MET VEREENDE KRACHT- H.D.'V ertellimg V Garage Hartog DONDERDAG 19 MEI 1938 HAAREEM'S DAGBLAD S De jaarlijksche collecte voor de werkers in de grafische vakken Het Herstellingsoord de „Petrus Werthweynstichting" te Zeist, gezien van de tuinzijde. Hoe noodzakelijk de bestrijding van de tu berculose is, hebben we verleden week nog in de bladen kunnen lezen, die een résumé ga ven van de werkzaamheid van 't Haarlemsche consultatiebureau. Door de economische depressie en de daar door ontstane werkloosheid in vele gezinnen, is het niet denkbeeldig dat de physieke weer stand van een groep der bevolking aan het afnemen is. Hiertegen te waken is een dei- voornaamste werkzaamheden der organisa ties, die zich bezighouden met het vraagstuk van de bestrijding dezer sociale kwaal. Gedurende 28 jaar heeft de Vereeniging voor de Gezondheid in de Grafische Vakken den strijd tegen de tuberculose gevoerd en in deze periode konden alle patiënten, die voor verpleging in sanatoria in aanmerking kwa men, ter verpleging opgenomen worden. Het sanatorium van de vereeniging, „Eerbeek" te Eerbeek, was meestal de aangewezen plaats voor de verpleging. Alleen voor dit onderdeel werd 300.000 uitgegeven. Veelvuldig blijkt de noodzakelijkheid, dat patiënten na. een volbrachte kuur versterkend voedsel niet kunnen ontberen, doch meestal zijn de middelen niet toereikend om hierin te voorzien. Lijders aan chronische ziekten die het voedsel, door den dokter voorgeschreven, niet kunnen bekostigen. Ook aan deze nazorg (en voorzorg) wordt ruimschoots aandacht besteed door het verstrekken van het noodige. hetgeen ten ove'rvloede blijkt uit het bedrag van f 100.000.—dat hiervoor gevoteerd moest worden. De invloedssfeer breidde zich in den loop der jaren steeds uit en zoo ontstond de be hoefte. naast het sanatorium een herstellings oord te scheppen voor hen, die na een lang durige ziekte moesten nakuren, of voor ze nuwpatiënten, die in een rustige omgeving hun evenwicht konden herstellen. In de on middellijke omgeving van het mooie Zeist ver rees het herstellingsoord „de Petrus Werth- weyn Stichting", dat weldra bleek in een be hoefte te voorzien. Daar de verpleging van vrouwen en mannen als een. vaststaand feit aanvaard was en ook reeds de tuberculose kinderen door deze ver eeniging ter verpleging werden uitgezonden, moest voor de kinderen, w.o. prae-tubereu- leuzen, de zwakken en allen die een flinke kuur in bosch en heide, duin en strand zoo zeer van noode hadden, wegen gezocht wor den, om ook in de termen voor uitzending te vallen. En deze werden gevonden, trots de fi- nancieele offers die hiermede gepaard gingen. Mogen we u nog een kostencijfer noemen, n.l. het totaalbedrag, dat noodig was, om al dit werk te financieren? Het half millioen gulden is reeds ver overschreden. Niet in cijfers is feitelijk weer te geven de verandering die in duizendtallen arbeidersge zinnen van alle richtingen heeft plaats gehad, PUNCTUEEL! Spreekwoordelijk punctueel 7,ijn de Junghans horloges. Junghons' horloge-collectie bevat, vele en zeer mooie variaties, gebaseerd op het thema van precisie en duur- zaamlieid.Idealegcschenken! (Adv. Ingez. Med.) VEREENIGING „EVERYBODY". De Vereeniging „Everybody" („Haarlem Dancing Society") geeft Zaterdag 21 Mei a.s. in alle zalen van het Gom. Concertgebouw een soirée, met medewerking van het Planta tion Orchestra onder leiding van Walther Rens. Als bijzondere attractie is geëngageerd de saxofonist Kid Dinamid. Tevens zullen ver schillende bekende bands de dansmuziek ver zorgen. STADS EVANGELISATIE. De Stads Evangelisatie hield voorheen des zomers openlucht samenkomsten in den