RUILVERKAVELINGSWET AANGENOMEN. Instantine CONCENTRATIE VAN RECLAME Vijftienduizend vrouwen getuigden van haar vredeswil. Vrouwen Vredesgang. nnvriFRDAG 19 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Uitbreiding aantal kampen voor werkloozen. Nieuwe kampen zullen binnen enkele maanden gereed zijn. De Regeeringspersdienst meldt: Mede met het oog op de uitbreiding, welke de werkverschaffing ondergaat, heeft de minister van sociale zaken er zijn goedkeuring aan gehecht, dat het aantal kampen voor oudere werk loozen wordt uitgebreid. Was eenigen tijd geleden reeds toestemming ver leend om nieuwe kampen te bouwen, thans is opdracht gegeven om opnieuw een zestal te laten maken en wel 2 bij Sevenum in de Peel (provincie Limburg), 1 nabij Ommen. 1 in Giet hoorn, verder een kamp bij Hooge- veen en een bij Diever. Deze kampen zullen voor een deel einde Juli en voor een ander deel uiterlijk einde Augus tus a.s. gereed zijn. In de kampen in de Peel zullen arbeiders uit Maastricht gehuisvest worden, terwijl de aanwij zing van arbeiders voor de overige nieuwe kampen nog moet geschieden. Echter zal in de eerste plaats hier aan de groote centra worden gedacht. Als de hiervorenbedoelde kampen gereed zijn, zullen voorloopig. voor wat betreft de tewerkstelling van oudere arbeiders 19 kampen in gebruik zijn. Hypotheekbezorger veroordeeld. Twee jaar gevangenisstraf opgelegd. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde een hypotheek- en assurantiebezorger wegens oplichting tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. De man zou een aantal personen hebben voorgespiegeld, dat hij hun hypotheek zou bezorgen. Hij inde van zijn cliënten gelden, bestemd om de kosten van de aanvragen te dekken. Van hypotheken kwam echter niets en de cliënten van verdachte waren hun geld kwijt. Het O. M. had twee jaar gevangenisstraf gevorderd. Aannemer van steiger gestort en Woensdagmiddag is de aannemer A. van der Beek van een in afbraak zijnden zes me ter hoogen steiger gestort. De man kreeg een ernstige hersenschudding en liep verder in wendige kneuzingen op. In zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar een zieken huis te Zwolle overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Jef Last in vrijheid gesteid. Verschillende voorwaarden opgelegd. Naar wij vernemen is de schrijver Jef Last, die'de vorige week, toen hij uit België kwam, aan de grens te Zundert door de marechaussee werd vastgehouden, Woensdag in vrijheid gesteld. De heer Last heeft zich daarop naar zijn woonplaats Amsterdam begeven. De voorloopige toelating tot ons land is geschied, zonder dat hem zijn ingehouden papieren zijn teruggegeven, terwijl de regee ring als voorwaarde heeft gesteld, dat hij zich van alle politieke activiteit zal onthouden. Uit een en ander blijkt, dat de rechtspositie van den heer Last niet geregeld is. Zijn raads man, mr. Th. Eskens, kon ons echter omtrent eventueele stappen dienaangaande nog niets mededeelen. VERSCHURE EN CO'S SCHEEPSWERF EN MACHINEFABRIEK N.V. In de Woensdag gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders van Verschure en Co's scheepswerf -en machinefabriek N.V. te Amsterdam, werd de balans en de winst en verliesrekening over het boekjaar 1937 goedgekeurd. Het gunstig saldo der exploitatierekening bedraagt f 154.072,38 daartegenoven staan obligatie-renten met f 19.000 en afschrijvin gen met f 63.358.61. Het netto-winstsaldo be draagt derhalve f 71.713,77. Op de preferente- aandeelen zal een dividend worden uitge keerd van van 6 procent, op de gewone- en prioriteits-aandeelen 5 procent. De heer A. Donker werd als commissaris herkozen. De geheime radio-uitzendingen in Twente. Eén der verdachten tot 8 maanden veroordeeld. Eenige