Ons dagelijksch brood. Een excursie naar de Maaswerken. ZATERDAG 21 MET 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Ecu kijkje in de bakkerij van de N.v. Eleetr. Luxe Broodbakkerij h. Franken Jr. aan de Margarethastraat. De brooden komen uit den automatischen gasovcn. Veertig jaren bestaat de N. V. Electrische Luxe Broodfabriek H. Franken Jr. „De bakker mevrouw!" U kent dien roep 's morgens aan de deur, nietwaar? Mijnheer weet er minder van. Hij verdient hbt dagelijksche brood wel. maar hij ziet nog minder dan mevrouw hoe of het er eigenlijk komt dat brood, keurig gesneden op zijn bord om vlug geconsumeerd te worden. Mijnheer werkt ervoor, en erdoor, want het voedt hem. En zijn gezin. „Het dagelijksch brood" speelt een hoofdrol in het leven. En wij weten dat te waardeeren. Gezien de vele sneden brood, die dagelijks in onze magen verdwijnen. Maar wat of er nu eigenlijk gebeurt voordat brood brood is en in al zijn aantrekkelijke vormen, en modieuze variëteiten, voor ons op tafel staat dat zien wij zelden. Natuurlijk weten we er wel iets van. Maar het ware niet. En nu is het met vele din gen zoo dat wanneer we weten hoe of ze pre cie.s gemaakt worden de aardigheid eraf is, of ons den lust erin voortaan ontbreekt. Maar met het brood is dat zeker niet het geval. Wanneer we in de bakkerijen van de N.V. Electrische Luxe broodbakkerij H. Franken Jr. rondkijken en zien hoe of het brood precies gemaakt wordt krijgen we integendeel dubbel zooveel aardigheid in het verorberen van het kadetje! Het 40-jarig bestaan, dat de broodbakkerij van de N.V. Franken op 1 Januari a.s. zal vie ren vormt een gelukkige aanleiding om eens een kijkje te gaan nemen in het bedrijf, dat in den loop der jaren gestadig gegroeid is. De heer H Franken, die nu met zijn zoon het be drijf leidt, richtte 40 jaren geleden in de Groote Houtstraat een broodbakkerij in. Nu is hier de lunchroom van Franken met een winkel erbij. Er zijn veel meer winkels. Een tiental bij elkaar. En de bakkerij heeft zich in den loop der tijden uitgebreid tot een groot bedrijf, dat zijn centrum in Haarlem en zijn vertakkingen in Bloemendaal en Heemstede heeft. Twee honderd en vijftig menschen be vredigen dagelijks 7 40 van de behoefte, die onze stad aan brood heeft. Het bedrijf is zoo op het oog gedecentrali seerd, maar dat komt omdat men verspreide rayons in den kortst mogelijken tijd des mor gens vroeg van brood moet voorzien. Een beetje deeg, veel brood. De bakkers beginnen eiken ochtend om 5 uur reeds hun zorg aan het brood te wijden. Om 3 uur beginnen de deegmakers hun werk al. En reeds lang voor tienen staat het versche brood gereed. Doch het moet nog wachten totdat het wettige tijdstip voor den verkoop is aangebroken. In den vroegen ochtendstond heerscht reeds een nijvere sfeer in de bakkerij van de firma Franken aan de Lange Margarethastraat. Het op de zolders opgeslagen meel dat voort durend versch aangevoerd moet worden wordt door de zeef geleid en glijdt dan naar beneden om in groote kuipen met toevoeging van water gist en zout door machinaal bewo gen roerstangen tot deeg te worden geslagen. Dit deeg wordt in porties verdeeld, in hoeveel heden naar gelang voor de diverse soorten brood benoodigd zijn. en die porties gaan in vormen De vormbakjes verdwijnen in den automatischen gasoven om aan den .anderen kant hooge pannebrooden op de transport banden uit te laden. En de brooden zijn van heel wat grooter afmeting dan de klompjes deeg, waar zij uit gerezen zijn. Dc heer II. Franken Jr.. de oprichter en direc teur van de N.V. Elrctr. Luxe Broodfabriek H. Franken Jr., welke 1 Juni a.s. 10 jaar bestaat. En hoe het er komt. De vormen zijn daarom ook .op den groei gemaakt". De temperatuur in de bakkerij is erg hoog. Het is er flink warmpjes! Misschien verdient niet iedereen tegenwoordig zijn brood in het zweet des aanschijns. Maar dat 't brood nog altijd in het zweet des aanschijns gebak ken wordt