Hi vanLiemt Karpetten T a p ij te n Loopers Financieel-economisch Weekoverzicht. Firma Bernard J. PREDIKBEURTEN ZATERDAG 21 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 15 In Amerika. In Frankrijk en België. Ter Amsterdamsche Beurs. Op de Rubbermarkt. ET Amerikaansch Congres heeft met een overweldigende meerderheid Roo sevelt's voorstellen tot het „doorste ken van de pomp" aangenomen. De wet bevindt zich thans in handen van den Senaat en hoewel hier eenige oppositie te wachten is, kan men met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid aannemen, dat ook dit lichaam zich naar Roosevelt's wil zal voe gen. De door het Congres bewilligde uitgaven kan men als volgt samenvatten: 1.550 mil- lioen aan werkloozen- en andere ondersteu ningen, 1.462 millioen aan publieke werken. Voegt men hieraan toe de door de Reconstruc tion Finance Corporation reeds in principe toegestane leeningen ad 1.500 millioen, dan komen wij tot een in het zakenleven te pom pen totaal van liefst S 4.512 millioen. Daar naast staan dan nog als inflatiemaatregelen de desterilisatie van 1.400 millioen goud en de verlaging der minimum reserves der ban ken met 750, millioen. Met dit ontzaglijke bedrag wil Président Roosevelt het ernstig ge stagneerde bedrijfsleven weer op gang hel pen. Zij, die verwacht mochten hebben, dat de beurzen dit ambitieuze plan met geestdrift zouden hebben ontvangen, moeten wel diep teleurgesteld zijn. De ontvangst is nagenoeg volkomen apathisch geweest. En o.i. terecht. De geschiedenis leert ons immers 'men ziet dit zoo vaak over het hoofd), dat nog nim mer een politiek van groote regeeringsuitga- ven het zakenleven permanent uit een depres sie heeft kunnen helpen. Grijpen wij eens te rug naar 1921: in dat jaar van ernstige de pressie weigerde de Amerikaansche regeering pertinent, in verhoogde uitgaven haar heil te zoeken: integendeel, de uitgaven werden aan zienlijk ingekrompen en vielen van S 6403 millioen in 1921 tot S 3.295 millioen in 1923, terwijl de staatsschuld tegelijkertijd belang rijk werd verminderd. Deflatie dus, doch met het resultaat, dat in het jaar 1923 een herstel van welhaast ongekende afmetingen kon in treden en in dat jaar de Amerikaansche pro ductie in omvang met 50 pCt. tegenover 1921 kon stijgen. Ook in de lente en den zomer van 1933 kon zich een krachtig herstel baanbre- ken op basis van een rigoureus bezuinigings program. Eerst op het eind van 1933 zette de regeering haar koopkracht-theorieën in de practijk om, met het gevolgdat het za kenleven inzakte. Pas nadat in Mei 1935 het Hooggerechtshof de N.R.A. ongrondwettig had verklaard, Kpn een scherp herstel tot ontwik keling komen. Men bedenke: in de vijf jaren der Roose- velt-administratie heeft de regeering meer uitgegeven dan gedurende de geheele periode die ligt tusschenGeorge Washington en Woodrow Wilson! Ondanks die uitgaven is Roosevelt er niet in kunnen slagen, in de af- geloopen paar maanden de scherpste conjunc tuurdaling in Amerika's zakenleven te voor komen! Ondanks die uitgaven heeft het Ame rikaansche zakenleven zich gedurende drie kwart der periode 1933-1938 beneden het nor male peil bewogen! En niettemin grijpt men thans opnieuw naar het middel van regee- ringsuitgaven, zoogenaamd als overbruggings maatregel totdat het particuliere kapitaal be reid en in staat is, de taak der regeering op dit terrein over te nemen. Doch vraagt men zich in Amerika wel af, of het particulier kapitaal hiertoe onder de hui dige omstandigheden wel ooit bereid zal zijn? Het is