Haarlem's Dagblad Zestig millioen meer voor openbare werken. N.S.B. Reorganisatie van het werkfonds. Een groot centraal Vliegveld in het Westen Duel. Z.H.P. BEHANGSELS Fa. VAN BASTEN HEERENKAMERS Hotel „Groot Badhuis", zandvoort IHUEPIM <gi@PI!NllB> Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16845 Uitgave Louren* Coster, Maatschappij voor Conrant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 21 Md 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. loose nummer* 6 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regel* f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel* f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje* sie rubriek. DE regeering heeft in de Memorie van Antwoord over het ontwerp tot verhooging van het crediet voor het Werkfonds, haar plannen ten aanzien van de werkloosheidsbestrijding bekend gemaakt. Deze plannen zijn 1. Het aangevraagde crediet voor het Werkfonds wordt verhoogd met 30 millioen en gebracht op 60 millioen. 2. Reorganisatie van het Werkfonds en de werk* verschaffing. 5. Een coördineerende instantie voor werkverruiming wordt in het leven geroepen. 4. In overweging zijn maatregelen om te bevorderen, dat de regeering grootere bevoegdheden krijgt ter over* winning van weerstanden bij de werkverruimings* werken. 5. Voorts zijn in overweging maatregelen, betreffende grootere bevoegdheid der regeering op het terrein der arbeidsspreiding. 6. Het Werkfonds zal tevens dienstbaar worden gemaakt aan den bouw van woningen voor groote gezinnen. De regeering stelt zich echter op het standpunt, dat de werkloosheids bestrijding allereerst moet worden gezocht binnen het kader van het bedrijfsleven door opvoering van dit bedrijfsleven, doch dat, waar opvoering van het bedrijfsleven tijd vordert en bovendien niet alle arbeidskrachten zal absorbeeren, openbare werken noodig zijn. Verder wijst zij op de verhoogde activiteit van het Werkfonds, welke uit de volgende cijfers blijktin 1937 ƒ17 millioen geblokkeerdin eerste 4 maanden 1938 22.5 millioen en in eerste vijf maanden 1938 37.5 millioen. (Uitvoerige gegevens, aan deze Memorie van Antwoord ontleend, vindt men op pagina 11 in dit nummer.) De regeering zou momenteel de mogelijkheid onderzoeken om een centraal vliegveld voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag te stichten hetzij in Bodegraven, hetzij in Ter Aar. Hiermede zou zij de concurren tie, tusschen de drie genoemde plaat sen die ieder een groot vliegveld wenschen, willen uitschakelen. Na den val van Soetsjau. Chincczen geven toe den terugtocht aanvaard te hebben. HANKAU 21 Mei De Chineesche militaire autoriteiten geven thans toe, dat de Chinee sche troepen gisteren het bevel hebben gekre gen tot den terugtocht. Zij ontkennen echter, dat 300.000 man Chi neesche troepen den terugtocht afgesneden is. zooals van Japansche zijde wordt beweerd. Het gros der beste troepen kon reeds ge durende de gevechten in reservestellingen worden teruggetrokken met het doel den te rugtocht uit Soetsjau te dekken. Deze gaat in goede orde en zonder paniek in de richting' van Tsjengtsjau op ongeveer 60 K.M. van Kaifeng aan de Loenghaispoorlijn. Op het oogenblik spelen de militaire operaties zich in het heuvellandschap af. De Chineezen bieden taaien tegenstand en de Japansche gemotoriseerde colonnen komen slechts lang zaam vooruit. Buitenlandsche militaire krin gen houden het voor mogelijk, dat de Chi neezen zich ten Westen van de Loenghaispoor lijn zullen nestelen, waardoor de Japanners genoodzaakt zouden zijn al hun krachten te moeten toepassen om ook daar de zege te be halen. (United Press). Chineesche vliegtuigen werpen pamfletten hoven Japan uit. Op staking van den oorlog aangedrongen. TOKIO 21 Mei (Reuter). Vrijdagavond heeft volgens den correspondent van de ..Nitsji Nitsji" te Koemamoto een geheimzin nig vliegtuig pamfletten boven Koemamoto uitgeworpen. Deze pamfletten boven Koema moto uitgeworpen. Deze pamfletten bevatten een tekst, welke den oorlog veroordeelt. De correspondent voegt aan zijn mededeeling toe, dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat men hier te doen moet hebben met Chinee sche toestellen. De prefectuur