"'SlSS Ernstige treinbotsing bij Ede. Antoon Coolen Dr.P.H.Ritter Jr. R00DE*STER RECLAME CEBUTO-BUREAU Hevige brand in oliefabriek. w A" A N D A" G 16 MET 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 en schreven Electrische trein grijpt Dieseltrein in de flank. Vier personen gewond. Zeer groote schade aangericht. DOORDAT een electrische trein uit Arnhem Zondag avond nabij het station Ede door een onveilig signaal is ge reden, is deze trein in botsing ge komen met een motortrein van den dienst AmersfoortEde Arnhem. Beide treinen liepen zeer zware schade op, zoo zwaar zelfs, dat het verwonderlijk is, dat bij dit ongeluk slechts enkele per sonen zijn gewond. De hoofd sporen zijn door de botsing ge heel versperd, doch men hoopte hedennacht de baan vrij te krijgen. Daar echter ook de elec trische leiding zwaar beschadigd is, zouden heden wel geen elec trische treinen tusschen Ede en Arnhem kunnen rijden. Het ongeluk is gebeurd met den electri- ■chen trein no. 3752, welke op 22.58 uur uit Zevenaar en om 23.11 uit Arnhem naar Utrecht was vertrokken en den motortrein no. 3753, welke om 22.40 Amersfoort had verlaten en om 23.18 uit Ede was vertrokken naar Arnhem. De electrische trein bestond uit zeven rij tuigen, die bij de botsing aanzienlijke schade hebben opgeloopen. Het grootste gedeelte van de onderstellen is uit de rails gesprongen en zwaar beschadigd. De bestuurder van den electrischen trein kreeg lichte verwondingen en kneusde een voet. Hij kon ter plaatse wor den verbonden en is naar zijn woonplaats, Amsterdam, vertrokken. Voorts werden nog drie passagiers uit den Arnhemschen trein gewond. Twee van hen zijn in het Juliana- Ziekenhuis te Ede opgenomen. De derde kon ter plaatse worden verbonden. Een deel van de bovenleiding van het net is bij het ongeluk vernield. Het is hierdoor wel uitgesloten dat vandaag electrische tractie tusschen Ede en Arnhem mogelijk is. Groote kraanwagens uit Utrecht en Nijmegen waren spoedig op de plaats van het ongeluk aangekomen om met de opruimingswerk zaamheden te beginnen. De spoorweg ter plaatse is ook ernstig be schadigd. Bij het aanschouwen van de aangerichte verwoesting was de eerste indruk, dat men gezien de hevigheid van de botsing, van geluk mag spreken, dat er hierbij geen dooden te betreuren zijn en het aantal gewonden tot slechts vier beperkt bleef, wier verwondingen van dien aard zijn, dat geen blijvend letsel daarvan het gevolg zal zijn. De botsing, welke juist tegenover de kunstzijdefabriek E.N.K.A., welke op een 400 M. afstand van het station Ede is gelegen, plaats had, werd op dit station gehoord en ook nam men daar een vuurstreep als van een bliksemschicht waar, zoodat men onmiddellijk veronderstelde, dat de gevolgen van een dergelijke botsing hoogst ernstig moesten zijn. Weliswaar had de electrische trein, welke met een snelheid van 120 K.M. rijdt, reeds afgeremd, om het station binnen te komen, doch de snelheid was toch nog van dien aard, dat van een onmiddellijk stoppen door krachtig remmen geen sprake was. Aan het feit, dat het gedeelte van den trein, waar in de passagiers zich bevonden, reeds den wis sel was gepasseerd en de aanrijding juist op dezen wissel geschiedde, is het te danken, dat er niet veel meer slachtoffers van deze bot sing zijn. De bestuurder van den aangereden (Adv. ingcz. Med.) Zeer geslaagde A. N. W. B.