Uit den V olkenbondsraad H' INGEZONGEN /TUKKEN Recepten WOLLEN DEKENS ENGELSCH M 'A A N D A G 16 11 E I 193S HA ARE EM'S DAGBLAD 13 De Zwitsersche neutra liteit en het besluit van Chili. ET schijnt met de kwestie van de permanente neutraliteit van Zwit serland in den "Volkenbond allesbe halve te hebben willen vlotten. Men voelde drommels goed. dat het eigenlijk niet goed aanging om Zwitserland volkomen zijn zin te geven. Want een bevrijding van elke verplichting op het gebied van sancties, ook wat economische en financieele sancties aan gaat, moest wel scheele oogen maken bij an dere niet-groote mogendheden, die insgelijks gaarne hetzelfde voorrecht zouden willen ge nieten als Zwitserland vroeg. Het kwam er dus op aan, vooral de zeer uitzonderlijke situa tie van den Zwitserschen Bondsstaat op den voorgrond, te plaatsen. Dit was echter niet het eenige. Speciaal in Britschen kring scheen men het bepaald noodig te achten, toch even vastgelegd te krijgen, dat in geval van een gewapend conflict, waarbij bijv. een der machtige buurstaten van Zwitserland be trokken zou wezen, het Volkenbondsapparaat toch op Geneefsch, dus Zwitschers, gebied zou kunnen en moeten functioneeren. De Zwitsers zouden zich te dien opzichte niet op hun permanente onzijdigheid mogen beroe pen. Met veel tact wist de Zweed Sandler, rapporteur in heel deze aangelegenheid, de hier bedoelde moeilijkheid te boven te ko men. Dit nam intusschen niet weg, dat een tweetal Raadsleden Rpsland en China zich bij de stemming over het rapport en het besluit, dat op de Zwitsersche onzijdigheid betrekking had, onthielden. De Britten kregen in het wezen der zaak hun zin. Maar ook Motta was blij met den afloop der neutraliteits-kwestie, want fluks ging hij minzaam verschillende Raadsleden dankbaar de hand drukken. Fraai komt me de oplossing niet voor, al begrijp ik, dat de Raad dezen weg insloeg, gezien allerlei verwikke lingen die zich anders misschien zouden heb ben voorgedaan. Trouwens, er ls hier meer gebeurd, dat niet fraai dient te heeten en voor het winnen van den juridischen of (en)politieken schoon heidsprijs heelemaal niet in aanmerking komt. Ik denk aan wat er geschiedde naar aanleiding van de poging van den Spaan- schen minister Del Vayo om een besluit vast gesteld te krijgen tot opheffing van de heele niet-inmenging, nu sedert September j.l. toen men ook al met dit onderwerp bezig was, nog altijd geen terugtrekking der buitenlandsche troepen uit Spanje heeft plaats gevonden. Het was voldoende voor Lord Halifax om te zeggen, dat hij hiervan niets moest hebben, om de resolutie van Del Vayo om hals te brengen, aangezien voor het nemen van een besluit nu eenmaal de eenstemmigheid noo dig is. Er stemden echter nog 3 anderen Frankrijk, Roemenië, Polen eveneens tegen, terwijl alleen Litwinof met Del Vayo mee ging. Ondergrond van dezen gang van zaken was, dat Halifax het met het oog op het Britsch-Italiaansche accoord gewenscht vond. wanneer de niet-inmenging-op-papier thans bestendigd bleef. En deze jongste dagen kenden de meesten in de Volkenbondsstad eigenlijk slechts één leuze: Mussolini wikt en beschikt. Daarop was een aanzienlijk deel van het Raadswerk ingesteld. Dat het op het oogenblik nog niet bepaald geholpen heeft en er Zaterdagmiddag in de wandelgangen van het Volkenbondsgebouw bepaald een iet wat opgewonden stemming viel waar te nemen, toen men van de te Genua door den Duce uitgesproken allesbehalve minzame rede kennis had genomen, valt niet te loochenen. Op zichzelf was voorts ook niet prettig, dat Chili