Steunt a.s. ioletdau de toiiede ledereen wil wel naar Amerika, HJX* V ertellini GARAGE RABO Nieren VRIJDAG 20 MET 1933 HAARLEM'S DAGBLAD Ned. Vrouwenbond tot verhooging van zedelijk bewustzijn. Lezing' van mevrouw A. J. de Leeuw-Aalbers. Gistermiddag om 2 uur hield mevrouw A. J. de LeeuwAalbers, zenuwarts, voor de leden van den Ned. Vrouwenbond tot verhoogint van zedelijk bewustzijn, die in één der zalen van Brinkmann in vergadering bijeen waren, een lezing over het onderwerp „Maatschappe lijke mislukking in verband met puberteits psychologie. Puberteit is de fase, die zich inschakelt tus- •chen het kind en de volwassenheid aldus spr, In de moeilijke periode, die daaraan in nog prillere jaren voorafgaat worden de ge- zinsgrenzen bedreigd. In de puberteitsjaren loopen de maatschappelijke grenzen ook ge vaar. Ongunstige milieuverhoudingen beïnvloe den het kind in zijn puberteitsjaren. Spr. wilde de plaats van de puberteit in het maatschappelijk déraillement bepalen. Van groote beteekenis is in de eerste plaats het feit dat de stemmingswereld van het kind in de puberteitsjaren negatief is. Een nega tieve stemming, die alle gebieden doordringt en kleurt. In de tweede plaats zijn de verhou dingen, waarin het sexueele leven verkeert, van belang. In het 13de of 14de jaar dringt de eenige maanden lange periode van het begin der puberteit door in het leven van het kind. Het kind trekt zich terug in zijn depres sieve stemming. Het kind kan zich ook rich ten tegen de dingen, waarvan het zich terug trekt. tegen de orde, tegen de maatschappij. Het kind krijgt plezier in het bederven van de sfeer, thuis, in de klas, in de club. Het gevaar dreigt van afdrijven naar de wereld van het heimlijke. De statistieken wijzen uit dat meisjes van 13 tot 15 zich gemakkelijk laten overhalen tot delicten. De kinderen probeeren in de heimelijke wereld de oplossing te vinden voor haar innerlijke disharmonie. Het levensproces vervolgt zijn ontwikke lingsgang. Er gaan positieve momenten door breken. Als er dingen komen die het kind weer interesseeren, als er weer menschen ko men, waaraan het kind zich hechten gaat, neemt de depressieve periode een einde. Het tweede gebied van de depressie is ver weven met het eerste en wordt gevormd door het sexueele streven, zulks in engen en in geestelijken zin. Spr. ging hier dieper op in. Haar conclusie was dat er in het algemeen hi de puberteitsjaren in weerwil van de nei gingen daartoe zulks in verband met het zich ontwikkelende lichamelijke leven toch weinig 'kans bestaat op sexueel verkeer, aan gezien hier psychologische remmen werken. twee wereldtentoonstellingen zien New ïork en San Francisco 1939 zooals iedereen wel een auto of een pam- pusjaclit, een motor rijwiel of een electr. koelkast of een van de vele andere kostbare prijzen uit de Artis Reddingsloterij hebben wil. Daarom koopt iedereen voor slechts één gulden een lot AR'JL'IS REDDINGSLOTERI.J, Heerengraclit 466, Amsterdam-C., Posljdro 321500. Goedgek. b. besl. Min. v. Just, 2e afd. A No. 1193 d.d. 2t3-'8. 60.000 loten, LOlKiN ZIJN VliRKRIJGUAAU liU DË AGENT SCHAPPEN VAN DE AMSXEKDAN'ISCHE BANK N.V., INCASSO BANK N.V.. NEDERL. HAN DELMAATSCHAPPIJ N.V.. ROTTËRDAMSCHE BANK VEREENIG ING N.V., TWENTSCHE BANK N.V. Wcderverlcoopei's uitsluitend Fa. I. SAJET TE AMSTERDAM-O. (Adv. Ingez. Med.) Wel komt het dikwijls voor dat zulk een ver keer wordt aangewend voor een ander doel, om n.l. in het bezit te komen van allerlei dingen, die men heeft moeten ontberen. Dit houdt vele gevaren in zich omdat men dan ook het geestelijk leven verkeerd gaat in stellen. Spr. zeide dat men uiteindelijk toch weer vervuld wordt van bewondering voor het leven zelf, dat in vele