weken geleden zijn de exploitanten van den geheimen radiozender „Nachtegaal" door den kantonrechter te Enschedé tot zware straffen veroordeeld. Een van hen, de Duit- sehe schoenmaker W. uit Hengelo, was niet verschenen. Hij werd bij verstek tot acht maanden hechtenis veroordeeld. Tegen dit vonnis was W. in verzet gekomen en Woensdagmorgen werd zijn zaak behan deld door den waarnemenden kantonrechter te Enschedé, mr. P. S. Noyon. Verdachte ont kende met klem aan de uitzendingen te heb ben deelgenomen, doch zijn vroegere compag non. de radiohandelaar J. P. uit Hengelo, legde zeer bezwarende verklaringen voor hem af. De verdachte, die het zakelijke deel van de uitzendingen verzorgde zou geruimen tijd pl.m. veertig gulden per week er aan hebben verdiend. De ambtenaar van het OM. betoogde, dat uit deze zaak is gebleken, dat deze verdachte een minderwaardig individu is. die. om zich zelf vrij te pleiten, de zaak verraden heeft. Spr. eischte bevestiging van het vonnis. De kantonrechter wees er op. dat verdachte als Duitscher in ernstige mate misbruik heeft gemaakt van de hem verleende gastvrijheid. Een streng voorbeeld moet worden gesteld, temeer, daar nog steeds wardt doorgegaan met geheime radio-uitzendingen in Twente, het geen j.l. Zondag weer is gebleken. De verdachte werd daarom opnieuw veroordeeld tot acht maanden hechtenis. Het moderne middel Tegen pijnen is Instantine. In Instantine zijn InsiCHltillC voortreffelijke werking en absolute onschadelijkheid op ideale wijze vereenigd. Onthoudt daarom stil» en voorkomt pijnen! Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. (Adv. Ingez. Med.J EERSTE KAMER Eveneens de bedrijfsvergunningenwet. A. F. O. van Sasse van Ysselt (R.K. Staatspartij) DEN HAAG Woensdag. Met 312 nam de Eerste Kamer de nieuwe regeling omtrent ruilverkaveling aan. Voorzitter de Vos v. Steenwijk (c.h.) en Mr. Sasse v. IJsselt (R.K.) vormden de oppositie. Laatstgenoemde wiens geestverwant Voorst tot Voorst sterk voor bleek te zijn, al had hij in enkele opzichten een paar bedenkingen ver klaarde in het al gemeen wel voor ruilverkaveling te zijn met het oog op eventueele verbete ring van de land- bouwcultuur. Maar het aanhangige ontwerp achtte spr. hoogst bezwaarlijk, aangezien het weinig rekening houdt met de biliteit van het grondbezit, o.m. doordat ook pu bliekrechterlijke lichamen en rechtspersonen aanvragen kun nen indienen. Uit altruisme wordt ruilverka veling nooit aangevraagd; alleen uit eigen belang. Het thans aanhangige voorstel noemde spr. een succes van de voorstanders van socialisatie van den bodem, zienswijze door den heer Hiemstra (s.d.) voor zeer overdreven gehouden. Minister Steen- b erg he betoogde o.a. dat men er altijd re kening mee moet houden, dat de ruilverka veling bedoelt zoowel gunstige gevolgen te bereiken voor de landeigenaars als ook met 't oog op het algemeen belang. Als de bodem dank zij ruilverkaveling rationeeler in cultuur gebracht kan worden, kan daaruit weer meer blijvende werkgelegenheid voortvloeien. Land eigenaren, zoo gaf de Minister nog te ver staan, hebben naast rechten tevens plichten Het ontwei-p i.z. de bedrijfsvergunningen, ontmoette in prof. Diepenhorst (a.r.) een warm voorstander. Hij zag er niet in 'n rege ling, die sluiting van het bedrijfswezen be oogt of oplevert, maar die alleen ongewensch- te vestiging of uitbreiding van bedrijven wil tegengaan. Mr. v. Sasse v. IJ s s e 11 (R.K.) noemde een principieel bezwaar dat men tenslotte bij hetzelfde orgaan, dat eerst een bedrijfs- vergunning heeft afgewezen, van 'n derge lijke beslissing in beroep komt. Met mr. P o 1- "ema (c.h.) bleek ook prof. Kranenburg (v.d.) dit systeem verkeerd te achten. In zulk 'n belangengeschil zou de