„Sorgh-Vliet" wordt gesloopt. Het leed der politieke vluchtelingen in Nederland. KRUSCHEN SALTS Wees voorzichtig URODONAL V R IJ D A G 20 M E I 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Bijzonderheden over den Duitscher, die een poging tot zelfmoord deed. Een gevaarlijke dief, of een politieke vluchteling? Eenige dagen geleden deelden wij mede, dat een politieke vluchteling uit angst dat hij uitgeleid zou worden naar Duitschland, in het Huis van Bewaring te Haarlem een po ging tot zelfmoord had begaan. Wij voegden er aan toe, dat Mr. P. Tideman hem zijn rechtskundigen bijstand had aangeboden en nu al het mogelijke doet om te voorkomen dat deze vreemdeling over de Duitsche grens wordt gebracht De Commissaris van Politie te Zaandam heeft later aan de Zaanlandsche Courant ver klaard, dat het hier een 36-jarig man uit Westfalen betreft, die de communistische po litiek aanhangt en relaties had met de Inter nationale Roode Hulp. Hij heeft eerst eenigen tijd in Amsterdam vertoefd en vertrok daarna naar Zaandam, waar hij werd aangehouden, terwijl hij in het geheel geen legitimatie papieren had. „Hij had voorgegeven, om politieke rede nen uit Duitschland te zijn uitgeweken, om dat de Gestapo een vuurwapen in zijn wo ning had gevonden. Maar nadere inlichtingen hebben uitge bracht, dat de man gesignaleerd staat in het Duitsche politieblad en een gevaarlijk inbre ker moet zijn, die zich reeds aan verschil lende zware diefstallen schuldig maakte. Dit laatste was vooral aanleiding om tot 's mans aorrestatie over te gaan... Tot zoover de opgave van den Zaanschen Commissaris. Wij hebben op het kantoor van Mr. Tide man nadere inlichtingen ingewonnen. Zelf was Mi'. Tideman niet aanwezig maar diens medewerker Mr. J. H. van Wijk was geheel met de quaestie op de hoogte, want hij interes seert zich in het bijzonder voor de vreemde lingenzaken. Ik heb zoo zei Mr. van Wijk den Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAC (Adv. Ingez. Med.) Duitscher 'in het Huis van Bewaring be zocht. Daarbij is gebleken, dat hij er rond voor uitkomt dat hij communist is. Maar van zware diefstallen weet ik niet. De man heeft mij verteld, dat hij in 1933" een half jaar in voorarrest heeft doorgebracht en daarna ver oordeeld is wegens z.g. voorbereiding tot hoog verraad tot 11/2 jaar, welke straf hij heeft uitgezeten in een concentratiekamp. Van 1935 tot 1937 heeft hij weer als mijnwerker zijn brood verdiend. Op zekeren dag bleek de Ge stapo hem weer achter de hielen te zitten, die hem in het fabrieksgebouw moest arrestee- ren, maar door een achteruitgang kon hij de fabriek verlaten. Na eenigen tijd rondge zworven te hebben gelukte het hem over de Nederlandsche grens te komen. Natuurlijk zonder papieren. Nu wordt door den man opgegeven dat de Gestapo bij een huiszoeking een revolver bij hem gevonden had. Hij had dien moeten in leveren en omdat hij dit niet gedaan heeft wordt gezegd dat hij dien revolver aan den staat ontstolen heeft. Als de Duitsche Justitie de uitlevering van dezen Duitscher vraagt, moeten de bewijzen dat hij een misdrijf heeft gepleegd, worden overgelegd aan de Haarlemsche Rechtbank die dan in een openbare zitting de uitleve ringszaak moet behandelen. Het uitleverings tractaat dat Nederland o.a. met Duitschland gesloten heeft, voorziet ook in gevallen van diefstal zonder dat sprake is van den om vang daarvan. Als het evenwel zoo is als de man zelf aan mij verklaard heeft, dan hoop ik dat de Haarlemsche Rechtbank in die re volver-quaestie geen diefstal of verduistering zal zien. maar het zal aanmerken als een p o li tiekc zaak waarop geen uitlevering staat. Uitlevering cn uitleiding is niet hetzelfde, maar Ik hoop. zoo vervolgde Mil van Wijk, dat deze Duitscher dus niet uitgeleverd wordt. Maar ik voeg er aan toe: ook niet uitgeleid. "Want in het wezen van de zaak komt dit voor hem op hetzelfde neer. Als de Gestapo hem in handen krijgt, weet ik