UILTJE Vrijhandel en werkloos heidsvraagstuk houden verband. c Hoog genot voor lagen prijs! EEN „COURANT" ARTIKEL ZATERDAG 21 MEI 193K HAARDEM'S DAGBLAD 3 Met massale werkloosheid geen vrijhandel. Prof. Coudriaan zet zijn denkbeelden uiteen. In een voordracht, voor de Ned. Ver. voor vrijhandel zeide prof. dr. ir. Gou- driaan Jr.: „Zoolang een massale werkloosheid bestaat, is de strijd voor den vrijhandel tot vruchteloosheid ge doemd. Vooraf had prof. Goudriaan er de aandacht op gevestigd, dat men het onverbrekelijk ver band tusschen maatregelen van bescherming en werkloosheid van productieve krachten op in het oog springende wijze terug vindt, wan neer men let op het volstrekt eenzijdige ka rakter, dat beschermende maatregelen vrijwel zonder uitzondering dragen. In abstracto is er bij den ruil een volkomen symmetrie tus schen de partij a die de goederen en partij b, die het geld aanbrengt. In eerste instantie zou men dus mogen verwachten, dat het overheids ingrijpen nu eens op de eene, dan weer op de andere partij was gericht. De practijk echter leert met onmiskenbare duidelijkheid, dat im porten van geld ook thans nog in va-ijwel alle landen zijn vrijgelaten, importen van goederen daarentegen allerwegen worden belemmerd. En geheel in overeenstemming hiermede is de tendens om exporten van goederen zooveel mogelijk te stimuleeren, exporten van geld daarentegen in steeds sterkere mate te be moeilijken of onmogelijk te maken. De potentieele, braakliggende productieca paciteit van kapitaal en arbeid binnenslands wil men nieuw bloed toevoeren, voor opdrij ving van de vraag boven het technisch bereik bare maximum is men practisch nergens be vreemd. Zoolang dus een massale werkloosheid besf*at, is de strijd voor den vrijhandel tot vruchteloosheid gedoemd. De zoo juist gepu bliceerde verklaring van de Oslo-sta ten, waar in met zooveel woorden erkend wordt „dat de ontwikkeling van de wereldconjunctuur hen niet in staat stelt voor het oogenblik deze overeenkomst te vernieuwen" is van dit in zicht een empirische bevestiging. Voor de oplossing van het werkloosheids vraagstuk is het noodig, dat men komt tot permanente, opzettelijk daartoe genomen, wel doordachte maatregelen. De eerste voorwaarde hiervoor is stabilisatie van het prijsniveau, welke op haar beurt stabilisatie van de grondstofprijzen tot voorwaarde heeft. Als tweede maatregel het scheppen van een evenwicht tusschen bespa ringen en investeeringen, welke in het ruilmechanisme aan zichzelf overge laten, alleen maar bij toeval zou kun nen worden bereikt. Het is volkomen begrijpelijk, dat deze maat regelen, welke eerst de laatste jaren in ruimer kring worden bepleit, door sommigen met een zeker wantrouwen worden begroet en dat zij angst koesteren voor daaraan eventueel ver bonden gevolgen. Hiertegenover mag men er echter op wijzen, dat de tegenwoordige toe-1 stand, aan zich zelf overgelaten, oneindig veel grootere gevaren met zich mee brengt, die reeds bezig zijn zich stap voor stap te realisee- ren. De uitweg voor het werklooze kapitaal naar buitenlandsche gebieden, welke nog mo gelijk was in de periode voor 1914, is thans practisch afgesloten. Deze kan trouwens nooit een duurzame oplossing brengen. Als de Ned. Vereeniging voor Vrij handel dus werkelijk iets wil berei ken voor den vrijhandel, zal zij zich, naar het oordeel van spr., allereerst moeten richten op de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk. En als zij iets wil bereiken ten aanzien van het werkloosheidsvraagstuk zal zij zich moeten bezighouden met de proble men van regulatie van het prijsniveau en actieve conjunctuurpolitiek. Geen staking in het Amster damsche taxibedrijf. Wilde staking in (Ie Amsterdamsche Houthaven. Vierhonderd arbeiders er bij betrokken. In de Amsterdamsche houthaven is Vrij dagmorgen een wilde staking uitgebroken, waarbij