Belgische kabinet behaalt een groote meerderheid. Dickie en de Verborgen Schat Spanje na 22 maanden broederkrijg. DONDERDAG 19 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 4 „Ik geloof niet in een klassenstrijd" aldus de nieuwe premier. e Belgische Kamer heeft gis teren met 132 tegen 38 stem men en 15 stemmen blanco haar vertrouwen uitgespro ken in de regeering van Spaak. Tevoren had de minister-president in ant woord op eenige, door de oppositie gemaakte opmerkingen o.a. gezegd: De regeeringsverklaring, die ik afgelegd heb is die, welke het land verwachtte. 7Ji zal mij een behoorlijke meerderheid gev< -Het be wijs daarvoor zie ik in de motie van ver trouwen, die is ingediend en die ik aan vaard. De regeering zal onder leiding van een so cialist staan, want ik maak er aanspraak op socialist te zijn. Ik wil en ik streef naar een betere wereld, waarin de verdienste zal triomfeeren. Door zoo te spreken komt het mij voor, dat ik uitdrukking geef aan de beste manier om Christen te zijn. Ik geloof niet in een klassenstrijd. Ik geloof, dat er tegenstellingen zijn tusschen de enkelingen. Ik geloof echter, dat er meer zaken zijn, die hen vereenigen, dan dingen, die hen scheiden. Ik geloof, dat wij meer ver deeld zijn door wat wij zeggen, dan door wat wij denken en ik denk, dat de eenig mogelijke regeering een na tionale regeering is. Ik denk, dat wij te ver af staan van de openbare meening. Ik ben ook voornemens terug te keeren tot de grondwettige waarheid, niet om een autoritaire democratie in het leven te roepen, maar ten behoeve van een democratie, waarin ieder zal weten verant woordelijk te zijn voor wat hij doet of zegt. Wij willen, dat het volk zijn leiders kiest en dat deze optreden en dat de leiders be oordeeld worden door het volk in zijn ver tegenwoordigers. De regeering vraagt de Kamer niets an- Gaat Otto van Habsburg zich verloven? Ook de verloving van Otto's zuster wordt gemeld. Otto van Habsburg. De geheele Belgische pers maakt melding van de aanstaande verloving van Aartshertog Otto van Habsburg met prinses Maria Theresia van Liech tenstein en van Aartshertogin Adelaide de zuster van Otto, met den regeeren den vorst van Liechtenstein. Een of- ficieele mededeeling kon echter niet verkregen worden. Geen Duitscliers naar het Eucharistisch Congres in Boedapest? Speciaal visum noodig voor Hongarije van 20 tot 30 Mei. De Duitsche autoriteiten hebben voor den tijd van het Eucharistisch congres (2030 Mei) voor Duitsche reizigers naar Hongarije een speciaal visum ingevoerd. Dit besluit beteekent een zware, zij het niet onverwachte, slag voor de belangrijkste jaar- lijksche gebeurtenis in de katholieke wereld. Tevoren reeds had Duitschland in tegenstel ling tot practisch alle andere landen zich ver zet tegen het geven van reducties op de spoor wegen voor bezoekers van het congres, waar door het plan der Oostenrijksche katholieken, achttien speciale treinen naar Boedapest te laten loopen, verijdeld werd. Onder de gegeven omstandigheden zouden slechts zeer weinigen van hen, die bereid zijn het congres te bezoe ken, in staat zijn aan hun wensch gevolg te geven. De motiveering is, dat Duitschland een te kort aan deviezen heeft, doch in vele katho lieke klingen gelooft men, dat in werkelijk heid de bedoelmg voorzat, de katholieke kerk te schaden, hoewel toch van den beginne vooropgesteld is, dat het congres een zuiver godsdienstige strekking zou hebben en dat