zeker dat hij in de gevangenis of in het concentratiekamp te recht komt, want het betreft hier immers een overtuigde communist, tegenstander van het Hitler-regime. Een voorval, pas in den Haag gebeurd, heeft aangetoond, dat al weigert de Rechtbank een vreemdeling in verband met een beschuldi ging uit te leveren, de burgerlijke autoritei ten zoo'n man toch kunnen uitleiden, omdat hij als een ongewenschte vreemdeling wordt beschouwd. ,.i. Dit illustreert weer de ellende der politieke vluchtelingen in ons land. Ik meen dat op den Duitseher, wiens belangen ik thans be hartig, inderdaad van toepassing is, dat bij uitgeleide naar Duitschland lijfsgevaar bestaat Ik ben het volkomen met mijn con frater Mr. H. O. Drilsma (zie Haarlem's Dagblad van 19 Mei) eens, dat verblijf in een Duitsch concentratiekamp gelijk te stel len is met lijfsgevaar. Onze Duitscher zag zoo tegen uitleiding of uitlevering naar Duitschland op. dat hij lie ver verkoos in zijn cel in ons Huis van Bewa ring een eind aan zijn leven te maken. De be wakers hadden er geen erg in gehad bij zijn insluiting dat hij een klein zakmes had. Dit werd hem dus niet afgenomen en daarmee heeft hij getracht zich de polsader door te snijden. Gelukkig werd het bijtijds ontdekt, zoodat doodbloeden voorkomen kon worden. Het gebeurde is evenwel typeerend voor den angst van den man. Ik heb hem nu bewogen verdere zelfmoordplannen van zich af te zet ten en hem eenige hoop gegeven dat het ge lukken zal te voorkomen dat hij naar Duitschland moet. Hoeveel politieke vluchtelingen zijn er in Nederland? Op een vraag hoe groot hij het aantal poli tieke vluchtelingen in Nederland schat, ant woordde mr. Van Wijk, dat hij niet het juiste aantal kan opgeven, maar wel heeft hij een indruk, die gegrond is op persoonlijk contact in de vreemdelingen-quaesties en op zijn wetenschap als redacteur van het tijdschrift „Fundament", dat een speciaal nummer uitgaf over „Asylrecht-Levensrecht!" Hij meende re den te hebben het aantal politieke vluchtelingen in Nederland op niet meer dan enkele honderden te stellen. Niet meegerekend zijn daarbij de Joden die naar ons land gekomen zijn omdat het leven hen in Duitschland en Oostenrijk moeilijk ge maakt wordt. Hij begreep in zijn schatting alleen de vreemdelingen die over onze grens gekomen zijn omdat zij anders in hun eigen land om hun politieke overtuiging in de ge vangenis of het concentratiekamp zouden komen. Daaronder zijn menschen met behoorlijke papieren en ook die geen pas of een verloopen pas hebben. Maar pas of geen pas de toe stand is in Nederland zoo dat elke vreemde ling de kans loopt zonder vorm van proces over de grens te worden gezet als onge- wenscht vreemdeling. „Ongewenschte vreemdelingen" Door mr. Drilsma is in het hierboven aan gehaalde interview al gewezen op het zon derlinge feit, dat de Vreemdelingenwet niet wordt nageleefd, omdat stevds geweigerd wordt reis- en verblijf passen af te geven. Zou die wettelijke verplichting nageleefd worden, dan kan geen vreemdeling uitgewezen wor den zonder beslissing van den Kantonrechter, want alleen deze Magistraat is bevoegd zoo'n pas in te trekken. Nu zijn alle vreemde lingen vogelvrij, elke Burgemeester om Com missaris van Politie kan naar eigen inzicht beslissen, dat een vreemdeling ongewenscht is en hem over de grens sturen. Er is heel wat emigranten-leed dat door deze zonderlinge toestand is ontstaan. Ik herinner aan het bekende geval van de vier Duitschers die door den burgemeester van Laren werden uitge leid. Een hunner heeft in gevangenschap zelf moord gepleegd De Belgische grens gesloten. Is het niet mogelijk de menschen die uit geleid worden naar een ander land te laten gaan? zoo vroegen wij. Dit is heel moeilijk zoo zei mr. Van Wijk. Vroeger ging dat wel naar België. Over en weer was het aan de Nederlandsch-Belgische grens een gaan en komen van politieke vluch telingen. Nederland wees uit, België stuurde de