Kleeding voor Uw wekeind 1.95 v. Amerongen's MENU VAN DE WEEK Recept en DONDERDAG 19 MET 19.18 HAARLEM'S DAGBLAD 10 Houd je tong in bedwang Ieder van ons kent ze en heeft ze weieens zelf tot haar schade ondervonden, die ang stige momenten nadat men er ondoordacht iets heeft uitgeflapt en 't blijkt dat dit op de een of andere manier kwetsend was voor iemand der aanwezigen. Wat een pijnlijk oogenblik, ook al kunnen wij lachen om 't mopje van den eenen man die tegen een ander zegt: Kijk eens, wat heeft die jongen een wa terhoofd Waarop de andere antwoordt: Dat is mijn zoon.. Maar 't staat hem goed, 't staat hem goed, haast de eerste zich dan om erbij te voegen. Wat al gedachten flitsen er door ons brein om te pogen een dergelijke flater goed te maken, maar wij komen in die pijnlijke oogenblikken altijd tot de slotsom, dat ieder verder woord erover de zaak nog erger maakt. En dus bieden we alleen maar flauwtjes onze verontschuldigingen aan, bang dat ook dit de situatie eer verergeren dan verbeteren zal. Maar meestal zijn zulke voorvalletjes gauw vergeven en vergeten. Erger wordt het, wanneer wij er in drift on aangenaamheden uitflappen, die regelrecht bedoeld zijn om een ander te kwetsen. Tien tegen een dat dit weer een onaangenaam antwoord uitlokt, tenzij men een dergelijk wijs en goedmoedig mensch tegenover zich heeft, die weet dat het niet zoo erg bedoeld is, en dat het daarom niet de moeite waard is om zich ook te gaan opwinden. Meestal is dat toch niet het geval, en het kan dan weieens zoo worden dat men harts tochten ontketend heeft in zijn drift, die niet meer in bedwang te houden zijn en die vér strekkende gevolgen hebben. Van in drift geuite verwijten heeft, ieder die nog een greintje gevoel van eigenwaarde heeft, later altijd spijt. Ik heb het hem eens flink gezegd, heet het dan nog weieens achteraf, maar men ver- telt niet van den bitteren nasmaak en het katterige gevoel van een moreele nederlaag, hoe „flink" men overigens ook is geweest. Maar deze spijt naderhand wijst er duide lijk op, dat bij kalm overleg zulke woorden nooit zouden zijn geuit. Want dat is de ergste vorm van zijn tong.niet in bedwang kunnen houden, namelijk uit verveling of uit leegheid. Wanneer mensehen bij elkaar zijn en zij weten niet meer te praten,- of zij vervelen elkaar, of zij zijn te leeghoofdig om een be hoorlijk onderwerp aan te snijden, dan gaan ze andere menschen becritiseeren, in koelen bloede worden reputaties aangetast, om maar wat te praten te hebben, en omdat zij de waarheid meestal te nuchter en te gewoon vinden, wordt er hier en daar een mooiig heid je bij. gefantaseerd. Komt zoo'n verhaal dan soms al uit de derde of vierde hand, dan laat het zich levendig indenken, hoe weinig er van de waarheid tenslotte is overgeschoten en hoe overheerschend de mooie franje is ge worden. Een tactvol mensch kan ontzaglijk veel doen, om een pijnlijke situatie te redden, of een twistgesprek te bezweren, of om het knauwen van een reputatie te voorkomen. En wie daartoe kans ziet, zal altijd een graag geziene gast in iederen kring zijn. Maar hij zal bovendien een beschamend voorbeeld zijn voor ieder die zijn tong niet in bedwang kan houden en door zijn aanwezigheid vermoede lijk al preventief werken. E. E. J.