alle politiek geweerd zou worden. In internationale kringen gaat men zelfs zoover te zeggen, dat dit besluit een bewijs is dat de spanning tusschen Rijk en kerk aan zienlijk vergroot is. Tengevolge van de laatste gebeurtenissen in Centraal Europa hebben velen, die voornemens waren het congres te bezoeken, lieden uit ver schillende landen en voornamelijk van overzee besloten van de reis af te zien. (United Press) ders dan een afwachtend vertrouwen, want zij wil de controle der Kamer, op alles, wat zij zal doen. Zij wil echter een loyale evenwichtige controle. Proces tegen Codreanu Maandag zal voor de rechtbank te Boeka rest het proces tegen Codreanu beginnen. Het zal grootendeels openbaar zijn: de deuren zul len slechts gesloten worden, wanneer gespro ken zal worden over den buitenlandschen fi- nancieelen en moreelen steun, die het Co dreanu mogelijk maakte gedurende jaren zijn actie te voeren. Mededeelingen over de begrooting De Italiaansehe minister van financiën, Thaon di Revel, heeft in de kamer van Afge vaardigden een lange redevoering uitgespro ken over den staat der Italiaansehe begroo ting. Hij verklaarde daarbij, dat de tegenwoor dige begrooting de begrooting van de over gangsperiode is tusschen de vorige, die ge kenmerkt werden door den veldtocht in Afrika en de toekomstige waarin het mogelijk zal zijn terug te keeren tot normale financiën. Op de tegenwoordige begrooting waren de ontvangsten geraamd op 20.596.000.000 lire tegenover 23.769.000.000 lire aan uitgaven. De minister kondigde echter aan, dat gezien de opbrengst van de buitengewone belastingen op het kapitaal het waarschijnlijk is dat het deficit veel minder zal bedragen. De ramingen voor 1938 zijn als volgt: Ontvangsten 25.072.000.000, uitgaven 25.035.000.000, d.w.z. een overschot van 37 millioen. Ten slotte prees de minister de werkzaam heid van het instituut voor den industrieelen wederopbouw o.m. ten aanzien van de scheep vaart, de rubber enz. Lord Perth bij Ciario. De Britsche gezant te Rome, Lord Perth, heeft zich Woensdag naar het Palazzo Chigi begeven, waar hij een langdurig onderhoud had met Ciano. In gezaghebbende kringen te Rome toont men zich zeer terughoudend ten opzichte van dit onderhoud. Men verklaart, dat het deel uit maakt van de geregelde gedachtenwisselingen die tusschen Groot Brittannië en Italië ge voerd worden sedert de afsluiting van het accoord tusschen beide landen. Volgens Havas staat het bezoek van Lord Perth in verband met de moeilijkheden, die opgedoken zijn in de Fransch-Italiaansche on derhandelingen na de redevoering van Mus solini te Genua. Diplomatieke kringen herin neren er aan, dat tijdens de Britsch-Fransche besprekingen besloten werd, dat Engeland zijn bemiddeling zou kunnen verleenen in geval van hinderpalen in de Fransch-Italiaansche besprekingen. Hel Amerikaansche vlootprogram. 46 nieuwe oorlogsschepen in tien jaar. WASHINGTON, 18 Mei (D.N.B.) De voor stellen op het gebied der vlootbewapening, welke voor de volgende tien jaren een be drag van in het geheel 1.1 mililard dollar vereischen, zijn gisteren door president Roo sevelt onderteekend. De voorstellen vormen een aanvulling op de gewone begrooting voor de marine. Zij be treffen den bouw van in het geheel 46 oor logsschepen (o,a. drie slagschepen), 26 hulp schepen, (o.a. twee vliegkampschepen), 950 vliegtuigen en een luchtschip. Luchtgevecht hoven het Noord- Spaansche front. Meer dan honderd vliegtuigen