Laga's oude roem herleeft- HET GOLVENBAD' ENGELAND WINT Nereus stelt teleur MX A'ND AG T6 MET 1938 Mr. Bierenbroodspot dankte de diverse zwemvereenigingen, de H.P.C. en den Arbei derssportbond en de overige zwemmers en zwemsters voor hun medewerking. Spr: gaf een uiteenzetting van de techniek aan de in stallatie, welke den golfslag in het bassin op wekt. Spr. bracht den steun in herinnering, die het Sportfondsenbad steeds van de zijde van wijlen Dr. W. E. Merens mocht ontvangen. Een kleindochter van mevrouw W. E. Merens— Joekes bood haar grootmoeder daarop bloemen aan. Mevrouw MerensJoekes stelde de in stallatie voor het golvenbad vervolgens door middel van een daartoe bestemden knop ir werking. De demonstranten sprongen daarop weer ii het water. En eenigen tijd genoot het publiek van het aardige tafereeltje, dat het golvenbad opleverde. R is toch wel iets veranderd in de Var sity sinds deze sportieve hoogtijdag in het Nederlandsche studentenleven niet meer op het Noordzeekanaal gehouden wordt. Het lijkt wel, of er met die verhuizing een deel van de eigen entourage achtergebleven is. Men mist bij de gerestaureerde Varsity de stoffeering, die haar eenmaal in en om het Noordzeekanaal zoo'n specifiek cachet gaf. De Varsity, dat was een water feest, niet alleen voor de deelnemers, maar ook voor het publiek. Dat over het begrip „feest" bij meer dan één gelegenheid zwaar gediscussieerd is, willen wij hier buiten laten; men kan zoo on geveer zeggen, dat de eene helft van Neder land op de Varsity schold en de andere helft er een groote of minder groote belangstelling voor koesterde. Maar één ding hadden allen klaar voor oogen: je moet er, zoo eenigszins mogelijk te water naar toe. Per jacht, per wherry, per piei-emagoggel. Om het even, als het maar voer. Ja, het liefst nog per pierema- goggel. De bewoners van de Spaarne-oevers kunnen daar van meepraten, want zij zagen bij tijd en wijle de vreemdsoortigste taferee- len voor hun oogen afspelen. Nu eens een astmatisch hijgende motorboot met een angst wekkend passagiers-surplus, dan weer een respectabel vrachtschip met wel geteld vijf weliswaar uitermate luidruchtige studenten aan boord en één keer zelfs een soort zolder schuit met midscheeps een draaiorgel dat door de passagiers om beurten bediend werd, ter wijl de orgeldraaier zelf op de voorplecht zijn pijpje zat te rooken. De eene helft der Spaarne-bewoners had schik, de andere mop perde wat over losbandigheid en zoo, maar vergaf in zijn hart toch al gauw die studenti koze uitbundigheid, want vandaag was het Immers Varsitydag, het waterfestijn van de geheele Nederlandsche studentenwereld. Deze Zondagmorgen was het angstig stil op het Spaarne en ieder wist het; de oude Varsity is niet meer. En was de Varsity eigenlijk niet onverbreke lijk verbonden aan het Noordzeekanaal, waar het dien dag een bont gewemel van vaartui gen was en een aanzienlijk deel van het pu bliek op het water vertoefde? Deze gedachten schieten ons door het hoofd, nu We hier op de tribune van de statige Bosch- baan de jaarlijksche studentenroeiwedstrijden gadeslaan. Ja, er ontbreekt iets aan het oude aspect van de Varsity. Maar de eerlijkheid ge biedt ons gelijktijdig ook den vooruitgang te erkennen. De roeierij op zichzelf heeft aan merkelijk door de verhuizing gewonnen, de technische organisatie, de outilleering