—P. kost deze FLATTEUSE HOED van FIJN PEDALINE STROO met AAR- DIGE LINTGARNEERING en VOILE. Wij hebben een uitgebreide col lectie hoedjes in deze prijsklasse, OOK IN BETERE SOORTEN IS ONZE SORTEERING ENORM. Dames-Hoedenmagazijnen ANEGANG 24, FRANKESTRAAT 3—5 (Adv. Ingez. Med.) KLEINE TIPS VOOR DE HUISVROUW. Koele dranken. Als 't weer zomer is, zullen we behoefte hebben aan koele dranken en dit Is, als we geen ijskast hebben, weieens lastig. We kun nen hierin echter voorzien door de flesch bier, mineraalwater, bessensap of wat we maar willen afkoelen, in een emmer koud water te zetten, waarin we een lepel keukenzout heb ben gedaan. Pas op voor ladders! Men zegt, dat 't gevaarlijk is, onder een ladder door te loopen. Het loopen met ladders in de kousen is niet zoo zeer gevaarlijk, maar wel leelijk en slordig. Als we op 't punt zijn uit te gaan en we zien ploseling dat er een steekje los is ge gaan, behoeven we echter geen vertraging te veroorzaken door 't aantrekken van een ander paar kousen. Een beetje nagellak op de zwak ke plek en de ladder wordt vermeden. Fiissche worteltjes. Men kan worteltjes, knollen, radijsjes en in 't algemeen alle knolgewassen een paar dagen frisch houden door ze met het loof dus niet met de knol zelf in het water te zetten. Vingerbeschermers. Bij het schoonmaken van groente en het schillen van aardappelen moeten natuurlijk de handen worden beschermd. De prettigste manier hiervoor is een vinger en duim van een ouden handschoen. Met wat overleg behoeft de koffer niet zoo zwaar te zijn De heerlijke zomertijd met zijn kleine reis jes en gezellige weekeinden is weer gekomen. We moeten dus weer eens gaan overleggen, wat we allemaal zullen meenemen, als we zoo voor een paar dagen de stad uitgaan. Op alle eventualiteiten moeten we natuur lijk bedacht zijn: 't kan al dien tijd stralend weer blijven, maar ook kan 't frisch worden, vooral 's avonds; er kunnen regenbuien ko men enz. enz. Het meesleepen van een heelen koffer met kleeren is omslachtig en een beetje aanstellerig. We hebben dus een combinatie voor u uitgedacht, die in alle klimaatsmoge- lijkhèden voorziet er toch het koffertje niet te zwaar maakt. We gaan op reis in een mantelcostuumpje, d e dracht voor dezen zomer. Hieronder dragen we een aardige zijden blouse,- die ge rust twant dit is juist zéér modern! iets donkerder van tint mag zijn dan het cos- tuumpje, mits ze hiermee goed harmonieert. Een aardig, puntig vilt- of stroohoedje met sluiertje voltooit dit flatteuze reis-ensemble. Maarniet alle dagen zijn zonnig, 't Kan ook zijn, dat we erop uittrekken met zwaar bewolkte lucht of zelfs in den stroomenden regen. Dan kan hetzelfde costuumpje heel goed dienst doen, mits we ons met een zelf gebreide wollen guïmpe beschermen tegen de kou, een wollen mutsje in 't zelfde genre op zetten en over het geheel een wijde regenjas of cape dragen. Handig vindt u niet? Het meer gekleede hoedje met sluier krijgt in dat geval een plaatsje in den koffer. Nog méér vernuft! Als u de twee rechtsclie figuurtjes bekijkt, dan ziet u, dat de blouse, eigenlijk deel uitmaakt van een heel japonne tje met den zeer moderne plooirok. Dit is allerliefst voor een zoelen dag, wordt het echter wat kouder, dan vervangen we de blouse door een practiseh, flatteus jakje van peau de pêche in dezelfde tint als de rok. U ziet dus, dat bij deze combinatie een heel klein koffertje, waarin een rok van bedrukte zijde, een jakje van peau de pêche, één hoedje en een paar schoenen behalve de gewone toiletartikelen een plaats moeten vinden, voor uw weekeinde voldoende is en u er toch in alle weersgesteldheid aardig zult uitzien! nig verzacht. Ook de oogen mogen niet wor den aangezet. Van tijd tot tijd gebruiken we een voeden de crème om de huid soepel te houden en, indien we dit bekostigen kunnen, laten we ons eens in de maand een massagebehande ling of een schoonheidsmasker geven, 't Voor naamste is echter een goed dieët. Alle teveel, alle zware en vette spijzen worden vermeden. We slapen veel. We gaan vroeg naar bed en staan niet te laat op. We vervallen niet in een lui traag leventje, maar maken ons ook niet te moe. 