van politie deelt mede, dat het vliegtuig blauwe lichtjes op de vleugels vertoonde. Tegen 5 uur werd het waargeno men boven de gemeente Hiyosjimasji (pre fectuur Koemamoto). Het toestel is in Westelijke richting verdwe nen. In de pamfletten werd er op aangedron gen den aanvalsoorlog tegen China te staken. De politie verklaart, dat alle pamfletten in beslag zijn genomen. Het vliegtuig heeft geen bommen uitgeworpen. (Te Parijs hebben de tooneel- schrijver Bernstein en de theater directeur Bourdet geduelleerd, doch het is niet in een verzoening geëindigd.) Parijs heeft een duel gehad, En dat was heel lang niet geschied, 't Gaf zelfs emotie in die stad, Die veel beleeft op veel gebied. Het ging volkomen naar model, Zooals het de traditie wil Bij een goed opgezet duel. Alleen, het was er niet erg stil. Er waren fotografen bij. Filmoperateurs voor het journaal En journalisten op een rij, Een paar dozijn wel in totaal Zelfs veel publiek rondom geschaard. Belust op 't zien van een tooneel. Van nu weer eens heel andren aard. Dan het gewend is als zijn deel. De degens klikten op elkaar. De filmtoestellen snorden zacht, De journalisten schreven maar, 't Publiek bleef ademloos op wacht. Toen trof een snelle degenprik Zijn doel, een arm werd rood gekleurd, Dat was 't verlossend oogenblik, Het was weer met den strijd gebeurd. Maar de traditie hield niet stand, Er volgde niet tot goed besluit, 't Verzoenend drukken van de hand. Slechts met de degens was het uit. De strijders gingen zwijgend weer En kwettrend volgde het publiek, Er mocht voldaan zijn aan de eer, Verloren was de romantiek. Ook dit past in den nieuwen tijd, Een schouwspel voor een dichten drom, Geen einde in grootmoedigheid. 't Modern: duel en zie niet om! P. GASUS. ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. ingez. Med.) „Nieuw Amsterdam" keert lieden naar Holland terug. Het schip volgeboekt. NEW YORK, 21 Mei. De Nieuw Amsterdam vaart hedenmiddag omstreeks twaalf uur uit. Men verwacht, dat het schip geheel volgeboekt den terugtocht zal aanvaarden. Het laatste punt op het programma der passagiers was 'n bezoek aan de bloemententoonstelling. Het is de eerste tentoonstelling in dit land, waaraan geen wedstrijd verbonden is. Er zal nog een modeshow aan verbonden worden. De op brengst daarvan is bestemd voor liefdadig heid ten behoeve van zeelieden in Holland en Vereenigde Staten. Men verwacht, dat de op brengst de 4000 dollar te boven zal gaan. (United Press) PRINS BERNHARD TE HAARLEM. In de vergadering Holl. Mij. der Wetenschappen. Bezoek aan de Sociëteit „Trou". Zooals we reeds eerder hebben medege deeld, zal Z.K.H. Prins Bernhard hedenmid dag de vergadering bijwonen van de Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen, waas van hij het beschermheerschap heeft aan vaard. Ongeveer half zeven zal hij aanzitten aan het diner in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Verder ligt het in de bedoeling van den Prins, hedenavond omtstreeks tien uur een bezoek te brengen aan de Sociëteit „Trou moet Blycken" aan de Groote Houtstraat. Hardnekkige verdediging van Albocacer verwacht. Troepen van Franco bezetten Castellfort. MORELLA. 20 Mei. Niettegenstaande het weer zeer slecht was zijn de nationalisten er in geslaagd Castellfort te veroveren. De troepen van het 55ste divisie onder generaal Adrados bereiden zich voor op een opmarsch in de richting van Albocacer. Blijkbaar zijn de republikeinen voornemens deze stad tot het uiterste te verdedigen, daar de opmarsch naar Castellon, als Albocacer eenmaal in nationalistische handen is, veel gemakkelijker zijn zal. Onmiddellijk ten zuiden van Morella loopen de republikeinsche afdeelingen het gevaar af gesneden te worden door de vorderingen van de Navarratroepen van Alonso Vegas en de divisies van Garcia Valino. Een der grootste voordeelen van de succes sen in de streek om Castellfort is. voor de Franco-troepen dat thans rechtstreeks ver keer tusschen Morella en Villa Franca moge lijk is De nationalisten vonden, toen zij ten getale van vierduizend Villa Franca del Cid binnen rukten nog slechts een klein gedeelte der bevolking aanwezig. Het grootste deel was de Sierra