menschen terug. En omgekeerd evenzoo. Het was soms 'n gruwelijk kaatspartijtje. Nu is er met België overeengekomen dat over en weer geen politieke vluchtelingen van andere nationaliteit worden uitgeleid. Maar deze overeenkomst heeft het nu ook veel be zwaarlijker gemaakt dat nog een enkele Duitscher naar België wordt uitgeleid. Slechts een enkelen keer gelukt het iemand die over geld beschikt naar een der Scandina vische landen te komen. Het is practisch dus alleen mogelijk om de Duitsche politieke vluchtelingen, als zij uitge leid worden, over te geven aan de Duitschers. Daarom moet er voor geijverd worden, dat geen personen over de grens worden gezet die in hun eigen land gevaar loopen ernstig leed te moeten ondergaan. Nederland heeft het asylrecht voor politieke vluchtelingen in alle eeuwen hoog gehouden en is daarbij wel gevaren. Daarom moet ook nu daarvan niet worden afgeweken. Regeeren per circulaire niet wettig? Tenslotte bracht mr. Van Wijk de circulaire van den Minister van Justitie ter sprake wat betreft het niet meer toelaten van vreemde lingen in ons land en de terugwerkende kracht daaraan gegeven. Hij bracht een artikel van prof. G. van den Bergh in het Nederlandsch Juristenblad van 14 Mei ter sprake, waarin eersten wordt geconstateerd, dat in de Grond wet vastgelegd is (artikel 4, lid 2) Jat de toe lating van vreemdelingen door de wet wordt geregeld. Daa-op wordt nu door den minister afgeweken en dat is niet juist. Wel is waar werd de Vreemdelingenwet reeds lang niet na geleefd naar den letter, want er werden im mers geen reis- en verblijf passen aan vreem delingen verstrekt, maar het algemeene be ginsel dezer wet vond nog steeds erkenning. Thans is daarin met één enkelen slag een einde gemaakt. Als het beginsel niet langer kon worden nagekomen, had de minister met een wetswijziging moeten komen. „Met een ministerieel rondschrijven kan dit doel In de rechtstaal niet worden bereikt. De wet en eerst recht het Nederlandsch-Duitsch ves tigingsverdrag van 17 December 1904 gedoo- gen geen afwijzing van een Duitsch onder daan op grond van het feit, dat hij onder den druk der omstandigheden het land zijner vestiging heeft verlaten". Ik ben het, zoo zei mr. Van Wijk, met prof. v. d. Bergh eens, dat door een ministerieele circulaire niet daadwerkelijk het hoofdbegin sel eener geldende wet op zij gezet kan wor den. Andere advocaten die ook betrokken zijn in vreemdelingen-quaesties deelen die opinie en wij zullen dit bij eventueele rechtszaken, die aan de orde komen ook duidelijk naar voren br ïgen, in de hoop dat in hoogste in stantie een voor ons gunstige beslissing van den Hoogen Raad zal worden verkregen. Het zuur in Uw maag zou een gat in het vloerkleed kunnen branden Wanneer Uw spijsverte ring U pijn bezorgt, ligt de oorzaak hiervan meestal ir, een teveel aan zuur in Uv. maag. Weet U, dat dit zuu. zoo krachtig is, dat het een gat zou kunnen brandei in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen doo scheikundigen. Zij drup pelden wat zoutzuur iwat lezelfde samenstelling heef als maagzuur) op een kar pet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat van 15 c.M. Indien dit reeds het geval is met een pluche vloerkleed, zult U zich kunnen voor stellen. welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijdt U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speeksel vermengt en daardoor een onmiddellijke uit werking heeft. Het bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren en andere bestanddeelen die de spijsvertering krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door over tollig zuur koop dan dadelijk een pak Di gestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pas tilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40 per pakje en 1.25 per groot pak. (Adv. Ingez. Med.) Zondag a.s. de „Karimata" naai de Lu tine? Indien de weersomstandigheden gun stig zijn, zal a.s. Zondag de grootste tinbaggermolen ter wereld, de ,.Ka- rimata" van de werf van L. Smit en Zn., te Kinderdijk naar Terschelling worden gesleept om, zooals bekend, een poging te wagen het goud van de .Xutine" op te baggeren. De baggermolen zal door de sleep- bootcn van L. Smit en Co's Interna tionalen sleepdienst worden getrok ken. „Een stormaanval op de werkloosheid". Vrijz.