wellicht niet onmogelijk, dat de voorge nomen uitgaven inderdaad koopkracht zullen scheppen, doch zij zullen dit slechts doen, zoo lang die uitgaven duren. Zoodra zij ophouden keert men onherroepelijk terug naar de situa tie van voorheen, met dit verschil, dat staat, industrie en zakenleven gebukt zullen gaan onder een hoogeren schuldenlast en zwaardere belastingen. De uitgavenpolitiek moet onver biddelijk mislukken op dat oogenblik (dat toch eens moet aanbreken), waarop de regee ring tot het kapitaal zal moeten zeggen: „En nu gij!" tenzij inmiddels de regeering door verzoenende en bevrijdende maatregelen het zwaar geschokte vertrouwen heeft kunnen herstellen. Maar de uitgavenpolitiek schept slechts méér wantrouwen! Terwijl zij meent inflationistisch te werken, zet zij deflationis- tische tendenzen in werking, ontmoedigt zij particuliere beleggingen, bevordert zij geldbe sparingen. Als elke kunstmatige stimulans verliest zij allengs aan daadwerkelijken en psychologischen invloed en ondermijnt de na tuurlijke krachten van het zieke lichaam. Neen, dan komen er uit Frankrijk nadat ook dit land geruimen tijd een soortgelijk ziekte beeld als het Amerikaansche heeft vertoond, hoopvoller klanken. Het ziet er althans naar uit, dat gezonder ideeën er ingang hebben gevonden. De 5 pCt. defensieleening ten be drage van vijf milliard francs was reeds en kele oogenblikken na openstelling overtee- kend. Slechts met het doel, ook den kleinen spaarders in de provincie de gelegenheid te bieden, hun steentje tot de financiering der defensie bij te dragen, werd de termijn van inschrijving nog verlengd. Ziehier dus een tweede tastbaar bewijs van het vertrouwen, dat Daladier's regeering heeft weten in te boezemen. Het eerste was geleverd door de groote repatriatie van kapitaal na de deva luatie van den franc, leidend tot een ont spanning van de geldmarkt en een verlaging van het officieel disconto. Thans voegt zich hierbij dus het éclatante succes der defensie leening, waartoe zoowel het zich herstellend vertrouwen als de ingeboren vaderlandsliefde van den Franschman hebben medegewerkt! België en de belga hebben de zeer kortston dige politieke crisis uitstekend doorstaan. Wij merkten reeds in ons vorig overzicht op, dat België's economie en financiën op een gezonde structuur berusten, zoodat er voor de belga geen direct gevaar bestaat en haar koers met gemak te verdedigen is. Dit is ook gebleken. Het is bovendien verheugend, dat de regee ring-Spaak met een zeer gematigd economisch program voor den dag is gekomen. Het moet inderdaad mogelijk zijn, door het aandraaien van den belastingschroef en met name ook door het tegengaan van belastingontduiking een groot deel van het begrootingsgat te stop pen. Het „Beleggersfront" heeft tot dusver reeds bij drie emissies een succes kunnen boeken, namelijk bij die van Haarlem, Groningen en Voorburg, terwijl het waarschijnlijk is. dat ook inschrijvingen op de leeningen van Arnhem en Leeuwarden ten volle zullen wor den toegewezen. Bij al deze leeningen ligt het rendement een kleinigheid onder de door het Front gestipuleerde voorwaarden. Wij geloo- ven niet, dat men aan dit succes groot gewicht mag toekennen. In de eerste plaats zal het den emitteerenden banken op het oogenblik om het even zijn. of zij al dan niet met een deel der emissies blijven zitten: haar groote liquiditeit vergunt haar, een aanzienlijk deel der vreemde gelden in gemeenteleenlngen last te leggen, zoodat de actie van het Beleg gersfront waarschijnlijk ook geen rem zal