Kroon de appel instantie dienen te zijn. Intusschen wil de v. d. spreker niet zoover gaan als Mr. Sasse v. IJsselt, om tegen te stemmen tenzij de Mi nister nog 'n novelle aanvullende wets wijziging in de hier aangegeven richting zou willen toezeggen. Terecht had mr. Pol- lema het aldus uitlokken van een ministe- rieele belofte 'n „verkapt recht van amende ment" genoemd. Prof. Kranenburg vraagt dan ook niet zulk een toezegging en bepaalt er zich toe den Minister in overweging te ge ven het „beroep" alsnog beter te regelen, Mr. Pollema (c.h.) die een tendens van staatsoverheersching in het ontwerp zag en na de reeds opgedane ervaringen met mach tigingswetten huiverig is, verklaarde te zullen tegenstemmen. Ook mr. v. Bönning- hausen (nat. soc.), welke in het ontwerp niet zoozeer 'n sluitstuk als wel een deksel op den doodkist zag, bleek eveneens fel tegen te zijn. Hij zag aankomen, dat we op deze wijze langzamerhand een gesloten kaste van ondernemers zullen krijgen, met uitsluiting van alle concurrenten. We hadden z.i. hier te doen met een soort „Hindoesche ordening' De volksgemeenschap zou aan deze wel niets hebben; zij vraagt om een centraal geleide volkshuishouding met inschakeling van alle krachten. Na een pleidooi van den heer De Zeeuw (S.D.) voor krachtige toepassing der nieuwe wet, verklaarde de heer De Bruyn (R.K.) de mogelijkheid van beroep op den minister in geval van aanvankelijke weigering van een vergunning, voldoende te achten en vond het principe van ontwerp zeer juist. Minister Steenberghe wees den heer de Bruyn er op, naar aanleiding van een daar omtrent door dien spreker gemaakte opmer king, dat op landbouwgebied iets soortgelijks met behulp van de landbouwcrisiswet bereik baar is. Overigens verklaarde de minister dat wanneer initiatief tot ingrijpen wegens het algemeen belang niet of niet voldoende door de ondernemers genomen zal worden, een aanvulling van deze wet te verwachten valt. in het reclamemiddel dat iedereen bereikt <ortelïngs heeft Wakefield Co. in de cngelsche dagbladpers de grootste ad /ertentie-campagne ooit voor motorolie lelanceerd, geplaatst. ?eeds vorig jaar besteedde Wakefield •jim 120.000 vrijwel uitsluitend voo ourantenreclame Het groote vertrouwe /an deze firma in dit, inderdaad iederee oereikende reclamemiddel, schijnt nie beschaamd. Thans is tenminste het bud ^et voor courantenreclame nog aanzier 'ijk verhoogd. Dok de twee andere groote olie-can oagnes n.l voor Shell en Vacuum Oi loopen in de Engelsche couranten. Wat de grief van Mr. Sasse v. IJsselt om trent het „beroepsrecht" betreft, zegt de mi nister, dat de gekozen procedure hem aller minst bevalt, maar een bevredigende oplossing kent hij niet. Want procedeeren voor de afdee- ling „contentieux" van den Raad van State zou tenslotte zeer bezwaarlijk kunnen zijn. Juist waar het internationale bedrijfsleven nogal eens 'n te weren „concurrent" zou kun nen zijn, ware het zeer bedenkelijk als dat tengevolge van de openbare behandeling voor genoemde afdeeling achter allerlei gegevens zou komen, wat eventueel in strijd met 't al gemeen belang ware. De bedoeling van deze wet Is niet om 't be drijfsleven te knechten maar om het alge meen belang te doen dienen door den staat, door 't afsnijden van excessen: aldus de Mi nister aan het adres van Mr. Rillema. Kapi taalverspilling en daarnaast, vooral niet te vergeten, verspilling van arbeidsmogelijkheid, moet men met behulp van deze wet tegengaan. Als de c. h. opposant het bezwaar had geuit, dat de Regeering, eenmaal volmachten gekre gen hebbende, niet altijd binnen de grenzen daarvan blijft wat b.v. op 't gebied van de vestigingswet klein bedrijf gebeurd zou zijn zou de Minister toch gaarne willen opmer ken dat hij 