's Avonds voor 't naar bed gaan wordt de mond gespoeld met een welriekend mond water. We zorgen voor zachte, blanke handen. Ge bruiken we nagellak, laat het dan uitsluitend natureltint zijn. Grootmoeders en de mode. Heel onverstandig is het, om, aanagezien de meeste confectiezaken niet op de kleeding voor oudere dames zijn ingericht, onze cos- tuums al te jong te kiezen óf een ander uiterste altijd weer te vervallen in een stijlloos zwart. Extra zorg voor onze kleeding is juist op dezen leeftijd noodzakelijk. We kunnen ech ter zeer goed in groote lijnen de mode volgen en de modellen aanpassen aan onze behoef ten, desnoods met een kleine verandering. Ronde, gebogen lijnen worden vermeden, evenals alles, wat het figuur te sterk doet uit komen. We maken echter een dankbaar ge bruik van zachte sjaaltjes, rechte plooien en klokken. We vervangen ceintuurs door plooi tjes of naadjes of laten ze 'n weinig lager aanbrengen. Dit kleedt beter af. Een shawl of een hoog boord kunnen ons helpen om onzen hals, die natuurlijk niet onberispelijk van lijn meer is, met gratie te bedekken evenals een z.g. „poesenbandje", in harmonie met de japon. Er moet scherp worden gelet op de rok- lengte, die vooral niet te gering mag zijn: 30 c.M. van den grond is voor dit seizoen het vereischte straatcostuum; 20 c.M. is correct voor namiddag dracht. Donkere tinten zijn in 't algemeen voor oudere dames aan te bevelen, maar daarom hoeft het nog niet persé zwart te zijn! Er zijn mooie kleuren bruin, marine, violet, grijs, brons, bleu en mauve, die zeer geschikt kun nen zijn. Een fleurig toetsje in de een of an dere pasteltint zal het op zoo'n sober japon netje goed doen. Bij een mantelcostuum zal een witte sportblouse zeker uitstekend correct staan, natuurlijk met lange mouwen! Laten we zorgen voor een goede modiste, die ruim den tijd 'neemt om ons de geschikte hoe den aan te raden. Meestal zullen het kleine hoeden zijn, met een randje, dat wat schaduw over de oogen werpt Cloche-vormen, eenvou dige hoedjes met een sluiertje zijn bijzonder geschikt voor ons. We vermijden echter zorg vuldig alle overdreven h-ooge, platte links of rechts overhangende modellen. Laten we tenslotte verstandige schoenen kiezen met middelmatige hakken, waarop we prettig loopen. Een „schat van. een grootmoe der" behoeft niet beslist „zoo'n echt oud vrouwtje" te zijn, maar moet haar best doen tevens den titel van charmante dame te ver dienen. Twee grondregels stelt de Parisienne, wier kleedingcharme nog door geen andere vrouw overtroffen is, zich voor de samenstelling van haar garderobe: onberispelijke coupe, eenvoud van lijn en kleur. Hierom draait alles. U zult nooit een Pa risienne ontmoeten, die schreeuwende kleuren draagt of veel sieraden. De basis is steeds eenvoudig en meest don ker u weet, dat de Parisienne dol is op zwart! en de kleurige accenten zijn met veel zorg gekozen en met smaak verdeeld. In groote lijnen houdt ze zich stipt, ja bijna slaafsch, aan de mode, zoodat het straatbeeld te Parijs hierdoor een uniformiteit krijgt, die men nergens anders in die mate aantreft. Maar zij ontplooit een ware geniali teit in het kiezen en aanbrengen van de bij komstigheden: een corsagebloem, een shawl, een sluiertje, een clip, een lintversiering. Het eenvoudige mantelcostuum of avondtoilet, onberispelijk van lijn, vormt de basis, waarop zij naar hartelust haar smaak voor aardige détails kan uitleven. Wonderlijke dingen, eigenaardige bedenk sels, gedurfde versieringen kan men soms te Parijs, op straat of in den schouwburg tegen komen. 