namen cr aan deel. MADRID, 19' Mei. Gisteren is tusschen Castellon en Benicasim een groote luchtslag geleverd Daarbij zouden verscheidene vlieg tuigen aan beide zijden zijn neergestort. Verdere bijzonderheden en de geleden verlie zen zijn nog niet bekend. In het geheel heb ben meer dan honderd vliegtuigen aan den strijd deelgenomen. Gedurende den strijd bombardeerden Franco-vliegtuigen Castellon. (United Press) Meldingen der hoofdkwartieren. Het ministerie van defensie te Barcelona deelt mede, dat de Nationalisten in de streek van Cedrillas de Sstellingen bij El Villar en Mojamil bezet hebben. De regeeringstroepen hebben Tumerubio heroverd. Bij Val de Serezo wordt verwoed gevochten. Bij Mosqueruela weerstaan de regeeringstroepen den hevigen druk der op standelingen: zij heroverden eenige toppen ten zuidwesten van Villafranca. Het groote hoofdkwartier van Franco meldt, dat de opmarsch der rechtsche troepen voort duurt, het slechte weer ten spijt. De troe pen veroverden belangrijke stellingen ten Westen van Cati aan het front van Castellon, in den sector-Mosqueruela, in den sec tor- Corbalan. Ten zuiden van Billar namen zij Barraca Alta en Pennaroya. De vijand leed zware ver liezen; reeds werden meer dan honderd lijken gevonden, terwijl 280 gevangenen werden ge maakt. Een Boeing-toestel van den vijand werd neergeschoten. Strenge vonnissen in Madrid. Madrid, 18 Mei (Havas) De spoedrechtbank heeft acht personen, verdacht van hoogver raad, veroordeeld tot gevangenisstraffen van 10 tot 30 jaar. Strijd om Soetsjau op het hoogte punt. Japanners breken door de Chineesche stellingen heen. Vreeselijke tooneelen in de voorsteden. SJANGHAI, 18 Mei. De slag om Soetsjau heeft thans volgens Japansche berichten het hoogtepunt bereikt. Nadat de Japansche vliegtuigen en kanonnen het offensief zeer grondig voorbereid hadden en tanks een weg gebaand hadden door de wijkende Chinee sche linies, rukte de infanterie uit het wes ten en zuidwesten op. Vrijwel voortdurend is er gestreden in een bloedig handgemeen. Handgranaten werden in grooten getale over en weer gebruikt, de Chineezen verdedigden zioh o.a. met lange zwaarden. Doch langzaam maar zeker kon den de Japanners door de versterkingen, die op verscheidene plaatsen in series achter elkaar aangelegd waren, doordringen. Voor 't eerst wordt thans ook door de Chinee zen toegegeven, dat Soetsjau ernstig bedreigd wordt. Intusschen gaat deze erkenning slechts zoover, dat men volhoudt, dat de aan val op het oogenblik door kleine afdeelingen uitgevoerd wordt. De Chineesche afdeelingen hebben opdracht, alle verdedigde punten tot iederen prijs te behouden, daar men gelooft dat de Japanners in dat geval van een groo ten algemeenen aanval af zullen zien. De Japanners berichten voorts, dat nieu we afdeelingen van hen den spoorweg tus schen Soetsjau en Tangsjan bereikt hebben, zoodat zij de spoorbaan thans over 45 mijl beheerschen. Japansche rapporten melden uit de weste lijke voorsteden van Soetsjau, dat zich daar vreeselijke tooneelen afspelen. Honderden personen liggen kermend onder de puinhoo- pen van de verwoeste straten. De Japanners melden nog, dat het Morozoemi-detachement den bajonetaanval op den westelijken stads muur heeft geleid. (United Press) Japansche verovering-en. De bij Soetsjau opereerende Japansche voorhoede heeft, naar Domei meldt, Tsjangt- sjoeang, zes kilometer van de westelijke poort van Soetsjau genomen na een