-Democratiscli pleidooi. De vrijzinnig democratische bond heeft de zer dagen in het Grand Hotel te Schevenin- gen een studieconferentie gehouden, waaraan pl.m. tweehonderd leden hebben deelgeno men. Inleidingen werden gehouden door mevrouw mr. B. Bakker-Nort. mr. M. Slingen- berg. prof. mr. R. Kranenburg, mr. P. J. Oud mr. L. G. van Dam, mr. A. M. Joekes en J. Schilthuis De positie van de vrouw. Mevrouw mr. B. Bakker-Nort, lid der Twee de Kamer, sprak over de rechtspositie van de vrouw, de herziening van huwelijks- en echt scheidingsrecht. en de arbeidsbeperking van de vrouw. In den laatsten tijd zijn tal van overheids maatregelen getroffen, niet alleen als crisis maatregel. maar ook in blijvende wetten, waardoor het voor de gehuwde en ongehuwde vrouw onmogelijk wordt een beroep uit te oefenen. Het werkloosheidsvraagstuk. Vervolgens sprak mr. M. Slingenberg. oud minister van sociale zaken, over het werk loosheidsvraagstuk en de ouderdomsverzor ging. Spr. betoogde, dat er thans onverwijld van regeeringswege een stormaanval op de werkloosheid moet worden, ondernomen. Verkorting van arbeidsduur is slechts met groote voorzichtigheid te hanteeren ten aan zien van die ondernemingen van het bedrijfs leven waar de internationale wereldmarkt een rol speelt. In detweede plaats beval spr. aan de be vordering van de emigratie, zoowel de blij vende emigratie als ook de tijdelijke, voor een bepaald seizoen, zooals thans b.v. naar Duitschland plaats vindt. In de derde plaats memoreerde spr. dat ei- enkele bepalingen van de steunverleening zijn, die remmend werken op de bestrijding van de werkloosheid. Er zyn met name in eenige gevallen, voornamelijk bij de groote gezinnen, zoodanige steunbedragen uitgekeerd, dat deze met alle emolumenten inbegrepen hooger zijn dan het arbeidsloon, dat men bij normalen arbeid zou kunnen verdienen. Als volgend middel noemde spr. den ar beidsplicht in werkkampen, niet volgens het Duitsche systeem voor één jaargang, als voor bereiding voor de militaire opleiding, doch geldend voor hen, die geen normaal werk kunnen vinden en dan gedurende een aantal jaargangen, b.v. van 16 tot 23-jarigen leeftijd. Voorts bepleitte spr. vervroegde afvloeiing van de arbeiders, b.v. op 60-jarigen leeftijd, met verbod om na dien leeftijd te werken. Be vordering van normalen arbeid moet doel blijven. Spr. juichte het toe, dat de regeering voor nemens is om voort te gaan met het uitvoe ren van openbare werken en dat het tempo van deze openbare werken zal worden ver sneld. Als nieuw middel geeft spr. de gedachte in overweging dat het aantal arbeiders in de bedrijven moet worden vergroot. Spr. meent, dat een zeer belangrijke maatregel zou zijn. indien zou kunnen worden vastgelegd, dat bij iedere 10 arbieders een 11de moet worden geplaatst. Voorts zullen de loonen onder de oogen ge zien moeten worden in overleg met de werk nemers-organisaties. Voor die bedrijven, welke, hetzij op den rand van het verlies staan, of wel verliesgevend zijn. zal het werkloosheidssubsidiefonds moeten bijsprin gen met de percentages, die ook vroeger bij den loonbijslag werden uitbetaald. Spr. heeft er zichzeif zeer goed rekenschap van gegeven, dat deze kosten zeer hoog zullen zijn en dat men in eerstkomende jaren zal hebben af te zien van een sluitende begrooting. Wanneer spr. zich de vraag stelde of deze regeering voldoenden titel heeft om deze vol machten te ontvangen, dan is het antwoord daarop, dat zulke ingrijpende volmachten niet aan een meerderheidsregeering, doch slechts aan een waarlijk nationale regeering