Haarlem's Dagblad Dankbaarheid. Indirecte belastingen laten de schatkist in den steek Opbrengst over April sterk teruggeloopen Op de eerste reis een record! Hondenleven. Ons Asvlreeht. Hef belangrijkste 55c Jaar wang No. 16841 Uitgave Lnurens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 11825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 17 Mei 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regcL Regelabonnementstarieven op «auvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk© regel meer f 0.15. Groentjes sie rubriek. De Amerikaan Bruce Bliven heeft in het tijdschrift „The New Republic" uiting gege ven aan zijn gevoelens van de dankbaarheid jegens Adolf Hitler. Er zijn weinig Amerika nen die lofredenen op Hitier schrijven, maar deze doet het. Althans in ironische erkente lijkheid. Onder den titel: „Wij danken u, Hit- Ier" bezingt hij de vele lichten van weten schap en kunst, door het Derde Rijk uit Duitschland verjaagd en thans aan de Ver- eenigde Staten ten d^l gevallentot ver rijking der Amerikaansche samenleving. Bliven drukt het aldus uit: „Daar is b.v. dr. Albert Einstein, nu lid van het Institute for Advanced Study te Princeton, wiens relativiteitstheorie de grenzen van de menschelijke gedachte verruimd heeft als geen ander van dit geslacht heeft gedaan. Wij danken u, Hitier, voor dr. Einstein. Dank ook voor Thomas Mann, een van de weinige ware intellectueele reuzen van het heden. Dank voor Ernst Toller, schitterend schrijver van tooneelstukkenvoor Max Reinhardt, een groot regisseur en tooneel- directeur; voor Georg Grosz, kunstenaar; voor Vicki Baum, populair schrijfster van novellen en tooneelstukk. .1; voor Elisa beth Bergner, zeker een der twee of drie grootste actrices van dezen tijd. „Onder vele andere vermaarde Duit- schers, door de nazi's uit hun vader land verdreven en nu in Amerika geves tigd, zijn dr. Otto Klemperer, orkestdiri gent, Julius Ehrlich, componist, en Bruno Eisner, pianist. Wij hebben in ons midden ook dr. Wilhelm Frei, beroemd dramato- loog: dr. Richard Goldschmidt, schitte rend bioloog, bekend voor zijn werk op het gebied van de ontstaans- en geslach- tenleer; dr. Carl Lange, bacterioloog; en dr. Siegfried Loewe, pharmacoloog, be roemd voor zijn werk ten aanzien van de manlijke geslachtshormonen. „Ik heb voor mij de namen van ten minste 50 andere Duitsche geleerden van aanzien, die nu in de Ver. Staten woon achtig zijn. Hun cultureele waarde ont snapt natuurlijk aan elke schatting in dollars en centen, maar zelfs als wij haar alleen opvatten als gekapitaliseerde verdiensten-mogelijkheid, maakt de door hen vertegenwoordigde rijkdom een groot deel uit van de niet betaalde oorlogs schuld van Duitschland aan ons". Als men deze laatste zin betreffende de oorlogsschulden buiten beschouwing laat voor een Europeaan is dit soort dollar-ame rikanisme wat al te moeilijk te verwerken zit er heel wat in het betoog van Bruce Bli ven. Hij moge dan in hoofdzaak zijn ironie hebben willen luchtentoch is er werkelijk reden voor de Amerikanen, om dankbaar te zijn. Het is bekend dat sommige universi teiten letterlijk met elkaar gestreden hebben om de knapste Duitsche bannelingen af te vangen. Geen wonder. En niet alleen de Amerikanen kunnen zich verheugen in de aanwinst van zooveele cory- phaeën van wetenschap en kunst, maar vele andere landen hebben ook bij den uittocht uit Duitschland geprofiteerd en er de arbeid van hun universiteiten, de beteekenis van hun muziek- en tooneelleven mee op hooger plan gebracht. Wij verkeeren in Nederland pok in dat geval, al is bij ons de intocht van ver maarde Duitsche bannelingen lang niet zoo groot geweest als in de Vereenigde Staten en in sommige andere landen. Men moet evenwel uit beschouwingen als die van Bruce Bliven niet gaan afleiden, dat nu de voornaamste figuren van wetenschap en kunst, die tot de Duitsche bannelingen behooren, elders een werkkring hebben ge vonden, er eigenlijk geen kou meer aan de lucht is. Het zijn maar weinige tientallen menschen, die krachtens hun wereldreputatie zóó hun nieuwen weg in het leven vonden. Achter hen staan de duizenden en nog eens