't Past altijd, juist in dien vorm maai bij één bepaalde vrouw. Zij draagt het, een ander zou er misschien belachelijk mee uit zien. Wilt u een paar voorbeelden? Een blonde jonge vrouw draagt in haar dik rollenkapsel, een witte Aaronskelk; van een tweede slaat zij de groene steel om haar hals en dient tot afwerking van het bescheiden decolleté van een japonnetje van dofwitte crêpe. Een dame met felroode lokken verschijnt met een avondcape, bestaande uit vijf witte vossen, verticaal gedragen en vastgehecht op zwarte kant. Een kostbaar grapje. Niet altijd echter is 't noodig, dat die ori- gineele toiletjes duur zijn. Een andere jonge vrouw draagt als eenige sier bij een strak wit toiletje twee groote sterren van witte loovertjes in de ooren. Een versiering die nog geen twee kwartjes gekost heeft en het toch buitengewoon goed doet. Een geestig „hoedje" ziet er als volgt uit: een geheel platte, zwarte schijf van stroo met in 't midden een minuscuul balletje. Van achteren wordt 't gevaarte bevestigd met een groote theeroos, die in den nek afhangt. Het geheel is omgeven door een wijden sluier. Origineel avondkapsel: een naar achte ren wapperend zwart sluiertje, afhangend tot de schouders, wordt op het hoofd vastge houden door een lint in de kleur van het haar en van afstand tot afstand versierd met strikjes in cerise, amethist, kanarie geel; met dezelfde kleuren in heb sluiertje afgebiesd. Geestig namiddagjaponnetje: een model, zooals men zich geen eenvoudiger kan voor stellen: heelemaal „recht en. slecht" van zwarte wollen stof met korte mouwtjes, waar op een „frontje" werd gedragen van koper pailletten, versierd met een roze en een lila kwastje aan den onderkant. En tenslotte werd een zwarte diner-japon be wonderd, waarbij het puntig decolleté aan hals en schouders was versierd met drie tafzijden strikken in stroogeel, cerise en mat- blauw. Schoonheid voor Grootmoeders Boven de zestig en toch een aantrekkelijk voorkomen. Eens komt er voor ons allemaal een tijd, dat we „oud en grijs" zullen zijn. Maar hier onder behoeft nog volstrekt niet te worden verstaan, dat we tot de „oude vfouwtjes" worden gerekend, die zorgen dat ze netjes zijn en verder geen aandacht meer aan haar uiterlijk besteden. Neen, onze schoonheidszorg duurt zoolang we leven. Ook een oude dame, een grootmoe der, kan er verzorgd of onverzorgd uitzien. Natuurlijk kiezen we 't eerste,_ want het is de plicht van iedere vrouw om zélfs, tot op hoo- gen leeftijd een aantrekkelijk voorkomen te behouden. Laten we eerst eens op ons haar letten. Wist u wel, hoe mooi spierwitte lokken zijn kunnen? Laten we dit sieraad van onze verschijning doen uitkomen door een keurig kapsel. De haren moeten werkelijk wit zijn, niet geelachtig. We besteden dus de uiterste zorg aan onze permanent en dringen er bij den kapper op aan, de machine vooral niet te heet te maken. Is het haar eenmaal geelach tig, dan kan dit niet zoo gemakkelijk worden hersteld. Hef onduleeren met de tang is om deze reden minder aan te bevelen. Als we ons haar zelf wassclien, verzuimen we nooit een klein tikje blauwsel door het spoelwater te doen. Het haar krijgt hierdoor een prachtig helderen glans. Ons gezicht. Het domste, wat een oude dame doen kan is, haar gezicht „verjongen" door een dikke laag schmink en poeder. Ze ziet er hierdoor niet jong, maar leelijk en belachelijk uit. Een vrouw van boven de zestig moet alle opmaak vermijden. Wel moet het gezicht zorgvuldig worden onderhouden door een goe de crème als basis voor 'n onopvallende poe der, die de gelaatstint mat maakt, en een wei Modern badpak Zoo zachtjes aan wordt het tijd om aan onze bad- en strandkleeding te denken. Een modern badpak, met apart gebreide bustehou der, maat 42, is gebreid van donkerblauwe bad wol en versierd met witte noppen. Noodig is 200 gr. wol, een restantje wit en twee pennen no. 3. RUG. We beginnen met de rechterpijp en zetten hiervoor 49 st. op. We breien 2 r. 2 aver, en eindigen met 1 r. Volgende naald weer 2 r. 2 a. breien, zoodat het werkje 1 st. ver springt. Deze 2 naalden steeds herhalen. 