HM. {Uewts Reeds volop lente in het duin De ransuil heeft al jongen Koffie- en Theesoorten Koffie- en Theehandel KINDERRUBRIEK ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. 1044 m.40 ZATERDAG 21 MEI 193S HAARLEM'S DAGBLAD 5 Maar de groote zilvermeeuwen moeten nog beginnen EIGENLIJK hadden de mus- schen, die in de luchtroosters in den muur van onze slaap kamer hun nesten hebben ge maakt, het op hun geweten. Want die snuiters maakten zoo'n lawaai dat we er onmogelijk doorheen konden sla pen. En toen we eenmaal wakker wa ren en het stralende lentezonnetje door het open slaapkamerraam naar binnen zagen gluren konden we het in bed niet meer uithouden. Zoo gebeurde het dat we 's morgens om een uur of zes de stad uit fietsten door de in die pe rust verzonken buitenwijken, waar de spreeuwen op de antennepalen lustig zaten te leuteren. Weldra hadden we de stad achter ons en nu konden we volop genieten van het minnelied der nachtegalen, die hier langs den binnenduinrand nergens ontbreken. Ook bij de rijwielstalling was nog geen leven te bespeuren, en slechts de waakhond be groette ons met luid geblaf. Daarom hebben we de fietsen maar stilletjes onder het afdak gezet en zijn maar meteen het duin inge- kuierd. Daar was de vogelwereld al lang uit de veeren. Boven de Oranjekom vischten krij- schende sterntjes en zwaluwen glipten laag over het rimpellooze water. Langs den kant, in het ondiepe water, scharrelde een wilde eend, met een heele sleep jongen achter zich aan, grappige donsbolletjes, die licht als een veertje, op het water drijven. Uit het toevoer kanaal vloog een reiger op, moeizaam roeiend met de groote vleugellappen. En natuurlijk ontbraken ook hier de nachtegalen niet. Overal zaten ze te zingen tusschen het jonge groen en hun zoete trillers kwamen van aUe zijden aanzweven. Den keurig rechten, geasfalteerden hoofd weg hebben we maar gauw verlaten omdat je daar als natuurliefhebber toch weinig beleven kunt. Daarom zijn we linksaf het duin inge gaan in de richting van Schuil en Rust, waar de meidoorns ongetwijfeld reeds hun bruids sluiers hadden aangetrokken. Maar voor we daar waren hadden we al een avontuur dat, als het spreekwoord van het goede begin en het halve werk juist is, ons een kostelijken dag beloofde. We liepen met onze neuzen naar den grond te turen, waar de salomonszegels met lange trossen sierlijke bloempjes stonden te pron ken, waar kruipend zenegroen, hondsdraf en driekleurige viooltjes in schoonheid wedijver den en bruine, rimpelige morieljes tusschen het lichtgroene mos de fraaiste stillevens vormden. Op datzelfde plekje lagen, verra derlijk midden op een groot mosplakkaat, een stuk of zes groote grijze viltproppen, in gezel schap van een dood veldmuisje zonder kop. Onmiddellijk was de aandacht voor de plan ten verdwenen en toen we met den kijker de takkenwarreling van den denneboom boven ons onderzochten, hadden we al spoedig het nest van den ransuil ontdekt, een donkere plek tusschen de lichtgroene dennennaalden. Die muis verklapte oils dat er jongen moes ten zijn als ze tenminste al niet uitgevlogen waren, want de ransuil begint vaak al half Maart te broeden en daarom hebben we de moeite genomen den gladden harsigen stam te beklimmen om een kijkje in het uilenhorst te nemen. Hijgend, handen en kleeren be smeurd met geurige hars, bereikten we het nest en toen we voorzichtig over den rand gluurden, zagen we dat we ons niet vergist hadden. Drie witwollige ransuilenbabies in donzige kruippakjes, keken ons met fel- oranje oogen verontwaardigd aan, alsof ze boos waren over een zoo matineus bezoek. Die