ingevlucht of had zich aangesloten bij de republikeinsche troepen. Villa Franca is een belangrijk textielcentrum, doch reeds lang algen de fabrieken stil, wegens gebrek aan grondstoffen. Omtrent de vijandelijkheden in het noor delijkste deel bericht men ons: De troepen van Moscardo hebben hun stel lingen bij Balaguer thans voldoende ver sterkt en verbeterd. Zij hebben al de vroegere republikeinsche versterkingen en loopgraven in handen in een halve cirkel van acht K.M. op den linker Segre-oever en hebben daar door de macht over de wegen naar Tarrega en Seo de Urgell. In deze streek trekken de nationalisten thans over drie bruggen de Segre over. Het is bovendien gebleken, dat die bruggen sterk ge noeg zijn om zelfs het zwaarste materiaal te dragen wat van veel belang kan zijn als het offensief in Catalonië hervat wordt. (United Press) 180 bommen op Castellon. Het ministerie van defensie te Barselona deelt mede. dat vijandelijke aanvallen op den Tumborubio en den Pennaroya zijn afgesla gen. evenals aanvallen op Lorna del Burro. In den sector-Mosqueruela konden de opstan delingen den Cabozo bezetten. De regeerings- luchtmacht is zeer bedrijvig geweest. Een vijandelijk toestel is neergeschoten. Te Sa- gunto is een Junker vliegtuig door luchtdoel geschut neergehaald. Bij den vijandelijken luchtaanval op Ca stellon zijn 180 bommen geworpen: zestig huizen werden vernield en onder de burger bevolking vielen slachtoffers. Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 (Adv. Ingez. Med.) MODERNE HEERENHUIZEN TE HUUR of TE KOOP, bij de Hyacin tenlaan—Zijlweg 7 kamers, prachtig vrij uitzicht, centr. verwarmd. Huur 50.per maand. Bevragen S. VELD KAMP, v. Doïtstraat 90, Telef. 16373. (Adv. ingez. Med.) ZANDVOORT-BAD ZONDAG A.S., 2 uur nam.: HARDDRAVER IJ op den Boulevard de Favauge. (Adv. Ingez. Med.) Open-deurpolitiek blijve gehand haafd in China! Amerika. Engeland en Frankrijk zullen krachtig strijden voor hun handelsbelangen in het Verre Oosten. SJANGHAI. 21 Mei. De drie „groote de mocratieën". Amerika, Engeland en Frankrijk, zoo vernemen wij van doorgaans betrouwbare zijde, zijn voornemens niets na te laten om te komen tot een handhaving van de „open deur politiek" in het Verre Oosten tegenover Japan. Men zeide ons dat de democratieën op het oogenblik weinig hoop hebben, dat bemid deling eenig effect zal sorteeren, doch dat zij vastbesloten zijn: le. De heropening door te zetten van de door Japan bezette gebieden om zoo den te rugkeer van den buitenlandschen handel te verkrijgen; 2e. Japan duidelijk te maken, welke de grenzen zijn, waarbuiten de democratieën geen verdere aanvallen op vreemdelingen en buitenlandsch eigendom zullen tolereercn; 3e Krachtig te strijden voor de vrijheid van de zeeën en de rivieren in heel China en zich zekerheid te verschaffen, dat zij niet door blokkades der Japanners belemmerd zullen worden. Naar verluidt zullen de besprekingen, die op het oogenblik te Sjanghai gehouden wor den tusschen militaire, marine- en diploma tieke deskundigen tot gevolg hebben, dat de onmiddellijke heropening van de Jangtse voor buitenlandsche schepen, minstens tot aan Nanking, gevraagd zal worden en dat boven dien zal worden geëischt, dat de belemme ringen. die buitenlanders worden opgelegd bij het reizen in de door de Japanners bezette gebieden althans buiten de onmiddellijke oorlogszone zullen worden opgeheven. Weliswaar onbevestigde, doch zeer hardnek kige berichten doen de ronde, dat de Ver eenigde Staten en Engeland voornemens zijn een vlootconcentratie bij Sjanghai spoedig uit te voeren, terwijl dan tevens de garnizoenen in de Fransche concessie versterkt zouden worden. Intusschen spreekt men van bevoeg de zijde deze berichten tegen. (United Press). Sudcleii-Duitscliers aan de Tsjechisch-Duitsche grens doodgeschoten. Vanochtend half vier wilde een grensbe waker te Cheb een motorrijwiel aanhouden, waarop twee personen zaten, die zich in de richting van Duitschland begaven. Aangezien de bestuurder niet naar de som matie luisterde, gaf de grenswacht vuur. Beide personen werden gedood. Het waren Sudeten Duitschers. Amokmaker doodt 28 personen. Politic, brandweer en vrijwilligers speuren naar den man. OKAJAMA (Japan). 