BOEKHOUDEN Het vraagstuk der Sudeten-Duitschers. Een goed begin van den nieuwen Belgischen premier. M. A. KAPLAN W. v. AMSTEL ENGELSCH Dr. Otto Klipp's Taienschool Alfred Sarot HAND. CORR. M.O. ZATERDAG 21 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Hoe het Duitsche nationalisme kon groeien. So -7o% Een kaartje, aangevende hoe de Duitsche minderheid in Tsjecho-Slowakije over dit land verdeeld is. Onderaan is het percentage Duitschers, dat in deze gebieden woont, weergegeven. Moeilijke ethnologische situatie. (Van onzen specialen verslaggever). PRAAG, 17 Mei. ER wonen, schreef ik In mijn eersten brief, 3.200.000 Duitschers in Tsjecho- Slowakije en misschien heeft die mededeeling bij den lezer de gedachte doen post vatten, dat dan de „oplossing" van het Sudeten-Duitsche vraagstuk toch heel eenvoudig déze kon zijn: geef dien Duit schers volledige autonomie, laat ze desnoods zelf naar het groote Duitsche vaderland terugkeeren en Europa zoowel als Tsjecho- Slowakije zullen rust hebben. Maar wie zóó gemakkelijk oordeelt kent de feiten ni$t. Laat Jhij mogen beproeven, U uit te leggen waarom déze „oplossing" er in het geheel geen is! Inderdaad: er zijn 3,200.000 Duitschers in dezen staat, maar: zij wonen niet binnen één gebied. Wie de kaart bekijkt zal met één oog opslag veel méér begrijpen van de netelig heid der situatie. De kaart laat alleen Bohemen zien. Maar ook in Slowakije en in Kftrpathlcn-Rusland wonen Duitschers: te zamen zijn het er rond 100.000, óf zij vormen „taai-eilanden", omgeven dus door Tsjechi sche gebieden, óf zij leven als kleine minder heden tusschen de Tsjechen. Maar ook Bo hemen het historische land, dat door het Bohemer Woud, het Ertsgebergte, het Reu zengebergte en de bergketen der Sudeten „natuurlijk" van het Duitsche Rijk gescheiden is, ook Bohemen kent geen aaneengesloten Duitsch gebied, waar méér dan 840.000 Duit schers bijeen wonen. Zoo groot is Inderdaad het getal der Duitschers in West-Bohemen. In Noord-Bohemen wonen er 808.000 en dan AGENDA Heden: ZATERDAG 21 MEI Concertgebouw: „Rhythm is O. K. in Har lem" gepresenteerd door The Haarlem Dancing Society „Everybody", 8.30—3 uur. La Gaité, Raaks: Nachtfeest:. 83 uur. Rembrandt Theater: Claudette Colbert en Charles Boyer in „Tovarich" (Vorstelijke emi granten) 2,30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Een vrouw verloor. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De dubbele bruiloft" met Myrna Loy en William Powell, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Zwischen Abend und Morgen" en „Levende Spoken". 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „De vlootrevue" en Pat O'Brien. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve '3 Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 7—9 uur ZONDAG 22 MEI Dancing Dreefzicht: Dansen. 8 uur. Dansinstituut Th. W. v. d. Moolen, Kleine Houtstraat 106: Dansen, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Zandvoort: Groot Badhuis: The Rhythm Maniacs. 812 uur. MAANDAG 23 MEI Palestina Diorama's Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 21 Mei 's avonds 8 uur tot en met Dinsdag 24 Mei zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. I. Koster, apotheek „Bosch en Vaart", Bosch cn Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Cohen, firma H. Remmers en Zn., Kruis straat 6. Tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181 Tel. 23821. B. K. Blommendaal. Nolf's goedkoope apo theek. Kruisstraat 26, Tel. 11174. Van Woensdag 25 tot en met Vrijdag 27 Mei: J. Dlenske. Firma Duijm en Keur. Keizer straat 6. Tel. 10378. J. Samplonius. Firma Begemann en Sneltjes Kruisweg 30. Tel. 10043. J. M. Mcisner. Marnix-Apotheek, Marnix- «traat 65, Tel. 23525. verder Oostwaarts gaande de lezer lette op de zwarte gedeelte van het kaartje komen, wij telkens weer conglomeraten van Duitschers tegen, zoo in getallen van 129.000 326.000, 101.000. 