jonge ransuiltjes waren net kleine du veltjes, met de kleine pluimpjes op hun kop en leken net zoo weinig op een vogel als een jonge baby, ondanks alle beweringen van vriendelijke tantes, op zijn ouders lijkt. Op den rand van het nest lag nog een veldmuis, ook al zonder kop. Die bijten de ouden er meestal zelf maar meteen af, omdat de jongen zoon groot brok in het begin toch nog niet naar binnen kunnen krijgen. De muizen wor den zorgvuldig aan kleine stukjes gescheurd, die brokje voor brokje in de kromme snavel tjes verdwijnen. Vaak is de eetlust minder groot dan de jachtlust der ouden en zoo komt het dat we in en onder het nest vaak doode muizen vinden, die tevens een mooi bewijs vormen dat de ransuil een uiterst nuttige vo gel is. die een ijverig aandeel heeft in de be strijding van de schadelijke knagertjes. De oude uilen waren nergens te bespeuren Die hadden ons natuurlijk al lang aan zien komen, en tijdig een goed heenkomen gezocht. Daarom zijn we maar gauw weer verder ge gaan. omdat de jonge uiltjes in hun prille jeugd nog niet goed buiten de verwarming door de ouden kunnen. En bovendien had dit avontuur ons al veel te lang opgehouden, want er stond nog heel wat op ons programma. De meidoorns bloeien In Schuil en Rust stonden de meidoorns met blanke bloesemsluiers omhangen in het och tendzonnetje te droomen, de lucht doordren kend met hun zoet aroom. Nergens staan de meidoorns in zulke groote hoeveelheden en bloeien ze zoo rijk als juist hier in de rustige omgeving van het boddebeiershuisje. In een van die meidoorns zat een merelwijf je te broe den. nog geen twee meter boven den grond. Rustig bleef ze zitten, zoodat we alleen maar den langen staart aan den eenen kant en den gelen snavel aan den anderen kant, over den nestrand zagen steken. Waarschijnlijk ston den de eieren op uitkomen en dan verlaat de vogel slechts in uiterste noodzaak het nest. Tusschen de reeds hoog opgeschoten brand netelvegetatie ontdekten we toevallig ook het nest van een-nachtegaal met vijf kleine glan zende eitjes. Dat nest lag zoo maar op den grond, zooals dat bij de nachtegalen mode is en was vervaardigd uit dorre bladeren en grassprietjes, kunstig ineengevlochten. Er bo gen zich wat bloemschermen van fluitekruia overheen, en een paar zachtrose koekoeksbloe men. Een passende omgeving voor een vogel die reeds zoovelen tot dichterlijke ontboeze mingen inspireerde. Door doorzonde berkenboschjes, waar de wielewaal zijn zilveren hobo bespeelde en de fitisjes niet moe werden hun wondermooie liedjes te brabbelen zijn we naar de vischdie- venkolonie gewandeld, vlak bij het pompsta tionnetje. En daar hebben we zoowaar het eerste legsel al gevonden, twee lichtbruine eieren met donkerbruine vlekken, zoomaar in een ondiep kuiltje in het zand met wat dorre takjes er omheen. De slanke sierlijke visch- diefjes zelf zweefden krijschend boven onze hoofden, terwijl er soms één een heftigen uit val naar ons deed alsof hij ons schrik wilde aanjagen. Dat was waarschijnlijk de eigenaar van de eieren, maar ook de anderen maakten zooveel lawaai, dat de heele vogelwereld in rep en roer kwam. Scholeksters, wulpen en een kievit gaven luide hun ontstemming te kennen en tegen zooveel verontwaardiging waren we heusch niet opgewassen, zoodat we maar gauw verder gingen naar het broedge bied der zilvermeeuwen. In de meeuwen kolonie Het zal misschien al weer een jaar of vijf tien geleden zijn, dat we voor het eerst in het zuidelijk deel van het duingebied der Am- sterdamsche Waterleiding een paar meeuwen nesten vonden. Groote diepe nestkuilen, be kleed met helm en mos, god