staat vast! U moet hier geen ver keerde conclusies uit trekken. Overal zijn af doende maatregelen getroffen dat het brood hygiënisch zijns weegs gaat. Melkbrood. wa terbrood en bruinbrood wordt hier gebakken. Ook de kuip. waarin de ingrediënten voor roggebrood gemengd worden, draait lustig. Bij de koffiebroodjes komt een artistieke factor kijken, want die moeten een gedraaiden vorm krijgen. Mode in de bakkerij. Trouwens deze artistieke inslag is kenmer kend voor het geheele bedrijf. Er is namelijk een leer voor de vormgeving, die 26 verschil lende vormen van brood in het leven heeft geroepen, terwijl er maar 12 verschillende soorten deeg zijn! De broodfabrikant is tege lijkertijd een soort modedictator. Er zijn huis vrouwen die graag brood met een „scheiding" in het midden hebben, anderen prefereeren hier nog overdwarsche ribbeltjes bij. En daar om worden er precies als bij de japonetjes met scharen allerlei figuren in de brooden geknipt om naast den gastronomischen smaak ook den artistieken smaak van de clièntèle te bevredigen. Ook de glans op het brood is een modeverschijnsel. Die heeft met de kwaliteit niets te maken. Maar de klanten houden van zoo'n uiterlijk glansje het staat zoo frisch en smakelijk en aardig, nietwaar en de broodbakkerij, die in alles erop uit is om den koning klant tevreden te stellen brengt door een beetje stoom in den gasoven te spuien een vleugje glans op het brood. En de huisvrouw is tevreden. De bakfiets verdrijft de kar. Groote manden staan intusschen in de expeditie-afdeeling gereed om de brooden naar de gestichten en groote instellingen te vervoe ren. De klanten in de stad worden meest per bakfiets geholpen. Die de broodkar gaat ver drijven, want de fiets blijkt in de nauwe Haarlemsche straten het best verplaatsbare vervoermiddel. Met autotjes komt men moei lijk door het verkeer heen, de kar gaat lang zaam, en derhalve wint de bakfiets, die zich vlug door het verkeer kan werken en gemak kelijk door de nauwe straten kan manoeuvree ren. het van beide! En er blijkt een heele lading brood in zoo'n bakfiets te gaan. 230 graden Celsi us. In een ander deel van het bedrijf aan de Margarethastraat staat een moderne heet- wateroven. In Bloemendaal heeft de N.V. Franken ook een bakkerij, die de omgeving daar van brood voorziet. Hier is een zgn. automatische rijs- kast in bedrijf. Via den afweger komen de porties deeg op een spiraalsgewijs omhoogloopenden band, waarop zij rond worden, en vervolgens in de rijskast. waar zij in liftbakjes omhoog en om laag gaan, nu eens op die dan op deze zijde ge wenteld om in alle welgevallen in het heer lijke temperatuurt]e te gedijen en uit te zet ten. Na een kwartier komen de ronde buikjes deeg weer uit die heerlijke rijskast op den transportband, waar ze naar hartelust mogen rollen. In de ovens mogen de brooden in spé ongeveer een half uur bakken in een tempe raiuur van 230 graden Celsius en dan komen ze er als volwassen brooden uit. glanzend en voldaan, een keurige scheiding in het midden of met andere tirelantijntjes bewerkt om den weg van alle brood te gaan. „Het is voor den bakker". In Heemstede is 7 jaren geleden ook een bakkerij van Franken in bedrijf gesteld. En ook hier ziet alles er even proper en frisch uit. Een lust voor het oog. In de bedrijven van de N.V. Franken worden natuurlijk ook koeken en allerlei soorten taartjes en taarten gemaakt. En voor het krentenbrood staat in het gebouw aan de Margarethastraat een bijzonder geconstrueer de waschmachine, die alle ongerechtigheden uit de krenten en rozijnen verwijdert en toch door haar uiterst snelle werking niets aan den origineelen smaak van deze vruchtjes ont trekt. In 40 jaren tijds is uit de kleine bakkerij aan de Groote Houtstraat een belangrijk Haarlemsch bedrijf gegroeid. En wanneer wij na ons bezoek aan de bakkerijen van de N.V. Franken, zooals die nu werken, onzen indruk van het bedrijf kort maar krachtig zouden