een kleine vierhonderd arbeiders zijn betrokken. Toen Vrijdagmorgen met het lossen van het Russische schip „Tobal" zou worden begon nen, voor het eerst op de nieuwe voorwaarden, bleken de houtwerkers met die voorwaarden niet accoord te gaan omdat de nieuwe rege ling geen toeslag voor nachtwerk inhoudt. Zij weigerden aan het werk te gaan, waarna ook de arbeiders die met de lossing der andere schepen bezig waren, en die, aangezien zij nog onder de oude regeling werkten, met het conflict niets te maken hadden, eveneens be sloten het werk neer te leggen. Aangezien dit geschiedde tegen het advies van de organisaties en zonder overleg met de besturen, moet dit conflict als een wilde sta king worden beschouwd. Ongeluk in de werkverschaf fing. Twee machinisten gewond. Vrijdagmiddag om vier uur sloeg te Dieden in de gemeente Ravenstein. op het terrein van de werkverschaffing bij de Maaskanali satie, door het onklaar raken van een stoom- schuif een losse zandtreinlocomotief op hol. Hierbij kwam de machine in botsing met de locomotief van een uit de tegenovergestelde richting komenden zandtrein. Beide stokers, die het gevaar zagen aankomen sprongen van de machines en bleven ongedeerd. De machinist van de losse locomotief kreeg bij de botsing inwendige kneuzingen, terwijl die van den zandtrein zware inwendige kneu zingen en een gescheurden schedel opliep. Zij zijn beiden naar het ziekenhuis St. Anna te Oss vervoerd. Voor geen van beide slacht offers bestaat levensgevaar Bevredigende regeling gevonden. Tarief weer gewijzigd. Naar wij vernemen hebben de be sprekingen over de nieuwe arbeids voorwaarden in het Amsterdamsche Stationneerbedrijf nagenoeg tot over eenstemming geleid. Het dreigende conflict in het blokbandtaxibedrijf is hiermede van de baan. De gemeentelijke commissie van bijstand heeft zich namelijk uitgesproken voor een re geling, welke het midden houdt tusschen wat van de zijde der werkgevers en door de werk nemers was verlangd. De werkgevers hebben zich met de voorstellen kunnen vereenigen en men verwacht, dat ook de werknemersorgani saties zich er mede accoord zullen verklaren. Volgens de voorgestelde regeling zal het grondloon worden bepaald op 12 gulden per week, vermeerderd met een provisie van 25 pet. van de weekopbrengst boven twaalf gul den tot de eerste opgereden vijftig gulden (verminderd met het grondloon) en 30 pet. van de opbrengst boven vijftig gulden. Voor den eersten aanslag zal een kwartje worden berekend voor de eerste 625 meter (huidige regeling 40 cent voor de eerste kilometer) en een dubbeltje voor iedere vol gende 625 meter (huidige regeling 10 cent voor de volgende kilometer). Het tarief blijft fooiloos. Voorkomen geschiedt kosteloos. GESLAAGD IJMUIDEN Zaterdag. Bij de te Rotterdam gehouden examens voor het modevak slaagde voor costumière mej. E. C. v. Mourik, alhier. Geslaagd is voor het eerste gedeelte van het machinistendiploma B de heer J. Poldervaart te IJmuiden-Oost. fr Dat geeft U Uiltje! Uiltjes zijn er in verschillende prijzen. (Er zijn door-de- weeksche dagen en er zijn Zondagen Maar óók het Uiltje van heel popu- lairen prijs is een kostelijke samen stelling van zeer edele tabakken. U proeft het bij het eerste trekje en naarmate U een Uiltje verder rookt groeit Uw gevoel van welbehagen. Oók als het gaat om een door-de- weeksche sigaar van lagen prijs - rookt iets goeds, rookt Uiltje SIGAREN Subliem 5 ct., Florida 6 ct.. Penaal 6 ct. Bolknak 8 ct., Lido 8 ct., Casino 10 ct. (Adv. Ingez. Med.) UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. is met ingang van 1 Juni 1938 be noemd tot burgemeester der gemeente Mun- stergeleen: A. J. J. M. Smeets; is met ingang van 1 Juni 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Voorhout: mr G. F. W. van Berckel; NEDERLANDSCHE CANDIDATEN BOEKEN GEEN SUCCES. Van de 88 candidaten voor het interna tionaal Ysaye-concours voor piano werden er na eerste schifting slechts negentien aangehouden voor een tweede schifting. Al de Nederlandsche candidaten zijn reeds bij de eerste schifting van het tooneel verdwenen. 