Peek Cloppenburg Heydt's S.O.S. Dickie en de Verborgen Schat VERTRAGING IN DE FRANSCH- ITALIAANSCHE BESPREKINGEN. EEN KEURIG MAATCOSTUME Een Broek van Heijdt bevalt altijd! KADM HWGRAMMA V R IJ D A G 20 M E I 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Spanje blijft een struikelblok. Londen geeft uiting aan bezorgdheid. TE Londen maakt men zich, naar Reuter meldt, ernstig be zorgd over het gebrek aan vooruitgang in de Fransch-Ita- liaansche onderhandelingen, blijkbaar als gevolg van de Spaansche kwes tie, Men vreest, dat dit tengevolge zal hebben, dat de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje vertraagd wordt, hetgeen voorwaarde is voor de inwerkingtreding van het Britscii- Italiaansche accoord. Gisteren heeft de Italiaansche ambassadeur Grandi een bezoek gebracht aan den voorzit ter der niet-inmengingscommissie. Men gelooft, dat bij deze gelegenheid gesproken is over de procedure voor het terugtrekken dei- vrijwilligers. United Press meldt, dat de Fransche gezant te Londen Corbin gisteren heeft geconfereerd met Cadogan, ondersecretaris van het ministerie van buitenlandsche zaken, die hem de resultaten van de besprekingen tus- schen Perth en Ciano over de moeilijkheden die tusschen Italië en Frankrijk uit den weg geruimd moeten worden, uiteenzette, Lord Perth zou aan het ministerie van bui tenlandsche zaken den wensch van den Duce hebben overgebracht, dat de erkenning van de verovering van Abessynië wordt bespoe digd. Van bevoegde zijde worden de geruch ten ontkend, dat Lordt Perth er bij Italië op zou hebben aangedrongen, dat geen groote interventie om den Spaanschen burgeroor log ten gunste van Franco te eindigen zou worden ondernomen. Perth zou slechts den Britschen wensch te kennen gegeven hebben, dat Engeland bereid is alles te doen ten ein de de verhouding Fr ankrijk-Italië te bevor deren. Fransche leveringen aan Spanje. Uit Rome verneemt United Press: Volgens betrouwbare bronnen is men in politieke kringen alhier zeer ontstemd over de interventie, die in den vorm van leveringen van oorlogsmateriaal aan Barcelona plaats heeft. Volgens de laatste berichten, die bij de Italiaansche regeering zijn binnengeko men zouden dagelijks ongeveer 50 vracht auto's met oorlogsmateriaal in Cerbere de Catalaansche grens overgaan. Het goederen verkeer per spoor over Cerbere naar Barce lona zou dermate overbelast zijn, dat de Fransche goederentreinen nu tot het Spaan sche grensstation Portbou mogen rijden. Italië beschouwt de Fransche levering als schending van het besluit van de non-inter ventie-commissie van 4 November 1937. Italiaansche pers in het geweer. Volgens het D.N.B.* wijzen de Italiaansche bladen ten aanzien van de onderbreking der Frdnsfch-Italiaansche besprekingen er eens gezind op, dat alleen Frankrijk daarvoor ver antwoordelijk kan worden gesteld. De her vatting der besprekingen is slechts mogelijk, wanneer Frankrijk zijn houding volkomen verandert. De Parijsche correspondent stellen bij de bespreking dezer kwestie de vraag, of Parijs niet juist het voornemen heeft het Wie bezit Soetsjau? Tegenstrijdige berichten over het lot der stad. Tokio „viert" den val. SJANGHAI, 20 Mei. De berichten over den toestand van Soetsjau zijn nog altijd zeer tegenstrijdig. De Japansche officieele mede- deelingen zijn, dat Soetsjau geheel in Japan sche handen is, nog slechts enkele verspreide benden zouden verjaagd moeten worden uit de hoeken en gaten der stad. Daartegenover staat 't bericht der Chineezen volgens hetwelk de stad nog Chineesch bezit is. „Slechts een paar honderd Japansche sol daten brengen onrust in de heuvels ten wes ten van de stad", zoo zou de Chineesche com mandant van Soetsjau hebben bericht. Er wordt namelijk verklaard, dat de telefonische verbinding tusschen Soetsjau en Hankau nog intact is. In tokio is de val van Soetsjau reeds offi cieel bekend gemaak en „voorloopig" gevierd. Op een gegeven oogenblik begonnen alle si renes