zetten op haar toekomstige conversiebedrij vigheid. Bovendien zijn de aanwijzingen over stelpend, dat de geldruimte hier te lande geen abnormaal karakter draagt, eerder een uit vloeisel is van een zekere onderwaardeering van den gulden gepaard aan een intrinsiek gebrek aan beleggingsmogelijkheid. Wij vree zen dan ook, dat het Front tegen windmolens vecht. De groote geldruimte is deze week ook tot uiting gekomen in de verlaging van het di vidend der Nederlandsche Bank van 4,2 tot 3 pCt., welke verlaging ongetwijfeld geheel op rekening komt van de heerschende lage geld- rente. De effectenhandel te Amsterdam doet op het oogenblik zijn uiterste best, het hoofd bo ven water te houden. De beurshandel is tot een minimum ingekrompen. Hoewel ons he laas geenerlei statistieken betreffende den omvang der transacties ter beurze van Am sterdam ten dienste staan (een ernstig ge brek, dat hopelijk eerlang door de Vereeniging voor den Effectenhandel zal worden opgehe ven). kunnen wij uit de sterke daling van de beursbelasting de laatste maanden toch wel opmaken, dat deze omzetten miniem zijn. Wanneer wij zien. dat in sommige hoofdfond sen als Koninklijke. Amsterdam Rubber, H. V. A., in sommige „tapes" geen enkel stuk wordt verhandeld, dan begrijpt men dat de effectenhandel en vooral de kleine commis- sionnairs en makelaars het hard te verduren hebben. Hierbij verdient het aandacht dat men er niettemin naar streeft, de belangstel ling van het publiek te trekken naar nieuwe introducties. Er gaat den laatsten tijd bijna geen dag voorbij, of de introductie van een of ander belangrijk Amerikaansch aandeel wordt aangekondigd, De belangstelling van de zijde van het publiek blijft in verband met de hoogst onzekere omstandigheden in de Ver. Staten gering, doch de structuur van onze beurs wordt hierdoor toch versterkt tegen den tijd, dat een opleving zich mocht baanbreken. Goede Amerikaansche aandeelen, zooals die welke de* laatste weken zijn geïntroduceerd, moeten steeds als een waardevolle aanwinst voor de beurs worden beschouwd, vooral in de huidige periode van geldruimte, ook wanneer op het oogenblik de interesse ervoor uitermate gering is. UW KOOPT STOFZUIGER in een SPECIAALZAAK. Keuze uit 45 ver schillende merken. DE STOFZUIGER CENTRALE H A G E M A N GED. O. GRACHT 52 - HAARLEM - Tel. 12762 (Adv. ingez. Med.j Dit gebrek aan' belangstelling is echter al gemeen. De verlokkendste dividenden en re sultaten over 1937 kunnen de heerschende apathie niet wegvagen. Welk een bijzonder gunstige jaarverslagen hebben sommige scheepvaartondernemingen bijv. de wereld in gestuurd: „Ver. Ned. Scheepvaart Mij.", „Oost zee". „Hilligersberg". Zij alle toonen aan, hoe de grondige reorganisatie der laatste jaren de basis van onze scheepvaart heeft verste vigd. Doch de recente scherpe daling van vrachtaanbod en vragenpeil overschaduwt gunstige positie en gunstige resultaten volko men. Hetzelfde geld bijvoorbeeld voor de sui ker: het uitstekend verslag der Javasche Cul tuur Mij. en de hooggespannen verwachtingen ten aanzien der H.V.A., gepaard aan de einde lijk versnelde verkoopen der N.I.V.A.S. zijn niet in staat de suikeraandeelenmarkt uit haar lethargie te wekken. De rubbermarkt blijft lusteloos en verlaten. Het Amerikaansch verbruik beweegt zich op een nog lager peil dan men algemeen had verwacht, de voorra den blijven stijgen en bedragen ca. 10 maan den consumptie. Wil men althans een begin maken met het wegwerken dier overtollige voorraden dan zal het Regelings Comité, dat 31 Mei bijeenkomt, de