'EVA tN Uncle Sam voorziet Europa van defensie-materieel. De gouddiefstal aan het Tandheel kundig Instituut te Utrecht. Tegen daders en helers zware straffen geëischt. Voor de Utrechtsche rechtbank hebben Vrijdag zeven verdachten terecht gestaan, die betrokken waren bij den geraffineerden gouddiefstal, welke in den nacht van 22 op 23 October gepleegd werd in het tandheel kundig instituut aan den Jutphaascheweg te Utrecht. Het vooronderzoek heeft vele maanden in beslag genomen. De Officier van Justitie, mr. J. F. Camphuis had twee dagvaardingen op gesteld, de eene tegen de dieven, drie be ruchte inbrekers, de 27-jarige schoenmaker C. N. uit Amsterdam, de 26-jarige chauffeur D J. v. d. S. en de 34-jarige L. de G.. beiden zonder vaste woon- en verblijfplaats en voorts tegen den 39-jarigen Utrechtenaar J. M. en den 28-jarigen student B. N. wegens het geven van inlichtingen en medeplichtig heid. de andere dagvaarding is uitgeschre ven tegen de helers I. Zw. en den Amster dammer M. G. bekend o.a. uit de Nijenrode- affaire als een der verhuizers. Uit het vooronderzoek is gebleken, dat de diefstal geheel in elkander is gezet door een Amsterdammer, zekeren B., die in vele be ruchte diefstallen de leiding heeft gehad, doch zich steeds zelf op den achtergrond houdt, zoodat de politie geen vat op hem kan krijgen. Bekend is, dat hij een deel der Am sterdamsche onderwereld regeert. Alle verdachten hebben inmiddels een vol ledige bekentenis afgelegd, zoodat de diefstal volkomen is opgehelderd. Het gestolen goud ter waarde van ongeveer f 10.000 is geheel achterhaald kunnen worden. Een gedeelte ter waarde van f 750.— was Inmiddels reeds verkocht. Als bijzonderheid dient, clat de hoofdman in deze beruchte zaak oorspronkelijk 6 an dere leden van de Amsterdamsche onderwe reld had aangewezen om het plan uit te voe ren. Daar deze mannen op het gunstige oogenblik. dat de diefstal zou moeten plaats vinden met een andere inbraak nl. in Zeist waren belast, moest een hulpploeg, die thans terecht staat, Inspringen. De Officier van Justitie cischte tegen de drie inbrekers, C. V., D. J. v. d. St. en L. de G. vier jaar gevangenisstraf. Tegen den Utrechtenaar J. M.. den kostbaas van den student, drie jaar en tegen den student zelf, B. N.. één jaar. Tegen de helers M. G. en W L. werd 2'A jaar, tegen I. Z. twee jaar geëischt. Dc conlróle over Spaansclie geasyleerden. In verband met de ontvluchting van vier hunner is in afwachting van nader te tref fen maatregelen aan de hier te lande nog verblijvende Spaansche geasyleerden de plicht tot dagelijksche melding opgelegd. Tot dusver bestond voor hen de verplich ting zich eens per week te melden. Beperking vergaderings- en vereenigingsrecht voorgesteld. Vreemdelingen mogen geen lid zijn van Nederlandsche Staatkundige Vereeniging. Het in de Troonrede aangekondig de wetsontwerp inzake beperking van het vereenigingsrecht is thans ingediend. Wordt het ontwerp wet. dan zal het in de toekomst voor alle vreemdelingen verboden zijn lid te zijn van een Nederlandsche Staatkundige vereeniging. Wanneer dit verbod wordt overtreden, dan zal dc geheclc vereeniging een verboden karakter krijgen. Dc rechter zal kunnen ver klaren, dat een vereeniging verboden is, omdat zij in strijd met de open bare orde is. De politie zal volgens het wets voorstel ook toegang krijgen tot niet- openbare vergaderingen, waaraan vreemdelingen deelnemen. Vreemde lingen zullen over dc Nederlandsche Staatkunde in vergaderingen niet mogen spreken. De straffen, op over treding der wet gesteld, worden ver zwaard

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5