in de stad te loeien. Dit was het teeken, dat Soetsjau gevallen was. Dadelijk trokken delegaties van scholen en organisaties naai de heiligdommen om daar een dankplechtig- heid te houden. De stadsautoriteiten verklaren, dat er nog een groot overwinningsfeest gehouden zal worden. (United Press) I. V. V. en Sovjet-Unie. Onderhandelingen niet de Russische bonden afgebroken. Oslo, 19 Mei. Na de voorwaarden, die de Sovjet Russische vakbonden voor hun toe treding gesteld hadden, te hebben verworpen, heeft 'de generale raad van het I.V.V. met 14 tegen 7 stemmen een door Nederland, Zwit serland, de Vereenigde Staten, België en Polen ingediend voorstel aangenomen, de bespre kingen met de Sovjet-bonden niet voort te zetten. ItaliaanschEngelsche accoord te saboteeren door de zekere overwinning van Frankrijk te vertragen door versterking van de Fransche hulp. De Giornale d'Italia schrijft, dat Franrijk onder den druk van Rusland een Spaansche politiek voert, die volkomen te gengesteld is aan die van Engeland Men be weert weliswaar, aldus dit blad, in Parijs nog steeds, dat een Fransch-Italiaansch accoord de logische aanvulling is van de Ita- liaansch-Engelsche overeenkomst, maar men doet alsof men het vaste voornemen had het accoord tusschen Italië .en Engeland te ver storen. De Tribuna schrijft, dat er voorloopig geen teekenen zijn voor een hervattting der Ita- liaansch-Fransche besprekingen. De atmos feer is zoo duister, dat het nutteloos is zich illusies te maken over het tot stand komen van een concreet accoord, zoolang Frankrijk niet duidelijk en definitief zijn houding ge wijzigd heeft. Brazilië. Nieuwe plannen voor een „Putsch" Van in den regel goed ingelichte zijde wordt over den toestand in Brazilië aan het D.N.B. het volgende gemeld: Sedert 16 Mei is het geheele garnizoen van het militaire district Rio de Janeiro opnieuw gereed voor alarm. Men vreest voor nieuwe militaire opstanden in Rio de Janeiro en om geving. Reeds toegekende verloven zijn inge trokken. De kazerne van een onbetrouwbaar regiment vliegers, dat plannen zou hebben ge had voor een putsch in den afgeloopen nacht, is op bevel van den militairen commandant bezet door een regiment infanterie. In de Bra- ziliaansche bladen worden berichten hierover in verband met de strenge handhaving der censuur slecht in den vorm van aanduidingen gepubliceerd. Vereenigde Partij beschikt reeds over 100 zetels. Uit Kaapstad: De minister van Financiën Havenga, is herkozen in den kieskring Faure- smith met een meerderheid van slechts 231 stemmen. Zijn tegencandidaat was Beyers, zijn vroegere collega als minister voor het mijnwezen in het kabinet-Hertzog van vóór de fusie. Malan, de leider der Nationalistische Partij en der officieele oppositie in het par lement, is eveneens herkozen, in den kies kring Piquetberg. Om kwart over tien Donder dagavond (plaatselijken tijd) was de stand als volgt: Vereenigde Partij 100, Nationalis ten 15, Dominionpartij 8. Labour .3 en Socia listen 1 zetel. Nog 23 uitslagen moeten bekend worden. België. Ook in den Senaat een groote meerderheid voor de regeering. De senaat heeft Donderdag met 118 tegen 22 stemmen en zeven onthou dingen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Tsjecho-Slowakije Heidein zal de volgende week met Hodza een bespreking hebben. Volgens een inlichting, bevestigd door het bestuur der Sudeten Duitsche partij, is Hen- lein met zijn vrouw naar de Alpen vertrokken om rust te nemen. De onafhankelijke Duit sche pers meldt, dat de onderhandelingen over het minderhedenstatuut derhalve niet door Henlein zullen worden gevoerd, maar door parlementaire vertegenwoordigers dei- partij. In gezaghebbende kringen verklaart men overigens, dat Hodza en Henlein de vol gende week een onderhoud zullen hebben. De politieke commissie der Sudeten Duit sche partij heeft een rapport over de gunstige resultaten van de Londensche besprekingen van Konrad Henlein in ontvangst genomen. In