-tocht met onbekende bestemming. Zaterdag is onder auspiciën van den A. N. W. B. de vijfde tocht met onbekende bestem ming voor auto's en motorrijwielen gehouden, tegelijk de tweede één-daagsche in afwijking met overige, die alle elk twee dagen in beslag namen. Het zou geen zin hebben eiken weg die voor de vele routes was uitgestippeld te beschrij ven, dat gedeelte, wat onze auto bereed was zoo veelzijdig van Hollandsch schoon, dat wij aan moeien nemen een globaal-indruk mee te krijgen, Spakenburg en Bunschoten en de Haarlemmermeer niet uitgezonderd. Alleen... „wij prezen den man, die dit soort tochten had uitgedacht, die aantoonde, dat men op de wegwijzers heel Nederland kan lezen en van elk punt uit daar kan komen, waar hij wil. Die man is de heer de Bruin, nog beter be kend als de man van de wegwijzers, en hij heeft talloozen geleerd welk een genoegelijke zomersche toeristensport het is de op de deel nemerstabel gestencilde cijferraadsels op te lossen in welbekende en minder bekende Ne- derlandsche steden en dorpen, die alle hun eigen kenmerkend schoon hebben. trein, die door het gebeurde erg over stuur was, kon na korten tijd naar zijn woonplaats vertrekken. Of de bestuurder van den trein uit Arnhem het signaal, dat voor zijn trein op onveilig stond niet heeft opgemerkt, ofwel dat hij door een niet opgehelderde oorzaak niet in staat was den trein tijdig tot stilstand te brengen, vaststaat, dat hij op dat oogenblik het station Ede niet mocht binnenrijden. Na het gebeurde heeft men zoowel uit Utrecht als uit Arnhem een montagewagen gerequireerd en men verwacht, dat het wel twee dagen zal duren vooraleer de weg weer normaal zal zijn. Men heeft alle middelen te baat genomen om het reizigers- en goede renverkeer zoo vlot als de omstandigheden zulks toelaten te doen verloopen. Zou de lijn heden niet tijdig vrij komen, dan zullen tusschen Ede en Arnhem bussen rijden; is de baan wel vrij, dan zullen Diesel- treinen worden ingelegd. De reizigers voor Utrecht en Amsterdam, die in den electrischen trein zaten, zijn met een Dieseltrein naar hun woonplaatsen ver voerd. De reizigers, die nog naar Haarlem moesten, zijn met een autobus van Amster dam naar Haarlem overgebracht. Onderstel van Dieseltrein in brand. Vuur spoedig gebluscht. Even voordat trein 310 uit Ensche dé, die te 10.20 uur Zondagmorgen te Deventer moest aankomen, het laat ste station binnenliep, is brand ont staan in de motorkamer van het Diesel-onderstel van het voorste deel van den trein. De vlammen vlogen naar alle kanten uit, zonder dat de passagiers, die als het ware boven een vuurhaard zaten, eenig idee had den van hetgeen er gebeurde. Te Deventer echter, waar men was gewaarschuwd had men het vuur spoedig gebluscht. Daar de trein uit een duibbelstel bestond, kon het eerste stel afgekoppeld worden, zoo dat de reizigers in de achterste rijtuigen kon den overstappen. Na een stagnatie van 25 minuten heeft de trein zijn reis naar Den Haag vervolgd. De oorzaak van den brand heeft men nog niet kunnen ontdekken. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Achter den trein, waarin de brand was ontstaan, bevond zich de D-trein uit Ber lijn, die op weg was naar Amsterdam en als gevolg van een en ander daar eveneens met 25 minuten vertraging is aangekomen. Ned. R.