Flatgebouw voor alleenstaande vrouwen. DONDERDAG 19 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Brandend, huisvestingsprobleem in principe opgelost. Van Haarlem begint de victorie. De huisvesting van alleenstaande vrouwen, hetzij ze haar werk buitenshuis of binnen de muren harer woning hebben is nog altijd een min of meer brandend probleem. Ieder van ons, die 't zelf meegemaakt heeft, kan erover oordeelen en meest er zijn natuurlijk uit zonderingen! gaat dit oordeel gepaard met een diepe zucht. Als we terugdenken aan die jaren van alleenwonen, aan de smakelooze ..gemeubi leerde kamers" aan de moeilijkheden met hospita's, dan erkennen we volmondig: ja. 't is en blijft een probleem! En de alleenstaande vrouw, die „heelemaal op zichzelf" woont, heeft weer met andere moeilijkheden te kampen. Ze moet, meest na haar dagtaak, nog zorgen voor den maaltijd, boodschappen aansleepen, uitknobbelen hoe ze 't zal aanleggen om de vuilnisemmer ge leegd te krijgen, enals ze ziek is, is ze overgeleverd aan de toevallige welwillendheid van buren of kennissen. Kamerwand met „kitchenette" en divanbed. En de omvang van dit probleem is niet zoo gering, als men bedenkt, dat ongeveer 7,/2 pet. van onze gezinnen éénpersoonsgezinnen zijn. w.o. dan toch stellig wel 5 pet. vrouwen mag worden gerekend! Al die vrouwen, w.o. heel veel werkende vrouwen, tobben dus min of meer met haar huisvesting, wonen te duur öf ongeschikt (of allebei) hetgeen natuurlijk ongunstig werkt op haar arbeidsprestaties en levensgeluk. Wat een prachtig ding zou het zijn, als dit probleem nu eens men één slag werd opgelost, vindt u niet? Nu, „met één slag" wordt wel in dit leven geen enkele overwinning bevochten. Altijd zijn moeizame arbeid en strijd de vereischten. Maar een begin van oplossing van het pro bleem is er. Te Haarlem zal in October van dit jaar het eerste flatgebouw voor vrouwen worden geopend, uitgaande van de stichting ..Voor vrouwen door vrouwen". Een groote, ideaal gelegen villa in het Kenaupark, met een terrein erbij van 11 Are, zal worden ver bouwd tot 14 vrije flats, waar alleenstaande vrouwen een prettig, gerieflijk en goedkoop onderkomen zullen vinden. Duur? Luxueus? Alleen voor enkele bevoorrechten O neen, volstrekt niet: dit worden heel gewone flats, die waarschijnlijk al voor een rpijs van f 25 per maand en hooger zullen worden verhuurd. Hoe het groeide. In November 1937 werd te Haarlem, op initiatief van mevr. E. J. van Waveren— Resink, die geinspireerd was door het mooie werk van de „Women's Pioneer Housing" in Engeland, de stichting „Voor vrouwen door vrouwen" opgericht, die zich ten doel stelde de inrichting van een flatgebouw voor alleen staande vrouwen. Men kon toen reeds candi- djrathuurster worden voor f 1 per jaar of do natrice voor f 2,50. Direct was de belangstel ling enorm: 50 vrouwen gaven zich voor dit eerste gebouw op en de 3 pet. obligatieleening, die werd uitgeschreven (geheel los van het recht op huren van een flat) was spoedig door enthousiaste menschen, die iets in het plan zagen, volteekend. 't Ging allemaal zóó vlot over de tallooze te overwinnen moei lijkheden spreken we natuurlijk niet! dat in Maart j.l. reeds het gebouw in het Kenau park kon worden aangekocht. Architect Rietveld te Utrecht, maakte het plan voor de verbouwing en hij deed dit in voortdurend overleg met mevr. van Waveren, een bekend experte op 't gebied van efficiëncy. Hoe 't eruit ziet. Tezamen met mevr. van Waveren en den heer Rietveld hebben we uitvoerig de model len en plattegronden van het flatgebouw be keken en dus kunnen we er van alles van ver tellen. Drie moeilijkheden, die in 't leven van iedere werkende vrouw voorkomen, moesten wórden opgelost: "le. Zij is meestal niet in staat, thuis te blij ven voor het in ontvangstnemen van bood schappen, het laten opnemen van meters enz., enz. 2e. Zij moet slapen