quota voor het derde kwartaal (tweede kwartaal 60 pCt.) tot zeker 50 pCt. moeten verlagen. Ook dan is men er ongetwijfeld nog niet. Van Engelsche zijde is dezer dagen het denkbeeld geopperd, de zeer onelastische quotawijzigingen aan te vullen door het in het leven roepen van een groote buffer pool. Begrijpelijkerwijze is dit denk beeld terstond op sterk verzet van bepaalde kringen gestuit en met den dooddoener ..prac- tisch onuitvoerbaar" afgedaan. Wij gelooven dat men zich niet zoo gemakkelijk van deze zaak mag afmaken. Heeft men eenmaal een restrictie, dan dient men haar ook zoo vol maakt mogelijk uit te rusten. Wij beschouwen een bufferpool als een zeer aantrekkelijke aanvulling en verbetering der rubberrestric tie en zijn de meening toegedaan dat de voor stellen, waarop wij binnenkort nader willen terugkomen, de volle aandacht van rubber- kringen en het RegelingsComité verdienen. P. C. (Nadruk verboden). L Groote Houtstr. 62-67 vraagtuwbijzondereaandacht voor een pracht sorteering (Adv. Ingez. Med.) Werkloosheidscijfers over April. Percentage lager dan in de laatste zes jaar. De directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 25 t.m. 30 April 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 559.100 personen (waaronder 75.700 landarbeiders). Voor de 483.400 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 24.7 (in de vorige verslagweek. 4 t.m. 9 April 1938, was dit percentage 25.1). Voor de 559.100 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders was het werkloosheids percentage 23.3 (in de vorige verslagweek was het 23.8). In de tweede verslagweek van April was het werkloosheidspercentage voor alle ver zekerden in de laatste jaren a.v. (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten) 1932 23.6 (24.9) 193326.1 (26.9) 1934 23.5 25.3) 1935 27.2 (29.9) 1936 29.6 (32.1) 1937 24.1 26.0) 1938 23.3 24.7) Van deze percentages, afgeleid uit de ge gevens. verstrekt door de vereenigingen met werkloozenkas. is thans het cijfer, dat reeds sinds December 1937 lager was dan voor de vijf voorafgaande jaren, gedaald beneden dat van 1932, waardoor het thans lager is dan in de voorafgaande zes jaren. Bij de organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 30 April 1938 in totaal 372.458 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 352.391 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 354.715 werkloos, onder wie 339.972 mannen. Blijkens opgave van den directeur-gene raal van werkverschaffing en steunverle ning waren onder het aantal van 376.977. werkloozen op 26 Maart 1938 begrepen 50.900 tewerkgestelde werkloozen en 172 817 ge steunde werkloozen 'waaronder 677 perso nen, die arbeiden onder het stelsel „werken voor den steun" Belangen van Ned. Herv. Kerk voogdijen. Vergadering te Utrecht. De Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk heeft te Utrecht haar jaar vergadering gehouden. Nadat mr. H. F. Meer uit Amsterdam gesproken had over het tien jarig bestaan van „Stormbrand", sprak mr. G. H. Slotemaker de Bruine uit Heemstede over de vraag: „Wat leert ons de Duitsche kerkstrijd voor de verhouding tusschen Kerk en Staat in Nederland?". Spr. concludeerde: „Wij moeten niet tegen bepaalde personen aankijken (Niemöller), maar tegen den strijd in zijn geheel. Een financieele band op zichzelf met den Staat is niet te veroordeelen. Maar toch be- teekent zijzoolang de Staat geld geeft aan die Kerk beteekent dat, dat die Staat bereid is de boodschap van de Kerk te hooren. Dat is de eenige ziq, van