Volkenbondsdag vele Groentjes meer Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant DINSDAG 17 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Een verklaring van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede Vele jaren reeds wekt de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede er de Nederlandschei burgers toe op, om op den 18den Mei een bij zondere aandacht te wijden aan de Volken bondsgedachte, welke nu 39 jaren geleden, op dien dag opnieuw wortel beloofde te zullen schieten, toen afgevaardigden van de voor naamste Staten op de roepstem van den Tsaar Nicolaas II van Rusland in het Huis ten Bosch te 's Gravenhage bijeenkwamen ten einde zich te beraden over de mogelijkheid om „tot een machtigen bundel samen te binden het pogen van alle staten, die er waarachtiglijk naar streven, wereldvrede te doen zegepralen over vredebreuk en tweedracht, en deze samen binding hecht te maken door eenparige er kenning van die grondregels van recht, zonder welke ook tusschen mogendheden en volken veiligheid niet bestaanbaar is". De destijds door den Tsaar en velen met hem gekoesterde idealen gingen helaas niet in vervulling en de overleggingen werden wree- delijk door den Wereldoorlog verstoord. Maar uit den oorlog zou toch iets goeds ge boren worden. De menschheid hunkerde naar vrede, naar een duurzamen vrede, en om dien te bevorderen, liefst afdoende te verzekeren, stichtte men bij het sluiten van het vredes verdrag in 1919 den Volkenbond, waartoe Wilson in 1918 den weg had gewezen. De uitnemende waarde van een Volkenbond in het volle, heldere licht te stellen, de no bele denkbeelden, welke er aan ten grondslag- liggen, te verbreiden, ieder met de Volken bondsgedachte vertrouwd te maken, overal de overtuiging te doen doordringen, dat een Volkenbond een eerste voorwaarde is voor het verstevigen van den vrede tusschen de vol keren, ziet daar iets van wat onze Vereeni ging met den 18-Mei-dag beoogt. Langen tijd heeft zij den wind meegehad! De Volkenbond had gezag, steeg in beteekenis en aanzien, deed niet slechts nuttig, maar op staatkundig gebied hoogst belangrijk werk, oogstte politieke successen. Maar allengs keerde de wind. Met betrek king tot ernstige conflicten laatstelijk het Italiaansch-Abessynische en het Japansch- Chineesche conflict faalde de Volkenbond. Eenige staten, waaronder machtige, keerden zich van hem af. Vele vroegere voorstanders of gematigd-onverschilligen hadden nog slechts hoon of een geringschattend schou derophalen voor hem over. De gedachte van sancties scheen geheel te moeten worden los gelaten. Ja. hier en daar verklaarde men den Volkenbond reeds vrijwel dood. Maar geluk kig leeft en werkt hij nog, en heeft hij ook onder de staten nog steeds warme vrienden. Deze beraden zich over middelen om hem een spoedig herstel en daarna een krachtig be staan te verzekeren. Die pogingen zullen vroeg of laat moeten slagen, mits de stem der volkeren zelf, roe pende om een hechte volkerengemeenschap en een duurzamen vrede, zich bij voortduring duidelijk hoorbaar wete te maken. In Nederland heeft deze stem steeds helder geklonken, en zij is gelukkig nog allerminst verzwakt. Er is geen reden, haar het zwijgen op te leggen, of zelfs maar haar te temperen. In tegendeel! En daarom zegt de Vereeniging tot allen, die haar vragen: is het er wel de tijd naar, om als vorige jaren luide de Volken bondsgedachte te prediken, zonder aarzelen: ja, rpeer dan ooit is het daar de tijd voor. Overal in dc wereld. Zeker niet in de laatste plaats in Nederland, het land onzer vaderen, die nooit voor tegenwind uit den weg gingen, ook bij stormweer zee kozen en dan de reis wonnen. Ons volk, dat zijn zelfstandig bestaan be stendigd wenscht te zien, wil gaarne met