Haarlem's Dagblad Zomerzegels. «BREEMENs Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16840 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 11825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 16 Mo! 1988 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertcntiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per regel. Regelabonnementstarievcn op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 re-gel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes *ie rubriek. einde. Kabinet-Spaak gevormd. -1- V -**- Rd1t.ii R. Paul Spaak, die door den Koning was belast met de vorming van een nieuw Belgisch kabinet, is Zon dagmorgen met zijn taak gereedge komen. De ministerlijst ziet naar het persbureau Belga meldt er als volgt uit. Spaak: premier en minister van buitenlandsche zaken. Marck: transportwezen, P.T.T. cn nationaal instituut voor radio-om- roep. Dierckx: Openbaar onderwijs. Max Leo Gérard: financien. Merlot: binnenlandsche zaken en openbare gezondheid. Lt. gen. Dennis: Landsverdediging. Hey mans: Economische zaken, mid denstand en landbouw. Delattre: Arbeid en sociale voorzie ning. Balthazar: Openbare werken. De Vleeschauwer: Koloniën. Pholien: Justitie. Voor de eerste maal in de parlementaire geschiedenis van België is een socialist eerste minister geworden, De in zoo korten tijd sa mengestelde nieuwe regeering omvat vier socialisten, vier katholieken, twee liberalen en één onpartijdige deskundige (generaal Denis). Zes leden der regeering zijn Kamerlid, twee senator, voorts zijn hieraan drie niet parle mentsleden toegevoegd. Wat de taal betreft zijn vijf ministers Vlaming, vier Waal en twee Brusselaar. Zes leden van het kabinet-Janson zijn in de regeering Spaak overgenomen. Nieuw toegetreden zijn de ministers Pho lien, Heymans, Balthazar, De Vleeschauwer en Gérard. In de nieuwe regeering zal Marck bekleed zijn met de functie van vice-premier. Wan neer Spaak zich buitenlands bevindt zal Marck de vergaderingen van den ministerraad presideeren. Zoodra de samenstelling der nieuwe regee ring bekend was geworden, zijn de katho lieke fracties van Kamer en Senaat in verga dering bijeengekomen. Na de vergadering werd een communiquéiutgegeven, waarin o.a. wordt medegedeeld, dat de „traditioneele rechterzijde" eenig voorbehoud maakt ten aan zien van de samenstelling der nieuwe regee ring. Zij heeft echter besloten het regeerings- program af te wachten om ten aanzien van de regeering in het parlement een definitieve houding te bepalen. De strijd in Noord-Span je* Franco's troepen vorderden 13 K.M. sinds zes dagen. Dc Havas-corresponaent te Morella meldt, dat de Nationalisten sinds zij zes dagen geleden hun opmarsch in de provincies Teruel en Castellon hervat hebben een gebied hebben veroverd, dat een oppervlakte heeft van meer dan 1200 K.M.2. met het gevolg, dat de frontlijn, die van Teruel naar de kust loopt, thans totaal gewijzigd is. Het hoofdkwartier van Franco meldt vol gens Havas dat de rechtsche troepen in den sector-Teruel ondanks het slechte weer tot voorbij het heiligdom van Santé Barbarar zijn opgerukt en verscheidene stellingen bij het dorp Gorbalan hebben bezet. De op marsch duurt voort. De correspondent van Havas heeft aan het front tusschen Fraga en Lerida een onder houd gehad met generaal Yague, den com mandant der Moorsche troepen. Hieruit blijkt de onjuistheid der geruchten, die over Yague óe ronde hebben gedaan. Het ministerie van landsverdediging te Barcelona deeit mede. dat de regeeringstroe- yen vijandelijke aanvallen op de hoogten van San Cristobal in Allepuz hebben afgeslagen, waarbij de opstandelingen groote verliezen leden, Tijdens een luchtgevecht op 13 Mei tus schen 51 toestellen der regeering en meer dan 65 Fiat-machines werden acht vijandelijke toestellen neergeschoten. De regeeringslucht- macht verloor twee machines. Weer een toestel van (le Britsche luclitmaclit verongelukt. Een inzittende gedood. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede. dat bij Bristol een bombarde- ments^Uegtuig te pletter is gevallen. De be stuurder wist zich met het valscherm te redden, maar een inzittende technicus vond den dood. In wel ingelichte luchtvaartkringen verluidt, dat 't hier 'n toestel met een grooten actieradius betrof van het type, dat uitge zocht was om een poging te wagen voor het wereldrecord langen afstand. De negus laat zich verontschuldigen. Bittere woorden van den vroegeren Abessynischen gezant te Londen. LONDEN. 15 Mei. De negus, die een bij eenkomst van de Westminster Fellowship zou leiden, heeft laten weten, dat hij lichamelijk en moreel te zwak was om te komen. Op de vergadering zeide de vroegere Abessynische gezant Martin, zinspelende op de debatten voor den Volkenbondsraad: „Voor hen. die trouw bleven aan de oude beginselen is het pijnlijk te zien, dat Engeland bezig is het voorbeeld te volgen van zekere kleine landen, die onder den invloed van vrees hun eere woord verzaakt hebben en buiten de perken van het handvest zijn gegaan. Gezien de ver houding, waarin ik mij hier bevind, kan ik niet spreken, zooals ik zou wenschen. Maar ik kan niet begrijpen, hoe een rechter een daad van een misdadiger den eenen dag kan ver- oordeelen en den volgenden dag vriendschap met hem kan sluiten. Het is verrassend, dat vrome Christenen schijnen te meenen, dat verheven beginselen niet in onzen tijd pas sen." (Havas). Ik zeg het u terloops zoo maar. De zomerzegels zijn er weer, Zooals al menig vorig jaar, U koopt ze toch opnieuw dit keer? Welnu, ze liggen voor u klaar. Ze zijn er weer in bonte rij, Van elke soort een heele boel, De winst erop legt men op zij, Voor dit en dat zeer nobel doel, Er zijn er ook voor u wat bij. De zomer heeft zich al gemeld. En komt formeel ook binnenkort, U bent toch ook op hem gesteld, Zorg, dat hij flink bezegeld wordt. Het kost u maar zoo'n beetje geld. Een brief jlie zulk een zegel draagt, Draagt ook het waarmerk van een hart, Dat heeft geluisterd, als men vraagt, Om hulp voor 't lenigen van smart, Door ziekt' of nood die wreed belaagt. En wat het kost? aan tijd niet meer. Dan maar een enkel oogenblik, Aan geld? een schijntje evenzeer, Niet veel meer dan „een cent de lik" De zomerzegels zijn er weer, En daarom, vrienden, pleitte ik: U koopt ze toch opnieuw dit keer. WEEKBERICHT COöP. VOORUITGANG U.A., HAARLEM. LIMONADE, ALLE SMAKEN, p. flesch 33 ets. BOTER, per pond 76 ets. SLAOLIE, per 1/1 flesch a 6V2 maatje 45 ets. Extra kwaliteit JAVA RIJST, per pond 12 ets. ABRIKOZEN, pracht kwaliteit, p. pond 30 ets. PRUIMEDANTEN, per pond 18 ets. Vraagt onze Brandstoffen-circulaire MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) Propagandaschool te Rotterdam ontdekt. Zeven personen door de politie gearresteerd. Door den Rotterdamschen Vreemdelin gendienst is dezer dagen een inval gedaan in in een perceel in de Tochtstraat aldaar, waar naar bleek, juist les werd gegeven aan Duit- sche immigranten. Een zestal „leerlingen" en een leeraar zijn aangehouden en overgebracht naar het hoofd bureau van politie. De namen van de man nen zijn niet bekend. Zij noemden elkaar al leen met voornamen en hoewel zij in het