't een gewetensplicht acht nooit verder te gaan dan waartoe de wetgever mach tiging heeft verleend. Met 358 (nat. soc. en liberale fracties te gen, alsmede de c. h. leden ter Haar en Mr. Pollema) nam de Kamer de wet aan; Mr. Machtige stoet trok door Den Haag. Meer den 15.000 Ned. vrouwen heb ben op Woensdag uiting gegeven aan het verlangen naar den vrede, dat over heel de wereld in tallooze vormen naar voren komt, doch zich telkens opnieuw ziet geplaatst tegenover de dreiging en de verschrikking van den modernen oorlog. Ten vijfden male ging door de straten van de stad der vredesconferenties een zwijgzame stoet van langzaam voortschrijdende vrouwen viermaal reeds hadden deze duizenden moeders en echtgenooten, meisjes en werken de vrouwen op den Volkenbondsdag haar be roep op den vredeswil der menschen gedaan, en ook deze vijfde Vrouwenvredesgang was weer indrukwekkend door haar massale af metingen en door de plechtige stilte, die slechts door het geluid van regelmatige, vast beraden voetstappen werd verbroken. Geruimen tyd voordat het uur van vertrek had geslagen, waren reeds tallooze deelneem sters, alle met een sobere witte bloem getooid eenvoudig en veelzeggend symbooi! op de Prinsegracht bijeengekomen, vanwaar de optocht zijn weg naar het Houtrust-terrein zou nemen. Kort voor half drie stelde de stoet zich op. het centraal comité voor den vredesgang, het sub-comité voor internationaal contact, de buitenlandsche gasten, het landelijk comité van aanbeveling en de deputaties aan het hoofd. Onder de buitenlandsche gasten bevonden zich afvaardigingen van vredesvereenigingen uit België, Frankrijk en Zwitserland. De stoet had zoodanige afmetingen, dat niet alleen de heele Prinsegracht in de volle lengte erdoor in beslag werd genomen, waarbij de vrouwen rijen van elk vier menschen breedte ston den opgesteld, maar dat ook ver .op de Groote Marktstraat nog deelneemster in den stroo menden regen stonden te wachten, en nadat de ernstige schare zich in lange rijen achter de besturen der vei-eenigingen, die deze betoo gingen organiseerden, had opgesteld, werd klokslag half drie het groote witte spandoek met het veelzeggende woord „Vrede" gehe- schen, dat tot nu toe elk jaar den wensch der vrouwen voor den Vredesgang heeft uitgedra gen, terwijl op tallooze plaatsen witte trans paranten uit de vrouwenschaar omhoog wer- Het is U toch zeker bekend, dat er ook voor jongens Waarborg-Kleeding bestaat Ziet U maar eens in de Kreymborg-étalage naar de vlotte modellen en aparte dessins. •alleen bij KREYMBORG (Adv. Ingez Med.) Sasse v. IJsselt bleek door 's Ministers betoog voldoende overtuigd te zijn geraakt om z'n op positie te laten varen. Hierna kwam Indië aan de orde. De heer Vijlbrief (s. d.) leidde het debat in. Los van wat hij zeide, verdient deze senator een pluimpje, aangezien hij zeldzame uitzon dering sprak en niet 'n opgeschreven rede voering voordroeg. Spr. meende bij het opper bestuur wel 'n betere strooming te kunnen waarnemen, klaagde intusschen over achter lijkheid in Indië op het gebied van de sociale wetgeving, oefende voorts o.m. kritiek op het rubberbeleid uit: de belasting der bevolking is z.i. te zwaar geweest, 't Geleden leed moet, zoover dit nog mogelijk is, worden maakt. E. „Eendracht maakt Macht" jubileert. Feestvergadering te Utrecht. In verband met het veertig jarig bestaan kwam de vereeniging van personeel in dienst bij den Rijkswaterstaat „Eendracht maakt Macht" heden in hotel Noord-Brabant feestvergadering bijeen. Onder degenen, die deze bijeenkomst door hun tegenwoordigheid opluisterden zagen wij o.a. den eere-voorzit- ter van de vereeniging, jhr. O. C. A. van Lith de Jeude- oud-minister van waterstaat en ir. W. H. Brinkhorst, hoofd-ingenieur