gevallen reguleerend optreedt. Na afloop van de lezing woonden de leden van den Bond nog een orgelconcert in de Groote Kerk bij, welke tevens bezichtigd werd. BOOTTOCHT NAAR MAARSSEN. Met Hemelvaartsdag zal de afdeeling Noord van het Leger des Heils een boottocht naar Maarssen aan de Vecht maken over Amster dam, Weesp, Breukelen enz. Het is de be- doëling dat vele vrienden van het Leger des Heils deze kans zullen aangrijpen om te ge nieten van dezen mooien boottocht. Het ver trek heeft plaats des morgens 6.30 uur van de Floresstraat. Des middags om 3 uur wordt op een der mooiste plaatsen van Maarssen een openluchtsamenkomst gehouden, die ge leid wordt door kolonel J. Buiterman. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 21 MEI 1938. Progr. I. Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. III. Keulen 8.00, 8.20. 8.30. 8 50, 9 35 10.05. Parijs Radio 10.20. Radio P. T. T, Nord 11.05. Ned. Brussel 12.20, 12.51, 1.20. 1.30, 1 50. Keulen 2.20, 2.30. Fransch Brussel 3.35, 3.50, 4 05. Keulen 4.20. Londen Regional 6.20. Keulen 7.20, 7.30, 8.20. Ned. Brussel 10.20. Pauze 10.3010.35. Keulen 10.35. Berlijn 10.50. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00, 8.20, 8.30, 3.40. 8 45 9.00. Diversen 9.20—10.35. Londen Regio nal'10.35, 10.50, 11.05; Droitwich 11.20, 11.50, 12.50, 1.20, 2.20, 3.20, 4.00, 4.30. Londen Regio- na 5 00. Droitwich 5.20, 6.20. 6.50, 7.05, 7.20, 7 50 8 20. 9.20, 9.40, 9.55, 10.50. 11.30. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7,00 Eigen gra- mofoonplatenconcert. Verzoekiprogramma. f.00—12.00 Divers*» van de Vereeniging ter f Bevordering der Gezondheid f in de Grafische Vakken* (Adv. Ingez Meet./ N.Y. Haarl. Brandverzekering Maatschappij van 1846. We ontvingen het jaarverslag over 1937 van de N.V. Haarlemsche Brandverzekering Maat schappij van 1846. gevestigd te Haarlem, waar aan we het volgende ontleenen: Ook het jaar 1937 kenmerkte zich door een uiterst hevigen concurrentiestrijd, die het sluiten van nieuwe verzekeringen bemoeilijk te. Deze strijd is naar onze meening allereerst het gevolg van het voor een klein land als het onze veel te groote aantal hier werkende bin nen- en buitenlandsche verzekering-maat schappijen. Die strijd duurde onverminderd voort, toen de zoo kortstondig gebleken ople ving in vele bedrijven ophield en aan vele goe de verwachtingen den bodem werd ingeslagen. Vooral de buitenlandsche maatschappijen volgden een politiek, welke zij in eigen land niet zouden toepassen en die kennelijk de be doeling heeft, de Nederlandsche assurantie- markt te overvleugelen. Het is betreuren, dat in sommige gevallen die buitenlandsche ondernemingen succes boeken, omdat de ver zekerden, hetzij de Staat, het zij gemeente lijke of werkelijke lichamen dan wel anderen, zelfs bij een gering premieverschil aan die aanbiedingen gehoor gaven. Wij zijn van oordeel dat dit een averechtsche politiek is, daar wij meenen dat een bloeiend Neder- landsch assurantiebedrijf, met al wat daar mede verbonden is voor ons land van het hoogste belang is. Dat ondanks deze ongunstige factoren door onze samenwerkende maatschappijen over het afgeloopen jaar een zeer gunstig resultaat kon worden verkregen, stemt tot groote vol doening. Het totale premie-inkomen steeg van f 2,344.066,69 in 1936 tot f 2.452.482.90 in 1937. Na aftrek van de premie, aan herverzekeraars afgestaan, bedroeg de premie f 1,735.126.21 te genover f 1.670.782,91 het jaar te voren. Het schadeverloop was in alle afdeelingen, behalve in die van Transport, wederom zeer gunstig. De schade en nog te betalen schade met onkosten bedroeg, na aftrek van het aandeel der herverzekeraars, in 1937 f 628,500.70 tegen f 628,846.77 in 1936. De