be zit van passen zijn, waarop namen vermeld zijn, bestaat er geen zekerheid, dat deze na men juist zijn. In het lokaal in de Tochtstraat werd vol gens het Hbld. theorie gegeven aan de leer lingen over de crisis, over den staat en ook over Nederland, het land waar zij op het oogenblik vertoeven. Tijdschriften, brochures enz. waren hl groote menigte voorradig. Ook de leerstof is meegenomen naar het hoofdbu reau van politie. BENOEMING PRESIDENT-DIRECTEUR VAN DE HELDRING-GESTICHTEN. Tot president van de Heldring-gestichten te Zetten is benoemd ds. E. H. Blaauwendraad te Baarn. „Nieuw Amsterdam" vandaag te New-York. Schip heeft een prachtige snelle reis achter den rug. ROTTERDAM. 16 Mei. De directie van de Holland—Amerika Lijn heeft vanochtend van den gezagvoerder van het stoomschip „Nieuw Amsterdam" draadloos bericht ontvangen, dat het schip, dat 1.1. Dinsdagavond van Southampton is vertrokken, reeds Maandag, in den loop van den na middag te New York zal aankomen. Het schip heeft een prachtige snelle reis gemaakt. BRANDSTOFFEN stcttcn nooit ftftur (Adv. Ingez. Med.) Marechaussee schiet krankzinnige neer. Dokter had de hulp der politie ingeroepen. ECHT, 16 Mei. In den afgeloopen nacht is de 38-jarige B. uit Echt op noodlottige wijze om het leven gekomen. De man verkeerde in een plotselingen toe stand van krankzinnigheid, die gevaar op leverde voor zijn omgeving. Dokter Sonnen kon den man niet bedwingen en riep daarom de hulp in van de marechaussee te Echt. Per auto arriveerden twee politiemannen aan de woning van B. Deze stond buiten met een schop en uitte dreigementen. De marechau- see sommeerde den man te blijven staan en de schop neer te leggen. B. vloog echter op den politieman toe en zwaaide de schop boven diens hoofd, waarop Bockma vuurde. De man viel doodelijk getroffen neer en werd naar binnen gedragen. Hij had een schot in den mond en de kogel was in de luchtpijp gedron gen. Enkele minuten later gaf hij den geest. Het lijk is in beslag genomen en overge bracht naar het St. Antonius Gasthuis. B. was gehuwd en vader van zeven kinde ren. De inwijding van de Oud- Katholieke Kerk. Bouwwerk van Ir. II. T. Zwiers. Morgen zal de nieuwe Oud Katholieke Kerk aan de Kmderhuissingel ingewijd worden. In het kerkgebouw zijn op de eerste ver dieping een leeringlokaal. een vergaderzaal eenige administratieve vertrekken, de pasto rie en de kosterij. Op de tweede verdieping is de eigenlijke kerk. In deze ligging wordt een 300-jarige traditie gehandhaafd. Bovendien werd door deze intensieve bebouwing mogelijk gemaakt dat op het betrekkelijk kleine be schikbare, en voor de ligging van de kerk schikte, terrein ook de inrichting van de gewenschte boekerij e.a. lokalen te verwezen lijken. Door de hooge ligging van het gebouw heeft men thans tevens bereikt dat het zich onderscheidt van de omgevende woonhuizen. De architect de heer H. T. Zwiers heeft de natuurlijke elementen van de bouwopgave ge bruikt om de beteekenis van het gebouw en zijn onderdeelen ook naar buiten te doen spreken om datgene, wat namelijk het hoog ste in rangorde is, naar buiten als zoodanig te doen spreken en datgene, wat naar zijn wezen lager is in rangorde ook naar buiten als zoodanig kenbaar te maken. Bij het ont breken van een duidelijke pleinvorming vóór het kerkgebouw ontbrak naar het inzicht van den architect veel van de beteekenis van den ingangstoren en daarom werd besloten niet den kerkingang maar het liturgisch hoogste deel van het kerkgebouw, het priesterkoor als het hoogste bouwdeel kenbaar te maken en met het kruis te bekronen. Zoo