Hout te Haarlem. Dit is thans door de overheid niet meer toegestaan. In het vervolg worden deze samenkomsten gehouden op het open terrein Ged. Oude Gracht, hoek Raaks. Zaterdag avond 8 uur wordt daar de eerste openlucht- samenkomst gehouden. die voor hun zieken de hulp en steun ont vingen, die vroeger onbereikbaar waren. Voor den tuberculoselijder was de genezing niet meer afhankelijk van zijn individueelen wel stand, de kostbare sanatoriumverpleging was ook voor hem of haar binnen het bereik der werkelijkheid gekomen. Zonder subsidie van Rijk, provincie of ge meente heeft de vereeniging moeten omzien naar middelen, om dit goede en noodzakelijke maatschappelijke werk te verwerkelijken. Dat wil dus zeggen dat de middelen moesten wor den opgebracht uit baten die de colleeteda- gen opbrachten. De wetenschap dat de volksgezondheid ge baat is met de bestrijding van de oorzaak van haar ondermijning, dat de noodzakelijkheid thans door de economische omstandigheden grooter is dan daarvoor, moet aanleiding zijn en de overtuiging geven dat de helpende hand moet toegestoken worden door den sterke, aan den physiek zwakkere. Zaterdag 21 Mei wordt u hiertoe in de gele genheid gesteld. Collectanten en collectriees zullen niet te vergeefs een beroep op uw of fervaardigheid doen, want uw steun is on ontbeerlijk. Steunt daarom a.s. Zaterdag de collecte van de Vereeniging voor de Gezondheid in de Grafische Vakken naar vermogen of stelt U zich beschikbaar als collectant. U kunt zich aanmelden Frankenstraat 36. M. H. G. EXAMENS. Bevorderd aan de Gem. universiteit te Amsterdam tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld: „Electrolyse met stroomende vloeistof", de heer G. Hallie, geb. te Zaandam en tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Het economisch onderwijs maatschappelijk be schouwd", de heer W. Sleumer Tzn., geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het doet. ex. in de biologie de heer P. J. van Velsen en voor het cand. ex. in de wis- en natuurkunde mej. M. G. Balk en de heeren Ch. Levert Jr. en J. H. J. Sellmeyer. Bevorderd tot arts de heer G. H. Schouten (Amsterdam)geslaagd voor het artsexamen le gedeelte de dames C. M. Wibaut (Amster dam), S. M. van Dijk (Amsterdam), M. R. H. Stoppelman (Amsterdam) en de heeren W. P. J. Bomgaars (Amsterdam), A. Th. M. Splinter (Amsterdam) en H. F. G. M. Weh- berg (Arnhem), geslaagd voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heeren J. Th. Cremers, D, H. de Wilde en R, F. C. Vene kamp. EXAMENS VERPLEGING VAN ZENUW- EN GEESTESZIEKEN. Deze examens zijn voortgezet met de can- didaten uit het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort- De uitslag is als volgt: Eerste examen, 44 candidaten, afgewezen 5, geslaagd: A. van Aldere, F. M. Beukkers, N. Blom, L. C. van Bodegraven, G. J. de Buur. G. C. Carton, J. E. Denekamp. G. Eilander. B. C. Fiege. C. A. Fischer, M. Gravestein. E. J. Groenendal, L. van der Haagen, E. M. A. de Haan, J. L. Haanen, H. J. M. G. van Haa- ren, J. C. J. M, van Haaren, S. L. van Hané- gem, A. Haverkamp, J. Heesmeyer, Th. C. Hemmers, A. Hillenius, B. M. Jolman, P. M. Krijgsman, D. v. d. Linden, H. W. Mast, A. M v. d. Meer, F. I. L. Meidow, L. Minderhout, F. van Mourik, G. W. van Oostveen, T. P. van der Poel, A. E. J. M, de Reuver, E. van Riel, W. A. Roos, E. P. Roukens, W. F. van Buler, E. Smeding, J. N. Visser. Tweede examen 26 candidaten, afgewezen 2, geslaagd: J, Bronkhorst, H. J. M. Erfte- meyer, H. S. Fikkers, S. H. G. Fikkers, H. Fla- meling, A. Hessels, P. Hoescum, J. Hoogeveen G. Ipema, M. E. Kees, M. H. Kist de