-K. Volksbond in het Bisdom Haarlem. VROUW UIT HET RAAM GEVALLEN. Zaterdagmorgen is een 56-jarige vrouw uit een raam van de tweede verdieping van een perceel in de Bentinckstraat te Amsterdam gevallen. De vrouw was aan het ramen lap pen en had daartoe een schuifraam verwij derd. Zij stond op het kozijn om het boven raam schoon te maken Toen zij haar even wicht verloor, stortte zij op straat. Het slacht offer is in zeer ernstigen toestand in het Wil- helmina Gasthuis opgenomen. Viering van het gouden jubileum. De Ned. R.K. Volksbond in het Bisdom Haarlem heeft Zondag zijn gouden jubileum gevierd. Des morgens droeg mgr. J. p. Hui- bers, Bisschop van Haarlem, in de Kathedraal aan de Leidschevaart een Pontificale H. Mis op, daarbij geassisteerd door de geestelijke ad viseurs van den Bond. Des middags hield het centraal bestuur in gebouw St. Bavo een zeer druk bezochte re ceptie, waarbij de heer F. Keesen uit Rotter dam, voorzitter van het comité van uitvoering, het jubileumgeschenk der afdeelingen, een nieuw ameublement voor de vergaderzaal in Amsterdam, aanbood. Na de receptie volgde een feestvergadering, welke o.a. werd bijgewoond door den Bisschop, mgr. Huibers en andere hooge geestelijken; oud-minister Verschuur als voorzitter van de R.K. Staatspartij, de heer De Bruin, voorzit ter van het R.K. Werkliedenverbond, wethou der W. J. B. van Liemt van Haarlem, ver tegenwoordigers van talrijke Katholieke ver- eenigingen en het eerelid, de heer Jan Smit. De voorzitter, de heer J. W. van den Akker, zeide in zijn welkomstwoord, dat de Bond zich steeds aan alle bisschoppelijke wenschen heeft onderworpen. Hij zegde den nieuwen voorzit ter van de R.K. Staatspartij den vollen steun van den Bond toe en verklaarde, dat de sa menwerking met alle standsorganisaties steeds uitstekend is geweest. Deken J. F. A. Bots hield de feestrede en schetste uitvoerig de geschiedenis van den Bond, den pioniersarbeid der oprichters, die met verdachtmakingen en tegenwerking te kampen hadden, de getrouwheid aan de bis schoppelijke leiding en den steun van den Paus, die zelfs aflaten verleende aan het lid maatschap van den bond. De oprichters waren hun tijd ver vooruit en stichtten een organi satie, welke thans eerst actueel is geworden. Tenslotte wees spr. op de groote vorderingen ten opzichte van de vorming en de ontwikke ling der leden in de afgeloopen vijftig jaar. Vervolgens sprak de Bisschop, mgr. Huibers. Deze zeide dat het werk van den Bond de Ka tholieken van het socialisme heeft afgehou den. Door den Bond hebben de R.K. arbeiders zich altijd trouw getoond aan de bisschoppe lijke leiding, beter zelfs dan andere standen, hoewel toch voor hen de strijd het zwaarst was. Nu men van de werkloosheid gebruik wal maken om de R.K. arbeiders hun geloof te ontnemen, vinden zij in den Bond een ster ken steun daartegen en daarom is de Bond zoo noodzakelijk. Als men hem nu moest op richten. zou het te laat zijn. Tenslotte deelde mgr. Huibers mede. dat de Paus den heer J. W. van den Akker, presi dent van het centraal bestuur, had onderschei den met het eerekruis Pro Ecclesia et Pon- tifice. Nadat nog een der pioniers, het eerelid, de heer Jan Smit had gesproken, hield de voor zitter van het R.K Werkliedenverbond, de heer A. C. de Bruin een toespraak. Hij herin nerde er aan. dat mede door den Ned. R.K. Volksbond het R K Werkliedenverbond is op gericht. ..Wij vormen een onneembare burcht", aldus de heer De Bruin. ..en het zou weinig moeite kosten binnen enkele dagen onze 200.000 leden bijeen te brengen om te pro testeeren tegen het anti-papisme van dezen tijd" (langdurig applaus». Tot slot sprak de heer Van den Akker een dankwoord. De jubileumviering werd besloten met een feestavond, verzorgd door de R.K. Tooneel- vereeniging „Alberdingk Thijm". Harken! Spitten! Spuiten! Snoeien.' Zorgen dat de rozen bloeien! Bukken, kruipen, her en der Heusch: je rug kan er van lusten..» Daarom af en toe eens rusten Bij 't genot van Roode Ster! 6, 10, 13 ct. per hall ons. Zeldxaam zacht en licht in de pijp. (Adv. Ingez. Med.) Weer heide door vuur verloren gegaan. Op de kleine Oisterwijksche heide tusschen de gemeenten Oisterwijk en Oirschot is Zaterdagmiddag een hei debrand ontstaan. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit waar door zeer spoedig een oppervlakte van 175 HA. heide en pl.m. 2 H.A. dennen- aanplanting in brand stonden. De brandweer van Oirschot, geholpen door vele burgers, wist het vuur tot deze oppervlakte te beperken. In de nabijheid van het bekende militaire oefeningsterrein „de Vlasakkers" onder de gemeente Amersfoort hebben Zaterdagmid dag twee heidebranden gewoed, vermoedelijk ontstaan door vonken uit passeerende loco motieven. Arbeiders uit de werkverschaffing, die in de nabijheid aan het werk waren, als mede de Amersfoortsche politie en brand weer wisten het vuur na betrekkelijk korten tijd te bedwingen. Even later werd een heidebrand gemeld in de onmiddellijke nabijheid van de uitge strekte bosschen van Birkhoven. Politie, ar beiders. leerlingen van middelbare scholen, en brandweerlieden bestreden met man en macht het vuur. dat zich met groote snelheid in de richting van het bosch uitbreidde. Men kon op het nippertje voorkomen, dat dit fraaie stuk natuurschoon werd aangetast. RIDDERS DER MILITAIRE WILLEMSORDE GEHULDIGD. De ridders der militaire Willemsorde, be neden den rang van officier, die deze hooge onderscheiding resp. vijftig, veertig en vijf en-twintig jaar geleden voor de door hen verrichte heldendaden in den krijgsdienst ver wierven, zijn Zaterdagmiddag in de konings zaal van Artis door de goede zorgen van het fonds Ridderdagen op hartelijke wijze ge huldigd Nieuwe dienstregeling moet lieden de vuurproef doorstaan. Gisteren alles vlot verloopen. Zomer, zomertijd en zomerdienst bij de Ne- derlandsche Spoorwegen hebben gelijktijdig hun intrede gedaan. De nieuwe dienstregeling bracht in haar toepassing meer beslommerin gen en maatregelen mede dan in het algemeen het geval was. Het aantal treinen Is op vele lijnen zeer uit gebreid, Dieseltreinen en electrische treinen zijn ingelegd en de electrificatie van het mid- dennet maakt het mogelijk de snelheid aan merkelijk te verhoogen en het aantal treinen te vergrooten. Dit alles bracht vele moeilijkheden mede doch daar een nieuwe dienstregeling altijd op een Zondag begint, is gister het aantal reizi gers en treinen op vele trajecten nog niet zoo grbot geweest als op werkdagen. Vooral op de forensen trajecten is dit verschil natuurlijk op de spitsuren sterk merkbaar De vuurproef zal de nieuwe dienstregeling dus heden doorstaan, als de duizenden foren sen uit het Gooi en uit Haarlem zich naar de hoofdstad begeven en de nieuwe frequente dienstregeling in haar geheel in werking is getreden. Zondag verliep alles vlot, Het aantal reizi gers naar Zandvoort en het Gooi was door het fraaie zomerweer, vooral in de ochtend uren groot. voor veilig verkeer In 27 Amerikaansche Staten is men een reclame-campagne in couranten begon nen, waarmee de veiligheid op den weg wordt bevorderd. Bovendien is het de be doeling deze campagne over een nog grooter deel van Amerika uit te breiden. De campagne wordt collectief gelanceerd door een combinatie van automobiel-ver- zekerings-maatschappijen, die in de ad vertenties aanbieden aan het eind van het jaar 15 der premie van eiken ver zekerde te retourneeren