alle andere volkeren in vrede en vriendschap le ven en het zijne doen om overal in de wereld den vrede te bevorderen. Niet de figuur van een verzameling van Staten, die door een aan alle kanten immer hooger opgevoerde bewapening zoo goed als het gaat in een uiteraard wankel evenwicht wordt gehouden, doch een op beginselen van recht berustende ware volkerengemeenschap biedt daarvoor nog steeds den waardigsten, tevens den hechtsten grondslag. De wereld, die een oogenblik sterk genoeg scheen voor de taak, de organisatie en het beheer van zulk een gemeenschap op zich te nemen, is daarvoor nog te zwak gebleken. Het komt er thans op aan, haar innerlijk zoo te verstevigen, dat de Volkenbond er een goede, blijvende plaats kan vinden. En daarom, sterker dan ooit klinkt de roep stem der Nederlandsche burgers om vrede in het koor der millioenen vredesgezinden, dat steeds duidelijk moet worden gehoord over de wereld, opdat stap voor stap, misschien milli meter voor millimeter de demonen van twee dracht, naijver, onderdrukking en krijg wor den teruggedrongen of, zoo zij al even terrein wonnen, hun dat weer worde ontnomen met de kracht, welke er uitgaat van wie de heer schappij van recht en vrede voorstaan. Anders gezegd, een heirleger van vredes- toortsen, op 18 Mei te ontsteken en van hand tot hand gaande, door de landen te dragen moge allerwegen vredevuren doen oplaaien! machtig en onbluschbaar, en krachtig bevor derend het doel van Vereenigingen als de onze: de ontwikkeling van een internatio nale rechtsorde, in het bijzonder door mid del van den Volkenbond, de verbreiding van de vredesgedachte en het bestrijden van den oorlog. KNAAPJE VERDRONKEN. Maandagmiddag om vijf uur is het vijf jarig knaapje W. R. in een onbewaakt oogen blik in de Piushaven te Tilburg te water ge raakt en verdronken. Weer een geheime zender in Twente opgespoord. Eigenaar een 19-jarige jongeman. Den laatsten tijd werden in Twente geregeld op Zondagmorgen en -middag uitzendingen gehouden door een geheimen radio-zender, welke zich aankondigde als „Het volle profijt". Het is de politie te Enschedé thans gelukt, dezen zender, terwijl juist een uitzending werd gehouden, te ontdekken in een woning in de Galvanistraat aldaar. De eigenaar bleek de negentienjarige van S,. uit Glanerbrug te zijn. Het toestel dat door hem zelf was vervaardigd, was uitstekend voor uitzendingen geschikt. Eiken Zondag werd op een andere nlaats uitgezonden. Zoon schiet op zijn vader. Slachtoffer krijgt schot hagel in de buik. Maandagmiddag drie uur heeft de 22-jarige A. Sch. te Geldrop bij een huiselijken twist van zeer korten afstand een schot hagel gelost op zijn 63-jarigen vader, H. M. Sch., waardoor deze in den buik werd ge troffen. De geneesheer Koch uit Geldrop verleende het slachtoffer de eerste hulp en liet hem overbrengen naar het Sint Anna ziekenhuis te Geldrop. De toestand van het slachtoffer is naar omstandigheden redelijk wel. De dader is onmiddellijk na het noodlot tige schot gevlucht, doch heeft zich later in den middag bij de politie te Eindhoven ge meld, waarna hij naar Geldrop werd terug gebracht en aan de gemeentepolitie aldaar werd overgegeven. De politie heefc het geweer, waarmede het schot is gelost, in beslag genoirten. Wat de aanleiding tot de twist is geweest, is nog niet bekend. De vader woonde alleen met zijn zoon in de Geulstraat te Geldrop. Onderscheidingen van het Carnegie-Heldenf onds. Aan personen in onze omgeving. Door het Caniegie-heldenfonds zijn in het afgeloopen jaar de volgende onderscheidingen toegekend aan personen in Haarlem en om geving: J. P. V-isscher, 41 j., kantoorbediende, te Haarlem, heeft 2 December 1936 een jongetje gered uit het water aan den Burgwal te Haar lem, door gekleed daarin