87000. Al die gebieden worden door „gemengde" gebieden of zelfs door over wegend-Tsjechische gebieden van elkaar ge scheiden en vandaar dat de autonomie-vraag maar niet in een hand-omdraai is op te los sen. De Duitschers die voor volledige autono mie strijden, vragen iéts dat niet minder be zwaarlijk is dan wat zij in 1918 begeerden. Toen al wilden zij van Tsjecho-Slowakije niets weten en zij gaven te kennen bij Oostenrijk te willen hooren (voor aansluiting bij Duitsch- land "wamen zij, toen althans, niet op). Dat was natuurlijk onmogelijk. Het ging niet aan het kleine Oostenrijk in Bohemen een paar geheel los van het hool'dland gelegen stukjes toe te wijzen. Maar zells als het met het oog op de begrenzing mogelijk ware geweest dan nog zou het stellig niet zijn geschied. np OEN Wilson, gewapend met de 14 punten JL den Oceaan overstak behoorde het „zelf- bestemmingsrecht" der volken tot de princi- piëele grondslagen, waarop het nieuwe Europa opgetrokken zou worden. Niet langet zou een mogendheid als de oude Donau-monarchie met haar verscheidenheid van (onderdrukte) volken geduld worden. Vrij en naar eigen in zicht zouden die volken zich tot nieuwe staten groepeeren. Dat wij, twintig jaar na de sluiting der ver dragen van Versailles, St. Germain etc. zóó diep in de minderhedenkwestles zitten als nu het geval is bewijst, dat ook op Wilson's schoone beginsel door eischen Van de practijk èn natuurlijk door het begrijpelijk ver schijnsel, dat de overwinnaars zich soms meer als zoodanig dan als vooruitziende staatslieden lieten gelden! diepe inbreuken zijn ge maakt. De toevoeging van 3.200.000 Duitschers aan den Tsjecho-Slowaakschen staat is van die inbreuken een typisch Voorbeeld. Bohemen is geografisch-economisch een geheel, ethno- logisch is het dat niet. De vlakten, hoofdzake lijk landbouwgebied, leveren voedingsmidde len naar de industrieele randgebieden, die hunnerzijds hun producten grootendeels bin nenslands afzetten. Die wisselkwerking is vol komen natuurlijk. De strategische eenheid van Bohemen is het niet minder. Ik herin nerde al aan den natuurlijken vestinggordel, waarmee de gebergten het omgeven. Waren de Boheemsche streken, voorzoover door Duit schers bewoond, aan het Duitsche Rijk toe gevoegd, dan zou de Duitsche weermacht 30 h 40 K.M. van Praag staan, in een en dezelfde onverdedigbare vlakte. Het waren daarom ge gronde redenen waarom Masaryk en Benesj van meet af aan heel Bohemen voor Tsjecho- Slowakije opvorderden. Zonder de industrie gebieden en de bergstreken langs de grenzen ware Tsjecho-Slowakije onverdedigbaar en economisch ook niet levensvatbaar meer. Sedert 1918, toen op den 28sten December de 68-jarige president-bevrijder prof. dr. Thomas Garrigue Masaryk zijn triomfalen Intocht in Praag hield, zijn de economische betrekkingen tusschen het centrum van het land en de randgebieden veel Inniger gewor den. Dat lag in den loop der dingen. Tal van industrieele ondernemingen werkten met bankcrediet uit Weenen of Boedapest. Na 1918 liep het met al die credieten bijna verkeerd. Ze werden opgevraagd, of de monetaire krachs deden ze teniet. Praag werd de nieuwe geldgever. Vooral de Zivnostenska Handelsbank stak enorme bedragen in de Boheemsche industrie, welker hoofdzakelijk Duitsche leiders boven dien na 1918 veel Duitsche waarden aanhiel den die zij