directeur van den rijkswaterstaat te Utrecht als verte genwoordiger van de minister van waterstaat. In zijn openingswoord werden beide perso nen door den voorzitter den heer H. Groene- veld hartelijk welkom geheeten. Op voorstel van den voorzitter werd de heer van Gende- ren, een der medeoprichters van de vereeni ging tot eerelid benoemd. Bij de bespreking van het beleid van het hoofdbestuur, brachten vele afgevaardigden namens hun afdeelingen hulde aan het hoofdbestuur voor de wijze waarop het in de afgeloopen periode de belangen van de ver eeniging heeft gediend. Aan de Koningin werd een telegram ver zonden waarin de vereeniging haar trouw en aanhankelijkheid aan Hare Majesteit beves tigt en de beste wenschen voor Hare Majes teit en haar huis uitspreekt. De eere-voorzitter, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude sprak de vergadering toe. Spr. was er trotsch op zich oud-waterstater te kunnen noemen. Na het hoofdbestuur te nebben gelukgewenscht met het jubileum richtte de eere-voorz. zich ten slotte met waar deerende woorden tot den voorzitter, daarbij de wensch uitsprekend, dat deze in samen werking met de overige leden van het hoofd bestuur met succes zou mogen arbeiden in het belang van de vereeniging, tot verhooging van het levenspeil der leden. Bij de bestuursverkiezing werden de drie aftredende bestuursleden, de heeren H. Groe- neveld, voorzitter. H. W. Beekman, secretaris en L. Zondervan, tweede voorzitter herkozen. Des middags werden de afgevaardigden offi cieel op het stadhuis ontvangen. KONINKLIJKE NED ERLAND SCH E N ACADEMIE VAN WETENSCHAPPEN. H.M. de Koningin heeft bekrachtigd de navolgende benoemingen der Koninklijke Ne- derlandsche Academie van Wetenschappen afdeeling Natuurkunde: tot gewoon lid van prof. dr. F. Kögl te Utrecht. b. tot buitenlandsch lid van prof. dr. A. H. Compton te Chicago. tot correspondent van dr. J. E. Dinger, directeur van het militaire laboratorium te Batavia. den geheven, met in zwarte letters geschil- dere woorden, getuigende van het doel dezer betooging: vrede. Twee lange minuten stonden de duizenden roerloos en zwijgend, de meesten met gebo gen hoofd of de oogen strak voor zich uitge richt, daarna zette de stoet zich in beweging, even zwijgend als hij zich had opgesteld. Het was een eindelooze reeks van paraplu's en re genmantels, maar al deze vrouwen waren diep doordrongen van het gewicht van haar betooging. Op de Regentesselaan verlieten eenige de putaties den stoet, die, resp. onder leiding van mej. R. Manus en mej. H. de Kruyff aan het Permanente Hof van Internationale Justitie en aan de regeering een adres aan boden. Onder leiding van mevr. P. H. Smits- Witvliet bracht ee.n deputatie aan het ge meentebestuur van Den Haag dank voor de ondervonden medewerking. Door Sir Cecil Hurst ontvangen. De deputatie naar het Permanente Hof van Internationale Justitie werd ontvangen door Sir Cecil Hurst, die haar voor de aan geboden resolutie, waarin een Internationale samenwerking wordt aangewezen als de vreedzame oplossing der tegenwoordige pro blemen. dankte met de toezegging dat hij het adres aan den president van den Vol kenbondsraad zal overhandigen. Het verheug de hem zeer dat de vrouwen der wereld nog bereid zijn de Volkenbondsgedachte te pro- pageeren, hoewel hij meende dat inderdaad eenige veranderingen in den Volkenbond noodig zullen zijn om ten volle aan de ver langens te voldoen. De regen, zoo zeide hij verder, die thans den vredesgang heeft be moeilijkt. is een zegen voor den oogst in tal van landen in Europeesche landen, evenals de tegenspoeden der vredesbeweging deze beweging tenslotte tot zegen zijn. Bijeenkomst op Houfrust. Nadat de geheele vredesgang in den stroo menden