en wonen in één ver trek. 3e. De maaltijdverzorging brengt eigenaar dige problemen mee. Om aan de eerste moeilijkheid tegemoet te komen dient een speciale voordeurinstallatie. Naast iedere voordeur de groote deur van het flatgebouw staat altijd open, zoodat de hall als verlengstuk van de straat kan wor den beschouwd wordt boven elkaar een reeks kastjes aangebracht. In het onderste wordt het kleine gestandariseerde vuilnis emmertje geschoven, dat dan door den con cierge van het gebouw tweemaal in de week op straat wordt gedeponeerd en weer teruggezet. Daarboven is een smalle la voor de post. daar boven een ruimte voor een etensdrager, indien de bewoonster van den kok eet. daar weer boven een kastje voor de verschillende bood schappen die worden bezorgd en tenslotte heelemaal bovenaan een kastje dat meters voor gas, electriciteit en water bevat, zoodat de beambte er zelf bij kan. Door dit practische kastjes-systeem behoeft de bewoonster nergens voor thuis te blijven. Zelfs op groote pakken is gerekend. Elke flat bevat een apart portaaltje met vaste wasch- tafel, zitbad, W. C. en bovendien nog enkele groote kasten, zoodat ruim voldoende berg ruimte is verkregen. Verder is in het portaaltje een vaste bank aangebracht, die als bed kan worden gebruikt. Men behoeft echter niet, zooals u misschien zoudt denken, in het por taal te slapen: Een verschuifbare wand, die voor een groot gedeelte uit glas bestaat, kan boven het bed heen en weer worden gescho ven, zoodat naar verkiezing het bed zich in 't jortaal of in de kamerruimte bevindt Men trijgt hierdoor het voordeel, dat het bed op het portaal kan worden opgemaakt, zoodat in de kamer geen gestuif ontstaat. Onder het bed is nog een flinke bergruimte, waarin desge- wenscht een springbak met matras kan wor den geplaatst, zoodat er ook nog plaats is voor een logée De gezellige kitchenettes. Twee der genoemde moeilijkheden zijn dus opgelost; de derde, n.l. die van de maaltijd voorziening, is echter de ingewikkeldste. Toch is ook hiervoor een bevredigende oplossing gevonden. De bewoonsters van het flatgebouw kunnen op vier manieren de maaltijden be trekken, n.l. van den kok, van de vrouw van den concierge de conciergewerkzaamheden worden n.l. verricht door een inwonend echt paar door op goedkoope bonboekjes te gaan eten in een restaurant in de buurt of door zelf te koken. Het heeft heel wat hoofdbrekens gekost om de kookgelegenheid die zich eveneens in de zitslaapkamer bevindt, op bevredigende wijze in te richten. Er zal een z.g. „kitchenette", dat doet denken aan een ouderwetsch restaurant- buffet. in iedere kamer worden ingebouwd. Het bestaat uit drie deelen: links een minia tuur-koelkastje. dat in bedrijf slechts 2V2 cent stroom per dag kost en waarbij passende pan netjes worden geleverd, die tevens kunnen worden gebruikt om in te koken, daarnaast een spoelbakje voor het afwasschen, voorzien van koud en warm water en een gedeelte voor het koken, met een klein oventje. De etens- dampen zullen kunnen ontsnappen door een dampkoker, die naar verkiezing op en neer kan worden geschoven, als de koker is neerge laten, wordt de geheele kookinrichting aan het oog onttrokken. Verder heeft elke „kitchenette" nog een schuifblad voor een haastig ontbijt en vol doende bergruimte voor pannen, servies en werkmateriaal. Het portaal bevat, behalve 't reeds genoemde, een uitschuifbare strijkplank en een kleine safe. waarin de bewoonster, als zij de stad uitgaat, haar kostbaarheden kan bergen. In den kelder is verder nog een groote ruimte voor 't bergen van koffers; er is een fietsenstalling en in den tuin komen ligstoelen. In de hall komt een telefooncel, waar tegen kostprijs kan worden getelefoneerd en op iedere kamer een huistelefoon. Een groot gemak zal ook zijn de gelegenheid om door de vrouw van den concierge tegen een matig uurtarief de kamer te laten schoon