teekent zich de innerlijke beteekenis van het priesterkoor de sacristie, het zangkoor en de Doopkapel zooveel mogelijk in de wijze, waarop zij gerea liseerd werden. Ook in het inwendige is ge tracht de onderscheiding vol te houden zoo wel in materiaal, keuze en bewerking als in ruimtevorm en. verlichting. Kerk, sacristie en zangkoor zijn gemetseld in gladde gele en I Het woord is aan Comtesse Diane: Het hart zegt tiktak, niet tactiek. Nederlandsche Tuinbouwraatl \ierl zijn dertigjarig bestaan. Receptie te 's-Gravenhage. De Nederlandsche Tuinbouwraad vierde Zaterdag zijn dertigjarig bestaan. In het hotel „De Twee Steden" te 's-Gravenhage recipieerde In het hotel „De Twee Steden" recipieerde het bestuur, onder voorzitterschap van den heer Jac. Smits (Naarden), omringd door palmengroep en bloemstukken, waarvan er verscheiden uitmuntten door schoonheid in kleur en vorm. Allen, die ter receptie kwamen, werd het door den secretaris, jhr. dr. J. C. Mollerus (Haarlem* geredigeerde gedenkboek ter hand gesteld. Onder hen bevonden zich de direc teur-generaal van den landbouw ir. A. L. H. Roebroek, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde. jhr G. F. van Tets var. Goidschalks- oord, de directeur van „Centraal Beheer" en van de Tuinbouwonaerlinge. jhr. mr. P. A. van Holthe tot Echten de secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcomité dr. H. Molhuysen. de heer E. H. Krelage en voorts vertegenwoordi gers van verschillende organisaties en instel lingen op land.- en tuinbouwgebied. De voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad. de heer Jac. Smits heeft in een rede de beteekenis geschetst van het dertig jarig jubileum dezer organisatie. Verder heb ben nog verschillende sprekers het woord ge voerd Des avonds is een maaltijd gehouden. VOOR OUDEN VAN DAGEN. Haarlem's Tiende Autotocht. Het Haarlemsche Comité voor den Auto tocht voor Ouden van Dagen deelt ons mede dat het dit jaar zijn tienden tocht aan de oude menschen uit de gestichten hoopt aan te bieden. Dat is dus een jubileum en het is ze ker bijzondere aandacht waard, want de historie van deze autotochten is wel een heel gelukkige: nooit mislukte er een door slecht weer, nooit had eenig ongeval plaats, steeds heerschte blijde feeststemming bij de hon derden gasten van het comité en bij de auto rijders, die meegenoten van de vreugde van hun passagiers. Ter viering van den tienden tocht wil men daar een eenvoudige koffiemaaltijd voor alle deelnemers aan toevoegen. Het plan is, op Dinsdag 21 Juni a.s. den tocht te maken en een bezoek aan Artis te brengen. Men zou dan om elf uur dienen te vertrekken en in de Artisgebouwen eerst den koffiemaaltijd willen houden, waarna de tuin zou worden bezocht. Terugkeer vroeger dan andere jaren. Het Comité doet een beroep op de auto rijders en ook op al diegenen, die het zoo vaak met hun geldelijke bijdragen hebben gesteund, om tot de uitvoering van dit plan mede te werken. Natuurlijk zal er ditmaal meer geld noodig zijn dan anders, maar de zaak geniet zoo veler sympathie dat het Comité op voldoenden steun meent te mogen rekenen. Het gironummer van den penning meester, den heer A. M. Duytshoff, directeur van Hotel Lion d'Or, Kruisweg, is 20365. Japanschc landingstroepen hebben verleden week bezit genomen van het eiland Amoy aan de Zuid-Chineeschc kust. Onze afbeelding geeft een blik in vogelvlucht op de „vrijhaven" der stad. De O. K. Kerk aan den Kinderhuissingel te Haarlem. witte steenen, voor de kerk en doopkapel in een kruisvormig sierverband, voor de sacristie in vlak