bloedigen strijd met ongeveer 3000 Chineezen. De zuidelijke Japansche troepen, die 9 Mei uit Tsining opge broken zijn hebben een punt tien kilometer ten noordwesten van Soetsjau bereikt na ver scheidene belangrijke plaatsen, zooals Kinh- siang en Joetai in het zuidwesten van Sjan- toeng bezet te hebben. Twintig Spaansche vluchtelingen neergeschoten. Jongelieden poogden zich door de vlucht aan mobilisatiebevel te onttrekken. Havas meldt uit Toulouse 18 Mei. Van avond hebben zich dertig Spaansche vluchte lingen aangemeld bij de mobiele garde te Ossèje. Zij verklaarden deel uit te maken van een groep van 180 personen, die gidsen hadden aangenomen om hen naar Frankrijk te brengen. Toen zij tot zes kilometer van de Fransche grens genaderd waren werden ze verrast door Spaansche karabiniers, die zonder som matie het vuur openden. Een twintigtal men- schen werd gedood, vele andere gewond of ge vangen genomen. De ontsnapten meenden door de gidsen verraden te zijn. Nader wordt vernomen, dat de groep be stond uit personen, voor het meerendeel jon gelieden, die zich aan de door Barcelona gelaste mobilisatie wilden onttrekken en in den nacht van Maandag op Dinsdag de Fransche grens wilden passeeren. De Spaan sche karabiniers openden het vuur op deze vluchtelingen en doodden er 20, terwijl een vijftigtal gewond en gevangen genomen werd; op hen vond men documenten van hel grootste belang voor de defensie. De genera liteit heeft versterkingen-gezonden om de voortvluchtigen, die zich nog in de bergen bevinden, op te sporen. De rechtbank te Puigcevda heeft zware straffen uitgesproken wegens poging tot desertie, terrorisme en het maken van ongeoorloofde winst Weer een ernstig vliegongeluk in Engeland. Twee bommenwerpers in botsing. LONDEN. 18 Mei. (Havas) Het mi nisterie van luchtvaart deelt mede, dat twee bommenwerpers met elkander in botsing zijn gekomen; er zijn twee dooden. Zweedsch vliegtuig stort in zee. Drie slachtoffers. Naar het D. N. B. uit Stockholm meldt is een militair vliegtuig bij Trelleborg in zee geval len. De uit drie koppen bestaande bemanning kwam om het leven. BERICHT OVER VON FRITSCH WORDT TEGENGESPROKEN. Het Duitsche Nieuwsbureau spreekt tegen, dat generaal Von Fritsoh gedwongen zou zijn op een slot bij Hannover te wonen. Dit bericht wordt een verzinsel genoemd. Er wordt aan toegevoegd, dat baron Von Fritsch zich kan ophouden, waar hij dat wenscht. Een schrikbarende balans. Parijs, Mei. De balans van 22 maanden burger krijg in Spanje 17 Mei was het juist 22 maanden geleden, dat deze met den militairen opstand in Ma rokko begon geeft een duidelijk beeld van de ellende die daardoor over Spanje is gekomen. Niettegenstaande het bijzonder slechte weer de krijgsoperaties en de activiteit van de luchtmacht ongeveer tot stilstand heeft ge bracht zijn juist gedurende de laatste dagen de verliezen aan menschenlevens bijzonder groot, doordat de gevechten uitermate bloedig waren. Volgens neutrale waarnemers heeft de oor log den dood van ongeveer 480.000 menschen, militairen en burgers, veroorzaakt, terwijl de materieele schade door verwoestingen, het slinken van Spanje's goudreserve en het ver lies aan nationale productie op meer dan 50 milliard goud-peseta's wordt geschat. Het aantal dooden en gewonden onder sol daten, zoowel als onder burgers, daarbij gere kend de duizenden, die geëxecuteerd werden, zou nu volgens de meest betrouwbare schat ting het millioen overschreden