van de moderne wedstrijdbaan doen haar invloed gel den en hier is het uitgesloten, dat een schip per den strijd, bij voorkeur op het spannend ste moment komt verstoren, omdat-ie nog nooit van de Varsity gehoord heeft of er glad maling aan heeftEn wat het publiek be treft, dit is meer dan vroeger in de gelegen heid van de charme en de détails der races te genieten. En toch, en toch.... Of was het verbeelding, dat de gemoeds uitingen van de supporters, zelfs na den be wogen eindstrijd in het hoofdnummer, ons getemperder voorkwamen dan vroeger? De Delftsche studenten winnen 't hoofdnummer Deze universiteitsroeiwedstrijden vormden een goeden inzet van het roeiseizoen. Zij zijn bove?ial een succes geworden voor Laga, dat er voor het eerst sedert 1927 in geslaagd is, het hoofdnummer te winnen en dat daar enboven op de eerste plaatsen der twee andere belangrijke nummers, de Vier-zonder-stuurman en de Jonge acht, wist beslag te leggen. Zondag 15 Mei. J. H. V. De grootste belangstelling trok natuurlijk het hoofdnummer, dat der Oude Vieren. Ditmaal was het kort na den start wel dui delijk, dat noch Nereus, noch Triton met de gouden blikken zouden gaan strijken. De ploegen lagen voor de afvaart gereed aan de volgende boeien: (gerekend van den Noor delijken oever) 1. Aegir, 2. Triton, 3. Njord, 4. Nereus, 5. Laga. We zien een pijlsnellen start, waarin Nereus en Triton iets aan het hoofd liggen, gevolgd door Njord en Laga. terwijl Aegir dadelijk op de laatste plaats achterblijft. Triton krijgt dan even de leiding, doch de Utrechtenaren kunnen hun te hooge tempo van 35 slagen in de minuut niet volhouden, waarop Lage uit loopt. Met een mooien, langen doorhaal en een baantempö van 32 rukken de Rood jakken zich geleidelijk aan los. Op 750 meter is er tusschen Laga en Triton nog een halve lengte verschil, op korten afstand gevolgd door Nereus en Njord, die een onderling verschil van een taf lengte hebben. Laga zet krachtig door en als de halve baan achter den rug is, komt er een halve lengte licht tusschen de booten. Nereus is inmiddels naar de vierde plaats afgezakt, terwijl Njord iets inloopt op Triton. De onderlinge afstand tusschen de laatste vier ploegen is dan ongeveer een halve lengte. Veel verandering komt er niet in de positie. Triton slaat wederom een hoog tempo, namelijk 34 en is op 1500 meter iets ingeloopen. Dan komt de eindspurt. De Utrechtenaren spannen hun uiterste krachten in. Zij verkleinen den achterstand tot een halve lengte, maar Laga beheerscht de situatie; Nereus doet ook nog een poging om wat naderbij te komen en verovert na een kort duel met Njord de derde plaats. Zoo wint Laga de Varsity van 1938 met een halve lengte voorsprong op Triton. Nereus volgt op anderhalve lengte, even vóór Njord. De Groningers vormen een sluitstuk op eenige lengten. De tijd van Laga bedroeg 7 min. 10.5 sec. Zooals men weet won Triton het vorige jaar op dezelfde baan in 6 min. 57 sec. De andere nummers. Het nummer Jonge Vier, waarvoor Njord. Triton, Laga en Aegir aan den start versche nen, gaf een spannenden strijd te aanschou wen tusschen Laga en Triton. De Delftenaren hadden vrijwel de geheele baan een voorsprong van -34 lengte op de donkerblauwen, doch dezen verkleinden hun achterstand in een feilen eindstrijd tot een kwart lengte. Tezelfdertijd kwam Aegir verrassend opzetten om de beide