21 Mei. Een met een geweer bewapend amokmaker heeft gisteren hier 28 personen gedood en twee gewond. Daar niemand het waagde hem te ontwapenen, kon men slechts in de bergen vluchten. Thans zijn de politie, brandweer en een aantal vrijwilligers in de stad geposteerd. Zij hebben dat deel, waarin de amokmaker zich waarschijnlijk bevindt, afgezet. Tot nu toe is men er niet in geslaagd, hem te grijpen. (United Press.) Bloeiende hyacinten, speciaal door prof. Van Slogtercn behandeld, zullen den tuin van Artis sieren bij het eeuwfeest van den hoofdstcdclijkcn dierentuin. Dc hyacinten worden in perken gezet. Het woord is aan Ernst Hohenemser: Hoe holler het hoofd, hoe meer onverdiende lof men er zonder gevaar kan ingieten. Aardbeving op Celehes had ernstige gevolgen. Vloedgolf spoelde mcnschen en vee weg. Honderden huizen ingestort en verzakt DONG ALA, 21 Mei: Nader blijkt, dat Parigi ernstig is getroffen. Te Toriboeloe had een vloedgolf tot op 100 Meter land-in waarts een vernielende werking. Acht personen worden vermist, drie lijken zijn gevonden. Veel vee, tien duizenden klapperboomen enz. zijn weggespoeld. Van Toriboeloe tot Parigi zijn ongeveer 450 huizen ingestort. Honderden huizen zijn scheef ge zakt. Ook de omgeving van Ampibabo. is zeer ernstig geteisterd. De weg van Toriboeloe naar Parigi is zwaar beschadigd. Er zijn een massa scheuren ontstaan, loodrecht en pa- rellel aan de kustlijn. De kust is op vele plaatsen verzakt. Vrijwel alle bruggen zijn vernield of ontzet. De weg van Toboli naar Kobonkopo is onbegaanbaar door steenstor tingen en verzakkingen. De schade is aanzienlijk. De bevolking van de geteisterde streken is rustig Het bestuur treft maatregelen. De telefoonverbinding met Dongaala is verbroken. Té Tawaeli zijn dertig huizen beschadigd. Te Paloe is ernstige schade toegebracht an de waterleiding. De wegverbinding tus schen Paloe en Koelawi is verbroken De tribunes van de racebaan en een Pas- sar-loods te Boeloebete zijn ingestort. Er is een doode en een gewonde. Ook thans nog worden bevingen gevoeld. Ook aardschokken op Nieuw-Guinea. FAK-FAK, 21 Mei. lAneta-A.N.P.) Gis ternacht om 12 uur en hedenochtend om vijf minuten voor halfacht. plaatselijken tijd. zijn drie schokken gevoeld in Zuid-Ooste lijke richting. (Adv. Ingez Med.j GROOTE OPENBARE VERGADERING van District 14 der N. S. B„ op WOENSDAG 25 MEI 1938, in de Gemeent. Concertzaal. Lange Begijnestraat, te Haarlem. Sprekers Mr. M. M. ROST VAN TONNINGEN, Lid der 2e Kamer der Staten-Generaal. J. H. L. DE BRUIN, Lid der Provinciale Staten. Opening der zaal 7.30 uur. - Aanvang 815 uur Toegangsbewijzen a 10 en 2o cent verknjg- baar aan de bekende adressen en Knnehms der N. S. BGed. Oude Gracht 84, Haarlem, en des avonds aan de zaal. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 20 PAGINA'S De regeering kondigt belangrijke maatre- gelen voor werkverruiming aan. 1 en 11 Stichting van een centraal vliegveld in Bodegraven of ter Aar wordt overwogen. 1 Een wetsontwerp inzake beperking van het recht van vereeniging en vergadering is ingediend. 3 Prof. Goudriaan: Vrijhandel en wrekloos- heidsvraagstuk houden verband. 3 In het Amsterdamsche taxibedrijf zal ver moedelijk geen staking uitbreken, llodza kondigt binncnlandsche reorgani satie van Tsjecho Slowakije aan. 4 Frankrijk en Engeland worden het eens over de vrijwflligcrskwestie. 4 Politieke ongeregeldheden in Tsjecho- Slowakije. Bioscopen *4 artikelen, enz. P. v. d. Hem: Een „courant" artikel. Ko Zwecres: Reeds volop lente in het duin. 5 v. IL: Wat doet U in uw vrijen tijd? 7 Speciale correspondentie: Een excursie naar de Maaswerken. 8 De N.V. Luxe Broodfabriek H. Franken Jr. bestaat 40 jaar. 8 De enquête van ons blad over voetbal-ama- teurisme 12 C. J. E. Dinaux: Zonderlinge Levens. 13 Bijzondere correspondentie: Richard Wag ner, de muzikale baanbreker, 13 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekcningcn 13 Financieel-Economisch Weekoverzicht: In Amerika, in Frankrijk en België. 15 Voor de Jeugd 18 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op- genomen op $7

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1