"AKKERTJE Eichholtz N.V. Ravioli Vaste Waschtafels kJatoüL tïutift. Het vraagstuk der Sudeten-Duitschers Kinderkoor „Inter Nos". GORDIJNEN Neem dadelijk 'n Courantenreclame Jeugdige breton van fijn linnen met ribs- lintgarnering Ook deze vlotte trottcur van fijn linnen met twee kleurige lintgarnering valt ^JQQ zeer in de smaak. J» Sportieve blouse van piqué fantasie, in diverse modekleuren Zeer moderne blouse vlot model met ceintuur in de modekleuren Geklede blouse van organdi fantasie. met Valenciennes-kant en glazen knoopjes ge garneerd. in. diverse modekleuren Een nieuwe handschoen van wasbaar nappaleder, fantasie slip-on model in diverse kleuren... Autonomie voor de Duitschers' refrein der Henlein Partij. het Tsjechen en Duitschers. Anti-democratische minderheid. (Van onzen specialen verslaggever.) Praag, 16 Mei. E luchtreiziger, die vendaag met 280 K.M. per uur langs den zonnigen he mel naar het splinternieuwe vlieg veld Ruzijne bij Praag kwam stor men, moest waarlijk het hoofdschudden bij de gedachte, dat er zóóveel onrigt en zóóveel zorg is in een zóó mooie wereld. Drieduizend meter boven het aardoppervlak lijkt die we reld als uit kinderspeelgoed gebouwd: de huis jes konden uit de beroemde Neurenberger doozen komen, de bosschen zijn tot egale groene plekken ingeschxompeld, rivieren en spoorlijnen kronkelen als smalle zilverlinten door het landschap, en niemand daarboven dénkt nog aan grenzen. Zelfs de gebergten, die als een door de natuur geschapen vesting Bo- hemen tegen het omringende en opdrin gende! Duitschland afsluiten, de gebergten die in de strategie een hoofdstuk op zichzelf vormen zij lijken den luchtreiziger niets dan builen en bulten op het aangezicht van de oude aarde. Als alle politici vandaag eens aan boord van onze Douglas geweest waren: zij zouden misschien een gevoel van beschaming hebben gekregen, omdat zij van een zóó mooie wereld een voor ons menschen schier onbewoonbaar verklaarde woning maakten Heel dat sprookje van-uit-de-lucht wordt kwaadaardig weggeblazen zoodra de luchtrei ziger van daareven weer grond onder de voe ten heeft. Boheemschen grond. Want op de zen zelfden stralenden voorjaarsdag loopen de Praagsche couranten over van nieuws omtrent Henlein, den leider der Sudeten-Duitsche par tij, die uit Londen in het Boheemsche stadje Asch is teruggekeerd en van wien iedeereen op het oogenblik méér zegt te weten dan hij weten kan. Hier in Praag leeft iedereen in de wijde wereld van zijn fantasie. Is Konrad Hen lein, wiens politieke carrière uit het leider schap van een gymnastiekvereeniging voort kwam, er in Londen in geslaagd, Churchill, Vansittart en anderen van de redelijkheid van zijn eischen te overtuigen? Wis en zeker, zeg gen sijn eigen dagbladen. Geen sprake van, verzekeren de Tsjechische conranten. En om strijd dragen zij „aanwijzingen", zelfs „be wijzen" voor de juistheid van hun standpunt aan. Het gaat op 't oogenblik heet toe, en geen wonder! Er zijn gemeenteraadsverkiezingen op til en de gemoederen krijgen dus al zoo'n beetje stembustemperatuur. „Iedere Duitscher moet nu maar weten, dat hij onze regeering tot vijand heeft", schreeuwt de heftige „Pravo Lidu" en het blad schijnt er niet bij te beden ken, dat het voor de regeering veel erger is alle Duitschers tot vijanden te hebben. Helaas: daar lijkt het bedenkelijk veel op. Vandaag werd op mysterieuze wijze een regen van staatsvijandige pamfletten over Bohemen uit gestrooid. De politie