koerswinst op effecten, groot f 14.854.24. werd geboekt op de Reserves voor Beleggin gen, welke thans f 363.932,95 bedragen. De totale winst over 1937 bedroeg, na toe voeging van de rente der reserven behalve van" de premiereserve en de pensioenreserve, en met inbegrip van het onverdeelde winst saldo van het vorige jaar ad f 15.658,32: f 464.780.02. De gezamenlijke reserven stegen van f3.020.157.96 in 1936, tot f 3.500.543,57 in 1937. thans inclusief die der „Zaanlandsche". Het accountantskantoor Nijst Co. oefende wederom een nauwgezette en zeer uitvoerige eontróle over de boekhouding uit, en con stateerde dat alle op de balans vermelde ac tiva aanwezig waren. De vergadering keurde de rekening over 1937 goed. Ter voorziening in de vacature, ont staan door het ovei'lijden van onzen president commissaris jhr. mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden. werd tot commissaris benoemd de heer J. J. Thöne, lid der firma Guépin van der Vlugt, te Haarlem. De oudste commissa- 1 1 t Dagboe k van een Hoofdboekhouder. d Q or BAS VAN DEILEN. 14 Aug.: VANMIDDAG bij het naar huis gaan liep Muller met, me op. Toevallig kwamen we te praten over den tijd, dien we er bij de firma hebben op zitten, en Muller beweerde toen dat Pieterse, niet die kleine kwibus van de kas, maar Pie terse van de effecten-afdeeling, primo Sep tember 25 jaar bij de zaak werkzaam is. Ik hoorde er van op, en mijn eerste gedachte was natuurlijk, dat er wat aan dat jubileum gedaan moest worden. Ik gooide er meteen een balletje over op. maar toen had je Muller eens moeten hooren! Wat ik me in m'n hoofd haalde: Pieterse was een ellendige slaven jager. een hondsche bruut, een koeliedrijver, een barbaar, die over lijken ging.... en hij, Muller, wist niet wat hij liever zou doen dan zóó'n vent als een zoete jongen te gaan feli- citeeren en te dokken voor een cadeau. Ik ben toen maar gauw over een ander onder werp gaan praten. 16 Aug.: Die kwestie van Pieterse's jubi leum blijft me voortdurend bezig houden. Vanmorgen ben ik er over begonnen tegen Jansen, die Pieterse als onmiddellijken chef heeft. Hij deed natuurlijk weer. zooals we dat van hem gewend zijn, zei met een stalen gezicht dat hij al lang van dat jubileum af wist hoewel ik er mijn hoofd onder durf verwedden dat hij er geen flauwe notie van had en was zoo onhebbelijk om op te mer ken. dat het initiatief voor een huldiging eventueel (want hij voelde er persoonlijk geen spat voor) moest uitgaan van de lui van Pieterse's afdeeling. Toen heb ik hem rond uit gezegd, hoe ik over de zaak denk; dat ik geen speciale sympathie of antipathie voor pieterse heb, omdat ik hem bijna nooit spreek, maar dat ik het onbehoorlijk en on collegiaal zou vinden om heelemaal niets te doen. Ik ben tenslotte zelf ook gehuldigd toen ik een kwarteeuw bij de zaak was. Nu zal ik dan eerst maar es afwachten, wat Jan sen en de anderen van zijn afdeeling denken te doen 18 Aug.: Vanmiddag, tijdens de koffie, kwam Jansen me onder vier oogen spreken. Hij tapte nu ineens uit een ander vaatje, zooals altijd, wanneer hij met iets in zijn maag zit. Hij leuterde wat over anciënniteit, en beweerde dat het hem en de anderen beter voorkwam, dat ik me voor de zaak spande, omdat ik een van de drie oudgedien den was, die tegelijk of bijna tegelijk met Pie terse op kantoor waren gekomen Van die drie zit er geen een op de effectenafdeeling, en omdat ik nu eenmaal over de kwestie was begonnen, wilden de lui van de afdeeling Ef fecten mij graag de gelegenheid geven om het initiatief te nemenenz, enz. Ik moest dan maar een inteekenlijst laten circulee- ren, maar hij wilde er in vertrouwen aan toevoegen, dat hij voor zich vast niet van plan was om