regen ruim anderhalf uur had ge duurd. werd ten besluite in de tentoonstel lingshal op Houtrust een bijeenkomst gehou den. waaraan alle vrouwen, de meesten staande, deelnamen. Het was ongeveer half vijf toen alle vijftienduizend in de hal wa ren aangekomen en de deuren zich sloten. Het lid van het Centraal Comité, jkvr. J. Repelaer van Driel, sprak het openingswoord, waarin zij in herinnering bracht waarom de lange stoet van vrouwen op dezen dag door de straten van Den Haag trok. Daarin werd een stil getuigenis gegeven van het medeleven met het lijden der mensch heid en een stille vraag aan ons zelf en aan iedereen die den stoet aanschouwde: ,Wat heb ik gedaan om degenen die mij lief zijn te beschermen tegen het dreigende monster oorlog?" en dan wordt niet bedoeld een be scherming die ons voorbereidt om andere vrouwen, moeders en kindereh te vernieti gen. maar. aldus spr.. om met kracht op recht te zoeken naar middelen, om alle vol ken van deze aarde in vrede te laten leven, en te verhinderen dat zij elkaar ten doode bestrijden. De aarde is niet overbevolkt er behoeft geen voedselnood te zijn. mits er maar is gemeenschappelijk overleg tot recht vaardige verdeeling. Daarna kregen enkelp buitenlandsche gas ten het woord voor het uitspreken van een korten groet en werden de adhaesiebetuigln- gen. uit het buitenland ontvangen, voorgele zen. Na gemeenschappelijken zang van het lied ..Vrouwen Vredesgang" onder leiding van mevr M. C. Grimberg-Huijser sprak mevr. N. W Bijl-Vïets. die in den Vrouwenvredes gang geen triomftocht zag. maar een uur van inkeer, van een opnieuw ons bezinnen op ^nze levenshouding. De strijd tegen den oor log is tweeërlei: individueel en als volk. Als volk, zoo zeide spr., hebben wij te arbeiden voor samenwerking van volken, zoowel op het gebied van arbitrage als wat betreft het Voikenbondswerk. Wij kunnen niet afzijdig blijven bij alles wat er om ons heen gebeurt. De zekerheid dat God regeert, maakt onze verantwoordelijkheid des te sterker. Deze verantwoordelijkheid dragen niet alleen de regeeringen, maar wij allen en wij moeten er dus toe medewerken, dat achter de verantwoordelijke regeeringen een volk staat, dat den oorlog verfoeit, niet alleen met woorden, maar ook met de daad. De Vrouwen Vredesgang is een verzameling van vrouwen, die den oorlog leerden zien als zonde. Ten slotte sprak mevr. M. van der Colk— Schmidt, die een beroep op de moeder deed en o.m. zeide: .Wij kunnen den oorlog niet aanvaarden, omdat hij vernietiging van leven beteekent en tallooze moeders haar kinderen als slachtoffer zien vallen Wij willen onze kinderen met vreugde groot brengen. Wanneer allen eerbied zouden betoonen voor het leven van alle kin deren. dan zou de oorlog zeker worden uitge bannen". De bijeenkomst werd besloten met het zin gen van het lied ..Volk'ren der aarde", waarna de duizenden met tal van extra treinen en autobussen huiswaarts keerden. Meer dan vijftienduizend vrouwen waren gisteren naar Den Haag gekomen. Uit alle oorden des lands, jong en oud uit alle stan den en van alle politieke richtingen waren zil gekomen om te getuigen voor den Vrede. Vrouwen, geheel onbekenden voor elkaar voelden allen dezen middag een onderlinge oand, die hen samenbond, ze waren immers auen bezield door éénzelfde gedachte- Een felle aanklacht tegen den oorlog. Een felle aanklacht tegen de dolle bewapenings race der volkeren. Als wij van al die gruwelen in China en Japan en in Spanje hooren. dan huiveren wij bij de gedachte hoeveel ellende er weer over die gezinnen wordt gebracht en hoevelen van hen. die terugkeeren van het front zijn niet voor hun leven lichamelijk of geestelijk ver minkt? Er waren dezen middag oude moedertjes naar Den Haag gekomen, die