dit rapport wordt met vreugde het groote begrip geconstateerd voor den toestand en de te Karlsbad opgestelde eischen van de Sude ten Duitschers in het buitenland. Ten aan zien van de internationale ontwikkeling her haalt de politieke commissie het scherpe pro test tegen „oprui'ing en uitdaging", dat reeds bij de verantwoordelijke instanties is inge diend. „Het optreden der overheid tegen de ambtenaren in openbaren dienst, die zich met een beroep op grondwettige rechten op 1 Mei uitgesproken hebben voor de Sudeten Duitsche eenheidsbeweging", aldus een desbetreffende mededeeling, „wekt de verontwaardiging van alle Sudeten Duitschers en kan slechts be schouwd worden als een uitdrukking van den wil van Tsjechisch nationalistische kringen om ongeremd de ontwikkeling op den spits te drijven." Mexico. Steeds goed verzorgd door HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 (Adv. Ingez. Medj Kinderen slachtoffer van bombardement. Ziekenhuis te Castellon getroffen. MADRID, 19 Mei (Havas). Van ochtend heeft de luchtmacht der op standelingen Castellon hevig gebom bardeerd. Een ziekenhuis werd getrof fen, waardoor vier kinderen gedood waren. Vijftig huizen werden vernield. Ook Villareal eh Nules werden ge bombardeerd. Mevr. Dupeyron thans houdster van het afstandsrecord. Onrust in den staat San Luis Potosi. Naar volgens het D. N. B, verluidt zijn tien duizend man troepen samengetrokken in den staat San Luis Potosi, daar er aldaar gevaar voor een opstand bestaat. Donderdagmiddag zijn drie eskaders vliegtuigen uit de stad Mexico vertrokken. In parlementaire kringen verluidt, dat in San Luis Potosi een aantal kleine oproerige bewegingen van aanhangers van generaal Cedillo zijn ontstaan, die echter gemakkelijk konden worden onderdrukt. Elke klant zijn eigen scheerkwast. Verordening voor de Duitsche barbiers. Op straffe van een boete van 150 mark zal het den Duitschen barbiers voortaan ver boden zijn voor meer dan twee klanten een zelfde scheerkwast te gebruiken. Een nieuw decreet heeft namelijk bepaald, dat de klan ten hun eigen scheerkwast moeten medebren gen, en dat. indien zij er geen bezitten, de barbier zijn handen moet gebruiken. Naar men beweert, is zulks hygiënischer dan een zelfde kwast te gebruiken voor, verscheidene klanten, waardoor gemakkelijk infectie kan ontstaan. Fransche vliegster maakte een noodlanding bij Tel el Aham. De Fransche aviatrice, mevr. Dupeyron, van wie gedurende vier dagen niets verno men was is thans terecht. Zij werd terugge vonden te Tel el Aham, op 150 K.M. ten Noorden van Bassorah. Gisterochtend is zij door aangekomen. Vandaag zal zij zich met een werktuigkundige naar Tel el Aham terug begeven om haar vliegtuig, dat licht bescha digd werd bij de noodlanding, te herstellen. Bij vergelijking van de afstanden, die de Fransche vliegsters Lion en Dupeyron heb ben afgelegd, is gebleken, dat het afstands record veroverd is door mevrouw Dupeyron, die minstens 4.361 K.M. heeft afgelegd en daarmede het record, dat met 3.939 K.M. op naam van wijlen Amelia Earhart stond, heeft verbeterd. Mevr. Dupeyron was te Oran gestart. U krijgt bij Heijdt, wat U ook wilt besteden, steeds een broek die goed en prettig zit. - Uit vele stofsoorten kunt U Uw keuze doen, zodat U voor elk doel de geschikte broek vindt Speciaal in Zomerbroeken tonen wij u een reuze sortering ANEGANG AA DE SPECIAALZAAK IN BROEKEN (Adv. Ingez. Med.j Russisch toestel stort iu de Dwina. Vier dooden cn twaalf gewonden. MOSKOU, 20 Meie (Tass): Gemeld wordt, dat 18 dezer een van Franz Josephland ko mend vliegtuig met 16 personen aan boord direct na het vertrek uit Archangel in brand is geraakt, nadat een motor was vast ge- loopen. De bestuurder probeerde te dalen. Nadat het toestel met den grond in aanraking was gekomen, steeg het opnieuw, maar even later kwam het in de Dwina terecht. Vier menschen zijn om het leven gekomen, twaalf gewond De uitvoer van Amerikaansclie helium. Verscherping van de wet verzocht. WASHINGTON. 