bij de Mark-inflatie alle verspeel den. Ook uit dezen hoofde is het .schelden" van Duitschers en Tsjechen gaandeweg moei lijker geworden. Zij hebben, zooals president Benesj die na 17 jaar onafgebroken minis terschap in 1935 Masaryk opvolgde het zeide veel meer gemeenschappelijke dan tegenstrijdige belangen. "ju et lag overigens voor de hand, dat de mo- -^gendheden. die aan den wensch der Tsjechen inzake Bohemen gehoor verleenden, dat niet deden zonder van den Jongen Staat waarborgen voor een behoorlijke behandeling ook van de Duitsche minderheid (er is nog een Hongaarsche, een Roemeensche, een Pool- sche en een Joodse he minderheid óókl) te verlangen. Welnu, de Tsjechen beroemen er zich op en zij mógen het doen dat geen enkel land in het toekennen van vrijheden aan zijn minderheden zóó ver is gegaan als het hunne Ik zal aan de regeling van de positie der Duit sche minderheid in den Tsjecho-Slowaak- schcn Staat een afzonderlijken brief beste- De Bilt voorspelt Afnemendcn Noordoostelijken tot Ooste lijken wind, opklarend, weinig of geen regen, weinig verandering in tempera tuur des nachts, overdag zachter. BAROMETERS TAND Hoogste 771.8 m.M. te Abisko. Laagste 752.7 m.M. te Marseille. Over Scandinavië breidt zich een hoogedruk- gebied uit, dat nog in intensiteit toeneemt. Het is daar rustig weer. In Lapland kwam nog eenige vorst voor, terwijl in het zuiden de temperatuur vrij hoog is geworden. Ook over Engeland is net rustig weer, ter wijl over Ierland en IJsland de wind wat toe nam, onder invloed van de naderende nieuwe oceaandepressie. Over Frankrijk is het nog vrij koud bij noordelijken wind. Over Duitschland is het regenachtig, evenals in het zuidoosten van ons land. In de hoogere luchtlagen is het daar zeer warm geworden. Het. is waarschijnlijk, dat het weer ten onzent wat op zal klaren, hetgeen eenige stijging van temperatuur meebrengt. De regenkansen zijn vrij klein. BAROMETERSTAND: Vorige stand 756 m.M. Stand van heden 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: STIENS, Opticien Gierstraat 27 Tel. no. 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zondag v.m. 8.03 uur; n.m. 20.34 uur. Strand berijdbaar van 13.00—18.30 uur. Maandag v.m. 9.05 uur; n.m. 21.40 uur. Strand berijdbaar van 14.00—19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer; 15333. Ongevallen'dienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. den, maar wil nü nog de verklaring geven van het schijnbaar met die vrijgevigheid strij dende feit, dat de Sudeten-Duitschers een reeks gegronde klachten hebben. Die verkla ring ligt niet op het politieke terrein, maar op dat van de psychologie. Werd Tsjecho-Slowakije. van hoog tot laag, door mannen van het kaliber Masaryk, Be nesj, Krofta, Hodza of Derer bestuurd, dan zouden de aanhangers van Henlein weinig re den tot beklag hebben. Want dezen staats lieden ontbreekt het waarlijk niet aan op- recht-democratischen geest. Hun is het volko men duidelijk, dat èn om ideëele èn om prac- tische redenen een vrij gevige minderheden- politiek gevoerd móet worden. Zij zijn het ook die de positie der Duitsche minderheid op papier voortreffelijk-democratisch hebben ge regeld. Maar en ziedaar dan de verklaring wat baat een prachtige regeling, indien zij niet naar haar woord en naar haar geest (vooral naar haar geest!) wordt ten uitvoer gelegd? De hoogste ambtelijke regionen waren van de bedoelingen van Masaryk en Benesj nog wel doortrokken, maar hoe lager men kwam, hoe meer in de plaats van die eerlijk-demo cratische bedoelingen de kleine geest van wrok en haat zich drong. Zóó ontstond die eindelooze en verdrietige