te springen en het kind, dat gedeeltelijk onder een schuit lag, naar den wal te brengen. Als belooning en schadevergoeding is hem een bedrag van 40 geschonken. Th. van der Hoorn, 32 jaar, schipper-motor- drijver te Haarlem, heeft 13 April 1937 een jongen gered uit de Brouwersvaart te Haarlem. Na door een sloot te zijn gewaad, heeft Van der Hoorn pl. 15 m. moeten zwemmen; hij bracht den drenkeling zwemmende aan den wal. Als belooning is hem een bedrag van 15 geschonken. W. Castricum, opperman, en C. Put, los ar beider, beiden te Velsen, hebben 2 Juni 1937 een jongen gered uit de Cementhaven aldaar, door gekleed te water te springen. De jongen klemde zich eerst aan Castricum vast, waar door beiden naar de diepte gingen. Put wist den jongen van Castricum los te maken en met dezen den wal te bereiken. Aan beide redders is als belooning en scha devergoeding een bedrag van 25 geschonken. A. Vermeulen, 74 jaar, wachtsman, te IJmuiden, heeft 25 September 1937 twee kin deren gered uit de binnenhaven van het hoogovenbedrijf aldaar doorf gekleed te water te gaan. Met behulp van een hengel wist hij de jongens naar den wal te brengen. Als ver goeding van de geleden schade is hem een bedrag van 10 geschonken. Deel van Doom's raad in staking. Niet eens met beslissing van Gcd. Staten. De gemeenteraadsvergadering van Doorn, die tegen Maandagmiddag half drie uitge schreven was kon niet doorgaan, omdat net meerendeel der leden was weggebleven. De absenten waren twee liberalen, twee Christe lijk Historischen en twee s. d. a. p.'ers, die hadden medegedeeld, zich eerst te moeten beraden of het nog nut heeft zich aan de be langen der gemeente te wijden. Dit houdt verband met het besluit van Ge deputeerde Staten om goedkeuring te ont houden aan het raadsbesluit tot aankoop van het landgoed „Der Hirtler", zulks op aan drang van de anti-revolutionnaire raadsfrac tie en een Christelijk-Historisch lid, onder lei ding van den anti-revolutionairen wethou der jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck. Deze aankoop toch werd algemeen als een bijzonder gunstige transactie beschouwd, waardoor de gemeente, voor den prijs van 20 cent per Meter, eigenares werd van een stuk bouwrijp terrein, groot 40 H.A. Bij aankoop door de gemeente zouden belangrijke deelen gereserveerd kunnen worden als bouwgrond en voldoende doelen verkaveld om de kosten van aankoop te dekken. De raadsminderheid overwoog, dat in geen geval het risico van belastingverhooging ge- loopen mag worden. Van 1 Januari tof 30 April 1938 bevatte Haarlem's Dagblad weer dan van 1 Januari tot 30 April 1937. Maakt U op Uw tijd ook gebruik van deze rubriek?? Cost gering Baet groot Nederlandsche Bank verlaagt liet dividend. Tot 30.per aandeel. Naar wij vernemen, zal door de directie en commissarissen van de Ne derlandsche Bank op de eerstvolgende algemeene vergadering van aandeel houders worden voorgesteld over het boekjaar 1937"38 een dividend van f 30 per aandeel van f 1000 uit te kee- ren. Toelating van vreemdelingen. Uitzonderingen wanneer getroffen maat regelen extra hard zouden zijn. Naar de N.R.Crt. ter oore komt, is alsnog te bevoegder plaatse besloten de jongste rege ling ten aanzien van het weren van vreemde lingen, die zich in Nederland reeds gevestigd hebben of willen vestigen een kleine wijzi ging te doen ondergaan. En wel in zooverre, dat niet per se en niet over de geheele linie onverbiddelijk alle sinds 1 Maart jl. hier ter vestiging binnengekomen vreemdelingen als ongewensehte vreemdelingen het land zul len moeten verlaten met uitzondering dan van hen. wien anders elders lijfsgevaar zou bedreigen. Wanneer aantoonbaar is dat de terugwerkende kracht van den jongsten maatregel extra hard zou zijn, zou de moge