een snel, dui delijk en regelmatig hand schrift. Succes gegarandeerd. Tel. 17655 INST. REIBER-NAN Mercurius- en Praktijkdipl. Grondig opleid., privaatles f 6. 2 pers. 4, 3 pers. 3.30 p. m DAG- EN AVONDLESSEN N. J. TH. SCHMIDT Leer. M.O. Boekli., Accountam Wiihelmiualaan 4 Hrl. tel. 14506 spreken en schrijven in korten tijd. Privéles 1.—. Br. no. 9182 bur. van dit blad een goede verzorging Koopt daarom een RITSEMA STOF ZUIGER 100 Ned. Fabrikaat, nieuw reeds vanaf Ook verschillende I jGr. Houtstraat 132 (t.o. Luxor), Tel. 16693 f 32.50 REBUILT i -j en MACHINES met garantie vanaf A REPARATIES aan alle merken onder garantie. C. G. J. BOS Arts is AFWEZIG. De practijk wordt waargenomen door de dokters van Beusekom, Drijber, Heijmans, Immlnk, Van Oldenborgh, Westenburg. Dr. POSTHUMUS MEYJES AFWEZIG TOT 23 MEI. professeur de franpais (diplome de Paris) GASTHUISSINGEL 26 R. Haarlemsche TANDARTSEN KLINIEK GED. OUDE GRACÏ1T 11 t.o. Postkantoor Tel. 15935 Morgenspr.u. Ma.Wo.Zat. 9-10.30 Midd.spr.u. Ma.Di.Wo.Do. 4-5.30 Avondspr.u. Ma. Wo. Vr. 7-8.30 BOEKHOUDING - BALANSEN BELASTINGZAKEN Billijke conditiën. Geheel vrij blijvend inlichtingen. JAEGER Overtonstraat 18 Tel. 22285 DUITS ENGELS Conv. en Berlitz Meth. ln zeer korten tijd correct spr., lezen en Ischr. Privaatles ƒ4.50 p.m. Twee pers. ƒ3. Mej .N.GROOTE NBOER RIVIER VISCHMARKT 11 rd. ADVIES van BOUW .HAARLEM'S TUIN". KOOP HET MOOISTE, SOLIEDSTE EN GOEDKOOPSTE, MAAR.. ALVORENS TE KOOPEN VERGELIJK EN OORDEEL ZELF! Kleverparkw. 142, Tel. 1326'J van 1846 KRUISWEG No. 70, hoek Parklaan. Verzekert tegen 3rand, Onbewoonbaarheid, Huurderving, In- oraak, Storm, Bedrijf, Persoonl Ongevallen, Wettelijke Aansprakelijkheid en Water- leidingschaden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 3