Ruyter, J. Koeyers, J. A. Koeyers, H. Lubbe, G. v. d. Mark, C. d' Oliveyra, E. M. J. van Overbeek, P. M. Riedé, C. Schouten, G. Stam. M. Visser, C. M. v. Well, G. Wieringa, A. Wijngaard. De examens worden voortgezet. EXAMENS MOORE'S SCHOOL. Voor de examens in Stenografie en Ma- chineschrijven, slaagden 8 der aangemelde candidaten, en wel voor steno-typist(e) Ne- derlandsche taal: mej. G. Waalewijn (steno 130 lettergr. p.m., typen 50 lettergr.) en de heer C. Stapensea (steno 130, typen 45). Steno-typiste Duitsche taal: mejuffrouw N. Duusma (Steno 100. typen 60 lettergr. p.m.) Stenografie Nederlandsch (130 lettergr. p, m.)de heeren F. Rot en B. J. Jaski. Machineschrijven: de heer B. Alders (125 lettergr, p. m.), mej. C. Bosch (50 lettergr. p. m.) en de heer G. J. M. Verbeek (45 letter grepen p.m.); allen leerlingen dezer school. Het volgende examen is op 11 Juni. a.s. Tuberculosebestrijding. We ontvingen het 30ste jaarverslag (1937) van de Noordhollandsche Vereeniging tot be strijding van de Tuberculose, waaraan we het volgende ontleenen: „Nog steeds bleven ook in dit vereenigings- jaar groote moeilijkheden de uitzending van patiënten naar sanatoria bedreigen, het meest op het platteland, maar ook reeds in enkele steden. Ook in de toekomst zullen alle krachten in gespannen moeten worden, om aan alle aan vragen tot uitzending te kunnen voldoen. An ders toch zou een belangrijk onderdeel van de tuberculosebestrijding op den duur ernstig schade moeten lijden. In het district Alkmaar meldden zich 752 (800) pat. aan; Haarlem 1035 (776) Haarlem- omstr. 1049 (1000), Hilversum 947 809), Hoorn 561 (591), Zaandam 690 547). Van deze nieuwe patiënten bleken er te lij den aan actieve tuberculose: Alkmaar 158 (143) van wie 53 (40) m. pos. sputum, Haarlem 175 (138) van wie 63 (45) m. pos. sp., Haarlem-omstr, 154 (168) van wie 49 (55) m. pos. sp., Hilversum 106 (193), van wie 23 (45) m. pos. sp., Hoorn 186 (195) van wie 30 (37) m. pos. sp., Zaandam 91 (95) van wie 18 (25) m. pos. sp. De keuringen van onderwijzers gingen ook dit jaar door en werden einde December in alle districten geëindigd. Gekeurd werden er in 1937: in Alkmaar 473 (598), Haarlem 790 (433), Haarlem-omstr. 960 (252), Hilversum 1219 (268). Hoorn 369 (341), Zaandam 275 (356). De sterfte aan tuberculose nam ook in 1937 nog weer af. Voor het Rijk bedroeg die 4.80 (5.05), voor de Provincie Noord-Holland 4.78 (4.94), voor Amsterdam 4.45 (4.77), alleen voor Haarlem 4.32 (3.78) (alles per 10.000 der gemid delde bevolking). In Haarlem namen de plannen voor een nieuw Consultatie-bureau gestadig een vaste- ren vorm aan. Tot het opnemen van de gemeente Haarlem in districts-verband onder de vanen van de provinciale vereeniging werd ook in 1937 nog niet overgegaan. In het district Haarlem-omstreken werd al leen voor Velsen nog van het transportabele Röntgenapparaafc gebruik gemaakt. Voor de foto's aldaar en voor de rest werd evenwel steeds het groote toestel op het Haarlemsche Consultatie-bureau aangewend. De volgende subsidies werden ontvangen: van het Rijk f 49.925, van de Provincie f 25.000, van het Rijk voor onderwijzerskeuringen 1936 f 3528.voor 1937 f 2000.