lijkheid bestaan daarvan af te wijken. In de zeer uitzonderlijke gevallen, nl. waarin naar het oordeel van de bevoegde instantie zich zulk een bijzondere hardheid inderdaad zou voordoen, kan eventueele dispensatie plaats vinden, zoodat dan niet 1 Maart doch 7 Mei als „grensdatum" zou kunnen gelden. Een dusdanig extra-harde uitwerking van de terugwerkende kracht tot 1 Maart kan men zich onder meer denken in het geval dat iemand reeds vóór 1 Maart zoowel elders (nl. In het land waar hij vandaan komt) als tevens hier te lande, alle mogelijke maatre gelen met het oog op vestiging overeenkom stig de toen ten onzent geldende voorschrif ten had getroffen. Met het gevolg dat indien t.a.v. den betrokken vreemdeling toch de datum van 1 Maart zou gelden, hij eigenlijk doordat hij mede was afgegaan op hetgeen destijds in Nederland rechtens gold, thans volkomen vast zou zijn geloopen. eenerzijds door b.v. reeds hier een woning gekocht of gehuurd, anderzijds in het land dat hij zou verlaten zijn werkkring en bezittingen geli quideerd te hebben. Het is niet uitgesloten, dat in zoodanig ge val de fatale datum van 1 Maart geen toe passing zou vinden: dit ware' zoowel denk baar ten aanzien van iemand, die reeds hier gevestigd is als van iemand die hier nog niet vertoeft maar wel reeds sinds lang alle voor bereidende maatregelen in overeensteemming met de Nederlandsche maatregelen had ge troffen. Of er intusschen redenen tot het maken van een dergelijke uitzondering bestaan zal de instantie welke zich met heel deze aange legenheid van toelating of verwijdering van vreemdelingen bezig houdt van geval tot ge val beoordeelen Visschcrij op IJselmeer ontwikkelt zicli gunstig. Opbrengst bijna het dubbele van het vorig jaar. De visscherij op het IJselmeer heeft zich tot heden toe zeer gunstig ontwikkeld. Tot uit. April werd in dit jaar aangevoerd voor een waarde van f 139.584 tegen f 73.810 in 1937. De toeneming van f 65.774 is een gevolg van de grootere aanvoeren van alle belangrijke vischsoorten. zoowel van aal, snoekbaars, baars als van spiering; Engclsche schepelingen verzetten zicli tegen <le politie. Revolver moest er aan te pas komen. De bemanning van een der booten van de Rotterdamsche rivierpolitie heeft Maandag avond een benauwd kwartiertje meegemaakt. Enkele leden van het corps kwamen namelijk te staan tegenover de bemanning van een En- gelsche bananenboot, omdat zij op verzoek van den kapitein enkele Britten, die het schip hadden verlaten, weer had teruggebracht. Omstreeks kwart voor vijf werd door den kapitein van het Engelsche stoomschip „Ara- cataca", dat in de Rijnhaven lag. assistentie ingeroepen van de rivierpolitie, omdat vier leden van de bemanning, die onder invloed van sterken drank verkeerden, weigerden lan ger aan boord te blijven. Zij wilden, hoewel de boot gereed lag voor vertrek, toch nog eerst den consul spreken. Deze mannen slaagden erin, van het schip af te komen en liepen reeds aan de Rijnhaven-Zuidzijde, toen zij door de politie-agenten werden aangehouden. Het terugbrengen naar het schip geschiedde onder hevig verzet, maar tenslotte slaagde men er toch in de vier Engelschen aan boord te krijgen. Op het schip gekomen bleek, dat de rest van de bemanning, ongeveer vijftien personen, de partij van him kameraden trokken. Zij keerden zich tegen de rivierpolitie. De een greep een stuk hout, een ander nam een lan taarn en zoo wilde men de agenten te lijf. Deze moesten toen hardhandig optreden en met den gummistok kregen de Engelschen er flink van langs. Toch moesten eenige schoten in de lucht worden gelost om de heeren te kalmeeren. Na een minuut of tien keerde de rust weer en toen de rivierpolitie, die nog even aan boord bleef om te zien hoe de zaak verder verliep, het schip had verlaten, kon de kapitein order geven om uit te varen. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1888. 17 Mei: Te Amsterdam is een electrische ver lichting van bizonder belangwekkenden aard in een der perceelen van de Hee rengracht, door de firma Mijnssen Co., ingenieurs en electro-technici, tot stand gebracht. Een accumulator-batterij, welke tegenwoordig slechts éénmaal per week behoeft te worden geladen, ont wikkelt den electrlschen stroom voor de op ruime schaal aangebrachte Edison- gloeilampjes. Het door de accumulatoren verkregen licht is veel constanter dan het direct voortgebrachte, en het groote voordeel voor particuliere woningen be staat daarin, dat 's avonds geen machi nist noodig is en dat ook gedurende den nacht het licht, evenals gas. beschikbaar blijft. De dynamo, welke nu en dan de batterij moet laden, wordt gedreven door een 2 cylinder gasmotor en de ge heele installatie is in een kleine ruimte geplaatsteen betrekkelijk ongeoefend persoon is in staat de machine bij het laden te bedienen. Vier- of vijfjarige kweekschool? Plannen van minister Slolcmaker ontmoeten verzet in de Tweede Kamer. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op het wetsontwerp tot wij ziging van de Lager Onderwijswet 1920. Vele leden erkenden, dat de vierjarige kweekschool een verbetering beteekent in vergelijking met den bestaanden toestand, die geheel onvoldoende moet worden geacht, doch zij zouden verre de voorkeur geven aan een driejarige vooropleiding, gevolgd door een vijfjarige kweekschool, met als eindre sultaat de eene onderwijsbevoegdheid zonder afzonderlijke hoofdakte. Zij achtten het hoogst bngewenscht, dat zou worden gehand haafd de toestand, dat de jonge onderwijzer in de moeilijke jaren, waarin zijn eerste op treden in de school al zijn inspanning vor dert, zich voor het hoofdakte-examen moet bekwamen. Een bijkomstig voordeel van de vijfjarige kweekschool zou zijn. dat de onder wijzersexamens niet één jaar, maar twee ja ren zouden worden stopgezet. Verscheidene van deze leden zouden er in tusschen de voorkeur aan geven, indien de toekomstige onderwijzers eerst een hoogere burgerschool of gymnasium doorliepen en pas daarna door een afzonderlijke vakoplei ding voor hun taak in de lagere school "wer den bekwaamd. Zij wilden breken met de kweekschoolopleiding, die zij een ramp acht- De Klant is Koningl Daarom vindt U bij Kreymborg 'n voortreffelijke keuze in Waar- borg-Kleeding en voorkomende, deskundige bediening. alléén bj KREYMBORG (Adv. Ingez. Med.) Brand in gebouw der directe belastingen. Bescheiden wist men bijtijds in veiligheid te brengen. Maandagmiddag om drie uur is waarschijn lijk door kortsluiting, brand ontstaan in het kantoorgebouw der directe belastingen en ac cijnzen te Waalwijk. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand ging men er toe over de waardevolle bescheiden in veiligheid te brengen. Hiervoor riep men de hulp in van scholieren van de tegenover het gebouw liggende rijks vakschool voor schoenmakers en leerlooiers, waarheen de administratie werd overge bracht. De brand breidde zich snel uit en woedde hoofdzakelijk in de drie archief kamers in het bovenste gedeelte van het gebouw, welke kort geleden vernieuwd waren. De plaatselijke brandweer bestreed het vuur en slaagde er na anderhalf uur blusschen in den brand mees ter te worden. De drie archiefkamers zijn ge heel uitgebrand. De kantoorlokalen van de inspectie zoowel als die van den ontvanger de rdirecte belas tingen kregen veel waterschade terwijl de lokalen van de registratie en het zegelrecht lichte waterschade opliepen. Amilda-crëme, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in twee begeerde teinten. Mat en Bruin. Doos 50 en 25 