wanneer hem geen enkel ongeluk in het afgeloopen jaar is overkomen. De leiders der campagne kozen couran tenreclame, in de eerste plaats omdat zij van hun advertenties in couranten he' meeste resultaat verwachten en in de 'weede plaats omdat de couranten zich zoo verdienstelijk maken voor het propa geeren van veilig verkeer Prof. ir. W. Scliermerhorn voorzitter van Eenheid door Democratie. Algemecnc vergadering te Utrecht. Zaterdag is in hotel „Noord-Brabant' te Utrecht een algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche beweging voor Eenheid door Democratie. De vergadering werd geleid door prof. dr. ir. J. Goudriaan, in zijn hoeda nigheid van tijdelijk vice-voorzitter. Prof. ir. W. Schermerhom te Delft werd met algemeene stemmen tot voorzitter gekozen, terwijl tot leden van het bestuur werden be noemd de oud-voorzitter dr. H. Faber, wiens benoeming de vergadering vergezeld deed gaan van luide ovaties en de heer D. W. Stork Jr. te Hengelo, die eveneens met overgroote meerderheid van stemmen werd gekozen. Prof. Schermerhorn verkreeg hierna op zijn verzoek het woord tot het maken van eenige algemeene opmerkingen in verband met zijn nieuwe taak als voorzitter van E. D. D Hij zette allereerst zijn zienswijze uiteen omtrent de organisatorische vraagstukken, die zich in een beweging als E. D. D. voordoen en ging vervolgens na. waarom E. D. D. als beweging de moeite van den strijd waard is. Niet zou dat, aldus spr., het geval zijn. indien slechts steeds zou worden herhaald, dat het zoo goed met ons gesteld is, dat wij zooveel beter zijn dan anderen; voor het laatste is nooit een grond aanwezig. Echter, door het maken van zijn reizen door Europa en Azië, ook door den communistischen heilstaat, is er bij spr. maar één domineerende indruk achtergebleven: in vergelijking met de andere vormen van men- schelijk leven kan dit stukje groene aarde, dat ons erfdeel is, een paradijs worden genoemd met een levensstijl en een staat, die onverge lijkbaar is met wat men elders ziet. In zoo verre is verheerlijking van wat wij bezitten nog wel gerechtvaardigd. Echter dient E. D. D. de bestaande orde zooveel mogelijk bin nen het kader van haar doelstelling te be ïnvloeden in de richting van het dynamische. Na goedkeuring van de voorgestelde statu tenwijziging kwam oa. het werkloosheids vraagstuk aan de orde, waarbij de vergaderinj de volgende resolutie aannam: De algemeene vergadering, overwegende dat langdurige werkloosheid de volkskracht ver zwakt, het zelfrespect van de betrokkenen on dermijnt en het besef van menschelijke waar digheid kan doen verloren gaan. Overwegende, dat de toestand van langdu rige werkloosheid een voedingsbodem is voor extremisme en dictatuur, Spreekt als haar overtuiging uit, dat het noodzakelijk is, dat met forsche middelen de werkloosheid worde bestreden en ingeperkt. Verder sprak de vergadering, «op voorstel van het bestuur, als haar meening uit, dat het niet gewenscht is, dat bestuursleden en leden van E. D. D. samen met communisten of na- tionaal-socialisten in het openbaar optreden en dat het evenmin gewenscht is, dat zij spre ken op vergaderingen, belegd door organisa ties. waarvan vast staat, dat zij communis tisch of nationaal-socialistisch getint zijn. 2 dg. Brussel en omgeving 2 dg Luik-Namen-Brussel 2'/i dg Ardennen-Dinant 2 dg. Noordelijk Eifelgebergte V/ dg Eilelgebergte-Kónigswinter 3 dg. Valkenburg-Ardennen of Eifel 4 dg. Valkenburg-Ardennen en Eifel 6 dg Valkenb -Ardennen en Eifelgb. 