slaagde er in vast te stel len, dat zij van Sudeten-Duitsche herkomst zijn. Wat arrestaties en inbeslagnemingen volgden onmiddellijk, en dat is natuurlijk nieuwe olie op het vuur der partij hartstochten. Ondertusschen werkt de regeering onver saagd aan het „nationaliteiten-statuut", dat een grootscheepsche poging bedoelt te zijn om aan de eischen dér Sudeten-Duitschers zoo veel mogelijk tegemoet te komen. In Tsjechi sche kringen loopt er door de geschakeerde beoordeelingen van die poging één princi- pieele scheidslijn. Aan den eenen kant staan zij, die oprecht gelooven in de mogelijkheid van een verzoening tusschen Tsjechen en Duitschers; aan den anderen de sceptici en de pessimisten die zeggen: wat wij doen. het zal toch niet goed zijn; de Sudeten-Duitschers zullen voor eiken vervulden wensch drie nieuwe eischen indienen. Hebben zij een pink dan nemen ^ij de hand, en hebben zij de hand dan eischen zij het heele lichaam... Tsjechen en Duitschers. OM min of meer te voldoen aan mijn op dracht. die luidt, dat ik den lezer een af gerond beeld van het Sudeten-Duitsche vraag stuk moet geven, is allereerst een zoo scherp mogelijke probleemstelling noodig. Waar gaat het hier in wezen om? In Tsjecho-Slowakije, met zijn 14.700.000 inwoners, wonen 10.000.000 Tsjechen naast 4.700.000 „Tsjechen", d.w.z. menschen, die alleen de nationaliteit met de Tsjechen gemeen hebben, maar die tot an dere volken behooren. Die minderheid be staat voor 3.200.000 (22 1/3 pet. der totale bevol king!) uit Duitschers. Zij hebben zich sedert 1919 geleidelijk in twee kampen gesplitst: dat der activisten en dat der negativisten. De ac tivisten oordeelden, dat zij positief aan den opbouw van den Tsjechischen Staat moesten meewerken. Tot hen behooren nu drie groepen: de Duitsche agrariërs, de Duitsche christelijk- socialen (Roomsch Katholiek) en de Duitsche sociaal-democraten. Tegenover hen stonden de negativisten (de nationaal-socialisten en. de Duitsch-nationalen, sinds 1934 vereenigd in Henlein's Sudeten-Duitsche Partij, kortweg S. D. P. genaamd) die den Staat waartoe zij behooren niet erkennen, maar slechts bestrij den willen. Het is duidelijk dat deze „negati visten" die overigens in hun eischen uiterst positief zijn! in hooge mate den invloed on dergaan van het oplevende nationalisme in het Derde Rijk. Zij hebben de ras-, bloed- en bodemgedachte volledig aanvaard en van net oogenblik af waarop de S. d. P. zich ging roe ren heeft zij een enorm succes gehad. Bij de verkiezingen van 15 Mei 1935 stemden 67.4 pet. van alle in Tsjecho-Slowakije wonende Duitschers op de S. d. P., die dan ook 1.256.910 stemmen haalde, terwijl de ..activisten" hun gelederen zagen dunnen van 1.251.000 in 1929 tot 605.122 in 1935. Zoo kwamen de Henleinisten met 44 zetels In het Praagsche parlement, 44 van de 72, die Een speciale G.P.D.-ver slag gever is dezer dagen naar Tsjecho-Slowakije gereisd om er gegevens te verzamelen voor een reeks "beschouwingen over het Sudeten- Duitsche vraagstuk, dat in Europa gaandeweg stijgende ongerustheid wekt en thans in een beslissend stadium schijnt te komen. In den eersten brief, dien wij van hem ontvingen, geeft onze verslaggever in het kort de probleem stelling zelve. Hij hoopt in volgende bij dragen, ook in den vorm van gesprekken met leidende Tsjechische persoonlijk heden, verschillende kanten van het brandende vraagstuk verder uit te werken. de Duitschers In totaal bezetten. Sindsdien ging het