zullen kunnen worden gegeven. Daarvoor zal noodig zijn een reconstructie en aanvulling van het kabinet Colijn met ver tegenwoordiger uit alle politieke groepen, die opbouwenden arbeid willen verrichten, met name ook van vertegenwoordigers uit de sociaal-democraten. Vervolgens sprak prof. mr. R. Kranenburg, lid der Eerste Kamer over de fouten van het parlementaire stelsel en de middelen om deze te verbeteren Mr. P. J. Oud. oud-minister van financiën, wees in het bijzonder op het synthetische karakter der vrijzinnig-democratie. Mr. L. G. van Dam. secretaris van het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democrat!- schen Bond. besprak de propaganda. De poli tieke propaganda moet een hoogere ethiek volgen, dan de commercieele reclame, niet een lagere, zooals maar al te veel geschiedt. De heer F. E. H. Ebels, lid der Tweede Kamer, behandelde vervolgens landbouw vraagstukken. Mr. A. M. Joekes, lid der Tweede Kamer sprak over defensie en buitenlandsch beleid Ten slotte sprak de heer Jan Schilthuis, lid dei- Tweede kamer over het ordeningsvraag- stuk. Raad Bloemendaal. Toch een museum in de gemeente Verbetering straatverlichting: Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeesteer, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heeren Schulz en Bouvy. <De heer Rohling kwam later ter vergadering). Verhuur grond. De Raad voldoet aan het verzoek van het Bestuur van de Prov. Ziekenhuizen van Noordholland, de strook weiland aan de zijde van het Prov. Ziekenhuis in zijn geheel, dus met inbegrip van het slootgedeelte met ber men aan de Westzijde, aan genoemd Zieken huis te verhuren Conversie geldleening. B. en W. steellen voor, over te gaan tot conversie van het op 1 Juni as. nog uitstaan de bedrag van f 170.000 van de 3 1/4 pet. geldleening, groot oorspronkelijk f 206.000 in een 2 pet. leening. De voorzitter deelt mede, dat hij het met het gunstig advies niet eens is en be zwaar heeft tegen aflossen binnen het jaar. De Raad aanvaardt z.h.s. het voorstel van B. en W. Verbreeding Korte Zijlweg. Aangenomen wordt het voorstel tot over neming van een stukje grond van den heer F. D. Bijleveld, te Hilversum, voor verbree ding van den Korten Zijlweg en verplaatsing van het oude. landelijke huisje tegenover het Zandvoorterpad. waarvan de kosten ge- raam worden op f 4500. Wethouder Pr in sen b erg (R.-K.) deelt mede dat het huisje zal geplaatst worden 10 Meter achter de rooilijn; de boom zal helaas moeten verdwijnen. „Sorgh-Vliet". Aan de orde komt de bespreking van de wegverbreeding door aankoop van de villa „Sorgh-Vliet". De heer C a s s e e V.D.) ziet wel reden om op het verzoek van de Busken Huet-Stichting in te gaan en een proef te nemen voor twee jaar met stichting van een museum in Sorg- Vliet. De heer Noorman ISJ3.A.P.) meent dat de gemeente een cultureele instelling als de Busken Huet-Stichting niet in den weg mag staan. Maar de Raad heeft het huis aan kocht voor wegverbreeding en het verkeer levert ter plaatse gevaar op. De toestand is wel zoo. dat de gemeenteraad aan het oor spronkelijk idéé afbraak van de villa moet vasthouden. Spr. wil de B H.-Stichting helpen maar niet op deze wijze. Voor cultu reele dingen wordt te Bloemendaal zeer wei nig gedaan. Bovendien zal men de Stichting geen dienst bewijzen door haar in Sorgh- Vliet te laten huizen. Het huis is een wrak. Spr. wil het huis niet laten staan. De heer Hondius (N.H.) is het grooten- deels met den heer Noorman eens. Niemand zal tegen een Busken Huet-Museum zijn, maar in dat huis en onder de bestaande om standigheden zal het Museum een misluk king worden. Er is nu enthousiasme voor een Museum, zet het dan zoo op, dat het inder daad kans van slagen heeft en niet uitgaan de van een Stichting die eigenlijk bij het be gin al noodlijdend is doch door samenwer king van vele burgers van alle gezindten. Spr. noemt de namen van De Genestet, mevr. Roland Holst, Jac. P. Thijsse. Deze namen bewijzen dat er op cultureel gebied in Bloe mendaal wel iets gedaan kan worden. De heer Van Ri essen (A.