willen weergeven, zouden we hiervoor een min of meer populair gezegde willen bezigen, dat z'n charme hier heeft omdat het ontleend is aan het bedrijf, waarover het oordeelt. En dat luidt; .diet is voor den bakker!" Autobusdicnst dor Gooische Tram. Een dienst BlaricumAmsterdam? In het gebouw der Provinciale griffie al hier heeft Vrijdag de Rijksverkeerscommissie het door de N.V. Gooische Tramwegmaat schappij ingediende verzoek tot exploitatie van een autobusdienst BlaricumAmster dam behandeld. De heer F. M. Augustijn, directeur van de Gooische Tramwegmaatschappij, lichtte de aanvraag toe. De tramdienst zal blijven be staan: het ligt in de bedoeling het eindpunt te Amsterdam van het Weesperpoortstation te verplaatsen naar het in aanbouw zijnde Amstelstation. De N.V. Motoromnibusdienst gemeente Hilversum en de N.V. 's-Gravelandsche Tram wegmaatschappij hadden bezwaren inge diend tegen de aanvraag, welke door den heer N. Kraak Steemann. secretaris van den Ned. Bond van Autobusondernemers werden toegelicht. Hij had een krachtig protest ver wacht van de Ned. Spoorwegen, dat echter uitgebleven is. Daarom vroeg hij zich af, of de spoorwegen meenen dat de busdienst er toch niet komt of dat er tusschen de Gooi sche Tram en de Spoorwegen een samenwer king bestaat. Namens het gemeentebestuur van Amster dam deelde de heer C. Bakker, Commissaris der Verkeerspolitie, mede. dat reeds eenige jaren geleden met de Gooische Tram is on derhandeld over de verplaatsing van het eindpunt en tenslotte kwam men overeen dat een nieuwe baan zou worden aangelegd naar het Amstelstation. De gemeente Amsterdam was bereid, hier voor f 160.000 bij te dragen en het Rijk f 228.000. Het gemeentebestuur van Amsterdam was zeer verwonderd, toen het vernam, dat de Gooische Tram thans een aanvraag voor een autobusdienst had ingediend. B. en W. vroe gen zich af. of dit de eerste schrede was om tot opheffing van de tram te komen, of dat de busdienst de tram moest aanvullen. Zij hebben nadere inlichtingen aan de directie der Gooische Tram gevraagd en daarom ver zocht de heer Bakker de beslissing aan te houden. De directeur van de Gooische Tram ver klaarde. dat de busdienst als aanvulling van de tram is bedoeld, omdat de tram op druk ke dagen in het zomerseizoen niet alle pas sagiers kan vervoeren. De commissie zal haar beslissing later be kend maken. ERNSTIG ONGELUK. De heer W. te Hoofddorp, had bij het ver richten van timmerwerken het ongeluk met zijn rechterhand in aanraking te komen met hetmes van een in beweging zijnde snijma chine, waardoor dit lichaamsdeel zoodanig verwond werd. dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en voor het behoud van een der vingers gevreesd wordt. Als. Verorn. voor Bloembollen cultuur. Een ultimatum aan het Hoofdbestuur. Maandag 13 Juni a.s. wordt de 187e (bui tengewone i algemeene vergadering gehouden der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur in het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond in de Tempeliersstraat. In behandeling komt een voorstel van het hoofdbestuur, de volgende motie aan te ne men: „De algemeene vergadering der Alg. Ver- eeniging voor Bloembollencultuur op 13 Juni 1938 bijeen, acht het noodig, dat, hoewel een uitspraak tegen alle bestaande saneerings- maatregelen is gevallen, het hoofdbestuur zijn medewerking geeft aan de uitvoering van de van Overheidswege opgelegde saneerings- maatregelen, zoowel wanneer de maatrege len op de huidige wijze worden uitgevoerd als wanneer de uitvoering in handen van het vak zelf wordt genomen". In de toelichting tot deze motie zegt het Hoofdbestuur o.a.: In de op 11 April jl. gehouden algemeene vergadering is bi.i de rondvraag door enkele leden ernstige critiek uitgeoefend op het be leid van het hoofdbestuur. Deze critiek be trof allereerst het rapport dat de zgn. com missie van 24 aan ,,De Hyacinth" heeft uitge bracht. Daar de opdracht aan deze commissie was, na