staatssubsidie aan de Kerk. Anders neemt de Kerk het geld om het geld en niet meer om haar boodschap te brengen aan Staat en Volk, en dan geeft de Staat dat geld om de Kerk klein te houden. „Wiena brood men eet diens woord men spreekt". Dat mag echter voor de Kerk nooit gelden. De eed van de dominees aan den Staat mag nooit beteekenen, dat de dominees een an der woord zouden mogen spreken dan het woord (de boodschap) van de Kerk. Het laat ste woord in de bepaling van haar boodschap moet altijd de Kerk zelf hebben. Nooit mag óók onze Kerk dat aan onzen Staat overlaten. Ook het kerkelijke goed mag niet het laatste woord hebben. Daar moet iedere kerkvoogd zich voor hoeden. Mr. C. J. Bartels, predikant in Zevenaar refereerde over „De strijd van de Ned. Herv. Kerk tegen de doodehandsbelasting". Spr. zeide, dat de wet op een fabeltje is gegrond, nl. het fabeltje van de rijk kloosters en van de rijke kerkvoogdijen en pastoriegoederen. Die zijn er niet, althans hun aantal en rijk dom legt in het groote geheel geen gewicht in de schaal. De Kerk is niet rijk. Zij is in waarheid arm. Het is thans minder dan ooit tijd om op 'n indirecte wijze belasting te leggen op 't lid maatschap der Kerk of op het houden van Kerkcollectes. De Staat is thans in de gele genheid deze onjuistheid tegenover de Kerk goed te maken, door deze wet, die toch in haar vijfjarig bestaan haar eigen einde heeft voor zien haar dat einde te gunnen door haar met stille trom te laten weggaan op 31 Dec. 1938. De Vereeniging, zoo besloot spr.. zal ter stond na de zomervacantie een algemeene actie in de Kerk tegen de verlenging van deze wet in het leven roepen. Bestuur en beheer in dezen tijd. Dezelfde spr.. mr. C. J. Bartels. hield daarna nog een tweede referaat, en wel over „De po sitie en beheer op dit oogenblik". Ten slotte hield de heer mr. A. de Jong, burgemeester van Mijnsheerenland, een referaat over „De regeling der fraude-verzekering". Opgaven van Predikbeurten, die Vrijdagmiddag 6 uur niet in ons bezit zijn, kunnen niet meer worden opgenomen. Voor Pinksteren sture men de op gaven v r o e g t ij d i g e r in dan gewoonlijk. ZONDAG 22 MEI HAARLEM. CHRISTIAN SCIENCE SOC. Jansstr. 74. V.m. 10: In de Ned. taal. V.m. 11.15: In de Eng. taal. Den eersten en derden Woensd. van iedere maand: 8.30 nam.: In Ned. taal. (Getuigenis avond). EGLISE WALLONNE. Begijnhof. 10.30 h.: Service et Sermon présidé par Mr. Ie pas teur Marc Jospin. 3e collecte dout lEglise 9 h 15: Ecole de Dimanche DEUTSCHE EVANG GEM Parklaan 34 Kmdergottesdienst. urn 10.30 uhr, im Heim. Wilhelminapark 10. Pfarrer Klrohner. DEUTSCHER JUGENDB. FiiR E. C.. Ripper- dapark 30. Sonntag Nachm. 3.30: Jugend- bundstunde. Sonntag Abd. 8.30: Zusammen- kunft. Mittwoch Abd.: 8.30: Heimabend Freitag Abd. 8.30: Bibelstunde. NED. HERV. KERK. Collecte voor het GodS' dienstonderwijs op de openbare scholen hier ter stede in alle diensten, behalve in de Noor- derkerk en de Kinderkerk. GROOTE KERK. Gr. Markt. V.m. 10: Ds. Weener. Nam. 5: Ds. Haneman. te Uitgeest. NIEUWE KERK. Nw. Kerksplein. V.m. 10.30: Ds. Van Elden. OOSTERKERK, Zomerkade. V.m. 10: Ds. Foeken. NOORDERKERK, Vel- serstraat. V.m. 10.30: Ds. Zeydner, te Rot terdam. Collecte voor het Spreekbeurten fonds. BAKENESSERKERK. Vrouwesteeg. Vm. 9.45. Ds. Waardenburg, Kinderkerk. Collecte voor de restauratie. HAARLEMSCHE JEUGDKERK v. OUDEREN. Bakenesserkerk, Vrouwesteeg 10. V.m. 11: Dr. J. Eijkman, Dir. A. M. V. J. te Amster dam AT .1.F,-DAG-KERK (In de Kerkeraadskamer der Gr. Kerk. ing. O. Groenmarkt 