Officieel in dienst gesteld Zaterdagmiddag werd in het Sportfondsen- bad het zgn. „natuurlijke golvenbad" officieel in dienst gesteld. Namens den Raad van Beheer van het Sportfondsenbad sprak Dr. W. B. Smit. direc teur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst een kort woord ter gelegenheid van de officieele in dienststelling. Spr. heette alle aanwezigen welkom, inzonderheid de leden van het Haarlemsche gemeentebestuur en van den Raad. Hierna werden eenige zwemdemon- straties gehouden; estafette- en figuurzwem- men. Zij slaagden allen zeer en oogstten veel applaus van het publiek, dat zich langs de boorden van het bassin had geschaard. Zaterdagmiddag werd in het Sport fondsenbad de golfslag-installatie officiéél geopend door Mevrouw E. W. MerensJoekes, die daartoe op een knop drukte. Links op de foto wet houder M. A. Reinalda. In het mid den zittend dokter W. B. Smit, voor zitter van den Raad van Beheer. andere concurrenten op het laatste moment te passeeren en daarmede de overwinning in de wacht te sleepen. Voor het nummer Overnaadsche Vier ver trokken Njord, Laga, Aegir, Triton en Nereus. Ook deze race was vol spanning. Triton maak te den snelsten start, gevolgd door Nereus, Njord en Laga. De Utrechtenaren hadden aanvankelijk de leiding met een lengte, doch Nereus liep ge leidelijk in. Op de halve baan bedroeg 't ver schil maar een halve lengte; Nord en Laga waren ver afgezakt. Met 'n rustigen, langen slag gingen de Amsterdammers op het doel af, maar Triton bleef hen op de hielen vol gen, het gevaar werd echter bezworen, mede door het onregelmatig roeien der Utrechtena ren. Nereus won met 3/4 lengte; Njord's achter stand bedroeg drie lengten, daarna volgden nog op een afstand Aegir en Laga. In de Lichte Vieren, waarin de strijd werd aangebonden door Aegir, Njord en twee ploe gen van Triton, was Triton I favoriet. Van het begin af hadden de Utrechtenaren de leiding. Aegir hield aanvankelijk goed bij, maar zakte weldra af. Dertig meter voor de finish verloor de slag van Triton zijn riem, zoodat de ploeg den laatste afstand ped delend moest afleggen. Zoo werd de achter stand van Aegir tot twee lengten verkleind. ,De Vier-zonder-stuurman was een wedstrijd zonder spanning. DeLaga-vier gleed in een rustig rhythme door het water, een magni fieke ploeg, waartegen de Amsterdammers niets hadden in te brengen. In de Jonge Twee startten Njord, Triton en Nereus. Triton had pech. doordat het als gevolg van een misverstand te laat vertrok en da delijk twee lengten achter kwam. Doch de ploeg was volkomen superieur, liep geleide lijk in en klopte de anderen, die slechts moei zaam vooruit kwamen, met gemak. In de Overnaadsche Twee ging eveneens de strijd tusschen Njord, Nereus en Triton. Doch hier was de Njordploeg verreweg het sterkst. Nereus roeide slecht en zakte spoedig af. De pogingen van de Utrechtenaren, om in te loopen, hadden geen succs. Een spannend nummer was ten slotte dat der Jonge Achten. Triton en Laga liepen uit bij den start, gevolgd door Nereus, Njord en Aegir. Njord zakte spoedig naar de vijfde plaats af en speelde in het geheel geen rol meer. Na een halve baan lagen de Delftena ren 3/4 lengte voor op Triton, wier spurten geen gunstig resultaat opleverde. De Gronin gers werkten zich intusschen tot de derde plaats op. In een buitengewoon vinnigen eind strijd liep Triton nog tot een halve lengte op Laga in, doch de Delftenaren handhaafden voorsprong. De uitslagen. Jonge Vier: 1. Aegir 7 min. 22 sec. 2. Laga (op drie kwart lengte) 7 min. 24 sec. 3. Triton 7 min. 24.5 sec. 4. Njord (ver). Overnaadsche Vier. 1. Nereus 7 min. 26.3 sec. 2. Triton, driekwart lengte, 7 min. 29.1 sec., 3. Nojord drie lengten, 7 min. 38.4 sec. 4. Aegir. 