een cent aan Pieterse te spen- deeren, omdat die hem altijd laat overwer- Een Europeesche vermaordheid de WITTE KRUIS poeders, cachets en tabletten. Afdoend bij hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatiek, tand- en kiespijn, Voor Nodorla nd: (Adv. Ingez. Med.) ris Jhr. F. Teding van Berkhout, treedt thans als voorzitter van het college van commissa rissen op. In de plaats van Mr. R, E. Tilman werd tot commissaris der Maatschappij benoemd jhr. mr. E. A. E. van Meeuwen, vice-president van het Gerechtshof te 's Hertogenbosch. Het dividend werd bepaald op 12 pet. dei- storting. De winst- en verliesrekening over 1937 sluit met. een eindcijfer van f 3.312.401.68; de balans per 31 December 1937 met een eindcijfer van f 6.615.149.19. GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 0 BETROUWBARE AUTO'S 0 v. zelfrijders (zonder chauffeur) Q p. dag, week, maand en langer Onze wagens zijn All Risk verze kerd en voorzien van triptiek Uitsluitend modellen 1937 en 1938 (Adv. Ingez. Med.) i'iiii r»:u:^i -n.;:..' -v II ken in den balans tijd, en dan zelf lekker thuis blijft. 20 Aug.: Vanmorgen heb ik m'n lijst in zee gestuurd, zelf heb ik het eerst ingetee kend voor een riks, want ik heb indertijd van den kassier gehoord, dat Pieterse op mijn lijst evenveel had geteekend. Ik heb de lijst pro forma aan Muller voorgelegd, maar die vroeg, of ik getroubleerd was. en hij scheen zich geweld aan te moeten doen om het ding niet in snippers te scheuren. Het jong- mensch, dat als assistent van Muller op de effectenafdeeling werkt, en dat in dezelfde tennisclub zit als mijn twee jongste doch ters, vroeg timide of Ik het erg vond, als-ie maar voor een gulden inteekende. Hij ver dient maar vijf-en-zeventig gulden, en ik moet zeggen dat zijn bijdrage, in dat licht bezien, hem alle eer aandoet. Alleen, als de meisjes hem nu binnenkort weer eens mee naar huis brengen, kan ik hem daar niet, zoo als laatst, kwaad om aankijken 21 Aug.: Het gaat niet erg naar wensch met mijn inteekenlijst. De heele expeditie heeft als één man geweigerd er aan mee te doen. want Pieterse schijnt zich onlangs privé erg minachtend over die afdeeling uit gelaten te hebben. Hij zou zelfs krachtige termen, zooals „lijntrekkers", „buitendienst knullen" en „declaratie-oplichters" gebruikt hebben. Ze dachten er daarom sterk over, een aanklacht tegen hem in te dienen, op grond van die nieuwe wet inzake het belee- digen van bepaalde bevolkingsgroepen. Ver der sprak ik vandaag met het juffertje, dat de leiding van de typekamer heeft, maar daar heb ik ook al bot gevangen. Ik heb nooit kunnen vermoeden, dat die Pieterse zich zoo ongelooflijk gehaat heeft gemaakt. De tikstertjes verwijten hem, dat hij nooit goeienmorgen zegt, dat hij ze allemaal bij haar achternaam (zonder juffrouw) aan spreekt, dat hij altijd zulke leelijke dièren van dassen draagt (hoewel mij het verband tusschen die dassen en het jubileum niet erg duidelijk is), dat hij Engelsche tabak in zijn pijp rookt, dat hij juffrouw de Wit onlangs een onrechtvaardige boete heeft opgelegd, en dat zijn vrouw een ingebeeld creatuur is. Ik begin langzamerhand te merken dat ik me heel wat misère op mijn hals heb gehaald 24 Aug.: Naar aanleiding van die arrestatie van den procuratiehouder van Smit Co„ waarover de kranten vandaag vol stonden, begon Jansen in de kleedkamer een ver ward verhaal legen me te houden, dat wemel de van insinuaties aan Pieterse's adres. Hij wees er op, dat Pieterse bij ons precies de zelfde functie bekleedt als die ander bij Smit Co.. dat hij, Jansen, wel es zou willen we ten, hoe ter wereld Pieterse het had klaar gespeeld, dat zomerhuisje in Loosdrecht van zijn salaris te betalen, en dat de gelegenheid den dief maakt, maar hij eindigde met te zeggen dat hij Jansen, niets gezegd had, het geen naar mijn meening onlogisch was, want hij had me precies twaalf minuten aan de praat gehouden! 