houden en de verzorging, die men van haar kan genieten ingeval van ziekte. U ziet: aan alles is gedacht. We mogen ten slotte zeker niet verzuimen, melding te maken van enkele speciale voordeelen van het Haar- lemsche flatgebouw. Het gas wordt geleverd tegen halven prijs, voor electriciteit wordt het vastrecht door de stichting betaald, verwar ming en warmwatervoorziening zijn bij den huurprijs inbegrepen. De stichting ..Voor vrouwen door vrouwen" werkt geheel belangeloos. Haar bedoeling is, baanbrekend werk te doen om te toonen, hoe door een doelmatige inrichting van één persoons flats werkbesparing wordt verkregen en hierdoor economisch kan worden gewerkt. Het flatgebouw te Haarlem zal zeker een be wijs leveren, dat deze plannen een groote toe komst hebben! In September of October as. zal het gebouw, dat dan geheel klaar zal zijn, voor bezichtiging worden opengesteld. Bekende binnenhuis architecten zullen voor die gelegenheid enkele flats inrichten. We vertrouwen dat tegen dien tijd reeds overal in ons heele land plannen aan het rollen zullen zijn! In Engeland exploiteert de „Women's Pio neer Housing" reeds 60 gebouwen, om nog niet eens te spreken van de talrijke andere vereeni- gingen, die dit voorbeeld hebben gevolgd. Wat daar kan moet hier zeer zeker ook mogelijk zijn! R. DE RUYTERv d. FEER an cHbaut. Bchetsteekening van flatingang. VERNIETIGING VAN OPROEPINGS- BESLUIT GEVRAAGD. Het Tweede-Kamerlid Wendelaar heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. heeft de minister kennis genomen van een advertentie van het gemeentebestuur van Leusden en Stoutenburg in nr. 1919 van het weekblad voor den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren d.d. 5 Mei 1938, waar in sollicitanten worden opgeroepen voor de betrekking van eersten ambtenaar ter secre tarie (R.-K.) 2. acht de minister de bijvoeging tusschen haakjes niet in strijd met artikel 176 der Grondwet volgens hetwelk de belijders der onderscheidene godsdiensten allen dezelfde burgerlijke en burgerschapsrechten genieten en gelijk aanspraak hebben op het bekleeden van waardigheden ambten en bedieningen? 3. zoo ja. heeft de minister dan reeds stap pen gedaan om vernietiging van het besluit van het gemeentebestuur van Leusden en Stoutenburg tot het plaatsen van deze op roeping uit te lokken? Indien zoodanige stappen nog niet zijn ge daan. zal de minister dan daartoe alsnog on verwijld overgaan? Flatgebouw voor alleenstaande werkende vrouw en. Lezing van mevr. Van WaverenResink. In Hotel Lion d'Or gaf Woensdagavond mevr. E. J. van Waveren-Resink die. zooals bekend, te Haarlem het initiatief heeft geno men tot stichting van een flatgebouw voor alleenstaande werkende vrouwen (naar het voorbeeld van de „Women's Pioneer Housing" in Engeland) voor een groot aantal belang stellende dames een uiteenzetting van wat de Flatstichting voor vrouwen door vrouwen te Haarlem bereikt heeft. Zooals men weet zal het voormalige gebouw van den Geneeskundigen Dienst in het Ke naupark als flatgebouw voor werkende vrou wen worden ingericht. Mevr. van Waveren wees op het groote voor deel van 't verbouwen van groote huizen, die tegenwoordig door de tijdsomstandigheden te gen lage prijzen te koop zijn. Het verbouwen is niet zoo duur als het zetten van een heel nieuw gebouw en elk flatgebouw krijgt een eigen cachet, daar de architect zijn herschep ping bij het bestaande en bij de omgeving zal doen aanpassen. Het wonen in zulk een gebouw kan evenveel kosten als het wonen op kamers met pension en de vrijheid der bewoonsters zal zoo min mogelijk beperkt worden. Er hebben zich nu reeds tusschen de 50 en 60 candidaat-huur- sters en donatrices aangemeld. De Haarlem- sche Flatstichting voorziet in haar financieele behoeften door een 3 pet. leening. Moge die spoedig volteekend zijn, dan kan weer begon nen worden aan een nieuwe leening voor