—. Voor het Verpleegfonds: van het Prophy- Voor luxe verhuur zonder chauffeur, naar Turfmarkt 26 en 18 - Tel 16066 Een oud en vertrouwd adres. Prijzen uiterst concurreerend! Keuze uit ca. 30 wagens, w.o. 0 bestelwagens. W.A. verzekerd. (Adv. Ingez. Med.) Juffrouw Muis. door N. SMARIDGE. TOEN Charlie voor drie weken op reis ging om nieuwe zakenrelaties aan te knoopen, deel Walter iets, waarnaar hij reeds geruimen tijd met verlangen had uitgezien. Hij ontsloeg hun knappe privé- secretaresse. Walter ging meestal niet accoord met de secretaressen, die Charlie voor hun privékan- toor in dienst had. Zijn vriend en medefir mant had namelijk een zwak voor vrouwelijke schoonheid. En als hij nu maar zijn aandacht aan een van deze meisjes had besteed met het doel la ter 'n huishouden met haar op te richten, dan zou Walter er geen enkel bezwaar tegen heb ben gehad. Maar bij Charlie bestond alleen een meer dan gewone belangstelling voor schoonheid en nog nimmer hadden zich ver schijnsel geopenbaard, waaruit bleek dat nij ernstige trouwplannen koesterde. Tenslotte ging het op Walter's zenuwen werken. Schoonheid op kantoor hinderde hem. Eiken keer als een secretaresse hem van onder haar lange oogwimpers aankeek (waarbij ze hem naturlijk per abuis voor Charlie hield) sprong hij geërgerd overeind. Hij haatte de fantastische vorm van hun hoe den en wond zich op over hun lippenstiften en hun gelakte nagels. Toen Charlie was vertrokken, belde Walter een arbeidsbeurs op. Een dame met scherpe stem stond hem te woord. „U spreekt met de firma Moore en Marshall. Wilt u me een secretaresse sturenJa, ac curaat en eenvoudigen vooral niet knap!" Er volgde een opwindende middag. Walter ontving tien werkelijk afschuwelijke jonge vrouwen, zoowel met slagtanden als met klei ne. donkere snorretjes. Het overige personeel, waaronder „filmster achtige" typisten, die door Charlie in dienst waren genomen, wist niet wat het er van moest denken. Toen Walter in opgewonden toestand het groote voorkantoor een paar maal doorrende, keken ze hem na, alsof hij gek was geworden. Wat te doen? De tien sollicitanten bleken werkelijk fantastisch leelijk, maar hiermede waren ook al hun goede eigenschappen ge noemd. Zou hij het opgeven en een der meisjes van het groote kantoor tot privé-secretaresse promoveeren? Nee, dat nooit! Walter klemde zijn tanden op elkaar. Hij moest een secretaresse naar zijn zin hebben. Hij zou het in hemelsnaam nog maar eens bij een andere arbeidsbeurs pro- beeren. Reeds strekte hij zijn hand uit naar de telefoon. „Neemt u me niet kwalijk, mijnheer." Een zachte, beschaafde stem klok hem in de ooren. „Ik ben hierheen gestuurd door de arbeids beurs. Ze vertelden daar, dat u een secre taresse zoekt". Walter draaide zich bliksemsnel om. In de deuropening stond het meest onopvallende meisje ,dat hij ooit had gezien. Hij wees naar een stoel. Ze scheen er in te verzinken ermee samen te smelten. Hij hoorde nauwelijks wat ze zei, zóó hield ze zijn gedachten bezig. Een muisl Hij grinnikte inwendig. Precies dat was ze! Een kleine, ongevaarlijke en onaanzienlijke muis. Ze was geheel in het bruin. Bruin haar, jedeeltelijk bedekt door een bruinen hoed bruine oogen, zelfs lichtelijk door de zon gebrujnde handen, Bruine mantel.... hand schoenentasch. En tenslotte, kleine bruine schoenen. Je zou nauwelijks merken dat ze er was, Dit meisje zou inderdaad een passend onderdeel vormen van het onopval lende, bruingetinte -kantoormeubilair. Hij aarzelde geen oogenblik en nam haar op staanden voet in dienst. Haar naam luidde Monica Andersonmaar dat deed niet ter zake. Voor zich zelfde noemde hij haar juf frouw Muis. Dien avond wandelde Walter met een vol komen opgelucht gemoed naar zijn flat. Juffrouw Muis ontpopte zich als een ju weel. lederen morgen kwam ze prompt op tijd. Zc- hing haar bruinen hoed en bruinen mantel aan den kapstok, legde haar bruine handschoenen en tasch in de onderste la van haar bureau, zette haar bruin-hoornen bril op en ging aan het werk. Op den eersten dag moest Walter er zich wel tien maal van overtuigen, dat ze er nog was. Niet zonder voldoening stelde hij opnieuw vast, dat