te gaan, hoe en in hoeverre het vak zelf de uitvoering der saneeringsmaatregelen in handen kan krijgen acht het hoofdbestuur medewerking hieraan niet in tegenspraak met de uitspraak van 21 Juni 1937. Afgezien nog van het feit. dat de groepen krachtens de statuten die toch in de allereerste plaats door het hoofdbestuur moeten worden geëerbiedigd, al heeft 't zelf getracht ze ook in dit opzicht te herzien een zelfstandige positie innemen. In de tweede plaats betrof de critiek het feit. dat het hoofdbestuur, en daarmede de vereeniging, in de organen, die de uitvoering der maatregelen in handen hebben of over deze uitvoering adviseeren. vertegenwoor digd bleef. Hoewel het ongebruikelijk Is dat leden dergelijke critiek in de alg. vergade ringen uiten, zonder dat in de afdeelingen een zelfde critiek is uitgeoefend, meent het hoofdbestuur deze z.i. niet gerechtvaardigde critiek niet zonder meer naast zich te mogen neerleggen. De indruk is door enkele leden dus niet door afdeelingen gewekt alsof dit inhoudt dat niet voldoende getracht is de uitspraak tegen de saneeringsmaatregelen uit te voe ren. Het hoofdbestuur spreekt dit pertinent tegen. Direct na deze uitspraak heeft het hoofdbestuur overwogen, dat. nu een groote meerderheid tegen de saneering bleek te zijn, het met alle kracht moest aandringen op af schaffing der saneeringsmaatregelen. In een breedvoerig request, waarin de argumenten tegen de saneering waren opgenomen, heeft het bij den Minister van Economische Zaken aangedrongen op afschaffing der saneerings maatregelen. evenals in een audiëntie, die Z.Exc. verleende aan een delegatie uit het hoofdbestuur, bestaande uit den voorzitter en twee tegenstanders der saneering. Ook later is in besprekingen en schriftelijk dit stand punt meermalen herhaald. Ook de tegenstan ders van de saneering in het hoofdbestuur hebben zich met deze maatregelen ver- eenigd en nimmer voorstellen tot andere middelen, om het gestelde doel te bereiken, gedaan. Het hoofdbestuur heeft reeds vroeger over wogen. of het. zich moest terug trekken uit de instanties die de door de Regeering opge legde maatregelen uitvoeren, nadat de Mi nister had bekend gemaakt, dat hij aan den wcnsch der Alg Vereeniging niet zou vol doen. Na bespreking kwam het tot de con clusie. dat het onverantwoord zou zijn. dit te doen. De Regeering zal niet op een beslissing terugkomen, omdat een organisatie zich ont trekt aan de uitvoering der maatregelen, ter wijl het aan den anderen kant niet meer mogelijk zou zijn de belangen der leden bij deze uitvoering voldoende te behartigen. Het zich terugtrekken van de Alg. Vereeniging zou. naar de stellige overtuiging van het hoofdbestuur, slechts tengevolge hebben, dat de organisaties, die nu reeds daadwerkelijk aan de uitvoering der maatregelen medewer ken. waarschijnlijk aangevuld met andere organisaties, deze uitvoering in handen zou den krijgen. Maar dit zou tevens beteekenen, dat dc Alg. Vereeniging, de grootste vakver- 1 Duizenden werkloozen weer aan den slag gekomen. Arbeiders in werkverschaffing graven in een doorsnijding. Afsnijden van bochten en afgraven van uiterwaarden (Van onzen specialen verslaggever). ezer dagen hebben wij een bezoek ge- gebracht aan de Maaswerken en heb ben daarvan allereei'st het Beersche Maasge bied bezocht. Daar ziet men meteen het groote doel der Maasverbetering: het bewoonbaar maken van een vrijwel onbewoond gebied, dat zich uitstrekt tusschen Grave en Den Bosch en dat onbewoonbaar was door de geregeld terugkeerende overstroomingen. Men weet dat de Beersche Maas van oudsher als een „veiligheidsklep" bij hoog water gefungeerd heeft. Wanneer het water van de Maas te Grave een stand van 10.85 M. -f N.AP. be reikt, begint het tusschen Grave en Beers over een lager dan normaal gehouden dijkvak Noord-Brabant binnen te stroomen. Dit water inundeert daar een uitgestrekt gebied van ongeveer 20.000 H.A. en koant verder beneden