aankondigde over twee jaar Volken bondslid af te zullen zijn, tenzij men vóór dien toch nog de door dat land verlangde wijzi ging (enin het Handvest zou aanbrengen, waardoor de leden heelemaal niet meer aan eenige verplichting zouden vast zitten. Dat middel moet den weg naar de o.a. door Chili zoo vurig verlangde universaliteit banen. On derwijl geneert zich de kampioen van het universalisme niet om weg te loopen, aan gezien hij zijn zin niet krijgt zonder verder verwijl aanbrenging der door hem aanbevolen wijzigingen en om aldus den Bond nog weer wat verder van het universalisme af te brengen. „Gij moet dit geval niet te tragisch nemen", zei me een oude rot in Volkenbondsaange legenheden. „Immers, het is best mogelijk, dat de Chilenen straks toch nog eieren voor hun geld kiezen. Maar bovendien, wanneer zij dat niet zouden doen, moet toch erkend, dat men aan leden met dergelijke opvattingen in de praktijk geen steek heeft: hun haan moet Koning kraaien, óf ze gaan er uit". China kwam ook nog aan de orde en vóór dien had men ten opzichte van het vluchtelingen probleem inderdaad een hoogst tragische aangelegenheid een besluit genomen, dat er ten minste op schijnt te wijzen, dat de Bond, 't. weinige, dat hij hierin kan doen, in derdaad voor zijn rekening wil nemen. Dr. E. VAN RAALTE. Deensch vleesch tegen bloem bollen. In de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kacner inzake het wetsontwerp tot goed keuring van het op 29 Juni te Kopenhagen tusschen Nederland en Denemarken gesloten tariefsverdrag zegt de regeering o.m. het vol gende: De beteekenis van de tariefsconsolidatie op bloembollen is gelegen in de mogelijkheid, dat het valuta-controlesysteem, dat in Denemar ken thans wordt gevolgd, vervangen zou kun nen worden door een hooger tarief van invoer rechten, waaromtrent plannen in overweging schijnen te zijn. Overigens moet dit voordeel voor de Nederlandsche bloembollenbedrijven beoordeeld worden in verband met de mate, waarin de Deensche autoriteiten zich ver plicht hebben voor den invoer van Neder landsche bloembollen deviezen af te geven. Omtrent de resultaten van het tariefver drag kan dan ook slechts worden opgemerkt, dat de verlaging van het invoerrecht op versch of gekoeld rundyleesch, mede in verband met de vertrouwelijke contingenteeringsovereen- komst, een regelmatigen invoer van rund- vleesch uit Denemarken tengevolge heeft gehad, waartegenover een regelmatige uitvoer van bloembollen en andere tuinbouw- artikelen, alsmede van een groote verscheiden heid industrieele artikelen, naar Denemarken plaats vindt, welke uitvoer een uitdrukkelijk additioneel karakter draagt. Daardoor is voor een groot aantal Nederlandsche producten, die tengevolge van de Deensche deviezen- restricties geen afzet in Denemarken meer konden vinden, de Deensche markt opnieuw geopend. R.-K. Volksbond. Ontvangst ten stadhuize. Hedenmorgen om 12 uur zijn bestuur en le den van den R.K. Volksbond officieel ten stadhuize ontvangen. De Bond was eerst in vergadering bijeen in één der zalen van St. Bavo. Nadat de voorzitter, de heer J. W. v. d. Akker, de vergadering geopend had, de notu len en het verslag van den secretaris goedge keurd waren, werd de bijeenkomst onderbro ken en begaven bestuur en leden zich te voet naar het Stadhuis. Aldaar werden zij toege sproken door den burgemeester van Haarlem Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. „Het gemeentebestuur van Haarlem", aldus spreker, „maakt gaarne gebruik van de gele genheid om den R.K. Volksbond geluk te wenschen bij zijn