ze de eenvoud zelve was. Geen erger niswekkende permanent-golven of weelderige fantastische krullen. Een week later begon hij zich in de na bijheid van juffrouw Muis onrustig te voelen. Het werd hem steeds meer en meer duidelijk dat ze onwaarschijnlijk-nauwkeurig aan zijn eischen beantwoordde. Zc gebruikte bijvoor beeld geen poeder en geen lippenstift. Walter wierp haar een steelschen blik toe. Of wel? Hij meende van niet, maar toch moest hij nog een paar maal kijken, eer hij er zeker van was, dat ze inderdaad van dit algemeen gang bare toiletartikel geen gebruik maakte. Gelukkig had juffrouw Muis niets, wat Charlie zou aantrekken. Haar kleeding was even onopvallend als zij zelf. Vandaag, dacht Walter, was het de dag voor de chocolade-bruine jumper. Juffrouw Muis had vier jumpersmooie, wollen kleeding- stukken, die hoog aan den hals sloten. Allen bruin, behalve een, die meer een boterkleur had. Die vond hij niet zoo aardig; paste eigen lijk niet bij haar. Op haar jumpers droeg ze altijd een smalle, leer en ceintuur. Walter kocht een hyper-moderne, geruisch- looze schrijfmachine voor juffrouw Muis. Die andere ra tolde zoo. Als hij nu opkeek, zag hij de handen van juffrouw Muis over de toet sen zweven onafgebroken! Jufrouw Muis was werkelijk een volmaakte secretaresse. Werkzaamen vooral bui tengewoon onopvallend. Hij kon wel op zijn vingers natellen, dat bij de terugkomst van Charlie de zaak een andere wending zou nemen. Inderdaad keek Charlie naar de nieuwe secretaresse, alsof ze een voorwereldlijk monster was. Toen ze het privékantoor even verliet, wendde hij zich dadelijk tot Walter. „Is dat een mensch? Of moet ze nu en dan worden opgewonden?" Wal te; wierp Charlie een donkeren blik toe. „Kijk eens, Charlie!" Walter richtte zich op in zijn volle lengte. „Jufrouw Mjuffrouw Anderson is de beste secretaresse^ die we ooit hebben gehad. Ze is rustig, werkzaam, accu raat en valt niet op Charlie begon te grinneken. „Wacht maar tot ze los komt. Dan zal je zien wat er van al die kwaliteiten terechtkomt!" „Laat jij haar nou maar met rust!", viel Walter ongeduldig uit. „Ze is jouw type niet „Alle meisjes zijn mijn type", merkte Char lie zelfvoldaan op. „Ik wil haar minstens na der leeren kennen. Ze is zoo heel anders Toen ik haar daar straks aankeek, bloosde ze alsHij zweeg plotseling. De beide man nen begroeven zich in hun papieren. Juf frouw Muis was geruischloos het vertrek bin nengekomen en nam haar plaats achter haar schrijfmachine weer in. Na dit voorval spraken ze niet meer over juffrouw Muis. Maar inwendig kookte Walter. Hij had eigenlijk vooruit kunnen weten, dat Charlie haar ook nu weer in beslag zou ne men. Zijn luide „goeie morgen, juffrouw" overstemde Walter's beleefden groet. Zijn dic taten werden met den dag langer. En Walter voelde zich teleurgesteld in juf frouw Muis. Sinds Charlie terugkwam had er een verandering bij haar plaats gevonden. Ze droeg thans een blauwzijden blouse en een paar schoenen met hakken vaxx tien centime ter. Een week later gaf Charlie een verklaring voor deze verandering en de woede van Wal ter steeg. „Ze begint een beetje op te leven, onze secretaresse. Het zal de liefde zijn, denk ik!". Charlie streek zelfbewust langs zijn snor, die Walter altijd verafschuwd had. Hij voelde, dat Charlie juf fro® Muis wilde inpalmen en ofschoon hij heftig verontwaar digd was, kon hij een gevoel van medelijden toch niet onderdrukken. Charlie zou haar na een maandnee, binnen een maand, een gebroken hart hebben bezorgd. Op een Vrijdagochtend, toen hij het kan toor voor een uurtje had verlaten, kwam het tot een uitbarsting. Bij zijn terugkomst