-R.) voelt wel voor een Oudheidkamer, maar dan toch niet in dit perceel, dat teveel gevaar voor het ver- singen voort. (De heer Rohling komt ter ver gadering) Jhr. Quarles van Ufford (Lib.) acht de wegverbreeding, die bereikt kan worden bij behoud van het perceel, voldoende. Het groote gevaar zit in de hagen, waardoor het naderend verkeer wordt gemaskeerd. Spr. gelooft niet. dat er spoedig genoeg gelden bijeen zullen komen, om een Museum op eenigszins groote schaal te stichten. Laat men dus beginnen in het klein en zien of het uitgroeit. Men geve de Stichting voor 2 jaar een kans. Wethouder Prinsenberg R.-K.) ge looft dat een trottoir langs het huis van een landelijke gemeente niet is aan te bevelen. Het huis is ongeschikt voor wat de B. H.- Stichting wil. Worden er lezingen daar ge houden, dan komen er auto's parkeeren. Dit is ook zeer ongewenscht. Wil voorts de Stich ting iets doen, dan moet zij ook zelf de kos ten dragen. De historische waarde van het huls is zeer gering. De voorzitter voelt voor reconstructie van oude tijdpeerken. Velen zullen voor een museum oude meubelen willen afstaan. Spr. zou dus gevoelen voor het denkbeeld van den heer Hondius. Wethouder Ouwehand (C.H.) meent dat initiatief in dezen niet moet uitgaan van de gemeente. Spr. zou voor twee jaar de B. H. Stichting het huis willen afstaan, maar met de bepaling, dat het perceel daarna tóch zal moeten verdwijnen. De heer Cassée (V.D.) zegt dat niemand kan zeggen of er belangstelling zal zijn voor een Museum. Dat moet door een proef blij ken. De heer Noorman (S.D.A.P.) blijft de wegverbreeding en verkeersverbetering pri mair achten, maar dan moet het dadelijk en niet over 2 jaar. De heer Posthumus Meyjes (Lib.) is het eens met jhr. Quarles dat de hooge ligus terhagen het grootstee bezwaar vormen. Men geve overigens de B. H.-Stichting de kans haar werkzaamheden te beginnen in Sorgh- Vliet. De heer Rohling (R.-K.) zegt dat het huis weg moet, en dadelijk, als het gevaar voor het verkeer oplevert. Is de zaak te red den met het scheren van een paar hagen, dan kan de B. H.-Stichting het huis krijgen. En waarom dan alleen voor 2 jaar? De heer Enschedé (Lib.) vindt ook, dat initiatief moet uitgaan van particulieren, niet van de gemeente. Wethouder Ouwehand (C.H.) wil nu niet ineens beslissen over het denkbeeld van den heer Hondius. Het scheren van de hagen zou inderdaad veel verbetering geven. Maar men vergete niet, dat het huis gekocht is voor wegverbreeding. Overgegaan wordt tot stemming. Met 7 tegen 6 stemmen besluit de Raad dat Sorgh- Vliet zal worden gesloopt. De heer Hondius zal tegen de volgende vergadering een voorstel indienen waarin zijn denkbeeld, stichting van een museum op breedere basis, wordt geformuleerd. B, en W. zullen in dien tijd overwegen, of er mogelijkheid Is, de bezittinegn der B. H. Stichting ergens onder te brengen. Dc straatverlichting. B. en W. stellen voor. een overeenkomst aan te "gaan met het P.E.N. betreffende de straatverlichting, waarbij een besparing wordt berikt van 21 pet.. De verlichting kan nu op verschillende punten een belangrijke verbete ring ondergaan. De heeren Jhr. Quarles van Ufford (Lib.) en Noorman (S.D.A.P.) brengen wet houder ouwehand hulde voor de wijze waarop hij in korten tijd deze overeenkomst heeft weten te sluiten. Baron van Till (CM.) vraagt een an der soort lampen op hoeken van straten, bij kruispunten, ter waarschuwing van automo bilisten en verlichting van de Elswoutslaan. De heer van Riessen (A.R.vraagt meer licht bij het Station en de heer Ro hling (RK.) informeert hoe het komt, dat het P.E.N. nu de prijzen kan verlagen terwijl de kolenprijzen hooger geworden zijn. Wethouder Ouwehand (CU.) zet uiteen dat de kolenprijzen een zeer onbeduidende rol spelen ten opzichte van den prijs per K.W.U. Ten opzichte van de Elswoutlaan hebben de Erven van der Vilet ook een woordje mee te spreken en voor de kruispunten wordt het plaatsen van hoogere lantaarnpalen met lampen met belangrijk grooter capaciteit overwogen. Misschien kan dit ook bij het station. De overeenkomst wordt goedgekeurd. Het lager onderwijs. Naarf aanleiding van het ingekomen ver slag omtrent den toestand van het L O. merkt de heer Cassée (VD.