duizenden anderen, waaronder zeer velen van bijzondere knapheid en begaafdheid, wier namen even wel niet tot buiten Duitschland waren door gedrongen en wier gaven dan ook in de mees te gevallen niet tot de kleine kern der ge- nialen reiken. Wélke kans hebben deze men schen? Er zijn geen universiteiten, geen too- neeldirecties, geen orkestbesturen en geen filmmagnaten die om hen vechten. En toch behooren velen hunner tot die kern van be gaafdheid, ontwikkeling, cultuur die ieder volk broodnoodig behoeft om zich in stand te houden en zijn waarlijke innerlijke kracht op peil te houden. Daarom geloof ik ook dat het Duitschland eenmaal berouwen zal, zoovele begaafde men schen te hebben uitgestootenmenschen die zich zelfs nu nog meer Duitschers dan iets anders zullen moeten voelen, omdat zij in dat land geboren zijn. De geboortegrond loochent zich niet. Maar velen hunner verkommeren er op althans geestelijken anderen hebben moeten vluchten. Zulk goed werk als zij in Duitschland presteerden (en nog verder had den kunnen volbrengen) zullen zij wellicht daarbuiten niet tot stand kunnen brengen. Zij zijn te zeer gehandicapt, gebrandmerkt. Zij zijn uitgebannen. Juist daarom beweer ik dat men zijn grenzen niet tegen hen mag sluiten. En ook niet tegen anderen, die vluch ten moeten, van welke richting zij ook zijn. R. P. Tot nu toe ruim 6 millioen bij raming ten achter Ook directe middelen stellen wat teleur DE opbrengst van de directe be lastingen heeft tot ultimo April jl. bedragen f46.833.543.97 tegenover f 42.253.259.41 op ultimo April van het vorig jaar, een meer dere opbrengst thans derhalve van rond f 4.580.000. Nemen we hierbij in aanmerking, dat op ultimo Maart jl. de opbrengst reeds bijna 5 millioen hooger was dan het vorig jaar, dan valt in April, vergeleken met dezelfde maand van 1937, een aanmerkelijke achteruit gang in opbrengst te constateercn en wel met ruim f 417.000. Voornamelijk is dit minder gun stige resultaat het gevolg van het verloop In de opbrengst van de grondbelasting. Bracht deze belas ting tot ultimo Maart- nog ruim 3 ton meer op dan het vorig jaar, thans is dit middel ruim f 280.000 ten achter gebleven bij de opbrengst tot ultimo April 1937. De overige belastingen bleven alle in stijgende lijn, behoudens, dat de op 31 Maart bestaande meer-op- brengst van de belasting van de doo- de hand ad f 257.691, thans is terug geloopen tot een hoogere opbrengst van f 191.215 in vergelijking met het vorig jaar. Wat de overige middelen betreft, deze toonen na de gunstige cijfers van de vorige maand, waarbij de ra ming aanmerkelijk werd overschre den, een sterke inzinking. Bij een maandelijksche raming van f35.768.750 bedroeg thans de opbrengst slechts f 32.663.187.37, hetgeen zelfs nog f 1.826.119.06 minder is dan dc op brengst over April 1937. Over de eerste 4 maanden heeft de op brengst bedragen f 136.697.799.13 tegenover f 133.704.527.01 het vorig jaar. Konden we over het eerste kwartaal reeds een vooruitgang boeken yan ruim 4.8 mil lioen, de maand April heeft dezen voorsprong op het vorig jaar weer doen terugloopen tot slechts bijna 3 millioen gulden. P. CRAMA OVERLEDEN. J.l. Vrijdag bereikte de heer P. Crama, de bekende winkelier uit de Kleine Houtstraat, drankbestrijder en vegetariër, den 90-jarigen leeftijd. Dit feit kon echter alleen door de huisgenooten, die hem zulk een mooien le vensavond bezorgd hebben, herdacht wor den en dat nog alleen maar op een stille wijze, want de vriendelijke grijsaard lag toen zeer ernstig ziek te bed. Het is niet meer tot hem doorgedrongen, dat hij dezen hoogen ouder dom bereikt heeft. Maandagmiddag half vier is de heer Crama overleden. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Vrijdag morgen kwart voor twaalf op de Al- gemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. Een deputatie van de geheelonthouders zal in den stoet meegaan. Ten opzichte van de raming is de gang van zaken zeer zeker allerminst gunstig te noemen. Waar de raming voor vier maanden f 143.075.000 be draagt, zien we derhalve, dat de op brengst hierbij f 6.377.100,87 is ten achter gebleven. De inkomsten ten bate van het gemeente fonds hebben tot en met April bedragen f 66.153.256,61 tegenover een raming van f63.140.000. Voor het werkloosheidssubsidiefonds waren de inkomsten tot en met April f 20.860.825.51 bij een raming van r 52.300.000 voor den ge- heelen dienst 1938. De opbrengst ten bate van het verkeers- fonds was in April f 5.648.523.21 en over de eerste vier maanden f 9.971.879.87. Nieuw Amsterdam reeds te New-York DE Nieuw Amsterdam heeft de Ambrose-vuurtoren Maan dagavond om 19.40 uur Greenwichtijd gepasseerd. Hier mede is een nieuw record geves tigd op de lijn RotterdamNew- York. (In een Engelsch blad biedt iemand per advertentie aan, dameshondjes met een onschadelijke verf te schilderen in de kleur van de japon, hunner meesteres). De wereld is vandaag den dag Wel inderdaad vol kleuren, Die je somtijds bewondren mag, Maar vaak ook moet betreuren. Meest leidt helaas dit kleurenspel Tot heftig contrasteeren. Alleen de mode streeft dan wel Naar kleurharmoniëeren. Zij streeft daarnaar zoo nu en dan Tot in het hyperdwaze. Zoodat men 't nauw gelooven kan En zich slechts moet verbazen. De kleur van 't haar. daar is het mee, Zooals wel spreekt, begonnen. Dat verfde men naar 't nieuw idee In tint met de japonnen. Toen kwamen nagels aan de beurt En daarna sigaretten, Die werden ook precies gekleurd. Zooals mevrouw's toiletten. En nu men dan niets geks meer weet, Om roem mee te verwerven, Nu wordt men bovendien nog wreed, Nu gaat men honden verven. Een blauwe hond, een groene hond, Een roode hond daarneven, Zoo schildert men een nieuwen grond, Voor een waar hondenleven. Maar vast is dat zulk onfatsoen, Als 't werklijk gaat gebeuren. Ook menig mensch van weerzin groen, Van schaamte rood zal kleuren. P. GASUS. LORD SWINTON, de afgetreden Britsche minister van luchtvaart. Onze hoofdredacteur heeft een heele ver zameling blijken van instemming, uit ver schillende kringen, ontvangen naar aanleiding van zijn artikelen „Het Asylrecht" in ons nummer van 12 dezer en „Politieke Vluchte lingen" in ons nummer van 14 dezer. Daaruit blijkt bovendien dat velen wenschen hun stem te verheffen tegen de thans toegepaste me thoden en zich in Den Haag te doen hooren. Daarom deelen wij ïr^de dat het adres, door een aantal-Nederlanders uit wetenschappelijke kringen tot den Minister van Justitie gericht het was dit adres dat onze hoofdredacteur citeerde in zijn artikel van 12 dezer kan worden ondersteund. Bij de publicatie van het adres was de mededeeling gevoegd, dat blijken van instemming nog konden worden ingezon den bij mr. J. Goslinga, Frans Halsstraat 18, Utrecht. CONCERT „ZANG EN VRIENDSCHAP". Het concert van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", dat wegens ziekte uitgesteld moest worden, zal thans op 20 Mei plaats hebben. De reeds uitgegeven toegangs bewijzen zijn voor dit concert geldig. „DE JEUGD EN DE WERELDVREDE". De commissie voor klnder-vredeslectuur uit de Vereeniging voor Volkenbond en Vre de veroorlooft zich, de medewerking van ouders, onderwijzers en jeugdleiders in te roepen, opdat de inhoud van haar driemaan delijkse!] blaadje zooveel mogelijk onder hunne leiding met kinderen van 10 tot 14 jaar besproken worde. Juist nu de Volkenbond moeilijke tijden doormaakt, moet op velerlei wijze dubbele aandacht aan de opvoeding tot de vredesge- dachte worden geschonken: de 18 Mei-her- denking biedt daartoe een uitstekende ge legenheid, Bovendien is een nieuwe vaste ru briek over den Volkenbond ontworpen, die met de grootste zorg in kinderlijken vorm zal worden behandeld. Maar vooral ook met het oog op de ver schillende wijzen om de zelfwerkzaamheid op vredesgebied bij het kind op te wekken, welke de redactie steeds tracht te bevorderen, even als een bezielende viering van 18 Mei en 11 November, is leiding en continuïteit zoo ge- wenscht. Moge tevens het in het leven roepen van plaatselijke groepen van de Commissie van Moeders en Opvoedsters in de af deelingen van „Volkenbond en Vrede" krachtig er toe medewerken, dat de opvoeding tot de vre- des- en volkenbondsgedachte ook op velerlei andere aantrekkelijke wijzen voor het jonge kind worde bevorderd. Deze Commissie stelt