ont moette hij Charlie, die juist wilde gaan !un- chen. Hij nam Walter even terzijde. „Ik heb zooeven juffrouw Muis een zoen gegeven!" Hij knipoogde vei-waand. „Als je 't mij vraagt, is dit de eerste keer in haar leven dat ze door een knappen man werd gekust". Juffrouw Muis stond aan zijn bureau, toen Walter binnenkwam, Hij voelde zich te opge wonden om haar aan te kijken. Desondanks stelde hij vast, dat haar handen beefden. „Juffrouw MJuffrouw Anderson... „Mijnheer Marshall Ze spraken gelijktijdig. Verbaasd sloeg Wal ter thans zijn oogen op. En juffrouw Muis vervolgde: „Ik zou graag m'n ontslag hebben, mijnheer Marshall". Walter schrok. Dit had hij niet verwacht tenminste nu nog niet. „Mijnheer Moore kuste me zooevenen toen heb ik hem een klap in het gezicht gege ven!" snikte juffrouw Muis. „Ik wil niet meer door hem gedicteerd worden en de manier waarop hij me voortdurend aankijkt, is niet langer uit te houden In de oogen van juffrouw Muis blonken tranen. „Alles is anders geworden, sinds xnijnheer Moore tei'ugkwam. Ikik werkte graag voor u, mijnheer Marshall!" Juffrouw Muxs snikte. „U.u behoort tot het soort mannen waarvoor ik bewondering kan hebben „Ik!" Walter keek verbaasd. Haastig liep hij om zijn bureau heen en met den kleinen zak doek. dien ze in de hand hield, veegde hij moedig haar oogen af. „U wilt daarmee toch niet zeggen, dat u mij bewondert?" „Ja, al van het begin af", stamelde juf frouw Muis. „Maar u lette er nooit op trou wens, ik bestond nauwelijks voor u! Later zelfs nog niet, toen ik probeerde uw aandacht te trekken „Bestond je niet voor me! Van het oogen blik dat je m'n kantoor binnenkwam, heb ik je geen moment meer uit mijn hoofd kunnen zetten. Jouw eenvoud, jouw zachte stem, jouw oogenHij gx-eep haar handen en trok haar naar zich toe. „Juffrouw Muis, ik ik En wat er volgde, is de verklaring voor het feit. dat Charlie opnieuw personeel aan neemt. Schoone secretaressen wisselen elkaar af, maar thans ergeren ze Walter niet meer. Geen van hen heeft hem ooit zóó van streek gebracht als juffrouw Muis, vandaar, dat hij met haar is getrouwd! (Nadruk verboden. Auteurs recht voorbehouden). Wat zei UPijpestelen Neen, dem moet U bij P. Van den Brul kijken, op pag 8 (Adv. Ingez. Med.) laxe-fonds f 7606.14, van de Provincie f 14.656.30, waarvan f 7050,16 voor Amsterdam, van het Rijk f 841, van de N. C. V. f 2425, waarvan f 1375 voor Amsterdam en Haarlem. In totaal ontvingen 79 plaatselijke vereeni- gingen (leden) subsidie voor prophylaxe tegen 81 in 1936. Het kleinste subsidie is f 20. Over de activiteit der plaatselijke vereeni- gingen en de medewerking der gemeentebe sturen kunnen we ook dezen keer weder met lof gewagen. Onder de moeilijkste omstandig heden dikwijls vei'vullen de bestuursleden hun taak in het belang der t.b.c.-bestrijding en al is dit werk niet goed te meten, er is toch wel één cijfer, dat eenigen maatstaf geeft. Van het totale bedrag ad f 802.315.in 1037 aan uit zending en verpleging van t.b.c-patiënten uit gegeven, werd f 568.315.uit subsidies der overheid gedekt. De rest, dus niet minder daix f 234.000, kwam uit andei'e, dus particuliere bronnen, waarvoor goeddeels de besturen der plaatselijke vereeni- gingen moesten zorgen, Wie beseft, wat daar voor alléén al noodig is, zal met ons dat werk op hoogen prijs stellen. De grenzen van het district Omstreken van Haarlem ondergingen ook dit jaar geen ver anderingen. Er werden in het district 1049 (1000) nieuwe personen onderzocht, terwijl 2116 (1895) per sonen zich voor heronderzoek aanmeldden, zoodat in totaal 4778 (4466) consulten werden verstrekt. Van de onderzochte nieuw ingeschreven per sonen leden 49 (55) aan open longtubereulose, volgens beroep ingedeeld 3 (6) dienstboden, 7 (19) huisvrouwen, 2 (1) kantoorpersoneel. 