waarts, in de omgeving van 's-Hertogenbosch, door de Dieze en door den Bokhovensche Overlaat weer in de Maas terecht. De rivier de Maas wordt nu zoodanig ver beterd, dat deze veiligheidsklep niet meer noodig zal zijn. Dit gebeurt in hoofdzaak dooi* het afsnijden van bochten en door het ver- breeden en verdiepen van de rivier. De bocht- afsnijdingen zijn meerendeels zoodanig ont worpen, dat de rivier tusschen de bestaande dijken blijft stroomen. Alleen de bovenste, die bij Balgoy en de benedenste, die bij Alem, gaan dwars door de vroegere dijken heen. Tot het uitvoeren der Maasverbeterings- werken werd besloten, nadat in den oudejaars nacht van 1925 was gebleken, dat niettegen staande de werking van de veiligheidsklep, de toestand onvoldoende was en het geheele land van Maas en Waal tengevolge van een dijk doorbraak overstroomde. Toen deze groote Waterstaatswerken in uitvoering kwamen, was inmiddels het werk loosheidsvraagstuk accuut geworden en werd de vraag gesteld of de Maaswerken mede eeniging op bloembollengebied, een zeer on voldoende zeggenschap zou hebben, niet al leen in de bijeenbrenging van gelden voor wetenschappelijk onderzoek en onpersoon lijke reclame wat, zoolang de huidige maat regelen bestaan, via het Surplusfonds ge schiedt, maar ook in de uitvoering van de maatregelen zelf. Terwijl het hoofdbestuur meent dat het verplicht is er voor te zorgen, dat deze uitvoering zooveel mogelijk overeen komstig de wenschen der leden geschiedt. Wanneer bovenstaande motie niet zou worden aangenomen, zou het hoofdbestuur zich verplicht zien af te treden. (Dr.) A. J. V.(erhage) wijdt in het Week blad voor Bloembollencultuur nog een afzon derlijk artikel aan deze kwestie, waarin hij o.a. zegt: ,Wat zou men bereiken met een briefje aan den Minister, dat de vereeniging aan de uitvoering der door dezen Minister opgelegde maatregelen geen medewerking meer zal ge ven? Zeker niet, dat daarom de maatregelen zouden worden afgeschaft. Het afschaffen der maatregelen is geworden een kwestie van Regeeringsbeleid, en er is geen enkele orga nisatie in ons vak, die hiertoe de Regeering kan dwingen. Men kan slechts, zoo uitvoerig mogelijk geargumenteerd, er met den meesten nadruk op aandringen, en dat heeft het hoofdbestuur gedaan. Het hoofdbestuur stelt zich trouwens voor, dat als wensch der leden ter gelegener tijd en plaats opnieuw te doen. Het eenige wat bereikt zou worden is, dat onze vereeniging .er naast" zou staan, en een zeer onvoldoen de zeggenschap zou hebben over de wijze van uitvoering der maatregelen, die hierom niet afgeschaft zullen worden! INTERN. VER. „BELLAMY". Daar het 24 Mei a.s. 40 jaar geleden is. dat de econoom en schrijver Edward Bellamy overleed, organiseert de afd. Haarlem der Int. Ver. ..Bellamy" tegen as. Dinsdagavond een openbare propagandabijeenkomst in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. Tempeliersstraat. De heer J. Horsmeijer Jr. uit Bloemendaal zal als spreker optreden, terwijl een zeer goed verzorgd muzikaal pro gramma is samengesteld, dat wordt uitge voerd door mevr. Messias (piano) en de hee- ren Koning (cello), Visser (viool) en Hensen (tenor). WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. dienstbaar konden worden gemaakt aan de werkverschaffing. Reeds aanstonds bleek dat het zeer goed mogelijk was, zoodat bij Alem in 1933 met werkverschaffing kon worden be gonnen. Dit dienstbaar maken moet voornamelijk zoo worden opgevat, dat de -bovenste laag grond, die ontgraven moest worden en die in hoofdzaak uit klei bestond, niet zooals aan vankelijk de bedoeling was met baggermolens maar in handbedrijf zou worden verwerkt. Het graafwerk geschiedt met de schop, ter wijl transport met draagbaar spoor-, stoom- en motorlocomotieven plaats vindt. Op de Werkverschaffingswerken zijn aan wezig rond 1850 arbeiders, door de Inspectie voor de Werkverschaffing daartoe aange wezen. De tewerkgestelde arbeiders zijn van