cent. Beide sporen te Ede vrij. Maar electrische treinen kunnen nog niet rijden. In den loop van den avond heeft men het spoor ArnhemUtrecht, dat door de trein botsing van Zondagavond was versperd, vrij- gekregen. De ontspoorde treindeelen zijn naast het spoor geplaatst. In den loop van den nacht zijn deze treindeelen op onder stellen, welke men uit Haarlem had laten komen, geplaatst en op een zijspoor geran geerd. De electrische leiding ls, hoewel er met man en macht wordt gewerkt, nog niet gereed. Dit vindt mede zijn oorzaak in de beschadiging van onder- grondsche verbindingen, welke moei lijk kunnen worden opgespoord. Der halve zullen ook heden nog speciale Dieseltreinen den dienst tusschen Arnhem en Ede. waar men in of uit de electrische treinen overstapt,, on derhouden. Reeds in den loop van den avond is de vertraging van ongeveer drie kwartier aan zienlijk teruggebracht .toen het tweede spoor weer open was en in gebruik werd genomen Alhoewel het overstappen te Ede meer tijd za vorderen, dr.de dienstregeling toelaat, hoopt men morgen toch den dienst vrijwel normaal uit te voeren Kleeren van 13-jarig meisje vlogen in brand. Aan verwondingen overleden. Toen de dertienjarige dochter van den landbouwer F. de Crom te Oerle (bij Veldho ven). aan. het spek bakken was, geraakten plotseling haar kleeren in brand, waarschijn lijk doordat de vlammen in de pan sloegen. De vader, die alleen met het meisje thuis was, kwam op het hulpgeroep toesnellen en trok haar de brandende kleeren van het lichaam. Het meisje had echter al zulke hevige brand wonden opgeloopen, dat het eenige uren latei- overleden is. De steun aan kleine boeren. De minister van economische zaken schrijft in een circulaire aan de gemeentebesturen betreffende den steun aan kleine boeren: Overeenkomstig de bepalingen van de ge wone steunregeling kunnen weduwen met kleine kinderen en weduwen zonder kinderen beneden de 25 jaar geenerlei steun ont vangen. Mede in overleg met zijn ambtgenoot van sociale zaken heeft de minister besloten ten aanzien van bedoelde weduwen, voor wie der halve geen bedrijfsvoerder aanwezig is, en die overeenkomstig de berekende netto-bedrijfs- inkomsten in de b-groep van de kleine boe- renregeling vallen, het karakter van bedrijfs steun te doen praevaleeren, zoodat zij van de eerste uitkeenngsweek af. volgend op het uitgaan van deze circulaire, overeenkomstig de bepalingen van de kleine boerenregeling op het eigen bedrijf tewerkgesteld kunnen worden. Vreemdelingen hebben voor kleedingbedrijf vergunning noodig. De Regeeringsperdienst meldt: De wet van den 22sten April 1937 tot rege ling van het zelfstandig uitoefenen van be roepen en bedrijven door vreemdelingen (Staatsblad no. 628) opent gelijk bekend, de mogelijkheid om te bepalen, dat vreemdelin gen nader aan te wijzen beroepen en bedrij ven niet zelfstandig mogen uitoefenen, zonder dat zli daartoe schriftelijk vergunning heb ben verkregen. Na onderzoek der verhoudingen in het klee dingbedrijf is gebleken, dat er aanleiding be staat dit bedrijf onder de werking der wet van 22 April 1937 te brengen. De minister van economische zaken heeft derhalve besloten totstandkoming van een K.B te bevorderen, waarbij voor de zelfstan dige uitoefening door vreemdelingen van het kleedingbedrijf een vergunning verplicht wordt gesteld. Onder kleedingbedrijf wordt hier verstaan het bedrijf bestaande in het vervaardigen, vermaken of herstellen van: 1. Confectie- en maatkleederen en -kleeding- stukken. waaronder begrepen alle gebreide en tricot kleederen en kleedingstukken; 2. Hoofd-, hals-, hand-, been- en voetbe- kleeding met uitzondering van schoeisel; 3. Kleedingtoebehooren als bretels, jarretels kousenbanden, sokophouders mouw- en rok- ophouders. Het