1 (0) onderwijzer, l (0) verpleegster, 1 (0) ate- lierpersoneel, 15 (16) andere beroepen, 19 (12) zonder beroep. Voor alle uitzendingen was het nog mogelijk de benoodigde verpleeggelden bijeen te krij gen, al moesten dan ook allle fondsen daartoe wor.den aangeschreven, ieder met hun eigen formulieren en idem vragen. In een ziekenhuis werdenn opgenomen 20 (14) patiënten, terwijl 53 (63) patiënten naar een sanatorium werden gezonden, waarvan 12 (15) voor rekening van een Raad van Arbeid. Doorgelicht werd 1386 (779) maal, terwijl 735 (565) Röntgenphoto's werden gemaakt. Op 31 December 1936 hadden 976 (957) ge zinnen huisbezoek. den loop van 1937 kwa men hierbij 380 (347) gezinneix en werden 307 (328) gezinnen afgevoerd, zoodat op 31 Decem ber 1937 nog 1049 (976) gezinnen huisbezoek hadden. In 144 (151) van deze gezinxxen kwamen 147 (157) lijders aan open tuberculose voor. In 1937 werden in het Consultatïebui'eau Omstreken van Haaiiem onderzocht 560 (514) personen, waaraan 879 (785) coxisulten wer den verstrekt. Vei-der bevat het boekje de verslagen van de verschillende districten. [NDERWOOD V^w Schrijfmachine In Standard en Portable modellen Vraagt demonstratie. J. M. GERDING - N. Gracht 35 TELEF. 12455 HAARLEM. I (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS IN HET SPORTFONDSENBAD. In het Sportfondsenbad heeft het examen plaats gehad voor het diploma B van den K.N.Z.B. Er waren 9 candidaten opgeroepen waarvan 6 dames. Het examen werd afgenomen door de be drijfsleidster van het Sportfondsenbad, Mevr. C. E. Schmidt—-Müsler en den bondsofficial L. K. Anthonie, welke laatste aan de candidaten de mededeeling kon doen dat allen geslaagd waren. Een extra pluimpje kregen de heer Vrugt (chef van de zwemzaal) en de heer G. M. Wamelink, de eerste voor zijn buitengewoon goede prestaties en hoogste cijfers, de laatste, omdat hij op zijn leeftijd (63 jaar) toonde, dat zwemmen niet aan leeftijd gebonden is. De namen der geslaagde candidaten zijn, de dames mej. R. Aimse, mevr. W. BolleWil- lemsen, K. Hiemstravan Zurk, G. Kaasen broodvan der Mark, M. H. van NieMeije- rink en F. SoetemanRuigrok en de heeren J, Bijster, C. H. Vx'ugt en G. M. Wamelink. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE Or VRIJDAG 20 MEI Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum n. Pi-ogr. 3: 8.— Keulen 10.20 Piarijs Radio 12.05 Radio P. T. T. Nord 12.20 Fransch Brussel 1.20 Ned. Brussel 1.30 Keulen 3.20 Parijs Radio 3.35 Radio P. T. T. Nord 4.20 Droitwich 4.50 Keulen 5.20 Parijs Radio 6.20 Keulen 6.50 Ned, Brussel 7,20 Radio P. T. T. Nord, 7.50 London Regional 8,20 Droitwich 9.35 Fransch B'russel 10.20 Ned. Brussel 10.30 Fransch Brussel 11.20 Parijs Radio Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Divei'sen 10.35 London Regional 5.20 Droitwich 6.40 London Regional 7.05 Droltwich 8.20 Diversen of gra- mofoonmuziek 9.40 Droitwich. Progr. 5: 8.0012.00 Eigen gramofoonplaten concert. Klassiek. 1. Serenade van Moscowsky, Dajos Bela. 2. Der Schwan v. Saint Saëns, G. Boulanger 3. Les Preludes v. Liszt, W. Mengelberg. 4. Rondo v. Mozart, Tossy Spiwakowsky. 5. Sarabande et Tambour in, Yehudi Menuhin 6. Menuet v. Paderewsky, Dajos Bela. 7. Elegie v. Massenet, G. Boulanger. 8. Avé Maria v. Schubert, Tossy Spiwakowsky 9. Dance Macabre v. Saint Saëns, Staats- opera orkest. 10. Concert in G-Majeur, Yehudi Menuhin. 11. Traumerei v. Schumann, Vasa Prehoda en piano. 8.0012.— Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10