verborgen in een dichten helmpol. elk met drie groote eieren er in. Er waren toen misschien drie of vier nes ten, maar het is sindsdien steeds crescendo gegaan. Elk jaar kwamen er een paar nesten bij en nu zal de sterkte der kolonie waar schijnlijk niet zoo heel ver van de honderd af zijn. Eigenlijk moesten we dat verschijnsel met vreugde begroeten, want als tengevolge van de voortschrijdende cultiveering der woeste gronden de vogelstand bijna overal achter uit gaat, is het prettig te zien, dat op sommige plaatsen een bepaalde vogelsoort terrein wint. Doch bij de zilvermeeuwen komt daar een „maar" bij. Want die rakkers hebben de laat ste jaren ontdekt dat ze veel gemakkelijker aan den kost kunnen komen door de nesten der andere broedvogels in hun omgeving te plunderen dan telkens naar het strand te vlie gen. En zoo zien we dat overal waar de zilver meeuwen hun broedgebied uitbreiden, de ove rige vogels zienderoogen in aantal achteruit gaan. Op Texel en Vlieland heeft dit reeds aanleiding gegeven tot uitgebreide maatrege len, waarbij de eieren worden geraapt of ge schud en soms zelfs de volwassen vogels met vergiftigde kippeneieren gedood worden. In de A.W.-duinen is het gelukkig nog niet zoo ver, doch als de uitbreiding der broedkolonie in hetzelfde tempo door gaat kan het niet an ders, of de overige broedvogels zullen in het gedrang komen. Toen we de kolonie naderden kwamen de meeuwen ons reeds tegemoet vliegen, luid gakkerend alsof ze al eieren hadden. Doch dat was slechts schijn, want het eerste meeu- wenei wordt hier meestal niet voor 20 Mei ge vonden. Maar het broedinstinct zit er bij de meeuwen al zoo in dat ze iedereen, die hun terrein betreedt, nog voor er eieren zijn, ont vangen met een uitgesproken vijandige hou ding. We hebben ons daar echter maar niet al te veel van aangetrokken en hebben rustig een hoogen duintop en een windstil plekje op gezocht, waar we op ons gemak de bedrijvig heid der groote blanke vogels konden gade slaan. Overal op de duinhellingen zaten de forsche meeuwen als groote blanke bloemen. Sommige in troepjes van tien of twintig stuks, doch de meeste al in paartjes, wat er op wees dat het toch niet zoo heel lang meer zal duren voor het eerste ei gelegd wordt. Hoog in de blauwe lentelucht zweefden de vogels, die we door onze komst hadden opgejaagd. Helder en ver klonk hun baltsroep over het duin: kliauw- kliauw-kliauw-auw-auw. Doch na een poosje streken ook zij neer, waarmee de rust in de kolonie terugkeerde. Prachtige blanke vogels LAK tegenover ons op de duinhelling had v een paartje zijn broedterrein uitgekozen. Rustig stonden de vogels naast elkaar te suf fen. Soms pikte een van hen zich wat tusschen de veeren, om dan weer verder te dommelen. Prachtige forsche vogels waren het, wier blauwgrijze vleugels fraai contrasteerden met het sneeuwblank van kop, borst en buik. Als ze daar zoo rustig staan te soezen, zou men het hen niet aanzien dat het zulke felle, wree- de roovers zijn. Maar de groote gele snavel verried hen. als een Kaïnsteeken en het oran- je-roode vlekje aan de punt leek ons te willen herinneren aan de wreede slachtpartijen, waarbij vaak de geheele snavel met bloed be smeurd wordt. Plotseling kwam er leven in de vogels. Luid mauwend liepen zij in een kringetje achter elkaar aan, den hals ver naar voren gebogen, den snavel wijd open. Dat is zoo hun wijze van liefdesbetoon. Even later stonden ze elkaar met de snavels te liefkoozen en alles wees er op, dat weldra het huwelijk gesloten en het eerste ei gelegd zou worden. Lang hebben we daar op dien duintop zit ten genieten van de