uit breiding. Deze leeningen worden "in Engeland als een solide geldbelegging beschouwd. Bij lichtbeelden gaf mevr. van Waveren voorts een uiteenzetting van de inrichting van het nieuwe flatgebouw in het Kenaupark, waarvoor wij verwijzen naar een uitvoerig ar tikel over dit onderwerp in de Vrouwenrubriek van heden in dit blad. Zaterdagmiddag a.s. tusschen 2 en 4 uur zal er gelegenheid zijn het gebouw te bezich tigen. LATHYRUS TENTOONSTELLING OP HET KASTEEL „NIJENRODE". De Nederlandsche Lathyrus Vereeniging heeft besloten haar 11e speciale Lathyrus ten toonstelling te houden in een der gebouwen van kasteel „Nijenrode" te Breukelen en wel op 8, 9 en 10 Juli a.s. REDDINGSBRIGADE. Met ingang van Zondag 22 Mei as. oefent de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Dren kelingen wederom iederen Zondagmorgen van 10 tot 11 uur in de gemeentelijke zwemin richting aan de Houtvaart. Het oefenuur op Woensdagavond van 9 tot 10 uur in het Sport- fondsenbad blijft eveneens gehandhaafd. Werkloozen opgelicht. Twee jaar geëischt tegen recidivist. Een aantal werkloozen verscheen vandaag, voor het getuigenhekje. om verklaringen af te leggen tegen den 38-jarigen T. de L.. die hen op brutale wijze hun laatste spaarduitjes af handig had weten te maken en die thans te recht staat voor de rechtbank, gepresideerd door mr. J. Boon. Deze hardnekkig ontkennende verdachte is reeds tien maal veroordeeld wegens vermo gens-delicten, nu speelt hij de rol van filan troop: „Ik heb de menschen willen helpen, en ik zou ze zeker hun geld hebben teruggegeven, als ik door mijn arrestatie niet gedupeerd was. Bovendien kan ik tegenover deze getuigen niet op finesses ingaan, want dan zou ik die arme menschen in moeilijkheden brengen, doordat het hier smokkelzaken betreft. Ik heb ze al leen maar willen helpen. President mr. Boon: U hebt ze in den kelder willen helpen Verdachte deed zich tegenover zijn slacht offers voor als vertegenwoordiger van een groote firma, handelende in boter, koffie, thee etc. soms vertelde hij, dat de firma in Rotter dam was gevestigd, later echter zou zij te Brussel zijn gevestigd. De werkloozen, verlan gende naar werk, gingen gretig in op de aan biedingen van dezen man. Zij zouden een flink weekgeld kunnen verdienen, maarer moest een waarborgsom worden gestort. De reizigers zouden dan boter, thee, koffie etc. aan 'den man moeten brengen. Op deze wijze raakten de werkloozen hun laatste geld kwijt, kleine bedragen weliswaar, doch voor die men schen van de grootste beteekenis. Dit is één van de meest stuitende gevallen van oplichting, dat men zich kan denken, zeide de officier van Justitie, mr. H. A. Was- senbergh in zijn requisitoir. Spr. vorderde een gevangenisstraf van twee jaar. Amstleven. (N.V. Amsterclamsche Maatschappij van Levensverzekering) De directie bericht in het jaarverslag over 1937, dat het bedrijf zich zeer gunstig heeft ontwikkeld. De productie aan nieuwe verze keringen was hooger dan ooit te voren Zij be droeg f32.612.591,20 tegenover f21.551.337,70 in 1936. Een ander verblijdend verschijnsel was de vermindering der tusschentijdsche royemen ten. die van f 11.868.636,20 in 1936 terugliepen tot f8.607.927,90 in 1937. In totaal, dus met inbegrip van de royementen tengevolge van overlijden en van het bereiken van den voor de verzekering bestemden eindtermijn verviel f 11.708.038,30. Het verzekerd bedrag nam toe met f20.904.552,90 (v. j. met f6.920.979.30), de grootste vooruitgang uit eigen organisatie, die ooit bereikt werd. Per 31 December 1937 was het verzekerd be drag gestegen tot f 190.435 999. Het totale premie-inkomen bedroeg f8.426.434,15 (v. j. f6.806.468,17), bestaande uit f4.618.871.30 aan termijnpremiën (v. j. f 4.333.782,63) en voor f 3.807.562,85 aan koopsommen. De premiereserve, onder aftrek van de re serve op de herverzekerde bedragen, steeg van f49.288.515 op 1 Januari 1937 tot f 54.379 248 op 31 December 1937. Van dit bedrag is be rekend: f 2.565.950 op een rentebasis van 2'/2 pet.; f31.681. 