26 Aug.: De vrouw van den concierge zei, dat ze me graag wat wilde vragen, toen ze vanmorgen de koffie bracht. Ze had gehoord, dat ik de huldiging van Pieterse organiseerde en nu wilden zij en haar man graag ook een gulden bijdragen. Maar of dan haar dochter tje, voor het geval er bloemen werden aange boden, die mocht overhandigen. Het kind had naar haar zeggen o zoo'n lief jurkje, en ze was heelemaal niet verlegen, en een versje opzeg- De Incassodienst. Antoon Coolen en; - Dr.PH.Ritter Jr. schreven N-BRABANT» ZEELAND Uitbreiding van het gebouw is noodzakelijk. De ruimte, welke in het gebouw aan de Ja- cobijnestraat no. 22 beschikbaar is voor het personeel van den incasso- stortings- en op haaldienst, is sedert geruimen tijd onvol doende. De mogelijkheid om daarin verbete ring te brengen zou ontstaan, indien de ge meente de beschikking zou verkrijgen over het benedengedeelte van het aangrenzend perceel (Jacobijnestraat no, 20). In verband daarmede is onderhandeld met den eigenaar van dit perceel. Deze heeft zich bereid verklaard het benedengedeelte aan de gemeente in huur af te staan voor den tijd van 5 achtereenvolgende jaren, tegen een huurprijs van ,f 450 per jaar. Na afloop van dezen huurtijd zal de gemeente het beneden gedeelte desgewenscht telkens opnieuw voor den tijd van 5 jaren onder dezelfde voor waarden kunnen inhuren, mits de wensch daartoe minstens een half jaar te voren aan den eigenaar wordt kenbaar gemaakt. Mocht de eigenaar het betrokken perceel geduren de de loopende huurovereenkomst eventueel wenschen te verkoopen, dan verplicht hij zich de gemeente daarvan te verwittigen en den Raad gedurende 6 weken daarna in de gelegenheid te stellen een beslissing te ne men het perceel al dan niet van hem te koo- pen tegen een prijs, vast te stellen door drie deskundigen, was -van verhuurder en huur der er ieder één zullen aanwijzen, terwijl de aldus benoemde deskundigen den derden zul len benoemen. De verbouwingskosten zijn ge raamd op f 2.500 B. en w. stellen den Raad voor te besluiten tot het huren van meergenoemd perceels gedeelte en voorts tot het ter beschikking stellen van gemeld bedrag. GROENTEMARKT. Haarlem 18 Mei 1938. Witlof f 0.15—f 0.24 per K.G. Tomaten f 0.42—f 0.50 per K G. Spercieboonen f 0.85f 0.95 per K.G. Snijboonen f 0.70—f 0.90 per K.G. Andijvie f 0.80—f 1 per kist Sla f 0.50—f 1.30 per kist Spinazie f 0,25f 0.50 per kist Raapstelen f 0.75f 0.95 per kist Postelein f 1f 1.20 per 'kist Zuring f 0.25—f 0.40 per kist Bloemkool f 0,08—-f 0.15 per stuk Roodekool f 0.17f 0.22 per stuk Komkommers f 0.08f 0.12 per stuk Knolselderie f 0.04f 0.06 per stuk. Wortelen f 0.17f 0.22 per bos. Peterselie f 0.03—f 0.05 per bos Selderie f 0.03f 0,05 per bos Prei f 0.08—f 0,10 per bos Kervel f 0.05f 0.12 per bos Radijs f 0.02f 0.03 per bos Rabarber f 0.013—f 0.16 per bos Koolraap f 0.90—f 1 per zak. Uien f 2.50f 2.75 per zak. (Adv. Ingez. Med.) gen kon ze ook al. Ik heb het aanbod vrij blijvend geaccepteerd, want per saldo vrees ik, dat er van die huldiging niets terecht komt. Ik heb welgeteld pas f 4.75 bij elkaar, en daarmee kun je toch niet voor den draad komen! 