metselwerk; hallen, ingang en trap zijn eveneens uitgevoerd in zichtbaar metsel- Het eigenlijke interieur van de kerk op de tweede verdieping. werk. vergaderkamer, leerlinglokaal e. d. ech ter hebben gepleisterde muren. De overkap ping is uitgevoerd in een zichtbaar blijvende houten kapconstructie, en zulks wel zoodanig dat aan de betrekkelijk vierkante kerkruimte een dieptewerking wordt verleend. De bekap ping is donker gebeitst, met eenig kleurig schilderwerk op markante constructiepunten, terwijl de kapankers in den vorm van het Christusmonogram en de ruitvormige kap- velden gevuld worden met door leden van de gemeente zelf uitgezaagde houten siervul- lingen, elk met een der 12 teekenen van de dierenriem als middelpunt. De kerkramen zijn 12 In getal. De vloer is belegd met niet gladde witte tegels, terwijl onder de banken houten vloeren met linoleum zijn aangebracht. De banken zijn uitgevoerd in gerookt eikenhout en voorzien van be- klecde knieltreden. De communiebank en de preekstoel zijn uit de oude kerk overgenomen Verder is ook het oude altaar in de nieuwe kerk geplaatst; de vorm met de fraaie oude antipendia komt volkomen tot zijn recht. De kerk bevat een ruim zangkoor waarop het orgel opgesteld is, een sacristy met vele ingebouwde kasten. Verderop den beganen grond een ruime ver gaderkamer. tevens voor vereenigingsdoel einden te gebruiken (grootte ongeveer 65 M2.) met theekeukentje, een leeringlokaal met ruime bergplaatsen, de bisschopskamer en een nieuwe boekerij en verder de noodige halruimten, toiletten, bergplaatsen en een kleine administratieruimte. Een van de moei lijkheden van den plattegrond vormde nog de keuze van de ruimte onder het priesterkoor, welke bij een kerk-op-de-verdieping m i. niet kan zijn een ruimte met een willekeurige be stemming. Zoo is tenslotte de boekerij de fundeering van het priesterkoor geworden. DE WEDSTRIJD OM DEN ZILVEREN VLEUGEL. De Zaterdag gehouden wedstrijd om den Zilveren vleugel is bij de Sportvliegers ge wonnen door den heer A. Bauling, die de trophee nu definitief in zijn bezit kreeg. Tweede werd de heer Van Heek. die dezen Vleugel, nadat hij zelf in 1936 den eersten Vleugel had gewonnen, opnieuw beschikbaar had gesteld om den wedstrijd te laten voort bestaan. De derden prijs behaalde de heer J. Heymans. Bij de leerling-vliegers van de Rijksop leiding van verkeersvliegers cn de Java- plloten behaalde de heer Van- Riemsdijk den eersten prijs. Tweede werd de heer Clinge Doorenbos en derde de heer Sitter. lT\J iet alle Groentjes in Haarlem's Dagblad komen uit Haarlem en Om streken. Ook daarbuiten kent men het succes van deze rubriek. HEDEN; 14 PAGINA'S. pag. Spaak heeft een nieuw Belgisch kabinet gevormd. I Bij Ede is Zondagavond een electrische trein op een Dieseltrcin gereden; de schade is zeer groot. 3 Bij een fabrieksbrand tc Amersfoort is een schade van eenige tonnen aangericht 3 In Zuid-Oost Drente woeden ernstige veen branden. 3 Het economische contact der Oslostaten blijft bestaan. 4 Bij een Japanschen aanval op Soctsjau werden honderden personen gedood en gewond. 4 Ouderhandelingen tusschen Praag en dc Sudeten-Duitschers verwacht 4 Laga wint het hoofdnummer bij de roei- wedstrijden op de Boschbaan. 5 De Nederlandsche hockeyers verliezen met 31 van Duitschland. 7 ARTIKELEN, ENZ. Dr. E. v. Raalte: Uit den Volkenbondsraad. 13 Schaakrubriek. 2 K. de Jong: Pianovoordrachtavond 10 G. J. Kalt: Uitvoering door leerlingen van Adclc Drecs. io De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 12

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1