gezellige drukte in de meeuwenstad. Er was een gaan en komen van vogels, die op het strand eten hadden gevon den of van een strooptocht langs de vloed lijn terugkeerden, waarbij zij door de thuis- geblevenen met luide kreten begroet werden. Eigenlijk hadden we daar wel den ganschen dag willen blijven, maar al waren we vroeg van huis gegaan, de ransuilen, meidoorns en vischdiefjes hadden ons zoozeer opgehouden, dat al een groot deel van den dag verstreken was. Daarom hebben we, zij het noode, afscheid genomen van de zilvermeeuwen, die ons een luid krijschende eerewacht meegaven die met een grooten boog naar den binnenduinrand terug keerde. Onze weg voerde ons over het Haasveld, een langgerekte droge duinweide, waar de kieften wild zwierden en buitelden in de blauwe lentelucht en de sierlijke figuur van den grauwen kiekendief ons noopte een bezoek te brengen aan zijn broedterrein. Die kiekendieven broeden elk jaar op hetzelfde plekje, in een dicht duindoornboschje, aan den rand van het Haasveld. Dat kan hoog stens een meter of tien schelen bij het vorige jaar, maar meer toch nooit. Doch hoe we ook zochten, het nest bleef onvindbaar en waar schijnlijk waren er nog heelemaal geen eieren, want de kiekendief was naar het noorden verdwenen, en als hij hier zijn nest had gehad zou hij wel alarm gemaakt heb ben. Kleine holbewoners hadden we meer succes. Die maken hun nest elk jaar in een oud konijnenhol en toen we dat na eenig zoeken gevonden hadden za gen we aan de pootafdrukjes In het zand dat de aardige kleine uiltjes hun burcht ook dit jaar weer betrokken hadden. Als er jongen zijn, zitten die graag overdag in het zonnetje voor het hol op de terugkomst der ouden te wachten, die herhaaldelijk overdag vliegen in tegenstelling tot kerkuil en ransuil, die dit slechts noodgedwongen doen. Tenslotte hadden we den duinrand bereikt met zijn mooie rustige weiden, waar we nog een alleraardigst tafreeltje snapten. Boven de kleine weide fladderden vogeltjes, die tel kens met trillende wiekjes stilstonden in de lucht, om dan weer tusschen het gras of op het prikkeldraad van de afrastering neer te strijken. De kijker vertelde ons dat het kwik staartjes waren, meest witte, maar ook een paar gele ertusschen. Vooral de mannetjes van de gele kwikstaarten zijn prachtige vo gels, helder kanariegeel, met een blauwgrijs schedelkapje en bronsgroene vleugeltjes. De wijfjes waren veel minder sprekend geteekend. meer in het grauwgroen. Ook een kneutje fladderde er tusschen en op het prikkeldraad zat een rijtje ringmüsschen, met kastanje bruine petjes en helderwitte vlekken in den hals, die zich van tijd tot tijd ook in het spel mengden. Wat die vogeltjes precies uitvoer den weten we niet. maar het is zeer waar schijnlijk dat zij een insectenzwerm hadden ontdekt, en daar op vliegenvangertjes-manier hun portie van bemachtigden. Langs den Doodweg zijn we terug gewan deld naar de fietsenstalling. Zwaluwen vlogen luid kwetterend rond en op de boschweide van h^fc Huis te Vogelenzang speelden jonge konijntjes aan den voet der eeuwenoude beu ken, mooi belicht door de schuine stralen van de reeds laag staande zon. Toen we thuis kwa men was het precies zes uur, dus juist een wij zertje rond. Twaalf lange uren in het mooiste deel van het Kennemerduin, waar de lente haar bruiloft viert, lagen achter ons. KO ZWEERES. HAARL. OPERETTE-GEZELSCHAP (dir. Ed. v. d. Ploeg). Zondagavond a.s. geeft bovenstaand ge zelschap in den Stadsschouwburg te Haarlem de bekende operette ,.Le Petit Due' (de Jon ge Hertog) van Charles Lecocq. S. S. S. Het secretariaat der voetbalvereeniging