3 dg. Ardennen, grot van Han 4 dg. Ardennen met lessetocht 5 dg Ardennen-Han en Boottocht 6 dg. ArdennenLuxemburg 6 dg. Ardennen-Parljs-Versailles 6 dg. Engeland london-Canterb 3 dg. Eifel-Ahr-Rijn 4 dg. Rijn Eifelgeb.-Ahrdal 4 dg Burg-Bergischland 5 dg. Rljn-Wiesb. m boottocht 6 dg. Ri|n-Frankfort-Zeppelmhalle 6 dg Rijn-Eifei-Ahrdal (Neuenahr) 6 dg. Harzgebetgte 7 dg. Bremen-Hamburg Berlijn 7 dg. Schwarzwald Tnberg-enr 8 dg Schwarzwald met Bodensee 9 dg. Beiersche Alpenwereld 9 dg Zwitserl-Vierw stedenmeer 12 dg. Zwitserl.-Duitschl-Frankrijk 12 dg. Tirol-Innsbruck-Kulstein 13 dg Italié-Dolomieten-Venetié 14 dg Praag-Weenea-Budapest Inlichtingen en Reisgids bi): JAC. HEEMSKERK Houtplein 34 - HAARLEM - Tel. 16448 REIZEN ZONDER ZORGEN (Adv. Ingez. Med.) Belgische 5 francsstukken als rijksdaalders uitgegeven. Drie mannen te Rotterdam gearresteerd. De Rotterdamsche politie heeft aangehou den en in bewaring gesteld den 32-jarigen bankwerker H. V., den 36-jarigen chauffeur J. W. en den 38-jarigen werkloozen timmerman A. J., die gedurende de laatste zes maanden op den linker Maasoever tal van reeds uit den omloop genomen, waardelooze Belgische 5 francsstukken hebben uitgegeven voor rijksdaalders. De mannen kochten allerlei kleinigheden voor een waarde van tien tot vijftien cent en lieten zich met het wisselgeld in Nederlandsche pasmunt terugbetalen. OVERDRACHT FRANSCH REGEERINGS- GESCHENK AAN DE GEMEENTE AMSTERDAM. Schenking van Fransche boeken voor Universiteitsbibliotheek. In een der zalen van de universiteits-biblio- theek te Amsterdam is Zaterdagmiddag aan de gemeente Amsterdam overgedragen de kostbare collectie boeken, die de Fransche regeering eenigen tijd geleden aan de ge meente Amsterdam voor haar universiteits bibliotheek heeft geschonken. Prof. Fryda dankte namen.s de Uiversiteit voor het prach- ige geschenk. Nadat de Fransche gezant, baron de Vitrolles. het woord had gevoerd, prak wethouder Boekman, namens de ge meente Amsterdam. (Adv. ingez. Med.) Schade van eenige tonnen aangericht. Van gebouwencomplex staan nog slechts enkele muren. IN de stoomolieslagerij 1 van Vollenhoven N.V. in de Groote Koppel te Amersfoort, heeft Zaterdagmiddag een brand ge woed, welke van het fabrieksge bouw niets anders dan de muren heeft laten staan. Het vuur is ontstaan, in de mengafdeeling en greep dadelijk met groote snelheid om zich heen. daar de vlammen gretig voedsel von den in de groote hoeveelheid olie, welke zich in de fabriek bevond. Tengevolge van de weg vloeiende olie was het op het terrein buiten gewoon glad. waardoor de brandweer zeer ge handicapt werd. Bij de blussching werd in de eerste plaats aandacht geschonken aan de be lendende houtopslagplaatsen van de firma Koekebakker. De politie achtte het noodzake lijk de omgeving van de fabriek geheel te doen ontruimen. Er dreigde namelijk in het begin het gevaar, dat een olieketel zou sprai- gen, welke gevaar tegen half vijf geweken was. De brandweer ging bij het blusschingswerk met groote omzichtigheid te werk. Het bleek zeer moeilijk te zijn den vuurhaard te berei ken, tengevolge van de enorme rookontwikke ling. Ook moest aandacht geschonken worden aan de wegvloeiende olie. Zou deze in brand raken, dan was een catastrophe te ver wachten. Uit de naast de fabriek gelegen woning van den heer E. van Vollenhoven werden voor werpen van waarde en bescheiden in veilig heid gebracht. Hetzelfde geschiedde met een aantal cylinders, gevuld met zuurstof en der gelijke licht ontplofbare stoffen. Ook een groote