27 Aug.Moeder de vrouw is vanmiddag bij mevrouw Pieterse op bezoek geweest, om eens discreet te informeeren, wat voor cadeau Pieterse graag zou hebben. Laat ze me nu toch terugkomen met de boodschap dat mevrouw Pieterse en haar man dolgraag een nieuwe radio zouden hebben, of anders een enveloppe met inhoud voor een reisje naar Italië! Daar zit je dan met je goeie gedrag en met nog geen vijf gulden aan bijdragen... En nu moe der het Perzische kleed van mevrouw Pieterse heeft gezien, wil ze er volgend voorjaar be slist óók een hebben. Dat komt er nog bij 28 Aug.: Van Wijk, van de factuurafdeeling weigerde ook al op de lijst voor Pieterse in te teekenén. In vertrouwen wilde hij me wel ver tellen dat in Groningen, waar Pieterse en hij allebei vandaan komen, 113.000 menschen wonen en dat er daarvan 112.999 waren, die Pieterse nooit een hand zouden willen geven, laat staan hem een cadeau aanbieden. Die eene uitzondering was Pieterse's oude moeder, en stel je voor, zei Van Wijk, die lijdt letter lijk gebrek in een oud krot van een huis van vier gulden per week, terwijl meneer zelf er een dure flat in de stad en een zomerhuisje in Loosdrecht op nahoudt. 30 Aug.: De baas riep me vanmiddag bin nen. Hij had zoo iets gehoord over Pieterse's jubileum en of het waar was dat ik de organi sator van de huldiging was. Zoo ja, dan wilde hij graag 50 gulden geven om het bedrag wat mooier af te ronden. Ik heb hem harte lijk bedankt, want het was werkelijk een on verwachte uitkomst! Ik vertelde het op kan toor, en zei er namens den baas bij, dat de huldiging morgenvroeg, op Koninginnedag, bepaald was, en dat de zaak dan wegens den dubbelen feestdag den geheelen dag gesloten zou zijn (vorige jaren alleen na 12 uur) Het merkwaardige is, dat de stemming ten aan zien van Pieterse nu opeens omgeslagen is. Muller teekende, weliswaar zuchtend, voor een daalder, en Jansen liet zich toen natuur lijk niet troeven en schreef in voor twee gulden Al§ ze er nu maar geen spijt van krij gen 31 Aug.: Ziezoo, dat zit er weer op! Op het nippertje ben ik het radiotoestel gaan koopen (helaas heb ik behalve m'n rijksdaal der nog een tientje moeten suppleeren), en ik geloof wel, dat Pieterse en zijn vrouw er erg blij mee zijn. Ook de huldiging zelf was al leraardigst. Er is druk gezongen van Lang zal hij leven, en „he is a jolly good fellow", etc. Het dochtertje van den concierge heeft de bloemen gegeven, en heeft van Pieterse een zoen gekregen. Muller, die een echte vergade- ringsman en bijsonder welbespraakt is, heeft een heele mooie speech gehouden; niet sen timenteel, maar echt leuk en hartelijk: wat je noemt door en door collegiaal. En Van Wijk heeft als .oude schoolkameraad nog een extra tintje aan de huldiging gegeven, door allerlei grappige gebeurtenissen uit Pieterse's kwa jongensjaren op te halen. Maar natuurlijk zóó dat Pieterse's prestige er met het oog op al die jongelui niet door in het gedrang kwam. Het zal me benieuwen, wie nu onze volgende jubilaris wordt! (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehou den.) Ëeii Christelijke School in Haarlem-Noord. Medewerking der gemeente. Bij raadsbesluit d.d. 28 Juli 1937, verleende de Raad aan het bestuur der Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met den Bijbel te Haarlem, medewerking tot de stichting van een bijzondere lagere school, bestaande uit 7 klasselokalen op een nader aan te wijzen terrein ten Noorden van de Jan Gijzenvaart in deze gemeente- Uit de ingezonden bouwplannen is ge bleken, dat het bestuur het voornemen heeft ter plaatse (Roerdomppelin) een schoolge bouw te stichten, dat zal bestaan uit 7 klasse lokalen met een gymnastieklokaal. Het voor dezen bouw toegestaan crediet zal daardoor niet worden overschreden, Het komt B. en W. gewenscht voor de» medewerking, bedoeld bij art, 72 der Lager- onderwijswet 1920 voor de stichting van bo vengenoemd lokaal te verleenen. NIEUWE NEDERLANDSCHE BOND VAN KOFFIEHUISHOUDERS EN SLIJTERS. Woensdag hield de nieuwe Nederlandsche Bond van Koffiehuishouders en Slijters „Nie- nebokos" zijn