bovenbedoelde Kon. besluit zal dezer dagen in de Staatscourant worden openbaar gemaakt. ten. Door dit stelsel immers worden dc aan staande onderwijzers afgezonderd. Zij komen niet in aanraking met andere jongelieden. In de homogene omgeving, waarin zij voort durend verkeex-en, verengt zich hun gezichts kring. Dit geeft hun een gevoel van eigen voortreffelijkheid, dat zij in een meer hete rogene omgeving nooit zouden krijgen. Waaraan moet de snelle wisseling in inzicht worden toegeschreven, vroegen andere leden. Zij vonden het een onrustig beleid. Zonder zelfs de resultaten van het eerste eindexamen der driejarige kweekschool af te wachten, wordt deze kweekschool onbevredigend ge noemd, hoewel zij kort te voren niet onvol doende werd geacht. Het spreekt vanzelf, dat een vier- of vijfjarige opleiding beter kan zijn dan een driejarige. De vraag is echter of de jonge onderwijzers, die na een driejarige op leiding worden afgeleverd, goed bruikbaar zijn. Deze vraag kan men niet ontkennend be antwoorden, Eenige leden vreesden, dat de minister niet weerstand zal weten te bieden aan den drang, de jonge menschen vol te proppen met schijn geleerdheid, die aan hun evenwichtige ontwik keling niet ten goede komt. Een reden voor teleurstelling was ook, dat de regeering het niet noodig heeft geacht een beperking der opleiding voor stellen, waar door de werkloosheid onder de onderwijzers aanzienlijk zou kunnen zijn verminderd; stop zetting van de opleiding gedurende een jaar zal op den stand der werkloosheid nauwelijks van invloed zijn. Te hooge offers van de schatkist. Tegen het pleidooi voor een vijfjarige oplei ding met als sluitstuk de eene onderwijsbe voegdheid, werd aangevoerd, dat een zooda nige opleiding van de schatkist aanzienlijk hoogere offers zou vragen. Bovendien zouden tal van goede opvoeders door de hocge elschen aan hun schoolsche kennis gesteld, van het onderwnzersambt worden uitgesloten. Deze leden wezen er bovendien op, dat een onderwijzersopleiding, aansluitende aan H.B.S. of gymnasium, te langdurig en te zwaar zou zijn. Langs dezen weg zou op den duur niet kunnen worden voorzien in de aanvulling van een korps van bijna 40.000 personen. Deze le den waren voorstanders van uitbreiding van den cursusduur tot vier jaren, maar zij meen den, dat het ontwerp met betrekking tot de practische oefening verscheiden dezer leden nog niet ver genoeg gaat. Ten aanzien van de financieele gelijkstelling van bijzonder en openbaar kweekschoolonder- wijs, die door de voorgestelde artikelen 156 e.v. in de Lager-Onderwijswet-1920. wettelijk zal worden vastgelegd, werd opgemerkt, dat het wettelijk recht op rijksvergoeding, in artikel 156 belichaamd, voor nieuw te stichten en thans niet gesubsidieerde bijzondere kweek scholen volkomen illusoir wordt. Men gaf in ovex-weging het eerste lid van artikel X zoo te redigeeren, dat het heth karakter van een overgangsbepaling zal verkrijgen. Naar de meening van verscheidene leden leidt dit wetsontwerp tot een verhooging der onder wijsuitgaven met meer dan een half millioen gulden. Daarnaast legt het op de ouders der kweekelingen den last van een jaar langer de opleiding hunner kinderen te bekostigen. Ver scheidene leden verklaarden daarom aan dit ontwerp hun steun niet te zullen geven. MISHANDELING VAN MR. VAN SCHAIK Dezer dagen is in Den Haag door de politie aangehouden een der leiders van Zwart Front, zekere B.. die verdacht wordt van mishande ling van oud-minister Van Schaik Hij zou den heer Van Schaik eenige weken geleden op straat een klap in het gezicht ge geven hebben. B. is door de politie verhoord en nadat ter zake van mishandeling een proces-verba al was opgemaakt, heengezonden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5