hebben. Verder zijn 400.000 Spanjaarden of wel in den vreemde gevlucht of wel zij werden van huis en hof verdreven naar andere provincies en ten slotte bevinden zich ongeveer 400.000 personen over geheel Spanje verdeeld, in de gevangenissen. Het aantal personen, dat in geheel Spanje onder de wapenen is, wordt door neutrale waarnemers op 700.000 geschat; de buiten- landsclie vrijwilligers, die aan beide zijden strijden op 80.000, inclusief de 39.000 Ita liaansehe vrijwilligers. Op het oogenblik bevinden deze buitenlanders zich in hoofdzaak aan beide zijden van het Catalaansche front; terwijl aan het Teruel- front de militaire operaties aan Franco's zijde voornamelijk door Galiciërs, Navarre- troepen en Castilianen wordt uitgevoerd, een zeer klein aantal vreemdelingen van de strijden aan regeeringszijde uitgezonderd internationale brigades, voornamelijk de militiemannen van Valencia en Madrid. Na 22 maanden is Franco heer en meester over 30 provincies op het vasteland, terwijl de regeering er 9 bezit, die door den door braak der Francotroepen bij Lerida in tweeën zijn verdeeld, nl. twee in Catalonië en 7 provincies om Madrid; de overige 8 provin cies zijn niemandsland, nl. Castellon, Lerida. Taragona, Guadalajara, Madrid, Toledo, Granada en Jaen. (United Press.) (Nadruk verboden.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs liep voorzichtig naar de steenen toe, die Zwartmuts hem aan gewezen had. Voorzichtig optillen, herhaalde Thijs de woorden van Zwart muts. Anders hooren de Baardmannen je en dan is het natuur lijk fout. Zoo gezegd, zoo gedaan en Thijs knielde bij de steenen neer. Hij trachtte er een op te lichten, maar dat viel niet mee! Tjonge, die steenen waren bar zwaar! Enfin, nog maar eens probeeren. Hupla! Eentweedriesekootje! Mooi, die steen was los. En ja, zoo waar, hij kon al in een gang kijken, die onder den grond was! Mooi, zou hier nu Dickie verborgen zitten? Hij trok nog enkele andere steenen weg en tuurde in het donkere gat. Hij kon eerlijk gezegd geen hand voor ooger zien en zoodoende besloot hij nog even in het donker te blijven kijken totdat zijn oogen er wat aar. gewend zouden zijn. Mooi.... nu zag hij alweer wat beter E:> wat was dat daar? Wat dat een gebonden man? Wie is dat nou? bromde Thijs en keek eens wat beter, Heelaaaaaal schreeuwde hij opeens. Domoor, die hij was, om zoo hard te roepen! Autou Lang overledeu. Vertolker van de Christusrol te Oberammcrgau. Anton Lang. Naar het D. N. B. uit München meldt, is Anton Lang, die gedurende vele jaren bij de Passiespelen in Oberammergau de rol van Christus vertolkte, Woensdagavond aan de gevolgen van een ernstige operatie overleden. Voor den eersten keer speelde Lang zijn Christus in 1900 en in 1910 voor de tweede maal. Toen in 1922 voor den eersten keer na den oorlog weer passiespelen werden opgevoerd, zag Lang zich opnieuw de rol toegewezen, waarin hij tevoren reeds successen had. ge oogst. Hij heeft daarna nog eenigen tijd in Ameri ka vertoefd. iADSi PROGRAMMA VRIJDAG 20 MEI HILVERSUM I, 1875 M. en 415,5 M. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8— Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gramofoonmuziek 930 Gelukwen- schen 9.45 Gramofoonmuziek 10.30 Morgen dienst 11.— Gramofoonmuziek 11.15 Klarinet voordracht met pianobegeleiding en gramo foonmuziek 12.Berichten 12.15 Gramofoon muziek 12.30 Ensemble v. d. Horst en gramo foonmuziek 2.