gouden feest. Het komt eigenlijk wel wat achteraan met dezen gelukwensch. want de feestviering is reeds achter den rug en ongetwijfeld is giste ren door meer bevoegden dan ik op welspre kende wijze in het licht gesteld wat de betee kenis is van den bond voor het Katholieke volksdeel in dit uw diocees. Maar de gelukwensch van overheidszijde heeft toch nog wel een bijzonder cachet, daar zij niet komt uit eigen kring van geestverwan ten maar van een zijde die aan geen bepaalde levensbeschouwing of geloofsovertuiging voor rang boven anderen toekent, ja deze grond wettelijk niet mag toekennen, maar die aan allen een vrije ontwikkeling waarborgt voor en in zooverre als zij het bestaande gezag er kennen en zich aan 's lands wetten onder werpen. Dat de Volksbond dit steeds heeft gedaan en van zins is dit te blijven doen, daarvan ge tuigen niet alleen de woorden van het bonds lied, maar daarvan hebben ook getuigd dc da den in deze halve eeuw. En daarom kan ik ook als vertegenwoordiger van die overheid mijn gelukwenschen aanbieden. Uit de feestgids heb ik vernomen dat een kleine aanleiding de stichting van uw bond tengevolge had; kleine oorzaken hebben groo te gevolgen zegt men dikwijls en men meent dit wellicht ook hier weer bewaarheid te zien. Maar ik geloof dat deze dingen door ons niet altijd goed verstaan worden, want als wij slechts de kleine oorzaak zien dan is dat om dat de dieper liggende oorzaken voor ons ver borgen bleven, dan is er een bereidheid, een noodwendigheid die langzaam groeide totdat, als in een oververzadigde oplossing, een kjein stofje voldoende was om de geheele massa te doen uitkristalliseeren. Uw bond is ontstaan omdat de behoefte er was en hij is gegroeid en verstevigd, omdat de akker geploegd was, het zaaisel met zorg werd opgekweekt en het onkruid, zoo dit al mee mocht opschieten, met zorg is gewied. De oude munten uit den tijd van onze Re publiek der zeven Provinciën droegen het randschrift „concordia res parvae crescunt", door eendracht worden kleine zaken groot, en deze spreuk is aan den bond bewaarheid. Maar ze is eigenlijk tweedeelig. al vermeldt de munt het vervolg niet „discordia maximae dilabun- tor", door tweedracht gaan ook de allergroot ste ten gronde. Mij dunkt den besten wcnsch dien ik den bond op den weg naar zijn eeuw feest kan medegeven is dat deze spreuk niet aan haar bewaarheid worde. De voorzitter van den R.K. Volksbond, de heer J. W. v. d. Akker, dankte den Burge meester voor zijn gelukwensch. Het had spr. getroffen, dat het 50-jarig feest van den bond in hetzelfde jaar viel, waarin straks het regee- ringsjubileum van koningin Wilhelmina ge vierd zal worden. Wij kunnen, aldus spr., met blijdschap constateeren dat tijdens de 40 jaren van het bewind van onze Koningin veel tot stand is gekomen ook voor de arbeiders. Spr. was erkentelijk voor hetgeen de bur gerlijke overheid voor de arbeiders gedaan heeft. Wij wenschen, zoo besloot de heer v. d. Ak ker, u en het gemeentebestuur toe dat uw schoone stad Haarlem moge groeien en bloeien, omdat daarin ook de mogelijkheid voor welvaart van de arbeiders ligt. Vervolgens werden de Burgemeester en het college van B. en W. aan het bestuur van den R.K. Volksbond voorgesteld. De Nederlanden van 1815. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende Nieuwe verzekeringen kwamen tot stand tot een bedrag van f 46.846.100 f34.058.400). Door natuurlijke oorzaken (d.w.z. overlij den, bereiken van den eindtermijn e.d.) ver viel f 5.316 300 (f 5.272.500"). Door afloop en staking der premiebetaling moest worden afgeschreven f f 8.472.000. (f 10.523.900). Door andere oorzaken werd afgeschreven f 3.296.400 (f 3.767.100). De vooruitgang in verzekerd kapitaal be droeg f 29.666.900 (f 15.139.100). Het totaal verzekerd kapitaal op 31 Decem ber 1937 beliep f 345.980.200. (f 316.313.300). Wij hebben als grondslag voor de geheele reserveberekening steeds een rentevoet van 3Vt pet. toegepast. Aangezien de gemiddelde rente, van onze beleggingen gekweekt, 4.39 pet. bedraagt, is een zeer ruime veiligheids marge aanwezig. De ..Extra-reserve" bleef op f 2.835.000 ge handhaafd. De bedrijfswinst bedraagt f 1.252.309.42 Wij stellen voor deze winst als volgt te verdeelen: 1. te bestemmen voor dividend en tantiè mes f 360.590.87. 2 te reserveeren voor dividend- en tantiè mebelasting en voor vennootschapsbelasting in N.O.-Indië f 37.500 3 te voegen bij: a. de „Reserve voor eventueele afschrijving op de waarde der vaste eigendommen" f 134.218.12. fo. de „Reserve voor hypothecaire leenin gen" f 6.741.99. c. de „Reserve geldbelegging f 713.258 44. Totaal f 1.252.309.42. Indien dit voorstel wordt aangenomen, zullen de waarborgen, welke de maatschap pij haren verzekerden biedt, bestaan uit: le. de „Wiskundige reserve", groot f 98.634.132 berekend volgens de zuivere netto methode, geheel op een rentevoet van VA pet. 2e. een ..Reserve voor hypothecaire leenin gen" groot f 200.000. een „Reserve geldbelegging", groot f 2.942.427. een „Extra-reserve", groot f 2.835.000 en daarnevens een ..Reserve voor eventueele af schrijving op de waarde der vaste eigendom men". groot f 800.000. 3e een geplaatst en volgestort maatschap pelijk kapitaal, groot f 2.000 OOO. 4e. de garantie van alle door onze maat schappij op zich genomen verplichtingen door de Assurantle-Maatschappil de Ne derlanden". van 1845 met een geplaatst maatschappelijk kapitaal van f 9.000.000.— (waarop f 5.400.000 is gestort), we'ke op haar beurt over zeer krachtige extra-reserves be schikt. l'001 den inhoua dezer rubriek stelt a« Redactie zich niet verantwoordelijk. Van Ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopif den inzender niet teruggegeven. Vrouwen Vredesgang 1938. Evenals vorige jaren werdkt. het Heem- steedsch plaatselijk comité hard om de vrou wen uit deze plaats te bewerken en bereid te maken, mee op te trekken naar Den Haag. Hoewel door velen de tegenwerping ge maakt wordt: „Het geeft toch niets, zie hoe de bewapeningswedloop doorgaat, we kun nen onzen tijd toch zeker wel beter gebrui ken", gaat het comité onvermoeid voort pro paganda te maken en deze argumenten te weerleggen, in de vaste overtuiging, dat de vrouwen-vredesgang wel degelijk zin heeft en nu meer dan ooit noodig is. Vrouwen, moeders werpt toch alle laksch- heid af en trekt mede op. om te getuigen van uw vredeswil, geeft door uw medeloopen blijk van uw verantwoordelijkheidsgevoel. Beseft wat een kracht er uitgaat van deze zwijgende, waardige demonstratie, uit wier naam aan de regeering en aan den volken bond een adres gericht wordt met het ver zoek alles in het werk te stellen om te trach ten geschillen, die mochten rijzen, door be middeling en onderling overleg te beslechten. Geeft uw kinderen het voorbeeld en offert voor hun toekomst en voor de kinderen van de moeders over de grenzen dezen éénen middag in het jaar. Overwint uw tegenzin voor een openbare demonstratie, als gij er eenmaal toe komen kunt mee te gaan. zult gij den band voelen, die alle deelneemsters samenbindt en iets er varen van de kracht, die uitgaat van een vaste overtuiging en goeden wil. Gij zult