hoeveelheid zakken, gevuld met vee koeken. konden nog uit de fabriek worden verwijderd. Behalve de Utrechtsche brandweer, ver scheen ook de brandweer van het nabijge legen Hoogland in den loop van den middag op het terrein van den brand om aan het blusschingswerk deel te nefhen. Tegen zes uur was men de vlammenzee meester. De fabriek was toen echter herscha pen in een ruïne; slechts de muren stonden nog overeind en hiervan leverden eenige een dusdanig gevaar op, dat men ze Zaterdag avond nog omver heeft gehaald. De vermoedelijke oorzaak van den brand moet naar nader wordt vernomen ge zocht worden in broeiing van een hoeveelheid rijstevoermeel. De juiste schade is uiteraard nog niet op te geven, doch deze bedraagt, naar ons van gezaghebbende zijde werd mede gedeeld, zeker eenige tonnen. Zij wordt door verzekering gedekt. Eerste vlucht Nederland—Australië. Bijzonder poststempel. Met de opening op Zondag 3 Juli a.s. van de K N.I.L.M.-luchtlijn Batavia—Sydney zal de nationale luchtverbinding Nederland— Australië tot stand zijn gekomen. Ter gele genheid van dit heugelijk feit zal de in Ne derland ter post bezorgde correspondentie, die met de eerste vlucht Amsterdam-Sydney zal worden verzonden (Dinsdag 28 Juni uit Amsterdam) van den afdruk van een bij zon deren stempel worden voorzien. Afzenders, die geen correspondentie-adres in Australië hebben, zullen hun brieven kun nen richten aan den agent van de K.N.I.L.M. te Sydney, die voor terugzending per boot zal zorg dragen. Nadere bijzonderheden omtrent luchtrecht e.d. zullen zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Dr. N. INI. Joseplius Jitta BO jaar. Heden viert dr. N. M Josephus Jltta. voorzit ter van den Gezondheidsraad en oud-wet houder van Amsterdam, zijn 80sten verjaardag Hij vertoeft te Parijs, waar hij in zijn functie van voorzitter van het Office International d'Hygiene Publique de voorjaarszitting zal hebben te leiden. Te Amsterdam geboren, verhuisde het gezin al spoedig naar Brussel, waar de jonge Jose phus Jitta zijn schooljaren doorbracht. Zijn academische studie voltooide hij aan de universiteit te Amsterdam. Reeds als student vestigde hij meer dan gewone aandacht op zijn jersoon, Als oogspecialist en als bestrijder van iet destijds zeer verbreide trachoom heeft dr, Jitta groote verdiensten gehad. Zijn vermaard heid op deze gebieden effende den weg tot zijn benoeming tot raadslid van Amsterdam in 1899. Een vruchtbaar veld voor sociaal-hygiëni- schen arbeid werd daardoor voor hem ontslo ten en toen hij in 1905 tot wethouder werd ge kozen, stond dr. Jitta aan het begin van een levensperiode van 12 jaren, die hij eens de beste en meest vruchtbare van zijn rijk ar beidsleven genoemd heeft. Op 1 Januari 1918 volgde hij dr. Ruysch te Utrecht op als voorzitter van den gezondheids raad. in welke functie hij nu reeds meer dan 20 jaar werkzaam Ls. Hij is verder o.a. voorzitter van het Office International d'Hygiène Publique. zetelende te Parijs, en als zoodanig vice-voorzltter van het congres voor openbare gezondhe:dsregeling. van de staatscommissie inzake arbeid voor on- volwaardigen, van het Prophylaxefond... van het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde, van het bestuur van het Veiligheidsmuseum en vele andere meer Van het Centraal Me disch Tuchtcollege is hij vicc-voorzitter. Ook de uitzending van kinderen naar buiten heeft zijn interesse, getuige zijn voorzitterschap van de verecniging Kinabu.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5