crescendo. De streken langs de Bo heemsche grenzen, waar de Duitschers wo nen. zijn hoofdzakelijk industriegebieden. Het gaat er slecht. Meer dan de helft van alle Tsje chische werkloozen zit hier opgepropt. Onte vredenheid is er in overvloed en zij blaast Hen lein wind in de zeilen. Lange lijsten vol klach ten over de achterstelling van de Duitschers bij de Tsjechen circuleeren door pers en par lement. Elk departement krijgt zijn beurt. En altijd is het refrein: autonomie voor de Duit schers. Hier naderen wij de kern van het pro bleem. Anti-democratische minderheid. uit een strijd van eeuwen tegen het abso lutistische Habsburg en het even absolutisti sche Hohenzollern is een door en door demo cratisch land. De Duitsche minderheid, voor zoover zij achter Henlein staat, is daarentegen door en door anti-democratisch. De S. d. P. vraagt den Tsjechischen Staat voor haar leden het recht om te leven en bestuurd te worden naar het „Führerprinzip"; zij wil van den de mocratiseren staat niets weten. Hoever gaat die eiscji? Sluit zij in dat de Henleinisten „Rijks-Duitschers" willen worden zooals de Oostenrijkers het geworden zijn? En indien dat niet het geval is, hoe ziet Henlein dan de oplossing? Want ziedaar de pit van het Su deten-Duitsche probleem: hier is een minder heid die binnen het kader van een volstrekt democratischen Staat een eigen, ondemocra tisch staatje verlangt. Het is de tegenstelling tusschen democratie en dictatuur die het vraagstuk beheerscht. Indien de Tsjechische regeering op de eischen van Henlein „ja" zou zeggen zij zal het niet doen! ware de zaak misschien uitvoor Henlein. Ook voor Hitier? De Tsje chische couranten drukken vandaag een brief kaart af die in Saksen wordt verspreid. Daar op wordt Midden-Europa aangeduid als „Ko- lonisations-Kreis" en dwars door Tsjecho-Slo wakije staan de veelzeggende woorden: „Der Pfahl im Fleisch", de doorn in 't vleesch. Duitschland ziet op den weg naar het Zuid- Oosten dien het in den loop der historie al tijd heeft willen inslaan den Tsjechischen Staat als een barrière. Wil het die omverwer pen? Is Henlein niets dan een pion op het schaakbord waaraan Hitier speelt"? Dat is de buitenlandsch-politieke kant van het Sudeten- Duitsche vraagstuk. Er zal nog veel over te zeggen zijn. Maar ter inleiding scheen deze beschouwing niet overbodig. (Nadruk verboden) UITVOERING HAARLEMSCHE MEISJES CLUBS. Het was Donderdag een gezellige avond dien de Haarlemsche meisjesclubs in den Stads schouwburg gaven. En bovendien heeft die een aardigen kijk gegeven op het vele en veel zijdige werk dat de meisjes op de clubs ver richten. Zoo was er in de eerste plaats de mondorgel club. die met eenige bekende liedjes al dade lijk een welwillende stemming in de zaal bracht. Dan was er de volksdansenclub, die volksdansen mogen zich de laatste jaren in een nog steeds groeiende belangstelling ver heugen daarom ook veel succes had. Driehoeksmeisjes en voortreksters gaven daarna een demonstratie. Dit was vooral zeer interessant voor de vele ouders die in de zaal aanwezig waren en die na al de verhalen die zij natuurlijk altijd van hun kinderen over het clubleven krijgen zelf dit nu eens kon den zien. Het hoogtepunt van het programma was ongetwijfeld het laatste nummer vóór de pau ze: het optreden van de mandolineclub „Sem per Melior". In dit nummer, dat werkelijk verrassend aardig was, traden alle deelneem sters en ook twee jongetjes waren erbij, die met veel