vrouwen zien meeloopen, oud en jong, uit alle standen, sommigen fier meestappend. anderen moeizaam meekomend, steunend op een ander, maar gllen bezield door één geest, een gedachte: „Vrede" nu en altijd. Voor haar. die niet kunnen meeloopen, staan aan het station in den Haag auto's klaar met ..Heemstede" er op, waarin zij kunnen plaats nemen en zoo den stoet volgen, niet zooals in 1936 in Amsterdam, waar de auto's vooruit gingen, maar achter den stoet rijdend en zoo de demonstratie grooter en indrukwekkender makend. Zij. die een plaats in een dezer auto's wen schen. moeten zich van te voren bij een der comitéleden daarvoor opgeven. In den trein wordt in een gereserveerd ge deelte de reis naar den Haag gemaakt, ver trek uit Haarlem 1.07. Voor de goede orde is het echter gewenscht. vroegtijdig aanwezig te zijn, uiterlijk vijf voor één. Aan haar, die niet in staat zijn de reiskosten te betalen, wordt gaarne een gratis spoor kaartje verstrekt. Geeft U zoo spoedig mogelijk op aan een der onderstaande adressen: Zandvoorter allée 10; J. M. Molenaerplein 12; Heemsteedsche dreef 268; Lombokstraat 11; Johan de Wittlaan 2; Landzichtlaan 82: Bronsteeweg 76; J. v. d. Bergstraat 75. Giften te storten op postrekening 261579 of ten huize van de penningmeesteresse mej. M. Maars. Landzichtlaan 82. Haarlemsche Handelsvereeiiigiii« Het Economisch Instituut voor den Middenstand. Het bestuur van de H.H.V. hield dezer da gen een vergadering met de adviseerende be stuursleden van de bij de H. H. V. aangeslo ten vakorganisaties. De voorzitter, de heer B. W. Lasschuit, heette de aanwezigen welkom en het deed hem genoegen te kunnen mede- deelen dat thans achttien vakorganisaties zijn aangesloten. De afgevaardigden welke voor de eerste maal de bestuurvergadering bijwoon den werden geïnstalleerd. De voorzitter wekte de aanwezigen op er toe mede te werken, dat ook de vakorganisaties welke nog niet zijn aangesloten, spoedig tot de gelederen van de H.H.V. mogen worden gerekend. Bij zijn ope ningswoord bracht de voorzitter in herinne ring, dat thans het perceel Wilhelminastraat 3 eigendom is geworden van de H.H.V. Spr. deelde nog mede dat de heer H. C. Sprenger. secretaris der vereeniging een inlei ding had gehouden voor het departement Haarlem van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel over het standpunt van den mid denstand tegenover de Coöperatie en het Groot-winkelbedr ij f Vervolgens werd van gedachten gewisseld over de wenschen welke in kringen van de vakor ganisaties leven. Door alle aanwezigen werd aan deze leven dige besprekingen deelgenomen en het nut van het aangesloten zijn bij een centrale plaatselijke organisatie in casu de H. H. V. kwam thans wel duidelijk naar voren. Van de vele punten die ter sprake werden gebx-acht noemen wij slechts: de verstrekking van melk op school en het verkoopen van merkartikelen waarvan de verpakking ge schonden is. De heer A. G. Spaargaren, secretaris van het Instituut van Middenst .afd. Haarlem, gaf 'n korte uiteenzetting over de opgedane erva ringen in verband met de practische uitvoe ring van de Vestigingswet Kleinbedrijf. Hij besprak de komende examens en den gang van zaken bij de cursussen. De middenstand zal. aldus spreker, nog meer moeten gaan beseffen van welken grooten invloed de Ves tigingswet in de toekomst zal kunnen zijn. De heer H. C. Sprenger gaf een uiteenzet ting vair het doel en de werkwijze van het Economisch Instituut voor den Middenst. Hij naaide verschillende passages aan uit het jaarverslag over 1937 van genoemd Instituut en