8ste naald 1st. minderen aan het begin van de pen en aan het einde van de pen 1 st. meerderen, telkens om de 8ste pen. Heeft men 38 pen nen gebreid, dan laat men dit stuk liggen en breit het linkerpijpje tegengesteld aan het rechter. Daarna de twee stukken op een pen brengen, de meerderingen tegen elkaar. Nu 6 maal in de 12de naald aan beide kanten 1 st. minderen. Er zijn dan van de opzet af 110 pennen gebreid. Nu nog 30 pennen breien zonder minderen. Dan verdeelt men voor de open rug het werk in tweeën en kant met een mooie ronding af nl. eerst 6 st. en dan 5. 4 3. 2, 1 st. Aan de zijkant gaat men nu om de 6 st. een steek bijmaken en aan den ronden kant breit men om de pen de 2 laatste st. tezamen tot er 18 st. overblijven, waarna we aan den zijkant niet meer, en aan den ronden kant elke pen minderen tot 3 st., daarna afkan ten, De andere zijde van den rug breidt men tegen gesteld. VOORPAND. Het voorpand, breien we net als den rug, tot we de 30 pennen zonder min deren gebreid hebben. Nu worden de steken verdeeld in 21, 44, 21 st. Op de eerste 21 st. mindert men bij elke pen aan den binnen kant 1 st,, terwijl aan den zijnaad 3 x bij elke pen 1 st. gemeerderd wordt, tot men geen st. meer over heeft. Op de volgende 44 st. min dert men aan beide kanten "bij iedere pen 1 st. tot alle sfc. verbruikt zijn. De volgende 21 st. worden gebreid als de eerste 21 st., doch tegengesteld. BUSTEHOUDER Deze wordt dwars gebreid in ribbelsteek. We zetten 12 st. op en breien 3 ribbels. Nu elke 3de pen voor, achter en in het midden 1st. meerderen, tot 55 st. Dan zonder meerderen verder breien, maar telkens aan weerskanten 3 st. laten staan, tot niets. Nu breien we telkens aan weerskanten weer 3 st. meer tot- we weer alle st. gebreid hebben, waarna we bij elke 3de pen voor, achter en in het midden 1 st. minderen, tot 36 st., daarna om de pen minderen tot 14 st. Nu heeft men de helft van het bovenstuk gebreid en breit de andere helft precies zoo doch tegengesteld. KRUISJE. Voor het kruis zetten we 3 st. op en meerderen elke pen aan weerskanten een st. tot 58 st. Nu minderen we weer op dezelfde manier tot 9 st. Afkanten. OPMAAK. We stikken nu de bustehouder met de machine op het voorstuk, stikken de zijnaden aan elkaar en het kruisje er in. De achterkant, den lagen rug, werken we af met een biesje 1 r. 1 a., waarvoor we in de ron ding 140 st. opnemen en 4 pennen breien. We kanten stevig af. De witte stippen werken we met ketting steek in de rondte en dan draaien we 2 koor den van wit en blauw. Het rugkoord wordt vastgemaakt, even onder den verbindingsnaad van bustehouder en voorpand. Het andere koord wordt door het rugkoord gehaald en sluit voor met 2 knoopen onzichtbaar onder de oploopende puntjes. Voor de stevigheid kun nen we den bovenkant nog een keer voor met de machine doorstikken. SP.TH. Zondag: Vermicellis oep Kalfskarbonaden Bloemkool Aardappelen Vanillevla met bitterkoekjes. Maandag: Stamppot van raapstelen Gehakt Watergruel Dinsdag: Gebakken bloedworst Aardappelen Rabarber Rijst met boter en suiker. Woensdag: Varkensrollade Aardappelen Stoofsla Rijstkoekjes Donderdag: Kerryschotel van rest rollade Beschuit met bessensap Vrijdag: Gebakken schol Kropsla Botersaus Grutjes in karnemelk Zaterdag: Macaroni met balletjes gehakt Bouillonsaus Gebakken grutjes. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Rijst met gebakken harde eieren en uien en kaas botersaus. Kropsla Aardappelen Vanillevla met gember Vruchtengruel 2. Bloemkoolsoep. 4. Omelet met spinazi®. Spinazie-stamppot. Aardappelen ITavermoutkoekjes Jonge worteltjes 3. Asperges met Gesmolten bote Hangop. Macaroni met gehaktballetjes en witte bouillonsaus. Benoodigdheden2 Vz ons gehakt, beschuit, peper, zout, noot, 3 ons macaroni, 1-Vs L. wa ter, zout, 80 gr. bloem, 80 gr. boter, Maggie- aroma. Bereiding: De macaroni bij kleine beetjes tegelijk in het kokende water doen, het zout toevoegen en uur laten koken. Het gehakt aanmaken met peper, noot, zout en beschuit (wat melk) en er balletjes van maken. Bij de macaroni doen en alles nog 15 minuten laten doorkoken. Het vocht er afgieten. Dit moet nu nog pl.m. 1 L. zijn. De boter iri de pan smel ten, de bloem er bij doen en met de bouillon een gebonden saus maken. De saus door laten koken, op smaak afma ken met wat maggie-aroma en de macaroni en het gehakt er door roeren. Tomatensla of komkommersla in den zomer erbij geven. Rijst met gebakken uien en kaas. Benoodigdheden: 4 ons rijst, 1 L. water, zout, 2 groote uien, 2 ons jonge kaas, 2 eieren, 80 gr. boter, 60 gr. bloem, Vz L. melk, zout, pe per. Bereiding: De rijst wasschen en gaar koken in het water met zout. De uien schoonmaken, wasschen en snipperen. Ze in de boter licht bruin bakken. Daarna de rijst, laag om laag, met de uien en de plakken kaas in een vuur vasten schotel leggen. De eieren uitroeren; bloem, peper en zout toevoegen en aanmen gen met de melk tot een dunne saus. Deze over de rijst heen schenken. De schotel in den oven zetten tot er van boven een bruin korstje op is. (20 minuten). Voor Handige Vingers Practische reisnecessaire om zelf maken. Op verzoek van een onzer lezeressen, die nu al begint met het overpeinzen van en de voor bereidingen tot haar vacantiegeneugten, ge ven we deze week inplaats van een knippa troon het patroon voor een practische reisne cessaire, die u met wat handigheid gemakke lijk zelf kunt maken. Men heeft noodig: 1.10 M. stof van 70 cM. breed; linnen, cretonne, peau de pêche enz. zijn hiervoor heel geschikt. Neemt men peau de pêche dan moet een lapje gummi mee ver werkt worden. De maten van de verschillende lappen laten we hier volgen. We hebben noodig: 1 lap van 60 cM. bij 75 cM. Men vouwt deze dubbel, zoodat een lap van 30 cM. bij 75 cM. ontstaat, maakt een scherpe vouw en vouwt hem dan weer uit. Op de eene helft worden de zakken voor verschillende benoodigdheden aangebracht, de andere vormt een grooten achterzak. Verder hebben we noodig: 2 lappen van 15 bij 30 cM. (voor boven- en onderzak). 2 lappen van 6 bij 30 cM. (voor de overslagen). 4 lappen van 10 bij 12 cM. (voor middenzakken), 4 lappen van 10 bij 6 cM. (ook voor de overslagen). 1 lap van 10 bij 30 cM.; 2 maal op 10 cM. afstand doorstikken. De zakken en overslagen worden met een vroolijke kleur afgebiesd en dan op de halve lap gestikt. Eerst dan vouwt men de lap dub bel (desnoods kan men haar met gummi voe ren) en stikt en biest haar aan drie kanten af. Aan den vierden kant (den bovenkant) met men een ritssluiting, zoodat de groote binnen zak gemakkelijk te bereiken is. Dan nog zes knoopjes en zes knoopsgaten of drukkers en uw reisnecessaire is gereed. Een niet meer in gebruik zijnde, doch niet al te oude regenjas is zeer geschikt voor bo venstond doel

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14