> op dat hij er gaarne meer in had gezien om de resultaten van het onderwijs. De heer Noorman i SDJL.P.) vraagt B. en W. hun aandacht te wijden aan de zaak der recreatieterreinen in de gemeente. En is spoedig praeadvies van B. en W. te wachten over het 7e leerjaar? Wethouder O uwehand (CM.) zegt dat over een en ander spoedig meer zal worden vernomen. Deze zaken zijn besproken. De spoorwegovergang aan de Kleverlaan. Bij de rondvraag informeert de heer Bol- leman (R.K.) of het vóór den zomer nog in orde komt met de dubbele spoorboomen aan de Kleverlaan. Wethouder Prinsenberg (RK.c Daar is geen denken aan. Wij zijn wel klaar maar de Spoorwegen hebben het veel te druk. Ontheffing bepalingen bebouwingsvoorschriften. Ontheffing van bepalingen der bebouwmgs voorschriften wordt verleend aan- N.V. Mij. van Onr. Goederen „De Beek", voor het houwen van garages bij te bouwen woonhuizen aan een geprojecteerden weg op een terrein begrensd door de Julianalaan, J. W. Frisolaan, het Binnenpad en den spoor weg HaarlemZandvoort, onder voorwaar den door de Commissie voor Publieke Wer ken aangegeven. Rinkenu en Roosdorp, voor het bouwen van 4 garages bij de perccelen Braziliëlaan 27, 28, 29 en 30; Mevr. A. P. van Meerwijk—Verdonck, voor het bouwen van een garage bij perceel Oos terduinweg 250; De Erven van wijlen A. Stoop, voor het bouwen van een woonhuis met garage op den hoek Joz. IsraëlswegArnoldlaan; J. Th. Keuning, voor het bouwen van acht woonhuizen met 6 garages aan de Ingn. Bis- pincklaan en den Vijverweg; H. A. Scheffers, voor het bouwen van twee maal drie woonhuizen met twee garages aan de Van Valckenburghlaan; en geweigerd aan: Th. O. J. M. Smit, voor het bouwen van een terras aan perceel Vijverweg 20 aangezien volgens het ingediend plan de voorgevelrooi lijn zou worden overschreden hetgeen in strijd is met de Woningwet. Voorts nog verleend aan: Rinkema en Roosdorp, voor het bouwen van 11 garages aan de Rio Grandelaan bij al daar gebouwde woonhuizen: Neem Urodonal, dat U tegen rheu- matiek beschermt door hef urinezuur in Uw organisme op te lossen. Begin nog heden met (Adv. Ingez. Med.) P. H. van Niftrik, voor het bouwen van een garage bij perceel Hartenlustlaan 16; W. Swart, voor het bouwen van drie woon huizen met twee garages aan de Borski- laan; J. R. Schenk de Jong. verlenging der d.d. 21 October 1937 verleende dispensatie voor het bouwen van twee enkele woonhuizen met garages aan den Ter Hoffsteedeweg. Zij nog vermeld, dat zonder hoofdelijke stemming in den loop der zitting aangenomen werden de in dit blad vermelde voorstellen betreffende: voorloopige en definitieve vast stelling van aanvullingen der bebuwings- voorfschriften; vervallenverkalring van enkele weggedeelten der Nuyssenburchlaan cn dc Klimoplaan; toekenning van gemeentelijke vergoedingen aan het bijz. onderwijs en vaststelling afrekening van exploitatieuit gaven ten behoeve van de R.K. Sint Adel- bertusschool; vermindering der huur van de Aerdenhoutsche Klyeuterschool van f 700 op f 625; overpalatsing van den onderwijzer D. J. Verkerk naar de Julianaschool en den onderwijzer J. Buys naar de Hartenlust- school; bijzondere overeenkomst met groote gasverbruikers; wijziging en aanvulling van de Bouwverordening; heffing van een recht van f 1 per uur voor een brandwacht die postvat bij bij uitvoeringen, filmvertooningen enz.: verkoop wagenbergplaats met boven woning Kerkplein 15 en 14: vaststelling 10e suppletoire begrooting dienstjaar 1937 cn af-

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9