5. Laga. Lichte Vier: 1. Triton 7 min. 43.7 sec.; 2. Aegir (drie lengten) 7 min. 51.4 sec.; 3'. Triton 7 min. 57.4 sec.; 4. Njord. Hoofdnummer, Oude Vier; 1. Laga 7 min. 10.5 sec.; 2. Triton (halve lengte) 7 min. 12 sec.; sec.; 3. Nereus 7 min. 14.4 sec.: 4. Njord 7 min. 15.5 sec.; 5. Aegir 7 min. 20.3 sec. De winnende ploeg bestond uit J. L. T. Bart- lema (boeg), H. Herklots. P. H. Godefroy, C. de Iongh (slag) en J. H. Hummel (stuurman). Overnaadsche twee: 1. Njord 8 min. 45.2 sec.: 2. Triton (een lengte) 8 min. 48.7 sec.; 3. Nereus. Jonge acht: 1. Laga 6 min. 35.4 sec.; 2. Tri ton (driekwart lengte) 6 min. 39.3 sec.; 3. Aegir (een en een kwart lengte) 6 min. 40.2 sec.; 4. Nereus (twee lengten) 5. Njord (ver.). Jonge twee: 1. Triton 8 min. 41.2 sec.: 2. Nereus (vier lengten) 8 min. 50.2 sec.; 3. Njord 8 min. 54.6 sec. Vier zonder stuurman: 1. Laga 7 min. 2.2 <ec.; 2. Nereus (vier lengten) 7 min. 12.7 sec. VOETBAL. Duitschland met 6-3 geklopt Zaterdag is te Berlijn een landenwedstrijd gespeeld, die reeds maanden lang met bij zondere spanning werd tegemoet gezien. Al thans door de supporters van de eene partij. Duitschland. De Engelsche voetballiefhebbers trekken zich nog steeds bitter weinig aan van de interlandwedstrijden, waarbij hun eigen nationaal elftal betrokken is en zij vinden den Uup Final of den wedstrijd En gelandSchotland oneindig belangrijker dan den strijd tegen een vreemde mogendheid van dat altijd nog eenigszins vage continent. De gemiddelde Engelschman heeft wel eens gehoord, dat op het vasteland ook sinds een paar jaar aan voetbal gedaan wordt, maar overigens beschouwt hij dit spel alleen in den Engelschen vorm als belangrijk en naar de regelen der kunst en sportiviteit gespeeld. Hij heeft al zoo vaak als excuses voor Engel sche clubnederlagen op het continent gele zen over een te lichten bal of een partij digen of op z'n minst hopeloos onkundigen scheids rechter of ook wel een terrein, dat voor voet bal te eenenmale ongeschikt was (Engelsche toervoetballers zijn in den regel slechte ver liezers) dat het hem te vergeven is, als hij denkt, dat het continentale voetbal zoo onge veer tegenover het Engelsche staat als een goedkoope operette tegenover een beroemde opera. Dit is jammer, want tenslotte is dat al lang niet meer de waarheid, maar dat het Engel sche voetbal toch nog altijd superieur is. heeft het dezen Zaterdag nog eens bewezen voor meer dan 100.000 toeschouwers in het Stadion te Berlijn. Die honderdduizend zijn stil geworden en gebleven van de prachtige voetbaldemonstratie, die de Engelschen te zien gaven en in hun hart zullen zij hebben moeten toegeven dat de 63 uitslag nog maar nauwelijks de juiste krachtsverhouding aangaf. Dit Engelsche elftal was blijkbaar vastbe sloten nu eens te laten zien, wat het wel kon presteeren en er was geen oogenblik iets te zien van de voetbalmoeheid, waaraan deze profs na het lange inspannende seizoen meestal leiden. De Duitschers kregen ook een