19A). Godsdienstoefening el- ken werkdag behalve 's Zaterdags, des av. van 7 tot 7.30, Voorg. Pred. van alle Prot. Kerken van Haarlem en Omgeving. BROEDERGEMEENTE. V.m. 10.30: H. M. Bielke, Deutsche Pred. STADSEVANGELISATIE. L. Heerenstraat 6. Zaterdag nam. 8: Openl. samenk. Raaks b. h. Postkantoor. V.m. 10: Spr. J. F. Snoeks. Nam. 3.30: Kin- derbond Hosanna. Nam. 7.30: Opwekkings samenkomst. Spr. H. Faber. den Haag. Dinsd. nam. 2: Dameskrans Bid en Werk. Nam. 4.30: Meisjeskrans. Nam. 8.15: Zangrepetitie Woensdag nam. 8: Openbare samenkomst Spr. J. F. Snoeks. Vrijdag nam. 6.30: Zangavond v. jongens en meisjes van 9 tot 17 j. Nam. 8: Bijbellezen en Bidstond. OUD-KATHOLIEKE KERK. Kinderhuissingel. V.m. 10: Pontificale Eerste H. Dienst in de nieuwe kerk. Nam. 3.30: Plechtige Vesper. EVANG. SAMENKOMSTEN, Parklaan 21. V.m. 10: L. J. Pasman. Seer. J. N. V. C. te Utrecht. Nam. 5.30: Dezelfde. Evangelisatie samenkomst Dinsdag nam. 8: Bijbelbespreking en bid stond. Hemelvaartsdag geen dienst. J. N. V. C.-BIDSTOND. lederen Zondagmorgen om 8.30 uur in lokaal Parklaan 21. voor jonge menschen. VER. t. STICHTING v.e. VRIJE EVANG. GEM. Parklaan 106. V.m. 10 en nam. 6: Jac. de Wilde, den Haag. V.m. 10: Kinderkerk op no. 108. Maandag nam. 7.30: Meisjesclub. Dinsdag Nam. 8: Zendingskrans. Woensdag nam. 8: en 8.45: Catechisatie. Donderdag: Zendings dag te Den Haag. Vrijdag nam. 7.30: Jon gensclub. NED. CHR. GEMEENSCHAPSBOND, Colen- sostraat 2 Maand. nam. 8.15: Bijbellezen en Bidstond. EVANG. LUTH. GEM., Witte Heerenstraat. V.m. 10.30: Ds. G. J. Duijvendak. Luth. Jeugddag. VER. DOOPSGEZINDE GEM. V.m. 10.30: Ds. J. M. Leendertz. VER. VAN VRIJZ. HERV., geb. Ned. Prot. Bond, Jacobstraat. V.m. 10.30: Mevr. J. M. Moll van Charante-van Leeuwen Boomkamp REM. GEREF. GEM„ Wilhelminastraat. V.m. 10.30: Ds. Haentjens. 12: Kinderdienst in het Remonstranten huis, Wilhelminastraat 22. GEREF. KERK. Extra collecte voor de Evan gelisatie in Noord-Holland. KLOPPERSINGELKERK. V.m. 10: Ds. L. Hoorweg. Nam. 5: Ds. J. W. Slertsema. Cate chismus Zondag 20. WILHELMINAKERK. V.m. 10: Ds. C. Veenhof. Nam. 5: D.s. A. M. Boeijinga. Catechismus Zondag 20. ZUID- OOSTERKERK. Vm. 10: Ds. A. M. Boeijinga Nam. 5: Ds. L. Hoorweg. Catechismus Zon dag 21. GER. KERK (H. V.) Oude Groenmarkt 20. V.m. 10 en nam. 5: Ds. M. Hinlopen, van Am sterdam. V.m. 10: Kinderdienst in de voorzaal. CHR. GEREF. KERK. Raaks. V.m. 10 en nam. 5.30: Ds. v. d. Knijff, te De Krim. BAPTISTENGEM., Aangesl. bij de Unie. Ba- kenessergracht 65. V.m. 10: Ds. L. de Haan. V.m. 11.45: Zondagsschool. Nam. 5: Ds. L. de Haan. Nam. 8: Jongeliedensamenkomst. Maand. nam. 8: Repetitie v. h. Zangkoor. Dinsdag nam. 8: Gemeentevergadering. Woensdag nam. 2,30: Kleine Meisjeskrans. Nam. 8: Jongedochtersvereeniging. Donderdag geen dienst wegens de Jeugdcon- ferentie der N. B. J. B. te Rotterdam. Zaterdag nam. 7.15: Meisjeskrans. PINKSTERGEM., Nieuwe Kruisstr, 14. V.m. 10 en nam. 6: Openb. samenkomst. 12: Zon dagsschool. Maand. nam. 8: Repetitie van het Zangkoor. Dinsdag nam. 6.30: Jeugdsa- menkomst. Nam. 8: Bidst. en Bijbelbespr. Woensdag nam. 2.30: Breiclubje. Nam. 7.30: Zendingskrans. BAPTISTENGEM., (Vrij v.d. Unie) L. Marga- rethastraat. V.m. 10: Ds. J. J. Ruys, van Alkmaar. 