bravour de viool hanteerden in kleurige costuums op. Nog mooier werd het effect, toen de groep werd beschenen door gekleurd schijnwerper- licht. Ook hun spel was de moeite van het aanhooren ten volle waard. De jeugdige diri- gente komt alle lof toe. Na de pauze werd door meisjes van de ver schillende clubs het zangspel „Goudmuiltje" opgevoerd, dat onder leiding van mevr. T. Kat-Bijleveld was ingestudeerd. Verder dient nog vermeld, de muziek- club „Musica", die het programma met eenige pittige marschen opluisterde. \1SSELK0ERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur: „onden 8.97 7 -8. 3erlijn 72.57 1/2. Parijs 5.05 5 8. Brussel «30.43. Zwitserland 41.31. New-York 1.8013/16. GEM. AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS Tot de le klas van de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, Zijlvest 23A, zijn toegelaten: G. v. d. Berg, J. Bosch, E. Bouman, G. Heit- lager (voorw.), J. v. Huis, W. Jansen, H. Kom duur, W. H. v. Maas, R. J. Maters, J. v. d. Mije, N. C. Schieveen, W. Schultze Kool, W. H. '- Smit, J. J. Vooges, J. Wassing, C. ter/Wee, J. v. d. Worp, N. Zeulevoet, J. Staphorst en F.n.. Kaan. MUZIEK Sedert zijn vorige uitvoering heeft het kin derkoor „Inter Nos" wel zeer groote vorderin gen gemaakt. Dat bleek reeds bij het derde couplet van het openingsnummertje „Naar 't Duinland", de zachte nuanceering toonde een beschaving van het stemnienmateriaal, die we de vorige maal nog misten. Ook in „Lente" was vooral het „piano" mooi van klank. Bij ..Herststemming" gaf het aanleiding tot het aan den lagen kant raken van enkele intona ties, maar in „Naar den Dam" was de zang een en al fleurigheid en levendigheid. Welk een stuwkracht zit er in dat geestige marsch- liedeke van Ph. Loots, met zijn aardige en door Piet Halsema perfekt gespeelde! kla- vierpartij! Een groep kleintjes, waaronder één solistje zong heel aardig liedjes van mevr. Van Vla- deracken en mevr. Van der Linden van Snel- rewaardBoudewijns. En in „Vóór 't Kantkussen" van E. Hulle en in „Een oud Sprookje" van H. van Tus senbroek was de zang eveneens zeer t< waardeeren, ook wat de drie solostemmetjes betreft. Maar dat alles was nog maar een kleinig heid, vergeleken bij wat het gemeenschappe lijke koor in Kor Kuiler's cantate ..Een Win terdag" presteerde. Dit werk wemelt van groo- tendeels op chromatische verandering be rustende modulaties, en het zuiver intonee- ren daarvan zou voor menig koor van vol wassenen een lastige taak béteekenen. Doch met welk een zekerheid overwonnen de jeug dige zangeresjes en zangertjes van ..Inter Nos", van wie de meesten hun partij uit het hoofd zongen, de tallooze moeilijkheden! Als het resultaat hier niet zoo goed was geweest, zouden we geneigd zijn te zeggen dat de mu ziek dezer Cantate voor een goed deel buiten het bereik van jonge krachten geacht moet worden. Maar we móetèn ook erkennen dat ze vol afwisseling en soms b.v. in het lied van de Kraai, in de illustratie der vallende sneeuw en in de ballade van den houthakker, de fee en de worst zeer geestig is. Van zeer groot belang is de klavierpartij, die reeds in het vrij lange voorspel de aandacht trekt, maar daar toch nog slechts een voorproefje geeft van al de coloristische en ook wel zuiver-instrumen- tale effecten die in het verdere verloop voor komen. Die klavierpartij doet wat pianisti sche opgaven betreft niet onder voor menig klavierconcert en we mogen dan ook wel een woord van bijzonderen lof