maakte het groote nut van deze instelling duidelijk. Hij stelde de vergadering voor een spreker uit te noodigen om voor de leden van de H. H. V. een inleiding te houden over het Economisch Instituut v. d. Middenstand. Besloten werd een vergadering voor dit doel te organiseeren op Donderdag 9 Juni 1938. O" deze vergadering zal als spreker optreden de heer J. van Altena Czn„ chef-enquêteur 'M>t Instituut Door het reeds gevorderde uur kon de heer !T C Sprenee'- -'een gelegenheid meer kragen het punt „De komende belastingverhooging'- te behandelen. Besloten werd daarom, hier over iij overleg te treden met den Kon. Ned. Middenstandsbond. Pressie op jonge wrrkloozeii 0111 werkkampen te bezoeken? De rijksinspecteur voor de werkverschaffing in algemeenen dienst, mr. Wildt Meyboom, heeft te Helmond gesproken over het pro bleem der werkverschaffing. Spreker wees in zijn rede op het groote nut der werkkampen en de centrale werk plaatsen en noemde het bedroevend, dat on danks de financieele aanmoediging de deel neming der jongere werkloozen aan deze in stellingen zoo gering ls. Op een uit de vergadering gestelde vraag met betrekking tot een invoering van arbeids dienstplicht zeide spreker, dat hij den indruk had. dat zoowel de Tweede Kamer als het departement wel eens wil overwegen of er ten aanzien van de jeugdige werkloozen niet sterker moet worden ingegrepen. Spreker geloofde evenwel niet dat de Kamer te vin den zou zijn voor invoernig van arbeids- dienstplicht voor ouderen. NIEUWE UITGAVEN. Als eerste deelte van een nieuwe serie („El- kerlyc-boekjes"). die Bosch Keunig N.V. te Baarn gaat uitgeven, verscheen Mamix van St. Aldegonde, een bundeltje opstellen over den zestiend' eeuwer, samengesteld door dr. J. van Ham. Bij de Wereldbibliotheek N.V. te Amsterdam verscheen een populair wei'kje over algemeene muziekleer ten behoeve van dilettanten en leeken door Meyer de Haas oixder den titel: Begrippen, Elementen en Vormen in de Mu ziek. De tweede druk van „Practische Duitschc handels- cn eonversatie-granunatica" door dr. Otto Klipp, leeraar in de Handelswetenschap pen te Haarlem, verscheen bij de uitgeverij Engelhard, Van Embden en Co., Amsterdam. BOEKEN OVER PLANTEN. Bij W. L. J. Bioisse zijn de volgende boeken over planten verschenen: Planten in den tuin door J M. van den Hou ten. A. P. Smits en J. Bal. waarin achtereen volgens tuinplanten, rotsplanten, vaste plan ten en wilde planten worden behandeld. Planten in huis door J. M. van den Houten, dat handelt over cactussen, vetplanten en kamerplanten; beide werken verlucht met vele foto's. Planten zoeken door C. A. Kruis. Cactussen door J. M. van den Houten, Rijstetaart. Benoodigdheden; 1 L. melk. 200 gr. rijst, citroenschil, 100 gr. boter. 2 eieren, 150 gr. sui ker, 100 gr. amandelen zout. Bereiding: De melk met de citroenschil en het zout aan de kook brengen, de gewasschen rijst erin strooien en de rijst gaar laten koken (1 uur). De eidooiers met de suiker uitroeren, de eiwitten stijfkloppen de amandelen opko ken. pellen en malen. Daarna alles bij de rijstebrij doen, het laatst het geklopte eiwit en het schilletje er uithalen. De massa over doen in een springvorm die met boter inge- smeerd is en met paneermeel bestrooid. De taart in pl m. 1 uur gaar en bruin bakken, •aten afkoelen, uit den vorm nemen cn met jam bestrijken of met poedersuiker bestrooien. Vermicellitaart. Op dezelfde manier maakt men vermicelli taart. Op 1 L. melk 200 gr. vermicelli nemen, die echter van te voren geblancheerd moet worden d.i. opzetten met koud water, afgieten zoodra het water kookt, afspoelen en bij de warme melk doen. Kooktijd uur. Inplaats van amandelen kan men 100 gr. rozijnen dooi de pap roeren. Beschuittaart (Schoenlapperstaart) Benoodigdheden: 1 L blik appelmoes. 