692 op een rentebasis van 3V2 pet.; f20.131.606 op een rentebasis van 4 pet. De gemiddeld te maken rente is thans ge daald tot 3.64 pet., terwijl de Maatschappij in het afgeloopen jaar 4.56 pet. over hare beleg gingen maakte. Een ruime marge is dus aanwezig. De Winst- en Verliesrekening geeft een netto winst te zien van f 437.370.67 (v. j f 540.717,48). De directie schrijft dit lagere saldo voornamelijk toe aan de veel hoogere uitgaven, het gevolg van de zeer groote uit breiding der Maatschappij in het vorig jaar. welke in verband met het door de Maat schappij gevolgde systeem van reserve-bere kening ineens moeten worden afgeschreven, en verder aan extra versterkingen der premie reserves. Uit de winst wordt in de extra reserve f 130.134.34 en in de Reserve voor afschrijving op hypotheken f 16.577,70 gestort, terwijl op nieuw een Reserve voor uitbreiding van f 100.000 wordt gevormd. Uit de winst wordt aan de aandeelhouders op hunne verplichte stortingen een dividend ven f25 uitgekeerd, terwijl op de onverplich te stortingen een rente van 4 56 pet. wordt vergoed, berekend over den termijn, geduren de welken zij in 1937 in het bezit der Maat schappij waren. WEET U, dat ook U 17 kilo gezinswas met Rinso prachtig helder wit krijgt binnen anderhalf uur voor slechts 127» cent? dat U het sop van de nieuwe, „overzette" Rinso vele malen achter een kunt gebruiken en wel voor het witte, bonte en gekleurde goed? dat zich op elk pak Rinso een bon voor fraaie en nuttige ge schenken bevindt? dat Rinso even goed voordetobbealsvoorde wasmachineis? Als U dat alles weet, dan gebruikt U zeker niet meer een gewoon zeeppoeder, maar alleen de nieuwe, „overvette' RINSO voor slechts 12} cent met geschenkenbon? „OVERVETTE" RINSO, SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE (Adv. Tntjez. Med.) Reserveeringen als belasting besparing. Tweede Kamer over richtige heffing der directe belastingen. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot aanvulling van de wet tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen, maken ver scheidene leden ernstig bezwaar tegen de pas sage, dat elke reserveering, welke aan de be lastingadministratie te groot schijnt, getrof fen kan worden. Ook al is van belastingontduiking in de verste verte geen sprake en betreft het uit sluitend een maatregel tot dekking van zekere aanwezige risico's of tot versterking van de positie der vennootschap met het oog op de mogelijkheid van een minder góeden gang van zaken in slechte tijdsomstandigheden. Dit is een gevolg van de eigenaardige betee kenis, welke het ontwerp aan 't begrip ..be lastingbesparing" toekent. Het ontwerp spreekt van „aanmerkelijke belastingbespa ring". omdat het alle reserveeringen als be lastingbesparing ziet en alleen de aanmer kelijke reserveeringen wil treffen. Iedere derving van inkomsten, aldus deze leden, doet nu eenmaal den aanslag in de be lasting dalen. Ook een aandeelhouder, die in komsten derft door de reserveeririgspolitiek van zijn vennootschap, valt onder dien regel en behoort daaronder te blijven vallen. Wil de wetgever, afgescheiden van ontduikings- bedoelingen, overmatig reserveeren tegengaan of althans overmatige reserves of wat hij daarvoor aanziet door een belasting treffen, dan is daarvoor een aanvulling van de wet op de richtige heffing niet de juiste methode. Immers op deze wijze wordt niet de overma tig reserveerende vennootschap, doch worden de kort-gehouaen aandeelhouders getroffen. Veel beter is het dan, het reeds meermalen bepleite denkbeeld van een „winstbelasting" te volgen. Sommige andere leden meenden er in het bijzonder de aandacht op te moeten vestigen, dat een stelsel als in het ontwerp is neerge legd in zijn gevolgen slechts