rij van kleine kren kingen, zinledige dwarsdrijverijen, plagerige maatregeltjes die tezamen tot de felle opleving van het Duitsche nationalisme zoo zeer heb ben bijgedragen. Benesj moet, toen hij een aantal van die plaaggeesterijen hoorde, eens hebben uitgeroepen; „maar zijn mijn land- genooten dan idioten!" Hij en zijn naaste medewerkers hebben het zoo zeker niet be doeld of gewild. In dë lagere ambtenarij, die tenslotte het directe contact met het publiek heeft, zitten de schuldigen. Zij hebben het kruit grootendeels gefabriceerd, waarmee Henlein nu Praag beschiet. Maar wie de geschiedenis van de Tsjechen kent en over het Sudeten-Duitsche vraagstuk eerlijk wil schrijven, is er met dit vonnis nog niet af. Twee dingen moet hij er aan toevoe gen. Het eene is, dat de Henleinisten vaak spijkers op laag water zoeken of klachten indienen die geen grond hebben. Ik zal dat in een van mijn volgende brieven aanneme lijk maken. Het andere is, datmensclien nu eenmaal menschen zijn wien niets men- schelijks vreemd is. Toen in 1918 Tsjecho Slowakije als zelfstandige staat herboren werd lagen achter de Tsjechen honderden jaren van venijnige onderdrukking.door Duit schers. Van Ferdinand I, die in 1526 zijn macht over Bohemen uitstrekte, tot Frans Josef, die in 1916 overleed, hebben de Tsjechen geleden onder een politiek, die slechts op hun denationalisatie was gericht. Is het wonder dat zij, van verdrukten tot „Staatsvolk" ge worden, niet allen, lang niet allen, bezield waren van den grootmoedigen geest van een Masaryk en een Benesj? Verbaast het U, dat menige Tsjech veeleer door wrok dan door verzoenende gezindheid zijn daden liet bestu ren? Te rechtvaardigen is het niet; toegege ven. Maar te begrijpen is het wel, en daartoe moet bereid zijn wie zonder vooroordeel het Sudeten-Duitsche vraagstuk naderen wil. (Nadruk verboden; HET ST. ELISABETH'S OF GROOTE GASTHUIS. Aan het door Regenten aan den Raad der gemeente Haarlem uitgebrachte verslag be treffende het St. Elisabeth's of Groote Gast huis in 1937 is het volgende ontleend. In het Gasthuis werden in 1937 verpleegd: 662 mannen. 1203 vrouwen. 520 kinderen, to taal 2385. Het totaal aantal patiënten der genees kundige afdceling bedroeg in 1937: 512 (v. j. 524) en in de heelkundige afdeeling 757 (830). Opgenomen werden in 1937 249 255) gy naecologische patiënten en 182 '153) kraam vrouwen. totaal werden verpleegd 274 (276) gynaecologische patiënten en 192 (158) kraamvrouwen. In de klndcrafdeeling waren op l Januari 1937 aanwezig: 11 (20patiënten: opgeno men werden in 1937: 147 '148) patiënten. De Polikliniek voor Interne Ziekten werd bezocht door 39 nieuwe patiënten; de heel kundige Polikliniek door 544; de Alg Polikli niek door 469: de Polikliniek voor Gvnaeco- logie door 312 nieuwe patiënten; de Kraam vrouwen-Polikliniek door 179 aanstaande moeders) de Ort'nopaedlsche Polikliniek door 288 nieuwe patiënten. De plannpn om tot stichting van een lij kenhuis te komen zijn uitgewerkt en wach ten op de goedkeuring van den Raad De plannen voor een behandelingskam?- voor de Chirurgische Afdceling, waaraan sinds jaren dringend behoefte bestaat, ver- kecren nog in het beginstadium. Intusschen vraagt de steeds toenemende belangstelling in de Poliklinieken en het tekort aan ruimte voor de Gynaecologisch-Obstetrische afdee ling ook de aandacht. Evenals in andere jaren werd ook in 1937 voor een gepaste ontspanning van de pa tiënten zorg gedragen. Van de Biblloteek, die thans ruim 1500 (1550) nummers telt, werd een dankbaar ge bruik door de patiënten gemaakt. Ook in 1937 werd de Bibliotheek door ver schillende geschenken