— Gramofoonplaten 2.35 Chris telijke lectuur 3.Zang,, cello en piano. (In de pauze: Gramofoonmuziek). 4.3-0 Gramo foonplaten. 4.45 Heidepark-Band en gramo foonmuziek 5.30 Gramofoonmuziek 5.45 Decla matie en gramofoonmuziek 6.30 Tuinbouw- praatje 7.— Berichten. 7.15 Literaire causerie 7.45 Reportage 3.05 Berichten ANP, herhaling SQS-Berichten 8.15 Arnhemsche Grkestver- eeniging 9.— Eegetische causerie. 9.30 Vervolg concert (Om 10.Berichten ANP) 10.30 Gra mofoonmuziek 10.45 Sportpraatje 11.Gra mofoonmuziek Ca. 11.5012.Gramofoon muziek. HILVERSUM U, 301,5 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 7.30 VPRO. 9.00 VARA i0.40 VPRO, 11.00 VARA. 8 Orgelspel (Om 8.15 Berichten) 8.30 Gra mofoonmuziek 10.Morgenwijding 10.20 De clamatie. 10.40 Gramofoonmuziek 11.10 Ver volg declamatie 11.30 Orgelspel 12.Gramo foonmuziek (Om 12.15 Berichten). 12.30 Het Kovacs Laj os-orkest en gramofoonmuziek. 2.— Modepraatje. 2.15 Variété-programma (Om 3.45 Eventueel berichten) 4.— Gramofoonmu ziek 5.— Voor de kinderen 5.30 Esmeralda- Septet mmv. solist 6.00 De Ramblers 6.30 Po litiek radiojournaal 6.506.55 Gramofoonmu ziek 7.— Causerie „De geestelijke grondslagen der democratie". 7.20 Berichten ANP 7.30 Be richten 7.35 Lezen in den Bijbel 9.Neder- landsch Strijkkwartet 8.30 Causerie over Gladstone 9.— Amsterdam's Vocaal Kwartet en VARA-Orkest 10.Fantasia mmv. soliste 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwijding 11. C. Steyn's Accordeonorkest 11.30 Jazzmuziek CGr.pl.) 11.5512.Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 12.10 Het Norris Stanley Sextet 1*2.35 Reg. Pursglove en zijn orkest 1,20 Causerie „A cy cling tour df the North" 1.35—2.20 Het Grinke- Trio 4.20 Hot-jazzprogramma (Gr. pl.) 4.50 5.15 Radiotooneel 5.20 Charles Brill en zijn or kest 6.— Het Bronkhurst Trio 6.20 Berichten 6.45 Parlementair overzicht 7.05 Het BBC- Midland-orkest. 7.50 Causerie ..Coast to coast". 8.20 BBC-Variété-orkest, BB'C-Revuekoor en solisten 9.20 Berichten 9.40 Eddie Carroll en zijn orkest en solisten 10.25 Discussie „Drink and the community" 11.00 Het Bernard Crook kwintet 11.35 Ambrose en zijn orkest 11.50 12.20 Dansmuziek (Gr.pl.) KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek 7.30 Orkestconcert 12.20 Populair concert 2.30 Populair concert 4.20 Omroeporkest 6.20 Omroepkoor en solis ten 7.30 Mandolineconcert 8.20 Omroepkamer- orkest 9.20 Programma voor soldaten 10.35 Gramofoonmuziek 11.20 Stedelijk Orkest van Hagen 12.203.20 Nachtconcert BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Om- roepdansorkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Omroepdansorkest 6.05 Vioolvoordracht 6.50 Gramofoonmuziek 8.20 Omroeporkest en solist 9.05 Radiotooneel 9.40 Vervolg concert 10.3011.20 Dansmuziek (Gr.pl.) BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Qm- roepkleinorkest 1.50—2.20 Gramofoonmuziek 5.20 Omroepkleinorkest en soliste 6.35 Gramo foonmuziek 6.50 Pianovoordracht 7.05 en T.35 Gramofoonmuziek 8.20 Omroepsymphonie-or- kest, -koor en solisten. 10.30 Gramofoonmuziek 10.4511.20 Dansmuziek (Gr.pl.) OEUTSCHLANDSENDFR 57 M 7.30 Gramofoonmuziek 7.40 Inleiding volgen de uitzending. 7.45 Opera „Gianni Schicchi" 9.05 Duitschland echo. 9.20 Omroeporkest 10.20 Berichten 10.50 Cello en piano 11.05 Ber. 11.20 Populair concert en dansmuziek 12.202.20 Omroepkleinorkest. Erich Börschel's orkest en solisten (1.151.26 Tijdsein).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6