ondanks den stroomenden regen dapper den geheelen tocht te voet volbrachten. Zij voelden geen moeheid ook bij hen ging het immers om het groote doel: De Wereldvrede. Op de Prinsengracht werd de stoet onder ademlooze stilte opgesteld en het was een plechtig oogenblik toen de vlag „Vrede" werd geheschen. Indrukwekkend was deze onafzienbare stoet van zwijgende vrouwen. Overal waar zij langs trokken, stonden menschen langs den weg geschaard, mannen zoowel als vrouwen en het was opvallend hoeveel instemming met deze stille demonstratie men op al dié gezichten zag weerspiegeld. Deze diepe stilte was tref fend en drukte alles uit wat in de gedachten en harten van al die vrouwen omging En zoo stroomden wij dan allen om'half vijf tezamen in de Tentoonstellingshal op Hout- rust, waar een sluitingsbijeenkomst werd ge houden. Jkvr. J. Repelaer van Driel, lid van het Cen traal Comité sprak een openingswoord, daarna werden door eenige buitenlandsche gasten de adhaesiebetuigingen uit het buitenland voor gelezen. Daarna werd het lied „Vrouwen Vredesgang" gezongen. Na een paar korte redevoeringen van mevrouw N. W. Bijl—Viets en van mevrouw M, van der Colk-^Schmicit werd tot slot het lied „Volk'ren der Aarde" gezongen. En daarmede was deze stille massa-betoo ging weer ten einde, maar onze strijd om den Wereldvrede te verkrijgen en te behouden is nog niet ten einde. Laten wij allen strijden voor de verwezenlijking van het ideaal: Vrede op aarde! En eerbied voor elkanders leven! B. A. Verdere bezuiniging noodzakelijk geacht. Ter versterking van de weermacht en voor werkloosheidsbestrijding. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer omtrent het wetsontwerp tot ver hooging van de opcenten op de inkomsten belasting en van de dividend en tantièmebe lasting zet minister de Wilde uiteen, dat het groote budgetaire tekort voortzetting van den bezuinigingsarbeid noodzakelijk maakt. Wil de regeeiing de zware taak met betrekking tot de versterking van de weermacht en de bestrijding van de werkloosheid naar behooren vervullen, dan zal dit alleen kunnen geschie den, indien de overheidsbemoeiing zich niet verder uitzet dan strikt noodzakelijk is en inkrimping plaats heeft, waar zulks, zonder vitale belangen te schaden, mogelijk is. De meening, in het voorloopig verslag geuit, dat bezuiniging de werkloosheid vermeerdert, spruit voort uit een standpunt, dat het be lang van het sluitende overheidsbudget en het belang van gezonde overheidsfinanciën voor de economische en sociale positie van het geheele volk geen recht laat wedervaren. De redeneering, dat een politiek van bezul-, niging, welke tot eenige meerdere werkloos-, heid kan leiden, niet past in het program van een regeering, welke een krachtige bestrijding van de werkloosheid voorstaat, lijkt aanne melijk Zij is dat echter niet, omdat bezuini ging i.immer een doel op zichzelf is. doch een middel om een zeker doel te bereiken. In de huidige omstandigheden is zij één van de middelen, noodig voor de verbetering van de defensie- en de werkloosheidsbestrij ding. Het bezuinigingsstreven der regeering demonstreert zich vooral in een beperking, waar het betreft voorstellen en voornemens tot het doen van nieuwe uitgaven. Wat de dekking van de kosten van den ach terstand in onze bewapening betreft tot de uitgifte eener leening wordt slechts 'overge gaan, wanneer de stand der kasmiddelen daartoe noopt. Deze omstandigheid doet zich thans niet voor. Het renteloos tegoed van het rijk bij de Nederlandsche Bank beloopt 150 millioen. Een verdere verhooging van het tarief van invoerrechten met zuiver fiscaal karakter is, gezien de hoogte van het bestaande tarief, niet mogelijk.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5