aller hande beroepen en komen uit ruim 40 ver schillende gemeenten, meerendeels in de'om geving gelegen. Uit verder afgelegen plaatsen zijn 400 arbeiders in 4 Rijkskampen gehuisvest, elk kamp van 100 man. De arbeiders in deze kampen gaan eens in de 14-dagen op staatskosten een week-end naar hun familiekring terug. Zij worden meestal na een periode van 8 weken door een andere groep arbeiders uit dezelfde gemeente vervangen. Het grondverzet bedroeg het af- geloopen jaar gemiddeld 45 tot 50.000 M3. per week. Doordat bovenstaande wijze van werken voor den dienst der Maasverbetering de mogelijkheid opende den bovengrond tot oneerdere doeleinden aan te wenden, kon de prijs, die ervoor betaald moest worden, iets hooger zijn dan die, welke voor baggerwerk zou moeten worden betaald. De werkverschaffing, hoewel tenslotte slechts een onderdeel van het groote werk der Maasverbetering, is toch een belangrijke factor geweest om de uiteindelijke waarde van de werken voor de gemeenschap grooter te doen zijn dan zonder werkverschaffing het geval zou zijn geweest. Bij den verderen tocht is o.m. de stuw van Lith met de sluizen bezichtigd. Deze stuw was noodig, omdat anders in de breede ruime rivier des zomers in het geheel geen scheep vaart mogelijk zou zijn. Daarmede is dus de Maas ook beneden Grave gekanaliseerd.- De kanalisatie boven Grave werd in 1929 vol tooid als onderdeel van den scheepvaartweg Julianakanaal, Maas, Maas-Waalkanaal. Tot Ravenstein voltooid. De nieuwe rivier is thans voltooid tot Ra venstein. Aan de afgraving der uiterwaarden wordt echter over dat gedeelte nog gewerkt. De bochtafsnijding bij Balgoy, die een ver korting van de rivier met bijna 5 K.M. be- teekent, komt over een paar weken tot stand, zoodat dit gedeelte van het werk in een zeer interessant stadium is. De geheele oude arm van Balgoy zal worden gedicht en met klei worden afgedekt. Gedurenden den aanstaanden winter zal de kans op werking van de Beersche Maas al uiterst gering zijn, al is zij natuurlijk nog mogelijk, wanneer zeer groote waterafvoeren zouden optreden. Dat de Beersche Overlaat sinds den winter van 1930—1931 niet meer heeft gewerkt, is slechts in den laatsten winter mede het gevolg van de werken der Maasverbetering geweest. Dat zij overigens gedurende 6 winters niet gewerkt heeft, moet aan toevallige omstandigheden worden toe geschreven. Het mag op deze plaats nog wel eens uit drukkelijk vastgelegd worden, dat stellig ve len niet geweten hebben, wat er in de werk verschaffing bij de Maaswerken tot stand ge bracht is. Hier vinden werkloozen weer ar beid. En zij profiteeren er van. Niet alleen omdat zij zich weer volwaardige arbeids krachten voelen, maar ook omdat terdege rekening gehouden wordt met hun capaci teiten. Bovendien bestaat er altijd kans. dat voor de arbeiders in werkverschaffing een plaats gevonden wordt bij groote bedrijven, zooals o.m. met enkele in de werkverschaf fing opgeleide Dieselmonteurs het geval was, die bij de Nederlandsche Spoorwegen em plooi vonden. Tot besluit van de excursie werd ook nog een bezoek gebracht aan het stadspark .De Goffert". te Nijmegen, waarvoor het plan in 19331934. op aandrang van den burgemees ter der stad. werd ontworpen, met de bedoe ling dit plan uit te voeren met behulp van werkverschaffing, teneinde een groot aan tal werkloozen uit de stad Nijmegen, die anders op steun aangewezen waren, weer ge zonden arbeid te geven. Van het 60 H.A. groote terrein is het park voor het grootste gedeelte reeds gereed. En ook met het stadion en het openluchttheater maakt men goede vorderingen. Wanneer be dacht wordt, dat hier gedurende 4 jaar 200 arbeiders gemiddeld dagelijks werk gevon den hebben, waarbij naar schatting 450.000 kubieke meter grond verzet is. dan valt het te begrijpen, dat Nijmegen niet zonder trots vreemdeling en stadgenoot op het nut van een dergelijk werk wijst. (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10