20 Mei (A.N.P.) Andrew J. May, de voorzitter der militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden, deelde gisteren mede, dat hij voornemens is naar een wetsvoorstel te streven, waarbij de tegen woordige wet op den uitvoer van helium wordt verscherpt teneinde het voor andere landen nog moeilijker te maken het veelbe geerde gas te verkrijgen. Vuurgevecht aan de Poolsche grens. Sovjet-koerier trok zijn revolver bij zijn arrestatie. De Poolsche bladen melden, dat, toen de trein Parijs—Moskou stopte aan het grens station Niegorieloje, Russische soldaten bin nendrongen in de coupé van den diplomatieken Soyjet-koerier Rerstin en hem.duidelijk maak ten dat hij gearresteerd was. Hij werd naar het Stationsgebouw gebracht doch op het oogenblik dat hij gefouilleerd zou worden, trok hij zijn revolver en vuurde. Hij doode een of ficier en een soldaat en verwondde een twee de officier ernstig. Ook hijzelf werd daarop doodelijk door een schot getroffen. De geruchten over Adelaide en Otto van Habsburg. Officiëele tegenspraak. Uit Vaduz (Liechténstein)19 Mei. De Prinselijke regeering verklaart, dat de in om loop gebrachte berichten over de a.s. verlo ving van Prins-regent Frans Joseph van Liechtenstein met aartshertogin Adelaide van Habsburg en van aartshertog Otto van Habs burg met prinses Maria Theresia van Liech tenstein van allen grond ontbloot zijn... ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs! Thijs! riep Dickie in de grootste verwondering uit. Thijs! Ben jij daar? Kom je me er uit helpen? Thijs staarde nog een oogenblik naar beneden en begon toen, hij kon er werkelijk niets aan doen, te lachen. Daar was die domme Dickie weer eens gevangen en het geheel, hem daar zoo aan dien paal vastgebonden te zien staan, werkte op zijn lachspieren. Maar daar was Dickie natuurlijk niet van gediend. Hang daar nou niet zoo te grijnzen, help me liever! bromde hij, terwijl hij aan de touwen rukte, die hem vasthielden. Wat heb je aan dat gegrinnik! Thijs zag nu ook üi, dat hij beter Diokie kon verlossen uit zijn benarde positie en sprong nu vlug naar hem toe. Hoe komt dat nou? vroeg hij. terwijl hij probeerde de touwen los te maken. Tjonge, er zitten .vel een paar knoopen in! Plotseling keek Dickie verschrikt Thijs aan. Daar zal je het hebben! schreeuwde hij. Daar komen die Baardmannen aanzetten! Nou loopen, als je leven je lief is, Thijs! Maak voort met die touwenals die lui ons te pakken krijgen zijn we nog niet gelukkig! Bank van Frankrijk weigert goud aan Valencia af te dragen. Zaak voor het Fransche gerecht. PARIJS, 20 Mei. Gisteren is de aanklacht van de Bank van Spanje te Valencia om 1.450.000.000 goudfrancs, die bij de Bank van Frankrijk waren gedeponeerd terug te krij gen, door de rechtbank van Parijs gehoord. Dit bedrag was daar in 1931 gedeponeerd. De Bank van Frankrijk verzet zich er tegen goud aan de Bank van Spanje te Valencia over te dragen op grond van het feit, dat het goud aan de aandeelhouders behoort en het over- groote deel van den raad van directeuren zich thans te Burgos bevindt. De rechtbank heeft nog geen besluit genomen. Dit wordt over een week af veertien dagen verwacht. (United Press) DOMINICAANSCHE REPUBLIEK HEEFT EEN NIEUWEN PRESIDENT. Havas meldt uit Trujillo: Het resultaat van de in het geheele land gehouden presidenti- eele verkiezingen is, dat Peynado tot presi dent van de Dominicaansche republiek is ge kozen en Troncoso de la Concha tot yice- president. Deze beide candidaten van de re- publikeinsche partij hebben elk 318.779 stem men behaald. Zij zullen 16 Augustus a.s. hun ambt aanvaarden. ZATERDAGMIDDAG 4 UUR aankomst van het S.S. MARINA", Kapitv i ]AHODA. Koksmaat SASCHA. in de Pleizierhaven van Haarlem, 'T. HEERENHEK - PLEIN 12. De scheepskapel zorgt ook ZATERDAG- en ZONDAGMIDDAG voor vroolijke uurtjes. VERWACHT het gevierde DAMES SHOW ORKEST THE KENTUCKEY'S, o. I. v. GRETHA v. d. WERFF. (Adv. Ingez. Medj ZATERDAG 21 MEI 1938. HILVERSUM I, 1875 M. én 415,5 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek (Om 8.1o Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- orkest. 