zich tot taak het voe ren van propaganda hiervoor in het gezin, in hare omgeving en onder de jeugd en wel steeds in nauwe samenwerking met de af- deelingsbesturen en met het Comité van Ac tie. Doch tevens kan zij zich in verbinding stellen met personen en vereeniglngen ter zake van gemeenschappelijke arbeidsverrich- ting, mits passende in het kader van de ver eeniging. Het keuzelijst-je geeft hiervan een overzicht en wordt op aanvraag gaarne door de' secre taresse toegezonden. Het nieuwe Ilongaarsche kabinet in officieele kleeding. Zittend derde van links de nieuwe minister-president Imredy, daarnaast de minister van buitenlandsche ■aken Von Kanya, Het woord is aan Emerson: Groot zijn is miskend zijn. Ir. F. C. Du four treedt af als directeur van Figee. Ir. F. C. Du four zal in de binnenkort te hou den aandeelhoudersvergadering van de N.V, Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebr. Figee verzoeken, Item eervol ontslag te verleenen. In verband met zijn leeftijd acht hij den tijd gekomen, zich terug te trekken. In 1889 verliet de heer Dufour Delft, waar hij gestudeerd had en kwam toen op het electro-technisch bureau P. H. ter Meulen en Co. te Amsterdam, waarna hij als ingenieur werkzaam was bij de firma Schuckert en Co. te Neurenberg. In 1891 was hij voor die firma werkzaam op de internationale electro-tech- nische tentoonstelling te Frankfort de eerste groote tentoonstelling welke van dien aard gehouden is. De electro-techniek stond toen nog niet op de hoogte die zij in onze dagen heeft bereikt, mede door het streven van mannen als Dufour. Op 1 Januari trad ir. Dufour in dienst der firma Gebrs. Figee te Haarlem. Zijn antece denten leidden ertoe dat hij benoemd werd tot onderdirecteur der afdeeling electro-tech niek; de heer J. F. Huiswil werd met dezelfde functie belast bij de afdeeling machinebouw. Een vruchtbare samenwerking tusschen beide bekwame mannen ontstond die veel jaren zou blijven voortbestaan. Figee ontwierp en leverde tal van bewegingsinstallaties, o.a. die voor de groote sluizen te IJmuiden, voor bruggen in ons land en in België, voor spoor bruggen te Velsen en Selzaetc. voor liften, o.a. op Nederlandsche spoorwegstations, in de ver schillende veemen in Amsterdam en Rotter dam en in een aantal andere Rijks-, Ge meente- en particuliere gebouwen. Ir. F. C. Dufour. Gedurende vele jaren is dc heer Dufour lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in dit district geweest; hij is commissaris van de Holl. Electrische Spoorweg Mij. en lid van het bestuur van de Groot-Noordhollandsche Levensverzekering Mij. Het vertrouwen van zijn Haarlemsche mede-lndustrieelen. riep hem twee keer naar den voorzitterszctel van het departement Haarlem der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel: hij was voorzitter van 1903 tot 1907 en van 1916 tot 1921. De werkloosheid. Aantal werkloozen 91 minder dan de vorige week. De werkloosheid in onze stad heeft in de afgeloopen week eenige vermindering on dergaan. Het aantal werkloozen is nl. thans 5173, dat is 91 minder dan de vorige week. 271 minder dan in 1937 In dezelfde periode en 724 minder dan in 1936 op denzelfden tijd. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. De Nieuw Amsterdam heeft op haar eerste reis een record geboekt. 1 De opbrengst van de rijksmiddelen over April heeft teleurgesteld. 1 De Nederlandsche Bank verlaagd het divi dend. 3 Dc maatregelen inzake toelating van vreemdelingen zouden eenigszins worden verzacht. 3 In het Engelsche kabinet zijn eenige wij zigingen gebracht. 4 Een brand in de Amerikaansche stad At lanta heeft ontzettende gevolgen gehad. 4 Dc toestand aan den Loenghai-spoorweg in China is niet geheel duidelijk. 4 Geleidelijke verlaging van het vastrceht- taricf voor clectricitcit te Heemstede? 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Dankbaarheid. 1 Speciale correspondentie: Critiek noopt Chamberlain tot kabinetswijziging. 2 United Press correspondentie: Verkiezin gen in Zuid-Afrika. 4 II. D. Vertelling: Roem. 6 Het sportgesprek van de week. 7 J. B. Schuil over: De Houten Ham. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1