gradueel minder funest zal zijn dan een winstbelasting. Verscheiden leden, daarentegen, die even zeer het doel van het ontwerp het tegen gaan van belastingontduiking met instem ming begroetten, waren teleurgesteld, dat als middel om dit doel te bereiken een aanvulling van de wet op de richtige heffing is gekozen in plaats van de invoering van een winstbe lasting, welke zij in dezen als het eenige efficiente middel beschouwen. Het zou volgens andere leden onjuist zijn de gereserveerde winsten als onaantastbaar te beschouwen. Reserves eener N.V. Verschillende andere leden erkenden, dat de nieuwe regeling, gelijk de regeering die zich denkt, voordeelen boven de bestaande heeft. In de eerste plaats zal met ingrijpen niet meer behoeven te worden gewacht op de gecamoufleerde winstuitkeering, doch zal reeds aanstonds kunnen worden opgetreden bij het tot stand komen van de reserveering, welke ten doel heeft die uitkeering mogelijk te maken. In de tweede plaats ontheft de voorgestelde regeling den fiscus van een moei lijken bewijslast. En ten slotte brengt zij het bijkomende voordeel met zich, dat abnormale reserves vóór de liquidatie kunnen worden achterhaald. Tweede Kamer oordeelt Omzetbelasting. Beroepsinstantie gevraagd. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer op het ontwerp tot herziening van de Omzetbelasting. Vrij algemeen erkende men de voorgestelde verlenging van den gel digheidsduur als noodzakelijk en ook de hier mede gepaard gaande technische herziening juichen zeer vele leden toe. Een deel hun ner kan die herziening echter niet beschouwen als een, die in algemeenen zin tegemoet komt aan de bezwaren, welke sinds lane worden gevoeld tegen de wijze, waarop de heffing plaats vindt. De oorspronkelijke bedoeling is geweest: heffing bij de bron, d.w.z. bij den fabrikant. Van dien opzet is echter afgeweken doordat tal van kleine middenstanders door de bepalingen der wet en de maatregelen ter uit voering daarvan werden aangewezen als de genen, die de omzetbelasting in eerste in stantie hebben te betalen. Instede van, over eenkomstig den aanvankeiijken opzet, de be lasting reeds in den inkoopsprijs verdiscon teerd te zien, werden deze neringdoenden als het ware tot „fabrikantje" gemaakt, die in vollen omvang alle moeilijkheden ondervin den, welke deze heffing voor de daarbij be trokkenen met zich brengt. Op deze wijze wordt het kleinbedrijf veel zwaarder getrof fen dan het concurreerende fabriekmatige be drijf, dat in de eerste plaats gemakkelijker eenige lasten draagt en in de tweede plaats de omzetbelasting in het algemeen slechts be hoeft te betalen over den eerstehandsprijs, terwijl het kleinbedrijf moet betalen over den detailprijs, waarin de kosten welke de detail verkoop met zich brengt, mede zijn verre kend. Een ernstige fout van deze herziening achtten de leden, dat dit bezwaar niet wordt "■pgeheven. doch in sommhige gevallen zelfs wordt verscherpt. Sommige leden wezen er op. dat de groote gezinnen wel degelijk in belangrijke mate door de nieuwe bepalingen zullen worden ge troffen, Zij achten dit bedenkelijk en vragen, of niet eenige uitbreiding aan de vrijstellin gen gegeven zou kunnen worden. In aansluiting hierop meenen vele leden reeds thans bezwaren te moeten maken te gen plannen tot verhooging der heffingsper centages. Verscheidene leden bepleitten de volgende wijziging: lo de fabrikanten, die tevens het beroep van handelaar uitoefenen, krijgen een recht op splitsing van hun bedrijf voor de om zetbelasting; 2o. een instantie worde gescha pen. bij welke een fabrikant in beroep kan komen. Verscheidene leden brachten het gedeelte van het nieuwe artikel 3 ter sprake, volgens hetwelk het beschikken over goederen ten be hoeve van een onroerend goed. waarvan zij deel gaan uitmaken, wordt gelijk gesteld met levering krachtens overeenkomst van koop en verkoop. Naar