10 a 12 groote beschuiten, fijne kaneel, 100 gr. bo ter, 2 eieren, pl.m. 150 gr. suiker 100 gr. ro zijnen, paneermeel. Bereiding: De appelmoes vermengen met de suiker de fijngemaakte beschuiten, dc ka neel. de gesmolten boter, de eidooiers en de rozijnen. De massa moet vrij dik zijn. is dit niet het geval, dan nog een beschuit er bij doen. Het stijfgeklopte eiwit er doorroeren en alles overdoen in een springvorm, die meo boter ingesmeerd is en met paneermeel be strooid. De taart in pl.m. 1 uur gaar bakken, koud laten worden, uit den vorm nemer, en bestrooien met poedersuiker. Inplaats van ro zijnen. kan men er 100 gr. kleingesneden gember met wat stroop door roeren. Caramelvla <3 personen). Benoodigdheden: V2 L, melk, 2 eidooiers, 15 gr maïzena. 125 gr, suiker, vanille, 1 eiwit. Bereiding: In een gietijzeren pan 100 gr. suiker tot lichtbruin caramel laten branden. Van het vuur eerst wat water, dan de heete melk, waarin de vanille afgetro) 'ten is. er langzaam bij gieten. Wanneer er harde stuk jes caramel in de massa zijn. dan de pan weer op het vuur zetten en zachtjes laten doorkoken tot de caramel allemaal gesmolten is. Dc eidooiers met 25 gr. suiker uitroeren, de maizena er bijdoen en langzaam de wanne melk met caramel er bij schenken. Alles te rugdoen in de pan en al roerende laten door koken Als de vla wat afgekoeld is overdoen in een vlaschaal. en even voor het gebruik garneeren met vlokjes eiwit, dat met wat sui ker stijfgeklopt is. Inplaats van '2 L. melk kan men ook 1/4 L. melk en 1,4 L. room nemen. Caramelpudding met vanillesaus (6 personen). Benoodigdheden: 1 L. melk of melk en room. vanille, 2 eierdooiers, 200 gr. suiker, 11 a 12 blaadjes gelatine, (koffie-extract). Voor de vla: 2 L. melk, 2 eidooiers, 1 lepel maizena (8 gr.), 2'/2 lepel suiker, vanille. Bereiding: Van 175 gr. suiker lichtbruine caramel branden. Eerst wat water, daarna de heete melk er bij gieten. De dooiers uitroeren met de rest suiker, de warme melk er bij gieten en de vla op het vuur laten binden (niet door koken). De in koud water geweekte gelatine er in op lossen en naar verkiezing een paar lepels sterk kof fie-extract er bijdoen. Als de puddingmassa geleiachtig begint te worden overdoen in de puddingvorm. De pudding keeren en koude vanillesaus er om heen schenken. Voor de saus: De melk met de vanille laten trekken, de eidooiers roeren met de suiker en de maizena. warme*melk er bijgieten, alles terugdoen in de pan. door laten koken, en onder telkens roeren laten afkoelen. Vanille verwijderen. Inplaats van de vanillesaus kan men de pudding garneeren met wat gespoten room, die met suiker stijfgeklopt is. De Heer en Mevrouw SENFF—HAHN geven hiermede kennis van de voorspoedige geboorte van hun Dochter ALBERTINE EMMY MARIA. Haarlem, 16 Mei 1938 Verspronckweg 93. Ondertrouwd: LEO MEIJERS en ELIZABETH SAREMBOCK Haarlem, Korte Veerstraat 3 Johannesburg, Zuid-Afrika 16 Mei 1938 De huwelijksvoltrekking zal plaats vinden op 9 Juni 1938. Toekomstig adres: Lorentzkade 532, Haarlem. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, onze geliefde Vader Adrianus Kolderie in den ouderdom van 63 jaar. Haarlem: TH. KOLDERIE TH. H. KOLDERIE— DE LUGT A/b. s.s. „Saleier"; C. KOLDERIE Tandjong Pandan (N.O.I.): A. KOLDERIE M. H. KOLDERIE— v. d. BROEK Haarlem: M. J. KOLDERIE en verloofde J. KOLDERIE Haarlem, 15 Mei 1938 Jelgersmastraat 31 De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 18 Mei a.s. te 11.45 uur op de Algemeene Be graafplaats a. d. Klever laan. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, Mejuffrouw Hendrika Maria Kiel, in den ouderdom van 80 jaar. FAMILIE VAN NIEL Haarlem, 13 Mei 1938 Duvenvoordestraat 22 Geen bezoek Geen bloemen De teraardebestelling zu. plaats hebben op Dinsdag 17 Mei a.s. te 10 45 uur op clc Algemeene Begraaf plaats te Haarlem aan de Klevei'laan. Heden overleed tot mijn diepe droefheid, na een tortstondig ziekbed, mijn dierbare mijnheer Gerard Johannes Henricus van der Schrocff in den ouderdom van ruim 81 jaar. Mej. C. J. DISCO Haarlem, 14 Mei 1938 Leidschevaart 320 Heden overleed, na een kortstondig lijden, in den leeftijd van ruim 81 jaar, de Heer Gerard Johannes Henricus van der Schroeff Weduwnaar van Mevrouw Hendrika Hubertina Leonarda Bakker, Gepens. Ambtenaar bij de Gemeente Amsterdam. Namens de familie^ ARN. VAN DEN BERGH Executeur- testamen lair Haarlem, 14 Mei 1938 Leidsche\%art 320 De begrafenis zal plaats vinden Dinsdag 17 Mei 1938. nam. 12.45 uur, op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede. Ver trek van het sterfhuis te 11.45 uur. Heden trof ons wederom een droevig verlies door het heengaan van onzen lieven Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer Klaas Schuring Wednr. van Elsiena Wichcrs, oud Gezagvoerder ter Koopvaardij, in den ouderdom van 79 jaar. Alkmaar: M. A. ERDTSIECK - SCHURING G. A. L. ERDTSIECK Johannisburg Z.-Afr.: A. KEIP—SCHURING E. L. KEIP en kleinkinderen Alkmaar, 15 Mei 1938 Emmastraat 37 De teraardebestelling zal plaats hebben op Donder dag 19 Mei a.s. te 12 uur. op de Algemeene Be graafplaats te Haarlem, ingang Kleverlaan. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve Vrouw en Moeder Catharina Bakker geb. Coltof, in den ouderdom van 41 jaai\ J. BAKKER JOOP WIES JE Heemstede, 15 Mei 1938 J. C. v. Oostzanenlaan 21 De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 18 Mei a-s. te 12 uur op de Algemeene Be graafplaats te Heemsteae. door ons gestoomd, zien er steeds KEL'RIG HELDER uit. De behandeling in onze fabriek is dan ook iets bijzonders!! 1-PERS. Wollen deken 0.65 2-PERS. Wollen deken 0.75 WAARSCHUWING Komt U eerst onze sorteering 2e h. rijwielen eens bekijken, voor dat zij u een waardeloos prul verkoopen. Als wij u een Fongers aanbieden, dan is het ook een Fongers e n solide gegarandeerd. Wij zijn meer dan 25 jaren gev. Wij verruilen, verhuren, repa- reeren en hebben een eigen emailleerinrichting. Zie onze étalage. A. KOELEMEIJER, Breestraat 3 Telef. 12647 Uit een exploit van mij, deur waarder, den veertienden Mei 1938 ten verzoeke van Jacques Cornelis Boogaard te Haarlem, ten deze woonplaats gekozen hebbende te Haarlem, aan den Jansweg no. 52, ten kantore van de advocaat cn procureur: Mr. L. M. I. L. van Taalingen-Dols, beteekend aan Christiaan Fer- ron, wiens tegenwoordige woon- en verblijfplaats onbekend zijn, blijkt, dat genoemde C. Ferron in zijne hoedanigheid van mede erfgenaam van wijlen Heinrich Christiaan Ferron. overleden te Heemstede op 4 October 1935, is gesommeerd, om binnen twee maanden na den veertienden Mei 1938, aan mijn requirant als schuldeischer in genoemde nala tenschap rekening en verant woording te doen op de wijze en straffe als door de wet bepaald. J. van Wijngaarden, deurwaarder spreken en schrijven in korten tijd. Privéles 1.—. Br. no. 9182 bur. van dit blad

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 3