1.00 Gramofoonumuziek. 1.15 Berich ten. 1.20 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Vervolg concert. 3.00 Kinder'uur. 4.00 Berichten. Hierna: „Het lied der zee", kinderoperette. 5.30 Gramofoonmu ziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramo foonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De Katholieke Kerk en het vredes- ideaal". 7.35 Acttueele aetherflitsen. 8.00 Be richten A. N. P., Mededeelingen. 8.15 Over peinzing met muzikale omlijsting. 8.35 KRO- Melodisten, solist en gramofoonmuziek. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Filmpraatje. 10.55— 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301,5 M. VARA-Uïtzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. t 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmu ziek. (Om 12.15 Berichten). 12.30 A. Spezialet- ti's ensemble en gramofoonmuziek. 2.00 Con certgebouworkest en solist Ogr.opn.) 2.45 Re- nova-kwintet, declamatie en zang (gr.opn.). 4.30 Orgelspel. 5.00 Filmland. 5.15 Hoorbericht. 5.30 The Four Blue Stars en soliste. 5.50 Sportreportage. 8.00 Berichten A.N.P. Mede deelingen. 8.10 Sportreportage. 8.30 Omroep orkest, Kovacs Lajos-orkest. AVRO-girls en so listen. 11.00 Berichten. A.N.P., hierna: het AVRO-Dansorkest. 11.40—12.00 Gramofoon muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 BBC-Northern orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Het New Coventry Hippodrome-orkest. 2.20 Gramofoon muziek. 3.20 Zang en viool. 4.00 Het Gershom Parkington-kwintet. 4.30 Orgelspel. 5.00 De clamatie.. 5.20 Roy Fox en zijn Band. 6.20 Be richten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Orgelspel. 7.20 Uit Berlijn: Omroeporkest, „Die Goldene Sie- ben", het Meister-sextet eh Hands Bund's pianoduo. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Music-Hall- programma. 9.20 Berichten. 9.40 Amerikaansch nieuws. 9.55 BBC-Theaterorkest en solist. 10.50 Pianovoordracht. 11.30 Jack Harris en zijn Band. 12.10—12.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 8.10, 8.55—9.30, 10.05 en 11.20 Gramofoon muziek. 12.35 Cantrelle-orkest (Om 1.50 Zang). 3.20, 4.05 en 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Ray Ventura et ses Collégiens. 10.25 Sympho- nieconcert. 11.20—1.20 Jo Bouillon's dans- orkest. KEULEN, 456 M. 6.50 en 7.30 Gramofoonmuziek. 8.50 en 12.20 Orkestconcert. 1.35 N.S. Toonkunstenaars orkest. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroep orkest. 6.30 Radiotooneel. 7.30 Bernhard Ette's orkest. 8.20 Omroeporkest en solisten. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Fred Berd en Theo Held met hun orkesten. 2.203.20 Nacht concert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepkleinorkest. 1.502.20 en 3.20 Gramofoon muziek. 5.20 Pianovoordracht. 6.35 Het Eb- becketrio. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Caba retprogramma. 9.20 Omroepsymphonie-orkest en solist. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.2012.20 Populair concert. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.502.20, 3.20 en 3.50 Gramofoon muziek. 4.05 Pianovoordracht. 4.20 Omroep- salonorkest. 5.35 Conservatorium-orkest en solist. 6.40 Harmoniecasoli, 7.05 en 7.35 Gra mofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest. 8.50 Zang. 9.05 Radiotooneel met muziek. 9.45 Gramo foonmuziek. 9.55 Omroeporkest (Vervolg). 10.30 Jean Omer's orkest. 11.2012.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Omroeporkest, pianoduo Hans Bund e. a. 9.20 Carl Woitschach's orkest. 10.20 Berich ten. 10.50 Klarinet en piano. 11.05 Berichten. 11.20 Omroepkleinorkest en soliste. 12.20 Omroeporkest en militair orkest. (1.15—1.26 Tijdsein). I

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6