weer uitgebreid. Aan de Arbeidstherapie werd ook dit jaar aandacht geschonken. De Gemeente droeg door aanvulling van het jaarlijksch tekort f 2322 (v. j. f 1758) bij. „JEUGD WIL VREDE". In het verslag van de vergadering van „Jeugd wil Vrede" in ons nummer van Don derdag, waar mr. B. W. Stomps het woord voerde, werd gezegd, dat Hugo de Groot reeds in 1604 een verhandeling schreef over „Het brutenrecht". Dit had moeten zijn het buit- recht (of: prijsrecht). PERSONALIA. Voor het examen voor kraamverzorgster (Staatsdiploma) slaagden de dames: J. Roem te Zaandam en C. J. M. Preyde, te Haarlem, P. de Graaf, te Bloemendaal en J: W. Krae- mer-Hevel te Zaandam VERGADERING N. S. B. Naar wij vernemen zal de N. S. B. Woens dag 25 Mei a.s. een groote openbare vergade ring houden in de Gem, Concertzaal alhier. Als sprekers zullen optreden mr. M. M. Rost van Tonningen, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en H. L. de Bruin, lid der Prov. Staten. (Adv. Ingez. Med.) Vertrouwensvotum van niet geringe beteekenis. BRUSSEL, 20 Mei. Speciale correspondentie De liberale premier Janson is heengegaan, zijn neef de socialialist Spaak heeft met een ander nationaal kabinet zijn taak overgeno men. Zou men niet den indruk kunnen krijgen alsof hier slechts 'n persoonswisseling heeft plaats gevonden en alles bij het oude is ge bleven? Want tusschen het liberalisme van den heer Janson en het socialisme van den heer Spaak is de afstand niet zoo groot. Tee kenend hiervoor is de ingenomenheid, waar mede burgemeester Max als eerste na de regeeringsverklaring op het podium stapt en namens de liberale fractie den nieuwen pre mier en zijn medewerkers begroette. Of is deze vriendelijke ontvangst van liberale zijde te danken aan den inhoud der regeeringsver klaring? Zeker, zij houdt rekening met libe rale wenschen maar verder is zij als iedere andere. Wat kon men ook verwachten van een in enkele etmalen samengesteld heterogeen ministerie? Spaak heeft zelf verklaard, dat hij getracht heeft dat te geven wat het Par lement binnen het kader van het mogelijke gemiddeld van hem verlangde. Voor alle be volkingsgroepen is er de geruststellende ver zekering, dat aan hen zal gedacht worden. De democratie moet niet alleen verdedigd, maar ook hervormd worden, persmisbruiken zullen worden uitgeroeid, na de juridische gelijkstelling van de beide taalgemeenschap pen moet deze tot levende werkelijkheid wor den. De staatsmachine is verouderd, zij moet herzien worden. Administratieve en fiscale hervormingen, de wet op de arbeidsloozen- verzekering en de wettelijke bedrijfsorganisa tie zullen hun beslag krijgen, de ontwikkeling der binnen- en buitenlandsche markten heeft de aandacht der regeering, arbeid in plaats van werkloozensteunEn last not least het begrootingsvraagstuk. Maar omdat we reeds in de maand Mei zijn en men onmogelijk de zekerheid kan hebben, dat vóór het einde van het jaar het volstrekte evenwicht bereikt zal zijn, zal de regeering tegelijkertijd op de begrooting van 1938 en 1939 werken. Het is niet het programma alleen, noch de keuze van enkele knappe technici als mede werkers, die Spaak het vertrouwensvotum van de groote meerderheid van Kamer en Senaat bezorgden, een vertrouwensvotum, dat meer telt dan dat door vorige kabinetten behaald, omdat hij zijn ministerie over de hoofden van de politieke groepen en groepjes heen heeft gevormd. Neen, het is ook niet alleen de ener gie, waarmede hij in enkele dagen tijds zijn kabinet gevormd heeft en het land van een politiek avontuur redde, waarvan niemand wist waarop het zou uitloopen. Maar het is de eerlijke en krachtdadige