zij opmerken, zal deze bepaling weliswaar de daarmede beoogde verwijdering van een ongelijkheid teweegbrengen, doch zal zij daarnaast ook een minder gewenscht ge volg hebben. Zij zal in een aantal gevallen de heffing van de omzetbelasting naar een later stadium verleggen, met het gevolg, dat de als grondslag aan te nemen prijs hooger is en meer belasting moet worden betaald. Bouwwerken zullen er duurder door worden, hetgeen deze leden ongaarne zagen. Vooral moet dit gevolg aan ernstige bedenking on derhevig worden geacht voor zoover het in- dustrieele gebouwen betreft. Vele leden bepleitten het onttrekken aan de toepassing van de hier besproken bepa ling van levensmiddelen, welke door groote bedrijven uit hun magazijnen beschikbaar worden gesteld ten behoeve van bedrijfscan- tines. OPPERRABBIJN TE HAARLEM De Opperrabbijn van het Synodaal ressort Noord-Holland hoopt Sabbath as. in deze ge meente door te brengen en bij den ochtend dienst der Synagoge een predicatie uit te spreken. HOLLAND—AMERIKA LIJN Spaarndam, 19 v. Philadelphia te Rott. Statendam. 18 v. Rott. v. New-York. Leerdam, New-York n. Rott. 18 te Antw. Damsterdijk, Rott. n. Vancouver. 17 v. Ldn. Blommersdijk, Rott. n. Tampico, 18 te Antw. Edam, 16 v. Philad. n. Rott. Breedijk, N.-Orl. n. Rott. 14 te Houston. Lochmonar, Vanc. n. Rott. 16 te Seattle. HALCYON LIJN Stad Dordrecht, 18 v. Vlaard. n. Lulea. Maasbrug, 18 v. Narvik te Vlaardingen. Stad Schiedam, n. Morphoubaai p. 17 Gibr. Stad Haarlem, 18 v. Vlaard. n. Melilla. Stad Maassluis. 18 v. Narvik te Rott. HOLLAND—AUSTRAUë LIJN. Almkerk (uitr.) 18 v. Bedi Bunder. HOLLAND—BRITSCH-INDle LIJN. Streefkerk, vertr. 20 v. Calc. n. Rott. Hoogkerk (thuisr.) 19 (nan.) v. Hamburg. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Zuiderkerk (thuisr.) 17 v. Port Said. HOLLANDAFTtlKA LIJN Bloemfontein (uitr.) 18 (n.m.) v. Kaapstad. Boschfontein, 18 v. Rott. n. Hamburg. W1JKLIJN Haulerwijk, Rott. n. Hueiva p. 18 Finist. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Amstelkerk (thuisr.) 18 (nan.) v. Havre. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland, 17 v. Amst. te B.-Ayres. KON NED. STOOMBOOT MIJ Tiberius, Malta n. Rott, p. 18 F*inisterre. Bodegraven, Amst. n. Chili 15 te CristobaL Irene. 18 v. Amst. n. Hamburg. Perseus, 18 v. Amst, n. Kopenhagen. Hermes, 16 v. Farmagusta te Zighi. Mars, 18 v. Bari te Catania. Rhea, Constantza n. Amst. p. 18 Stamboul. Alkmaar, 15 v. Corral te Valparaiso. Simon Bolivar, 12 v. Barbados n. Pt. Limon. Juno, Bourgas n. Amst. 17 van Algiers. Orion, 17 van Genua n. Venetic. Trajanus, Triëst n. Amst. p. 17 Ouessant. Vesta, 17 van Tunis n. Alexandrlë. MEIJER EN CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Perseus, Japan n. Rott. 17 te Londen. Alcinous, Batavia n. Hamburg 17 v. Londen. Helenus, Rott. n. Japan p. 17 Gibraltar. Glengarry, Dairen n. Rott. p. 17 Gibr. Glenshiel, Dairen n. Rott. p. 17 Gibr. Benvorlich, Japan n. Rott. 17 te Hongkong. Stentor, L'pool n. Java 18 v. Suez. Benarty, 16 te Yokohama, voor Rott. Gleniffer. 17 van Dairen n, Amst. Antilochus, Rott. n. Japan 16 v. Singapore. Polyphemus, Batavia n. Amst. 17 v. Marseille ROTTERDAMSCHE LLYOD. Kota Agoeng (thuisr.) p. 17 Kaap del Armi. Baloeran (thuisr.) 17 v. Marseille. Sibajak, 18 v. Batavia n. Rott. Tapanoeli (uitr.) p. 18 Kaap Bon. Indrapoera. 18 v. Rott. n. Batavia. Blitar (thuisr.) 18 te Londen. Kota Inten (uitr.) pass. 18 Pantellarla. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. J. P. Coen (uitr.) p. 17 Gibraltar. Bintang (thuisr.) p. 17 Gibraltar. Johan van Old. (uitr.) 17 v. Singapore. Poelau Roebiah (thuisr.i 17 v. Singapore. Christlaan Huygens (thuisr.) 18 van Col. Tajandoen (uitr.) 18 v. Suez. KONINKLIJKE SHELL. Agatha, 17 van Balik Papan te Calcutta. Agnite, Curasao n. Engeland p. 16 Azoren.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13