11.30—12.30: Zondagsschool. Woensd. nam. 2: KL Meisjeskrans. Donderdag nam. 8: Jonge dochtersvereeniging. GEM. DES HEEREN, Jacobijnestraat 20. Vm. 10: Spr. J. Orsel. Bed. v. h. H. Avondmaal. Nam. 7: Dienst. GEMEENTE GODS, Frans Halsstraat 4. V.m. 10 en nam. 5: Br. F. Jeeninga. Donderdag nam. 8: Bidstond en Bijbelbe spreking Wijde Geldeloozepad 14. VERG. v. GELOOV1GEN, Ged. Voldersgracht 15. Vm. 10.30: Samenkomst (Broodbreken) En eiken eersten Donderdag in de maand: nam. 8: Bijbelcursus door den heer K. Ro zendal. Voorts eiken Donderdag nam. 8: Bij belonderzoek. KERK v. JEZUS CHRISTUS v. d. HEILIGEN DER LAATSTE DAGEN, Jansstraat 85, in geb. ,I>e Nijverheid". V.m. 10.30 en nam. 6: Vergadering. (JNIVERSEELE E EREDIENST, (Soefl-Be we ging) Lange Veerstr. 16. V.m. 11: Onderw.: „Waarom bidden wij?" Spr. S. Attema. Am sterdam. VRIJE KATH. KERK, Popellaan. Kin- heimpark. V.m. 10.30: Gezongen H. Mis. COLLEGE TOT VERBREIDING v. SPIRI TISTISCHE BEGINSELEN. Nassauplein 8. V.m. 10.30: Wijdingsmorgen. Spr. Ds. M. Be versluis. KERST. APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM Wilhelminastraat 2 1. Vm. 10 en nam. 6: Godsdienstoefening. HERST APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM Jacobijnestraat 15. V.m. 10 en nam. 6: Godsdienstoefening. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP. Bakenes- sergracht 13. Nam. 7.15: Openbare voor dracht en Tempeldienst. Spr. J. Leene. Ond.: Het Geheim van Gaza. Dinsdag nam. 7.15: Genezingsdienst. HAARLEM-NOORD. NED. HERV. KERK, Jullanakerk. Klooster straat. V.m. 10: Ds. v. d. Voet. Nam. 6: Ds. J. C. Salverda, te Hoofddorp. Marnixschool. Van Egmondstraat. V.m. 10: Ds. Blauw Collecte voor het Bouwfonds Zondagssch. In de Fröbelsch (Colensostrj de Willem de Zwijgerschool (Herzogstr.) de Marnixschool (v. Egmondstraat). NED. HERV. KERK, Spaarndam (H.-N.) in Jeugdgebouw terr. Raafstraat. V.m. 10: Ds. Prins. Nam. 12.30—1.30: Zondagsschool OL. School Rijksstraatweg 374. VER. v. VRIJZ. PROT, H. N„ afd. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. V.m. 10.30 Ds. C. H. Brandt. Ev. Luth. Pred. te Haarlem. 12l Zondagsschool. LEGER DES HEILS. Ceramstraat 4. V.m. 10: Heiligingsdienst. Nam. 3.30: Openlucht- samenk. Soendaplein en Zanenbosch. Nam. 8: Openbare samenk. Leiders Maj. en Mevr. Gorter. Hemelvaartsdag boottocht naar Maarssen. Leider Kolonel Buiterman. GER KERK. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijk- straat-. V.m. 10: Ds. J. W. Siertsema. Nam. 5: Ds. C. Veenhof. CHR. GEREF KERK. Floresstraat. V.m. 10 en nam. 5. Ds. Henstra HEEMSTEDE. NED. HERV. KERK. Wilhelminapl. Vm. 10: Dr. A. G. E. ten Kate, Jeugdkerkdienst. KAPEL NIEUW VREDENHOF, Joh. v. Olden- barneveltlaan. Vm. 10.30: Ds. Barger. Extra collecte voor de Wijkgebouwen. NED. PROT. BOND. afd Heemstede-Bennc- broek. V.m. 10.30: Ds. W. Mackenzie, pred. te Amsterdam. Met medewerking van het Dameskoor. Schaalcollecte voor schulddelging. GEREF. KERK. Koediefslaan 76. Vm. 10: Ds. E. T. v. d. Born. Nam. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan 18: V.m. 10: Ds. A. Dondorp, Nam. 5: Ds. E. T. v. d. Bom. BLOEMENDAAL. NED. HERV. KERK. V.m 10: Ds. J. C. V. Dijk OVERVEEN. NED HERV. KERK. V.m. 10: Ds. W. A. Hoek, Amsterdam. HAARLEMMERMEER. NED. HERV. KERK. HOOFDDORP. V.m. 10: Ds. J. C. Salverda; nam. 6.30 P. v. d. Berg LIJNDEN, v.m. 10: P. v. d Berg. AALS MEERDER WEG Vm. 10: W. T. J. Koudstaal BADHOEVEDORP. V.m. 10: Ds. B. J. Ader. VIJFHUIZEN V.m. 10: A. C. Brörens. NIEUWVENNEP. V.m. 9.30: Ds. J. de Vries; nam. 6: Dezelfde. ABBENES V.m. 9.30: J. v. d. Meer. HILLEGOM. NED. HERV. KERK. Vm. 10 en nam. 5: Ds. Chr. Eerhard. GEREF. KERK. V.m. 10: Ds. A. K. Krabbe. Nam. 5: Ds. Bos. van Assen. CHR. GEREF. KERK Vm. 10 en nam 5: Ds. W. Hendriksen. HERST APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM. Van der Endenlaan 18. V.m. 10: Gods dienstoefening. BENNEBROEK. NED. HERV. KERK. V.m. 11: Ds. J. G. Lekker- kerker. Collecte voor de Diaconie. GEREF. KERK. gebouw Rehoboth. V.m 10: Ds. Bos, van Kampen. Nam. 5: Ds. A. K. Krabbe. LISSE. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. G. Tichelaar. Nam. 5: De Groot, van Leiden. GEREF. KERK. Vm. 10 en nam 4: Dr. Th. Ruys Jr. CHR. GEREF. KERK. V.m. 10 en nam. 5: Ds. Ponstein. GEREF. GEM. V.m. 930 en nam 4: Leesdienst OUD-GEREF. GEM. V.m. 9.30 en Nam. 2.30: Leesdienst. SPAARNDAM. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. A. Snethlage. NED. HERV. KERK, Spaarndam (H.-N.) in Jeugdgebouw terr. Raaf straat. V.m. 10: Ds. Prins. Nam. 12.30—1.30: Zondagsschool O.L. School Rijksstraatweg 374. EVANGELISATIE. V.m 10: H. Wagter, van Beverwijk. 12: Zondagsschool. Dinsdag nam. 7: Bijbellezing. Woensdag nam. 1.45: Lees- en verteluurtje voor de kinderen door Mevr. Van Reijendam. Nam. 6.30 en 8: Naaikrans. Leiding Mevr. De Boer. ZANDVOORT. NED. HERV KERK. V.m. 10: Ds. D. Tromp. NED. PROT BOND. gebouw Brugstraat. V.m. 10.30: G. D. Boerlage, uit Oegstgeest. 121: Zondagsschool. GEREF. KERK IN HERST. VERBAND, Bre- derodestraat 31. V.m. 10: A. C. Reuyl. Nam, geen dienst. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Vm. 10: Ds. R. H. Olde- man. NED. HERVORMDE KAPEL. V.m. 10: Ds. G. Oorthuys, Amsterdam. GEREF. KF.RK IN HERSTELD VERBAND, ge bouw Bethel Wüstelaan. Santpoort. Vm. 10: Ds. P. v. d. Vloed. Bed. H. Doop en H. Avond maal. UMUIDEN. LEGER DES HEILS. V.m. 10: Heiligingsdienst. Nam. 8: Verlossingssamenkomst o. 1. v. kap. Soeverein. HERV EVANG., Oranjestraat 8. Vm. 10 en nam. 5: Leesdienst. GEREF. KERK. Wilhelmlnakade. Vm 10: Ds. M. H. C. J. de Kluis. Diemen. Nam. 5: Ds. J. H. Mulder, van Giessen oud en Nieuwkerk HULPKERK, Marnixschool: Vm. 10: Ds. J H. Mulder. Nam. 5: Ds. M. H. C. J. de Kluis. CHR GEREF. KERK Vm. 10: Ds. A. Zwiep; nam. 5: Dezelfde. DOOPSGEZ en AFD NED. PROT. BOND, Helmstraat 9. Geen dienst. OUD-KATHOLIEKE KERK Vm 10: H. Dienst. Nam. 7: Vespers. I3MUIDEN-OOST. VER. VAN VRIJZ. HERV. Vereeniglngsgeb. Stationsweg. Velsen. V.m. 10.30: Ds. J, de Graaf, Utrecht. GER. KERK. Velserdulnweg. Vm. 10: Ds. v. Teylingen. Nam. 5: Dezelfde. BAPTISTEN-GEM.. lokaal Willemsbeekweg 22 Vrijdag nam. 8: Ds. L. de Haan, pred. te Hrl. HERST. APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM. Willebrordstraat 10. V.m. 10.15: Godsdienst oefening. Nam. geen dienst. VERGADERING VAN GELOOVIGEN, Willems beekweg 22. V.m. 10: Broodbreken. Nam. 7.30 Samenkomst. Spr. A. Besselaar, Amsterdam. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP. Stations weg 65. Velsen. V.m. 10.30: Tempeldienst. Dinsdag nam. 7.15: Genezingsdienst. VELSEN-NOORD. GER. KERK, Groote Hout- of Koningsweg. V.m. 10 en nam. 5: Dr. D J. v. Katwijk. BEVERWIJK. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Parklaan V.m. 10: Ds. G. H. Moll van Charante, te Haarlem. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Meerstraat. Vm. 10: Ds. J. D. van Calcar. 12: Zondagsschool. EVANG. LUTH GEMEENTE. Koningstraat. V.m. 10.30: Ds J. Ph. Haumersen. GEREF. KERK. C. H. Moenspleln. Vm 10 en nam. 5: Ds. H. Holtrop. EVANG „MARANATHA". Dr. Schultstr 31. V.m. 10: C. Hooikaas, uit Den Haag, in ge bouw Odeon. Dinsdag nam. 8: Evangelist Spanjaard Spekman, van Brussel. CASTRICUM. NED. HERV KERK. V.m. 10: Ds. v. Poelgeest, GEREF. KERK. Beverwij kerstraatweg 32 Vm. 10 en nam. 5.30: Ds. J. Krtiger.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 17