wijze, waarop Spaak de koe bij de horens heeft gepakt, aan alle „on dits" een einde heeft gemaakt, en op duide lijke, ondubbelzinnige wijze verklaard heeft wat het land, het Parlement, zijn partij, zijn tegenstanders van hem hebben te wachten. Spaak werd en wordt hier thans minder dan ooit als partijman beschouwd. „Zeker, ik ben socialist en ik blijf trouw aan alles wat het socialisme aan menschelijks en nobels bevat. Maar wat zijn dogma's en tactiek betreffen, voel ik mij dikwijls een afvallige. Ik geloof niet aan den klassenstrijd. In onze huidige wereld bestaan er felle tegenstellingen tusschen het proletariaat en de werkgevers. Maar niet over de groote vraagstukken: nationale onafhan kelijkheid, verdediging van onze instellingen, strijd tegen de economische crisis. In werke lijkheid zijn er meer zaken, die ons vereenigen dan die ons scheiden." Slechts op één punt zetten de socialisten zich schrap, d.i. de kwestie van de commer- cieele vertegenwoordiging te Burgos. Blijven de andere partijen daarop staan, dan zou dat het uiteenvallen van het nationale kabinet betee- kenen, aldus de socialist Vandervelde. Wat zoowel de democratische elementen van links als van rechts van den heer Spaak in de eerste plaats verwachten, dat is dat hij een eind zal maken aan de misbruiken, die het democratische regiem hier in België discredi- teeren. (Een soort kinderachtige plaagzucht in het parlement, die de werkzaamheden te genhoudt, is er één van). In zijn magistrale rede die Spaak Woensdag in de Kamer gehou den heeft, heeft hij niet geschuwd die mis bruiken bij name te noemen en o.a. verklaard: „Voordat zij handelend optreden overtuigen de ministers zich er te vaak van of zij in over eenstemming handelen met de meerderheid en de afgevaardigden vragen zich allereerst af of zij niet hun kiezers mishagen. Dat is een caricatuur van de democratie. Wij moeten onze verantwoordelijkheid dragen! Wij hebben het recht te handelen en onze kiezers hebben het recht him goed- en afkeuring uit te spreken." Liberalen en Katholieken toonden hun in stemming met deze woorden, maar Piérard maakte zich tot spreekbuis van de socialisten, toen hij Spaak toeriep dat de publieke lastheb bers het contact met de massa moeten be houden» Hoe het ook zij, in ieder geval stemt het ge- rustgevend dat thans een arts en een vriend aan het ziekbed der Belgische politiek waakt! GEVESTIGD: Ilccmstecdsche Dreef 61, H'st. Telefoon 29903. Spreekuren; Fonds 8—9, 1—1.30 Particulieren 1.30—2.30 Begrafenis-Onderneming Laat Uw begrafenis enz. door ons verzorgen. Directie: Adriaan Loosjesstr. 19 Tel. 11907, b. g. geh. 10427 Lage prijzen en correct spreken en schrijven in korten tijd. Privéles 1.—. Br. no. 9182 bur. van dit blad Kleverparkw. 142, Tel. 13269 professeur de francais (diplome de Paris) GASTHUISSINGEL 26 R. Mercurius en Praktijkdipl. Grondig opleid., privaatles I 8, 2 pers. 4, 3 pers. 3.30 p. m. DAG- EN AVONDLESSEN. N. J. TH. SCHMIDT Leer. M.O. Boekh., Accountant Wilhclminalaan 4 Hrl. tel. 14506 DUITS - ENGELS Conv. en Berlitz Meth. d. Dame. Tevens speciale opl. voor verbl. in 't buitenl. in eenige maanden Privaatles f 4.50 p.m., 2 pf 3.-. Br. Mej. N. GROOTENBOER Riviervischmarkt 11 rd. ENGELSCHE TAAL en Opleiding L. 0. akte en Praktijk-examens Advies v. Correspondentie in 't Engelsch. Vertaalwerk Conversatie. J. DU BUY Vrijburglaan 29, Overvecn. Telefoon 22498 Haarlemsche TANDARTSEN KLINIEK GED. OUDE GRACHT 11 t.o. Postkantoor Tel. 15935 Morgcnspr.u. Ma.Wo.Zat. 9-10.30 Midd.spr.u. Ma.D1.W0.Do. 4-5.30 Avondspr.u. Ma. Wo. Vr. 7-8.30

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2