richten tot den pianist Piet Halsema voor zijn markante, volkomen heldere en beheerschte vertolking, die op den prachtigen Bechstein-vleugel tot haar volle recht kwam. De sopraanzangeres Greet Versteeg zong de solopartij in de Cantate van Kuiler. Tevoren had zij zich doen hooren in liederen van Loots, Kuiler en Hullebroek. De tremblemen- ten van een debuut zijn zeker niet zonder invloed gebleven en leidden wel eens tot te hooge intonaties bij het forte zingen, maar er waren ook heel goede momenten in dezen zang, die ongetwijfeld bij verdere studie nog tot meerdere vastheid en meerdere klank ontwikkeling in het medium zal kunnen komen. De dirigent Jan Booaa heeft dezen avond met zijn kinderkoor alle eer in gelegd. Ook uit vroegere jaren zijn ons zeer goede herin neringen van den zang van ..Inter Nos" bijgebleven; ae depressie die daarop volgde schijnt nu wel overwonnen. Booda begeleid de ook de door Greet Versteeg gezon°ren liederen. X. DE JONG. met marmeren opzet en galvo spiegel, groote maat v.a. 15.50 alles gegarandeerd. J. SCHREYERS '8 KI. Houtstraat 78, tel. 14591 U kunt overal koopen, maar wilt u iets moois, iets aparts, wat niet voor elk raam hangt, dan moet u eens komen zien in de magazijnen van JANSWEG17- KRUISSTR.22 U slaagt naar genoegen. Maken en ophangen ge schiedt vakkundig en billijk. GROOTE HOUTSTRAAT 118 Telefoon 13151 en bizonuei Macaroni gerecht met smakelijke vleesch vulling in overheerlijke Tomatensaus. 24 stuks per blik0.75 48 stuks per blik1.25 Officiëele (Crisis) bekendmaking OPGAVE VAN EIGENHEIMERS, geteeld op Tuinbouwteelt vergunning. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale maakt bekend, dat die telers, die op hun tuin bouwteeltvergunning vervroeg de Eigenheimers telen, vóór 15 Juni 1938 aan hun veiling opga ve moeten doen van de opper vlakte, die zij met deze Eigen heimers betelen, onder vertoon van hun vergunning.Deze opgave is vereischt om deze Eigenhei mers in aanmerking te doen ko men voor de minimum- en ver- goedingsprijzen, voor vroege aardappelen te stellen. Telers, die in het bezit zijn van een tuinbouwteeltvergun ning uitsluitend voor plant aardappelen, komen voor deze regeling niet in aanmerking. 's-Gravenhage, 19 Mei 1938. HANDELSERKENNINGEN GROENTEN EN FRUIT. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale vestigt er nog maals de aandacht op, dat het verboden is, een groenten- of fruitwinkel, ventwijk, of welken anderen vorm van handel in groenten en fruit ook, te begin nen, alvorens de Centrale dezen als zoodanig heeft erkend. Voorts ontraadt zij een ieder, een groenten- of fruitwinkel, ventwijk enz over te nemen, al vorens zich bij de Centrale te hebben vergewist, dat men vol doet aan de voor erkenning ge stelde vereischten, aangezien oij koop of verkoop van een groen ten- of fruitwinkel, ventwijk enz. de handelserkennmg nie- mede op den kooper overgaat 's-Gravenhage, 19 Mei 1938. Binnen een kwartier voelt U zich weer prettig en opgewekt; zonder c Géén nare dagen meer, nooit De samenstelling is volgens recept van Apotheker Dumont en verdrijft direct hoofdpijn, spierpijn, kiespijn, zenuwpijn, rheumatiek en spit. Ze werken on feilbaar en zijn onschadelijk. Prijs per koker van: 12 stulcs 12 stuivers. 2 stuks - 2 stuivers. AKKERTJES" er zóó uit. Lef vooral op 't "Akker-merk". Laat U géén waardelooze namaak in de handen duwen Het anioerseele reclame-middel VRTJDAG 20 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7