jaarlijksche congres te 's-Gra- venhage, waarvoor groote belangstelling uit vakkringen bestond. De bondsvoorzitter, de heer M. A. Opmeer, leidde de vergadering in met een korte toe spraak, waarin hij zeide dat de toestand van het bedrijfsleven over het algemeen slechter is geworden. Het congres besloot o.a. krachtig actie te blijven voeren voor verlaging van de accijns op bier en gedistilleerd en wijders er bij de bevoegde instanties op te wijzen, dat de ta rieven voor het muziekauteursrecht die Bum a heft, voor het bedrijf veel te zwaar zijn, Mén zal trachten daarin wijziging' te verkrijgen. (Adv. Ingez. Med.) R.-K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. De 59e vergadering van den Centralen Raad van de Hanze in het bisdom Haarlem is dooi den voorzitter den heer E. J. M. Stumpel Woensdag in den Dierentuin te 's-Graven- hage geopend, In de ochtendvergadering werd een aantal agendapunten afgedaan, o.m. de behandeling van een aantal schriftelijke vragen. Des middags werden verschillende' voor stellen van de afdeelingen behandeld. Te drie uur kwam mr. T. J. Verschuur, voorzitter van de R.-K. Staatspartij, ter ver gadering. Nadat de voorzitter van de Hanze een be groetingswoord had gesproken, hield mr. Ver schuur een korte rede, waarin hij de tegen woordige situatie van den middenstand schel; ste. Er heerscht thans in den middenstand en de met behartiging van middenstandsbe- langen belaste overheidsorganen een opge wekt leven en er is in den loop van de jaren te dezen opzichte veel ten goede gekeerd. Over de winkelsluiting behoeven we nog steeds geen spijt te hebben. Ook de midden stander heeft recht op een zekeren rusttijd, op ontspanning na verrichte werkzaamhe den. Spreker ziet in de bemoeienis van de ovei*- heid met den middenstand een versterking van de middenstandsorganisatie. Warenhuizen moeten door de overheid niet uitsluitend met middenstandsoogen worden bekeken. Het warenhuisvraagstuk heeft ver schillende economische zijden, bij de beschou wing waarvan de georganiseerde midden stand heeft mede te spreken. Hierna werd de agenda verder afgehan deld, Zorg Voor Goede Doorspoeling der ALS G'J OAOEN te bed moet blijven, gij lait hebt van rugpijn, hoofdpijn, 5S gezwollen ledematen, etljve en pUn- lljko splereny gij u vermoeid en zenuwachtig voelt en uw nachtrust Wfijj veretoord wordt, Ib het leven vaak een last. Zorg dat het r.let zoo ver komt, Vergeet niet, dat zulke verschijnselen van kwaad tot erger kunnen worden. GIJ kunt zo voorkomen door uw nieren gezond te houden door het geregeld gebruik van FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN, sinds Jaren bekend als het «Uuratlooh middel bij uitnemendheid. tl.-. M.75 en f4» (Adv. Ingez. Med.) De nieuwe plannen tot helt inblikken van vleesch. Koeien uit Argentinië via Duitschland naar Nederland. Zooals men weet, is de regeering voorne mens tien millioen kilogram bevroren vleesch uit het buitenland te importeeren, om dat hier dan te doen inblikken voor de vleesch- distributie. Het „Hbld." weet hieromtrent nader te melden, dat wij dit vleesch zullen betrekken uit Duitschland. Op 12 December jl. is de Duitseh-Argen- tijnsche handels- en betalingsovereenkomst voor den tijd van twee jaren verlengd, onder opneming van een nieuwe bepaling, dat Duitschland in 1938 en 1939 per jaar vijftig millioen Kilo bevroren rundvleesch van dat land zal afnemen, in ruil voor industrie producten, terwijl 't óók meer wol en andere landbouwproducten zou afnemen. Van dit vleesch zal Nederland de Duitschers nu voor een deel afhelpen. Als tegenprestatie koopt Duitschland, ge lijk gemeld, van ons landbouwproducten.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10