demonstratie van het feit, dat hun eigen ploeg niet meer zoo machtig is als een paar jaar geleden, een waarschuwing, die ons eigen nationale voetbal ook bezig is te ont vangen. De verslagen van dezen wedstrijd te Berlijn zijn het er allen over eens, dat Engeland bij deze gelegenheid een buitengewoon overtui gend blijk van zijn voetbalkunst heeft ge geven, maar over den vermaarden Duitschen speler Szepan vonden wij twee commenta ren. die verdienen naast elkander te worden gezet. De Telegraaf oordeelt over hem aldus: het inderdaad schitterende spel van den „zwervenden" linksbinnen Szepan. die niet alleen Duitschland's beste man was, maar met Matthews mag dingen naar den titel van besten man van het veld. De vete raan Szepan speelde werkelijk een kranige partij voetbal en bijna elke kans, die Duitsch De eerste actie-kiek van de Cricket- sport! Lammerts van Bucrcn aan het wicket in den wedstrijd H. C. C. I Rood en Wit. land zich wist te scheppen, ontstond dank zij zijn weldoordacht, effectief spel O zoo! Leve Szepan, dus! Maar het Alg. Handelsblad heeft dezen Duitschen speler ook bestudeerd en zegt, evenmin in vage bewoordingen: Een speler als Szepan. waarvan veel werd verwacht, presteerde den geheelen kamp door zoo goed als niets en van zijn doodelijk schot werd niets gemerkt. Men kan nu zijn keuze doen. Heeft Szepan schitterend gespeeld, of hopeloos slecht. Een middenweg lijkt er niet te zijn. Oslinaik-Aslon Villa (2—3) Uit Berlijn: Evenals Zaterdag bij den wed strijd Duitschland—Engeland, woonden ook Zondag 100.000 toeschouwers de ontmoeting tusschen Ostmark (bestaande uit spelers van het vroegere Oostenrijksche elftal) en Aston Villa bij. Met 32 wonnen de Engelschen. Italië—België (6—1) Uit MILAAN: Voor 30,000 toeschouwers ia Zondagmiddag onder leiding van Dr. Bauwens een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen het Italiaansche en het Belgische elftal, die als oefenwedstrijd voor de komende wereldkam pioenschappen bedoeld was. Voor de rust speelden de Belgen een goede partij; zij boden heftigen tegenstand en zorg den zelfs voor een groote verrassing, doordat zij reeds na twee minuten de leiding namen door een fraai doelpunt, dat Capelle bij een verrassenden aanval scoorde. Maar een kwar tier later was de stand gelijk, toen Meazza een strafschop onberispelijk in het net schoot en nog voor de rust zorgde Andreolo voor een 21 voorsprong voor Italië. Na de rust kwamen de Italianen er hoe lan ger hoe beter in en toonden tegen het einde van den wedstrijd zeer fraai voetbal, waar tegen de Belgen zeer weinig hadden in te brengen. Pasenati passeerde den Belgischen doelman nog een keer; de befaamde midden voor Piola bracht met drie schitterende doel punten den eindstand op 61. VOOR DE DERDE MAAL Haarlem-C. V. V. Doordat Haarlem gisteren den be kerwedstrijd van De Musschen won en Sneek tegen C.V.V. een nederlaag leed, zullen de Roodbroeken en C.VV a.s Zondag op het terrein aan den Schoterweg voor de derde maal in dit seizoen tegen elkaar uitkomen. Onze lezers zullen zich herinneren, dat de beide vorige ontmoetingen door de club uit Charlois gewonnen werden. Het cricket-elftal van C. V. II. V. 1. n. r.: Roodt, Zeeuwe, v. Locnen. v. d. Sluys. J. Jacobs. Giestenhovcn, Sevcke, Keijser, Van Langeraar, Kievit, F. Jacobs.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9