S. S. S. (Sport Staalt Spieren) is gevestigd Ba- kenessergracht 81a. De vereeniging bestaat ui; onderwijzers en oud-leerlingen der Christ School en speelt alleen 's zomers in de avond uren. De Zilvermeeuw, de koning van het duin. (foto Nol Binsbergen.) prijs stelt op prima kwaliteit, vraagt dan uwen leveran cier de verpakte van (Adv. Ingez. Med.) De vredesballonnen. Een kwam zelfs in Denemarken aan! De Commissie van Moeders en Opvoedsters uit de Vereen, voor Volkenbond en Vrede (afd. Haarlem en Amsterdam) deelt mede, dat er 3 brieven zijn ontvangen in antwoord op den uitgezonden vredesgroet. Zaterdag jl. aan de Vredesballonnen gebonden en opge laten op het sportterrein aan de Kleverlaan. Zij herinnert er aan. dat onder elke ballon stond: „Door Haarlem's Jeugd werd deez' Vredes groet gezonden, Schrijf ons door wien en waar deze werd gevonden". De antwoorden kwamen van den heer H. Visser, Hantum-Uitburen (Friesland)van Jan G. Roeper. Akenbuurt, n.b. Den Burg (Texel), zelfs één uit Denemarken, nl. van Karl Roed Petersen, Starup Norremark, per Grave ns. De Comm. van M. en O. verzoekt den kin deren, die aan den Vredesmiddag deelna men, vóór 28 dezer een kleine beschrijving van den middag (in briefvorm) te willen in zenden aan mevrouw J. van Zwijndregt, Bloemendaalscheweg 157, Bloemendaal. De Commissie stuurt de beste 3 dan door aan de- kinderen, die de briefjes zonden, met de foto, die op het sportterrein werd geno men. Zij kunnen dan zien, wat een aardige middag het geweest is. PERSONALIA. Bij Koninklijk besluit van 16 Meie is de heer R. D. Baart de la Faille, hoofdcommies bij het Rijksarchief in NoordHolland, bevor derd tot rijksarchivaris in die provincie. JUBILEUM 1.. G. M. TUMMERS. Op Zaterdag 28 Mei herdenkt de heer L. G. M. Tummers te Amsterdam, de welbekende humorist, zijn 20-jarig jubileum te Haarlem in het gebouw La Gaité aan de Raaks. Voor de huldiging op dezen avond heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de volgende heeren: H. J. D. Daudey. directeur City- theater. Amsterdam. Jac. Kolderie. Jac. van Maris. M. H. Sliggers, G. H. Rotteveel en P. N- L. Tummers. Hé% programma voor dien avond staat on der leiding van den heer Meyer Hamel, den bekenden Revue-directeur. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 22 MEI. Progr. I: Hilversum I. Progr. H: Hilversum II. In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. Hl: Keulen 8.35. Fransch Brussel 9.20. Keulen 9.50. Fransch Brussel 10.50, Ned Brussel 120. Fransch Brussel 2.15. Ned. Brussel 2.35. Fransch Brussel 3.20. Parijs Radio Leipzig 5.50. Fransch Brussel 10.35. Parijs Radio 11.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.30, Droitwich 11.05, Diversen 2.20, Droitwich 2.40. London Regional 4.20 Droitwich 4 40, London Regional 5.20, Droitwich 5.40, Keulen (Deutschland- sender 11.00. Progr. V: 8.30—12.00 Diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op Maandag 23 Mei. Progr. I Hilversum I Progr. n Hilversum H Progr. ni: 8.00 Keulen. 10.20 Parijs Radio. 12.05 Radio PTT. Nord, 12.20 Fransch Brus sel, 12.50 Ned. Brussel, 2.20 Keulen, 3.20 Lon don Regional. 4.20 Keulen, 5.20 Parijs Radio, 6.20 London Regional, 7.20 Ned. Brussel, 7.50 Keulen, 8.35 Parijs Radio, 10.50 Weenen (of diversen). Progr. IV: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 diversen. 10.35 London Regional, 11.50 Droitwich. 12.20 London Regional, 1 50 Droitwich. 2.20 Lon don Regional, 2.50 Droitwich, 3.50 Diversen, 4.20 Droitwich. 4.50 London Regional, 5.20 Droitwich. 8.35 London Regional, 11.20 Droit wich. (In verband met platselijke slechte ont vangst noodzakelijke wijzigingen voorbehou den. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert, Pot- pourrieën. 1 Marinelieder-potpourri, Orkest. 2 Russi sche Potp., Oeral Kozakkenkoor, 3 Populair Melodies Potp Harold Ramsay. 4 Potp. van Fransche Chansons. Lys Gauty, 5 Rheinlan- derpotp Groot Blaasork. 6 Polka Potp.. Ferdy Kaufmann 7 Marschenpotp. van Sousa Jack Hylton. 8 Hollandsche Potp. Ko- vacs Lajos, 9 Potp. uit der Bettelstudent. Sol- koor en orkest. 8.00—12.00 diversen. AAN ALLEN, DIE ZATERDAG 14 MEI EEN YREDESBALLON HEBBEN LATEN OPGAAN Hieronder lees je 3 brieven, die door tie Commissie ontvangen zijn. Vind je ze niet leuk, vooral die uit Denemarken? Nu zou het zoo aardig zijn, als deze jongens een enkel dank woord terug ontvingen, als bewijs, dat we hun brieven met blijdschap hebben gelezen. We hebben het volgende verzoek aan jullie. Wil je een klein opstelletje maken over dien Zaterdagmiddag van 14 Mei 1938, De beste 3 opsteller, worden uitgezocht en naar de 3 briefschrijvers gezonden. Zet vooral je naam en adres onder je opstel, misschien wordt de correspondentie dan nog voortgezet. Adres seer je opstel: Mevr. J. E. van Zwijndregt-ter Meulen, Bloe mendaalscheweg 157, Bloemendaal. P. S. Wil je je opstel zoo gauw mogelijk in sturen. In ieder geval vóór 1 Juni. Deze Vredesgroet is gevonden Zondag 15 Mei door den heer H. Visser, Hantum-Uitburen, Friesland. n. Gestern (am 15 Mal) wurde die ausgesandte Ballon gefunden in Jutland, Danemark, in Oster Stanup in der nahc von Vegle. Der Finder war ein Junge, namens Karl Roed Petersen. Wir senden einen freundlichem Gruss Zurück. Adresse: Karl Roed Petersen, Stanup Nor remark, pr. Gravens, Danmark. in. 17 Mei 1938. Beste Jeugdvriendjes. Hedenmiddag 6 uur de vredesballon gevon den op een stuk weiland nabij de boerderij van ons. Met vriendelijke groeten van Jan G. Roeper, oud 11 jaar, Akenbuurt nabij den Burg, Texel. NOORD-HOLLANDSCIIE EYANGELISATIE- LANDAG. Op Tweeden Pinksterdag (Maandag 6 Juni) zal op het prachtig gelegen buitengoed .Beeckestein" aan de Rijksstraatweg te Vel- sen een Evangelisatie-Landdag gehouden worden onder leiding van den heer J. Se- vensma. Evangelist te Amsterdam, met mede werking van ds. P. Lugtigheid. Hervormd predikant te Deventer en de heeren J. C. van Amelrooy, Den Haag. F. H. v. d Horst. Leiden J. Knight, Amsterdam alssprekers. De mu zikale begeleiding zal worden verzorgd door het Muziekkorps van de „Christengemeen schap" te 's Gravenhage. verschillende zang koren zullen den landdag opluisteren. De landdag zal 's morgens om half elf worden geopend, des middags om half drie en om half zes worden meetings gehouden. Ten behoeve van de bezoekers zijn een 800- tal zitplaatsen gereed gemaakt, terwijl een Cantine op het terrein aanwezig is. Het comité ontving bericht van deelneming van een 14-tal Evangellsatie-vereenigingen uit Amsterdam, Aalsmeer. Leiden. Den Haag, Heemstede, Haarlem, Bennebroek. Santpoort, IJmuiden, Beverwijk. Spaarndam. Schiedam, Julianadorp en Leeuwarden. Voor huis of beroep. Voor deze vlotte deux-pièces kan men zijde of linnen kiezen; men heeft 4 Meter van 90 centimeter breedte noodig. De rok is, evenals de blouse, in banen ge knipt. Een shawltje, een ceintuur en knoo- pen in een bij passende tint, vormen een een voudige garneering. Het patroon is te verkrijgen in maat 40- bovenwijdte: 86 centimeter; taillewijdte: 70 centimeter en heupwijdte: 98 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijg baar bij de bureaux van dit blad Gr. Hout straat 98 en Soendaplein 57.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7